Spanjaarden de straat op PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMBASSADEUR CHINA TERUG RIJBEWIJS VOORTAAN TOT 60 JAAR GELDIG PVDA IN PANIEK Fiscus kreeg minder binnen Boze reactie van Peking BOTSAUTOOTJES Strop voor de provinciekas De wintersport trekt 300.000 Nederlanders VOOR DEMOCRATIE r Van ome redactie buitenland DEN HAAG - De Nederlandse ambassadeur in Peking, mr. Jan Kneppelhout, keert volgende week op verzoek van de Chinese regering terug naar Nederland. Dat is gisteren uit betrouwbare bron in Den Haag vernomen. China kondigde vrijdag in een nota aan de diplomatieke betrekkingen met Nederland tot het laagst mogelijke niveau terug te draaien: dat van zaakwaarnemers die in de beide hoofdsteden kantoor houden. ASTEN(N-BnANP)-Een vrachtwagencombinatie heeft ontstaan van minstens250.000 gulden. De vrachtwagen- gistermorgen rond half acht op rijksweg 67 bij Asten in combinatie was door een nog onbekende oorzaak rechts Noord-Brabant acht personenauto's verloren Er den in de berm gekomen en na een stuurmanoeuvre weerop' zich geen persoonlijke ongelukken voor de weg geraakt. Dat gebeurde zo bruusk dat de combina tie kantelde waardoor de hele weg werd geblokkeerd. Volgens de rijkspolitie is er bij het ongeval een schade Tegen dit obstakel ts ook nog een personenauto gereden (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het rijbewijs zal in het vervolg tot 60-jarige leef tijd geldig blijven. De ministeraad heeft vrijdag met het voor stel hiertoe ingestemd. Na het 60e levensjaar blijft de huidige regeling van verlening per vijfjarige periode van kracht. De Chinese stap is het antwoord op de beslissing van de regering Rijn-Schel- de-Verolme een exportvergunning te verlenen voor levenng van twee onder zeeboten aan Taiwan Donderdag, tij dens het derde debat dat het parlement aan deze order wijdde, zei premier Van Agt dat de regering niet terug kan ko men op de aan RSV gedane toezegging De Tweede Kamer bleek niet in staat daar verandering in te brengen. Een D'66-motie, waarin dit regeringsstand punt wordt betreurd. zal volgende week donderdag geen meerderheid in de Ka mer krijgen. Datzelfde geldt voor een PPR-motie, waarin het beleid van de regering wordt afgekeurd. Premier Van Agt zei gisteren desge vraagd op zijn wekelijkse persconfe rentie dat de Chinese maatregel voor hem ..qua inhoud en tijdstip" niet on verwacht kwam. Hij gaf geen nadere toelichting, maar bevestigde slechts dat de procedure tot sluiting van de ambassades nu in gang is gezet. China heeft naast diplomatieke ook met eco nomische sancties tegen Nederland ge dreigd. Van Agt wilde niet pessimistisch zijn over de mogelijkheden voor het Neder landse bedrijfsleven om in de toekomst PAGINA 2 zuiveringsinstallatie Het hoogheemraadschap West-Bra bant Is begonnen met de bouw van een grote zuiveringsinstallatie voor het af valwater van de Brabantse 'smeer pijp' Tegen de installatie naby de Bathse brug is van verschillende kan ten bezwaar aangetekend, omdat de zuivering veel stank zou veroorzaken PAGINA 7 woningbouw Het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland schrijft staatssecreta ris Brokx van volkshuisvesting, dat het contingent van 494 woningwet- en premie-A-woningen voor Zeeland in geen enkele verhouding staat tot het aantal woningzoekenden De beslis sing van de staatssecretaris wordt een drastische beleidswijziging genoemd en de gevolgen voor de burgerlijke en utiliteitsbouw vindt de KvK onaan- vaardbaar PAGINA 9 onderwijs I Het onderwijs in Zeeland lijkt bereid om mee te werken aan een 'Zeeuws proefproject' rond de daling van het J aantal leerlingen PAGINA 11 beleggers 3 Op Initiatief van de Amsterdamse wet- L. houder Jan Schaefer werken de wet- Ij houders van volkshuisvesting van de fc |j vier grote steden aan een regeling die ij K Institutionele beleggers verplichten 0 een bepaald deel van hun gelden te P n steken in sociale woningbouw Het H K plan zou een rol kunnen spelen in de 1 verkiezingscampagne I oefenen Toekomstige automobilisten kunnen. Li voordat zij zich aanmelden bij een rij K h school, op een afgesloten terrein in Al- li 8 mere oefenen Het Nationaal Verkeers- 1 g oefencentrum geeft adspirant-vcr- H keersdeelnemers de kans zich te be- a kwamen in het rijden met voertuigen j I PAGINA 29 investeringen ij In vier jaar zal Shell vijftien miljard - Ij gulden investeren in Nederlandse pro- L jecten Een belangrijk deel van het f; Ij geld wordt gestoken in de exploratie van olie en gas inde Noordzee. Ook de H opdracht voor de bouw van twee tan- |.j kers die onlangs gegeven werd aan J, E RSV-werven valt onder dit Investe f; ra nngspakket rj Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 j: I en 9. i Binnen- en buitenland: 3 jj en 11, t; Sport: 25 en 27. ij Radio en televisie: 28. ri Financiën en economie: jj I 29. Zaterdagkrant: 17. 