het voorjaar is nabij de natuur ontwaakt weer extw het moet gewoon een gezellige dag worden ZEEUWSCH-VLAANDEREN NATUURLIJK s -wÊSmm ZEEUWSCH-VLAANDEREN woonachtig? Vervolgens naam van de man. adres, enzovoorts.enzo voorts. Een werk dat meer is wegge legd voor de Nederlandse veilig heidsdienst. maar de oud-leidsters doen hel mei enthousiasme. Want het doel dat hen voor ogen staat is: indien mogelijk alle oud-leden op zondag 6 september naar Sint-Jan- steen halen. Nicole de Koek: „Het moet gewoon een gezellige dag wor den waarbij ledereen kan komen. Het zal ons nog vele maanden van speur werk geven, maar we doen het alle maal met veel plezier Mejuffrouw Vael was een onmisbare schakel in het geheel. Na de oprich ting in 1945 stond ze ruim dertien jaar aan het hoofd van de afdelingen. Aanvankelijk kabouters, later ook gidsen en pioniersters. Ze hield er ve le tientallen foto's aan over. „Voor mij zijn die dertien jaar jeugdbewe ging een 'stukje' van mijn leven ge Hef bestuur van de kabouters- en gidsengroep in Sint-Jansleen. worden. Vooral de eerste jaren na de oorlog Je zag niets dan ellende. Voor de jeugd was er helemaal niets Toen ik er mee begon, en ook de jaren daar na. is er altijd veel belangstelling voor geweest. Ergens ook wel begrij pelijk, er was gewoon niets voor de jeugd te doen. Veel ouders zagen het verder ook als een zogenaamd 'goed- werk'. dat was gedeeltelijk ook wel zo Je bracht de meisjes in de leeftij den van 12 tot 16 jaar bij elkaar en maakte ze daarnaast ook zo n beetje weg-wijs m die wereld". Om de grondbeginselen van het 'Spel van Verkennen' onder de knie te krij gen (daar was de jeugdbeweging im mers op gebaseerd» ging mejuffrouw Vael op cursus naar Oosterhout. Daarop volgde een vervolgcursus m Hulst. Mejuffrouw Vael was daarna helemaal 'klaargestoomd' voor haar eerste gidsengroep van 24 meisjes. De bijeenkomsten werden gehouden in het oude patronaatsgebouw te Sint-Jansteen. waarbij voor het ge bruik geen huur moest worden be taald Mejuffrouw Vael: ..Was het geheel nu direct geen riant onderkomen, we waren er gewoon mee tevreden. Het aantrekkelijke was wel dat we in onze ruimte een open haard had den. Dat was natuurlijk iets gewel digs. Daarvoor gingen we dan ook geregeld hout sprokkelen. Maar in die tijd waren wij het niet alleen die hout sprokkelden. Dat deed ieder een. want kolen waren toen nog een luxe. Op de muren werd later het kabouter-spel geschilderd. Dat was gewoon fantastisch. Het is eigenlijk jammer dat die dingen allemaal ver loren gaan". Hoogtepunten vormden de traditio nele zomer-kampen „Iedereen spaarde daar een heel jaar voor Kwam een meisje wat te kort. dia werd dat op eén of andere manier wi bijbetaald. Iedereen wilde en mociii ook mee. Het was een soort jeugd- vakantie. Slapen in boerenschuren, ik geloof niet dat je de jeugd in d>t leeftijden nu nog zover krijgt" Daarnaast waren de kabouters gidsen actief bij andere gelegenhe den. Vaak werd hun hulp ingeroepen bij werkzaamheden in de kerk. enbg missie- en middenstandstentoos- stellingen. Voor mejuffrouw Vae! s de medewerking van haar gidsen kabouters bij de watersnoodramp® 1953 de dierbaarste hennnennt „Vooral als je dan na afioop op de radio hoort datje eigen kabouters es gidsen het grootste bedrag tijdens een collecte hebben bijeengebracht Ja. zoiets doetje toch wel wat". Alsa na zoveel jaar als hoofdleidsterwordt opgevolgd door Nel de Potter, blijft ze nog actief achter de schermen Rond '70 zakt de belangstelling voce jeugdwerk terug Lea Pateer en Nl» le de Koek wilden de kabouters-» gidsengroep ontbinden. Na een lant durig beraad komen ze daarop teruc Nu. tien jaar later bloeit het geb» weer. Met 24 kabouters in de leeftfl- den van 8 tot en met 10 Jaar en 3 gidsen van 10 tot 12 jaar en eer. wachtlijst zien zij de komende jar» met veel enthousiasme tegemoet Daarna volgt een leegte een pionier sters-afdeling ontbreekt door een ge brek aan leidsters. Het jubileumfeest begint uur met een eucharistieviering.ge volgd door een bijeenkomst. 