PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Albeda dreigt met extra loonmaatregel Bedwelmd bij overval Kamer: beleid Brokx niet in belang volkshuisvesting Aanhoudingen in illegale vishandel zaak Tholen Thatcher onverwachts naar Noord-Ierland HA VENEISEN ONAANVAARDBAAR KABINET Taiwan-motie verworpen KABINET BERAADT ZICH O VER UITSPRAAK Motie tegen vele moties Regen Veel bewolking en perioden met regen Hiddagtemperatuur ongeveer zeven graden. Matige wind tussen zuidwest 224e jaargang no. 55 Vrijdag 6 maart 1981 DEN HAAG - Minister Albeda van sociale zaken zal een aanvullende loonmaatregel afkondigen indien de Vervoersbonden FNV voor de Rotterdamse haven blijven vasthouden aan hun eis dat de twee procent korting op de prijscompensatie wordt omgezet in werktijdverkorting. „Elke oplos sing waarvoor deze twee procent wordt gehanteerd, is voor de regering onaanvaardbaar, wegens de olievlekwerking daarvan voor het hele land", aldus de bewindsman op een persconferentie na afloop van dit overleg. zou ik akkoord gaan met een principië le doorbraak van de.loonmaatregel. Ik wil best geloven dat deze drie bedrij ven in staat zijn het gevraagde op te brengen. Maar als ik erinee zou instem men, staan hier morgen 25 bedrijven die het ook kunnen opbrengen en over morgen nog eens 50. Geleidelijk aan bereiken we dan een loonsomstijging die ver uitgaat boven het maximum dat de regering heeft gesteld". Albeda verklaarde dat hij voor zijn op vatting bij de Vervoersbond CNV aan zienlijk meer begrip had gevonden dan bij de Vervoersbonden FNV. Voor de laatste blijft het ultimatum dat zi] had den gesteld, tot middernacht van zater dag op zondag, onverkort van kracht, zo verklaarden direct na het overleg Ger Ros en Kees Marges van de ver- Goede kansen op buitenlandse orders voor marinewerven DEN HAAG - De Nederlandse werven die marineschepen bouwen lijken een redelijke positie te hebben in het aan trekken van exportorders, zo heeft mi nister Van Aardenne van economische zaken de tweede kamer in antwoord op vragen meegedeeld. De meest kansrij ke contracten voor exportorders voor fregatten en/ Portugal en Griekenland Op wat langere termijn zijn er kansen op leverantie van korvetten aan Thai land en Indonesië. De Griekse marine wil spoedig een tweede fregat hebben en de voor de bouw ln aanmerking komende Gnekse werf heeft nu geen capaciteit om snel te leveren De kans dat Griekenland ge bruik wil maken van de opue voor de bouw van een tweede schip in Neder land ls hierdoor groter geworden De Vervoersbonden FNV en CNV had den de minister om een gesprek ge vraagd nadat zij woensdagavond geen overeenstemming hadden kunnen be reiken met de werkgevers in de Rotter damse haven over een nieuw aanbod door de laatsten. Zij hadden voorge steld bij een van de drie betrokken be drijven, het containerbedrijf ECT, de vijfploegendienst niet in 1982 in te voe ren, maar reeds per 1 april aanstaande. De werkweek zou daarmee worden ver kort van 36 tot 31 uur. De twee andere bedrijven zijn het Unit Centre en de Graan Elevator Maatschappij. Minister Albeda is van oordeel dat om zetting van de twee procent prijscom pensatie in werktijdverkorting het re geringsbeleid op twee manieren onder graaft. In de eerste plaats zou er dan een dubbele compensatie voor prijsstijgin gen komen. In de tweede plaats wordt door een ariderssoortige invulling van de ruimte die de loonsomstijging biedt, de beheersing van het loonkostenni veau die daarmee wordt beoogd, voor een belangrijk deel teniet gegaan. „Door ernaar te streven de twee pro cent korting op de prijscompensatie afspraak 'Binnen al het mogelijke moet worden gestreefd naar een tijdige voltooiing van de Oosterscheldewerken', Minis ter Tuijnm3n zei dat in Sint Maartens dijk bi) de opheffing van de stuurgroep dijkversterkingen 'De belofte dat de dijken in 1980 versterkt zouden zijn. is in ieder geval nagekomen' jubileum om te zetten in werktijdverkorting", aldus Albeda, „wordt in feite getracht deze twee