rotterdams kunststukje foto-puzzel olivier messiaen goochelt met ritmiek en harmonie activiteiten op schouwen duiveland SchouwenffDuiveland Extra Deugdzaam tappen in rotterdam DONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 Donderdag 26 februari De Doelen, kleine zaal. Concert van Peter Dauelsberg (cello) en In- grid Haebler (piano). Naast enkele sonates staan twaalf variaties op een thema van Handel's 'Judas Maccabaus' in G op het program ma. De muziekavond in de kleine zaal van De Doelen begint om kwart over acht 's avonds. Theater Zuidplein, grote zaal. Le Treteau de Paris met het toneel stuk 'Le silence de la mer'. De voor stelling naar het bekende boek van Vecors begint om 20.15 uur Theater Zuidplein, Arlecchino. Het zuidelijk toneel Globe met 'Ce cile' van Mia Meijer. Een toneelspel onder regie van Paul Vermeulen Windsant. Hierin wordt het leven gereconstrueerd van de schrijfster Cécile de Jong Zij kwam eind vori ge eeuw met een boek dat voor de nodige opschudding zorgde in de 'gevestigde' kringen (Hilda van Suylenburg). Cécile de Jong stelde de toenmalige maatschappij aan de kaak. Een stuk waarin dan ook het anti-katholicisme, het socialis me en het feminisme de ingrediën ten vormen. De voorstelling begint om 20.30 uur. Hofpleintheater, 20.15 uur. De klucht 'Dikke Vrienden' met onder meer Piet Bambergen, René van Vooren en Joop Doderer. Piccolo Theater. Het Pro Theater met 'Elektra' van Euripides. De re gie is in handen van Apostolos Pa- nagopoulos. Aanvang: 20.30 uur. De Lantaren: 20.30 uur. Het onaf hankelijk toneel met 'Vide'. De Lantaren, achterom, 21.00 uur. Het projecttheater met 'Fey- dau'. Van deze Franse toneelschrij ver wordt een bewerking gespeeld van 'La dame de chez Maxim'. Luxor Theater. 20.15 uur. De An dre van Duin Show. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Ro bert Long en Leen Jongewaard met hun cabaret 'Duidelijk zo!?' met werken van de Engelse compo nisten Purcell, Greene. Blow. Stan ley. Wesley, Driffel en Preston. De Doelen, grote zaal, 20.15 uur. Een havenpromenadeconcert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Op het programma staan: 'Ma mère l'oye' van Maurice Ravel. 'Variations Symphoniques' van Franck. 'Sinfonia concertante' voor viool, hobo en klarinet van Abel. 'Die Moldau' van Smetana en drie Slavische dansen van Dvorak. Dirigent is deze avond Bernhard Klee. Theater Zuidplein, grote zaal, 20.15 uur. De komische opera 'L'ell- sir d'amore' van Gaetano Donizat- ti. De uitvoering ligt in handen van de Lyrische Komedie. Theater Zuidplein, Arlecchino. 20.30 uur. Zuidelijk Toneel Globe met 'Cécile'. Hofpleintheater, 20.15 uur. 'Dik ke Vrienden' (klucht). Piccolo Theater. 20.30 uur. Het Pro Theater met 'Elektra'. De Lantaren, 20.30 uur. Het Onaf- hankelijk toneel met 'Vide'. De Lantaren, Achterom, 21.00 uur. Het stuk 'Brieven' van Marleis Heuer en Els Rijper. Luxor Theater, 20.15 uur. De An- dré van Duin Show. Harbour Jazzclub. 21.30 uur. Roy Kirby's Paragon Jazzband uit En geland. Theater de Teerstoof. 14.30 uur. Poppentheater Guido van Deth en Felicia van Deth met 'De Gouden Hand'. Theater de Teerstoof, 21.00 uur. Funhouse met 'Who is Who'. Hoekstee (Hoek van Holland). 20.15 uur. De 'one-woman-show' van Nelleke Burg. Zondag 1 maart De Doelen, grote zaal. 14.15 uur. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest met hetzelfde programma als zaterdagavond. Vrijdag 27 februari De Doelen, grote zaal. Het Resi dentie Orkest met 'Turangalila- symfonie' van Messiaen. Dirigent Hans Vonk. Aanvang van dit con cert: 20.15 uur. De Doelen, kleine zaal. Het Sud- deutsches Streichtrio met werken van Schubert. Haydn en Beetho ven. Dit 'kleintje Klassiek' begint 's avonds om kwart over acht. Kerk doopsgezinde gemeente. 