Spanning Polen stijgt ia politie-optreden Kabinet overweegt premieverhoging ww PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wilde staking in haven Rotterdam Industriebond FNV: 2000 banen bij ketelbouw Schelde en VMF in gevaar OlIDARITEIT: 20 GEWONDEN Huwelijkssouvenir Lager salaris kamerleden BESLISSING VOOR HET WEEKEINDE Moskou stelt uitbreiding controle voor 'SNEL OPDRACHT BOUW KOLENCENTRALE NODIG' ltd bevolking Mbitcolklng met af en toe wat regen Stegen, m hoofdzaak in het noor onhetland Middagtemperatuur 10 graden. Matige tot ie zuidwestenwind lit jaargang no. 67 jjdag 20 maart 1981 tfSCHAU (AFP-UPI-RTR) - De gouverneurs van de Poolse provincies Suwalki en Bydogoszcz bet noordoosten hebben donderdag ontslag genomen. In de stad Bydogoszcz ontruimde de ,litie donderdag met harde hand een overheidsgebouw waarin een zitstaking werd gehouden. Ijens Solidariteit raakten daarbij twintig mensen gewond, waaronder de plaatselijke leider ude bond Jan Ruleweski. Itidcrvan SolidariteitLech Wale- kttflzich meteen naar de stad bege- Walesa zijn nog drie andere lei- ïran Solidariteit naar Bydogoszcz ïïüten. In een oproep tot kalmte "ifSolidariteithaarruim lOmiljoen ree dat details van het gebeurde ni" Briogoszcz nog niet bekend waren met het ondernemen van acties enorden gewacht tot volledige hel- xi m de zaak is verkregen. :ddels is naar aanleiding van de on- stidheden in Bydogoszcz en de havenstad Sczcecin het sta- J c?-irool afgekondigd. tspreking. üjcogoszcz houden 160 boeren nog sis het hoofdkwartier van de com- :he boerenpartij bezet. Af- gden van Solidariteit wilden tan de boeren, die strijden voor ind. bespreken in een verga- plaatselijke afgevaardig- i die bijeenkomst, waarin een lokale gouverneur was be was ook vice-prmïer Stanislaw [evaardigden van Solidariteit !e van de erkenning van 'Soli- ilatteland' en de bezetting van het gebouw van de Boerenpartij aan de orde stelden verlieten Mach en een aan tal plaatselijke afgevaardigden de ver gadering. De leden van Solidariteit ble ven met een aantal plaatselijke af gevaardigden achter in het gebouw De politie gaf hun het bevel het gebouw te verlaten. Dit werd blijkbaar genegeerd en daarop bestormden en ontruimden geüniformeerde mannen het gebouw. Volgens Solidariteit is Jan Rulewski in het ziekenhuis opgenomen met een her senschudding. Suwalki. In de provincie Suwalki. die aan de mnten Df gemeente Vecrc is de rechtmatige eigenaresse van de 853 zilveren mun- ladletweejaar geleden in Seroosker- leterdén gevonden Het Gerechtshof bDen Haag bevestigde mei. deze uit braak hel vonnis van de Middelburg- rechtbank. De 16de en 17de eeuw.se tvontcn werden op 8 juni 1979 bij de iloop van het hotel 'De Lindeboom' ontdekt. PAGINA 3 under D» nieuwe politieke partij Realisten 11 gaat reclame voor de eigen ideeèn naken vanaf een schip dat in interna- I 'tonale wateren gaat uitzenden. Lijst- irekler Hans Knoop deelde mee dat tie render ongeveer twee derde deel ia Nederland zal bestrijken. De Am- Ksdamse officier van justitie is vast rea plan Knoop aan te pakken als de- plannen doorzet. misbedrijven fc centrale overheid moet meer greep «ngen op de nutsbedrijven. Er moe- - met name op elektrlciteitsgebied eensluidende tarieven komen De Caamiemoet geheel in handen van de '•U'. komen Deze aanbevelingen doet 2 commissie 'Coconut' in een rapport de Tweede Kamer PAGWA 13 rente aantal huiseigenaren dreigt in fl- rancièle moeilijkheden te raken door Worse stijging van de hypotheekren- De Consumentenbond wil dat er 8*1 een noodoplossing komt voor de le problemen. De suggestie om de öiplljd van de hypotheken te verlen en wijst de bond van de hand. PAGINA 15 strepen Hctmeespelcn van Johan Cruijffin het Nederlands elftal is weer onzeker ge- J®1®11- CruUff weigert, het. officiële NNVB-shirt imet drie strepen) te dra- J"tHlj voelt er niets voor reclame te maken voor een andere firma dan die 2?