PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hardere actie Unifil egen militie Hadad Zuid-Afrika bombardeert SWAPO-basis in Angola Meeste deelnemers enquête tegen oeververbinding Westerschelde ANNELIEN KAPPEIJNE DREIGT MET VERTREK DePZC Dijk van een krant RESPONS ONDER ZEEUWS VLAMINGEN 16 PROCENT sUEL TRACHT ZICH TE DISTANTIËREN to/re finales PARKEERBON KOST STRAKS 35 GULDEN Eerste vrouw San Marino Twee eisen aan congres INVAL IN MOZAMBIQUE ONTKEND Men toe regen K ^bewolking en af en toe regen Mid Mjagtemperaluur ongeveer 8 graden I fnl krachtige ivind en aan de kust I Wormachtige zuidwestenwind IJZENDIJKE - De enquête van de dierenarts Pol van de Vi jver uit IJ- zendijke heeft als resultaat opgele verd. dal 58.5 procent van de inwo ners van Zeeuwscli-Vlaanderen te gen de aanleg van de Vaste Oever verbinding is. 38.5 proeent wel voor het project voelt en 3 proeent twij felt of geen mening heeft. De tegen standers wonen vooral in Oost- De IJzendijkse dierenarts Pol van de Vijver, organisator van de enquete over de vaste oeververbinding Wes terschelde onder de Zeeuws-Vlaam- se bevolking Zeeuwsch-Vlaanderen. in het weste lijk deel van de regio houden de me ningen elkaar wat meer in even wicht. Dat bleek woensdag op de slotmani festatie in het IJzendijkse hotel 'Hof van Koophandel', waar onder het toeziend oog van notaris G de Kok en 28 nijver tellende vrijwilligsters van de Katholieke Vrouwenorgani satie uit IJzendijke drie tot de rand gevulde stembussen met enquêtefor mulieren werden leeggeschud. Van de Vijver - zélf een overtuigd te genstander van de VOW en door de uitslag aangemoedigd om samen met de actiegroep 'VOW nee' de sta tenfracties 'op hun huid' te zitten, teneinde ze van het project af te bren gen - benaderde met zijn opiniepei ling (formulieren, verspreid vla het Zeeuws-Vlaams Advertentieblad) 42.000 mensen. Ruim 6600 reageerden, bijna 16 pro cent van de bevolking. Uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen 3648 formulieren binnen 2241 tegen. 1287 voor. 112 met twijfel en 8 met 'geen mening'. West-Zeeuwsch-Vlaande- ren leverde 2917 briefjes in. 1584 te gen, 1229 voor. 98 met twijfel en 6 maal 'geen mening'. Een nevenenquète onder 26 scholen voor voortgezet onderwijs (waarvan er 18 meededen) leverde 2423 tegen standers. 1185 voorstanders. 305 twij felaars en 235 maal 'geen mening' op. Slechts één school, de scholenge meenschap voor nijverheidsonder wijs Sint Martha in Hulst, scoorde meer voor- dan tegenstanders van de VOW „Wat we altijd al wisten, is hiermee bewezen: Zeeuwsch-Vlaanderen wil (Slot zie pagina 9 kolom 2) ERUZALEM-BEIROET - Unifil zal een actievere politiek gaan voeren tegen de milities van ajoorHadad in Zuid-Libanon. De nieuwe Ierse commandant van Unifil. generaal Calaghan. zei aeren dat Unifil zich niet door Hadad laat intimideren, en dat het vredesleger zich met de 13 schikbare defensiewapens zal verdedigen. Voor dat doel zijn Ierse en Nederlandse eenheden, uitgerust zijn met Tow-anti-tankraketten in het plaatsje Kantara gestationeerd, in het Nige- iianse gebied. taraisde afgelopen dagen door Ha- fs militie met tankvuur bestookt ajn maandag drie Nigeriaanse wrzien De (rouwste vriend van 's werelds be- iKmdste reporter Kuifje keerde «ensdag na 40 jaar terug in België Opdt Brusselse luchthaven werd liet Momotloneel weerzien tussen Herge, (fesehepper van Kuifje, en de Chinees Tchsng Tchong-Jen Hergé voerde Tthsng als enig levend persoon op In ®iberoemde Kuifje-albums De Blau- nlolus en Kuifje in Tibet. soldaten omgekomen. De uitspraak van generaal Calaghan. die gedaan is met instemming van de troepenleve rende regeringen, wijst op een actievere Unifil-politiek ten aanzien van Hadad. De 6000 man troepen van Unifil