20.30 uur Orgelbespeling Margriet de Jong. Theater Zuidplein, grote zaal. 20.15 uur. De Tréteau de Paris met 'Le silence de la mer'. Theater Zuidplein. Arlecchino. 20.30 uur. Zuidelijk Toneel Globe met 'Cécile'. Hofpleintheater, 20.15 uur. De klucht 'Dikke Vrienden'. Piccolo Theater, 20.30 uur. Hèt Pro Theater met 'Elektra'. De Lantaren. Achterom. Marlies Heuer en Els Rijper met 'Brieven'. Een collage van teksten van onder meer Flaubert, Lorenz en Handke. Luxor Theater. 20.15 uur De An- dré van Duin Show. W. Pieterse. Een avond poezie met de Belgische auteur Walter van den Broeck Deze Vlaming zal onder andere uit zijn roman 'Brief aan Boudewijn' voorlezen. De lite raire avond begint om half negen. Harbour Jazzclub, 21.30 uur. De 'Heritage Halle Stompers' uit En geland. Salvador Allende Center Pop concert met de nieuwe Nederland se formatie 'Dodo'. Aanvang: 22.00 uur Theater de Teerstoof. Theater 'Funhouse' met 'Who is Who'. Deze voorstelling begint 's avonds om negen uur. Jazzbunker Sunship, 22.00 uur. Het Prisma Orkest met. onder an dere Harry de Wit, Ed de Vos en Maarten van Norden. Zaterdag 28 februari De Doelen, grote zaal. 15.00 uur. Een orgelconcert door Arie Keijzer De Doelen. Eduard Flipse zaal. 20.15 uur. Pianist Theo Bruins met werken van Beethoven. Escher. en Debussy. Theater Zuidplein, grote zaal. Vanaf 20.15 uur het 'festival do Bra- sil'. Een show met veel Zuid-Ameri kaans temperament. Een kijkje in het overzeese carnavalsgebeuren. Piccolo Theater. Kindertheater 'Wiedus' komt deze middag twee maal voor de dag met het stuk 'Mu ziek'. De voorstellingen beginnen om een uur en kwart over drie 's middags. Maandag 2 maart De Doelen, kleine zaal, 20.15 uur. In het kader van de zogenaamde authentieke muziekuitvoering is er deze avond een concert van 'La grande ecurie et la chambre du roy'. De leiding berust bij Jean- Claude Malgoire. Medewerking komt van de alt Carolyn Watkin- son. De Schouwburg, 20 00 uur. De Nederlandse Operastichting met 'Der Rosenkavalier' van Richard Strauss. Theater Zuidplein, grote zaal, 20 15 uur. De tweede dag van het festival do Brasil. Dinsdag 3 maart Hofpleintheater, 20.15 uur. Voor stelling van de klucht 'Dikke Vrien den'. Luxor Theater, 20.15 uur. De An- dré van Duin Show. Woensdag 4 maart Theater Zuidplein, grote zaal. 20.15 uur. Toneelgroep Theater met Pygmalion" van G. B. Shaw. Medewerking van onder meer Eric van der Donk. Anny de Lange. Ber nard Droog. Bea Meulman en Jero me Meulman. Hofpleintheater, 20.15 uur. 'Dik ke Vrienden'. Luxor Theater, 20.15 uur. De An- dré van Duin Show. De Doelen. Eduard Flipse zaal, 14.30 uur. Voor kinderen tussen vijf en tien jaar een voorstelling van MMko met 'Mannetje Mansbak'. OP OE PONTENEUR Tfijk. - neemt u me niet kwalijk, dit wordt een tri- li. naai onderwerp - veel vrouwen krijten om als maar meer zelfbeschikkingsrecht, ze volgen de moe dermavo. wat op zichzelf zeer prijzensicaardig is voor hen die een achterstand in hun algemene ontwikkeling hebben in le halen, ze nemen deel aan de VOS. aan praatgroepen, bezoeken het vrouwencafé, maar wat zichzelf betreft, zitten ze nog ingesloten in de cocon van het vooroordeel. Speciaal vrouwen van middelbare leeftijd lijden daar nog verschrikkelijk aan. ze zijn niet vrijgemaakt en zullen dit waarschijnlijk ook nooit worden Telkens trefl het. dat ze anderen willen over tuigen van hun deugdzaamheid en dat ze van mening zijn. dal erotiek