PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkloosheid stijgt iets minder snel STAATSSECRETARIS BROKX KAN BLIJVEN VS willen praten over kernwapens Kamer fel tegen executies Chili //^F0RD Na steekspel9 rond PvdA-motie m, OVERLAST DOOR REGEN l 7' 1 RESULTAAT BEZOEK GENSCHER AAN WASHINGTON Weer regen Veel bewolking en perioden met re gen. Middagtemperaturen tussen 10 eD 15 graden. Matige wind uit zuid tot xuidwest, aan de kust krachtig tot bard. 224e jaargang no. 59 Woensdag 11 maart 1981 FORD VOORDEELSHOW 'De Vroone' Kapelle 13-14 maart Wesihavendijk 150 Goe» lel 2O«0* (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De werkloosheid is in februari iets minder fors gestegen dan jn de voorgaande drie maanden. Het aantal vrouwen dat als werkloos bij een arbeidsbureau stond ingeschre ven, daalde zelfs met 1200. Het aantal werkloze mannen steeg echter met 5100. In totaal stonden eind februari 346.700 mensen als werkloos Ingeschreven Eind januari waren het er 342.779. De stijging met 3900 blijft echter ver achter bij de aantallen waarmee de werkloos heid in november, december en januari steeg. Toen kwamen er elke maand zo'n 20.000 werklozen bij. Het aantal vacatures daalde evenwel opnieuw. Werden er eind januari nog 27.422 mensen voor banen gevraagd. eind februari stonden bij de arbeidsbu reaus in totaal nog slechts 25 400 vaca tures genoteerd- De geringere stijging van de werkloos heid wordt voor een deel toegeschre ven aan het weer beschikbaar komen van banen in sectoren waar in de win termaanden minder werk te vergeven is. Waren de economische omstandig heden niet zo slecht als thans, dan zou de intrede van het voorjaar echter zo veel mensen aan het werk hebben kun nen helpen, dat het aantal ingeschre ven werklozen zelfs zou zijn teruggelo pen. Dat er op dit moment nog geen reden Is voor optimisme, blijkt te meer uit de gecorrigeerde cijfers die de statistici hanteren om werkloosheidsaantallen door het hele jaar heen met elkaar te kunnen vergelijken, zonder dat die wor den beïnvloed door toevalligheden die de verschillende seizoenen met zich meebrengen Zo is er in de zomermaan den voor een groter aantal mensen een baan dan in de winter Schakelt men deze zogenoemde sei- loedcn uit en hanteert men het gecorrigeerde cijfer, dan is in fe bruari de stijging van de werkloosheid zelfs fors gew eest. Volgens deze theore tische cijfers zouden er in die maand 12.800 werklozen zijn bijgekomen. De ze theoretische groei bedroeg in janua ri 5200. die in december 11.800 en die Van november 13.100. DEN HAAG - De voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over de huren in de stadsvernieu wingsgebieden heeft dinsdag geleid tot een politiek steekspel, waarbij de fracties elkaar flink om de oren sloegen. De vraag die tijdens het ordedebat centraal stond, ging in het geheel niet meer over de inhoud van de zaak, maar enkel over de positie van de betrokken staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) Moest die nu wel of niet aftreden, vroeg de Kamer zich af. een groot aantal CDA'ers voorgestemd had. Volgens waarnemend PvdA-fractie- voorzitter Van Thijn is er in de parle mentaire geschiedenis nauwelijks een voorbeeld te vinden van een motie die zo duidelijk het beleid van een bewinds man afkeurt. Hij hekelde dan ook de vele verschillende CDA-interpretaties van een „zo duidelijke motie". Hij dien de een motie van orde in waarin hij de woorden van de WD-verklaring ver werkte: de motie-Duinker had „het ka rakter van een motie van afkeuring" De uitkomst van het debat was dat de bewindsman kon blijven zitten, maar daarvoor moesten CDA- en WD-fractie onder het juk van de linkse oppositie door. Vooral het CDA moest het ontgel den De verdeeldheid van deze fractie was er de oorzaak van dat de