19, 21 en 23. nog zaken met de Volksrepubliek te kunnen doen. Op de vraag, of hij nog steeds meent met zijn bezoek aan Chi- (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Volgens minister Van der Stee (financiën) zijn voor al tegenvallers bij de inkomsten belasting en de accijnzen verant woordelijk voor dc groei van het overheidstekort tot 7.5 procent. De bewindsman meldt dit in een voor lopige rekening van de begroting voor 1980. Als oorzaak voor de financiële te genvallers wijst minister Van der Stee vooral op de economische re cessie. Deze leidde ertoe dat de in komstenbelasting zo'n f574 mil joen minder opbracht dan voorzien was. De accijnzen zorgden daar naast voor een verder gat van bijna f284 miljoen in de begroting. Zo bracht de benzineaccijns ruim f82 miljoen minder in het laatje omdat de automobilisten minder cn zuiniger zijn gaan rijden. De al coholaccijns vertoonde een terug gang van f 7(1 miljoen en de tabak saccijns zelfs f114 miljoen. De instorting van de huizenmarkt leidde tot een tegenvaller van f 100 miljoen. Alleen de omzetbelasting vertoont geen verslechtering van het beeld, waarschijnlijk omdat het publiek ..duurder'' is gaan kopen. na. eind oktober vorig Jaar. ..de paden voor het Nederlands bedrijfsleven begaanbaar te hebben gemaakt zei hij" ...Ja. zij het met opschortende wer king". De Chinese beslissing volgde op een Nederlandse nota. die donderdag in Peking werd aangeboden. Daarin werd vermeld dat de regering bij dc toezeg ging aan RSV blijft. De nota was het antwoord op een Chinese demarche van een maand geleden, waarin Den Haag werd voorgesteld onderhande lingen te openen over de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. De Chinese ambassadrice m Den Haag. mevrouw Ding Xuesong, verblijft al sinds eind oktober, toen zij premier Van Agt en minister van buitenlandse za ken Van der Klaauw bij hun bezoek aan de Volksrepubliek begeleidde, in Chi na Direct na het bezoek van Van Agt werd bekend dat RSV met Taiwan een order had afgesloten ter waarde van 1.5 mil jard gulden. De bouw van de onder- zeeers en de levering van materiaal voor nucleaire en conventionele ener giecentrales (waartegen China geen be zwaar heeft) bezorgen RSV vier jaar werk voor 1000 man. Inmenging Volgens een woordvoerder van de Chi nese ambassade in Den Haag heeft Ne derland met de voorgenomen onder zeebootlevering zich schuldig ge- (Slot zie pagina 6 kolom 5) Over de invoering van de nieuwe rege ling zal minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) nog overleg voeren. Ook zal Hemelvaartsdag 'hengeldag' DEN HAAG (ANP) - Het staat nu hele maal vast dat op Hemelvaartsdag, donderdag 28 mei, het nieuwe hengel- sportseizoen geopend wordt. Met het voornemen hiertoe van minister Braks heeft de voorlopige raad voor de bin nenvisserij. vorige maand met zijn werk begonnen, in zijn allereerste ad vies instemming betuigd. Over de vraag cf ze. net als het vorige seizoen, ook weer s nachts mogen vis sen. moeten de hengelaars nog even in het duister blijven tasten. De raad heeft er deze week wel over gedacht en ge praat, maar is nog niet tot een advies gekomen Nederland is bereid de commerciële kredietverstrekking voor industriële projecten m India uit te breiden Dat bleek tijdens besprekingen tussen een Nederlandse delegatie onder leiding van prins Claus en de Indiase minister van handel. Pranab Mukherjee. de Wegenverkeerswet moeien worden gewijzeigd om de invoering van dit le venslange rijbewijs mogelijk te maken. Het voorstel komt erop neer dat het rij bewijs slechts om de tien jaar ver nieuwd behoeft te worden Dat bete kent in de praktijk dat de houder een voudig het oude rijbewijs omruilt voor een nieuw De wijziging betekent een derving van enkele miljoenen guldens voor de