procent voor de tweede maal te krijgen. Als ik dit zou accepteren, DEN HAAG - Niets staal de regering» meer in de weg om het RS V-bedrijf een exportvergunning te verlenen voor de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Met het verwerpen van de mo tie-Terlouw (D'66), waarin betreurd wordt dat de regering vast houdt aan haar toezegging RSV een exportver gunning te verlenen, heeft het parle ment donderdag het laatste woord over deze affaire gesproken. Terlouw had een motie ingediend naar aanleiding van de weigering van het ka binet de aangenomen motie-Brink horst (D'66) uit te voeren. In deze laat ste motie werd de regering gevraagd haar toezegging aan het scheepsbouw- concern in te trekken. CDA-fractievoorzitter Lubbers ver klaarde voor de stemming dat een aan tal leden van zijn fractie het met D'66 eens zijn dat de houding van de rege ring te betreuren is. Deze leden zien echter in de motie-Terlouw een verkap te motie van afkeuring en zij wensen dit niet te steunen, aldus Lubbers in zijn verklaring. Voor de motie-Terlouw stemden dan ook alleen de oppositiepartijen. Met de zelfde stemverhouding werd ook de mo tie van afkeuring van PPR-kameriid Waltmans verworpen De Nederlandse ambassadeur in China. J. Kneppelhout, heeft donderdag met een Brits vliegtuig de Chinese hoofd stad Peking verlaten voersbond FNV, „al zullen we de situa tie wel eerst bespreken met onze le den". FNV-regio-bestuurder Ros „Albeda moet zich wel realiseren dat de speel ruimte die by bepaalde Rotterdamse bedrijven door de loonmatiging ont staat, wordt gebruikt voor investerin gen jn nieuwe systemen, die de al terug lopende werkgelegenheid nog verder aantasten". De minister was zich ervan bewust dat in het bijzonder de vervoersbonden FNV niet hadden gerekend op hel standpunt dat hij verkondigde. „Al zal ik geen initiatief nemen, ik blijf tot be middeling in dit conflict bereid. Ook op zaterdag en zondag, maar onder geen beding ten koste van deze twee procent. Een loonmaatregel heeft ook niet mijn grootste sympathie, maar on der de gegeven omstandigheden is zij onontkoombaar voor het geheel van het Nederlandse bedrijfsleven", aldus Albeda. HARDENBERG (ANP) - Donderdagavond heeft brand gewoed in de stallen van het Shetland ponypark in Slagharen bij Hardenberg in Overijssel. Op het moment van de brand waren er geen ponys in dc stallen. In totaal zijn vijf amusementshallen plus het stallencomplex volledig verwoest door de brand. De pony's die normaal het park 'bevolken' worden in de wintermaanden onderge bracht bij particulieren. De schade van de brand wordt geschat op enkele miljoe nen. Wat de oorzaak van de brand is. is niet bekend. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan ONDERZOEK NAAR BELASTINGFRAUDE THOLEN - De rijkspolitie heeft in ver band met een onderzoek naar belas tingfraude vier inwoners van Tholen en een inwoner van Scheveningen aan gehouden. De vijf worden verdacht van visleveranties aan het bedrijf van A. J. S. (59) en diens zoon J. C. S. (35) in Tholen die al eerder werden aangehou den. Deze leveranties zouden zijn ge daan buiten het vismijnbedrijf en bui ten de boekhouding om. De zaak kwam op 7 februari aan het rollen toen de rijkspolitie twee werkloze inwoners van Sint-Phillipsland aan- Prof dr Jan Pen viert, zijn zilveren jubi leum als econoom In een kwart eeuw is er veel veranderd in het economisch gebeuren en in het denken van econo men Pen pleit voor het doorbreken van de loon-prijssplraal via een geleide inkomenspolitiek 'Maar dat is poli- tlek moeilijk te verkopen' hartslag Een juiste interpretatie van gegevens j; verkregen uit cardiotocografie - regi- g stratle van de hartslag van het onge- E boren kind-door gynaecologen zou in 1] het recente verleden veel ongeboren f levens hebben gespaard Daarom f moet bij de opleiding tot gynaecoloog Fi meer aandacht aan deze methodiek ft worden gegeven BIJ bedreigde zwan gerschappen kan dat een belangrijk hulpmiddel zijn om hel kind levend ge- boren te laten