PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET BEREID OM VOLVO TE STEUNEN Kabinet begint woensdag aan de nieuwe bezuinigingsronde Libië wil Pakistanen opnemen GROOTn z Al tienduizend zeehondjes doodgeknuppeld Honderden miljoenen nodig Hulp voor volk El Salvador HALTE LIJN NUL DE GROENE B.V. cóztf-tkujcAs pijlerdam TUIJNMAN: „EENBIJZONDER ZWARE OPERATIE winst AFWIKKELING LANGDURIGSTE KAPING Man wurgt ex-vrouw Enkele buien wisselend bewolkt en enkele buien, liddagtemperatuur omstreeks 8 gr. 'wakke veranderlijke wind, maai aande kust krachtige wind uit west lot 224e jaargang no. 62 Zaterdag 14 maart 1981 Anj«l(«rslr*jt S-7 ««40 AC Go«S Taiafoo OIIOO-IMIO er JOHN'S. NEWFOUNDLAND (REUTER1 ANP) - In dc eerste twee dagen van het jaarlijkse seizoen voor de zeehondenjacht voor de kust van zuidelijk Labra dor hebben Canadese en Noorse jagers bijna 10.000 jonge zeehonden gedood en jfvild. Dit heeft een functionaris van het Canadese ministerie van visserij mee- Z^enCanadese en drie Noorse schepen namen deel aan de jacht op de zeehonden die zich verzamelden op het pakijs ten noorden van Newfoundland. Het totaal aantal zadel robben dat mag worden gedood bedraagt volgens de milieuorganisa- (leGreenpeace 180.000. Als deze zijn gevangen begint de Jacht op de klapmuts- leehonden Van deze soort die volgens Greenpeace met uitsterven wordt bedreigd mogen in totaal 15 000 jonge beesten worden doodgeknuppeld Het Greenpeace schip Rainbow Warrior is onderweg naar hel gebied en verwacht wordt dat hei omstreeks 20 maart zal aankomen als de jacht op de klapmutsen begint Hel Canadese schip Baffin met visserij-functionarissen aan boord is eveneens onder weg naar het gebied en zal proberen de pogingen van Greenpeace de jacht tegen de gaan te verhinderen. In totaal mogen in de gebieden rond Canada, ten noorden van IJsland en in dc Witte Zee door Canadezen, Noren en Russen 300.000 zeehonden worden gedood, aldus Greenpeace. DEN HAAG - De ministerraad heeft vrijdag in principe besloten Volvo Car B.V. overheidssteun te verlenen. De raad heeft minister Van Aardenne van economische zaken gemachtigd in Zweden met Volvo te gaan praten over de voorwaarden voor steun en de hoogte daarvan. Minister Tuijnman (verkeer en water- saati. die vrijdag als oudste minister bi afwezigheid van Van Agt en Wiegel de ministerraad voorzat, verklaarde na afloop tijdens de wekelijkse persconfe rentie dat het vooralsnog uit onderhan- delingsoogpunt beter is 'juiste bedra gen in de mouw te houden'. Uitdrukke lijk vertelde hij verder dat Van Aarden ne met zonder lege handen naar Zwe den gaat. Om de verliezen als gevolg van de te- De Nederlandse regering heeft voor ie tweede keer een half miljoen gulden ter beschikking gesteld aan het inter- mimale rode kruis ten gunste van het talpprogramma in Oost-Timor. ruglopende verkopen van de Volvo 343 personenauto op te vangen en om een opvolger van de 343 te kunnen ontwik kelen heeft Volvo Car B.V. de komende PSYCHOLOOG DOOD GEVONDEN NIJMEGEN (ANP) - Een dertig man sterk Gelders rccherche-bijstandteam zoekt sinds vrijdagmiddag naar de da- der(s), van de moord op een psycholoog J. M. S. van Bergen (44) in Nijmegen. Een buurman, die zag dat de gordijnen in de woonkamer dicht waren, ver moedde onraad en waarschuwde de po litie. In de woonkamer werden sporen van een worsteling aangetroffen. De psycholoog is volgens de politie een gewelddadige dood gestorven, maar de preciese doodsoorzaak stond gister avond nog niet vast jaren honderden miljoenen guldens nodig. Uitgangspunt voor de onderhandelin gen in Zweden is het vinden van een voor alle partijen aanvaardbare oplos sing. die het belangen het voortbestaan van Volvo Car B V. het beste dient. De ministerraad is bij het besluit uitge gaan van de eerder al door Volvo Car B.V. bekendgemaakte plannen voor reorganisatie en rationalisatie bij de verschillende vestigingen van Volvo in Nederland. Daardoor moeten ongeveer een zesde van de zesduizend arbeids plaatsen bij Volvo verdwijnen. Voor enige honderden werknemers zou dat gedwongen ontslag betekenen. Vrij dagavond praatten de vakbonden op nieuw met de leiding van Volvo over de