Bond Oorlogsslachtoffers huldigt aantal jubilarissen Groei pleziervaart Zeeland neemt af Antikemdag Goes trok veel bezoek POLITIE-INVAL BIJ VLISSINGSE PIRAAT 'sïngapörëesscïïïp vast BIJ hans weert „(fodwyrf almanak DR BOERTIEN SPELDDE MEDAILLES OP SLAPEND INSLOOT Sportvisser Brouwersdam verdronken Inbraak en vernieling Vlissingen NOTA VAN PROVINCIALE VVV: MAANDAG 2 MAART 1981 MIDDELBURG - De commissaris van de koningin, dr C. Boertien, heeft zaterdag tijdens de jaarvergadering van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO), afdeling Zeeland, aan elf leden de bondsonderscheiding voor het 25-jarig lidmaatschap uitge reikt, Vijf leden ontvingen van dr Boertien. die ere-voorzitter is van deze afdeling, een medaille omdat ze tien jaar lid waren. De uitreiking van de onderscheidingen vormde een van de hoogtepunten van de jaarvergadering, die werd gehouden in de Generaal Majoor Berghuijskazer- ne in Middelburg. Een trotse voorzitter P. Paree kon daar 's morgens ruim 140 van de 180 Zeeuwse leden welkom he ten. Daarnaast warn er nog verschillen de genodigden, onder meer van land macht en marine, en vertegenwoordi gers van de Belgische zusterorganisa tie. Dit gezelschap werd onder meer toege sproken door de heer H. J Hergardenn. projectleider van de BNMO-nazorg. Die schetste daarbij de ontstaansgeschie denis van dit project, dat er op gericht is in- of minder-valide oud-militairen hun oorlogservaringen en gehandicapt zijn te helpen verwerken. Dat aan dergelij ke hulp een grote behoefte bestaat is. zo stelde Hergarden, reeds bewezen in de korte tijd dat het project i waarbij nauw wordt samengewerkt met het Defensie Nazorg Orgaan) nog maar draait. „Ei genlijk zijn we er te laat mee begonnen, in ieder geval 35 jaar te laat voor onze oorlogsslachtoffers. Want de behoefte aan erkenning - die ze bij de nazorg krij gen - is groot, Velen onder hen hebben ook behoefte aan groepsgebeurens. zo als deze bijeenkomst. Dat groepsgebeu ren staat dan ook centraal tijdens de nazorg-weken in ons centrum te Doorn. Samen De deelnemers zijn door hun handi caps en vaak ook hun militair-zijn, al sterk met elkaar verbonden. Vanuit dat vertrekpunt wordt geprobeerd sa men de handicap de baas te worden", aldus de heer Hergarden. Dat 'samen' houdt onder meer in. ver- SEROOSKERKE - De rijkspoltie. groep Veere. heejl in de nacht van zaterdag op zondag de 27-jarige K. D. uit Serooskerke in diepe slaap aangetroffen in droogstaande) sloot bij zijn woonplaats. D. had waarschijnlijk zwaar onder in vloed van alcohol, al fietsend de bocht HondegemseivegfWilgen- hoekweg niet helemaal juist inge schat en zo de sloot 'ingedoken'. Daar was hij in slaap gevallen. De politie, die werd gewaarschuwd door een voorbijganger, heeft D. meegenomen naar het groepsbu- reau. Nadat de Serooskerkenaar, die overigens niet gewond raakte, daar z'n roes had uitgeslapen mocht hij weer naar huis. Duitse scholieren bij Vrouwenpolder aangerand door nog onbekende man VROUWENPOLDER - Een nog onbe kende man heeft op het strand bij Vrouwenpolder een Duits meisje, de 20-jarige M. N. uit Essen, aangerand. N., die in verband met een vakantie week van haar school met haar klasge noten in bungalows in de Breezand bij Vrouwenpolder verbleef, maakte sa men met een vriendin een strandwan deling. Daarbij kwam hen een man achterop. Hij probeerde N. vast te pak ken en tegen zich aan te drukken, ove rigens zonder te pogen haar kleren uit te trekken. Met behulp van haar vriendin wist de scholiere zich echter aan de greep van de man te onworstelen en in de duinen te vluchten. Daar zijn ze op zoek gegaan naar stokken om zich te kunnen verwe ren. Dat was echter niet nodig, de man kwam hen niet meer achterna. De groep Veere van de Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. In