ï1c een overeenkomst heeft, c KNVB stuul op zijn strepen en is wi van plan te wijken voor de eisen wideLevanlc-speler. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Kunst en cultuur: 17. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. Sowjet-Unie grenst, was de spanning gestegen toen Solidariteit protesteerde tegen de weigering van de autoriteiten een gebouw van zeven verdiepingen van de communistische partij in te rich ten voor de gezondheidszorg en dreig den met een staking. Volgens de televi sie eisen nu ook de arbeiders in de zuid westelijke provincie Legnice verande ringen in de provinciale leiding. Legni ce is een koperrijke provincie. Houtindustrie. De nationale leiding van Solidariteit riep donderdagavond de arbeiders in de houtverwerkende industrie op volgen- DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft de tweede kamer in een brief laten weten dat hij het salaris van tweede kamerleden wil verlagen. De minister zal bij de kamer een wetsontwerp indienen om de verhoging van het salaris van kamerleden van 90.247 tot 91.241 gulden met ingang van 1 januari van dit jaar te wijzigen in een verlaging tot 89.682. Wiegel dringt er in zijn brief op aan dat zijn wetsontwerp nog voor 29 april - het slot van de zittingsperiode van het parlement - wordt bekrachtigd door de vereiste tweederde meerderheid. Dit in verband met het feit dat de tweede kamer in de huidige samenstelling op deze regeling heeft aangedrongen. Wiegel doelt hiermee op de door de kamer aangeno men motie Nijhof CDS'70)) - alleen de CPN stemde tegen - om de beperking van de prijscompensatie en de vakantietoelage voor ambtenaren ook op de salarissen van tweede kamerleden toe te passen. de week niet te staken, maar eerst de uitkomst van besprekingen met de re gering af te wachten. In en rond de zuid westelijke stad Opole is in 23 fabrieken het stakingsparool afgekondigd omdat de regering in december gedane belof ten niet zou zijn nagekomen. De natio nale coördinatiecommissie van Solida riteit liet weten dat ze wel de eisen van de arbeiders in de houtverwerkende in dustrie steunt. Volgens het Poolse persbureau PAP overweegt de regering naast vlees en suiker nu ook graanprodukten te rant soeneren. De maatregel die niet op brood van toepassing zou zijn. wordt momenteel besproken met vertegen woordigers van de vakbonden. Hij is be doeld om tekorten op te heffen en ham steren tegen te gaan. aldus PAP. Intussen zijn onverwacht de partijlei der Kania en vice-prmier Jagielski vertrokken naar respectievelijk Hon garije en Moskou, terwijl juist gisteren de Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher in Warschau aankwam. Beide bezoeken worden in verband gebracht met het zoeken naar economische steun. LONDEN - Hoewel het huwelijk van prins Charles en lady Diana Spencer pas eind juli wordt voltrokken, draait de souvenirindustrie al op volle toeren, getuige deze handdoek die bijna elf gulden moet opbrengen Dubbele gok op LPG-aanlanding D« DEN HAAG - „In vredesnaam, oe fen druk uit op Zuid-Afrika, vooral economische druk. Dat is ook in uw eigen belang, want een vreed zame oplossing wordt steeds moei lijker. De weg van het geweld vindt steeds meer aanhang onder de jonge zwarten in mijn land". Met deze boodschap reist bisschop Desmond Tutu langs een aantal Westerse hoofdsteden. Donderdag was de voorzitter van de Zuidafn- kaanse Raad van Kerken in Der. Haag de gast van de kamercom missie voor buitenlandse zaken en van minister Van der Klaauw Het is de eerste buitenlandse reis van bisschop Tutu sinds de rege ring in Pretoria zijn paspoort in trok vanwege Tutu's oproep in De nemarken