zijn in paraatheid gebracht om eventuele of fensieve acties van Hadad het hoofd te bieden. De standaardinstructies van Uniül zijn om terugschieten tot het ui terste te beperken. mediabeleid OiEsdiabonden van de FNV dringen Deen nota aan op een spoedige tot- sadkomlng van een perswet en op de Esteillng van een mediafonds. De no ils bedoeld als aanzet tot een para- over het mediabeleid in een ffiuw regeerakkoord. PAGINA 15 landbouw telandbouwcommlssle van het Euro pe parlement vindt het voorstel van 'Europese Commissie om tot een ge mkideide prijsverhoging met 7.8 pro- «•w te gaan 'ronduit onvoldoen- Deze commissie bepleit een verho- pfcyan de prijzen van de landbouw- Wluklen met gemiddeld 12 procent ■«deel van de commissie wilde nog truer tegemoet komen aan de eisen de boeren ?AGL\A 17 bi n" Feyenoord gaan door naar de -f Anales van het Europacuptoer- ^fsyenoord zette zfjn tegenstan- «olavra Sofia makkelijk aan de kant az moest in Lokeren tot het laat j* fluitsignaal knokken om bij de ■-revierclubs te kunnen horen. Lo- J-renson maar éen keer de weg naar 5'C0el vinden. waardoor de 2-0 van ^ffliaar voldoende was voor kwaltfi- töeuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Bmnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. t: 16 en 17. Varia: 19 en 2q. Radioen televisie: 21. Financiën: 23. DEN HAAG - Met Ingang van 1 april wordt de boete voor een par- keerovertreding verhoogd van 25 tot 35 gulden. De verhoging is een gevolg van een vereenvoudiging van het tarievenstelsel voor ver keersovertredingen. Dat heeft het ministerie van justitie woensdag meegedeeld. Het tarievenstelsel is van toepas sing op verkeersovertredingen, waarvoor de boete aan de politie man op straat of aan het bureau kan worden betaald Het stelsel telt twaalf verschillende tarieven, welk aantal volgende maand naar zes wordt teruggebracht. Boetes van vijf. zeveneneenhalf en tien gulden worden samengetrok ken tot tien gulden, de bedragen van vijftien en twintig gulden tot twintig gulden; die van 25 en 30 gul den tot 35 gulden; de bedragen van veertig en vijftig gulden tot vijftig gulden en die van zestig en zeventig gulden tot zeventig gulden. Het hoogste tarief voor een verkeers overtreding-tachtig gulden - blijft gehandhaafd. Intussen tracht Israël zich van Ha- dad's daden van de afgelopen dagen te distantiëren. Premier Begin gaf giste ren een persconferentie in Kiriat Shmone, aan de Libanese grens. Begin zei dat Israël niets met Hadad's be schietingen heeft te maken, en dat Is raël al het mogelijke zal doen om her haling te voorkomen. Ook generaal Ca laghan hield in zijn toespraak Israel zorgvuldig buiten schot. Onderminis ter van defensie Zippori zei verder in Tel Aviv dat Israël Hadad zal blijven steunen, maar dat Israel hem wei zal matigen. De Israëli's steunen overi gens Hadad in zijn bezwaren tegen hel legeren van eenheden van het Libane se leger in Zuid-Libanon, die als een verlengstuk worden gezien van het Sy rische leger. In Beiroet meent men dat incidenten zoals met Hadad niet op politiek maar op militair niveau, namelijk in de Liba- nees-Israélische wapenstilstandscom- missie. besproken zouden moeten wor den Deze procedure is door de Veilig heidsraad ook in verschillende resolu ties aanbevolen. Maar Israël weigert al vier jaar lang aan de wapenstilstands commissie mee te werken verwondden - en de zeer gevaarlijke toestand in Zuid-Libanon De situatie in Beiroet zou het gevolg zijn van pogin gen van falangistische zijde om het re sultaat van de recente top tussen de Libanese president Sarkls en zijn Syri sche ambtsgenoot Assad, te torpede ren. Aangezien de falangisten in Beiroet op z'n zachtst gezegd sympathiseren met Hadad en Israël - alle drie hebben de fel