Kamer eist opheldering over 'gat' in begroting onderwijs 11% LEVENSLANG ALS EIS IN MAJDANEK-PROCES Bouterse: het leger van Suriname denkt niet aan militaire dictatuur PZCfi Februari staking in Amsterdam herdacht FELLE PROTESTEN TEGEN DE POLITIEK VAN SADAT PZC/ binnen-buitenland PAIS: NIEUW STELSEL STUDIEFINANCIERING Pandbrief biljetten (5 jaar) SS-ers gingen als beesten tekeer Minstens zestien mensen bij aardbeving omgekomen VIERING EERSTE JAARD A G MA CHTSO VERNAME DONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 (Van onze ondenoijsredacteur) DEN HAAG - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) zal de maatregelen die hij gaat nemen om het gat van 119 miljoen gulden in zijn begroting voor 1981 te dichten, eerst moeten voorleggen aan de Tweede Kamer. Als de minister aan deze voorwaarde voldoet, zullen VVD en CDA een onderwijsbegroting met gat accepteren. PvdA en D'66 zullen daarentegen de begroting afwijzen als de minister niet onmiddellijk duidelijkheid verschaft over de manier waaron hii dat eat eaat dekken. gekondigd, maar nog steeds niet naar Voornaamste kenmerk buiten gebracht. Tot veler verassing kwam minister Pais gisteravond per- rige aanloop naar de behandeling in het soonlijk met veertig enveloppen onder een zelfstandig recht heeft op studiefi- De behandeling van de onderwijsbegro ting in de Tweede Kamer werd gisteren beheerst door twee zaken die in de roe- parlement. ook de meeste aandacht hadden gekregen, het gat van 119 mil de arm aan bij het gebouw van de Twee de Kamer De kamerleden werden v het nieuwe stelsel is dat elke studerende in het vol ledig dagonderwijs van 18 jaar en ouder nanciering. Dat wil zeggen dat de stu dent financieel onafhankelijkwordt joen gulden en de nieuw ingevoerde col- blijd met een uitgebreide brief over het van ouders of partner (gehuwd ofonge- legegelden voor de studenten bij het ho ger beroepsonderwijs Daarnaast gre pen de meeste fracties de laatste begro ting van deze regeringsperiode aan voor een terugblik op vier jaar onder wijs onder Pais. De zaak van de collegegelden voor het hoger beroepsonderwijs kreeg in de loop van gisteravond een wonderlijke, voorlopige ontknoping. In hun be schouwingen wezen vrijwel alle frac ties deze maatregel van Pais af. PvdA. CDA en VVD maakten de minister elk op hun eigen manier duidelijk dat een dergelijke maatregel alleen maar geaccepteerd kon worden als onder deel van een nieuw stelsel van studiefi nanciering. Dat. stelsel van studiefinanciering was overigens al geruime tijd geleden aan- Kamer: bepaling tegen doodstraf in grondwet (Van onze parlementaire redactiei DEN' HAAG - De Tweede Kamer heeft woensdag met een krappe meerder heid een voorstel van Roethof (PvdA! aanvaard om in de herziene grondwet op le nemen dat in Nederland nooit de doodstraf kan worden opgelegd (68 voor en 62 tegen). De PvdA en de kleine linkse partijen stemden evenals een aantal D'66- en VVD-ïeden voor, CDA en de rechtse partijtjes stemden tegen. Volgens minister Wiegel (binnenlandse zaken» is er geen verschil van mening over de fundamentele vraag of dood straf uit het Nederlandse recht moet verdwijnen. De minister heeft al toege zegd dat de regering daartoe voor het eind van 1981 wijzigingen van het mili- en oorlogsrecht by de Tweede Ka mer zullen indienen. Het amendement-Roethof roept vol gens Wiegel echter veel vragen op die tijdens het kamerdebat onbeantwoord zijn gebleven. Vooral over de plaats waar een artikel over de doodstraf moet staan en de wijze waarop het artikel ge formuleerd moet worden, bestaat on enigheid. De minister sloot zich hier mee aan bij de bezwaren van de CDA- fractie. ..Zo maakt men geen grond wet". aldus CDA-woordvoerdster Kor- te-Van