plannen De vakbonden, met name de Unie BLHP spraken eerder de verwachting uit dat de staat een meerderbeidsaan- deel in Volvo Car B.V. wil verwerven. Het bedrag daarvoor zou moeten wor den neergeteld zou dan kunnen wor den gebruikt voor de ontwikkeling van de opvolger van de 343. De staat heeft thans via de DSM en de Neder landse Investeringsbnak een aandeel van 45 procent. De overige 55 procent is in handen van het moederbedrijf in Zweden. Volvo. Drie Britse loensten zijn aan de vete- ranenziekte gestorven na een vakantie in BenidormSpanje. Dit is door de Spaanse overheid meegedeeld. De ge heimzinnige ziekte, die gewoonlijk een dodelijke afloop heeft, is daar al eerder uitgebroken. Een vierde Brit is in een Spaansziekenhuis met symptomen van de ziekten. De veteranenziekte is voor hel eerst in de VS waargenomen, onder oudstrijders. Om te bewijzen dat de slagkracht van de guerrilla's niet gering is. schoten in San Salvador leden van de Nationale Garde twee auto's in puin met wapens die zouden zijn buitgemaakt op de opsandelingen. BRUSSEL (UPI'AFP AP)-Binnenkort zal de Europese Gemeenschap nood- en voedselhulp ter waarde van ruim 4 miljoen gulden verstrekken aan dc behoeftige bevolking van EI Salvador. Dit hebben functionarissen van de Europese Commissie vrijdag laten weten. Tegelijkertijd verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, in Washington dat er een vertraging van de wapenleveranties aan de Salva- doriaanse rebellen geconstateerd kan worden Volgens Haig krijgen de rebellen in toenemende mate te maken met een gebrek aan munitie. De gevechten die de afgelopen weken op het Salvado- riaanse platteland hebben gewoed, leken vrijdag in he vigheid af te nemen, maar de autoriteiten maakten be kend dat vrijdagochtend in Santa Ana. 70 kilometer ten westen van San Salvador, de lijken van tien niet geïden tificeerde persoenen zijn gevonden, Het Salvadoriaan.se leger maakte bekend dat het na een week van ..bevredi gende successen" zijn operatie tegen de opstandelingen in het noorden en noordoosten van het land had afge rond Volgens het leger is nu het gehele Salvadorlaanse grondgebied weer onder controle van de junta kernenergie Ineen reactie op het derde deel van de nota energiebeleid zegt het dagelijks bestuur van de provincie vooralsnog vastte houden aan de stelllngnarne le gende vestiging van een tweede kern centrale bij Borsele PAGINA 9 De ontbindende voorwaarden voor de aanleg van een stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde zijn slechts zetten in een politiek schaak spelaldus de CDA-er Schakel bij een bezoek van de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat aan het werkelland Neeltje Jans. PAGINA 11 glastuinders De Christelijke Boeren- en tuinders- bond wil een reddingsplan voor dc glastuinbouw De bond vindt dat de bedrijfstak die een belangrijk deel van de Nederlandse export levert, steun moei krijgen om aan de drastisch ver hoogde energieprijzen het hoofd te bie den Stijging van de aardeasprijs met een dubbeltje per kubieke meter acht deCBTB onmogelijk' PAGINA 13 vakantie Hei aantal boekingen voor vakantie reizen komt slechts langzaam opgang De toeristen dte de knoop wel hebben doorgehakt blijken veel minder be langstelling voor verre reizen te heb ben dan in voorgaande jaren. PAGINA 25 ROME - Kennelijk onbekend met het feit dat het openbaar vervoer m Rome vrijdag 'plat' lag. wacht deze vrouw eenzaam op de bus die niet zal komen De 24-uurs staking in Italië, bedoeld om kracht bil te zetten aan de eis tot een loonsverhoging van bijna 500 gulden in de maand, legde het openbaar vervoer van noord tot zuid volledig stil. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG- De ministerraad zal zich woensdagavond voor het eerst bezig houden met de komende bezuinigingen. Aan de orde komen voorstellen om in totaal zo'n drie tot vier miljard tekorten op de begroting voor dit jaar. Ook zal vast bekeken worden hoe de bezuinigingen door zullen werken in 1982. Het is de bedoeling dal dc Tweede Kamer eind maart of begin april de beschikking krijgt over de nieuwe plannen van het kabinet. Minister Tuijnman i verkeer en water staat). die gisteren de ministerraad voorzat, liet weten dat het kabinet ai een aantal rapoorten van ambtelijke commissies ontvangen heeft. ..Het voorlopige raamwerk is al gereed, maar nu moeten we nog gaan invullen", aldus de bewindsman .Het wordt een bijzon der zware operatie.' zei hjj met een vei - wijzing naar de moeilijke financiële en eceonomische situatie In het kabinet zijn de meningen nog •steeds fors verdeeld over de wijze waarop de bezuinigingen zullen wor- In Noord-Brabant 740 stortplaatsen DEN BOSCH (ANP) - De op verzoek van minister Ginjaar uitgevoerde in ventarisatie van stortplaatsen heeft in Noord-Brabant 740 lokaties opgele verd. Noord-Brabant is de laatste pro vincie die een dergelijke inventarisa tie aan het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne aanbiedt. Dat heeft gedeputeerde Ton Brugman vrijdagmiddag op een persconferentie in Den Bosch bekendgemaakt Van de gevonden lokaties zijn er 274 waarvan zekerheid of redelijk vermoeden be staat dat er chemische afvalstoffen zijn gestort. De stortplaatsen hebben een prio riteitsindeling gekregen alhankeüjk van de ligging van de plaats, de hard heid van de melding, de aard van de gestorte stoffen en de omvang van de verontreiniging In 34 gevallen leidde dat tot een prioriteit 1. wat inhoudt dat zo snel mogelijk verder onderzoek moet worden verricht. In negentig procent van de gevallen is dat inmiddels al ge beurd. aldus Brugman. den Ingevoerd. Zo vinden premier Van Agt en vice-premier Wiegel dat er op nieuw een loonmaatregel moet wor den doorgevoerd. Minister Albeda (so ciale zaken) verzet zich hier echter te gen. Voor minister Van der Stee Ifinan ciën) is de hoofdzaak dat de overheids tekorten worden teruggedrongen. Het kabinet is het met. dit. laatste stand punt eens. Dat betekent dat de over heid haar uitgaven zal moeten vermin deren. of de inkomsten verhogen Het CDA is dan ook voorstander van een verhoging van de sociale premies. Een loonmaatregel, zoals de VVD voor staat. zal daarentegen leiden tot een verlaging van de lonen en de eraan ge koppelde sociale uitkeringen. Dal bete kent een verlaging van de overheidsuit gaven De totale beraadslagingen zul len overigens slechts vrij kort kunnen duren, omdat minister Van der Stee over anderhalve week naar Thailand vertrekt afglijden Trainer Cas Hubregtse van de voetbal vereniging Middelburg wil de diepe te- nigval van zijn club ntel alleen toe schrijven aan spelers en trainers. Ook de gemeente en het bestuur van de voetbalvereniging hebben na het be halen van de landskampioenschappen verzuimd om de club tegen afglijden u behoeden zo meent Hubregtse. PAGINA 27 De oliemaatschappij British Petro- eum heeft in 1980 een winst voor be lasting gemaakt van 4,86 miljard pond sterling. Het nettoresultaat van het olieconcern daalde van 1.62 miljard ln 1079 101 1 '1'1 miljard pond in 1980 De winstdaling is een gevolg van verhoging van de belasting op winsten opolie die de Britse regering vorig jaar afkondigde Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7. 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 23 en 25 Radio en televisie: 26. Financien en economie: 27. Zaterdagkrant: 17. 18. 19 en 21. iVan onze redactie economie DEN HAAG - Ook in de periode half januari-half februari zijn de prijzen geste gen: 0.7 procent. Dat is even veel als in de voorafgaande maand, maar minder dan in januari-februari 1980. Het inflatietempo handhaafde zich op G.G procent. Al met al zijn de verwachtingen voor de totale prijsstijging dit jaar onzeker. Het prijsindexcijfer voor de groep „voeding" steeg opnieuw. Prijsstijgingen kwamen vooral voor bij brood, gebak, meelproduktcn. aardappelen, groenten: daling alleen bij vlees, vis en pluimvee. De groep „suiker, chocolade en kruide nierswaren" steeg zeer liehL In de afgelopen periode werden vooral kleding en schoeisel duurder (hel ver dwijnen van het uitverkoopeffeet speelde hierbij een rol), verder verse groenten, brood, melk en melkprodukten. meubelen en benzine en vers fruit. Dalingen waren er nauwelijks, althans niet noemenswaardig. In een reactie op het prijsindexcijfer constateert Konsumenten Kontakt dat de