M. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet overweegt korting uitkeringen Disconto vol procent omhoog V oetballer ontvoerd Schrik door afblazen stoom kerncentrale in Borssele 3 Miljoenenschade door brand Zuid-Afrika geweerd uit VN-assemblee BEVRIEZING SALARISSEN AMBTENAREN vandaag PAKISTAANS VLIEGTUIG GEKAAPT VLIEGTUIG NEERGESTORT BIJ HAREN STORING VEILIGHEIDSKLEP Moskou wil dialoog met VS FINANCIËLE KRINGEN NIET VERRAST Giscard nu officieel kandidaat Iets kouder Veel bewolking en af en toe regen Middagtemperatuur ongeveer 6 gra den. maar in het noorden enkele gra den lager. Matige wind. draaiend van zuidoost naar noordoost en in het Waddengebied later krachtig. 224e jaargang no. 52 Dinsdag 3 maart 1981 tamse bv sinds 1881 UW SANITAIR INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740. t Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet is nog sterk verdeeld over de nieuwe bezuinigingen waarover in de komende weken beslissingen moeten vallen. Gekozen dient te worden tussen opnieuw ingrijpen in de lonen, of het eenzijdig korten van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Ook de hogere sociale uitkeringen zouden daarbij moeten inleveren. In totaal gaat het om een matigings pakket van ongeveer 2,5 tot 3 miljard gulden op de overheidsuitgaven. Met vice-premier Wiegel voelt minister-president Van Agt het meest voor een gecombineerde aanpak van de problemen. cien. leveren 4 miljard op. Minister Van der Stee heeft nog geen keuze gemaakt uit de gedane voorstellen De commis sie op het ministerie van economische zaken, de Centraal Economische Com missie, zal eerst verder over het pakket oordelen. Dan. dat zal later deze week zijn. gaat een advies naar de minister raad. Tegenover de twee regeringsleiders heeft minister Albeda (sociale zaken» al laten weten niets te voelen voor een nieuwe loonmaatregel. Op het ministe rie van financiën heeft voorts een spe ciale commissie minister Van der Stee ook al geadviseerd de maatregelen zo veel mogelijk te beperkën tot de over heidssector. Het ziet er niet naar uit dat de bestaande verschillen van opvattin gen spoedig zullen zijn opgelost. Nog deze week zullen de zogenaamde Be stek-ministers (Van Agt. Wiegel. Van der Stee. Albeda en Van Aardenne een eerste bespreking aan de bezuinigingen wijden. gen van de hogere uitkeringen deel uit van dit pakket. Deze voorstellen, opgesteld door een op het ministerie van finan- over 1980 zijn opgelopen lot 7,5 pro cent. Een verdere verslechtering wordt daarbij niet uitgesloten geacht. Deze forse tekoten hebben geleid tot een grote kapitaalbehefte van de over heid. Die leidde op zijn beurt tol een opwaartse druk van de rentetarieven. Vooral het bedrijfsleven heeft sterk te lijden onder de hoge rentetarieven, die maandag nog eens verder omhoog gin gen door de aangekondigde verhoging van het discontotarief van de Neder- landsehe Bank. Bevriezing De maatregelen waaraan momenteel gedacht wordt zijn een bevriezing per 1 juli van alle uitkeringen, pensioenen en alle salarissen bij de overheid en de semi-overheidsinstanties. Ook de werknemers bij publiek-reehtclijke li chamen en het personeel in de gezond heidszorg wordt bedreigd met extra matiging. Verder maakt ook het veria- overval Bij een overval op het kantoor van de taxicentrale ln Middelburg ls vijfdui zend gulden aan contant geld buitge maakt. Twee gemaskerde mannen* dwongen de telefonist de geldlade aan te wijzen, roofden die leeg en verdwe nen vervolgens te voet. PAGINA 3 satelliet zeehonden Dc milieu-organisatie Greenpeace gaat een actie voeren tegen de Noorse zeehondenjacht ln Canada De Noren hebben van de Canadese regering ver gunning gekregen voor het doodknup pelen van zesduizend klapmutszee honden. een bedreigde diersoort Het Greenpeace-schip de Rainbow War rior is maandag vanuit Amsterdam richting Newfoundland vertrokken PAGINA 11 geschenk Een novelle van Henn Knap, getiteld 'De Ronde van '43' wordt het geschenk van de komende Boekenweek De Boe kenweek wordt dit Jaar van 26 maart tot en met 4 april gehouden. Het the ma ls 'Ieder zijn eigen boek PAGINA 13 tv-uitzending Pas woensdagmorgen om tien uur valt de beslissing over het wel of niet op televisie uitzenden van de Europacup- wedstrijd tussen AZ 67 en Lokeren Bij de Alkmaarse loketten liggen nog 7 000 onverkochte plaatskaarten Vol gens AZ-voorzitter Liglharl moeten er zeker 12.000 toeschouwers komen wil de club niet met een tekort te maken krijgen PAGINA 15 rampjaar De Amerikaanse auto-Industrie heeft het slechtste jaar uit haar geschiede nis achter de rug Chrysler Corpora tion leed het afgelopen jaar een record- verlies van 1.71 miljard dollar. Voor General Motors en Ford zijn de nega tieve cyfers respectievelijk 763 miljoen dollar en anderhalf miljard dollar Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland. 3 en 9. Sport: 12 en 13. Varia: 11. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. ISLAMABAD (RTR)-Eeij vliegtuigka per heeft maandag een Pakistaans vliegtuig, dat een binnenlandse vlucht maakte in Pakistan, gedwongen naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel te vliegen. Functionarissen van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA zelden dat de kaper zich bekendmaakte als Alamgir, lid van de verboden Pakis taanse volkspartij van de terechtgestel de premier Zulfikar Ali Bhoetto. Deze volkspartij maakt deel uit van de pas gevormde beweging voor het herstel van democratie'in Pakistan, die maan dag heeft uitgeroepen tot nationale protestdag tegen de militaire regering. De kaper heeft inmiddels alle 148 passa giers en bemanningsleden vrijgelaten Hij heeft gedreigd het toestel, een Boeing-720 van de Pakistaanse ltichU vaartmaatschappij PIA, te zullen op blazen als niet aan zijn eisen wordt vol daan Die houdt vrijlating in van men sen die tijdens de jongste studentenon lusten in Pakistan zijn opgepakt waar onder enkele van zijn familieleden. De passagiers zijn allen naar de ontvangs thal van het vliegveld van Kaboel ge bracht. Prijscompensatie Van Agt en Wiegel vinden een eenzij dig matiging van overheidspersoneel onrechtvaardig. Vandaar dat zij de prijscompensatie van alle werkne mers per 1 juli opnieuw willen beper ken. Dat sluit echter op verzet van mi nister Albeda, die in het werkloos- heidsdebat van vorige week mati- gingsvoorstellen afwees. Het ministerie van financiën wilde maandag niet bevestigen dat reeds een serie voorstellen geformuleerd zou zijn. „Een veelheid van ideeen waart nog rond", liet het departement weten. De woordvoerder voegde hieraan toe dat vaststaat dat er fors gesneden zal moe ten worden in de overheidsuitgaven .Anders vliegt het financieringstekort door het plafond". Minister Van der Stee maakte vorige week bekend dat de overheidstekorten De kotiinklijke landmacht stuurt vandaag met een vliegtuig van de KLM vanaf Schiphol zestig hospitaaltenten naar Griekenland, dat vorige week door een aardbeving werd getroffen De tenten bieden elk plaats aan ongeveer ■veertig bedden. Dit heeft een woord voerder van de legervoorliehtings- dienst maandagochtend meegedeeld HAREN (ANP) - Aan dc zuidgrens van de gemeente Haren bij Groningen is maandagavond omstreeks tien uur een klein personenvliegtuig neergestort. De vier inzittenden - een vader uit Sneek en zijn drie zoontjes - zijn over gebracht naar een ziekenhuis in Gro ningen. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Het toestel werd nagenoeg ge heel vernield. De piloot van het vliegtuig - e*n Cessna 177 - probeerde rond half tien te landen op het vliegveld Eelde. Hij slaagde daar niet in. omdat op Eelde een lijntoestel van de NLM moest binnenkomen. Om kwart over tien ondernam de piloot een tweede poging, maar vermoedelijk als gevolg van de mist zette hij de lan ding te vroeg in. Aangenomen wordt, dat het vliegtuig tijdens de landingspo ging bomen heeft geraakt of een ge bouw van het gemeentelijk waterbe drijf Groningen. Volgens de rijkspolitie was het zicht op het moment van de landing een meter of dertig Het vlieg tuig ls ongeveer twintig meter naast de Drentse AA neergestort in een drassig weidegebied, waardoor de reddingsac tie werd vertraagd. Het vliegtuig was geregistreerd in En geland, waar het ook was opgestegen. Vla een satelliet zal waarschijnlijk vanaf 1985 een ook ln Nederland te ontvangen commercieel tv-program- ma in het Duits. Frans en Nederlands worden 'uitgezonden Radio Luxem burg. de Westdultse Bond van Krante nuitgevers en een Nederlands kapi- taalconsortium zullen dit project fi nancieren PAGINA 9 BARCELONA - Een tot nu toe on bekende organisatie, die zich het 'Catalaans-Spaanse bataljon' noemt heeft