PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer gaat akkoord met halve huurharmonisatie Noordse top veroordeelt VS-beleid El Salvador TALBOT Pakistaanse kapers willen Kaboel verlaten AANPASSING BEPERKT TOT 2 PROCENT GIJZELAARS NOG IN TOESTEL PROTEST UIT AMERIKAANS CONGRES Van der Klaauw: geen publicatie gegevens over wapenexport Du Charles en Diana trouwen op 29 juli Kouder Veel bewolking en enkele regen- of sneeuwbuien. Middagtemperatuur iets boven het vriespunt. Matige en aan de kust en op het IJssel meer krachtige noordenwind. 224e jaargang no. 53 Woensdag 4 maart 1981 o o Weslhaveodijk ISO Goes tel 20*40* 'Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is het eens met hel voorstel van het kabinet de versnelde huurharmonisatie (verhoging van te lage huren) te halveren. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) liet de Kamer vorige week weten de aanpassing van te lage huren aan de woonkwaliteit voor dit jaar tot twee procent te beperken in plaats van de eerder door hem voorgestelde vier procent. Deze huurverhoging komt boven de jaarlijkse stijging van zes procent. Volgens Brokx Is het noodzakelijk de de zakken van de verhuurders en geelt huurharmonisatie te versnellen om het de regering geen enkele garantie dat de gat tussen huren en woonkwaliteit te extra winsten ten goede zullen komen van de volkshuisvesting Druk VVD-woordvocrder De Beer betreurde het dat het kabinet onder druk van het CDA.dal volgens hem weeronderdruk dichten De versnelling wordt bereikt door de harmonisatie te koppelen aan de theoretische huren in de huurprij- zenwet. Hij heeft het voorstel van de CDA overgenomen het percentage te halveren om de mensen aan de nieuwe huren te laten wennen. Tijdens een dinsdag gehouden debat in de Tweede Kamer over het huurbeleid hekelde Van Dam iPvdAi de maatregel van de regering Volgens hem leidt dit in sommige gevallen tot huurstijgingen van tientallen procenten. Bovendien verdwijnen de opbrengsten van de huurverhogingen, volgens Van Dam. in In het dorpje Haan bij Duesseldorf is een brief an de hand van Richard Vlag- ner teruggevonden. De brief, waarvan men aannam dat hi] verloren was ge gaan. is gericht aan Louis Schnidel- meisser, een vriend van de componist. Wagner geeft er enkele bijzonderheden in over de moeilijkheden die opvoerin gen van Tannhaeuser in Breslau inu Wroclaw) en Leipzig ondervinden en over auteursrechten voor Lohengrin. van de verkiezingen "heeft gehandeld, toegegeven heeft en de huurharmoni satie halveerde. In een brief aan de Kamer liet staatsse cretaris Brokx vorige week nogmaals weten dat hij vast wenst te houden aan de afschaffing van de garantie- en ver- gehjkingshuren. Hiervoor in de plaats wil de bewindsman een svsteem invoe ren waarbij gemeenten en nik voor de aanvang van de bouw afspraken maken over de stichtingskosten van de te bou wen woningen en over de maximale hu ren die mogen worden gevraagd PvdA-woord voerder Du inker wees de voorgestelde afschaffing af Volgens hem nodigt het nieuwe systeem uit. tot manipulatie met de stichtingskosten en aftrekposten. ..De stadsvernieuwing dreigt zo naar de knoppen te gaan", meent hij Hij diende daarom een motie in waarin hij uitspreekt dat het beleid van de regering niet in het belang is van de volkshuisvest.ing- CDA-woördvóerder Dijkman sloot zich bij de kritiek van de socialist aan Hij vindt dat de voorstellen van de staats- uitbreiding Eurogas in het Sloegebied heeft groot se plannen In juni van dit jaar wil het od- en overslagbedrijf voor LPG begin nen met de uitbreiding van de be staande terminal. Voor deze tweede fa se is een bedrag aan Investeringen van ongeveer 120 miljoen gulden nodig PAGINA 3 verschillen Volgens minister Albeda van sociale zaken mogen de inkomensverschillen niet verder worden verkleind De be windsman overweegt extra belastin gen voor gezinnen met meer dan een inkomen PAGINA 11 verlof Prof L EmmerU van het Institute of Social Studies in Den Haag bepleit in een artikel de invoering van betaald educatief verlof Hij noemt dat een van de maatregelen die bij kunnen dragen tot verruiming van de werkgelegen heid Als er geen actief economisch be leid wordt ontwikkeld, vreest hij dat het aantal werklozen in Nederland de komende tien jaar zal stijgen lotonge veer een miljoen. PAGINA 13 midden veld Feijenoord-coach Vaclav Jezek heelt voor het Europacup-duel