verband daarmee wil de de woordvoerder nog geen signale ment van de man eeven. telde hij. het met elkaar pottenbakken en emailleren of uitstapjes maken maar ook gesprekken. „De groep, meestal vijftien deelnemers groot, dient daarbij als klankbord. Daarnaast zijn er een arts, maatschappelijk werker of psy choloog die alle tijd nemen om te luiste ren. waar men kan uithuilen", verklaar- GOES - De 'Antikemdag' in de Goese jongerensoos 't Beest' is zaterdag ge slaagd. De organisatie, in handen van de scholierengroep Zeeland Anti Kern (ZAK), is bijzonder te spreken over het aantal bezoekers van de dag. ZAK had op ongeveer 100 belangstellenden ge rekend; de ruim 400 die een kijkje kwa- Kraken kluis in Terneuzen mislukt rERNEUZEN - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag inge broken in het constructiebedrijf De Schelde aan de Industrieweg in Ter- neuzen. De dieven kwamen binnen door een ruit te forceren. Zij hebben niets meegenomen. De daders ondernamen een poging om de kluis te forceren. Dat lukte niet. Ze richtten wel schade aan aan onder meer enkele magazijndeuren. De Terneuzen- se gemeentepolitie denkt met ama teurs te doen te hebben. De inbraak werd zaterdagmorgen om negen uur ontdekt de de projectleider. Dat alles brengt, zo stelde hij, 'unieke dingen' teweeg. „Na al die jaren kunnen de deelnemers hun oorlogsbelevingen en frustraties kwijt Dat lucht ontzettend op. Men leert soms ook wat meer te relativeren, zoals- .„Wat kan Ik met behulp van m'n wan delstok nog veel ten opzichte van die men nemen waren een aangename ver rassing. De Antikemdag stond voornamelijk in het teken van de muziek. Met opzet had de organisatie het geheel wat lichtvoe tig gehouden om zo meer publiek te trekken Popgroepen als Skunks, Grab- bit en Wit waren 'lokkertjes' aan de hand waarvan de bezoekers tussen de bedrijven door konden discussieren over het hoofddoel van de dag. een pro test tegen het gebruik van kernwapens en het aan enden van kernenergie voor de opwek king van electriciteit. Enkele dichters, maar ook de popgroep Grabbit. gooiden met hun provoceren de teksten olie op het vuur Daarnaast kon men voor informatie terecht bij en kele stands, van onder meer het inter kerkelijk vredesberaad iIKVi en een in oprichting zijnde groepering die het 'verzet tegen kernenergie gaat coördine ren. ZAK is van plan. mede gelet op de be langstelling, meer van dergelijke dagen te gaan houden. Ook op andere gronten blijft Zeeland Anti Kern actief. Daarbij wordt gedacht aan het houden van de monstraties en het aanbieden van peti ties. ander in z'n rolstoel. Kortom, de deelne mers krijgen weer een stukje geluk te rug". aldus de BNMO-medewerker. Hjj wees er daarbij op dat ook de echtgeno tes van de deelnemers bij de nazorg be trokken worden. Van de twee weken die deze duurt maken de dames de tweede week mee. Indien nodig wordt na af- loopandere dienstverlenende instan ties ingeschakeld Het middaggedeelte van de jaarverga dering werd grotendeels gevuld met huishoudelijke verenigingszaken. Het spreekuur dat tegelijkertijd werd ge houden door de Militair Sociale Dienst werd zeer druk bezocht. De dag werd besloten met een gezellig samenzijn en verloting. De leden die een onderscheiding kregen voor hun 25-jarig lidmaatschap waren- de dames Le Brun-BoeniBreskcnsi. De Regt-Hart- hoorn Cs Heer Arendskerke) en Rooze-Stou- ten (Oosterland) en voorts de heren Den Ha mer (Axel). Kesteloo iThoIen). Van Weelde (VHssingeni. Van Dinteren (Terneuzeni, Glas (Kapellek J. Oele (Middelburg), Van Rilber- gen (Sint Maartensdijki en Meulbroek ('s Heer Arendskerkei De leden De Regt iVlis- singen), Van Willigen (Kapellei en De Betue (Sas van Genti krijgen dezelfde onderschei ding thuisgestuurd De medailles voor tienja