provincies, die nu leges ontvan gen voor het vernieuwen van de rijbe wijzen. Bij de nieuwe regeling vervalt het om de vijf jaar invullen van eigen verklaringen inzake de medische geschiktheid om een auto te besturen. Gebleken is dat dit systeem nauwelijks functioneert De Utrechtse politie heeft een 29-jari- ge inwoner uit Nteuwegein aangehou den die ervan wordt verdacht mei een vals paspoort op naam van Veneman uit Oudewater bij drie verschillende kredietinstellingen in totaal 75.000 gut den te hebben losgepraat. Alle vólKsvctiigcuwoujtiigers van de voornaamste politieke partijen waren vrijdag afgereisd naar hun kiesdistrict om de demonstraties ter plaatse aan te voeren. Vlak voordat de betoging in Madrid begon, ontploften drie zwakke dynamietladingen m de buurt van hel parlementsgebouw waarin maandag avond de 350 Tweede Kamerleden door de Guaidia Civil werden gegijzeld. De explosies, die niet veel meer kracht hadden dan rotjes, richtten geen scha de aan. DEN HAAG (ANPl-Volgens schattingen van dc ANWB en enkele reisorga nisaties brengen ongeveer 300.000 Nederlanders de erocusvakantie. die vrijdag begint, door in de wintersportgebieden. Dat zijn er ongeveer 100.000 meer dan vorig jaar. Daarnaast gaan er nog eens vele duizenden naar warmere oorden, waaron der de Canarische eilanden Geschat wordt dat van de wintersport! lefheb- bers driekwart met de eigen auto gaat. De rest gaal met de trein of de bus Naar de zonnebestemmmgen gaat men vooral met chartervliegtuigen (Van onze correspondent MADRID - Als reactie op dc mislukte staatsgreep van maandag, waarbij 200 leden van dc Guardia Civil op een brute wijze het Spaanse parlement bezetten, hebben miljoenen Spanjaarden over het gehele land vrijdagvond gemanifes teerd voor de democratic, de vrijheid en voor de Spaanse grondwet. Volgens schattingen namen alleen in Madrid al meer dan 1.200.000 mensen deel aan de demonstratie. De demonstraties voor liet behoud van de democratische vrijheden, die geor ganiseerd waren door de belangrijkste politieke partijen en vakbonden, zijn volgens waarnemers de grootste die ooit op het Iberische schiereiland zijn gehouden In tal van steden bracht de uitzinnige menigte een eerbetoon aan kongin Juan Carlos, de man die door zijn kordate optreden maandagavond de poging tol staatsgreep de kop in drukte Verenigd achter een spandoek lopen leider tegen de dictatuur lillende Spaanse politieke pc tije Ambassadrice Ding Xuesong AMSTERDAM - Een groep van een kleine honderd demonstranten tegen het kernwapenbeleid van de PvdA heeft vrijdagavond het Pd A-congres in Amster dam even onnodig in paniek gebracht. Toen de groep het RAI-congrescentrum naderde, werden daar de buitendeuren hermetisch gesloten en kon niemand het gebouw meer in of uit. De PvdA-afgevaardlgden kregen van dé congresvoorzitster de opdracht in de zaal te blijven. Maar er gebeurde - ook buiten de RAI - helemaal niets De demonstran ten hielden zich rustig en de 20 man politie hoefden niet in actie te komen. De paniekerige reactie was het gevolg van anonieme telefoontjes die dc PvdA eerder deze week had gekregen cn waarin werd gemeld dat de demonstranten wellicht iets minder fraais in de zin hadden. Daarvan bleek niets waar te zijn. maar voor de zekerheid had de PvdA de nodige veiligheidsmaatregelen geno men. 'Zie ook pag. 3/ christelijk voortgezet onderwijs 1 zie de pagina's 14 en 15. M Een onbillijk profijtbeginsel O" p. ongeregelde tijdstip- Jpen en zonder directe aanleidingen wordt Zeeland op de hoogte gebracht van de Jjeaag tot nu nog steeds voorlopige plannen en vrome wensen voor de oprichting van een regionale iradioiomroep Ruim anderhalfjaar ge leden discussieerden provinciale staten van Zeeland over de inhoud van een brief van minister Gardeniers van CRM waarin zij voornemens uiteenzet te over de financiering van dergelijke regionale zenders in Nederland Haar voorstellen kwamen erop neer dat re gionale omroepen in de jaarlijkse ex ploitatie kunnen rekenen op een rijks bijdrage van 1.2 mifioen en dat de rest (ongeveer een gelijk bedragiin het ge west zelf zal moeten worden opge bracht. De oplossing die de minister zich had gedacht om de financiële be zwaren van een op zichzelf aardige voorziening te ondervangen stuitte in de Zeeuwse staten op begrijpelijk ver zet. Temeer omdat de