motie- Duinker, waarin het beleid van Brokx p dit punt.niet in het belang van de volkshuisvesting" genoemd wordt, vo- rige week werd aangenomen door de Kamer. De indieners riepen meteen daarna dat bezuinigen Rokers, drinkers en autobezitters ln Groot-Brittanniê worden het hardst getroffen door de begroting van de Britse minister van financiën. Geof frey Howe, die gisteren zijn beleids plan in liet Britse Lagerhuis presen teerde Ook in Engeland is het wacht woord' 'bezuinigen' uitkeringen In een nieuwe versie van het WD-ver kiezingsprogramma stellen de libera len voor de sociale uitkeringen in de komende Jaren extra te laten inleve ren. Jaarlijks zouden de uitkeringen 0.5 tot 1 procent minder moeten stij gen dan het minimumloon PAGINA 7 doel De geringe controle van de Belgische overheid, het ontbreken van rampen plannen, lozing van radio-actieve stof fen in de Schelde en het kweken van een overcapaciteit aan electricitelts- produktle. Dat zijn de argumenten waarmee de werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen een verzoek aan de tweede kamer ondersteunt om hulp te verlenen aan de sluiting van de kerncentrales bij het Belgische Doel. PAGINA 11 werkloosheidspot De sterke sty ging van de werkloosheid in 1981 heeft het Algemeen Werkloos- heidsfonds verrast Er moeten op kor te temüjn maatregelen worden geno men om de werkloosheidspot bij te '■"uilen De financiële positie van het fonds is zo slecht dat de ww-premies snel omhoog moeten en de overheid een extra bijdrage moet leveren. PAGINA 13 budgetbewaking Het Budget Bewaklngs Instituut heeft de voetbalclub FC Den Haag opdracht gegeven vier ton te bezuinigen op de spelerssalarissen. Den Haag heeft, in middels voor acht spielers een ontslag aanvraag ingediend j PAGINA 17 hiermee het vonnis over Brokx en de verantwoordelijke minister Beelaerts van Blokland geveld was. De CDA'ers echter meenden dat het „natuurlijk" niet een motie van afkeuring was maar een signaal aan de staatssecretaris om terug te komen op zijn besluit de verge- iljkings- en garantiehuren niet te conti nueren De regering was het geheel met de CDA-fractie eens en gaf de fractie gedeeltelijk haar zin. Ook tijdens het ordedebat hielden de bewindslieden zich aan de lijn van de CDA-fractie. Vlak voor het begin van de vergade ring gaf de VVD een persverklaring uit die de verwarring zo mogelijk nog ver grootte. De liberalen verklaarden dat zij het inhoudelijk met Brokx eens wa ren, maar dat de motie-Duinker „het karakter had van een motie van afkeu ring". Zij waren dan ook verbaasd dat Volgens Van Thijn ging het debat ook over het karakter van de bewindslie den: „Wie zo'n uitspraak aan zijn broek krijgt zou hier niet moeten komen om ons uit te leggen hoe hij die uitspraak wenst te lezen om te kunnen blijven zit- AARDBEVING IN GRIEKENLAND ATHENE-Als gevolg van een nieuwe aardbeving meteen kracht van 5,6 Richter in het westen van Griekenland zijn dinsdag zeker twee doden gevallen. Het epicentrum lag in de Golf van Arta, rond 340 kilomter ten noordwesten van Athene. De schok was bijzonder sterk in de plaatsen Prevesa, Arta en Ioannina. Lubbers hield er echter aan vast dat het niet om een motie van afkeuring ging. Verder was hij blij met de toelichting van Van Thijn omdat het parlement volgens hem „langzamerhand in een si tuatie zit waarin moties worden uitge probeerd die kennelijk het midden hou den tussen een gevraagde beleidsbij stelling en een afkeuring van het be leid". WD-fractievoorzitter Rietkerk ver keerde in de moeilijke positie uit te leggen waarom hij vond dat Brokx te recht niet was afgetreden, wat eigen lijk de consequentie van de WD-ver klaring was. De WD kondigde aan de motie-Van Thijn „natuurlijk" niet te steunen, omdat zij nog steeds achter het beleid van Brokx staaL Het ordedebat