0® 11.00 uur is er een groot sprl I"» vorm van een puzzel- speurtocht voor alle aanwezigen. Na eens»1' melijke maaltijd volgt tot slot om 15.00 uur een gezellige middag""' liedjes, dansjes en voordrachten"" de beginjaren. VRIJDAG 20 MAART 1981 Als je je oor tegen de grond aandrukt kun je het gras horen groeien, zei er deze week iemand tegen mij. Een beetje over dreven vond ik dat wel, maar toch... Als men eens goed het gras bekijkt is het inderdaad alweer wat gegroeid. De vale win terkleur vervaagt en het wordt allengs groener in beemd en veld. Na de natste periode van deze eeuw in maart, knapte het weer wat op en dat bracht danig de groei er in. Hazelaar en zwarte els zijn alweer uitgestoven; Het klein hoefblad beleeft zijn volle glorie nu. Ook langs de oude kasseienweg. die de naam: Poelstraat draagt, groeien deze voorjaarsboden met hun heldergele bloempjes op kale steel. Hun bladeren zullen later in het jaar pas verschijnen als de bloemen al lang verdord zijn. De Poelstraat is nog zo n prachtige oude weg met blauwe kinderkopjes en een onverhard rijwielpad ernaast. Rijen po- pulleren langs de weg geven het geheel een landelijk karakter en natuurlijk ontbreken ook de knotwilgen met waarin druk tjilpende nngmussen el kaar het hof proberen te maken. We lo pen in de Poelpolder, een grenspolder die ten westen van het kanaal naar Gent ligt en ten zuiden van Sas van Gent. Het is een heel oud gebied in de 'lage streek van Assenede'. Waarschijn lijk een van de moerlanden die vroeger in die streek veel voorkwamen en die door de Ingelanden Poelpolder werd ge noemd. We komen vanaf de grensover gang Sas van Gent-Zelzate en zien links van ons de Belgische velden en beem den liggen met heggen en rijen bomen die zeer karakteristiek zijn voor dit landschap. Rechts liggen wat. weilan den en daar achter heel m de verte, het doel van onze tocht: 'De Hoge Berg' streeknaam De Hoge Berg is een streeknaam die de Sassenaren hebben gegeven aan hun enorme heuvel in het landschap die in de dertiger jaren ontstaan is doordal het afval van de verschillende fabrie ken daar gestort werd. Later is de heu vel met bomen en struiken beplant en heeft men er een voetbalveld aange legd. Via een dreef bereiken we het pad dat ons naar boven op de berg voert. Begeleid door de lentezang van een winterkoninkje, komen we in een ge bied waarvan de verzroging een beetje verwaarloosd aan doet. De bevolking van Sas van Gent is daar onlangs ook achter gekomen en er heeft zich ccn jeugdgroep gevormd, die onder leiding van ccn paar ouderen, de komende ja ren deze bomen en struiken vak voor vak zullen gaan snoeien. Voorwaar een goed initiatief, want het is de hoogste tijd dat er iets aan de beplanting ge daan wordt, anders gaat alles elkaar doodgroeien. De Hoge Berg is een klein natuurgebied op zich. waar bijna nooit iemand komt zodat de rust er zelden verstoord wordt en de natuur er onge remd haar gang kan gaan. We kunnen ons voorstellen dat hier in de broedtijd menig vogeltje zijn nest zal bouwen in de takken van o.a. zomercik, berk, wilg en esdoorn. nestegelegenheid We denken dan in de eerste plaats aan gewone zangvogels zoals merel, zanglij ster. litis, tjiftjaf, vink en groenling. Maar aan de resten van dode uitgehak te stronken te zien verblijven hier ook zeldzamere gasten zoals grauwe vliegenvanger en matkopmees, een me- zensoort die zelf zijn nestholte, met peervormig vlieggat, uitbeitelt in ver molmde stammen van week hout van o.a. berken, elzen, wilgen en populire- ren. Het feit dat de matkopmees hier al jaren vertoeft, geeft natuurlijk een an dere mezensoort, die niet zelf hun nes tholte uit kunnen kappen, volop de ge legenheid om zo'n oud nest in bezit te nemen. Er broedt dan ook volop kool mees en pimpelmees en het zou kunnen dat er hier ongemerkt zeldzamere soor ten nestelen zoals bijvoorbeeld: glans- kop mees, zwarte mees of kuifmees, hoewel deze laatste twee soorten meer aan naaldbomen gebonden zijn. De werkgroep die hier aan het werk gaat, zal daar ook rekening mee houden en wat dode stompen laten staan, dood hout laten liggen en vervangende nest kastjes ophangen voor de mezen. Ver der merken we nog verschillende ker sen- en appelbomen op in het gebied, wat geleifde nestelplaatsen zijn bij onze kleurrijke puttertjes. In het hele gebied vinden we her en der grote bossen dauwbraam, waarin min der bekende zangvogeltjes kunnen nestelen zoals grasmus, tulnfluiter en braamsluiper. maar ook vrij algemene broedvogels in ons gewest als zwart kopgrasmus en heggemus kiezen graag de doornige braamstruiken uit als nestelplaats. Ook de grote bonte specht ontbreekt hier niet. Hij verraadt voort durend zijn aanwezigheid door een kort kék kék te laten horen en na even zoe ken krijgen we hem al gauw in de smie zen. Even later zit hij alweer honderd