EXPOSITIE SCHOOLCLUB een nieuw begin een hommage aan den al/ons' SchouwenwBuiveland Extra afdeling maatschappij tuinbouw en plantkunde opgericht DONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 jyk heb geen tijd om dood te gaan', schreef de hoogbejaarde Alfons Blomme in oktober '72 in een Xwat onhandig getypte brief aan PZC-verslaggever (toen nog werkzaam voor de Zierikzeesche Nieuwsbode) Jan Jongschaap. Het was in hetzelfde jaar, dat Blommes grootste hartewens in vervulling ging: een eigen museum in zijn geboortestad Roeselaere. Toen ook pende een optimis tisch gestemde scribent van het Belgische blad 'De Weekbode' neer, dat 'onze eeuwig jonge kunstschilder een grote kandidaat is om eens in de galerij van onze 100-jarigen te mogen opgehangen worden'. Dat genoegen echter, heeft 'Den Alfons' nimmer mogen smaken. Negentig was hij. toen hij op 10 juni 1979 overleed. En met zijn dood verloor Belgisch-Vlaan deren een van zijn grootste kunste naars van de laatste jaren. Alfons Blom- me had een sterke binding met Schou- wen-Duiveland. Veel van zijn schilderij en werden op het voormalige eiland 'ge boren'. hij beleefde er als jongeman en kele amoureuze avontuurtjes en haalde er tenslotte ook zijn vrouw vandaan Op zevenentwintigjarige leeftijd hield hij er zijn eerste expositie in de bestuurs kamer van de toenmalige ambachts school in Zierikzee Ook toen hij wat ouder was verbleef hij vaak (in zijn zo merwoning 'De Abeelen' aan Toledo's pad m Westerschouwen) op het eiland. Alfons Blomme: ereburger van Brugge - St Michiels. groot-officier van kunsten, wetenschappen en letteren van Frank rijk en Spanje, bekroond met de gouden medaille 1964 van de stad Parijs, win naar van de grote prijs van Rome (schil derkunst). stichter en ere-bestuurder van de kunstacademie en school voor sierkunst te Oostende. 'Blomme is steeds zichzelf gebleven Hij schilderde altijd zoals hij was en nog is. en bleef onverpoosd zichzelf Zonder artis tieke pretentie gaf hij nooit toe aan de modestromingen in de kunst. Blomme bleef een der grootsten van de gro ten'. zo werd 'Den Alfons' door een Bel gische kunstcriticus ooit eens omschre ven. Alfons Blomme werd in Roeselaere ge boren. Zijn vader Petrus Joannes Blomme was 'schildersbaas' (zelfstan dig huisschilder) en stak wat artistici teit betreft duidelijk uit boven de mid delmaat. Avondlessen aan de Ant werpse academie hadden ongetwijfeld aan zijn vorming bijgedragen. Ook moeder Blomme. van geboorte Maria Theresia Cracco geheten, bezat een ze kere artistieke begaafdheid zowel in muzikaal als literair opzicht. Over de jeugdjaren en opleiding van de kunstschilder zijn talrijke gegevens vermeld in de catalogus 'Retrospectie ve Alfons Blomme'. Die catalogus werd samengesteld ter gelegenheid van een grote overzichtstentoonstelling, die (op initiatief van de koninklijke kunst kring) ter ere van zijn tachtigste ver jaardag in zijn geboortestad Roeselare totstandkwam Een citaat daaruit: 'Hij genoot eerst aan de stadsschool en later aan de nijverheidsschool zijn opleiding. Rond 1902 volgde hij reeds de avond school aan de stedelijke academie voor tekenkunst. Daar zouden zijn artistieke aanleg en begaafdheid een gunstige voedingsbodem vinden'. vluchteling Het talent van 'Den Alfons' vond be vestiging en bekroning in verschillen de prijzen die hem toegekend werden. Na 1912 verliet Blomme geleidelijk aan zijn min of meer traditionele wijze van schilderen: zijn doeken vertonen dan steeds sterker de invloed van het opkomend 'luminisme', een soort 'op lichtende' schildertrant. De Belgische schilder, wiens faam al trbeeld van de Markt in Middelburg. Dit schilderij hangt in de burgemeesterskamer van het gemeentehuis te lengs toenam, kon zijn horizon verrui men door verschillende buitenlandse reizen Hij bezocht Zwitserland. Italië en Engeland In 1914 streek hij als Bel gisch vluchteling in Nederland neer. In het Branbantse Nuenen - de beroemd geworden lokatie van Van Gogh - be leefde hij in de nabijheid van zijn vriend en schilder Nico Eeckman een vrucht bare periode. Vanaf die tijd ondernam Blomme regelmatig tochten naar Schouwen-Duiveland, waar hij - zoals hij later