PS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan verwerpt rechtse staatsgreep El Salvador Bemanning hasjboot blijft in voorarrest VN willen economische sancties tegen Z.-Afrika -M- ff FDR: GEEN WAPENS UIT SOCIALISTISCH BLOK vandaag Huwelijk van Charles direct op tv SEA ROVER EIGENDOM NEDERLANDSE FIRMA Verjonging Chinese regering OPROEP AAN VEILIGHEIDSRAAD Cent uit de roulatie r 13 Zacht Veel bewolking en af en toe regen of motregen Plaatselijk mist Middag- temperatuur ongeveer II graden, maar aan zee. het IJsselmeer en in het Waddengebied enkele graden lager. Matige zuidwesten wind. aan de kust later mogelijk krachtig 224e jaargang no. 56 Zaterdag 7 maart 1981 m iu 4- M 1 U KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST WASHINGTON - Een rechtse staatsgreep in El Salvador zou volgens de Amerikaanse president Ronald Reagan een zeer ernstige zaak zijn. De VS, zo verklaarde hij tijdens zijn tweede persconfe rentie in korte tijd, zijn tegen extremisme van links en van rechts en de huidige regering van de omstreden Centraalamerikaanse staat vormt „de beste hoop voor lotsverbetering van de bevol king". De persconferentie werd vrijwel geheel door de Amerikaanse bemoeienis met El Salvador be heerst, hoewel zij op zichzelf weinig nieuwe gezichtspunten heeft opgeleverd. Reagan zei opnieuw geen commentaar te hebben op de vraag of hij desnoods een vlootblokkade zou instellen wanneer de stroom van wapens naar de linkse guerrillastrijders niet ophoudt. De VS. zei Reagan, hebben In meer dan dertig landen militaire adviseurs aan het werk. maar de omstandigheden in El Salvador zijn bijzonder riskant. Hij verzekerde dat de VS het uiterste zullen doen om voor de veiligheid van de Ame rikanen zorg te dragen, doch herhaalde dat hij geen noodzaak ziet Amerikaan se gevechtstroepen naar dat land af te vaardigen. Een vergelijking met de omstandighe den die geleid hebben tot de Vietnam- oorlog acht hij onjuist: ,,Dit gebeurt in onze voortuin. Wij zijn er op verzoek van.de regering van een bevriend land. Wij moeten de infiltratie tegenhouden van terroristen en van degenen die mik ken op meerdan El Salvador! in Cen traal-Amerika. later Latijns-Amerika en ten slotte ook Noord-Amerika, via de export van revolutie met steun van Cu ba en Moskou Volgens Reagan heeft hij de situatie niet zelf aangericht maar die staartje De aanvraag voor een hinderwetver gunning om een zuiveringsinstallatie bi] de Bathse brug in werking te stellen en te houden krijgt nog een staatje. Het Hoogheemraadschap WestBra- bant (eigenaar van de zuiveringsin stallatie! weet namelijk nog steeds niet wat er met het vrijkomende slib moet gebeuren PAGINA 3 huren De vergeHJkingshuren waarmee m de stadsvernieuwingsgebieden In de gro te steden de huren in de hand gehou den kunnen worden, worden gehand haafd De garantlehuur die geldt in 33 middelgrote gemeenten, wordt defini tief afgeschaft. Dit heeft minister-pre sident Van Agt vrijdag na afloop van de ministerraad meegedeeld PAGINA 7 maatregelen De rijksoverheid is niet van plan bij zondere maatregelen' te nemen van wege een radio-actieve besmetting op het terrein van de kernenergiecentrale van de NV Provinciale Energie Maat schappij (PZEM) bü Borssele Dit ver klaarde vrijdag desgevraagd een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne te Leidschendam Het gemeentebestuur van Borssele daarentegen zal aan de leiding van dc PZEM opheldering vra gen over de vondst van besmette grond Burgemeester G C O. van den Heuvel liet weten dat daarbij meteen de veiligheid van de kerncentrale in het algemeen aan de orde zal worden gesteld PAGINA 11 dwang Het voorstel van de burgemeesters van de vier grote steden om de zware drugsverslaafden onder dwang te la ten alkicken. is niet zorgvuldig over wogen. De probleemstelling klopt niet. en de voorgestelde oplossingen zijn ondeugdelijk en onhaalbaar, zo vindt het Jelllnekcentrum in Amsterdam PAGINA 13 elfstedentocht Nog maar juist terug van de alternatie ve Elfstedentocht in het Finse Lahu praten Dick Chardon uit Middelburg en Dirk Schenkel uit Domburg al over de editie van volgend jaar Meteen na hei ijskoude schaatsgebeuren aan de rand van de poolcirkel wordt opge wekt gesproken over marathons, ijslrainlng en conditietraining. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,6, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13. Radio en televisie: 25 Financieel: 27. Zaterdagkrant: 17. 18. 19, 21 en 23 geerfd van de regering-Carter, die het zelfde deed als wat nu gebeurt Mensenrechten merkt Reagan op dat de VS ook alge mene hulp verlenen en zich achter her vormingen stellen, zoals de herverde ling van grondbezit. De christen-democratische president van de junta van El Salvador. José Na poleon Duarte, heeft donderdag ver klaard dat El Salvador niet om militai re hulp van de Verenigde Staten zit te spnngen. maar om verregaande econo mische bijstand Ondertussen begint het er steeds meer op te lijken dat Duarte werkelijk van plan is met het oppositiefront FDR om de tafel te gaan zitten. Woensdag be loofde de christen-democratische presi dent garant te staan voor de veiligheid Twintig miljoen voor chemische wapens in VS WASHINGTON (RTR) - Uit het Ameri kaanse ministerie van defensie is don derdag vernomen dat in de verhoogde militaire begroting die door de rege ring van president Reagan is voorge steld, 20 miljoen dollar zijn opgeno men voor het bouwen van een fabriek die de produktie van chemische wa pens zou kuiuieii hervatten. Het bedrag zit verscholen in een onder deel van het 220 miljard grote budget dat woensdag niet werd gepubliceerd. Het Pentagon wees erop dat het opzij zetten van het bedrag niet betekende dat de regering Reagan had besloten de sinds 11 jaar opgeschorte produktie van chemische wapens te hervatten, maar de neiging bestaat er wel toe. van oppositieleiders die bereid zouden zijn met hem te onderhandelen. Don derdag onthulde hij dal er spoedig een driemans-commissie zal worden be- HILVERSUM - De NOS zendt woensdag 29 juli een rechtstreekse reportage uit van de huwelijks plechtigheid van Prins Charles en lady Diana Spencer, in de Saint- Paul's Cathedral in Londen. De NOS weet nog niet hoe laat deze reportage wordt uitgezonden. Een NOS-medewerker verklaarde desgevraagd dat de reportage inte graal wordt overgenomen van de BBC en van Nederlands commen taar (vanuit de kathedraalwordt voorzien door vermoedelijk Henk Teeuw. De reportage van het huwe lijk duurt ongeveer anderhalf tot twee uur aldus de NOS-woordvoer- der Hij wist nog niet of de radio ook aandacht aan het huwelijk be steedt. De BBC trekt voor het huwelijk van prins Charles en lady Diana Specner alle televisiercgistcrs open. De maatschappij deelde don derdag mee dat voor de uitzendin gen ongeveer 150.000 pond sterling zou worden uitgetrokken en dat twaalf reportagewagens en GO kleurencamera's zouden, worden ingezet, wat nog nooit eerder is ge beurd. Twaalf camera's worden opgesteld in de kathedraal. noemd om een nieuwe grondwet samen te stellen om voor het eind van volgend jaar de reeds eerder beloofde vrije presi dentsverkiezingen te kunnen realise ren. Miguel Bonilla vertegenwoordiger van het FDR, verklaarde gisteren op een persconferentie dat in Den Haag de VS geen militaire oplossing wil. Bonil la is in Nederland om tegenwicht te bieden aan het diplomatieke offensief, waarmee de Amerikanen hun stand punt over El Salvador hopen te verdui delijken. In de toekomst zal Bonilla permanent vertegenwoordiger van hel FDR in Nederland