tegen Slaviu Sofia gekozen voor een driemans mid denveld Rene Notten die volgens Je zek niet heeft voldaan op de libero-po Mtie schuift weer op naar het middel ste deel van de ploeg Nielsen krijgt nu de voorkeur m het hart van de verdedi- ging. PAGINA 14 aftreden De voorzitter en twee bestuurleden van de VPRO zijn afgetreden Ze zijn liet niet eens met. een besluit van hei bestuur Een meerderheid stemde maandagavond tegen de benoeming van VPRO-direrteur algemene zaken Frans de Smit als lid van de raad van beheer van de NOS De crisis is nu defi nltlef. PAGINA 15 winst Unilever boeklo het afgelopen jaar een nettowinst van 1 398 miljoen gulden. De verkopen en winsten van dit con cern in de landen buiten Europa en Noord-Amerika waren aanzienlijk ho ger dan in 1979. Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sporf 13. Radio en televisie: 14 Financien: 15. i Van onze correspondent i HILVERSUM - De populaire zang groep Luv' wordt opgeheven. Ziekte van .Marga Scheide en moeilijkheden met de nieuwe zan geres Ria Tielseh zijn er de oor zaak van dat de formatie wordt ontbonden. Manager Pini ter Lin de zegt dat de groep nog wel be staat. maar geen kans ziet op te tre den. Sinds het vertrek van Patty Brard. die een soloc-arrie startte, zou Luv' een miljoen gulden ver lies hebben geleden. Als gevolg van het annuleren van radio-, tele visie- en platencontracten dreigt het verlies alleen maar groter te worden. Vorige week viel een geplande co me-back van het trio m het water doordat de al geruime tijd zieke Marga Scheide opnieuw af moest .haken. Een aantal optredens in binnen- en buitenland moest wor den afgezegd Een ander probleem vórmt Ria Tielseh. opvolgster van Patty Brard. Zn kan zich volgens de Luv'-manager binnen de groep niet aanpassen Voor de zakelijk leider aanleiding haar voorlopig op wachtgeld te zetten. In tegenstel ling tot de andere twee meisjes is Ria Tielseh geen aandeelhoudster in het bedrijf Interluv'. Tekstschrijver Hans van Hemert de man die Luv' naar de top voerde, zal een aantal nummers dat hij voor de groep klaar had liggen gaan gebruiken voor een nieuwe formatie. Hij wil de naam van die nieuwe groep nog niet prijsgeven Op de foto i v.l.n.r i: Jose Andreoli. Marga Scheide en Ria Tielscli secretaris te weirug met feiten zijn on derbouwd. Hij wilde dat de regering een verder onderzoek instelt naar de effec ten van de voorstellen Huursubsidies De korting op individuele huursubsi- (Slot zie pagina 8 kolom 4) Minister Hamburg stapt uit top energiebedrijf HAMBURG(RTRi-De Hamburgsemi nister van financiën. Wilhelm Nocl- ling, heeft dinsdag de stadssenaat (stadsbestuur) laten weten dat hij het voorzitterschap van het bestuur van de Hamburgse Elektriciteitsmaat schappij opgeefL Volgens de minister is het voorzitterschap niet te vereni gen met zijn regeringsfunctie, aldus, een woordvoerder van de senaat van Hamburg. De Hamburgse Elektriciteitsmaat schappij 1HEW1 neemt voor 50 procent deel in de bouw van de kerncentrale bij Brokdorf. De Hamburgse senaat heeft verleden maand opgeroepen tot een uitstel van drie jaar van de bouw van deze omstreden centrale De prijs van duurder geld DEN HAAG - Staatssecretaris Brokx aan het woord tijdens de bespreking over de invoering van de versnelde huurharmonisatie die bedoeld is om te lage huren versneld op te trekken. LONDEN ISLAMABAD (RTR AFP) - De Pakistaanse regering heelt dinsdag meegedeeld dat het vliegtuig van Pa kistan International airlines niet door een maar door drie personen gekaapt is. De voornaamste kaper zou zich A lam Gil* noemen. Het vliegtuig stond afgelopen nacht nog steeds op het vliegveld van Kaboel in Afghanistan. In tegenstelling tot eerdere berichten bevonden de 148 passagiers en beman ningsleden zich nog steeds aan boord van het toestel. Radio Kaboel heeft dinsdag gemeld dat de Afghaanse auto- riteiten een verzoek van de kapers, over Iran te mogen vliegen, aan de Iraanse ambassade heeft overgebracht maar nog geen antwoord heeft gekregen. Ra dio Kaboel zei niet of de kapers gezegd hebben waar zij naar toe willen. Het vliegtuig, een Boeing 720 met 148 mensen aan boord, werd maandag tij dens een vlucht van Karatsji naai" Pes- jawar gedwongen naar de Afghaanse hoofdstad te vliegen. Alam Oir dreigde maandagavond het vliegtuig met alle inzittenden op te zullen blazen wanneer de Pakistaanse regering zijn