PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VN sturen afgezant naar El Salvador PLAN MEER WERK Reddingsplan voor NSM Wateroverlast Drente GROOT Acht jaar Pinochet MISDADEN TEGEN MENSENRECHTEN WINDKRA CHT NEGEN IMËÉfrv - M ■T\ -wjÊMjiÊRr - m m Regenachtig welkom MILITAIREN GEREED VOOR BIJSTAND Van Agt: na de verkiezingen geen loyalisten GEMEENTE AMSTERDAM DOET VOORSTEL Automobielbedrijf Opklaringen Opklaringen, afgewisseld door een en- kele bui Middagtemperatuur om streeks 10 graden. Matige tot krachti- ge zuidwestenwind. 224e jaargang no. 60 Donderdag 12 maart 1981 ocês ftfafccfo-e/ea&k An|»l.#r»lr«4l S-7 4460 AC GOOS TeWoon 01100-16810 SANTIAGO - Augusto Pinochet, leider van de militaire junta die sinds 1973 Chili regeert, legde gisteren in Santiago de eed af als president voor de komende acht jaar. Dit is het gevolg van het goed keuren van de nieuwe grondicet vorig jaar september in een wereldwijd aan gevochten referendum. De nieuwe grondwet geeft de militairen practisch de mavcht tot 1997. GENEVE/STRAATSBURG (ANP/DPA) - De VN-commissie voor de rechten van de mens heeft woensdag in Genève besloten een speciale afgezant te benoemen die de situatie van de rechten van de mens in El Salvador moet onderzoeken. Hij moet in het Middenamerikaanse land berich ten nagaan over moorden, ontvoeringen, terreurdaden en andere misdaden tegen de rechten van de mens. en sociale toekomst kunnen beslissen zonder inmenging van buitenaf, aldus de resolutie. In een resolutie die met 29 stemmen voor, een tegen en elf onthoudingen werd aangenomen wordt de regering van El Salvador opgedragen stappen te ondernemen die leiden tot eerbiediging van de grondvrijheden van de mens. Hel volk van El Salvador heeft recht op een democratisch gekozen regering en moet over zijn politieke, economische PAG. 2 recreatie Voor de aanleg van openluchtrecrea- 1 tie-projecten In Zeeland heeft het mi nisterie van crm voorshands ruim ze- ven miljoen gulden beschikbaar ge- steld De recreatleraad is zeer ingeno men met de 'gulle hand' van crm. PAGINA 3 studie financiering Minister Pais heeft de laatste ongelij k- held tussen de studiefinanciering bij het wetenschappelijk onderwijs weg genomen. Ook studenten bij het hoger beroepsonderwijs kunnen voortaan tijdens hun studie twee keer een jaar overdoen zonder dat dat gevolgen heeft voor hun studiebeurs. PAGINA 7 pandbriefaffaire Alle zes getuigen a décharge die giste ren ln de rechtszaak rond de zoge naamde pandbrievenaflalre zouden verschijnen kwamen niet opdagen. Aangenomen wordt dat zij er geen heil in zagen het bewijsmateriaal van de officier van justitie te weerleggen. PAGINA 15 abortus De minister Ginjaar en De Ruiter schrijven de tweede kamer, dat ver pleegsters die gewetensbezwaren te gen abortus hebben, niet bij zo'n zwan gerschapsonderbreking hoeven te as sisteren basisinkomen De Voedingsbond FNV heeft in een I discussienota voor haar leden voorge steld ledereen een basisinkomen te ge ven. dat onafhankelijk is van arbeid Het 'loon' zou door de overheid worden vastgesteld Boven het Inkomen zou den door werken nog extra verdien sten mogelijk zijn, maar nooit meer dan netto 2.5 maal het basisinkomen. PAGINA 17 voorbeeld Ernst Happel is het grote voorbeeld van de nieuwe hoofdtrainer van AJax, Aad de Mos. De 32-jarige voormalige hoofdonderwijzer, die Leo Beenhakker opvolgt, schildert zich af als een pres- tatletrainer. De Mos: mijn loopbaan is in een versnelling geraakt. parijs-nice De Noor Knut Knudsen heeft de pro- toog van de wielerwedstrijd Parijs Ni ce gewonnen Knudsen was de sterk ste In de tijdrit rond Meaux. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Sport: 17. Radio en televisie: 23. Financiën en economie: 25. Hiswa: 11 Varia 19 en 21. Van de VN-commissie voor de rechten van de mens zijn 43 landen lid. De aan genomen resolutie was ingediend door Nederland en Denemarken. Ze was een herziene versie van een Mexicaans-Al gerijns voorstel én vondt steun van ver schillende kanten. Zo stemden naast Groot-Brittanniè en West-Duitsland ook Cuba voor. De Verenigde Staten onthielden zich van stemming en Uru guay was de enige tegenstemmer. Tijdens de stemming kwam het tot een heftige woordenwisseling tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De Amerikaanse afgevaardigde zei dat (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De Stichting van de Ar beid, het centrale overlegorgaan van de werkgevers- en werknemersorgani saties. gaat hard aan het werk. Woens dagavond heeft men besloten dat twee in te stellen studiecommissies nog voor het begin van het laatste kwar taal van dit jaar met plannen moeten komen om gezamenlijk de werkloos heid terug te dringen. Vorige maand had het secretariaat een stuk opgesteld, dat in de achterbannen was besproken. De verschillende orga nisaties hadden amendementen op het stuk, maar het bestuur van de Stichting raadde iedereen aan het stuk vast te stellen en aan het werk te gaan. Besloten is ook, dat de Stichting bij de cao-onderhandelingen behulpzaam zal zijn om op bedrijfstakniveau proble men aan te pakken. De werkgroepen die voor 1 oktober met een rapportage dienen te komen, zullen proberen af spraken te maken die de werkgelegen heid moeten bevorderen. Hierbij zijn ook vormen van werktijdverkorting bspreekbaar. Werkgeversvoorzitter Van veen zei na afloop bijzonder verheugd te zijn. dat men er gezamenlijk in was geslaagd, openingen te vinden. FNV-voorzitter Wim Kok sloot zich hierbij aan. overtredingen van de rechten van de mens begaan door welke partij dan ook te veroordelen waren en noemde Cuba en Ethipié helpers van de guerrillastrij ders. Hij eiste van de Sowjet-Unie mati gende werking uit te oefenen op deze landen. De Sowjet-afgevaardgide noemde de Verenigde Staten het enige land dat wapens en militairen naar El Salvador suurt om de junta te helpen bij het onderdrukken van het volk. Het Europees parlement heeft woens dag tijdens de vergadering in het Fran se Straatsburg een voorstel van de so cialistische fractie om te debatteren over de situatie in El Salvador afgewe zen. Vooral de christen-democraten toon den zich tegenstander van zo'n debat. De socialisten hadden willen spreken over een ontwerp-resolutie, door hen opgesteld, waarin met kracht elke in menging in de binnenlandse aangele genheden van het volk van El Salvador wordt veroordeeld. Ook hadden de socialisten geen goed woord over voor de pogingen van de re gering van de Verenigde Staten om voedselhulp van de EG-lldstaten voor El Salvador te blokkeren. Zij willen Integendeel dat de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, een fors bedrag be schikbaar stelt om voedingsmiddelen en medicamenten voor El Salvador te kopen. De ministers van buitenlandse zaken van de lidstaten zouden moeten streven na^r een democratische rege ling van het conflict waarbij rekening wordt gehouden met de wensen van het onderdrukte volk van El Salvador. De regering van El Salvador heeft woensdag een aanbod van de organisa tie van Amerikaanse staten (ÖAS) om te bemiddelen tussen de junta en de oppositie van de hand gewezen. Het initiatief tot de bemiddelingspo ging werd namens de OAS ondernomen door de president van Costa Rica, Ro- drigo Carazo. Bij gevechten tussen re geringstroepen en guerrillastrijders zijn woensdag een nog onbekend aantal doden en gewonden gevallen. De ge vechten vonden plaats in San Nicolas Lempa. 