PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pakistaanse kapers verzachten hun eis Onderhoud woning niet aftrekbaar 1 Veerdienst 11 procent duurder CHINA VRAAGT HULP VERENIGDE NATIES Alleen post van Brezjnev TOCH KANS OP COMMANDO-ACTIE vandaag Haig en Genscher in grote lijnen eens Noodtoestand door de droogte 'GEEN STIMULANS VOOR VERBETERING' Thee wordt duurder en de koffie goedkoper DE JAGER-TOLHOEK r-Jf en toe regen Veel bewolking en perioden met regen of motregen. M iddagtempe rat uur ongeveer tien qraden Matige tot vrij krachtige zuidwesten wind geU 224e jaargang no. 58 Dinsdag 10 maart 1981 muriKts j nyinrnm keukens GOES Houtkade 7, tel 01100-21250* Geopend ma- vr van 8.00-17 00 uur zaterdag van 10.00-12.00 uur. MIDDELBURG Korte Noordstraat 1. tel 01180-28050 Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur. 1001 bouwmaterialen onder één dak! MIDDELBURG - Het rijk wil, dat de tarieven op de Westerscheldeveren met in totaal 11 procent worden ver hoogd met ingang van 1 april; van die verhoging is 5 procent het gevolg van .normale" prijsstijgingen en dergelij ke, 6 procent moet dienen om de duur dere brandstofprijzen tc dekken. Gede puteerde J. Hoekstra deelde dat maan dagmorgen mee in de adviescommis sie voor de bootdiensten uit de Zeeuw se staten. In .ruil' voor de tariefsverho ging heeft de heer Hoekstra vrijdag tij dens besprekingen in Den Haag toezeg gingen van rijkswaterstaat losgekre gen over drie zaken: in het voorjaar van volgend jaar (1982) zal rijkswaterstaat beginnen met de aanleg van het nieuwe opstel terrein bij zowel Vlissingen als Bres- kens en met de uitbouw van de aanle- ginrienting om het mogelijk te maken, dat er op Vlissingen-Breskens dubbel dekkers ingezet kunnen worden; die werken zullen medio 1984 klaar zijn; er komt toestemming van het rijk om de beide bestaande dubbeldekkers voor de inzet op Vlissingen-Breskens uit te rusten met .boegschroeven', als in het definitieve rapport over deze voorziening de noodzaak blijkt; het rijk is bereid om voor de PSD „extra personeel" - „orde van grootte ongeveer tien man", zei de gedeputeer de op een vraag van de heer C. Boisse- vain (pvda) toe te staan om aldus het overwerk tc beperken dat ontstaat om dat door personeelstekort en ziekte geen verlof kan worden opgenomen. De heer Hoekstra liet de statencommis sie weten, dat het ministerie van ver keer en waterstaat deze zaken nog deze maand op schrift zal zetten om behan deling in de staten op 27 maart mogelijk te maken. In antwoord op gereserveer de opmerkingen van verschillende kan ten „dat het rijk weieens meer wat heeft toegezegd zonder dat het er van kwam", verklaarde de gedeputeerde, dat de toezeggingen .redelijk hard" zijn. Ir. P H. van der Weele (rijkswaterstaat Zeeland) onderstreepte dat bij de toe zeggingen van het rijk „de tarieven toe stand een hard gegeven is". Desge vraagd liet de gedeputeerde weten dat de opstelterrelnen en aanleginrichtin- gen voor dubbeldekkers buiten de ex ploitatie van de veerdiensten, vallen, dat dit niet geldt voor de boegschroe ven en extra personeel „Boegschroe ven en personeel kosten met weinig." benadrukte ir Van der Weele op dit stuk van zaken. Vanuit de statencommissie werd alge meen met waardering gereageerd op de toezeggingen, die de heer Hoekstra uit Den Haag heeft losgekregen. Wel was er bij mevrouw G. de Vries-Hommes ipvda) teleurstelling over het gegeven, dat er niet wordt .ingehaald' op het werkelijke tekort aan personeel. En alom toonde de commissie zich zéér ge reserveerd over de tariefverhogingen. (Slot zie pagina 2 kolom 4) DAMASCUS (AFP/DPA/AP)-De kapers van het Pakistaanse lijnvliegtuig dat na een verblijf van een week op de luchthaven van de Afghaanse hoofdstad Kaboel in het weekeinde naar Damascus is gevlogen, hebben hun eis tot vrijlating van gevangenen in hun land