maandag toegegeven de populaire Spaanse voetballer Quini van FC Barcelona te hebben ontvoerd. Volgens de politie van Barcelona verklaarden dc ont voerders, dat zij de speler hadden ontvoerd omdat zijn vereniging een club van separatisten zou zijn en daarom geen kampioen van Spanje mag worden. FC Barcelona heeft in de competi tie slechts twee punten achter stand op lijstaanvoerder Atletico Madrid. Aanstaande zondag wordt de waarschijnlijk beslissende wed strijd tussen de twee clubs ge speeld. Bij de Spaanse radio kwam maan dag een anoniem telefoontje bin nen De onbekende spreker zei dat Quini op 11 maart, volgende weck woensdag dus, pas weer zal worden vrijgelaten. Na de verdwijning van Quini gaven andere spelers van FC Barcelona, de Spanjaard Alesanco en de Deen Simonsen, toe dat zij ook dreige menten hadden ontvangen Quini met zijn twee zoontjes van- wege carnaval verkleed als politie- mannetjesi vlak voor de wedstrijd van afgelopen zondag. Na de wed strijd werd hij ontvoerd WIERDEN - Een grote uitslaande brand heeft maandagavond in Wierden tOverijsseh voor vele miljoenen guldens schade aangericht Een opslagplaats met 40 000 met olie gevulde radiatoren van de firma Benraat en een loods met ruim honderd caravans vielen ten prooi aan de vlammen BORSSELE - Tengevolge van een sto ring aan een veiligheidsklep in het se cundaire stoomgedeelte van dc kern centrale in Borssele heeft het bedrijf in de nacht van maandag op dinsdag ge durende ongeveer een kwartier niet- MOSKOU (ANP. DPA) - De Sowjet-. Unie wil een dialoog met Washington, zonder voorwaarden vooraf en op het hoogste niveau. Dit is maandag in Mos kou op een persconferentie, meege deeld. door Leonid Zamiatin, een woordvoerder van president Brczjnev. Tevoren zouden voorbesprekingen op lager niveau kunnen worden gehou den. Het gesprek is noodzakelijk, aldus de woordvoerder, wegens de interna tionale spanning en de toestand van de wederzijdse betrekkingen. Volgens de New York Times wil Ameri ka de op 25 maart vastgestelde bijeen komst van de vaste Amerikaans-Russi sche commissie die het nakomen van de afspraken over de beperking van de strategische bewapening controleert, een of twee maanden verschuiven. Vol gens het blad wil de Amerikaanse rege ring eerstens haar beleid op het gebied van de strategische wapens nader uit werken en nog enkele personen op sleu- telposten benoemen. radio-actieve stoom afgeblazen in de buitenlucht. De storing deed zich voor tijdens het opwarmen van de centrale, dat vooraf gaat aan het ingebruik ne men van de installatie. De kerncentra le was stilgelegd in verband met wisse ling van de splijtstofelementen. Het geluid dat met het afblazen gepaard ging leidde ertoe dat bij de NV PZF.M en de alarmcentrale in Goes tientallen telefoontjes binnenkwamen van verontruste inwoners van de gemeente Borsele. Volgens een medewerker van de alarmcentrale kreeg men overigens pas inlichtingen over hel gebeurde na dat daar door de alarmcentrale om ge vraagd was. Ook de rijkspolitie in Mid delburg en de brandweer in Heinkens- zand waren niet op de hoogte gesteld van hetgeen zich afspeelde. De storing deed zich voor toen men on geveer 24 uur bezig was met het opwar men van de installatie Omstreeks half twee in de nacht van zondag op maan dag had men in het secundaire stoom gedeelte een druk van ongeveer 30 at mosfeer bereikt. Door een schakelfout in het eleclrische circuit van de electro- magnetisch belaste veiligheidsklep ging deze open en gedurende ongeveer vijftien minuten werd stoom afgebla zen Dit ging gepaard met een enorm lawaai, door sommigen omschreven als het 'langdurig voorbijrijden van een goederentrein'. Anderen spraken van 'een alarmsirene' en 'het geluid van een bosbrand" Onmiddelijk na het afblazen van de stoom is men gestopt met het opwar men en werd het systeem weer drukloos gemaakt Maandagmorgen begon men met de reparatie van de veiligheid en om zes uur maandagavond is men weer begonnen met opwarmen. Ir A. Tiktak verwachtte gisteravond dat de kern centrale vandaag weer in gebruik geno men zou kunnen worden. Hij sprak in verband met het afblazen van de stoom van een 'onschuldige zaak' en bena drukte dat het om niet radio-actieve stoom ging. Volgens de heer Tiktak heeft een dergelijke storing zich slechts éénmaal eerder voorgedaan en wel in 1973 bij de