geen Zuidafrikaanse ko len te kopen. DEN HAAG - Het kabinet overweegt een verhoging van de werkloosheids premies per 1 juli, in het kader van de noodzaak dit jaar nog drie miljard gul den te bezuinigen. Een premie-verho ging wordt in kabinelskringen mo menteel de meest serieuze mogelijk heid tot hezuinigen-op-de-kortc-ter- mijn genoemd. Alle inkomenstrekkers zouden daarvan in min of meer gelijke mate de gevolgen ondervinden. Bovendien zouden de loonkosten daardoor .iets gematigd worden, terwijl de inkomsten voor het Rijk erdoor toenemen Bijkomend voordeel is dat de schatkist geen belas tinginkomsten derft, wat bij de algeme ne loonmaatregel het geval zou zijn Andere maatregelen waar in het kabi net nog op wordt gestudeerd, zijn verla ging van de sociale uitkeringen en het opnieuw bezuinigen op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers Té gen dat laatste zijn de ambtenarenbon den woensdag al fel in het geweer geko men. Een verhoging van de werkloosheids- premie zou mogelijk deze twee laatste MADRID RTRi - De Sowjct-Unie heeft voorgesteld dat militaire controles worden uitgebreid tot de Verenigde Staten en Canada in ruil voor aanvaar ding van controles op haar Europese gebied, dit hebben westelijke kringen op de veiligheidsconferentie in Madrid donderdag meegedeeld. Het voorstel maakte duidelijker welke stappen Moskou van het westen ver wachtte in antwoord op het aanbod dat president Brezjnev op het 26ste partij congres in Moskou deed om Sowjet-ge- bied tot aan de Oeral open te stellen voor controles. oplossingen overbodig kunnen maken, omdat zo n premie natuurlijk ook deze categorieën treft. De uitkeringstrek kers. die geen WW-premie betalen, wor den via een speciaal koppelingsmecha nisme gelijkelijk door zo'n maatregel getroffen ais de werknemers. Voordeel van een premieverhoging bo ven een looningreep of ingrijpende be zuinigingen op ambtenarensalarissen en uitkeringen, met de daarbij te ver wachten onrust, is dat het een stap is die - indien gewenst - door een vol gend kabinet vrij eenvoudig weer te ruggedraaid kan worden, zonder nieu we technische problemen te veroorza ken. Woensdagavond heeft het kabinet een eerste gespreksronde aan de noodzake lijke bezuinigingsoperatie gewijd. Daarin zijn nog geen beslissingen geno men Vandaag zal het kabinet een groot deel van de dag besteden aan een voort zetting van dit overleg. Het kabinet moet er voor het weekein de uitkomen, omdat de Tweede Kamer volgende week van de regering een brief verwacht over het financieel-sociaal- economische beleid voor de rest van 1981. Bovendien gaat minister Van der Stee (financiën) volgende week op reis naar Thailand. Belasting De belastingontvangsten van het rijk zijn in 1980 met ongeveer 6.2 miljard gulden of 7,3 procent gestegen tot ruim 90 miljard gulden, zo heeft bet ministe rie van financiën gisteren medege deeld. De omzetbelasting bracht 2,1 miljard gulden meer op, de vennoot schapsbelasting twee miljard gulden meer en de loonbelasting 1.7 miljard meer dan in 1979. ROTTERDAM (ANP) - Een wilde sta king, die donderdag is uitgebroken bij het massa-overslagbedrijf Frans Swarttouw in Rotterdam blijkt vol gens de vervoersbonden FNV de vitale onderdelen dusdanig te hebben gegrof- fen dat er vrijwel geen werkzaamhe den op het bedrijf kunnen worden uit gevoerd. De-actie wordt gevoerd door 150 van de in totaal 900 personeelsle den bijFrans Swarttouw. De Scheepvaartverenigmg Zuid (ha venwerkgevers) is donderdag met de vervoersbonden FNV overleg begon nen over de bij Swarttouw gerezen pro blemen. Volgens SVZ moet de staking, die officieel niet door de vervoersbon den wordt gesteund, worden be schouwd als een poging om m de zich uiterst traag voortslepende cao-onder handelingen (het gaat om de cao 1980' 