ALE ZEEUWSE COURANT Op uitkeringen moet worden beknibbeld Zeeuwen moeten regio-radio duur betalen HÉ Peking acht zich 'verplicht' tot nieuwe stappen tegen Nederland WESTEN WERKLOOSHEID NAAR 500.000 PA US IN HIROSJIMA Marechaussee vergrijst OMROEPBIJDRAGE GAAT MET BIJNA ELF GULDEN OMHOOG Zonnig en droog Droog weer met zonnige perioden In de ochtend lichte vorst en plaatselijk, mist. Mlddagtemperatuur ongeveer drie graden. Zwakke tot matige oos tenwind 224e jaargang no. 48 Donderdag 26 februari 1981 MENSWBNR Goes lerinj. Het betekent dat begin 1985 zo'n 10 pro- I cent van de beroepsbevolking werkloos zal zijn. „Het beeld is zeer somber", al- <Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Voorlopig zal er geen einde komen aan de snelle stijging van de werkloosheid. Uit nieuwe cijfers van het Centraal Plan Bureau blijkt dat de werkloosheid binnen vier jaar de grens van 500.000 heeft doorbroken. Tot nu toe gingen de voorspellingen niet veel verder dan 450.000 werklozen in 1985. Minister Van der Stee (financiën) maakte deze nieuwe schokkende cijfers woensdag bekend tijdens het debat in de Tweede Kamer over de werkgelegenheid. voor een deel opk dit jaar herhalen De bewindsman wees erop dat het tekort ruim uit zal komen boven de raming van 5 procent. Naast het 'gat' van vorig jaar vormt ook de economische depres sie een oorzaak van de toename, door dat de belastingopbrengsten teruglo pen. De bewindsman zei verder dat nog dit jaar ombuigingen van minstens 3 mil jard gulden nodig zijn. Mogelijk zullen deze zelfs 5 miljard bereiken, indien de verslechtering van de economie door zet De minister wees erop dat extra maatregelen ter bestrijding van de Voor ongeveer vijftig miljoen dollar 115 miljoen gulden) neemt de Britse on derneming Harrison and Crosjield Ltd chemische belangen van North-Ameri can Philips Corporation in de Verenig de Staten over. zo hebben de twee maat schappijen woensdag gezamenlijk be kendgemaakt Wat de uiteindelijke koopsom wordt, hangt af van de waar dering van de activa ten tijde van de feitelijke transactie over enkele maan den. Van der Slee De Amerikaanse senaat heeft dins- dag de benoeming van William Clark, een vriend van president Reagan, tot onderminister van buitenlandse zaken i met 70 tegen 24 stemmen goedgekeurd. Clark haalde enige weken op niet bij ster vleiende wijze de wereldpers door flink te schutteren toen senatoren zijn kennis van'de toestand in de wereld i peilden. dus minister Van der Stee. Volgens hem kan de werkloosheid alleen een halt worden toegeroepen door fors te knib belen op de uitgaven voor de sociale verzekering De cijfers van de bewindsman stammen uit de zgn. middellange termijnramin gen van het CPB. Deze zullen over en kele weken door minister Van Aarden- ne (economische zaken) worden gepu bliceerd. Duidelijk is dat de economi sche ontwikkeling veel sneller verslech tert dan tot nu toe werd aangenomen. Dat blijkt ook uit de cijfers van minis ter Van der Stee over de toenemende overheidstekorten. Twee weken gele den schreef hij de Kamer nog dat het financieringstekort over 1980 uit zou komen op ongeveer 6,75 procent. Nu heeft hij dit percentage bijgesteld tot 7.5. En ook dit cijfer is nog voorlopig, zodat er een verdere tegenvaller bin nen enkele weken verwacht kan wor den. Ter vergelijking: in de Miljoenen nota 1979 werd het overheidstekort voor 1980 nog geraamd op 5 tot 53 pro cent. Deze toename van het tekort zal zich tbc-onderzoek Naar aanleiding van de tbc-explosle in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zal In de Belgische gemeenten ln het grensge bied een bevolkingsonderzoek worden gehouden PAGINA 3 onderwijsbegroting WD en CDA zullen dc niet sluitende onderwijsbegroting van minister Pais slechts accepteren als de minister de maatregelen die hij gaat nemen om het gat van bijna 120 miljoen gulden te dichten eerst voorlegt aan de tweede kamer De belangrijkste partijen in de tweede kamer wijzen de invoering van collegegelden voor de studenten bij het hoger beroepsonderwijs af. majdanek-proces Tegen vyf verdachten