Hemel. nieuwe stelsel van studiefinanciering Laatste versie Naar verluidt zijn dinsdagavond tij dens Cl laatste knopen doorgehakt en hebben tot gistermiddag vier uur ambtenaren van de departementen van sociale za ken, onderwijs en financiën gewerkt aan de laatste versie van de brief. Mi nister Pais heeft aan het begin van de huwdi Naar de mening van de minister kan deze onafhankelijkheid het beste gestalte krijgen wanneer de verschil lende geldstromen die nu bestaan (waaronder de kinderbijslag), worden gebundeld en geheel aan de studeren den zelf worden uitgekeerd. Studiefinanciering zou. aldus minister Pais. moeten bestaan uit een gedeelte beurs en een gedeelte rentedragende lening. De studerende zal voor de le- avond de brief van zijn handtekening ning een beroep kunnen doen op bank of financieringsmaatschappij. Het rijk zal op zijn beurt voorzien in een garan tieregeling voor terugbetaling. Gezien de economische situatie stelt de minister een geleidelijke en budgettair neutrale invoering van het nieuwe stel sel voor. Het is de bedoeling om te be ginnen by studenten van 18 jaar bij het hoger beroepsonderwijs en aan univer siteiten en hogescholen. Na5a6jaarzal het stelsel dan van toepssing zijn op alle studerenden in het hoger onderwijs. Het is duidelijk dat minister Pais met deze onverwachte brief in ieder geval een deel van de bezwaren die de fracties hadden tegen de kale invoering van col legegeld voor hbo-studenten heeft weg genomen. De beraadslagingen in twee de termijn zullen daar uitsluitsel over gaan geven. De aanvankelijke vreugde in de wereld van het hoger beroepson derwijs dat. gezien de reacties van de partijen in de Kamer, de invoering van het collegegeld van de baan zou zijn. is binnen nog geen tien uur omgeslagen in een afwachtende berusting. Minister Pais en de staatssecretarissen Hcrmcs en De Jong gaan vanmiddag in op de opmerkingen die gisteren door de kamerleden zijn gemaakt. AMSTERDAM (ANP)-Vele duizen den mensen hebben woensdagmid dag deelgenomen aan de jaarlijkse herdenking van de februaristaking bij het standbeeld van de Dokwer ker op het Jonas Daniel Meijerplein in Amsterdam. Veertig jaar geleden. op25februari 1941. gingen vele duizenden Am sterdammers in staking om te pro testeren tegen de terreur en in het bijzonder de vervolging van joden door de Duitse bezetters Het défilé langs de Dokwerker is bedoeld als protest tegen- de nog overal in de wereld voorkomende onderdrukking, vervolging en ras sendiscriminatie en tegen het op komende fascisme Vertegenwoordigers van verschil lende groeperingen legden kran sen bij het standbeeld. De eerste krans werd gelegd door burge meester Polak van Amsterdam. Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag Toenemende bewolking en waar schijnlijk droog. In de nacht meest lichte vorst, middagtemperatuur on geveer 5 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor vrijdag: aantal uren zon: 1-6: min temp., omstreeks - 3 graden: max. temp omstreeks 5 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent, Voor zaterdag: aantal uren zon. 0 tot 5. min. temp.: omstreeks - 2 graden; max. temp.: omstreeks 5 graden: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent Deltagebied De depressie-activiteit op de Atlanti sche Oceaan neemt langzaam maarze ker toe en dringt daarbij geleidelijk wat verder naar het oosten op. Deze ontwik keling gaat echter nog zo langzaam dat het hogedrukgebied met een kern van 1050 milibar boven Noord-Oost-Rus- land nog enkele dagen het weerbeeld zal blijven overheersen. De afgelopen nacht was het vrijwel ivindstil en onbe wolkt. Op tal van plaatsen daalde de temperatuur dan ook zo'n 3 graden be neden het vriespunt, wat gepaard