verzacht. Volgens de staatssecretaris van voorlichting, generaal Moedjiboer Rachman, zouden de kapers het aantal vrij te laten gevangenen van 92 hebben verlaagd tot 42. Deze ontwikkeling biedt nieuwe per- houden de Pakistaanse autoriteiten vast aan hun standpunt dat zij niet „met chantage zich zullen laten dwin gen tot de vrijlating van misdadigers." De vliegtuigkapers hebben gisteravond spectieven voor een oplossing, zien de Pakistaanse regering heeft aan geboden 15 gevangenen van de lijst vrij te laten, die „niet wegens ernstige mis drijven gevangen zitten." Overigens een stewardess vrijgelaten. Kort na haar vrijlating verklaarde zij dat de passagiers voor het grootste deel Aara- bieren waren, afkomstig van landen rond de Perzische Golf, maar dat ook kerncentrale Het controleren van de radioactiviteit b|) de kerncentrale te Borssele is geen onderwerp van afspraken tussen de PZEM en de gemeente Borsele of cen trale overheidsdiensten. Het is niet uitgesloten dat in de nog te bouwen opslagruimte bij de kerncentrale ook hoog-actief afval wordt bewaard PAGINA 7 open universiteit Minister Pais van onderwijs en weten schappen heeft de samenwerkende in stellingen voor hoger beroepsonder wijs in de provincie op de hoogte ge bracht van zijn voornemen in Zeeland een regionaal studiecentrum voor de open universiteit op te richten. PAGINA 9 pandbrieven Maandag is een begin gemaakt met de behandeling van de pandbrievenafiai- re. een rechtszaak rond de verdwij nlng van een kist met pandbrieven ter waarde van zes miljoen gulden uit de berging van een flat in Middelburg. PAGINA 11 matigen De enige manier om het evenwicht tus sen loonkosten en winst te herstellen is een negatieve initlele loonontwikke ling in de komende jaren Dat is de me ning van prof J. Weltenberg van het Centraal Plan Bureau. Weitenberg waarschuwt tegen het leggen van een direct verband tussen matiging en werkgelegenheid. Matigen in een be paalde bedrijfstak wil volgens de pro fessor nog niet zeggen dat er in diezelf de bedrijfstak meer werk komt. PAGINA 15 betaald voetbal Een aantal clubs in het betaald voetr bal werkt niet mee aan de gezondma king In de periode 1979-1980 lieten twaalf verenigingen hun kosten verder stijgen terwijl de Inkomsten teruglie pen. Onder de clubs die niet aan de saneringsvoorwaarden van de over heid voldoen zijn FC Den Haag en FC Twente. PAGINA 17 bodemprijs Een ruime meerderheid van de onder nemers in de levensmiddelensector is voor invoering van een zogenaamde bodemprijs, waarin een aanvaardbare winstmarge voor de zelfstandige de taillist is begrepen. Veel ondernemers hebben last van de 'prijzenoorlog' van de grootwinkelbedrijven Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën en economie: 17. Varia: 13. WASHINGTON (RTR/UPI/DPA) - Wcst-Duitsland en de Verenigde Staten zijn het in grote lijnen eens over alle belangrijke internationale vraag stukken. Dat deelden de ministers van buitenlandse zaken van de twee landen, Haig en Genscher, maandag mee na besprekingen met president Reagan. Genscher is officieel in de V.S. op bezoek. De Westduitse minister wees op de wenselijkheid van een zo snel mo gelijke hervatting van de ontwape ningsbesprekingen in Genève. Haig wees erop. dat Washington al lereerst met de bondgenoten wil overleggen. Genscher vindt dat het militaire evenwicht in Europa kwantitatief zo laag mogelijk moet liggen. Bei den spraken lovend over het voor stel van Sowjet-president Brezn- jev, om het aantal vertrouwenwek kende maatregelen in Europa uit te breiden. Haig zei dat de brief, die Brezjnev aan enkele westelijke leiders heeft gestuurd, ïdpntieke voorstellen be vat met de punten die hij opsomde in zijn rede tot het 26e congres van de Communistische Partij van de Sowjet-Unie. De minister toonde zich „zeer geïn teresseerd" in bepaalde voorstellen van de Sowjet-leider. Dat