in het voor de rechtbank van Düsseldorf gehouden Maldanek-proces is levenslange ge vangenisstraf geeisl kernraketten Mr Josef Luns. de secretarisgeneraal van de Navo. wil niets weten van uit stel van de plaatsing of vermindering van het aantal van de nieuwe kernra- ketten die ln West-Europa worden ge stationeerd Luns ziet de 572 Pershing- 2 en kruisraketten als een absoluut mi nimum PAGINA 13 opleving economie Hel. hangt van de mentaliteit van werkgevers en werknemers af of de Ne derlandse economie zal kunnen profi teren van de opleving die eind Jaar wordt verwacht. Du zei de voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen mr C. van Veen tijdens zijn bezoek aan Indonesië werkloosheid alleen mogelijk zijn in dien door bezuinigingen in de over heidssector ruimte hiervoor wordt ge maakt. Depressie Tijdens het werkloosheidsdebat sprak minister AIbcda (sociale zaken» dan ook van een economische depressie, die 'de ernstigste is sinds de crisis van de jaren '30'. Ook dé vooruitzichten worden er niet beter op, zei hij. Nog slechts enkele maanden geleden toon de Albedazich heel wat optimistischer onder meer in interviews met deze krant. Naast de noodzakelijke matiging bij de overheid achten belde bewindslieden een teruggang van de inkomens gedu rende enkele Jaren noodzakelijk. „Wij consumeren te veel en wij investeren te weinig", zei Van der Stee. Hij vindt dan ook een snelle verlaging van de renteta rieven noodzakelijk om te komen tot een opleving van de bedrijvigheid. Maar daarvoor moet de overheid een stap terug doen De minister van financiën wees in dit verband de alternatieve plannen van de PvdA van de hand. Volgens hem hou den de socialisten juist te weinig reke ning met de noodzaak de tekorten te verminderen Wel juichte hij toe dat de PvdA was afgestapt van het streven ba nen te scheppen in de semi-overheids en dienstverlenende sector. Meer waardering toonde hij voor de plannen van WD en CDA. Hij zegde toe de woningbouwplannen in de mi nisterraad aan de orde te stellen. Wel (Slot zie pagina 6 kolom 4) Tijdens de bijeenkomst in het vredespark van Horosjima nam de paus een kind uit de menigte tn zijn armen. i Van onze correspondent i HIROSJIMA - „Oorlog is het werk van de mens. Oorlog is de vernietiging van het menselijk leven. Oorlog is dood". Met deze woorden begon paus Johannes Paulus II gistermorgen zijn vredestoespraak in Hirosjima. Staande voor het vredesmonument op 500 meter af stand van de plaats waar 35 jaar geleden de eerste atoombom viel. begon de paus een bewogen rede over het gevaar van atoombewapening. Het was een dramatisch moment op de derde dag van het pauselijk bezoek aan Japan. Twintigduizend belang stellenden waren naar Hirosjima's vredespark gekomen om het pauselijke bezoek bij te wonen. De paus deed een beroep op politici en mensen met economische invloed om een einde te maken aan gewelddadige conflicten. Na zijn vredestoespraak werd de paus door Hirosjima's burgemeester Takeshi Araki rondgeleid door het vredes- parkmuseum waai' een expositie de gevolgen van een atoomaanval op dramatische wijze illustreert Van de stad Hirosjima kreeg de paus een duplicaat aangeboden van het opschrift van de herdenkingssteen voor de 200.000 atoombom-slachtoffers De tekst daarvan luidt ..Rust in vrede, want wij zullen deze fout niet herhalen De paus besloot zjjn bezoek aan Hirosjima met een toe spraak voor wetenschapsmensen Hij drong er bij zijn toehoorders op aan verantwoordelijkheid te tonen in hun wetenschappelijk werk. Hierna vertrok de paus naar Nagasaki om er vijftien diakenen tot priester te wijden. BOOSHEID OVER UITBLIJVEN ANTWOORD DEN HAAG China heeft Nederland beschuldigd van het „opzettelijk verslechteren" van de onderlinge betrekkingen. China voelt zich onder deze omstandigheden „verplicht de komende dagen tot nieuw stappen te besluiten". MADRID - De Spaanse vice-premier en minister van defensie It.