en deugdzaamheid, eikaars vijanden zijn. Gisteren ontmoette ik M. Florissant in bont en stoere laarzen, naar mijn u eten. zeer progressief geëmanci peerd tol op het bot. Dat dacht ik tenminste. Maar alweer een variant op het liedje dat ik al meer ver haald heb. Vertelt me. dat ze bij tijd en wijle een heer op bezoek krijgt. Nou. bij M. net even vijftig, is daar geen enkel beletsel voor. ze is alleenstaand 'Gezellig', is mijn reactie dan ook 'Maar', zegt M. haas tig. er is niets tussen ons hoor. hij komt alleen maar een kopje koffie drinken Nu i md tk. dat hier een condo léance op zijn plaats is en zeg jammer' Hoe is hel mogelijk, een vrijgevochten vrouw, die een man achternaloopt met de koffiepot, alsof ze in het horecabedrijf werkzaam is Een kopje koffie, een praatje over het weer en verder, ajuus Zijn hiervoor twee verschillende sexen geschapen? Gastvrijheid is goed M maar je moet het niet te ver drijven met je onbaatzuchtigheid, er moet op zo n ceremonie wel een vervolg zijn Vind tk. Overigens, is het u al opgevallen, dat koffiezetten iets is. waar zelfsprekend van wordt aangenomen, dat de vrouic het doet"* Hoe vermoeid ze ook is? Is dit mis schien een puntje als onderwerp op de agenda van een vrouwenpraatgroep9 Terug naar M en haar slempende vriend. M. - en met haar veel leeftijdgenoten - is nog niet genezen van de zondeval van ene zekere Eva. Ik heb haar de vraag gesteld of het iets minderwaardigs zou zijn. als ze. be halve of na het kopje koffie met haar vriend genuttigd te hebben, samen nog iets anders op zouden kunnen brengen, namelijk, elkaar wat tederheid te schenken. De hypocrisie zit diep geworteld. Waarom zich toch altijd bij voorbaat verdedigend op te stellen voor iets dat heel normaal en een facet van levenskunst is. kan zijn m ieder geval? Ik heb M gezegd, er haar van te verdenken, dat ze een slechte koffzezetster is. Niet pittig, niet opwekkend en haar voorts aanbevolen de novelle 'Een man uit Singa pore' van Renate Rubinstein, een leeftijdgenote, eens le lezen. Hopelijk, dat dit haar geneest van haar on deugdzame deugdzaamheid en het vooroordeel uil grootmoeders tijd Janneke Dierx Harms De composities van Messiaen zijn te vergelijken met schilderijen. De Franse componist maakt van zijn muziek een kleurrijk geheel. Zelf raakte hij al op jeugdige leeftijd in de ban van 'fraaie' kleurschakeringen. Vooral gebrand schilderde ramen hebben hun sporen bij Messiaen achtergelaten. In de mu ziek probeert hij met tonen die corres ponderende kleur weer terug te roepen. Daartoe heeft hij verschillende toon reeksen uitgedacht die niet alleen de melodiepatronen bepalen, maar ook Op Schouwen-Duiveland gaat men, zij het schoorvoetend, meedoen aan het volksfeest wat carnaval heet. Weliswaar alleen nog voor jeugd en jongeren want de soms wat stugge ei landers zien zichzelf nog niet met een blauwe kiel, een zwart petje en een ro de zakdoek een wat gedesorienteerde boer voorstellen. De boeren werken op Schouwen gewoon op het land en dat doen ze het hele jaar. Geen reden dus om daar vier dagen moeilijk over te doen. Voor de kinderen ligt dat anders. Die mogen best eens verkleed gaan als konijn, banaan, toverfee of misschien wel als de min of meer gehandicapte Flip Fluitketel, de man die met een stuk keukengerei op het hoofd overal in den lande furore maakt. Tijdens de Zierikzeese kindercarna valsoptocht in Zierikzee mag alles. Sterker nog: de origineelste ideeén wor den bekroond met een prijsje. Speel goedwinkelier Hans Lindhout, die zijn optochtinitiatief gesupervisieerd ziet door de Zierikzeese ondernemerscen trale, weet