prijsverlaging in de levensmiddelenhandel „nauwelijks effect" Ijéieft. De zoge naamde „prijzenslag" kan de stijging van overige artikelen, zoals groenten, niet compenseren: de consument is eerder duurder uit dan v oorheen als totaal gezien. DAMASCUS RTR/UPI/DPA) - Alle partijen die heirokken zijn bij de ka ping van hel Pakistaanse vliegtuig dat sinds hel vorig weekeinde op de lucht haven van Damascus aan de grond staat, zijn vrijdag druk in de w eer ge weest met de definitieve afwikkeling an dc zaak. Ondanks het feit dat de kapers nieuwe eisen stelden nadat donderdag Pakis tan had toegegeven aan hun eis tot vrij lating van 55 politieke gevangenen, was de algemene verwachting dat er een spoedig einde zal komen aan s werelds langste kaping Een Pakistaanse on derhandelaar kwalificeerde de nieuwe eisen als zuiver technische zaken In Pakistan werden regelingen getroffen voor hel vertrek van de gevangenen en Libië zegde toe dezen en familieleden van de kapers toe te laten. Dc 54 Pakistaanse politieke gevange nen die zullen worden geruild tegen de 102 gegijzelde inzittenden van de ge arwjinunsc Boeing, zouden af gelopen nacht naar Syrié worden ge vlogen om vervolgens door te reizen naar Lbië. Dit heeft een officiële Syri sche woordvoerder verklaard. De gevangenen zouden landen in de Sy rische stad Aleppo 400 km ten noorden van Damascus Daar wordt overge stapt op een toestel dat hen naar Libië zal brengen. De bemanning en de pas sagiers in het gekaapte Pakistaanse vliegtuig zouden worden vrijgelaten zo dra de politieke gevangenen in Libië zijn aangekomen, aldus de woordvoer der Vrijdag werd in Damascus all's in ge reedheid gebracht om de 102 gijzelaars op te vangen als zij uil het vliegtuig worden vrijgelaten. Vier ambulances stonden klaar. In de ziekenhuizen van Karatsji werden voorbereidingen getroffen voor de op vang van de gijzelaars wier lichamelijke en geestelijke toestand in de afgelopen twaalf dagen zeer te lijden zou hebben gehad van de lange gevangenschap Ve len zouden een zenuwinstortlng nabij zijn Uit een goede bron in Karatsji is inmiddels vernomen dat de identiteit van twee van de drie luchtpiraten ss vastgesteld. Het betreft hier Salimullah Trppu. die zich Alam Gir iveroveraar van de wereld) laat noemen, en Nasir Jamal Alle twee zouden linkse studen ten zijn. die eind februari betrokken zijn geweest bij een schietpartij op het ter rein van de universiteit van Karatsji. tijdens welk een student werd gedood. TRAGEDIE IN MIDDELBURG: MIDDELBURG - De 43-jarige H. W. S. uit Middelburg heeft vrijdag- mQrgcn rond elf uur zijn 35-jarige ex-vrouw H. I. Schïile. door wur ging om het leven gebracht. De man verklaarde tegenover de poli tie dat hij tijdens een gesprek met zijn vroegere echtgenote in haar woning aan de Middelburgse Ha- ringvlietstraat. buiten zinnen raakte en haar vervolgens de keel heeft dichtgeknepen. Na zijn daad. ging de man naar huis en belde daar de politie met de me dedeling dat er 'iets ernstigs was gebeurd'. Toen de politie bij het huis van de man was gearriveerd vertelde hij dat hij zijn ex-vrouw had vermoord Bij een onderzoek in de woning van het slachtoffer vond de politie het lichaam van de vrouw op een bed Haar hals vertoonde rode striemen S. was naar zijn vroegere echtgeno te gegaan omte praten over het be- zoekrecht van een van hun drie kin deren Man en vrouw hadden drie kinderen. Een dochter van veertien en een zoon van twaalf jaar woon den bij de man. De oudste dochter van zeventien woont zelfstandig De ouders van de man hebben zich over de twee jongste kinderen ont fermd. Eenmaal heeft een wijkagent tij dens het huwelijk van S in een ru zie tussen het tweetal bemiddeld, maar van andere moeilijkheden is de Middelburgse politie niets be kend De scheiding werd eind vorig jaar uilgesproken. De dader is in verzekerde bewa ring gesteld. Begin volgende w eek wordt hij voorgeleid aan dc offi cier van justitie. Het slachtoffer woonde sinds en kele weken in een flat aan de Ila- ringvlictstraat. Sinds 1 december van het vorig jaar was ze werk zaam in de huishoudelijke dienst van Vijvervreugd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1