was voor Bakker iCPN) aanleiding om uit te halen. Hij keurde af dat de WD buiten het parlement iets anders verkondigde dan binnen het parlement. „Wat moet je dan eigenlijk doen om ie mand aan zijn verstand te peuteren dat zijn beleid wordt afgekeurd? Moet je hem door de politie laten weghalen?", aldus Bakker aan het adres van Brokx Het was voor hem duidelfjk dat het hier om een motie van afkeuring ging en Lubbers hing volgens hem de „onnoze le" uit door dat te ontkennen. Na het verwerpen van motie-Van Thijn vroeg Duinker een kamerdebat aan over de afschaffing van de garan tiehuren, omdat hierover in de Kamer nog helemaal niet gepraat is. Jh .I VLISSINGEN - Op tal van plaatsen heeft de langdurige en zware regenval voor wateroverlast gezorgd. De waterstan den in de verschillende waterschappen steeg zodanig, dat akkers en weilanden onder water kwamen te staan. Ook op verscheidene plaatsen in de bebouwde kom zorgde de zware regenval voor overlast (Zie pagina 2) DEN HAAG - Politieagenten hielden dinsdagmiddag in de nabijheid van de Chileense ambassade in Den Haag twee mannen aan. die deel uitmaakten van een groep van enkele tientallen betogers, die kort daarvoor voor het ambassadegebouw van Chili gedemonstreerd hadden tegen de inwerking treding vandaag van de nieuwe grondwet van de vrijheid onder dictator Pinochet. Het protest gold tevens het proces tegen Sjonge Chilenen. die op beschuldiging van terroristische aanslagen een mogelijke doodstraf te wachten staat. De in Den Haag aangehouden betogers, die een Pinochet- pop hadden verbrand, werden later vrijgelaten 'AFSCHUW OVER GRONDWET' DEN HAAG - De overgrote meerderheid van de tweede kamer wil van de Chileense regering een 'eenduidige verzekering' dat de vijf met doodstraf bedreigde Chilenen niet ter door zullen worden gebracht. In een verklaring, die alleen niet is on derschreven door de SGP en de Boeren partij, spreekt de kamer zijn afschuw uit over de grondwet die vandaag 11 maart in Chili van kracht zal worden In die grondwet zijn de mensenrechten volstrekt onvoldoende gegarandeerd, aldus de kamermeerderheid In de verklaring, die gestuurd is aan de ministers van buitenlandse zaken van Nederland en Chili, de Chileense am bassade in Nederland en de Nederland se ambassade in Chili, wensen de frac ties volledige inlichtingen over andere Chilenen die in verband met de arresta tie van de vijf zijn gevangengenomen. Ook wijzen ze de aanwezigheid van de Nederlandse ambassadeur bij officiële gelegenheden ter gelegenheid van het van kracht worden van de nieuwe grondwet af. De SGP en Boerenpartij verklaren zich tegen het dictatoriale regime in Chili en tegen de doodstraf opgelegd bij een on deugdelijke rechtsgang Tegen de dreigende uitspraak en vol trekking van de doodstraf tegen en op de vijf Chilenen werden en worden in West-Europa hongerstakingen gehou den. In ons land zijn nog groepen Chile nen in Beverwijk, Capelle aan den kis sel, Alkmaar, Amsterdam en Gronin gen in hongerstaking. Linkse Chilenen vluchten Franse ambassade binnen SANTIAGO DE CHILI (AFP) - Een man en een vrouw zijn dinsdag de Franse ambassade in Santiago binnen gevlucht. Dit is door de radio meege deeld. Het gaat hun er waarschijnlijk om politiek asiel te verkrijgen. Kort voor het middaguur drongen Feli pe Arellano en Marcela Moraga de am bassade binnen De radio zei dat ze lid zijn van de MIR, de (verboden) bewe ging van revolutionair links Zodra het nieuws bekend raakte, bega ven zich politietroepen en tal van Jour nalisten naar de Franse ambassade, die aan de westkant van de Chileense hoofdstad ligt. aardappelen De industriële verwerking van aardap pelen tot consumptiegoederen is in 1980 fors toegenomen. Ook de export van aardappelprodukten vertoonde een flinke stijging Hoewel in genoem de penode