ging met de vorming van mistDe aldus ge vormde mist zal slechts langzaam op lossen voornamelijk onder invloed van de langzaam in kracht toenemende zuidoostelijke wind. Na het oplossen van deze mist zal het voornamelijk in de middag zonnig zijn waarbij de tempera tuur kan oplopen tot zo'n plus 5 graden. Het blijft echter wel vnj nevelig. Nautisch bericht: wind aanvankelijk nog zwak en veranderlijk, geleidelijk toenemend tot zuidoost 2 tot 4 Beaufort; zicht: mistlater overgaand in nevel; temperatuur kustwater: 3 graden; af wijking waterstanden een geringe ver laging; maximale golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. Vooruitzichten voor vrijdag: geleide- lijk nog verder toenemende zuidooste lijke wind. waardoor in een versneld tempo lucht wordt aangevoerd welke minder koud is. ZON EN MAAN 27 februari Zon op 07.31 onder 18.16 Maan op 02.16 onder 11.21 Laatste kwartier: 02.14 ADVERTENTIE Paydbriefbiljetten, looptijd 5 jaar Het huidige rentepercentage is 11% (effectief rende- Oment ca. 11 In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder Groeit in 5 jaar naar resp. f1.685,-cn f 16.850.-. Na twee jaar reeds inwisselbaar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16e van de maand, m.«m.«i,<> fijWestland Utrecht Hypotheekbank Middelburg, Markt 65,01180-38000 ATHENE (RTR/DPA) - Ten minste zestien mensen zijn dinsdag om het leven gekomen en 55 gewond bij de aardbeving in Griekenland die grote schade aanrichtte in steden rond de Golf van Korinthiè en die paniek veroorzaakte in de hoofdstad Athene. Er worden elf mensen vermist, zo deelde de politie mee. Het ergst getroffen is de stad Korinthiè, waar ten minste 40 mensen gewond werden en meer dan 200 huizen werden verwoest. Van de acht doden in Konnthië zijn er vier aan een hartaanval overleden. De circa 2500 jaar oude gebouwen op de Atheense Akropolis hebben slechts lichte schade opgelopen by de aardschok De leiders van de ongeveer een miljoen boeren die woensdag in staking zouden gaan. gelastten deze af. Drie Atheense kindertjes wachten, gewikkeld in een deken, de morgen af Hun ouders brachten hen naar buiten uit angst voor het instortingsgevaar binnenshuis. i Van onze correspondent DUSSELDORF - De officier van justitie bij de rechtbank in Dusseldorf heeft tegen vijf van de nog negen overgebleven verdachten in het Majdanek-proces (vier aangeklaagden werden in juni 1979 wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken) levenslange gevangenisstraffen geéist. Hij achtte het bewezen dat de ex-SS- man gevangenen een dramatisch spel kampbewakers Hermann Hackmann lietspelen Ze moesten van Petrick over (67). Emil Laurich (59). Heinz Petrick hindernissen springen Als dat de uitge mergelde slachtoffers niet lukten wer den ze of onmiddellijk doodgeslagen of later naar de gaskamers gevoerd. Emil Launch, die in het kamp de 'dood- (68) Hermine Ryan-Braunsteiner (61 en Hildegard Lachert (60) zich veelvul dig aan de meest gruwelijke moorden in het vernietigingskamp Majdanek bij de Poolse stad Lublin hebben schuldig ge maakt. In de nazi-tijd. tussen 1941 en 1943. zijn in Majdanek minstens 250.000 mensen, voornamelijk Poolse joden, doodgeslagen, vergast, verbrand, ge wurgd. opgehangen, neergeschoten, door honden aan stukken gescheurd De verdachten Thomas Elhvanger (63), Arnold Strippel (69), deze vroegere SS- Obersturmbahnfuhrer zou ook verant woordelijk zijn voor het drama in Vught, waar in 1944 20 vrouwen wer den vermoord en Heinz Villain moeten volgens het openbaar ministerie res pectievelijk vijf. zes en tien jaar achter slot en grendel wegens medeplichtig heid aan moord. De verdachte Groff- mann dient volgens de officier wegens gebrek aan bewijs te worden vrijge