vader, zijn broer en andere gearresteerden niet zou vrijlaten Dinsdag zei hij de inzittenden te zullen laten gaan wanneer de Pakistaanse re gering zou verklaren dat hu niet tot de Pakistaanse volkspartij van oud-pre mier Ali Bhoeto behoorde iVan onze correspondent i KOPENHAGEN - De regeringsleiders en de ministers van buitenlandse za ken van de vijf Scandinavische landen hebben dinsdag eenstemmig de her vatting van de Amerikaanse wapenle veranties aan El Salvador veroor deeld. De Zweedse minister van bui tenlandse zaken Ola Ullsten zei in Ko penhagen dat de zogenaamde Noordse Raad (bestaande uit Zweden. Dene marken, Noorwegen. Finland en IJs land) van mening is dat hel bloedige conflict in El Salvador door middel van onderhandelingen moet worden opgelost. De uitspraak van de Noordse Raad be tekent een tegenvaller voor de Ameri kaanse delegaties die ook hier tekst en uitleg geven over het waarom van de Amerikaanse bemoeienis met de bur geroorlog in het Middenamerikaanse land De Scandinavische landen zijn het geenszins eens met de Amerikaanse vi sie dat de opstand in El Salvador voor namelijk het werk is van Cuba. Viet nam en Moskou. Protest congres Naar aanleiding van de verhoging van het aantal militaire adviseurs ln El Sal vador hebben 44 democraten uit het Amerikaanse congres aan president Ronald Reagan een protesttelegram gestuurd, waarin zij wijzen op hel ge vaar van 'een tweede Vietnam Zij wil len een dialoog tussen de strijdende partijen. Inmiddels hebben ook drie Amerikaan se rooms-katholiéke kerkelijke organi saties gepleit voor een stopzetting van de militaire steun aan El Salvador President Jose Napoleon Duarte. het staatshoofd van El Salvador, verklaar de maandag dat zijn regering ,op voet van oorlog" blijft. ..zolang de Sowjet- Unie. Cuba en Nicaragiia de linkse guerrillastrijders bewapenen". De Verenigde Staten zullen de regering van El Salvador voor 25 miljoen dollar militaire hulp verlenen en hun aantal militaire adviseurs verdubbelen tot 50 man. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington maakte maandag bekend dat voor hel bedrag helschroei- vliegtuigen. boten, radarapparatuur en kleine wapens geleverd zullen worden Amerika is verder van plan El Salvador economisch te steunen met. 63 miljoen dollar, aldus het state department De opschorting van dc Amerikaanse bijstand aan Nicaragua gaat over twee weken in als dc regering in Managua dan niet heeft aangetoond dat zij geen wapens levert aan dc opstandelingen in El Salvador. Dat is maandag van officiële zijde in Washington verno men. SAN SALVADOR - lu El S vulkaan Conchagua. Volge valpartijen tijdens eet acht DEN' HAAG (ANP) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken wil niet voldoen aan de wens van vrijwel alle fracties in de tweede kamer om statistieken over dc Nederlandse wa penexport te publiceren. VVD-woordvoerder Blaauw betoogde dinsdag tijdens een mondeling overleg van de minister met de vaste tweede kamercommissie voor buitenlandse za ken tevergeefs dat de concurrentieposi tie van de Amerikaanse wapenexpor teurs dooi de in de VS gebruikelijke openheid niet wordt geschaad Ook op het verzoek van CDA-woordvoerder Gualtherie van Weezei om de gegevens desnoods na verloop van tijd te publice ren wil de minister met zondermeer vol doen Van Weezei maakte dinsdag bezwaar tegen de te late raadpleging van het mi nisterie van buitenlandse zaken door het departement van economische za ken over verzoeken om in beginsel een exportvergunning te verlenen voor mi litaire orders die de Nederlandse indus trie in de wacht kan slepen Het PvdA- kamerlid Harry van den Bergh zei zich door het verlenen van een exportver gunning aan Fokker voor de levering van twee vliegtuigen van het type F-27 aan Bolivia die inmiddels zijn geleverd. - grotelijks belazerd - te voelen. Minis ter Van Aardenne van economische za ken had toegezegd dat de commissie hierover van te voren geraadpleegd zou worden naar aanleiding van een notitie van buitenlandse zaken over de politie ke toestand ln Bolivia. Nu de nota wordt, behandeld zijn de vogels gevlo gen. Minister Van der Klaauw verwees de boze kamerleden naar zijn collega van economische zaken en hield he'. op een - misverstand. )e maatregel van Neder- landsche Bank-president dr Jelle Zijlslra om de officiële rentetarieven over de hele li- U :r. ;;3 nie met een vol procent