Jan Raas: Liever nu kritiek, dan straks in de vernieling DE BRUYNE: ALS ZOETEMELK TOUR KAN WINNEN, KAN KUIPER HET OOK Eerste doel van Hinault: zege Parijs-Roubaix PROFPELOTON 1 91 B1 Start wielerseizoen SARQNNI: ITALIAANSE KAMPIOENEN BESTAAN SLECHTS OP PAPIER IK BEN ZEER BEWUST MET MIJN GEZONDHEID BEZIG PZC/sport is DONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 ANTIBES-Jan Raas in zonnig Zuid-Frankrijk Antibes; blauw-wit; palmbomen; mimosa; de geur van houtskool), rustend op de kamer van een comfortabel hotel zoals hij er in zes seizoenen beroepswielrennen al veel van binnen heeft gezien: „Dit nog een paar jaar, dan is het afgelopen. Maar dan...? Wat dan...? Ik zou het op dit moment niet weten". Het uitgangspunt van Jan Raas is al tijd geweest dat hij op zijn 32e jaar („hooguit m'n 33e") zijn carrière af- gejuicht en geprezen omdat je zo'n doorbijter bent, en zó zitje alleen wan neer na hetseizoen blijkt datjeje onver antwoord hebt geforceerd Dan kun je mooi al die ellende in je eentje opknap pen. Liever nu kritiek, dan straks in de vernieling, dacht ik toen ik uit de Tour de France ging" Stoppen „Zo redeneer ik ook over het moment van stoppen. Zou ik m'n 32e. of 33e. nog even gezond zijn als nu en zou ik goede uitslagen blijven houden, dan plak ik er cén of twee jaar aan. Ten minste: als ik het allemaal nog kan opbrengen om zó met dit vak bezig te zijn als het hoort. Zou ik met tegenzin naar de wedstrijden gaan. dan stop ik abso luut. Ook al verdien ik goed. Van de andere kant kan geld gecombineerd met een goede gezondheid, de doorslag geven om langer wielrenner te blijv< sluit, van welke termijn thans nog een jaar of drie, vier rest. Maar: de rek zit er in. „Want", redeneert Jan Raas nu, „ik ben gezond en zolang ik gezond ben kan ik zeker nog wel een jaar of vier, vijf mee. Mijn gezondheid is het be langrijkste. Daar ben ik erg bewust mee bezig". In het vorige wielerseizoen bewees hij dat zeer nadrukkelijk door na twaall dagen Tour de France op te stappen toen de eerste zware klimkilometers waren aangebroken. Op dat moment droeg hij de groene trui en had zijn ploegmaat Joop Zoetemelk ieders steun nodig om te bouwen aan zijn Tour-overwinning Jan Raas: „Ik kon me voorstellen dat men teleurgesteld was over mijn opga ve en ik wist dat daar kritiek op zou gaan komen. Dat begreep ik op dat mo-^ dan ik altijd wilde. Er van uitgaande ment allemaal donders goed. Maar ik vond dat ik alleen maar aan mezelf moest denken. Vanaf het voorjaar, toen ik in Parijs-Roubaix bij een valpartij ongelukkig terecht kwam, tobde ik met m'n rug. Het einde van de Tour zou ik alleen maar hebben kunnen halen met een stel spuiten en daar paste ik voor. Want weetje wat het is: zó word je toe- dan, dat ik op dat moment geen pas send ander werk heb. Want ik weet nog lang niet wat ik straks in de maat schappij moet gaan beginnen. Echt druk maken doe ik me er nog niet om. maar ik ben er toch wel regelmatig mee bezig". „Een zaak beginnen? Ik weet het niet Op dit moment trekt me dat van geen kanten. In de wielersport blijven' Wie weet. Ik sluit dat zeker niet uit. Ploeg leider bijvoorbeeld. Maar dat is zo af hankelijk van de omstandigheden dat ik daar nu nog niet echt zinnig mee be zig kan zijn". In elk geval is het zo. dat Jan Raas de publieke opinie bestrijdt dat wie ooit wereldkampioen wielrennen bij de profs werd zijn toekomst in materieel opzicht heeft veilig gesteld. Ook al wor den er voor een coureur in de regen boogtrui startgelden betaald van dui zenden guldens en ook al stijgt het jaarsalaris tot directeursniveau „Ik weet niet waar de mensen het vandaan halen dat een wereldkampioen onbe zorgd de toekomst ingaat. Van eénjaar regenboogtrui kun je geen bestaan op bouwen. Daarvoor moet je zeker een jaar of acht aan de top staan en dan bovendien de gave hebben om verstan dig met je geld om te springen. Natuur lijk verdien je in het jaar datje wereld kampioen bent een salaris dat hoger ligt dan dat van de gemiddelde arbei der. maar als je er de onkosten vanaf trekt en als je er van uitgaat datje het in dit beroep binnen een paar jaar moet maken, hou je er minder aan over dan men wel denkt". En dan heeft Peter Post onlangs ook