worden PAGINA 15 directeur Hoe druk Marlen van Proouen uit Sla- j] vcnlsse het als directeur ook heeft, hij u blijft verslingerd aan de atletiek. Twee p keer al probeerde hij vun zijn 'versla ving' af te raken, maar tot nu toe zon- j der succes Zondag start hij in het na- i| tionaal crosskampioenschap in Den II Haag PAGINA 17 zaalvoetbal Het zaalvoetbal raakt maar niet uit de kinderschoenen De problemen spit- H sen zich toe op het gebied van accom- modatie en kader Ook het ontbreken van een landelijke competitie is een grote handicap 'Zo'n competitie zou Ij het prestatie-niveau omhoog tillen Ij met het gevolg datje een kwalitatief beter produkt krijgt', meent Bert van j Lingen, coach van het Nederlands zaalvoetbalteam Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en li 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie. 4. Sport: 15 en 17 Varia: 19. Kunst en cultuur: 20. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. hield in verband met steunfraude. De twee hadden illegaal naar mosselen ge vist en deze doorverkocht aan de firma S. in Tholen. Na aanhouding van vader en zoon S. op 24 februari gelastte rech- ter-commlssaris rnr J. van 't Hof een ge rechtelijk onderzoek Dit werd uitge voerd door een team, samengesteld uit leden van de rijkspolitie te water, de rijkspolitie Tholen. de districtsrecher che. de Algemene Inspectie Dienst AIDi en de Fiscale Inlichten- en Op sporingsdienst (FIOD). De vyf personen die donderdag werden aangehouden zijn W. S <48> uit Scheve ningen en D. S (42i. K C. D (39). J. S <54en J. S. (24). allen uit Tholen. W S en D S. zijn in verzekerde bewaring ge steld. De overigen zijn na verhoor heen gezonden. Volgens een woordvoerder van de rijks politie heeft de firma S de laatste vier jaar vis gekocht voor de verkoop zonder dit in de boekhouding te vermelden In totaal zou met deze handel ruim één miljoen gulden gemoeid zijn Het bedrijf van vaderen zoon S beiden werden m het belang van het onderzoek in hechtenis genomen maar m de loop van woensdag weer op vrije voeten ge steld. draait, inmiddels gewoon door Het bedrijf heeft zeventien vaste en on geveer tien losse medewerkers De poli tie vermoedt dat een groot gedeelte van het geld dat de fraude heeft opgeleverd is geïnvesteerd in het bedrijf Volgens de rijkspolitie is het zeker niet uitgesloten dat in verband met de frau de meer aanhoudingen worden ver richt. GESPREK MET POLITICI ROTTERDAM - Donderdagavond werd de 27-jarige pompbediende Diewold ri van een benzinestation aan de Rotterdamse Conradstraat door een aantal gemaskerde mannen overvallen en bedwelmd De man. die net het geld tn de kluis wilde doen. verloor even het bewustzijn, waarna de overvallers er met de buit van ongeveer 7000.- vandoor gingen LONDEN (AFPl'PIi - De Britse pre mier. Margaret Thatcher, is donder dagmiddag onverwachts vertrokken naar Noord-Ierland. Het bezoek werd om veiligheidsredenen pas kort voor het vertrek van de premier bekendge maakt. Thatcher zal in Noord-Ierland praten met de politieke leiders. In Noord-Ierland is de situatie gespan nen, nadat enkele weken geleden de harde kern van de protestante gemeen schap onder leiding van dominee Pais ley een campagne begon tegen een En gels-Iers plan. Het plan. dat op een top bijeenkomst tussen premier Thatcher en premier Charles Haughey van deler- se Republiek in november 1980 is opge steld, voorziet volgens Paisley en zijn aanhangers uiteindelijk in de aanslui ting van Noord-Ierland bij de Ierse Re publiek. De protestante extremisten hebben al verkiaara zich met alle be schikbare middelen te zullen verzetten tegen elke verandering in de status van Noord-Ierland Mevrouw Thatcher is na aankomst op het vliegveld Aldergrove in Belfast met een helikoper doorgevlogen naar het Stormomtkasteel, waar de Noordierse regering zetelt. Zij houdt daar een ont vangst voor politici, zakenlieden en vakbondsmensen uit Noord-Ierland In haar rede tot de genodigden zal de Brit se regeringsleidsler vooral ingaan