Ja PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Poging tot staatsgreep in Suriname verijdeld Twee Unifil-militairen gedood Moskouse politie bevrijdt gijzelaar Water in Vecht zakt leider samenzwering zwaar gewond STORTEN HAVENSLIB IN HARINGVLIET IS ONAANVAARDBAAR NA BESTORMING APPARTEMENT Coluche gaat toch door Raad Zierikzee in motie: BESCHIETINGENDOOR TROEPEN HADDAD: Mislukte coup in Mauretanië Miartse buien Regen-, hagel- en sneeuwbuien, afge beld door opklaringen. Middag- temperatuur 5 graden. Matige wind. iraaiend van noordwest naar west 224e jaargang no. 64 Dinsdag 17 maart 1981 tam se bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 (Van ome correspondenti PARAMARIBO - Op gewelddadige wijze is in Suriname zondagavond om acht uur plaatselijke tijdeen einde gekomen aan de voorbereidingen tot een staatsgreep die twee uur later had moeten plaatsvinden. De Surinaamse legerbevelhebber. Desi Bouterse, heeft dit maandagmiddag bekend ;akt. Bij de verijdeling kwam een sergeant om het leven en raakte de leider van de samenzwe ring, sergeant-majoor Wilfred Hawker (25). vrij ernstig gewond. In verband met de staatsgreep lijn onder meer drie mensen van Chinese afkomst aangehouden. Hawker zou vanuit de Surinaam se zakenwereld, waar veel Chinezen actief zijn. geld hebben ontvangen. Volgens goed ingelichte kringen zijn er rond de veertig mensen in Suriname in hechtenis genomen. Zeker twaalf van lieo zouden direct betrokken zijn ge stes: bij deze tweede poging sinds 25 tbmari vorig jaar om op gewelddadige svx een einde te maken aan de rege- nngChin-a-Sen en de macht van de hui- te legerleiding. Bouterse verklaarde dat Hawker een ijst bi] zich had van mensen die geëli mineerd zouden moeten worden. Het pian lekte uit. omdat een van de ver trouwelingen van Hawker, aan wie was toegezegd dat hij bataljonscomman dant zou worden, „het niet meer zag zit ten" en de zaak aangaf bij de militaire inlichtingendienst. Hawker was een van de zestien com mando's die onder leiding van Bouterse op 25 februari met geweld een einde maakte aan de regering-Arron. Hoewel Hawker een aanzienlijk prestige ont kende aan zijn directe betrokkenheid hierbij, heeft hij nadien binnen het leger pen belangrijke rol gespeeld. Hij was Kdeverantwoordelijk voor de oplei- ffiig van het kader en als zodanig had Sü een groep soldaten onder zich. In militaire kringen wordt hij omschreven als dom. maar bikkelhard In de val Nadat de plannen voor de coup aan het licht waren gekomen, werden de sa menzweerders continu geschaduwd. Hawker liep zondagavond even buiten Paramaribo in een voor hem opgezette val, waarbij een schotenwisseling plaatsvond. Hierbij werd de soldaat Weissenbruch gedood en Hawker zelf moest met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. Zowel de regering als de legerleiding onthouden zich van commentaar. Het ministerie van algemene zaken, waar minister-president Chin-a-Sen zetelt, wordt zwaar bewaakt door met Uzi's be wapende militairen, terwijl pantserau to's door de stad patrouilleren. De toe stand in Paramaribo is overigens rus tig. ondanks de talrijke geruchten. De avondklok is niet vervroegd en gaat. zo- Het is maandagmiddag op de schip- persbeurs ln Temeuzen tot een treffen sekomen tussen een grote groep Ne derlandse binnenvaartschippers en enkele Belgische collega's. De aanlei ding tot het incident was de intimida tie waarmee Nederlandse binnen schippers kennis maken, wanneer ze i-ooral op de beurs in Gent proberen «en reisje (m Belgiè zelf) aan te nemen. liet deze actie willen we de Belgen duidelijk maken dat het klaar moet zilnmet dat gedonder' ww-premie De Verbondsraad van het CNV meent dat de ww-premie per 1 juli moet wor den verhoogd tot 2 percent Op die ma nier moeten de tekorten van het werk loosheidsfonds worden gedekt. Het CNV zegt dat het eind 1980 al duidelijk was dat de pot van het Algemeen Werkloosheidsfonds leeg zou zijn. Ge schat wordt dat men dit jaar een te- kortzal hebben van 120 tot 360 miljoen gulden PAGINA 11 staatsgreep De Amerikaanse Inlichtingendienst CIA werkte aan plannen om met de hulp