gold zijns inziens zeker niet voor het voorstel om het aantal Euro-strategische raketten te bevriezen' Dat zou en kel de Russische overmacht in stand houden, aldus Haig. De Westduitse christen-democra tische oppositiepartij CDU van Helmut Kohl en haar Beierse zus terpartij van Josef Strauss steu nen de harde houding die de nieu we Amerikaanse president Ronald Reagan aanneemt tegenover Mskou. Zij namen maandag aan het begin van het driedaagse CDU- partijcongres in Mannheim stel ling tegen het zaaien van twijfel aan het westelijke bondgenoot schap door partijgenoten in de so ciaal-democratische SPD van bondskanselier Helmut Schmidt, die samen regeert met de liberale FDP van Hans-Dietrieh Genscher. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher tlinksi en zijn Amerikaanse ambtgenoot Haig tijdens de persconferentie. drie Amerikanen, een Algerijn, een Zweed, een Canadees, een functionaris van de Verenigde Naties en elf Afgha- nen zich in het vliegtuig bevonden „De psychische situatie is voor de pas sagiers bijzonder moeilijk na acht da gen van gevangenschap, en vooral nu ze allen weten dat de kapers het hele vlieg tuig willen opblazen," aldus de stewar dess. Zf] voegde eraan toe dat de kapers geen ultimatum hebben gesteld voor de inwilliging van hun eisen De Boeing-720 heeft ruim honderd gij zelaars aan boord. De stewardess was toen nog de enige vrouw aan boord De Pakistaanse president Mohammed Zia Ul-Haq zou naar verluidt Syrië de vrije hand hebben gegeven in de zaak van het gekaapte vliegtuig. De geruch ten deden gisteravond in Damscus de ronde dat een mogelijke bevrijdings actie van commando's wordt voorbe reid. Waarnemers In Syrié nemen aan dat een bevrijdingsactie nog niet op han den is omdat de mogelijkheid nog steeds bestaat om op vreedzame wijze de vrijlating van de gegijzelden te be werkstelligen Een verslaggever verklaarde te hebben gezien dat militaire vracht wagens Syri sche soldaten, gewapend met automa tische geweren, overbrachten naar het vliegveld. Niet bekend was of de soldaten uit voorzorg naar het vliegveld werden gestuurd of dat een reddingspoging zou worden ondernomen. Door een zandstorm waren de aanwezige ver slaggevers niet in staat te zien waar de soldaten naar toe zijn gegaan. LONDEN - De auto van de ambassadeur van de Sovjet-Unie. Victor Popov, reed bij de ambtswoning van de Britse premier. Margareth Thatcher, langs een picket-line' van slakende ambtenaren. De Russische ambassadeur bracht een brief van zijn premier Brezjnev naar premier Thacher De demonstrerende stakers vroegen aan alle ambtelijke bezoekers van de Engelse premier om zich bij de staking aan te sluiten De ministers wezen het verzoek af. maar de postbode wilde de picketline niet passeren, zodat mevrouw Thatcher, behalve de bnef van premier Brezjnev gisteren geen andere post ontving. iZie ook pagina 3) In een politiecel in de hoofdstad Abidjan van Ivoorkust zijn vrijdag avond volgens ingelichte kringen 46 ar restanten. voor het merendeel Ghane- zen, gestikt Ia een regeringscommuniqué, dat geen aantal noemde, stierven zij als gevolg van gevangen zetten van teveel men sen in een te kleine ruimte en onvol doende ventilatie' President Felix Houphouet-Boigny heeft een onder zoek gelast, zo werd meegedeeld. GENÈVE (RTR) - China heeft de Verenigde Naties om hulp ge vraagd voor de miljoenen mensen die in nood zijn geraakt door droogte en overstromingen in twee van zijn provincies, zo is maandag vernomen in diplomatieke kringen in Geneve. Het is de eerste maal dat het land een beroep doet op de internationale ge meenschap Er is 700 miljoen dollar no dig voor hulp in de vorm van onder an dere voedsel, zo heefteen woordvoerder NEDERLANDSE AANGEHOUDEN IN CHILI SANTIAGO (ANP/DPA AFP)- De poli tie in de Chileense hoofdstad Santiago heeft zondagavond tijdens een demon stratie tegen het bewind van generaal - Pinochet meerdere mensen, onder wie een Nederlander aangehouden. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den 'Haag betreft het de 33-jarige Roelofje van Bruggen uit Utrecht, zo blijkt uit contacten met de Nederlandse ambas sade in Santiago. De arrestaties zouden hebben plaatsgehad naar aanleiding van een demonstratie in het kader van de internationale dag van de vrouw. De Nederlandse zou het goedmaken, aldus de woordvoerder van UNDRO. de rampenbestrijdingsor ganisatie van de Verenigde Naties, la ten weten. Enkele landen, waaronder de Verenig de Staten. Canada. Japan. Venezuela en Koeweit, hebben zich al bereid ver klaard de helpende hand te bieden. Er wordt aan de onderhandelingen over de hulp niet al te veel ruchtbaarheid gegeven om elke vorm van verlegen heid te voorkomen als er niet op afdoen de wijze aan China's verzoek kan wor den voldaan. Enkele landen die China te hulp willen komen hebben het zelf economisch gezien niet al te gemakke lijk en neigen tot een verkleining van de hulp aan het buitenland Ook bestaat er enige terughoudendheid gezien de politieke gevolgen die de hulp kan heb ben. Deze maand begeeft zich een Chinese delegatie naar Genève om het verzoek De uit Berlijn afkomstige 42-jarige Petra Krause is maandag in Zuerich bij verstek tot drie en een half jaar gevan genisstraf veroordeeld Zij werd schul dig bevonden aan enige terroristische acties in de jaren 1973-1975. te bespreken. In Brussel is al officieel meegedeeld dat voedselhulp aan Chi na zal worden bestudeerd. Overigens is er nog geen verzoek aan de Europese gemeenschap om hulp binnengeko men. De gemeenschap beschikt boven dien over een niet al te groot voedsel- ovcrschot, zodat het de vraag is of zij in ruime mate hulp kan bieden. Arabier koopt duurste diamant ABÜ DHABI'UPI i - De grootste 21 diamant ter wereld, de 'vredesster' van 170.49 karaat, is dooreen niet met name genoemde Arabier uit het gebied van de Perzische Golf gekocht van de Zwitser Manfredo Horowitz. Dit heeft het in Du bai verschijnende blad. 'Al Kaleef Ti- mes' maandag gemeld. Aan de verkoop zijn vier maanden onderhandelingen voorafgegaan De prijs werd niet be kendgemaakt. De steen zou meer dan 12 miljoen dollar 1 ongeveer f28 min. waard zijn. DEN HAAG (ANP) - Vijfenveertig zigeuners van de groep van ruim honderd die ai ruim een maand bij Almere staan moeten hel land verlaten. Aan hen is maandagmiddag een beschikking overhandigd waarin het verzoek om asiel op humanitaire gronden wordt afgewezen. Aan die beschik king zit geen schorsende,werking vast. Dat w il zeggen dat zij een eventueel hoger beroep tegen de uitzetting niet in Nederland mogen afwachten. Inmiddels heeft de Zwolse raadsman mr. Roza een kort ge- uuig aangekondigd om te bereiken dat er toch schorsende werking zal worden verleend Vast is komen te staan dat de groep van 45 die nu hun be schikking hebben gekregen de Joegoslavische nationaliteit hebben Maar volgens mr Roza zal Joegoslavië zigeuners niet toelaten, omdat zij niet over geldige identiteitspapieren beschikken. Het gaat vogens hem om fotokopieën' van pas poorten die de zigeuners onderling %'erhandelen Mr. Roza zal allereerst de Joegoslavische ambassade in ons land raadple gen over de geldigheid van de identiteitspapieren. iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De regering blijft tegen het weer geheel aftrekbaar maken voor de inkomstenbelasting van de on derhoudskosten van de eigen woning. Wel wordt de grens waaronder men in aanmerking komt voor een vaste, pro centuele aftrek voor het groot onder houd opgetrokken. Ook ziet de regering geen aanleiding om het bestaande systeem van huur waarde-forfait. waarbij een van de waarde van het huis afhankelijk be drag - de huurwaarde - bij het inko men wordt geteld en vervolgens be last. te