op het economisch beleid dat voor de pro vincie is uitgestippeld, zo is in officiële Noordierse kringen vernomen. Leiders van de Noordierse afdeling van het Ierse congres van vakbonden boy cotten de ontvangst omdat zij die niet de meest geschikte gelegenheid vinden om de Noordierse economische proble men te bespr^jcen. i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet beraadt zich vandaag over de uitspraak van de Tweede Kamer dat het beleid van staatssecretaris Drokx (volkshuisves ting) rond de huren in dc stadsvernieu wingsgebieden „niet in het belang is van de volkshuisvesting". De Kamer stelde Brokx daarmee voor de keuze: buigen (zijn beleid terugdraaien) or barsten (opstappen i. Brokx is in grote moeilijkheden geko men doordat de Tweede Kamer zich donderdag met gróte meerderheid schaarde achter de motie-Duinker PvdA), die de afschaffing van de garan tie- en vergelijkingshuren niet in het be lang van de volkshuisvesting noemde De VVD SGP. GPV. Boerenpart ij en 21 CDA'ers stemden tegen de motie De oude systemen voor de stadsver nieuwingsgebieden garanderen dc huurders an vervangende nieuwbouw dat zij een huur moeten betalen die in overeenstemming is met vergelijkbare woningen in dezelfde buurt Brokx voert als grootste bezwaar aan dat het systeem niet gekoppeld is aan de stioh tmgskosten en hij wilde er dan ook van af Dit voornemen werd al aangekondigd in de toelichting bij zijn begroting voor dit jaar Hij stelde voor over te gaan tot zogeheten budgetafspraken tussen Rijk en gemeenten, waarin ook de hu ren vastgelegd zouden worden De Tweede Kamer nam in januari al een motie van Dijkman (CDA> aan waarin de regering werd gevraagd van dit voor nemen af te zien Brokx legde die uit spraak naast zich neer Na de stemming vroeg waarnemend PvdA-.fractievoorzitier Van Thyn de staatssecretaris welke gevolgen de be windsman aan de kameruitspraak zou verbinden Brokx zei zich met zijn mi nister. Beelaerts van Blokland, te zul len beraden over de staatsrechtelijke positie van de beide bewindslieden. Overleg is noodzakelijk omdat de stadsvernieuwing een onderdeel ls van de portefeuille van de minister De oppositie ziet in de uitslag van de stemming een duidelijk teken aan de <Slot zie pagina 9 kolom Pi DES HAAG - De voorzitter van de Tweede Kamer. Dolman, begint wat kriegelig te worden over het grote aantal moties dat de kamer leden indienen. Hij vraagt zich af wat het nut van moties nog is als ze in zulke ladingen worden aangebo den als de laatste tijd gebeurt ..De voorzitter denkt erover zelf ook een motie in te dienen een mo tie tegen hel indienen van moties", zo zet Dolman donderdagmiddag toen de VVD-er De Korte hem bij de behandeling van de begroting van de minister van economische za ken op vtjf moties trakteerde vlak nadat de D'66-er Engwirda er vier had ingediend. Hoe- mogelijk is het onmogelijke? Oü »p Tholen is donderdag middag de Stuurgroep Dijkversterkingen Ooster- schelde officieel opgeheven [1113 een min of meer feestelijke ge- beurtenis. want het moment markeerde de afronding van een niet onaanzieniyke tussenfase in de beveili ging van het gebied achter de oevers van deze zeearm De spoedoperatie om in een tijdsbestek van ruim vijfjaar 150 kilometer zeedijk in Zeeland en West- Brabant op een hoger veiligheidsni veau te brengen is destyds by de herzie ne beslissing in de tweede kamer om de Oosterschelde met een half open pijler- dam af te sluiten een maatregel geweest om Zuidwest-Nederland ermee te ver zoenen dat de deltaveiligheid daar on geveer zeven jaar later i in 1985 m plaats van 1978) zou worden bereikt dan vol gens de oorspronkelijke plannen. Het was nogal een gedurfde onderneming, de belofte aan Zeeland en West-Bra bant om zo'n omvangrijk karwei met zoveel onoverzienbare moeilijkheden en verrassingen in zo'n korte tijd te zul len klaren. Gisteren is in Sint-Maar- tensdyk met voldoening vastgesteld dat het werkelijk is gelukt Dank zy en thousiasme. inzet en een yzeren wil van iedereen die