van Zuid-AfTika een 'blanke staatsgreep' te plegen in Mozambique Deze organisaUe verrichtte tevens voorbereidend werk voor moordaan slagen op president Samora Machel en andere Mozambiquaanse leiders. De «enng van Mozambique heeft deze beschuldigingen aan het adres van de Verenigde Staten geuit. PAOINA 13 «■uizending DcEuropaeupduels Feyenoord-Slavia Sofia en Lokeren-AZ'67 komen niet dl reet op de Nederlandse televisie De mogelijkheid bestaat dat de BRT de wedstrijd in Lokeren wel direct op het scherm brengt De beslissing hierover i valt woensdagmorgen. PAGINA 16 negatief Op de plannen voor een regionale om roep van minister Gardeniers is tot nu i toe alleen maar negatief gereageerd Provincies, de NOS, het overlegorgaan "fi de regionale omroepen ROOS en <*n aantal imüatiefgroepen laten ln mm reacties weinig heel van de voor- nemens van de minister van crm. Deze i wganisaties menen dat de plannen te «einig garanties bieden voor een con tinuïteit van de zenders en voor merkelijke redactionele vrijheid Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Sport: 13 en 15. Radio en televisie: 16 Financiën: 17. t Van ome correspondent i MOSKOU - Een vier uur durende gijze ling eindigde maandagmiddag in de Sowjet-hoofdstad met een overweldi- gingsactie van de politie waarbij een man van onbekende leeftijd werd gear resteerd en zijn vrouwelijke slachtof fer ongedeerd werd bevrijd. Politiemannen bestormden een appar tement aan de Prospekt Mira 'Vredes- laan) in het centrum van Moskou, na dat om negen uur 's- morgens schoten waren afgevuurd waarbij twee gewon den vielen. Een van de slachtoffers zou de vader van het gegijzelde meisje zijn die had geprobeerd zijn dochter te red den. Buitenlandse (westerse) cameraploe gen werd verboden opnamen te maken. De politieautoriteiten wensten geen en kele inlichting te verschaffen over mo gelijke motieven van de misdadiger en over eventuele eisen die hij gesteld zou kunnen hebben. Het korte drama vond plaats in een flat gebouw waar voornamelijk buitenlan ders zijn ondergebracht. In een klem deel van het gebouw wonen ook Sowjet- burgers, die echter weinig extra infor matie wisten te leveren over de gijze lingsactie. De bewoners van het flatge bouw mochten vanwege veiligheids overwegingen hun appartementen ge durende de gijzelingsactie niet verla ten. Overmeesterd Toen bemiddelingspogingen misluk ten. posteerden scherpschutters zich op omringende daken en op balkons van omliggende flats. Aan het begin van de middag werd traangas in de flat geschoten en onmiddellijk daarna werd het apartement massaal be stormd. Bij deze actie werd de (onbe kende) dader overmeesterd en werd zijn slachtoffer ongedeerd gered, of schoon zij wel nogal wat last van het gebruikte traangas scheen te hebben. Volgens opmerkingen van sommige po litiemannen ging het om het werk van een ..krankzinnige'' Dergelijke dra ma's komen wel vaker voor. maar wor den gewoonlijk alleen bekend als er bui tenlanders bij betrokken zijn als slacht offer of als getuige Schietpartij De Sowjet-hoofdstad is dit jaar al enke le malen opgeschrikt door geweld. Zo vond er kortgeleden een schietpartij plaats bij een flatgebouw voor buiten landers in het centrum van Moskou, niet ver van de woning van Sowjet-par- tijleider en president Brezjnev. De oor zaak van dit incident waarbij een poli tieman zwaar gewond of zelfs gedood zou zijn, bleef onopgehelderd Kortgeleden vond een ontploffing plaats in de buurt van het gebouw van de geheime politie (KGB), waarbij twee personen in een auto zouden zijn omgekomen. als de laatste maanden de gewoonte was. om 12 uur 's nachts in Misleid De twee weken geleden vrijgelaten en weer in genade opgenomen ex-NMR- voorzitter Sital wilde slechts kwijt dat voor zover nu bekend de samenzweer ders geen banden hadden met de oude politieke partijen. Hij wees ook de sug gestie van de hand dat er een interne machtstrijd binnen het leger had plaatsgevonden. Volgens zijn zeggen was Hawker door figuren buiten het le ger misleid en omgekocht. Andere bronnen wijzen op de ontevre denheid in bepaalde kringen van het zakenleven