-gen Manuel Gutierrez Mellado in. die bij de overval op het parlement nogal ruw behandeld werd, wordt hier begroet door premier Calvo Sotello. Dat staat in een nota van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, waarin China zich verbolgen toont over het lange uitblijven van een antwoord op een eerdere Chinese nota van 19 ja nuari over de omstreden leverantie van twee onderzeeboten aan Taiwan. In po litiek Den Haag wordt druk gespecu leerd dat het terugschroeven van de Chinees-Nederlandse betrekkingen nu niet lang meer op zich zai laten wach ten Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft woensdagmiddag de ontvangst van de Chinese verklaring bevestigd. In de Chinese nota van ruim een maand geleden wordt het onder werp aangesneden van het terug schroeven van de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en China tot op het laagste niveau: dat van zaak gelastigden. Nederland heeft tot nog toe niet gereageerd op deze nota, om dat de kwestie hier nog volop speelt. Maar. zo verklaarde een woordvoerder van het minsterie van buitenlandse za ken gisteren, er zal nu geprobeerd wor- Tsjoen Doo Hwan is woensdag tol president van Zuld-Korea gekozen voor een ambtstermijn van zeven jaar In het voor de stemming samengestelde kiescollege van 5278 zetels kreeg Tsjoen negentig procent of 4755 van de stem men. zo is van de zijde van het college meegedeeld. den sneller tot een antwoord te komen, al kon hij niet zeggen wanneer de beant woording rond zal zijn. China noemde het lange uitblijven van een antwoord ook „abnormaal" en „buitengewoon onbeleefd". De Neder landse ambassadeur in Peking. J. Kneppelhout. nam de nota gisteren morgen in ontvangst. Op zijn vertrek wordt nu in de Chinese pers al gezin speeld door middel van het publiceren van brieven van lezers, die vragen om een „vastberaden" reactie op het Ne derlandse besluit een exportvergun ning aan RSV toe te zeggen voor de le vering van twee onderzeeboten China beschouwt dit als een inbreuk op de Ne- derlands-Chinese verklaring van 1972. Toch is dc algemene verwachting dat China pas tot definitieve stappen zal overgaan, wanneer de dsicussie in Ne derland zelf helemaal afgerond is. profpeloton Voor Jan Raas ligt de nadruk op de zorg voor zijn gezondheid Hennle Kui per is voor een beier persoonlijk con tact naar een andere wielerploeg ver hulst Het profpeloton kijkt vooruit naar het wielrenseizoen PAGINA 23 werkgelegenheid De moeilijkheden in de stukgoedsec tor van de Rotterdamse haven zullen naar verwacht wordt resulteren ln een verhes van tenminste tweeduizend ar beidsplaatsen. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland 3 en 13. Sport: 15 en 17. Radio en televisie: 21. Financiën: 23 Varia 19. MADRID (UPI'AFP/RTR) - Leopoldo Calvo. Sotelo is woensdagavond na daarvoor als gevolg van de mislukte poging tot staatsgreep opnieuw te zijn aangetreden door de kortelings nog in de Cortes gegijzelde 350 afgevaardig den met absolute meerderheid geko zen als opvolger van premier Adolfo Suarez. Deze was op 29 januari afgetre den. Sotelo kreeg 186 van de 350 stemmen en haalde daarmee ruim de absolute meer derheid van 176 stemmen mede dank zij die van de 'Catalaanse minderheid' en de irechtsei 'democratische coalitie'. Calvo Sotelo verklaarde een kabinet te zullen vormen, dat alleen zal bestaan uit leden van de tot dusverre regeren de unie van het democratisch centrum (UCD). Oppositieleider Felipe Gonza lez van de Spaanse socialistische ar beiderspartij (PSOE) herhaalde daar tegenover. zijn voorstel voor de vor ming van een coalitieregering, waarin ook de socialisten zouden moeten deel nemen. daar 'dc democratie een rege ring vereist met een brede parlemen taire basis'. Beide partijen hebben woensdag sa men met de communistische partij en de rechtse volksalliantie als voornaam ste partijen in het land evenals de t wee voornaamste vakfederaties, de pro- communistische en de pro-socialisti sche, voor vrijdag opgeroepen tot mani festaties in het hele land ter verdedi ging van de vrijheid, democratie en de grondwet. Het regeringsprogramma werd ver worpen door de socialisten, commu nisten, de Andalusische en Baskische nationalisten en zeven leden van dc 'gemengde