30 kilometer ten noorden van de hoofdstad San Salvador, en m San Vincente, 180 kilometer ten oosten van de hoofdstad Buiten de stad Chalatenango werden de lichamen van 19 onbekenden gevon den, zo is uit militaire kringen vemo- Volgens minister van defensie, kolonel Jose Garcia, zijn sinds de oppositie een offensief begon op 10 februari in El Sal vador 2.200 guerrillastrijders en 146 militairen gesneuveld. WÊ- #J6 JpHt Wmsb, Ondanks de striemende regen lachen naar de fotografen na aankomst v< hel vliegveld van Luxemburg. koningin Beatrix en groothertog Jan het Nederlandse koninklijke paar op izie ook pagina 3). MIDDELBURG - Als gevolg van de zuidwesterstorm heeft een omgewaaide boom woensdagmorgen in Mid delburg vijf geparkeerde auto's beschadigd. Dit ge beurde op het parkeerterrein achter het Gasthuis, aan het Molenwater. Eén van de vijf auto's, eigendom van R. Cujé uit Vlissingen, werd zwaar beschadigd. De na men van de vier andere eigenaars kon de Middelburgse politie niet geven. Kort nadat de boom was omgewaaid moesten de kruinen van twee andere bomen op het par keerterrein worden afgezaagd, aangezien deze ook dreigden om te waaien. (Slot zie pagina 5 kolom 1) ASSEN (ANP) - Op verzoek van de commissaris van de koningin in Drenthe zijn woensdagavond veertig militairen geconsigneerd om bijstand te verlenen als de waterstanden in de provincie te hoog worden. De militairen maken deel uit van de Alpha-compagnie van het 43e pantserinfan terie bataljon uit Assen. Zij worden daar voorbereid op Unifïi-taken in Libanon. In het dorp Noorsche Schut (gemeente Hoogeveenj zijn woensdagavond over een afstand van meer dan een kilometer zandzakken gelegd langs de Hooge- veensche Vaart om te voorkomen dat water van de overlopende waterweg de huizen die aan de weg langs de vaart liggen zou binnendringen. Volgens de politie steeg het water woensdagavond rond negen uur in één DEN HAAG -CDA-Iijsttrekker Van Agt verwacht na de Tweede-Kamer verkiezingen van mei geen 'loyalisten' meer in de CDA-Tweede-Kamerfrac- tie. „Ofwel er komt een kabinet van andersoortige samenstelling, ofwel een nieuw kabinet van gelijksoortige samenstelling. Ze kunnen rekenen op volledige steun van de CDA-fractie. zonder de voorbehouden die in de afge lopen jaren tot gelding zijn gebracht", zo zegt hij in een interview in het week blad 'De Tijd'. Van Agt zegt het lijsttrekkerschap te hebben aanvaard „in het vertrouwen dat na de verkiezingen een fractie zal optreden waarin saamhorigheid het wint van meningsverschillen". Hij wijst erop dat het kabinet, ook met de steun van de loyalisten, tot nog toe overeind is gebleven. Als een van zijn grootste 'beleidsfouten' noemt Van Agt dat hij het vertrek van minister van financien Andriessen, in februari 1980. niet heeft kunnen voorko men. ..Dat kan geen succesnummer worden genoemd, een zwarte bladzijde in mijn voorzitterschap' De gemeentepolitie van Hoofddorp heeft in de nacht van dinsdag op woens dag vier mannen gearresteerd die er van worden verdacht 2.000 kilo hasj in hun bezit te hebben gehad De hasj was verborgen in een dubbele bodem van een vrachtwagen. De vier aangehou-t den mannen zijn de 25-jarige B. A P uit Amsterdam en drie Engelse: S. G (24), S. G. 120) en S. K. <28>. uur tijd met tien centimeter, nadat er aanvankelijk gedurende enkele uren geen stijging van betekenis was gecon stateerd. Bij het industrieterrein Bargermeer- Zuid in Emmen is het waterschap Ber gerbeek woensdagavond begonnen met de aanleg van een nooddijk. Het industrieterrein liep gevaar onder te lo pen, omdat het nabij gelegen Bargerka- naal overstroomde De waterstand van de grote rivieren in Nederland is hoog, wat vooral wordt veroorzaakt door het vele smeltwater uit Duitsland. Zwitserland en Belgiè. Bij Lobith, waar de Rijn normaal ge middeld 2.200 kubieke meter water per seconde aanvoert, werd woensdag middag een aanvoer van 4.500 kubieke meter gemeten. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en water staat die dit woensdagavond meedeel de voegde eraan toe. dat een flinke toe name van het weekeinde er in zit tot over de 6.000 kubieke meter per secon de, als de omstandigheden zich niet wijzigen. De Amsterdamse rechercheur Hen- ny H. (34) is woensdag in hoger beroep door het gerechtshof in de hoofdstad wegens hulp aan de onderwereld tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Dat is zes maanden minder dan de rechtbank hem in eerste aanleg had opgelegd. Evenals de rechtbank achtte het hof bewezen dat H de Amsterdamse onderwereld tips gaf over objecten die zich goed leenden om een kraak te zet ten. H. zegt dat de onderwereld een val strik voor hem heeft gespannen, omdat hij zijn werk als poUtie-infiltrant veel te goed deed. AMSTERDAM - Om de werkgelegen heid op de Amsterdamse, scheeps- nieuwbouwwerf NSM veilig te stellen heeft wethouder Heerma (economi sche zaken en havenaangeiegenheden) woensdagmiddag voorstellen gedaan aan minister Van Aardenne van econo mische zaken die kunnen leiden tot in standhouding van de werf. Het blijft echter onvermijdelijk dat het ministe rie in de buidel zal moeten tasten om het laatste stukje scheepsnieuwbouw voor Nederland te kunnen behouden. Volgens de plannen van de hoofdstad moet er een ontwikkelingsmaatschap pij worden opgericht, die onder meer door ontbinding van het lopende erf pachtcontract voor het NSM-terrein elf miljoen gulden boven tafel meet krij gen. Deze constructie is uitgeknobbeld door ambtenaren van economische za ken en de dienst grondbedrijf van de hoofdstad Volgens wethouder JSchaefer van Am sterdam die het grondbedrijf m zijn por tefeuille heeft, zit de NSM ..ruim in zijn Jasje" Een deel van het terrein waar de NSM ln Amsterdam-Noord is geves tigd. kan bij ontbinding van het erf pachtcontract bestemd worden voor kleine en middelgrote handels- en in- dustriebedrijven. Daarnaast moet het terrein van het voormalige hoofdkan toor van de NDSM een hogere canonop brengst opleveren van drie miljoen, waarmee de elf miljoen rond is. Zes mil joen hiervan moet dan aan de NSM als risicodragend vermogen worden gege ven en vijf miljoen moet de bouw van elf duwbakken bevorderen voor een waar de van 9.5 miljoen gulden. Daarnaast moet onderzocht worden of de NSM ingeschakeld kan worden bij de bouw van een experimentele wind molen die op het Floriade-terrein komt te staan en dat is weer goed voor 1,25 miljoen. Voorwaarden die aan de plan nen worden verbonden, zijn dat het rijk voor 10 miljoen gulden deelneemt in het risicodragend vermogen en dat de NSM in aanmerking komt voor de zogenaamde generieke steun. Daarnaast moeten ADM. Nederlandse .en. de randgemeenten, de provin cie Noord-Holland en de Amsterdamse banken en het Amsterdamse bedrijfsle ven warm gemaakt worden om deel te nemen Sn het aandelenkapitaal. Een andere voorwaarde is dat de RSV de toezegging van orders voor driemaal 200 000 uren nakomt of de NSM schade loos stelt. Een antwoord van het minis terie van economische zaken is volgens wethouder Heerma deze week té ver wachten. „De minister zal dit plan betrekken in zijn overleg met de vaste kamercom missie. Als dat positief uitvalt zal er echter nog heel wat werk moeten wor den verricht om dit plan nader uit te werken", aldus Heerma. 'Van onze radio- en tv-redactiei ROTTERDAM - Het Nationale Songfestival 1981 is gewonnen door Linda Williams uit Valkenswaard. De verkiezing van het liedje „Het is een won der" betekent dat Linda ons land op 4 april in het Ierse Dublin mag verte genwoordigen op het Eurovisie Songfestival. Zoals al werd verwacht, had de jury een fikse kluif aan de liedjescompetitie. De strijd, die rechtstreeks op televisie werd uitgezonden vanuit het Rotter damse Zuidpleintheater, had een opvallend spannend karakter, na een nek-aan-nek-race met de zangeres Maribelle, die met haar liedje „Marionet- te" zeven punten op Linda achterbleef. Maribelle scoorde overigens ook met haar tweede liedje hoog. „Fantasie" eindigde op een derde plaats. Opval lend waren de lage noteringen voor routinier Ben Cramer, die met een liedje drie punten vergaarde en met het ander helemaal niets. Linda Williams was volkomen overdonderd door de zege. Haar ogen scho ten vol tranen toen zij naar het podium werd gevoerd voor het zingen van het winnende liedje. „Ik had er wel op gehoopt maar ik had het nooit verwacht", zo stamelde zei snikkend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1