nadat twee weken geleden aangekondigd werd dat Suriname een uitgesproken socialistische koers zou gaan varen Gewezen wordt ook op de arrestatie van drie Chinezen in verband met de mislukte samenzwering. Niet bekend is of zij de Surinaamse nationa liteit bezitten. De Chinezen vormen in Suriname een financieel invloedrijke, maar politiek weinig geprofileerde be volkingsgroep. Het wordt aannemelijk geacht dat zij gebruik hebben willen maken van de onstabiele toestand in Suriname na de ontwikkelingen van de laatste weken. Kerken bezorgd Eerder afgelopen week hebben reli gieuze leiders zieh bezorgd getoond over de ontwikkelingen. „Er is voor zichtigheid geboden met het gebruik van het woord socialisme. Wij moeten ons ervan bewust blijven dat in de spanning waarin een deel van onze Su rinaamse samenleving thans verkeert, slechts één woord al een explosieve uitwerking kan hebben, zo verklaarde de leiders van de hindoe- en moslimge- (Slot zie pagina 3 kolom 2) PARIJS (AFP DP.Al- De Franse komiek Coluche blijft kandidaat voor de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk ondanks een eerder bericht dat hij zich zou hebben teruggetrokken. De komiek liet maandag weten een verklaring over de intrekking van zijn kandidatuur verspreid te heb ben enkel en alleen omdat de Franse media hem tot nu toe hebben doodge zwegen. Coluche. die in werkelij kheid Michel Colucci heetzei maandagmiddag in de verklaring het enige middel te zien om het stilzwijgen dat de Franse pers in het geval van z(jn kandidatuur bewaart, te doorbreken Foto: Coluche. met een pizza en een-bord spaghetti voor zijn neus. kondigde verder aan na het verorberen van de gerechten in hongerstaking te zullen gaan en die te zullen volhouden totdat hij voor een groot tv-debat wordt uitgenodigd. ZIERIKZEE - De raad van Zierikzee vindt de plannen verontreinigde bag gerspecie uit de Rotterdamse havens DALFSEN (ANP) - Het w ater in de Overijsselse Vecht bij Dalfsen be gint heel langzaam te zakken. Maandag liep het peil terug van 3.33 plus NAP tot 3.28 plus NAP. De langzame daling van het water speelt de dijkbewakers in de kaart, want een snelle val zou de zwakste schakel in de waterkering, het dijk vak bij Beliingeweer. in elkaar kun nen doen zakken waardoor een dijkbreuk alsnog mogelijk zou zijn. ..We hopen en verwachten dat het dalen van het water zich zo doorzet als maandag is begonnen", zo zegt ine H. Reiling. van het waterschap de Noorder Vechtdijken. Toch zal het dijkleger de zes slechte kilometers dijk bij Dalfsen met de zelfde intensiteit als de afgelopen dagen blijven bewaken Orn in ie der geval van een doorbraak het water het hoofd te kunnen bieden is in de nacht van zondag op maan dageen dijk gelegd van vijftienhon derd zandzakken. f'oto: bij de brug in Dalfsen staan de banken bijna onder water. in hel Haringvliet le storten absoluut onaanvaardbaar. De raad heeft dit maandagavond duidelijk gemaakt in een motie, die ter kennis wordt ge bracht van de stuurgroep 'berging bag gerspecie'. de watermaatschappij Zuid-Wcst-Nederland (WMZ). gedepu teerde staten van Zeeland en van Zuid- Holland. de inspecties van de volksge zondheid voor de hygiëne van het mi lieu in beide provincies en de gemeen ten op Schotiwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee. In het Rotterdamse havenslib bevin den zich. zoals gemeld, giftige stoffen - cadmium, kwik en Pesticiden - die met name door de WMZ uiterst nadelig voor de kwaliteit van het drinkwater worden geacht Wanneer de plannen het slib in het Haringvliet te dumpen zouden doorgaan komen deze stoffen volgens deskundigen van de WMZ vrijwel on vermijdelijk in het water terecht waar Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee voor een belangrijk deel van af hankelijk zijn. De door de raad met algemene stem men aangenomen motie was afkomstig van de CDA-fractie. Deze fractie had al eerder haar ongerustheid met betrek king tot het voorlopige beleidsplanhet havenslib te bergen nabij onder andere het eiland Tlengemeten in het Haring vliet kenbaar gemaakt in schriftelijke vragen aan b en w. Deze waren