schreef - 'werd overrompeld door de ongekende schoonheid' van het landschap. Geen wonder dan ook dat Alfons Blomme er uitzonderlijk veel in spiratie vond. Alfons Blomme is tot een maand voor zijn dood blijven schilderen. Het aantal schilderijen dat hij heeft gemaakt loopt in de vele honderden. Enkele tientallen daarvan zijn op Schouwen-Duiveland in particuliere handen. Jarenlang heeft Blomme met het plan rondgelopen om op Schouwen nog eens een grote ten toonstelling van zyn werk in te richten. Blomme overleed (ondanks zijn hoge leeftijd) te vroeg: die tentoonstelling is er nooit gekomen. Maar, en de PZC meldde het vorige week al. er zal alsnog een expositie van Blommes werk worden georganiseerd. Dat gebeurt m de zomer. Een herden kingstentoonstelling m het gemeente huis van Westerschouwen. Een hom mage aan het adres van een van de grootste beeldende kunstenaars die ooit op- Schouwen-Duiveland heeft ge werkt. Op Schouwen-Duiveland is maandag een afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde opgericht. Deze vereniging telt over het hele land 46.000 leden en 148 plaatselijke of regionale afdelin gen Die afdelingen geven voorlichting over het gebruik van bloemen en planten in huis en tuin. Er worden lezingen en demonstraties gehouden over alles wat met bloemen en planten - ook de wilde flora - verband houdt. De afdelingen organiseren excursies naar parken en kwekeryen die vaak voor particulieren gesloten blijven. Een comité is er in geslaagd om ook op Schouwen-Duiveland een dergelijke afdeling van de grond te tillen. De oprichtingsvergadering werd maandagavond in de grote zaal van het Ne derlands hervormd verenigingsgebouw aan 't Vrije in Zierikzee gehouden. Tijdens deze bijeenkomst hield zal de heer H. Stein uit Apeldoorn een lezing met kleurendia's over 'bloemenvreugd in huis en tuin'. Daarna vertelde de heer W. R. Koppe uit Ermelo een en ander over de doelstellingen en het functioneren van de vereniging. In Zeeland bestaan al drie afdelingen van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde: Goes, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen Van de twee eerstgenoemde afdelingen en van de afdeling Goeree-Overflak- kee wonen er in totaal ruim tachtig leden op Schouwen-Duiveland. Tijdens de oprichtingsbijeenkomst meldden zich 25 leden aan. Alfons Blomme:geen tijd om dood te gaan... jy-ve Babbelaar lag al een tijdje op z'n achterste. Vorig schooljaar zaten er .L/uitsluitcnd eind-examenklassers in het bestuur. Als het goed is verdwijnen die natuurlijk van school. Zo ging hel dan ook op de Zierikzeese christelijke scholengemeenschap voor mavo en lhno. Dat betekende dus dat de schoolclub 'De Babbelaar' ter ziele ging. „Maar", zo redeneerden een aantal leerkrachten en leerlingen, „een schoolclub is een onmisbaar element in het hele schoolgebeu ren". Na het gedoe van de eerste school- maanden werd de behoefte aan de schoolclub op de christelyke scholen gemeenschap sterker. Bovendien kwam er een ideële actie van de school in zicht die een goede coördinatie ver eiste. Er moest een bestuur komen. En halverwege het schooljaar is het dan zover. Op een maandagmiddag in fe bruari komt het nog kersverse bestuur voor de tweede keer bij elkaar. Er wordt wat 'weggebabbeld' over plannen, mo gelijkheden en onmogelijkheden van het nieuwe bestuur. Op de brugklas na heeft ieder leerjaar een vertegenwoordi ger in dit bestuur. John. Cora, Joop. Ja- queline, Nellie. Marja, Lenet, Anneke en Miriam zyn de leden die in ieder ge val het plan hebben om nog van zich te laten horen. Het bestuur is op democratische wijze gekozen. Eerst per klas. later is een keus uit de kandidaten gemaakt, die daaruit tevoorschijn kwamen. Drie leerlingen van de lhno-afdeling en de rest van de avo. De hele school telt bij elkaar ongeveer vierhonderd leerlin gen. Met 5 a 600 gulden in kas kan het nieuwe bestuur van de schoolclub aan de slag. Nog wat onwennig zitten ze in ee vergaderruimte, een lokaal met wat collages over diefstal, roken en John Lennon. Op het bord prykt een groot papier met informatie over de komende actie van de school. De activiteiten staan keurig op een rijtje met namen erbij