een versterkte concurrentie uit de andere EG-landen werd ver dacht. vertoonde de sector in Neder land een spectaculaire groei. Onze ex- Port van verse aardappelen is nog nooit zo groot g j Nieuws uit Zeeland: 2,5 en Binnen- en buitenland: 3,9 •.j en li. j Opinie: 4. |l Sport: 13. Radio en televisie: 15. i Financiën en economie: H 17. WASHINGTON (REUTER/DPA) - De Verenigde Staten hebben dinsdag te kennen gegeven, dat zij zullen voor stellen om op korte termijn met de NA- VO-bondgenoten de mogelijkheid te bespreken van Amerikaans-Russische onderhandelingen ter beperking van kernwapens voor de middellange af stand in West-Europa. Volgens Amerikaanse functionarissen zal de bijeenkomst van de speciale NA- VO-overleggroep terzake, naar wordt verwacht, voor het eind van deze maand worden gehouden Dit besluit van Washington zich voor spoedig overleg met Moskou over de kernwapens voor de middellange af stand in Europa in te zetten werd in Washington beschouwd als resultaat van het bezoek van de Westduilse mi nister van buitenlandse zaken. Hans- Dietrich Genscher Een top van Reagan en Brezjnev. zoals ook voorgesteld door deze laatste en waarover Genscher zich positief uitliet, dient volgens Genscher en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Alexander Haig zorgvuldig te worden voorbereid De Verenigde Staten bleken dinsdag nog geen idee te hebben wanneer zij zullen antwoorden op het Russische voorstel Het Sowjetrussische persbureau Tass meent dat president Reagan van de Verenigde Staten impliciet heeft er kend dat de Amerikanen 'gewapende agressie plegen' tegen Afghanistan. Tass schreef dit dinsdagavond in een lang commentaar op Reagans verkla ring dat de VS mogelijk militaire steun zullen verlenen aan de Afghaanse isla mitische rebellen als deze daarom vra gen. Oost en West: toenadering §t Tit Washington en Moskou U komen de laatste dagen signalen, die er op wijzen, dat de supermachten Verenigde Staten en de Sowjet-Unie weer voorzichtig toenadering tot elkaar zoeken. De soms intense spanning, die gedurende de laatste an derhalfjaar de relatie lussen beide lan den kenmerkte, is door allerlei verkla ringen aan beide zijden tot normaJe proporties teruggebracht Politieke vrienden zullen de regeringsleiders van de Sowjet-Unie in de VS nooit worden, want daarvoor lopen hun opvattingen teveel uiteen, maar de toon. waarop zij elkaar over de hoofden van miljarden meeluisterende wereldburgers toespre ken getuigt van respect-op-afstand en is minder vijandig dan enkele maanden geleden. De gestokte dialoog tussen Oost en West zal mogelijk ai binnen en kele maanden worden hervat. Het valt niet te ontkennen, dat de Sowjet-Russi- sche partijleider Leonid Brezjnev als eerste het initiatief heeft genomen om tot betere betrekkingen me'. de.VS te komen Het is volstrekt duidelijk, dat de Russen hebben gewacht op het mo ment dat Ronald Reagan in Washing ton de touwtjes in handen nam. In hoe verre de krachtige taal van de Ameri kaanse president de Russische leiders heeft geïnspireerd is moeilijk te taxe ren Wie aanhanger is van de theorie, dat de Russen slechts in termen van macht denken - een exponent van dit denken is bijvoorbeeld secretaris-gene raal Luns van de Navo - is al gauw ge neigd de Russische toenadering toe te schrijven aan de krachtige stellingne mingvan Reagan Tot op zekere hoogte is wat voor die theorie te zeggen, maar zij is slechts een van de vele factoren die een rol spelen bij bepaling van een be leid. De Sowjet-Unie heeft de afgelopen anderhalf jaar ervaren, dat escaiering van het conflict tussen Oost en West tal van nadelen met zich meebrengt, die niet alleen in de buitenlandse politiek, maar vooral op binnenlands terrein tot uitdrukking zijn gekomen. Ook Carter zou. als hij als president zou zyn herko