anti-Palestijnse en anti-Syrische ideologie gemeen - kunnen Hadad's ac ties tegen Unifil ook gezien worden als een poging om het vroegtijdige vertrek van Unifil te bewerkstelligen. Daar door zou voor Israël de weg vrij komen om de door de Palestijnen al zo lang gevreesde en verwachte grote invasie van het Israëlische leger gecombi neerd met een aanval van de falangis ten uit het noorden tegen de PLO en de Syriérs, in Libanon mogelijk te maken. SAN MARINO - Voor hel eersl in de geschiedenis krijgt het mini-staatje San Marino een vrouwelijke kanselier Hel is mevrouw Pedini, lid van de socialistische partij van het in Italië liggende San Marino. Gevaarlijk Politieke waarnemers leggen een ver band tussen de verslechterende veilig heidssituatie in de Libanese hoofdstad - waar sluipschutters gisteren aan de demarcatielijn tussen christen-Oost en moslim-West-Beiroet vier mensen India's bevolking is sinds de onaf hankelijkheid in 1947 verdubbeld lot 683 miljoen mensen Dit heeft de minis ter van staat voor binnenlandse zaken woensdag in het Indiase parlement meegedeeld. De bevolking is met een ge middelde van 13,5 miljoen per jaar toe genomen sinds de laatste volkstelling in 1971. 1Van onze parlementaire redactie1 DEN HAAG - Binnen de VVD-Twce- de-Kamerfractie is opnieuw op schudding ontslaan over een moge lijk aftreden van haar vice-voorzit ter, mevrouw mr. Anneiien Kappeij- nc van de Coppello. Zij heeft laten weten haar kamerlidmaatschap al leen te zullen voortzetten indien de partij op het congres dit weekeinde aan twee eisen tegemoet komt. Mevrouw Kappeijne vindt dat de partij in haar verkiezingsprogramma moet uitspreken dat de doodstraf volledig uit de Nederlandse wetge ving verwijderd moet worden. Daar naast vindt zij dat liberalen bereid moeten zijn buitenlanders die al vijf jaar in ons land vertoeven, het stem recht bij gemeenteraadsverkiezin gen te geven. Indien de partij niet aan deze eisen tegemoet komt. zo zal zij de congre safgevaardigden in Amersfoort laten weten, kan zij zich niet meer thuis- voelen binnen de partij Binnen de WD zijn de meningen over beide za ken juist sterk verdeeld Zo stemde een deel van de kamerfractie onlangs nog tegen ae verwijdering van de doodstraf uit het oorlogsrecht Ongeveer twee jaar geleden liet me vrouw Kappeijne eveneens weten weinig te voelen voor voortzetting van haar kamerlidmaatschap. Zij sprak bij die gelegenheid over „poli tieke metaalmoeheid", waar zij on der gebukt ging Na een bezoek aan de Verenigde Naties herriep zij ech ter het besluit, omdat zij daar nieuw enthousiasme had opgedaan. Het nieuwe besluit lijkt vooral een gevolg te zijn van de onrust binnen de fractie over een persbericht dat gepubliceerd werd over de motie van afkeuring van het PvdA-Kamer- lid Duinker. De fractie vergaderde hierover tijdens afwezigheid van fractieleider Rietkerk onder haar voorzitterschap. Het persbericht leidde ertoe dat de oppositie de libe ralen onder sterke druk kon zetten om het beleid van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) af te keu- LONDEN - President Shagari van Nige ria heeft tijdens zijn staatsbezoek aan Engeland gevraagd om een geleidelijke vermindering van de Britse steun aan de Zuidafrikaanse economie. Foto Premier Margaret Thatcher ontvangt Shagari op Downing Street 10. (Van onze correspondent Karl Breyer> JOHANNESBURG - Zuidafrikaanse militaire vliegtuigen hebben dinsdag middag een Swapo-basis in zuidelijk Angola aangevallen en daarbij grote schade aangericht. Dit werd woensdag bekend gemaakt door de opperbevel hebber van de Zuidafrikaanse strijd krachten. generaal Constand Viljoen, die tegelijkertijd ontkende dal Zuid afrikaanse troepen opnieuw .Mozambi que zouden zijn binnengevallen. Het militaire