voorjaar BRUG 'ik kan me heel goed voorstellen dat het prikt....' - To^e'S^ 'ZEELANDIA GEBRUIKT GEEN KALIUMBICHROMAAT Schouwen Duiveland Extra s pro*inciekostenë bl'dra8e srefl voor Vou Verzet gemeenteraden tegen plan ^*5 verlenging tolperiode Zeelandbrug 4 V; gON DERDAG 26 FEBRUARI 1981 fotografie wim riemens De dagen worden langer en de zon straalt de eerste warmte door. Het leven ontdooit en schakelt een vesnelling hoger. In de wei een paard. Een bode van het voorjaar. Van Ommeren Het verzet op Schouwen-Duiveland tegen de plannen van het dagelijks bestuur (het college van gedeputeerde staten) van de provincie Zeeland om een deel van de kosten van de Westerschel- deverbinding te verhalen op de gebruikers van de Zeelandbrug, neemt steeds meer toe. Want wanneer die plannen doorgaan, betekent dit dat de tolheffing ook na '85 gehandhaafd zal worden. En dat is, klinkt het op Schouwen-Duiveland, volledig in strijd met eerder gemaakte afspraken. Boze ingezonden stukken in de kran- drukt, dat er nog geen beslissing is ge- Ommeren, de provincie heeft aan de nomen over een voortzetting van de tol heffing bij de Zeelandbrug. Hij ontkent echter met de grootste klem, dat er in het verleden afspraken zijn gemaakt omtrent het tijdstip waarop de tolhef fing beëindigd zal worden. „Ik zou dan wel eens willen weten met wie die af spraken zijn gemaakt. Maar dat bete kent natuurlijk niet, dat ik van oordeel ben dat die tolheffing maar te eeuwigen dagen moet worden voortgezet". voorschotten ten, verontwaardigde reacties van ge meentebestuurders. Een aantal ge meenteraden op Schouwen-Duiveland heeft inmiddels een motie aangeno men, waarin bij het provinciaal bestuur en bij de ministeries van verkeer en wa terstaat en van financiën scherp gepro testeerd wordt tegen het voornemen van het college van gedeputeerde sta ten „Ik had dit. soort reacties wel ver wacht", zegt gedeputeerde (hij heeft de Zeelandbrug in zijn 'portefeuille') R. van Ommeren „Ik kijk er echt niet van op. En die reacties zijn ook wel te begrijpen. D'r zijn veel scholieren op Schouwen die in Midden-Zeeland op school zitten, hoeveel mensen moeten er niet van die brug gebruik maken om op ziekenbe zoek te kunnen in de ziekenhuizen op Midden-Zeeland, en zo kun je mis schien nog wel even doorgaan Daarom, dat het prikt, dat kan ik me heel goed voorstellen Gedeputeerde Van Ommeren bena- Volgens de SGP-gedeputeerde wordt op Schouwen-Duiveland in de hele dis cussie over de verlenging van de tolhef fing een aantal belangrijke punten over het hoofd gezien. Zo is het - los gezien van de vraag of de opbrengsten van de tolgelden gebruikt gaan worden om de financiële gaten in de exploitatie van de Westerscheldeverbindmg te dichten lang niet zeker dat de tolhokjes kunnen worden afgebroken op het moment dat de brug is afgeschreven. Want. zegt Van brugmaatschappij renteloze voor schotten verstrekt En ook om die voor schotten terug te kunnen betalen zou de tolheffing 'maar dat is dan meer een kwestie van maanden dan van jaren'i voortgezet moeten worden. „Daarover is nog geen definitieve beslissing geval len. maar het is wél een heel duidelijk voornemen. En ik denk dat daar heel weinig tegen kan worden ingebracht" Reductie „Nog een aspect wat uit het oog verlo ren wordt is dit: er wordt op Schou wen-Duiveland nogal eens naar de Zeeuwsvlamingen gewezen, die al die tijd reductie hebben gekregen op de veergelden. Dat moge dan juist zijn, maar dan gaat Schouwen-Duiveland er wel aan voorbij, dat de provincie vanaf hel begin van de exploitatie van de Zeelandbrug er per jaar driekwart miljoen gulden a fonds perdu in heeft gestopt. Dus: de provincie heeft ook De directie van de bakke- rijgrondstofTenfabriek 'Zeelandia' in Zierikzee ontkent met de grootste klem, dat bij het bedrijf ge bruik gemaakt wordt van kaliumbichromaat. „Dat is een stof die bij ons niet ge vonden wordt en nooit aan wezig is geweest, iaat staan dat die bij ons verwerkt wordt", zegt Zeelandia-di- recteur drs P. Schotte. Hij reageert daarmee op het ver haal over 'gezond eten', zoals dat vorige week in de Schouwen-Dui- veland-Extra verscheen, In dat ver haal werd door een van de geïnter viewden gesuggereerd, dat 'Zeelan dia' het als giftig bekend staande goedje verwerkt in broodverbete- rend middel „Dat is volslagen on zin". zegt drs Schotte. „Het is een duidelijke vorm van laster", De uitlating omtrent het gebruik van kaliumbichromaat bij 'Zeelan dia' was gebaseerd op informatie van een werknemer van het bedrijf. Drs. Schotte: „Deze informant is óf volkomen verkeerd ingelicht, óf hij heeft maar wat gezegd. Het is een stof die in de voedingsmiddelenwe reld absoluut verboden is". ten behoeve van Schouwen-Duive land. of eigenlijk van alle bruggebrui- kers, een reductie toegepast. Want als de provincie dat geld er niet in had gestopt, dan zouden de tarieven veel hoger zijn geweest. Dat is heel duide lijk", aldus Van Ommeren. Wanneer de provincie zou besluiten om de tolhokjes ook na '85 te laten staan, dan zal er in ieder geval naar een rege ling gezocht worden om de Schouwena- ren wat minder te laten betalen voor een ritje over de Zeelandbrug ,.Er zal een duidelijke reducering m de tarieven voor de mensen van Schouwen moeten plaatsvinden", zegt de gedeputeerde. Maar wat er voor Schouwen-Duiveland uiteindelijk uil de bus zal komen daar over is op dit moment nog helemaal niets te zeggen „Eerst moet er een be slissing genomen worden over het al dan niet continueren van de tolhef fing". Volgens Van Ommeren bestaat er voor het college van gedeputeerde staten op dit moment geen enkele aanleiding om met de gemeentebesturen op Schou wen-Duiveland over de hele kwestie rond de tolgelden overleg te plegen Maar als de gemeentebesturen er ons over benaderen, dan zullen wij hen de deur niet wijzen....". CS& TJtêrSa&t! to8»*arfeage8 MOTIE ZmiXZBE EN Mtm£N~$cmVWES>: 9 »0<WwSiJn:«* it. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 37