rig lidmaatschap gingen naar. mevrouw Claassen-Verrijzer (Vllssingen) en de heren Pieterse iKapellei. De Kraker (Hoek) en d'Hondt (Hulst). Man gewond na val vijfde etage flat Terneuzen TERNEUZEN - Een inwoner van Ter neuzen is zondagmiddag gewond ge raakt toen hij over de balustrade van een flat aan de Berliozhof in zijn woon plaats naar beneden viel. De man maakte, door nog onbekende oorzaak, een val van ongeveer vijftien meter. Bij nader onderzoek in het Julianazie- kenhuis in Terneuzen bleek hij 'slechts' een hersenschudding opgelo pen te hebben. De man, M. H. die volgens de politie in de buurt van de flat aan de Berloizhof woont, viel zondagmiddag omstreeks vier uur plotseling over de balustrade van de vijfde etage van de flat. Zijn val werd enigszins gebroken door een zon nescherm op de tweede etage. De men is opgenomen in het Juiianaaekenhuis De politie heeft nog geen nadere gege vens over de toedracht van de val. De man kon zondag nog niet verhoord wor den. De politie verwacht vandaag (maandag) van de behandelende arts toestemming te krijgen voor een ver hoor. RENESSE - De 42-jarige Roeland van Wensveen uit Capelle aan de IJssel is zaterdagmiddag bij de tewaterlating van zijn visboot op de Brouwersdam - ter hoogte van het dolfinarium - ver dronken. Het slachtoffer kwam bij af landige wind in de modder vast te zit ten, waarbij zijn waterpak volliep. Hij kon nog enige tijd het bootje vasthou den maar moest toen loslaten. Reddingspogingen van zijn vismaat Van de Borden, eveneens uit Kapelle aan de IJssel, mochten niet meer baten. beveiligingen voor ieder denkbaar project, groot of klein. Specialisten in het ontwerpen, instal leren en onderhouden van électroni- sche en bouwkundige beveiliging. Door een jarenlange ervaring, een uniek systeem en een beproefde for mule, kunnen we u veilige zekerheid en betrouwbaarheid aanbieden. Redelijke kosten, mede door eigen im port. colijn bv. goes kloetinge tel. 01100-137 20 i|Q)j| tbbs erkend beveiligingsbedrijf ten daar 106.356 overnachtingen door, tegen 103-884 in 1.979 Overnachtingen en aankomsten inde thuishavens zijn buiten beschouwing gelaten. De lijst van havens wordt ook in 1980 met 16.188 overnachtingen aangevoerd door Zicrikzee. Weliswaar noteerde deze haven zeshonderd overnachtin gen minder dan in '79 (16.798). toch be hield deze stad een voorsprong van 1648 op de naaste rivaal Brouwersha ven, waar in '80 14.540 overnachtingen werden geteld ('79: 14.017). De groep 'middelgrote havens' (van twee-tot tienduizend overnachtingen) bestond in 1980 in Zeeland uit de vol gende havens; Aqua Delta Bruimsse 9.641 ('80: 9.945). jachthaven Breskens 8.568 (7.382), haven wsv 'Arne' Middel burg 5.778 (4.634). gemeeijke jachtha ven Goes 5.121 (6.135). jachthaven Vlis- singen 4.389 (3.090), Kloosternol Scha- rendijke 4.193 (3.695), stadshaven Veere 4.095 (3.875), Kamperland 4.076 (4.081), Delta Marine Kortgene 3.982 (3.843), jachthaven Bruinisse (3.749 (3.836). Yer- seke 2.442 (3.002). en vluchthaven rijks waterstaat Zijpe 2.441 (2.100). VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Vlissin gen vernielingen aangericht waar bij vooral auto's het moesten ont gelden. Soms gingen de vernielin gen ook gepaard met diefstallen. De Vlissingse gemeentepolitie heeft die nacht N. W. uit Vlissingen en E. M. de V. (zonder vaste woon- of verblijfplaats) aan de Walstraat aangehouden. Zij hebben bekend postzegels ter waarde van zestig gulden te hebben gestolen uit de vitrine van een soevenierswinkel in de Walstraat. De Vlissingse gemeentepolitie kreeg vrijdagavond om vijf minu ten voor middernacht de telefoni sche melding, dat de ruit van de vitrine van de souvenirswinkel was vernield. De aangehouden jongens bleken in het bezit van de postze gels en bekenden deze