voor het college aanleiding de raad voor te stel len de bezwaren neer te leggen in een brief aan onder meer de besturen van gemeenten en provincies. Raadslid L. J van den Ouden maakte tijdens de raadsvergadering echter na mens de CDA-fractie duidelijk meer te hechten aan een motie dan aan het door het college voorgestelde bezwaar schrift We zijn namelijk werkelijk ver bijsterd over deze plannen", aldus Van den Ouden. Voor PvdA-fractievoorzitter J. Groen had een bezwaarschrift in het huidige 'stadium van de zaak en gelet op de nog komende procedures wel voldoende ge weest. zo maakte hij duidelijk. Zijn frac tie onderschreef overigens unaniem met WD en Reformatorische Unie vol ledig de CDA-motSe. tVan ome correspondenten i BEIROET-JERL'ZALKM - Twee Nige- riaanse Unifilmiiitairen en vier bur gers zijn maandag gedood bij artille riebeschietingen op het Zuidlibanese dorp Kantara door de door Israël ge steunde milities van ex-majoor Saad Haddad. Het dorp Kantara ligt in de Nigeriaanse Unifil-sector niet ver van de enclave aan de Libanees-Israélische grens die door Haddad gecontroleerd wordt. Bij de beschietingen liepen ver der 20 mensen verwondingen op. onder wie soldaten van het Libanese leger Ook in het dorp Yatar in het Nederland se Unifil-gebied vielen tankgranaten van Haddad Er werd veel schade aan gericht. maar er vielen geen slachtof fers Haddad's beschieting is intussen fel veroordeeld door de Verenigde Naties - secretaris-generaal Kurt Waldheim overweegt bijeenroeping van de veilig heidsraad door de Libanese autoritei ten ln Beiroet en door de Amerikaanse regering. Libanese troepen Haddad zegt de beschieting op Kanta ra en andere Libanese dorpen in de Uni fil-sector te zullen voortzetten, om daarmee de terugtrekking van eenhe den van het geregelde Libanese leger - die daar zij aan zij met de blauwhelmen dienst doen - af te dwingen. Unifil-woordvoerder Goeksel verklaar de Haddad's actie ..onbegrijpelijk te vinden omdat Haddad in het verleden nooit bezwaar heeft gemaakt tegen de aanwezigheid van Libanese militairen ln Unifil-dorpen. In overeenstemming met VN-resolutie probeert de regering ln Beiroet al 2 Jaar lang op zeer discrete wijze met mondjesmaat kleine eenheden van het geregelde Libanese leger bij de VN-troe- penmacht in te delen. Ook bij het Ne derlandse Umfil-bataijon zijn tientallen Libanese militairen ingedeeld De Israëlische onderminister van de fensie. Zippori. heeft gezegd dat Israel bezwaar maakt tegen het legeren van Libanese strijdkrachten aan de grens van de enclave van Haddad Israëlische militairen zeggen namelijk dat op die plaatsen waar Libanese strijdkrachten zijn de Palestijnse comman do's kunnen infiltreren. Een Israéllschê officier is maandag ge dood en een Israèlische soldaat ernstig gewond door het ontploffen van een landmijn die zij onschadelijk wilden maken Volgens een Israëlische lcgerwoord- voerder was de mijn gelegd in het dorp Beil Lif nabij de grens door Palestijnse guerrillastrijders die het gebied bin nen waren gekomen via het l'nifil-ter- rein dat door het Nederlandse contin gent wordt beheerst. Suriname wordt staatsgreep-moe fQiuriname lijkt hard op weg Önaar een politieke en mili taire jungle, waarin de ene (al dan niet mislukte» staats greep over de andere heen rolt Afgelopen zondag heeft de legerleiding opnieuw zo n amateu ristisch opgezette poging tot een coup verijdeld. Naar uit de eerste berichten zichtbaar wordt ging het om een operet- te-achtige greep naar de macht, waar over in dit land van roddels en geruch ten al zoveel was uitgelekt dat de da derswei moesten struikelen Het waren bij deze gelegenheid militairen, waar van wordt aangenomen dat ze 'een rechtse stroming binnen het leger' ver tegenwoordigen. En hun voorgenomen coup moet dan ook worden gezien als een reactie op de vrijlating van de ser geanten Sital. Mfjnals en Joeman - nu anderhalve week geleden - die na een maandenlange opsluiting door dezelfde legerleiding onmiddellijk werden om helsd als de architecten voor een 'nieu we socialistische koers van de Suri naamse revolutie' De verwarring in Su