sproken. De plaatsvervangend commandant van Majdanek. Hackmann, is volgens officier van justitie Wolfgang Weber persoonlyk betrokken geweest bij de moord op Russische krijgsgevangenen en mensen die in Majdanek aan vlekty- phus leden. Heinz Petrick deed daar ook aan mee. Daarbij komt dat deze sengel' werd genoemd, heeft, aldus We ber. ettelijke mensen eigenhandig doodgeschoten. De twee vrouwelijke verdachten. Hermine Ryan-Braunstei ner en Hildegard Lachert. zouden in het kamp dingen hebben gedaan die nau- SS-man Strippel Weer doodvonnis in Frankrijk PARIJS (DPA) - In Frankrijk is woens dag binnen vier maanden het zevende doodvonnis geveld. Een rechtbank in de Pari jse voorstad Cretiel veroordeel de de 32-jarige Yves Maupetit ter dood. nadat hij schuldig was bevonden aan het doden van een man en een vrouw in januari 1978 voor de ogen van hun kin deren. Tevens werden nog een moord, twee verkrachtingsgevallen en verscheidene roofovervallen bewezen geacht die hem ten laste waren gelegd. Zijn toenmalige vriendin, de 47-jarige Jeanine Terriel, werd wegens mede plichtigheid tot levenslang veroor deeld. In tegenstelling tot Maupetit had zij schuld bekend. Voor het laatst werd in 1977 in Frank rijk een doodvonnis voltrokken. Sinds dien zijn vijf doodvonnissen omgezet in levenslang. welijks voorstelbaar zijn. Hermine Ryan werd de 'merrie' genoemd, omdat ze in Majdanek uitblonk door weerloze gevangenen, onder wie kinderen, ouden van dagen en zuigelingen, zodanig te trappen en te schoppen dat ze daarna stierven. De officier eiste in haar geval drie keer levenslang. Hildegard Lachert, die de bijnaam 'bloedige Brigitta' had. werd acht keer tot levenslang veroordeeld. Deze vrouw had bijvoorbeeld haar hond op gehitst tegen een zwangere Poolse jo din. met het gevolg dat zij en haar vrucht letterlijk aan stukken werden gescheurd. Lachert en Ryan gooiden ook kleine kinderen op vrachtwagens alsof het om brandhout ging. Moeders, die schreeuwend en huilend hun kin deren vast wilden houden, werden door Hildegard Lachert met een zweep, waaraan ijzeren kogels zaten, kapot geslagen. Vandaag komen advocaten van overle venden aan het woord. De komende maanden zullen de verdedigers van de ex-SS'ers hun pleidooien houden, twee voor elke verdachte. Daarna, eind juli. worden de vonnissen geveld. CAIRO (DPA/UPI) - Ongeveer 100 vooraanstaande persoon lijkheden van politieke leven in Egypte hebben woensdag fel geprotesteerd tegen het economische en het buitenland se beleid van president Sadat. Het protest vindt plaats aan de vooravond van de verjaardag waarop ambassadeurs met Israël werden uitgewisseld. In een verlaring, onder meer ondertekend door twee voorma lige vice-presidenten, een ex-premier en een voormalige inis- ter van buitenlandse zaken, wordt de regering in Cairo ervan beschuldigd Egypte te hebben geïsoleerd van de Arabische en de Islamitische staten en de politiek onafhandelijkheid van het land ernstig in gevaar te hebben gebracht. Egypte zou zich momtneel teveel identificeren met de Verenigde Staten en de Amerikaanse strategie, aldus de verklaring. President Sadat zou met zijn open-deur-politiek ook de eco nomische onafhankelijkheid van het land hebben geschaad. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken is woens dagmorgen in de Jordaanse hoofdstad Amman aangeko men. Het is de derde tappe van zijn eerste rondreis door het Midden-Oosten als voorzitter van de Europese minister raad. PARAMARIBO (ANP) - Niemand in het nationale leger van Suriname denkt aan het vestigen van een militai re dictatuur in dit land van ons alle maal". Dit zei majoor Desi Bouterse. bevelhebber van het Surinaamse leger woensdagmorgen op het Onafhanke lijkheidsplein in Paramaribo ter gele genheid van de herdenking van de eer ste verjaardag van de revolutie in Su riname. Hij sprak vervolgens 'namens leger en volk' zijn verontwaardiging uit aan het adres van diegenen in het buitenland, die suggereren dal Surina me naar het fascisme afglijdt cn de mensenrechten schendt. Bouterse liet ook weten dat de uitzon deringstoestand. die vorig jaar augus tus werd uitgeroepen, voorlopig van kracht moet blijven. Het opheffen van de uitzonderingstoestand is volgens hem afhankelijk van de moed en de ar beid van de burgerregering, de mensen in het ambtelijk apparaat, de onderne mers en de werkers in de particuliere sector van de economie Zij scheppen de voorwaarden of niet. De discipline van de gewone burger is onmisbaar in dit proces Het leger zal dit proces gaan de houden, aldus de bevelhebber Plechtigheden Aan de redevoeringen waren een in spectie en parade van het leger, alsme de van het lossen van kanonschoten, het luiden van klokken en hel loeien van sirenes voorafgegaan. De plechtigheid werd gadegeslagen door enige duizenden Surinainers. Op een speciaal erepodium hadden behal ve het voltallig kabinet van Suriname, de legerleiding en de nationale militai re raad ook buitenlandse delegaties plaats genomen. Er waren vertegen woordigers van onder meer. Brazilië, Cuba, Belgic. de Volksrepubliek Chi na. de Sowjel-Unie en Zuid-Korea. Namens Nederland woont de ambassa deur in Paramaribo, jhr. mr M Vegelin van Claerbergen de herdenking bij De bewering van sommige Surinaamse kringen in Nederland, dat op 25 februari in Paramaribo mededeling zou worden gedaan van een machtswisseling, waar bij Chin a Sen teruggedrongen zou wor den naar een slechts representatieve post (alleen president) omdat de leger leiding ontevreden zou zijn over de be reikte resultaten in het.eersterevolutie jaar. is niet uitgekomen. Kritek Toch kan men in Paramaribo kritiek onder de bevolking beluisteren, omdat vele verwachtingen niet zijn gehono reerd. Hel duidelijkst kwam deze kri tiek tot uitdrukking op een door de overheid georganiseerde meeting voor jongeren, dinsdag, van de 18.000 aan wezigen was een groep van duizend met borden, waarop teksten stonden als 'herstel van de democratie en pers vrijheid' en 'geen dictatuur' en ophef fing van de noodtoestand. Ook uit de redevoeringen van zowel Bouterse als Chin a Sen bleek dat er het afgelopen jaar nogal wat meningsver schillen zijn geweest, hoewel geen van beiden daarover bijzonderheden los liet. Een verwachte mededeling over straf vermindering voor gevangenen bleef ook uit. Wat de oorzaak daarvan is werd niet bekend Er is wel tot het laatste moment over gediscussieerd tussen re gering en legerleiding maar tot een be slissing is men kennelijk niet kunnen komen. Majoor Bouterse, kapitein Horb en een aantal commando's en politiemannen werden voor hun aandeel in de staats greep van vorig jaar onderscheiden. Bouterse kreeg de hoogste onderschei ding: commandeur in de orde van de gele ster. Directie: K. Scherphuis, W. F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissmgen, tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is decentrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaaiseli|ke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01184) 63533. Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 49,50; franco per post 58,50, per maand 16,75. losse nummers 0,70 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 108 cent per mm, minimumprijs per advertentie 16.20. ingezonden mededelingen 2 Vï x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeveri| Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel' burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 3