uit de virtri- ne te hebben ontvreemd. Zij ont- kennen echter de ruit te hebben vernield. Vooral geparkeerde auto's moes ten het ontgelden. Uit een auto in de Vrouwenstraat werd een tas met gereedschap, een zender met mi crofoon en twee boxen gestolen Een auto in de Constantijn Huy- genslaan werd eveneens doorzocht, maar hier wordt niets vermist Wel zijn een spiegeltje en antenne afge broken. Maar ook verschillende deurtjes van schuren werden inge trapt. Het stadhuis werd evenmin ont zien Hier werd een rui t van een me ter bij een meter van het kassiers kantoor met een steen ingegooid. Tenslotte is er die nacht ook inge broken in de Christelijke MAVO- school aan de Hendrik Avcrcamp- laan. Er is een microfoon, honderd gulden aan postzegels en 25 gulden aan klein geld gestolen. De inbre kers kwamen de school binnen door een raam te vernielen. ZEEUWSE Naamloos Leedvermaak is een akelig trekje, dat ook ons als samenstellers van deze rubriek niet vreemd is ln dit geval ging het om een gebrek aan inspiratie, geconstateerd bij een deelnemer aan een onlangs in de Zeeuwse hoofds hoofdstad gehou den spring- en dressuunvedstrijd voor edele viervoeters. De tweede prijs ging naar de jeugdige berijder van een, zo meldde de verslaggever van het gebeuren, naamloos paard Vol leedvermaak over dit schaamteloos gebrek aan inspira tie haken wij daar graag op in om ons eigen gebrek aan inspiratie voorliet volschrijven van dit hoek je te verdoezelen. Zodoende maken wij graag een deugd van de nood van deze tweede prijs-tvinnaar. Een naamloos paard is. vinden wij. eigenlijk wel een mooi onderwerp voor een naamloos stukje. Dan kunt u als lezers ook eens leedver maak hebbenJ l De 'Yona-Btijdens pogingen om vlot te komen, nadat het schip op een zandplaat in de Weslerschelde was vastgelopen. De kapitein weigerde alle sleepboothulp VLISSINGEN' - Voor de derde keer binnen zeven maanden heeft de politie van Vlissingen middels een inval een eind gemaakt aan de uitzendingen van de illegale FM-radiozen- der 'Radio City', die iedere zondag uitzond tussen 11 en 17 uur. Een inval in een woning aan de IJsselstraat in Oost-Souburg maakte zondag omstreeks tien voor half vier een einde aan de illegale uitzendingen van 'Radio City'. Ondanks het feit dat de piratenzender voor 'bewakers' had gezorgd die in de buurt van de woning aan het posten waren voor het geval er politie zou opdagen, wist de Vlissingse gemeentepolitie de woning binnen te komen waar op de zolderverdieping van te voren opgenomen programma's werden uitgezonden. „De bewakers waren niet attent", aldus een politiewoordvoerder. Er is een hoeveelheid apparatuur ter waarde van zo'n 1.500 gulden m beslag genomen Eén betrokkende werd gearres- teeerd. de 17-jarige R S. uit Oost-Souburg. Hij is echter later op de dag weer door de politie voor verhoor opgepakt toen was gebleken dat de zogenaamde zendprmt zich niet onder de in beslag genomen apparatuur bevond. Deze zendprint is het vitale onderdeel dat voor uitzendingen als die van 'Radio City' nodig is om te kunnen uitzenden S. heeft in de loop van de avond op het politiebureau in Vlissin gen bekend dat hij deze vitale apparatuur vlak voordat de politie op de zolder van de woning arriveerde heeft ontkop peld en uit het raam gegooid. Hij ontkent echter ten stellig ste te weten wat er daarna mtiu. „hhji atuur is gebeurd en waar deze eventueel naar toe Is gebracht De politie is ge rechtigd de Souburger tot vanmiddag half drie vast te hou den. Onderzoek Eerder deed de politie in Souburg een inval bij 'Radio City' in september 1980. Ook toen werd geen zendprint gevonden. Wel werden toen 'bewakers' gearresteerd. Begin december werd in Middelburg een inval gedaan; Radio City' zond toen vanuit deze plaats uit. De zender werd toen in