door zijn ervaring in het or ganiseren van carnavalsfeesten, best wat leuk is voor de kinderen. In Bra bant hadden ze het ook al door, een op tocht is enig. Zeker wanneer de jeugd zelf de optocht maken mag want het is gezond om eens wat anders voor te stel len dan een doodgewoons schoolkind. Er zijn natuurlijk ook nog mensen die zichzelf blijven. De muziek en mgjoret- tevereniging Rust Roest bijvoorbeeld. Die doen ook mee aan de optocht maar hangen daarvoor hun mooie uniformen niet in de kast. Een kleurrijk gebeuren moet het worden. De verklede kinderen kunnen zich verzamelen om 14.00 uur in Malta. De ouders mogen ook meelopen maar dan moeten ze wel een gek mutsje op of zoiets want doordeweekse mensen passen niet in een carnavalsoptocht. Bruinisse. en met name het soosbe- stuur van 'De Pul', laat het er ook niet bij zitten Voor de jongeren begint de verkleedpartij zaterdag om 19.30 uur in de soosruimte. Ook hier is weer het wedstnjdaspect aanwezig hoewel men er ook in mag zonder versierselen. De jeugd van Bruinisse kan terecht in het Dorpshuis op 3 maart om 13.00 uur. Het is de bedoeling dat het carnaval ook op Schouwen-Duiveland voet aan de grond krijgt Al was het alleen maar voor de jeugd die zo de vrije dagen van de crocus vakantie gezellig kan door brengen. De twee-en-twintig jarige leeftijd verliet Olivier Messiaen als gediplomeerd musicus het Parij- se conservatorium. Vanaf die tijd stortte deze Fransman zich met volle overgave op de studie van ritmiek. Daarin ging hij terug tot de Griekse beschaving en kwam via de Indiase muziek zelfs bij de zang van de vogels terecht. De niet-Europese muzieksystemen werden uitgeplozen. Olivier Messiaen kon dankzij die uitgebreide studies de muziekwereld met iets nieuws verrijken. Later kwamen daar nog bijzondere harmonie-systemen bij. Geen wonder dat deze Franse componist en organist in 1971 in Amsterdam de Erasmusprijs in ontvangst mocht nemen. Een bijzondere man met bijzondere muziek. Vrijdag 27 februarie zal het Residentie Orkest een tip van de sluiter van de nu al legendarische Messiaen oplichten. In de grote zaal van De Doelen brengt dit orkest een uitvoering van de Turangalila-symfonie', die Olivier Messiaen in de jaren 1946-1948 componeerde. een andere samenhang In klank weten te bewerkstelligen. Het lijkt erop alsof Olivier Messiaen bij na wiskundig in de muziek te werk gaat. Niets is minder waar. De grondgedach te bij deze Fransman is voornamelijk een mystiek denken. Zijn religieuze achtergrond, het katholicisme, komt in bijna iedere compositie om de hoek kij ken. De klankkleuren fungeren als sym bolen voor zijn geestelijke ervaringen. Messiaen begeeft zich daarmee op glad ijs. Hij neemt risico's en oogst kritiek van zijn muzikale tijdgenoten. Mes siaen is moeilijk in een hokje te stop pen, avantgardistisch of surrealistisch? Olivier Messiaen werd op tien decem ber 1908 in Avignon geboren. Elf jaar later vertrok hij al naar Parijs om daar het conservatorium te bezoeken. Hij kreeg orgellessen van onder andere M Dupré. In 1931 werd hij benoemd als organist van de Saint Trinité in Parijs, een functie die Messiaen ongeveer veer tigjaar heeft vervuld. In die periode on derwees hij de muziek en maakte deel uit van een jonge componistengroep 'Jeune France'. In 1930 verschijnt van zijn hand de compositie voor orkest 'Les Ofrrandes Oubliées'. Nog veel stukken zullen daarna volgen, niet al leen voor orkest maar ook voor koren, piano en orgel. Messiaen was naast componist ook or- nitoloog. De zang van de vogels heeft op zijn muziek grote invloed uitgeoefend. Muzikale ideeën ontsproten vaak aan deze vogelgeluiden. Composities zoals 'Reveil des oiseaux' (19531. 