worden. Het FDR is het brede oppositiefront waarin oppo sitiepartijen en revolutionaire organi saties in EI Salvador zijn vertegen woordigd. Hel is verantwoordelijk voor het poli tieke en diplomatieke werk en het werkt nauw samen met het Front Fara- bundo Marti voor de Nationale Bevrij ding (FMNL) dat het gewapende verzet organiseert. In de voorstellen van de christen-demo- catische leider van de junta. Jose Napo leon Duarte. om in 1982 of 1983 algeme ne verkiezingen te houden ziel het FDR niets, Het front is in beginsel niet tegen verkiezingen, aldus Bonilla. maar in El Salvador heerst een militaire dictatuur Een groot deel van de bevolking is op de vlucht en dat maakt het onmogelijk eerlijke verkiezingen te houden zo zei Bonilla die het veel belangrijker vond dat een eind wordt gemaakt aan de on derdrukking en de praktijken van rechtse paramilitaire bendes. Duarte en de Verenigde Staten gebruiken de belofte om verkiezingen te houden als propaganda, terwijl de persvrijheid en de vakbondsvrijheid niet worden her steld. aldus Bonilla. Het verzet in El Salvador is tot nu toe volgens Bonilla op drie manieren aan wapens gekomen: de eigen ambachte lijke produc tie die noodgedwongen op een rdelijk peil is gekomen, veel wa pens worden buitgemaakt op het leger en de rest komt van de internationale zwarte markt, die volgens Bonilla ove rigens door de westelijke landen wordt gedomineerd. De socialistische landen leverden geen wapens. Bonilla sprak zich er niet duidelijk over uit of dit in de toekomst wel tot de mogelijk heden behoort maar. zo zei hij. de Ver enigde Staten mogen geen redenen krijgen om zich nog nadrukkelijker met El Salvador te bemoeien en het FDR en F.MLN willen een politiek van niet-gebondenheid voeren. De Sea Rover blijkt van het Franse oorlogsschip schade opgelopen te hebben door de beschieting CALAIS (AFP/UPI/ANPi- De negen be manningsleden van dc hasjboot Sea Rover, die donderdagavond op verden king van smokkel van verdovende middelen in het Noordfranse Calais zijn aangehouden, blijven in elk geval in voorarrest totdat het onderzoek door de politie is afgerond. Vijf van de opvarenden, waaronder de kapitein, bezitten de Nederlandse nationaliteit, een de Canadese, een de Britse en twee de Marokkaanse. Dat heeft de magi- De Sea Rover tijdens an Vlissingen Op de achtergrond het station aan de binnenhal en straat bij de rechtbank in Boulogne- sur-Mer waaronder Calais resorteert. desgevraagd gezegd. Omdat hel gaat om een geval van drugsmokkel is ver lenging van hechtenis hangende het onderzoek vrij gemakkelijk. De Nederlandse kapitein is de 56-jange A. O De overige Nederlanders zijn de 27-jange C J kok. de 44-jarige E D de PEKING (AFP. RTRl - China heeft vrijdag een aantal wijzigingen in zijn regering aangebracht die het techno cratische karakter van de regerings ploeg onderstrepen. De mutaties bete kenen opnieuw terreinverlies voor de Maoïstische vleugel van het bewind en een versteviging van de positie van Deng Xiaoping. De belangrijkste wijziging is de benoe ming van Geng Biao (72» op de post van minister van defensie Geng. vice-pre- mier en lid van de gematigde vleugel van het regime, vervangt maarschalk Xu Xingqian. een lid van de oude garde die afwijzend stond tegenover de de- Maoisenng zoals die door Deng Xiao ping op gang is gebracht Tot de wijzi gingen werd besloten door het perma nente comité van de nationale volks assem blee Een tweede kenmerk van de mutaties is dat op een bepaalde verjonging van de regering wordt aangestuurd Ministers van gevorderde leeftijd krijgen de sta tus van 'regeringsadviseur' en worden vervangen door veel jongere politici 37-jarige B.E., elektricien, en A. v. d. B.ingenieur De aangehoudenen zijn vrijdag eerst gehoord door de douane