te la- ten stijgen heeft voor nieuwe problemen gezorgd in de lawine van zorgelijke zaken die zich de laaiste maanden over Nederlands economie heeft gestort. Geld lenen en rood staan bij de bank wordt duurder gevolgen zullen niet uitblijven. Hoe begrijpelijk de renteverhoging onder internationale druk ook is en hoe noodzakelijk de be slissing om de positie van de Neder landse gulden te beschermen. - het feit blijft overeind dat een paar erg verve lende etfecten zich nu al aankondigen in hoeken waai" de moeilijkheden de laatste tijd toch.al zo hoog lagen opge stapeld Zo ziet het ernaar uit dat aan een verhoging van de hypotheekrente tot een zeer onaantrekkelijk niveau niet zal zijn te ontkomen. Begin vong jaar kwam mede als gevolg van een soortgelijke ontwikkeling grotelijks de klad in de huizenmarkt Allerlei organi saties die zich beijveren voor de parti culiere huizenbezitter zien de bui op nieuw hangen en voorspellen dat veel mensen als gevolg van een st ijging van de .hypotheekrente stevig in de zorgen zullen kunnen geraken Het woningbouwbeleid van staatsse cretaris Brokx. omstreden als het al is. begint mede door dit soort steeds opnieuw tegenvallende ontwikkelin gen op een doolhof te lijken Dat bleek gisteren bijvoorbeeld m de tweede ka mer toen daar de plannen van Brokx om te komen tot een huurharmonisatie aan de orde waren Versneld optrekken van lage huren lijkt een aantrekkelijke maatregel om de bouw - na de ellende van afgelopen jaar - weer wat te bevor deren, maar dan moeten er niet weer andere effecten opduiken die een begin van herstel in de bouwwereld in de kiem smoren. Trouwens, zowel in 'de buiten gewesten" als in de grote steden dreigen onmisbare maatregelen op bijvoor beeld het gebied van de stadsvernieu wing ernstig in de versukkeling tgrecht. te komen als gevolg van plotselinge ver anderingen in huurregelingen en daar bovenop nog weer eens duurder geld Hogere huren, hogere hypotheken en de bodem van 's rijks schatkist door la gere belastinginkomsten dan verwacht steeds duidelijker zichtbaar de situatie op de woningmarkt en in de woning bouw is er ae laatste weken bepaald niet rooskleuriger op geworden De aanpassing van het Nederlandse rentepeil aan de gebeurtenissen die zich op het ogenblik in financieel toon aangevende landen als de Duitse Bondsrepubliek en de Verenigde Sta ten afspelen tin Duitsland een rente voet van 14 procent., in de VS een tarief van 19 procenii rijden ook hel crisisbe- lcid van het kabinet-Van Agt ln loonbe- heersing en bezuiniging danig in de wie len. Dat is er in de eerste plaats op ge richt om de investeringen in het be drijfsleven weer op gang te brengen Er wordt de laatste dagen in politieke kringen zelfs gedacht aan maatregelen als de invoering van een 'investerings loon waarmee de activiteit ln het be drijfsleven zou moeten worden aange wakkerd De verhoging van de renteta rieven zou opnieuw een terugslag kun nen veroorzaken in de moeizaam verbe terende klimatologische omstandighe den voor investeringen ln het bedrijfsle ven. De werkgevers hebben al laten we ten dat ze rentestijgingen als deze jong ste beschouwen als de voorbodes van nieuwe loonstijgingen. En de vakbewe ging op haar beurt is bang dat duurder geld ertoe leidt dat de werkgevers hun afwachtende houding om lot investe ringen over te gaan alleen nog maar lan ger zullen volhouden. Al met al een nieuw economisch min punt. deze onvermijdelijke maatre gel van de Nederlandsche Bank, dat een mogelijke opleving - ondanks alles wat er op bet ogenblik voor uit de hoek wordt gehaaM - weer een stukje verder in de tijd opschuift. Er zal in de komen de maanden, met kamerverkiezingen in het vooruitzicht, een zware wissel wor den getrokken op alle partijen die een stukje verantwoordelijkheid dragen om de BV Nederland op de been te hou den Voor stembusbeloftes is de kiezer echt te cynisch geworden. vdM LONDEN (AFP/DPA/UPD- Het hu welijk tussen de Britse troonop volger prins Charles en zijn ver loofde. de 19-jarige Lady Diana Spencer zal op 29 juli in St.-Pauls Cathedral worden voltrokken. Dit is dinsdag bekendgemaakt door Buckingham-palace in Londen. De verloving van de 32-jarige prins mei een telg uit een Brits adelijk geslacht werd vorige week bekend gemaakt. Op de bruiloft worden duizenden gasten verwacht uit de hele wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1