'Oiseaux exotique' (1956) en 'Catalogue d'Oi- seaux' (1958) laten hierover geen twijfel bestaan. De invloed van het Hindoestaanse ge loof komt tot uiting in de 'Turangalila- symfonie'. De verschillende delen van deze symfonie brengen ieder op hun ei gen wijze de effecten van Messiaen 'in beeld'. De bijzondere ritmiek speelt een belangrijke rol in dit muziekwerk. Al Redactie Schouwen-Duiven- land-Extra: Willem J van Dam PZC-kantoor Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel' 01100-16140 Privé 01198-234 Met bijdragen van Mieke van der Jagt en Rene de Dreu Foto's. Willem Mieras. Theo van de Genugten Sport. Peter Wijnen (01662-721) Daar zat dus een addertje onder het gras We hadden u el in de gaten dat heel Zonnemaire de afgebeelde treinwa gon met naam en toenaam op een briefkaart wist te krijgen Natuurlijk!! De treinwagon van Geelhoed aan de Tuinweg te Zonnemaire. Tachtig inzenders lieten zich bij de neus nemen want we vroegen van waaruit de foto genomen is!! Een hand jevol slimmerikken had de truc door. Met de ogen dicht trok ken we een briefkaart en die was van Marian Fonteine Tuin weg 4 te Zonnemaire. Marian krijgt de waardebon en de eer van de slimme burger Gefeliciteerd Marian Om onze eigen doortrapte streken een beetje goed te maken doen we het deze keer wat eenvoudiger. Schilderachtig maar lang geleden geschilderd zouden we zo zeggen Misschien cc, cuu, uuwLt üi.w.u.viwu>ournemna tegaanof dit optrekje niet voor de ondergang moet worden behoed Eerst maar de goede oplossing insturen. Nog altijd naar Grote Markt 2 in Goes. Wel graag voor dinsdagochtend want anders doet men buiten mededinging mee en dat kan toch niet de bedoeling zijn. Een heel aardige brief kregen we van mevrouw J. van de Wielen-Soeters. onze winnares van twee weken geleden Zij schrijft dat ze iedere week op dc fiets springt om de oplossing voor onze fotopuzzel te zoeken Mevrouw Van de Wielen heeft dus wel in de gaten waar het ons bij deze rubriek om gaat Het verkennen van de eigen omgeving en dan niet in het automobiel maar met het veel gezondere rijwiel Bravo me vrouw en bedankt voor uw brief muziekschool In het artikel over de muziekschool in de Schouwen-Duiveland-Extra van 12 februari waren een paar onjuistheden geslopen. Waar stond dat de Zeeuwse muziekschool op Schouwen-Duiveland een kleine 200 leerlingen telde moest eigenlijk staan een kleine 500 Dat dat gemiddeld meer is dan elders in den lande is niet helemaal waar maar dat het aandeel van Zierikzee daarin groter is wel. Dat kan komen doordat muziek korpsen hun eigen leerlingen niet meer zo vaak zelf opleiden maar de educatie ve taak overlaten aan de deskundigen van de muziekschool Het afhaken bij gitaarlessen vanwege een verkeerd verwachtingspatroon komt minder vaak voor dan in het arti kel werd gesuggereerd. Tijdens het eer ste jaar van de gitaarlessen was dat meer het geval met al hebben die effecten moeten lei den tot één groot extatische liefdes zang. Of Olivier Messiaen hierin is ge slaagd zal het Residentie Orkest duide lijk moeten maken. Donderdag 26 februari Zierikzee Wereldwinkel open van 9.30 tot 16.30 uur. 