nog loonmatiging voor deze bedrijfs tak voorspeld. Jan Raas: „Als iedereen moet inleveren, zullen wij er ook niet aan ontkomen, dat lijkt me logisch. Daarbij is het eigenlijk niet van belang hoe wij dat vinden, want als de spon sors een kleiner budget maken en wan neer om financièle redenen minder mensen naar wedstrijden komen, dan valt er voor ons minder te verdelen. Zo simpel ligt dat. Ik vind alleen dat er op dit moment ten onrechte ophef wordt gemaakt over onze startgelden. Vroe ger betaalden de organisatoren kapita len aan buitenlanders die met hun prestaties en hun naam een hoop volk trokken. Nu wij als Nederlanders in de belangstelling staan, wordt ineens ge steld dat die bedragen aan de hoge kant zijn. Terwijl er een paar jaar gele den verhoudingsgewijs méér werd be taald aan de buitenlanders. Ik zeg daar verder niets van, want ik vind het wel best zo, maar ze moeten niet roepen dat wij overvragen want dat is niet waar. Gezien de prestaties die wij leveren, hebben wij eerlijke bedragen". In financieel opzicht, wordt het nade rende einde van zijn contractuele over eenkomst met Raleigh voor Jan Raas een belangrijke zaak in het komende seizoen. Dat geldt overigens voor alle leden van de ploeg die in december transfervrij zijn terwijl het onzeker is of hun huidige sponsor doorgaat Derhal ve de spannende vraag of de top van de Nederlandse profwielrennnerij samen blijft, of dat ieder z'n weg gaat Jan Raas. „Wat mij persoonlijk betreft, wacht ik tot na de voorjaarsklassiekers Dat is de tijd waarop er onderhandeld wordt voor volgend jaar. Internationaal geldt de regel dat dat niet mag voor 1 oktober, maar we weten allemaal dat dat een lachertje is. Peter Post heeft ons beloofd dat hij op zo kort mogelijke ter mijn zal laten weten wat onze sponsor voor volgend jaar van plan is en wat hij persoonlijk wil. Ik zelf heb twee uit gangspunten: wat kan ik verdienen en welke renners zitten in m'n ploeg". MARSEILLE - Wat Bernard Hinault in het vroege stadium van de wielercompctitie 1981 uitstraalde, noemt men in wielerjargon „scherp staan". Hij heeft gedurende de winterse rust de strijd tegen de calorieën overtuigend zichtbaar gewonnen en zijn moraal, zoals de wielrenners nog steeds met een verkeerd woord de mentale gesteldheid aanduiden, maakt niet de indruk aangetast te zijn door de roddels én de negatieve publiciteit die zijn opgave in de Tour de France bcgelcidden. Ook het feit dat de beste van zijn knech ten. Jean René Bernaudeau, opstapte om in de ploeg van Maurice de Muer de plaats in te nemen van Henrue Kuiper, bracht Hinault. zo te merken, niet uit zijn evenwicht. Evenmin dat Bernau deau bij zijn overstap Chalmel en Chau- maz meenam als hulpkrachten en ook nog Roland Berland aan de diensten van Hinault onttrok doorhem als assis tent-ploegleider aan De Muer toege voegd te krijgen. Dat zijn ex-ploeggeno ten in enkele interviews hard natrapten („Hij is een dictator") is iets waar Hi- .nault zijn schouders over ophaalt. Mentale inzinking De beslissing van Jean René Bernau deau om eigen baas te gaan spelen en de manier waarop dat gebeurde, voert Bernard Hinault in een terugblik op het vorige seizoen aan als een van de mede oorzaken die leidde tot zijn op zienbarende opgave in de Tour de France. Want dat het alléén zijn aller lei vragen oproepende knieblessure was. die hem tot een aftocht dwong, is een uitleg die hij zeer nadrukkelijk af wijst: „Ik kreeg een mentale inzinking toen ik merkte dat er ploegleiders wa ren die mijn renners begonnen te bena deren voor volgend seizoen. Zo is het vertrek van Bernaudeau begonnen". „Bovendien, en dat werkte geestelijk ook in mijn nadeel, ergerde ik me aan het feit dat een aantal coureurs, die ik warm maakte voor een actie tegen de Tour-organisatie, op het beslissende moment hun toezegging introk Ik vond het onjuist, en dat vind ik nog steeds, om ons in de Ronde over de parcoursen van een klassieker te sturen, zoals toen in de het Noorden. Om die reden rijd ik dit jaar ook geen Ronde van Vlaande ren Al die kasseien en de Koppenberg waar je niet fatsoenlijk tegenop kunt. hebben in mijn ogen niets te maken met de wielersport. Toen ik daar vorig jaar in de Tour wat bekende