van leerlingen of leraren die voor de goede afwikkeling moeten zorgen. Het hoogtepunt van de 'actie '81' valt op donderdag 26 (vandaag) en vrijdag 27 februari. Daarna kan het nieuwe schoolclubbestuur zich op wat andere zaken gaan richten. goed doel Maar eerst dus die actie voor 'een goed doel'. Hel is al min of meer een traditie op de christelijke scholengemeenschap geworden dat ieder jaar aandacht wordt besteed aan een noodsituatie er gens op de wereld. Om een steentje bij te dragen zorgen de leerlingen en do centen dan dat er een aardig bedrag op tafel komt. Zo kon dit jaar al 500 gulden overgemaakt worden op de rekening van het Rode Kruis, dat hiermee de nood in het Italiaanse rampgebied wat kon lenigen. Vorig jaar werd maar liefst 25 000 gulden opgehaald voor een vluchtelingenkamp in Thailand. Ook dit jaar wordt er voor zo n kamp actie gevoerd. Een groot aantal Schouwse dorpen krygt vrijdag 27 februari bezoek van leerlingen van de school. Verder staan er nog talrijke activiteiten binnen de school zelf op het programma. De pas 'geïnstalleerde' bestuursleden van 'De Babbelaar' vi den dat na die twee actiedagen nog meer activiteiten op poten gezet moeten worden. „Er ge beurt gewoon te weinig op de school', vinden ze unaniem. Eén van de be stuursleden laat het woord 'saai' val len. Ze gelooft dat er heel wat leerlin gen op de school rondlopen die een ver zetje op z'n tijd best kunnen gebruiken. „De school is meer dan een leerfa briek". De negen zien het ook als hun taak om de verhoudingen tussen leraren en leer lingen te verbeteren. Problemen komen op iedere school wel voor. Schoolclub 'De Babbelaar' wil daar iets aan gaan doen Ze krijgen daardoor een wat rui mere functie, 'n soort leerlingenraad. Maar goed. zover is het nog niet. Eerst moeten ze onderling nog uitmaken wie er voorzitter wordt, wie de kas gaat be heren en of er een secretaris moet ko men. Ze staan daarin niet helemaal al leen want drie docenten volgen de ver richtingen van het leerlingenbestuur op de voet. Al pratend blijkt dat zo nu en dan een disco-avond in het wensenpakket van de bestuursleden ligt. In ieder geval een grote feestavond. Ook nooit weg voor het contact tussen leraren en leerlin gen. Met een behoorlijke dosis zelfver trouwen dragen ze nog wat ideeën aan. verschillende clubs, een fietstocht, een filmavond en wat toneel. Helemaal zelf verzonnen is het met, want vorig jaar werd onder de leerlingen een enquête gehouden over hun verlangens. De ant woorden zijn voor de genoemde actie al gedeeltelijk in de praktijk omgezet. Het woord 'christelijk' voor scholenge meenschap komt ook nog even om hoek kijken. „Rekening houden met de confessies die op de school vertegen woordigd zijn", vindt leraar M. J- Rouw, één van de voorlopige advi seurs van de schoolclub. Of een disco wel zo goed bij alle ouders in de smaak zal vallen is voor hem nog een vraag. Een aantal bestuursleden steekt ech ter de wens voor zo'n feest niet onder stoelen of banken. „Doe je wat sommi ge ouders willen dan krijg je misschien alleen een gespreksgroep", vindt één van hen. Lange tijd sierde een ideeènbus de gang van het schoolgebouw. Deze is inmid dels verdwenen, nadat hy nog een tydje zonder bodem de schijn heeft moeten ophouden. „Er kwam nooit veel m". zegt Joop. Maar van hem mag dat ding wel weer terug gehangen worden. „Een schoolclubbestuur moet toch weten wat de leerlingen willen". Echte leden heelt de club nog niet. Ook dat moet in de nabye toekomst gere geld worden. Het enthousiasme ont breekt bij de negen in ieder geval niet om te werken aan een bestuur waar nie mand omheen kan. Lerares Ingrid van Leeuwen deelt de moed waar de club mee aan de slag gaat. Ook zij meent dat het nieuwe bestuur veel kan bewerk stelligen. Het begint dus allemaal wat van de grond te komen op de christelijke scho lengemeenschap. Joop (eind-cxa- menklasscr) rekent uit dat er nog zo'n acht weken liggen voordat de eind examenklassen de school de rug toe ke ren. Of ze daarna toch verder gaan....? „Ja. als je het goed wil doen moet dat wel". De anderen knikken instem mend. 'De Babbelaar' bestaat weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 38