19811 enig schot te brengen. De actie is aangezwengeld door leden van de ver voersbonden FNV. die zitting hebben in de ondernemingsraad van het bedrijf. De actievoerders willen zo snel moge lijk een nieuwe cao. waarin overeen komstig hun wensen zaken als arbeids tijdverkorting, werkgelegenheidsaf- spraken en een betere winstdelingsre- geling zijn opgenomen. Het resultaat van de spoedbïjeenkomst van gister avond zal vanochtend door de leden van de vervoersbonden FN V bij Frans Swarttouw worden besproken op een besloten vergadering. Tot dan zal de staking in ieder geval voortduren iVan één onzer redacteuren) UTRECHT - Als minister Van Aarden- ne van economische zaken niet op zeer korte termijn opdraelU geeft tot de bouw van minstens één met kolen ge stookte energiecentrale (in Dordrecht) dreigt een verlies van 2.000 banen in de ketelbouw: 750 lot Ü00 bij de afdeling ketelbouw van de Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlissingen en 1.300 bij VMF-Slork in Hengelo. Tot die sombere conclusie kwam donder dag de Industriebond FNV tijdens een persbijeenkomst in Utrecht. Bij beide bedrijven is in de sector ketelbouw hooguit nog voor enkele maanden werk. Als niet snel de opdracht voor de bouw van de Dordtse centrale afkomt, is er voor 2.000 mensen geen werk meer. De Industriebond FNV. met volledige steun van de Industriebond CNV. heeft donderdag een telegram aan de minis ter gezonden en daarin een snelle be slissing geeist. Landelijk bestuurder Jan Schermer van de Industriebond FNV 'Als nu geen beslissing valt is er grote kans dat de twee afdelingen bij De Schelde en bij VMF dicht moeten Straks kunnen op dit gebied niets meer bouwen, terwijl er in 1990 grote behoef te aan nieuwe energiecentrales zal zijn. De bestelling zal dit jaar nog moeten komen voor de centrale in Dordrecht. Anders ontkomt het kabinet niet aan steunmaatregelen voor beide sectoren, zegt Schermer De Industriebond FNV heeft ook de le den van de Tweede Kamer benaderd en het bestuur van de Stichting Energie Apparatuur Nederland, die zich met de studie van de ontwikkeling van de Ne derlandse energiesituatie bezighoudt. Schermer en de districtsbestuurders Hans Beenhakker (Overijsseli en Henk Bijvank voorzagen donderdag tijdens de persbijeenkomst in het hoofdkwar tier van de Industriebond FNV in Slot zie pagina 9 kolom 2) )e ouderwetse concurren tieslag tussen Rotter dam en Zeeland lijkt opnieuw PgSgSrf in volle heftigheid op te laai- {-S- 53 en Inzet is ditmaal de aanlan- ding van LPG (vloeibaar pe- troleumgas). Enkele weken terug kwam het kabinet na veel intern geharrewar met de beslissing af dat er in Nederland twee havens voor grootschalige aan voer van LPG kunnen worden ge bouwd één op de Maasvlakte in het Rijnmondgebied en één in Vlissingen- Oost. Met een brief aan alle betrokke nen. waarin dit standpunt werd vastge legd, kwam het kabinet in belangrijke mate terug op een eerdere voorkeur, uitgesproken in de LPG-nota van no vember 1979. In dat stuk namelijk later ondersteund door conclusies van mi nister Ginjaar, volksgezondheid, bij een studie van TNO) toonde de regering zich voorstandster van concentratie van grootschalige aanlanding van LPG op een enkele terminal, waarbij Rijn mond vooropstond. De belangrijkste gegadigden voor vestiging daar i Shell en BP) en de overheden, die de vesti ging hebben bevorderd (het gemeente bestuur van Rotterdam, het openbaar lichaam Rijnmond en de provincie Zuid-Hollandi gingen er tot voor kort van uit dat er in het besluitvormings proces van de regering rondom deze zaak geen sprake was van enige concur rentie van wezenlijke betekenis Dat ligt na de beslissing van begin deze maand plotseling anders. En alle be langhebbenden in het Rotterdamse Waterweggebied staan daarover plot