in Calais en daarna overgebracht naar het politie bureau om ook daar aan de tand te wor den gevoeld Op het politiebureau was de Nederlandse honoraire consul G R. Dumont (een Fransmam aanwezig, al dus de commissaris van politie in Ca lais De politie wil geen verdere mede delingen doen Handel in verdovende middelen wordt in Frankrijk zeer zwaar gestraft. Een eerste veroordeling kan oplopen tot twintig jaar gevangenis straf. Als er sprake Is van een herhaalde veroordeling kan dat zelfs veertig jaar worden. Volgens de Franse televisie, die vrijdag avond beelden uitzond van de 'Sea Rover" en van de arrestatie van zijn be manning in Engeland, is aan boord van het schip drieduizend kilo cannabis ge vonden Vast staat dat de bemanning verschei dene honderden palges in het water heeft gegooid. Daarvan zijn er heel wat opgevist door de Franse douane terwijl er ook verscheidene aange spoeld zijn op het strand van Zuid-En- geland, tussen Dungeness en Beachy Head. Het is met bekend welke beslem ming de Sea Rover had Schietgaten De zeesleper is lelijk gehavend: er zijn meer dan honderd inslagen geteld van schoten die een patrouilleboot van de Franse marine erop heeft afgevuurd. De in Panama geregistreerde Sea Rover blijkt eigendom te zijn van een Nederlandse firma. Naar vrijdag verno men werd van de vorige eigenaar, de Unie van Redding- en Sleepdiensten in Antwerpen, heeft dit bedrijf de 'Sea Rover' eind 1979 verkocht aan de fa. Versteegt Shipping and Renovation N V in Ede Deze firma heeft de sleep boot - die in 1949 gebouwd is in Kinder dijk en bekend staat als een sterk schip - in Panama geregistreerd. Van 1949 tot 1966 voer de sleper, onder de naam 'Rode Zee' voor Smit Interna tionale in Rotterdam In 1966 werd hij verkocht naar Engeland, waar hij als naam kreeg: Neptunla' In 1971 kreeg de sleepboot - onder eigendom van de Ünie van Reddings- en sleepdiensten in Antwerpen - de naam 'Sea Rover' De sleepboot heeft een lengte van ruim 48 meter en een tonnage van ruim 470 brt De Sea Rover ligt op het moment in Engeland aan de ketting. De 62-jarige generaal Miguel Fon- tenla Fernandez heeft vrijdag de post van plaatsvervangend stafchef van het Spaanse leger overgenomen. Hij volgt generaal Alfonso Armada Comin op die iti verband met de mislukte staatsgreep is aangehouden. NEW VORK (RTR DPA)- De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag de Veiligheidsraad opge roepen omvangrijke en verplichte eco nomische sancties in te stellen tegen Zuid-Afrika. De oproep is het gevolg van de Zuidafrikaanse weigering Na mibië onafhankelijkheid te verlenen. De uilslag van een stemming over een resolutie in deze zin was 114 voor geen tegen en 22 onthoudingen. Tot de lan den die zich van stemming onthielden behoorden de VS. Engeland Frankrijk West-Duitsland en Canada, de landen die een plan opstelden voor verkiezin gen onder VN-toezicht in Namibië Bolide aan de onafhankelijk heid Naar verwachting komt de veiligheids raad half april bijeen Als. eveneens naar verwachting de VS. Engeland en Frankri,ik in dc Veiligheidsraad hun ve to zullen uitspreken over het instellen van dergelijke sancties tegen Zul'd-Afri- ka. dan gaat de kwestie terug naar de algemene vergadering die er dan eer. speciale zitting aan zal wijden Dit zal overigens een veto niet ongedaan ma ken. w ant de Veiligheidsraad is het eni ge orgaan dat de bevoegdheid heelt sancties uit te vaardigen De raad heeft al een wapenembargo tegen Zuid-Afri ka ingesteld. DEN HAAG - Staatssecretaris van financiën, van Amersfoort, cal volgende week in een zogenaamde Muntennota de datum bekendmaken waarop de cent uit de roulatie zal worden genomen. Dan zal ook officieel dc vijf-gulden munt zijn intrede doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1