beslag genomen. Enige tijd daarna verscheen 'Radio City' weer in de lucht'. Er werd uitgezonden op de FM-omroepband (103 Mhz). Naeen onderzoek kon de politie zondag de plaats van uitzending lokaliseren R. S.. is volgens de politie niet de enige verant woordelijke voorde uitzendingen van de 'piraat'. Een politie woordvoerder sprak van een groep van 7 a 8 man. die al eerder met de politie in aanraking zijn geweest. De politie heeft vijf cassettebandjes met daarop van te vo ren opgenomen radioprogramma's in beslag genomen, als mede een casscttedeck, vier voedingsapparaten, een lineair (om de zender te versterken; het zendvermogen bedroeg zo'n honderd watt); een 'blower', een antenne en een anlen- nekabel en een 27 MC-zendontvangcr, die goedgekeurd was. maar waarmee contact werd onderhouden met 'bewakers' van 'Radio City'. HANSWEERT - Het onder Singaporese vlag varende vrachtschip 'Yona-B' (6.479 brt) is zondagmiddag aan de grond gelopen bij Hansweert. Het schip had vermoe delijk machineschade. De 'Yona-B' was van Antwerpen onderweg naar Algiers. Het schip liep omstreeks 16 00 uur op een zandplaat ter hoogte van boei 47, aan de andere kant van de verkeers post Hansweert. Het. geladen, vaartuig kreeg assistentie aangeboden van de sleepboten 'Wielingen', 'Westkapel- le'. 'Waterstroom'. 'Nieuwland' en 'Westdiep'. maar de kapitein wejgerde alle sleepboothulp. Omstreeks halfzes 's middags kwam de 'Yona-B' op ei gen kracht vlot en vervolgde zijn reis. VLISSINGEN - De groei van de pleziervaart in Zeeland is het afgelopen jaar nagenoeg tot staan gekomen. Het aantal geschutte pleziervaartuigen steeg in 1980 met iets meer dan een procent tegen acht procent het jaar ervoor. Hoewel deze vaartuigen vaker dan in 1979 Zeeuwse jachthavens aandeden, brachten de opvarenden in die havens in 1980 nauwelijks meer keren de nacht door dan in 1979. Een en ander blijkt uit een nota over het verloop van de watersport in Zeeland, die de Provinciale WV in Middelburg bekend lieefl gemaakt. De nota is gebaseerd op gegevens van haven- en sluismeesters. Het vorig jaar zijn in de zeven belang- tuigen had bijna twee-derde de Neder- rijkste Zeeuwse sluizen 108.581 plezier vaartuigen geschut tegen 107,203 het jaar daarvoor. Deze toename van 1.378 schepen betekent een stijging van 1.3 procent In 1978 werden 99.057 plezier vaartuigen geschut, waardoor 1979 nog een stijging te zien gaf van acht pro cent. De meeste watersporters maakten ook in 1980 gebruik van de sluis m de Greve- lingendam bij Bruinisse: 37.116 Op de tweede plaats komt Kats (29.395). ge volgd door Veere 117.276). Vlissingen (12.401), Wilhelminadorp Goese Sas (5.141). Wemeldinge 4.905 en Terneuzen (2.345). In 1979 waren deze cijfers; Brui nisse 34.337, Kats 29.921, Veere 16.793. Vlissingen 13.546, Wilhelminadorp Goese Sas 5.263. Wemeldinge 4.818 en Terneuzen 2.525. Van de in totaal geschutte pleziervaar- landse nationaliteit. Ruim twintig pro cent was van Belgische origine, zeven procent voerde de Duitse driekleur en zesprocentde Britse vlag. Zeeland kent met deze cijfers, die ten opzichte van 1979 nauwelijks veranderden, naar ver houding het hoogste buitenlandse aan deel in het watersporttoerisme in Ne derland. Overnachtingen Het aantal schepen dat in de Zeeuwse jachthavens aankwam, kwam in 1980 op 62.882; 2309 meer dan in het jaar daarvoor. De opvarenden ervan brach- ADVERTENTIE) De popgroep Wit' tijdens een optreden Ere-voorzitter Boertien speldt bij mevrouw Rooze-Stouten de medaille voor het 25-jarig lidmaatschap op. (ADVERTENTIE) OPHEFFINGSUITVERKOOP met toestk.v.k. 'King' en 'Fablo' overhemden, 'Schiesser'-ondergoed en py ama's, Shetland en Lambswoiienpullovei smet grote kortingen. CoosjeBuskenstr. 194 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 2