zen op één of andere manier nader tot de Sowjet-Unie zijn gekomen. Wordt de Westerse wereld geplaagd door een recessie van ongekende omvang, ook de Sowjet-Unie wordt ge confronteerd met grote economische problemen. Weliswaar is de Sowjet-eco- nomie minder gevoelig voor het wereld gebeuren, maar verkeerde planning, achterblijvende produktle en desinte resse van de werkers is een plaag voor het land Wat de autoriteiten ook pro beren. zjj blijken niet in staat döar door heen te breken. Tijdens het jongste con gres van de communistische partij in Moskou is niet verhuld gebleven, da t de Sowjet-economie met ernstige proble men kampt Lange tijd hebben de lei- ders in de Sowjet-Unie de aandacht van de binnenlandse problemen kunnen af leiden door voortdurend de aandacht op de problemen van de kapitalistische wereld te vestigen, maar de Russische bevolking weet zo langzamerhand wel beter. De regeringsleiders van de Sow jet-Unie doen dan ook verwoede pogin gen het tij te keren Zij hebben daan-oor mede het rijke Westen nodig, dat kapi taal en materiaal kan verschaffen om industriële en agrarische projecten te verwezenlijken. De binnenlandse 'druk is op dit moment dan ook van veel gro ter gewicht voor de leiders in het Krem lin bij het uitstippelen van het buiten lands beleid dan de beslissing van Rea gan om méér geld uit te trekken voor defensie Het komt de Russen zonder meer goed uit de verstandhouding met Amerika en de overige landen in het Westen te verbeteren Nü de 'koude oor log' voortzetten, zou wel eens kunnen betekenen, dat gedurende de gehele pe- riode-Beagan - vier lange jaren - de Russen geen voet meer aan de grond krijgen bij de Amerikanen Anders ge zegd de tijd voor toenadering tussen de beide supermachten Ls rijp De grootste vergissing die het Wes ten zou kunnen maken is te gelo ven. dat de Russen hun politiek met betrekking tot Afghanistan Jemen, de Hoorn van Afrika en Llblé zullen wijzi gen. Dat houdt de toenadering nu weer niet in. Wél valt met de Sowjet-Unie te praten over wapenvermindering in Eu ropa. zonodig tot en met de Oeral. Mo gelijk komt er ook een topgesprek tus sen Bregnev en Reagan, zoals de Russi sche partijleider heeft voorgesteld Zo'n gesprek kan uitermate zinvol zijn; de ongeschreven regels van de in 1972 tus sen beide landen overeengekomen ge dragscode, zouden in zo'n gesprek nieu we inhoud kunnen worden gegeven. Amerikanen en Russen verwijten elk aar over en weer de regels te hebben overtreden, als gevolg waarvan de be trekkingen ernstig zijn bekoeld. Het wantrouwen is daardoor aangewak kerd- Een topgesprek Reagan-Brezjnev kan een deel van dat wantrouwen weg nemen. De wereldvrede staat of valt met de bereidheid van de grote twee de dialoog te blijven onderhouden. Dat is de weg. die ooit kan leiden tot afschaf fing van wapens die de wereld en de mensheid in één fataal moment kunnen vernietigen. Zolang dat besef aanwezig is. is er hoop voor de mensheid. Dim Reagan deed de uitspraak maandag in een vraaggesprek op de televisie. Rea gan zei daarbij bezwaar te hebben te gen de term 'rebellen'. „Soms geloof ik dat de Sowjet-Unie succes heeft met de propagandacampagne om deze oryuis- te benaming te gebruiken Het zyn vrij heidsstrijders die niet willen dat hun land een satelliet wordt van de Sowjet- Unie", aldus de Amerikaanse presi dent. De met hormonen ingespoten Neder landse varkens, die onlangs ln Belgié ontdekt zijn. waren fokzeugen die hurt laatste toom biggen geworpen hadden. Kennelijk is getracht ze. voordat ze naar het slachthuis gingen, nog op een zo hoog mogelijk gewicht te brengen De veterinaire diensten aan België en Ne derland zijn. naar van het ministerie van landbouw in Den Haag vernomen wordt, tot deze conclusie gekomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1