seling op hun achterste benen. In de LPG-kwestie. die al een aantal jaren speelt, zijn twee elementen heel scherp naar voren gesprongen: het eco nomisch belang van de vestiging en de veiligheid bij aanlanding en doorvoer van het vloeibaar gas. Overleg tussen overheden op alle niveaus heeft ertoe geleid dat er aan aanvoer, transport en verdere behandeling van LPG strikte voorwaarden zijn gesteld Nautische as pecten (hoe gevaarlijk is de Wester- schelde?!, veiligheidsoverwegingen, planologische mogelijkheden en een voorschot op een stuk nieuwe wetge ving hebben op het pad naar de beslis sing nu in de ene dan weer in de andere richting sterk doorgewogen Het ging hier om een bijzonder gevoelige zaak. ook regionaal jxilitiek. Zorgvuldigheid was overal het motto. De regering ging ervan uit dat de hele behandeling van LPG in Nederland voor de toekomst een zaak behoorde te zijn, waarin de risico's zover mogelijk werden buiten gesloten. Vandaar dat uitgangspunt werd: zo weinig mogelijk aanlandings plaatsen en een zo overzichtelijk moge lijk transport. Rotterdam doet sinds een dag of tien erg zenuwachtig over de regerings beslissing om naast de Maasvlakte ook het Sloegebied aan te wijzen als aanlan dingsplaats voor LPG. De vrees bestaat dat Shell en BP zullen afzien van hun plannen om een ontvangststation voor vloeibaar petroleumgas te bouwen, nu kennelijk de rentabiliteit van een der gelijk project bij de oliemaatschappijen in een ander daglicht is komen staan De dag nadat bekend was geworden dat het kabinet ook in het Sloe uitbrei dingsmogelijkheden wil openhouden kwam de gemeente Rotterdam zelfs met het aanbod om 20 miljoen subsi die in de aanleg van de LPG-terminal van Shell en BP te steken, onder voor waarde dat het gas via een pijpleiding naar het achterland zou worden ge voerd. Maar de gegadigden aarzelen: beslissingen over voorstellen in de Rot terdamse gemeenteraad, de Rijnmond- raad en provinciale staten van Zuid- Holland worden uitgesteld: het Maas- vlakte-plan is kennelijk kwestieus ge worden. In moeilijkheden geraakt be ginnen de ZuidhoUandse overheden nu sterke druk uit te oefenen op politiek Den Haag om de regeringsbesllssing herzien te krijgen dat wil dus zeggen de lokatie-Sloegebied af te voeren Daarbij schroomt men in Rotterdam niet om de hele zaak stevig op te blazen en argu menten te gebruiken die. om het voor zichtig te zeggen, wat hypocriet aan doen De bezorgdheid voor meer nauti sche problemen in het Westerschelde- gebied dan m Rotterdam bij de aanvoer van LPG mag op zichzelf terecht zijn Wanneer ze wordt ingegeven door een poging om vanuit Zeeland een activi teit weg te zuigen naar de Maasvlakte is ze bepaald niet zuiver meer te n In de zenuwachtige Rotterdamse dis cussie, op gevaar af een vrij groot in dustrieel project te verspelen, wordt aan één dihg voorbijgegaan: de inmid dels bestaande werkelijkheid. En die houdt in dat er aan weerskanten, in Zeeland en in Rotterdam, is gegokt. In het Sloegebied werd dat gedaan door Eurogas. De afgelopen jaren nam dit bedrijf daar grote risico's door een ont- vangststatioh voor LPG te bouwen ter wijl de uitkomst van allerlei beroepen voor de Raad van State volstrekt onze ker was. De beslissing van het kabinet om het Sloe óok de bestemming voor grootschalige aanlanding van LPG te geven heeft er de eerste aanzet van de bestaande werkelijkheid gevolgd. In Rotterdam is in een andere richting ge gokt: daar gingen oliemaatschappijen en plaatse!ljke6regionale overheden er zonder meer van uit dat het Waterweg gebied de alleen-rechten voor deze LPG-activiteit zou krijgen. Nu dat an ders uitpakt wordt overgeschakeld op de keiharde concurrentie-methode. Het is maar beter dat niet te verbloemen. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1