erbij betrokken was, dank zij een uitstekend samenwerkingsver band en dank zy ook de durf om tijdro vende procedures te bekorten en snel beslissingen te nemen. „Zoiets kan al leen maar bij wijze van uitzondering", stelde minister Tuijnman van verkeer en waterstaat in zijn toespraak even te vreden als veelbetekenend vast Er heerste gisteren bij de opheffing van de 'stuurgroep' van bestuur ders, die het dijkverbetenngskarwei heeft begeleid, een sfeertje van „we hebben het onmogeiyke mogelyk ge maakt" Wat techniek en tijdsduur be treft is dat zeker zo. Wat de financien aangaat niet. Toen de vorige bewinds man op waterstaat (Westerterpi in 1974 naar Middelburg kwam om met de pro- vinciets) en de betrokken waterschap pen afspraken te maken over die tus- sentydse veiligheidsgarantie voor het Oosterscheldegebied werd een bedrag van ruim 100 miljoen aangehouden om de dykverbeteringen uit te voeren De laatste regel op de eindafrekening zal waarschijnlijk de somma van 350 miljoen vermelden Een niet geringe 'overschrijding', zoals dat in ambtelijke kringen subtiel heet. Minister Tuijn man somde gisteren de bekende oorza ken nog eens op. Om vervolgens alle nabetrachtingen erover te ontzenuwen met de constatering .Dit was de prijs, die betaald moest worden voor het tij dig gereed komen van de versterkin gen." Een valide argument, waarin rui terlijk wordt erkend dat dit onderdeel van het onvoorspelbare Oosterschelde- project in zijn huidige vorm en opzet by de besluitvorming in financieel opzicht puur natte-vinger-werk is geweest. Het heeft inderdaad geen enkele zin daar achteraf nog lang by stil te staan. Dit soort tegenvallers kunnen alleen maar worden geaccepteerd, ze horen dood eenvoudig by de strategie, in die dagen rondom de toekomst van de Ooster schelde gevoerd De lakonieke houding van minister Tuynman over de uiteindelijke fi nanciële consequenties van de 150 kilo meter dijkversterking Oosterschelde is overigens wel wat in tegenspraak met zyn geïrriteerde opmerkingen ongeveer een week geleden in de tweede kamer over berichten waarin melding werd ge maakt van dreigende vertragingen en financiële uitschieters op termijn bij de bouw van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde De bewindsman verwees de vrees daarover naar het rijk der fabelen: de uitvoering van de pyier- dam is op schema, er wordt met alle mogelijke middelen naar gestreefd om op tijd i het beloofde jaar 19851 gereed te komen en van aanzienlyke financiële ongelukken is: geen sprake. Van Zee land is gisteren nog eens nadrukkelijk onderstreept dat het rijk wordt gehou den aan zijn belofte deltaveiligheid in het jaar 1985 Er is minister Tuynman dan ook alles aan gelegen om tzeker tot de verkiezingen in mei aanstaande) dit vooruitzicht niet te laten verstoren. De beslissing van regering en parlement, in 1974 over de Oosterschelde-afsluiting genomen heelt een zware politieke la ding. In Den Haag Is het parool: rust rond de Oosterschelde. Toch heeft het nu opgeleverde pro ject van tussentydse dijkverster kingen Oosterschelde bij alle tevreden heid over het bereikte resultaat klip en klaar aangetoond dat het nuchter en verstandig is om rekening te houden met tegenvallers van formaat. Gebeurt dal niet. dan zou het wel eens de rich ting kunnen opgaan dat verhalen over 'het onmogelijke mogelyk maken' naar het rijk van de fabelen worden verwe zen. Waterstaat kan veel, werkt op een hoog niveau van technische vaardig heid en deskundigheid. Maar er zijn ln tijd en geld gemeten ook grenzen aan de spanningsboog. Minister Tuynman had het gisteren op Tholen over een aanpak, die alleen bij wijze van uitzon dering mogelijk was Er zijn sinds de Oosterscheldebeslissing van 1974 ruim zes jaren verstreken Misschien hebben overwegingen die toen geen enkele rol speelden nu een beduidende Invloed op de voortgang van de werken Het zou zinvol zyn dal ook de minister zich daarover niet te lang in stllzwygen hult. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1