hoofdkwartier in Pretoria noemde de luchtaanval op de Swapo- bais bij Lubango (vroeger Sao de Ban- deirai bijzonder geslaagd Het bombar dement van het kamp - dat volgens goed ingelichte krijgen in Angola de naam Tobias Hainyeko naar een van de eerste Swapo-guerrillas heeft gekregen, die bij een actie in Namibië sneuvelde - werd zo gepland dat verwacht kon wor den dat een groot aantal guerrillero's aanwezig was om hun middageten te ontvangen Volgens onbevestigde berichten zou den cr op het ogenblik van de Zuidafri kaanse aanval zeker duizend rekruten op de basis geweest zijn. De verhezen moeten bijzonder groot zijn. Zuidafri kaanse luchtmachtofficieren in Wind hoek verklaarden later dat de aanval zo verrassend was dat luchtafweerkanon- nen niet in actie kwamen De lucht macht van Angola deed geen tegenaan val. Mozambigue Generaal Viljoen ontkende dat er spra ke van een gevecht van zes uur tussen 200 Zuidafrikaanse soldaten en eenhe den van het Frelimo-Ieger. Een Zuid afrikaanse patrouille van negen man was, aldus generaal Viljoen. in het grensgebied tussen .Mozambique en Zuid-Afrika verdwaald. Een van de Zuidafrikaanse soldaten werd toen door gereedstaande Frelimo-troepcn in een hinderlaag gelokt en „lafhartig" neergeschoten. Uiteraard wordt het „incident" door de Zuidafrikaanse mi litairen betreurd en veroordeeld. Waarnemers in de hoofdstad van Nami bië menen dat in het Lubango-kamp ook Oostduïlse. Russische en Cubaan se militaire adviseurs aanwezig waren. Diplomaten in Pretoria daarentegen geloven dal hier sprake is van propa ganda. aangezien Zuid-Afrika meent dat de Reagan-regering dit blijkbaar gaarne hoort. Oproep Nigeria De Nigeriaanse president Shehu Sha gari, die een officieel bezoek aan Enge land brengt, heeft aangedrongen op een geleidelijke vermindering van de Britse steun aan de Zuidafrikaanse economie Tijdens een banket dat hem door ko ningin Elizabeth werd aangeboden keerde hij zich tegen de afschuwelijke apartheidspolitiek van de Zuidafri kaanse regering Hij deed een beroep op ae Britse rege ring om iets te doen aan de aanpassing van het economisch beleid en het han delspatroon. omdat er geleidelijk een end komt aan de ondersteuning van versterking van de onrechtvaardige economie van Zuid-Afrika De Noorse minister van buitenlandse zaken. Knut Frydeland. heeft zich woensdag in het parlement uitgespro ken tegen een eenzijdige handelsboy- cot van Zuid-Afrika door Noorwegen. Volgend de bewindsman is zo'11 maat regel schadelijk voor de Noorse econo mie en zou zij Zuid-Afrika nauwelijks treffen. Aantjes en het verleden Het m [et verleden blijft de voor malige CDA-fractieleider rtyJFJM m de tweede kamer, mr Wil- lem Aantjes. achtervolgen. Tweemaal binnen één week is rumoer ontstaan rond het op treden van de heer Aantjes. die bezig is zijn politieke come-back voor te berei den In Leeuwarden kwam het vorige week tot emotionele tonelen, toen Aan tjes door enkele bezoekers werd be schuldigd van onverantwoordelijk ge drag tijdens de tweede wereldoorlog Dinsdag in Middelburg ging de komst van Aantjes gepaard met een bommel ding; honderdzestig leerlingen werden naar huis gestuurd. Tijdens de spreek beurt, die de CDA-kandidaat Aantjes - niet op een verkiesbare plaats, hij kan alleen via voorkeurstemmen in de Ka mer terugkeren - 's avonds voor het CDAJ-Zeeland hield, moesten politie mensen een oogje in het zeil houden; je weet het dezer dagen maar nooit als Aantjes optreedt. Een trieste constate ring, maar het is niet anders. Voor een bommelding, zoals dinsdag in Middel burg. is geen goed woord over Dat is zonder meer een onverantwoordelijke daad. Laat daar geen misverstand over bestaan. Ook wij behoren tot de groep mensen, die vindt dat de heer Aantjes niet