veranderen. Dat schrijft staats- .in Amelsvoort (financiën) in een nota aan de Tweede Kamer. Volgens Van Amelsvoort zal van het weer geheel aftrekbaar maken van deze kosten nauwelijks een stimulans lot verbetering van woningen uitgaan Ook venvacht hij weinig effect op de bestrijding van het „zwart werken" in het woning-onderhoud. Dat zwart werken zal bij een verbeterde aftrek toch blijven. „Het verschil tussen de zwarte en de witte prijzen is daarvoor te groot", aldus de bewindsman. Ook zou de aftrek niet ten gunste ko men van de eigenaars van nieuwbouw woningen. omdat hel onderhoud meestal pas na jaren enige omvang krijgt. Ook zou de belastingdienst voor de controle op de afuek eig veel. tijdro vend werk moeten verzetten. Groot onderhoud Wel wordt de mogelijkheid om de kos ten van het „groot onderhoud" (ingrij pende reparaties en verbeteringen! af te trekken vergroot. Nu mag een eige naar 1.1 procent van 60 procent van de w aarde van het huis voor groot onder houd aftrekken, maar geldt de aftrek niet voor groot onderhoud dat meer dan f 40.000 kost. De regering stelt nu voor deze grens op te trekken tot f70.000 Bij een „lege prijs komt dat neer op ongeveer f115 000. Door deze maatregel vloeit 10 a 15 mijjoen gulden aan belastingen minder in de schatkist, maar dat noemt Van AmelSvoort „aanvaardbaar1' De regering heeft wel overwogen om de aftrekmogelijkheden voor (groot» on derhoud uit te breiden, maar heeft daarvan afgezien omdat dat een gelijk tijdige verhoging van de huurwaarde- bijtelling zou hebben betekend, wat de nieuwbouw van koopwoningen nega tief zou kunnen beïnvloeden. In de nota geeft de staatssecretaris en kele andere mogelijkheden aan om als nog de aftrekbaarheid van gewone on derhoudskosten te verbeteren. Zo zou alleen aftrekbaarheid voor huizen van een bepaalde ouderdom kunnen wor den ingevoerd, of een drempel w aaron der geen aftrek mogelijk is. Hoewel de regering deze mogelijkheden zegt af te wijzen, is het niet uitgesloten dat de beide regeringsfracties in de Tweede Kamer juist deze mogelijkhe den zullen aangrijpen om alsnog een - zij het beperkte - aftrekregeling in te voeren. De Kamer moet dan het initia tief nemen. Maar Van Amelsvoort zei maandag al dat „de nadelen hiervan groter zijn dan de voordelen". Als de Kamer de werkgelegenheid in de bouw wil sti muleren. zijn daarvoor nog andere mo gelijkheden, zei de staatssecretaris. AMSTERDAM (ANP) - De koffie wordt morgen (woensdag) 10 cent per pak van 250 gram goedkoper. De adviesprijs van dc hoofdsoor ten komt daarmee op 3.70. Door de recente sterke prijsconcurren tie in de levensmiddelenbranche kon de consument in veel gevallen al eerder lagere prijzen constate ren. zo zegt de Vereniging van Ne derlandse KofTiebranders en Thee- pakkers. Thee wordt morgen gemiddeld 10 cent per 100 gram duurder. De ad viesprijs van de hoofdsoort thee per 20 pakjes van vier gram komt hier mee op 1,47. De prijswijzigingen zijn het gevolg van veranderingen van de grond- stoffenprijzen. Het ministerie van Economische Zaken is van een en ander op de hoogte gesteld De koffieprijs bevindt zich al sinds begin vorig Jaar in dalende lijn. Sinds die tijd is er nu 70 cent van de prijs afgegaan. Een woordvoerder van Konsu- mentenKonlakt noemde het ineen reactie een schande dat van de reeks dalingen van de koffieprijs niets terug te vinden is in de hore- caprijzen. Minister Van Aardenne (economische zakenl slaat naar de mening van KK veel te w einig acht op de consumentenbelangen, het ministerie zou een veel strengere en alerter beleid moeten voeren op dit gebied. Konsumenlcn Kontakt dringt met nadruk aan op forsere boetes voor overtreden van de prijzenwet. Die boetes bedragen nu slechts een paar duizend gulden, met nog eens een heel kleine kans dal men ge pakt wordt, aldus KK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1