fractie'. De politieke situatie in Spanje is ervoor Calvo Sotelo als gevolg van de mislukte poging tot een staatsgreep niet makke lijker op geworden. In feite is de druk, die Adolfo Suarez noopte tot aftreden, nu alleen maar groter Het 'morren' on der de politie, dat vorige week ontstond na kritiek op het apparaat, gevoegd bu het oude ongenoegen van de legerlei ding over het falen van de burgerlijke overheid om het terrorisme in Basken land te beteugelen dwingt hem nog dui delijker stelling te nemen dan waartoe Suarez wellicht ooit bereid zou zijn ge weest. Aan de stemming ging een debatje vooraf waarin uitbundig lof werd toe gezwaaid aan koning Juan Carlos. Daarbij sloten zich ook van harte aan de secretaris-generaal van de commu nistische partij, Santiago Carrillo, en geheel 'links, maar ook rechts. Lof kreeg ook de krijgsmacht, wier dis cipline werd geprezen. Lees verder op pagina 8 'Van onze parlementaire redactie/ DEN HAAG - De Koninklijke Mare chaussee overweegt kort-verbandvrij- willigers te gaan werven. Daarmee wil zij de vergrijzing van het personeels bestand verminderen. Staatssecretaris Van Lent (defensie) schrijft dit aan de Tweede Kamer Ver-' grijzing van „het Wapen der Mare chaussee" komt doordat veel perso neelsleden bij de militaire politie blij ven in plaats van door te stromen naar het leger of naar de burgerpolitie Op die doorstroming was het personeelsbe leid gestoeld. Van Lent wil voorts doorstroming be vorderen. door het overstappen naar de gewone politie aantrekkelijker te ma ken. Met de ministers van binnenland se zaken en justitie wordt gepraat over een beter salaris voor oud-marechaus- Mr Kneppelhout. President Reagan van de Verenigde Staten heeft dinsdag bekendgemaakt dat zijn land voor een nieuwe periode van een jaar de samenwerking met het Europese Agentschap voor Atoomener gie tEuratomzal voortzetten. In een brief aan het huis van afgevaardigden en de senaat schrijft de president dat hij de voortzetting van de samenwer king met Euratom en met de bondgeno ten van de VS 'essentieel belang' acht ten einde de verspreiding van kernwa pens te voorkomen. iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Een regionale omroep Zeeland gaal iedere Zeeuwse betaler vankijk-en luistergelden bijna f 11 per jaar extra kosten. Zeeland zal wat dat betreft de duurste provincie zijn: het contrast met dc f 1,65 extra in Noord- Holland is groot. Die cijfers staan ln een nog vertrouwelijk wetsontwerp van minister Gardeniers van erm, waarmee zij dc financiering van regio nale omroepen wil regelen. Het is de bedoeling van mevrouw Gardeniers dat de ministerraad zich op 20 maart over het wetsontwerp uitspreekt. De minister wil de financiering van de regionale omroepen via een opgelden - regeling realiseren Iedere regionale omroep kan op een jaarlijkse erm-bij- drage van 1.23 miljoen rekenen in gul densvan 81 Dan resieertereen gat van ongeveer 1.3 miljoen dat geheel door de provincies zal moeten worden gevuld Via opgelden dus. een extra heffing bo venop de kijk- en luistergelden Volgens de erm-notitie betekent dat een extra blidrage voor de 114 000 Zeeuwse beta lers van omroepgelden van f 10.80. Zee land zal dan. zoals gezegd, de duurste provincie zijn. Noord-Brabant is goed koper met f2.10. evenals Gelderland f 2.451. Zuid-Holland f 2.50» en Lim burg if 3.80) Het is overigens, aldus minister Garde niers. niet verplicht om dit bedrag te heffen, mocht er een regionale omroep komen Het staat iedere provincie vrij om een deel via bijvoorbeeld de algeme ne middelen te financieren. Dat die ruimte er ook werkelijk Is. lijkt overi gens uitgesloten. Rol provincies Minister Gardeniers, die in 1979 met haar regionale omroepnota kwam, komt via het nu nog geheime wetsont werp tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer om de regionale om roepen voor een deel via een opgelden- regeling te betalen. De bewindsvrou we reserveert een grotere rol voor de provinciale bestuurders in vcrgelij- (Slot zie pagina 8 kolom 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1