meter verder en roffelt er lustig op los tegen de stam van een populier Tussen de bomen door zien we nu op het midden van de heuvel het voetbal veld liggen. Althans hetgeen daar nog van over is. De goalpalen staan er nog, maar er staat ook een stal cn het geheel is met prikkeldraad omheind. Tegen woordig doet het oude voetbalveld dienst als weiland. Weer een winstpun tje voor de natuur, want dit trekt onge twijfeld weer vogeltjes aan zoals gras- pieper, veldleeuwerik en witte kwik staart. De mollen doen hier goed hun best zo te zien en verschillende soorten muizen hebben er hun woonplaats. We lopen eens door het struikgewas om het voetbalveld heen en zien achter eenvolgens: roodborst, koolmees, pim pelmees, matkopmees en goudhaantje. In een donker gedeelte dat iets dichter begroeid is, zitten vier ransuilen stil letjes hun dag te verslapen. Ze zijn echter nog al schuw, want een voor een trekken ze hun prachtige rood bruine ogen open en vliegen geruisloos in dezelfde richting weg. naar een ander gedeelte van de Hoge Berg. waar ze zich veilig weten. Vermoedelijk ook broed vogels in dit gebied, deze ransuilen, maar o zo kwetsbaar en van vele kanten bedreigd. wilgen katjes Voordat we het terrein weer verlaten, valt ons oog nog op een rij met struik achtig uitgegroeide wilgen, hetgeen ons in deze tijd van het jaar even stil doet staan bij de katjes. Zoals u nog wel van vroeger zult weten, kunnen we bij deze katjes het grapje van groei- bevordering uithalen door enkele van deze takken af te snijden en ze in de warme huiskamer tot bloei te brengen. Overal in Zeeuwsch-Vlaanderen vin den we gelukkig nog wilgen. Langs we gen, sloten en plassen staan ze in ver schillende soorten. Moeilijk uit elkaar te houden als het gaat om de laaggroeiende soorten zoals kat, schiet- of waterwilg. Dit zijn de meest geschikte soorten om katjes af te halen omdat we daar goed bij kunnen. Neemt u wel een snoeischaar of een scherp mesje mee. want hier op de Hoge Berg zagen we vernielingen door het af rukken van de wilgentakken die in onze tijd niet meer thuishoren. De meeste wilgen hebben een lintvormig blad. De onderkant ervan is grauw tot zilverwit en vrij dicht behaard. Ook de jonge twij gen en knippen zijn donzig. Als de vruchten open barsten komt er tesa- men met de zaden heel wat pluis naar buiten. Geplaatst in een vaas met ruim water vormen de katjes een welkomst groet aan het voorjaar in uw huiskamer. Als u ze wilt hebben moet u er echter wel dit weekend op uit, want sommige soorten zijn op dit moment al aan het bloeien in de vrije natuur. B. Af. Grootjans Mejuffrouw E. M. Vael uit Sint- Jansteen. enkele maanden na de laatste oorlogshandelingen in 1945 oprichtster van de kabouters- en gidsengroep 'O. L. Vrouw ter Ecc- ken te Sint-Jansteen zal samen met de twee huidige hoofdleidsters van die groep. Nicole de Koek en Lea Pa teer uit Sint-Jansteen, op zondag 6 september terugblikken op 35-jaar jeugdbeweging. Op die dag wordt in het kader van dat jubileum een 'Gid- sen-dag' gehouden, waarvoor alle kabouters, gidsen, pioniersters en uiteraard alle leidsters en hoofd leidsters van die 35-jaar worden uit genodigd. Plaats van handeling: ge meenschapscentrum 'De Warande' in Sint-Jansteen, want men ver wacht in totaal zo'n 350 oud-leden voor deze toch wel uitzonderlijke Een commissie met mejuffrouw Vael en een aantal andere hoofdleidsters is al vele maanden tn de weer om er precies achter te komen waar de oud kabouters. gidsen, pioniersters en oud-leidsters zich allemaal bevin den. Om er precies aehter te komen wie er in die 35-jaar allemaal lid zijn geweest van de verschillende jeugd bewegingen te Sint-Jansteen, is men begonnen met het verzamelen van een groot aantal foto's Aan de hand daarvan heeft men inmiddels een idee gekregen dat hel aantal zo rond de 350 zal moeten liggen. „Zekerheid hebben we natuurlijk nooit Wie zal zeggen of we alle foto's wel hebben die er in die voorbije 35-jaar zijn ge maakt". aldus oud-hoofdleidster me vrouw A Meys-Weemaes. Tijdens die maandelijks bijeenkomsten pro- beert men dan die foto's te 'ontcijfe ren', wat vooral bij de oude foto's een hele klus is. Is men eenmaal achter de naam gekomen, dan volgt de rest. gehuwd, zo ja. met wie en waar Wilgenbloempjes; van links naar rechts: begin van bloei, volle bloei en uitgt Het pad dat ons naar boven op de berg voert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 36