's avonds van 18.30 tot 21.00 uur. In het stadhuis vergadert de schoolraad en neemt en passant af scheid van de heer H M. van der Post. Om 19.00 uur wordt het nieuwe kerkge bouw van de gereformeerde gemeente officieel in gebruik genomen. De afde ling plattelandsvrouwenbond begint om 14.00 uur met onder andere be stuursverkiezingen in de bovenzaal van 'Mondragon'. In het hervormd vereni gingsgebouw houdt de reformatorische hulpactie 'Woord en daad', afdeling Schouwen-Duiveland een voorlich tingsbijeenkomst met als thema 'Hulp aan verre naasten'. In de Christelijke scholengemeenschap gaat een actie van start om aan geld te komen voor de vluchtelingen in Thailand. Vandaag de Fancy Fair in het schoolgebouw waar bij het publiek 's avonds welkom is. Oosterland. 14.00 uur. Soosmiddag van Oosterlandse bejaardensocieteit met de sozen van Bruinisse. Nieuwer- kerk. Ouwerkerk en Sirjansland. De be jaarden komen samen in Oosterhof. Bruinisse 19.30 uur. In de christelijke school krijgen de zesdeklassers hun jeugd EHBO-diploma A. Vrijdag 27 februari Zierikzee. De jeugd van de christelij ke scholengemeenschap trekt er in groepsverband op uit om klusjes op te knappen. De vergoeding is ten bate van de vluchtelingen in Thailand. In het Huis van Nassau organiseert de werk groep van gymvereniging Delta Sport een bingo-avond ten bate van de vereni gingskas. De avond begint om 19.30 uur. Ook in het Huis van Nassau begint om 20.00 uur de jaarvergadering van de vogelvereniging 'Zang en Kleur'. Zonnemaire. In café Bommenede gaan de wedstrijden biljarten finale derde klasse van start. Drie banden! Burgh. De Hengelsportvereniging 'De Krabbe' komt om 20.00 uur verga deren in café 'De Westhoek'. Een be stuursverkiezing en het wedstnjdpro- gramma komen aan de orde. Bruinisse. In het dorpshuis komt op uitnodiging van het soosbestuur van 'De Pul' de wwereldvermaarde popster Kevin Coyne laten horen wat er zoal op z'n repertoire staat. Zaterdag 28 februari Zierikzee. In de stad zal het een druk te van belang zijn als de grote kinder- carnavalsoplocht door de straten trekt. Muziek- en majorettecorps 'Rust Roest' bijt vrolijk de spits af. De op tocht start op het hoekje bij de Zand- kreekstraat Scheldestraat om 14.00 uur. Bruinisse. Ook carnaval in het dorps huis van Bruinisse. De jeugdsocieteit van 'De Pul' organiseert de happening van 19.00 uur. Een prijs voor wie het leukst verkleed komt. Maandag 2 maart Zierikzee. In 'Mondragon' komt me vrouw E. Verkerk-Terpstra van de VVD een lezing houden over actuele zaken in de politiek. De Antilliaanse onafhanke lijkheid vormt hierbij het heetste han gijzer. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Mevrouw Verkerk gaat eerst op be zoek in Westerschouwen. In de Aula van de Christelijke scholen gemeenschap kan iedereen vanaf 19.30 uur terecht voor voorlichting over het voortgezet onderwijs. Bruinisse. Zoals iedere maandag te doen gebruikelijk zit men in het dorps huis weer klaar met de speel- en strip-o- theek van 18.30 tot 20.00 uur. Dinsdag 3 maart Zierikzee. De gemeenteraad van de Scheldestad houdt een extra openbare vergadering over de ontwikkeling van de jachthavenaccomodatie in Zierik zee. Aanvang 19.30 uur. Renesse. Om 18.30 uur is het tijd voor de bejaarden om te gaan gymmen in het Dorpshuis. Brouwershaven. Meer bewegen voor ouderen in het gymnastieklokaal. De bewegingslessen beginnen om 9.30 uur en zijn om ongeveer 10.30 uur afgelo pen. Bruinisse. De laatste dag van het volksfeest wordt gevierd in het dorps huis door de kleinsten. Het kindercar naval begmt. om 13.00 uur en is voor het avondeten afgelopen. Oosterland.16.00 uur. Vertoning van de jeugdfilm 'De malle streken van Billy Turf (een echte dikkert) in het 'Ooster hof. Weereen activiteit van jeugdsocie teit 'De Pul'. Woensdag 4 maart Zierikzee. De Z VU houdt van 19.30 tot 21.00 uur in het RSG-gebouw aan de Manhuisstraat de cursus Vogels her kennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 36