minister alle pro vincies (ongeacht het inwonertal) over een kam schoor. Het zat er dus in dal Zeeland met een 'eigen bijdrage' voor een regionale omroep aan de hoge kant zou komen zitten. Deze week werd uit een wetsontwerp van de minister dui delijk. waarop de becijferingen nu pre cies uitkomen, in Zeeland zal voor een regionale omroep een extra heffing bo venop de omroepgelden worden gelegd van 10.80 per jaar Daarmee wordt het veruit de duurste provincie. Om een paar vergelijkingen aan te halen, die eerder deze week in de PZC verschenen Zuid-Holland zal kunnen volstaan met een heffing van 2.50; Limburg met ƒ3.80. Het 'profijtbeginsel van de onbillijk heid' zit in de door de minister ge kozen financieringsregeling in volle omvang ingebakken. Wat al lang werd gevreesd (en door de beide regerings partijen CDA en VVD. ook in de staten, ondersteund) staat nu ronduit op pa pier: Zeeland zal voor de oprichting en instandhouding van een regionale om roep een eigen inbreng aan financiering moeten leveren, die niet onaanzienlijk is Het regelrechte gevolg daarvan is dat de komst van een Radio Zeeland weer verder wordt weggeschoven dan eerder verwacht. De discussie over een onrechtvaardige hoge bijdrage die - zeker in vergelijking met wat andere provincies moeten gaan betalen - van Zeeland wordt ge vraagd. is al eerder op gang gebracht. In 1979, bij het debat over de regionale om- roepnota van minister Gardeniers. stel den provinciale staten zich op het standpunt dat er bij de minister naar gehoor moet worden gezocht voor het uit haar oplossing voortkomende pro bleem dat Zeeland 'te arm' is voor een eigen regionale zender en dus eigenlijk recht .heeft op een speciale behande ling De redenering van de bewinds vrouw op CRM is dat een provincie zelf maar moet bepalen of zij een regionale omroep wil hebben, dat zij op die basis zelf zendtijd kan toewijzen en de zend gemachtigden kan aanwijzen en dat zij zelf ook bereid moet zijn om de offers te dragen ..die nodig zijn voorde eigen le vensstijl en de bevordering van de sa menlevingsopbouw" in het betrokken gebied. En als het dan gaat om de cen ten dan mag de provincie ook nog zelf uitmaken of die uit de eigen algemene middelen komen dan wel als opcenten op de omroepbijdrage worden gelegd. Het klinkt allemaal erg inspirerend en streelt het regionaal zelfoewustzijn. maar het ts loze praal wanneer op voor hand vaststaat dat de regionale om roep als gevolg van gebrek aan financië le draagkracht in een provincie als Zee land een doodgeboren kindje blijkt. Trouwens, van de welluidende uit gangspunten die worden gebezigd om de eigen rol en de eigen verantwoorde lijkheid van de provincie voor zo'n tot gelding te brengen komt in de praktijk weinig of niets terecht wanneer enkele provincies zich vooreen voorziening die elders met emg gemak van de grond kan komen extra afhankelijk moeten maken door met het handje op in Den Haag op de stoep te gaan staan. De halfslachtigheid van de financiële basis die minister Gardeniers heeft ontworpen voor regionale omroepen in Nederland leidt voor een voorziening die in ieder geval aan een minimum aantal eisen van omvang en kwaliteit moet voldoen tot een ongelijkheid in behandeling, waar weinig steekhou dende argumenten voor te vinden zijn. Bovendien verwijst het rijk de laatste tijd wat al te gemakkelijk naar een op- centen-regeling. waarvan provincies en gemeenten gebruik kunnen maken voor projecten die men in Den Haag' liever wat buiten de deur houdt. Zoals de zaken er in hel wetsontwerp van de minister van CRM voorstaan zal de ether voor een Zeeuwse omroep nog wel even gesloten blijven vdM Fransman dumpt polystyreen op weg in Botlek ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se politie heeft een 1 I-jarige Franse chauffeur geverbaliseerd die op de Ou- demaasweg iu het Rotterdamse Bot- lekgebied drieduizend liter Polysty reen uit zijn (ankwagen heeft lalcn lo pen. De reden van de dumping door de Fransman kon de politie niet achterha len. Polystyreen wordt als grondstof gebruikt bij vervaardiging van pias- Hes. Bewolking Toenemende bewolking en in de mid dag mogelijk regen Temperatuur om streeks zes graden Krachtige, nu en. dan stormachtige zuidoosten wind jaargang no. 50 28 februari 1981

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1