ingebruikname van de kern centrale. BIJ START NAMIBIË-DEBAT NEW YORK (DPA RTRi - Zuid-Afrika mag niet deelnemen aan het debat over Namibië, waaraan de voltallige VN-as semblee maandag begonnen is. De commissie voor de geloofsbrieven be sloot daartoe, nadat Kameroen de aan wezigheid van Zuidafrikaanse af gevaardigden in de assemblee onwet tig had genoemd. Van de negen landen die in de commis sie voor de geloofsbrieven vertegen woordigd zijn. sprak slechts Amerika zich voor deelneming van Zuid-Afrika aan het debat uit. Costa Rica ëu oranje onthielden zich. Tegen stemden Ango la. China. Haïti, Kenia. Singapore en de Sowjet-Unie In 1979 heeft de commissie zich ook uit gesproken tegen de aanwezigheid van Zuid-Afrika btj een debat over Namibië Als reden werd toen vermeld, dal de blanke regering in Pretoria niet de meerderheid van de Zuidafrikaanse be volking vertegenwoordigde. Zuid-AIri- ka is in 1974 wegens zijn apartheidspoli tiek door de VN-assemblee uitgesloten van het werk van de assemblee AMSTERDAM (ANP) - Gelet op de in ternationale rentestijging zal De Ne- derlandsche Bank haar olTiciele rente tarieven met ingang van ivandaagi dinsdag 3 maart over de hele linie met een vol procent verhogen. Voor het wisseldisconto geldt dan een tarief van 9 pet, Voorde voorschotrente 10 pet en voor het promessedisconto 10.5 pet. zo heeft de centrale bank be kendgemaakt Hel is de ecisu- tui .noverhoging tai.ui centrale bank sinds 2 mei 1980 Daarna werden de tarieven vier maal achter el kaar verlaagd met in totaal 2 pot. De handelsbanken koppelen hun voor naamste rentetarieven voor korllopen de kredieten en leningen aan het be drijfsleven meestal aan het promesse disconto van de centrale bank In geld- en obligatiemarktkringen loonde men zich niet verrast door de aangekondigde discontoverhoging. Het 3-maands interbancair tarief was al 11.5 pet. De ontwikkeling op de Nederlandse geldmarkt zijn een uitvloeisel van de recente renteverhoging op de buiten landse geldmarkten met name die van Duitsland De hoge rentestand m Duitsland hoger dan die op de Neder landse geldmarkt, zorgde er voor dat guldens wegvloeiden over de grens Hierdoor ontstond tekorten wat resu: teerde in hoge rentetarieven op de Ne derlandse geldmarkt Voorts daalden de afgelopen week op de obligat.iemarkt de koersen van vele leningen drastisch, vaak met meer dan een vol procent per dag. Maandag ging deze ontwikkeling ln iets kalmer tempo verder Volgens financiële kringen maakt de (vandaag» dinsdag uit te geven 11.25 pet obligatielening van f200 min ten laste van de Wereldbank tegen 99 pet onder de huidige omstandigheden weinig kans van slagen. Op de effectenbeurs wordt deze week de aankondiging van een nieuwe staatslening verwacht. Algemeen overheerst de mening dat deze lening een rentepercentage van 12 pel zal moeten dragen. Onderhands kon de staat maandagmiddag al niets meer onder dc 12 pel bemachtigen. i Van onze correspondent t PARIJS - De Franse president Va- léry Giscard d'Estaing heeft be kendgemaakt dat hij zich kandi daat stelt voor een tweede ambts termijn van zeven jaar. Hij deed dat maandagavond in een toe spraak voor radio en televisie. De werkelijke verkiezingscampagne is met het initiatief van de presi dent nu pas werkelijk begonnen. Dc eerste ronde van de presidents verkiezingen vindt plaats op 26 april. De volgende en beslissende ronde zal op 10 mei worden gehou den. De overwegingen voor zijn nieuwe kandidatuur die Giscard in zijn toespraak naar voren bracht, wa ren geen verrassing meer. In een in terview met een Frans zondags blad had de president vorige week de grote lijnen van zijn betoog al aangegeven. Hij wil zich buiten de partijen geplaatst zien en geen deel uitmaken van bepaalde groeperin gen In zijn toespraak maandagavond deed hij al zijn eerste aanval op de oppositie, met name op de socialis ten. Hij beschreef hen als een bewe ging die in een eeuwige strijd ge wikkeld is tegen de Vijfde Repu bliek. dat is het huidige staatsbe- stél zoals dat door president De Gaulle in het leven geroepen was. Tegelijkertijd sprak hij neerbui gend over het programma van de socialisten in Frankrijk, die naar zijn zeggen doelen nastreven die, in andere landen in de praktijk ge bracht, allang op een debacie wa ren uitgelopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1