in de politiek moet terugkeren, maar via intimidatie - een bommelding is niet anders - kan en mag men niet proberen dat doel te bereiken. Juist in het geval Aantjes is strijden met open vizier de enig juiste wijze van tegenspel geven. Aantjes weer inde politiek In augus tus 1979 sprak de tweede kamer na emotionele debatten als zijn oordeel uit. dat Aantjes niet mocht terugkeren in de actieve politiek Niet om wat hij tijdens de oorlog zou hebben gedaan Aan de beslissing van de kamermeer derheid lag een andere overweging ten grondslag, namelijk dat de voormalige CDA-fractieleider in de tweede kamer zijn oorlogsverleden had verzwegen en nooit met éen woord had gesproken over zijn lidmaatschap van de Ger- maansche SS. Om het verzwijgen van deze feiten ging het. Dat tastte de be trouwbaarheid van Aantjes aan. Nu probeert Aantjes. passief geholpen door de CDA - hij staat immers op de lijst van de kandidaten voor de tweede kamer - terug te keren. Zijn optreden mag. zo heeft de leiding van de CDA bepaald, evenwel geen opzien baren Binnen het CDA wordt derhalve geen actie voor Aantjes gevoerd Na Leeu warden en Middelburg is duidelijk ge worden, dat Aantjes geen 'steun' van zijn partij nodig heeft. De figuur Aan tjes is zodanig omstreden, dat eik optre den van hem tot acties en emotionele toestanden leidt. Voor vele mensen in Nederland zijn de herinneringen aan de tweede we reldoorlog nog te pijnlijk om vrede te kunnen hebben met de terugkeer van Aantjes in de actieve politiek. Aantjes roept emoties op. die moeilijk te be dwingen zijn Hij scheurt met zijn optre den wonden open. die slechts moei zaam geheeld kunnen worden Hel werken aan een politieke rehabilitatie is om die reden onverantwoordelijk en onverstandig. Afgezien van de persoon lijke problemen voor Aantjes. afgezien ook van de afwijzing, die hem als ka merlid ten deel zal vallen op het Bin nenhof. juist een man als Aantjes moet zich er van bewustzijn dat hij de laatste is om medemensen weer afschuwelijke oorlogsbelevenissen te laten doorma ken. Het heeft er veel van weg. dat de voormalige CDA- leider slechts op ei gen gewin uit is. Dat is een slechte zaak Aantjes deed er beter aan na de ervarin gen in Leeuwarden en Middelburg zijn kandidatuur in te trekken. Een derge lijk gebaar zou veel leed kunnen voor komen Dim Een vrijblijvend VOW-referendum De opiniepeiling van de IJzendijkse dierenarts Pol van de Vijver onder de Zeeuws-Vlaamse bevolking over de wenselijkheid van de Vaste Oeverver binding Westerschelde is afgerond Wat eruit rolde is vrij ondubbelzinnig. Een niet onaanzienlijke meerderheid van ondervraagden die een antwoord in stuurden hecht niet veel belang aan de bouw van het bewuste brugtunnel-pro- ject Opvallend bij die uitslag is dat de meeste tegenstanders in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen wonen, terwijl men juist zou verwachten dat 'het westen' van het gebied beneden de Westerschelde (waar de VOW het verst verwijderd is en als verbinding de min ste voordelen, zeker ten opzichte van Midden-Zeeland biedt) het minst posi tief zou reageren. De vraag die nu over blijft is: welke wezenlijke waarde moet worden toegekend aan dit "vrijblijvend referendum"5 Het was de bedoeling dat de bevolking zich zou uitspreken. Een betrekkelijk deel daarvan heeft van de ze mogelijkheid gebruik gemaakt- Daarmee heeft de aktie het karakter ge kregen van een opiniepeiling zoals er (zeker in deze maanden op weg naar de stembus)zoveel worden verricht Eraan voorbijgaan kunnen de Zeeuwse be stuurders en de Haagse betrokkenen in het besluitvormlngsproces-VOW niet. Maar voor zwaar wegende cofaclusies leent de steekproef zich evenmin Waar van akte. - vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1