riname. een land vier keer zo groot als Nederland met (nog overgebleven) een inwonertal amper zo groot als dat van Zeeland, is groot. De vraag waarmee ve len in dit land nu toch wel zitten is: wat hebben de nieuwe machthebbers te bie den. die vorig jaar februari de voorman nen van de oude politieke partijen heb ben weggejaagd0 De nu verijdelde coup. hoe klungelig kennelijk opgezet, is er toch een symptoom van dat ln het Suriname van majoor Bouterse en president premier Chin A Sen nog steeds van de ene op de andere dag van alles en nog wat kan gebeuren Een dergelijk politiek lucht ledig is voor de toekomst van de Suri naamse samenleving een benauwend gegeven. Uitzonderingstoestand, ge brek aan elke vorm van volksvertegen woordiging en persbreidel zijn in Para maribo bepaald geen voedingsbodem voor zoiets als een constructief saamho righeidsgevoel De Surinamer heeft een sterk vrijheidslievende instelling en hij heeft er nooit veel moeite mee gehad om daarvan royaal gebruik te maken. Er is in de nadagen van het Nederlands kolonialisme, onder de paraplu van het koninkrijksstatuut met Nederland en in de eerste jaren van de staatkundige onafhankelijkheid in Suriname veel mis gegaan. Maar niet zoveel dat dezelf de Surinamer voor een volstrekt onge wisse toekomst jaren van nieuwe be lemmeringen over heeft. In de eerste maanden nadat de op haar laatste be nen wankelende regering-Arron door de militairen was verjaagd en achter slot en grendel was gezet heerste er in Paramaribo een sfeer van nieuw elan. Die had zo ongeveer zijn hoogtepunt toen er bij een bezoek van de Neder landse minister van ontwikkelingssa menwerking De Koning, vorig najaar, eens goed op de 'Nederlandse uitbuiter' kon worden afgereageerd Maar daarna hebben onrust en onzekerheid in Suri name toch meer en meer de kop opge stoken. Een gesprek van de Surinaame geestelijkheid <de leiders van de moslim- en hindoegemeenten en van het comité van christelijke kerken) met de bevelhebber van het Surinaamse le ger Bouterse - waarvan elders in deze krant een verslag - is van een gevoel van stuurloosheid onder de bevolking een duidelijke aanduiding. De religieuze leiders hebben de militairen op het hart gedrukt dat ze eens wat voorzichtiger moeten zijn met het kwistig gebruik van termen en begrippen als 'socialis me. kapitalisme, links, rechts, oude en nieuwe orde' en wat dies meer zij. ..Dat heeft tot gevolg dat medeburgers een etiket wordt opgeplakt, waardoor de dialoog onmogelijk wordt of verdeeld heid. spanningen en conflicten worden opgeroepen." De kerkelijke leiders heb ben hebben de 'sterke man' van Surina me aan het verstand gebracht dat de vraag hoe de democratie ln het nu 'be vrijde' land gestalte moet krijgen hen en de gehele bevolking sterk bezig houdt. Volgens de religeuze voorman nen. die zichzelf bij gebrek aan een an der forum als vertegenwoordigers van een grote groep van de Surinaamse be volking naar voren hebben geschoven, moeten de huidige machthebbers de discussie over de toekomst van het land opengooien en niet bang zijn voor kri tiek. De Surinamer die vong jaar de 're volutie' als een opluchting begroette begint moe te raken van de staatsgre pen en vermeende coups. Majoor Bou terse en regeringsleider Chin A Sen ko men nu pas goed in de problemen. vdM. PARIJS DAKAR LAFP/UPD - In Mau retanië is maandag een staatsgreep te gen het bewind van president Moha- med Khouna Ould Haidallah verij deld. Hij werd gepleegd door een groep Mauretanièrs die in ballingschap in Marokko woonden. De veiligheidsdienst heeft een van de leiders, kolonel Abdel Khader. doodge schoten Een tweede leider, luitenant kolonel Ahmed Salem, werd gevangen genomen, evenals de rest van het gezel schap. De premier van Mauretanie zei een beroep te hebben gedaan op de Vei ligheidsraad van de VN. de Arabische Liga en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid om een eind te maken aan de Marokkaanse agressie De luchthaven van de hoofdstad Nouakchott is geslo ten en er is voor de avond en nacht een uitgaansverbod afgekondigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1