coureurs over aansprak, vonden die dat ook. maar uit- eindelijk demonstreerde niemand mee Dat maakte me zó woedend, dat ik be sloot om als tegenreactie zó hard te koersen in de etappe naar Lille. dat de genen die me in de steek lieten zouden voelen hoe ik dat vond" „Achteraf bezien is dat- de grootste fout geweest die ik maakte. Door in die rit met Kuiper zo veel te geven, reed ik niet de anderen, maar mezelf de vernieling Enthousiaster Door zijn val in het Criterium der Azen, reed Hinault vanaf september geen wedstrijden, welke ongewone er varing hij voor het nu begonnen sei zoen als bijzonder positief aanmerkt. „Ik voel me enthousiaster. Daarbij speelt het ongetwijfeld een rol dat ik niet, zoals vorig jaar, twee grote ron des rijd. Toen kon ik het me niet per mitteren vroeg in vorm te zijn. Nu wel. En daarom mik ik op een piek in maart-april, met als voornaaste doel een eerste plaats in Parijs-Roubaix. Mét de Ronde van Lombardije vind ik dat de mooiste klassieker voor een ere lijst. Lombardije won ik al, nou die an dere nog..." FREJUS - Een opmerkelijke verschijning in het beroepsrennerspelolon dat langs rood-bruine rotsen en schitterende boomsoorten de slingerweggetjes aan de Middellandse Zee neemt: Giuseppe Saronni, troetelkind van de Italiaanse wielersport. Samen met Francesco Moser. Gibi Baronchelli en Pierino Gavazzi. vormt hij de smalle top in een land waar eens de basis breed was. „We hebben kampioenen genoeg", zegt Giuseppe („Beppe") Saronni, „maar ze bestaan slechts op papier". Waarmee hij kort en duidelijk de oorzaak van het verval aangeeft: in de publici teit opgehemelde jonge coureurs die kopje-onder gaan in de weelde van hun door gretige sponsors te hoog bepaalde eerste salarissen en wier ontu ikkeling smoort in de bewieroking van familie en supporters. Zelf is hij goed bestand gebleken tegen die luxe Giuseppe Saronni die bij een wedstrijd voor de best geklede renner ongetwijfeld ook vooraan zou eindigen en die in een competitie om een prijs voor de beminnelijkste coureur eveneens groot kanshebber is op de overwinning Nochtans zijn de gevaren voor hem groot ge weest. want hij werd beroepsrenner op een leeftijd die vanwege de invloeden van buitenaf nogal eens te jong bleek voor ontluikend talent 19 jaar. Nu is hij 23 en in die tussenliggende tijd verplichtte hij het Italiaanse wielervolk aan zich door een indrukwekkende serie overwinningen (vorig jaar werd hij met het internationale seizoenrecord van 30 eerste prijzen topscorer vóór zijn landgenoten Moser - 19 Baronchelli -18 -. en Gavazzi. 8) Onder deze serie waren drie absolute toppers de Ronde van Italië in 1979. de Waalse Pijl in 1980 en - eveneens vorig jaar - het nationaal kampioenschap. Wat in die prestatiecurve het meest opvalt, is de be scheiden rol van Saronni (afkomstig uit Piemonte; zoon van een buschauffeuri in de Belgische en Franse klassiekers. Drie keer tweede Het duurde tot vorig seizoen voordat hij op het traditionele wielcrterrcin zijn eerste koers won (Waalse Pijl). Voor het overige kw aïn hij er niet aan te pas. ook al omdat hij niet overal startte. Saronni: „Voor een Italiaanse coureur is het koersen, en winnen, in Italié verreweg het belangrijkste. Ik bewijs mezelf en mijn sponsor een grotere dienst door in mijn eigen land alle belangrijke wed strijden te rijden dan een compleet klassiekerprogramma in Frankrijk en Bel- gie. Daarom richt ik me dit jaar ook meer op Milaan-San Remo dan bijvoorbeeld op Parijs-Roubaix, die iedereen internationaal zo bclangrijk\vindt. In Parijs- Roubaix zien ze me voorlopig niet. Ik ben daar eens flink gevallen: voor mij hoeft het niet. die ellende in de Hel van het Noorden. Laat mij maar proberen Milaan- San Remo te winnen. Ik werd drie keer tweede. Dat frustreert me enorm". In dat beleid zou Giuseppe Saronni dit seizoen weieens een spectaculaire omme zwaai kunnen gaan maken door niet te starten in de Ronde van Italië, maar zich in te schrijven voor de Tour de France. Mocht Giuseppe Saronni door in de Tour de France terecht komen („gezien de achtergronden is dat voor de sponsor en mij publicitair zeker geen slechte zaak"! dan gebeurt dat een jaar eerder dan hij indertijd bij het maken van zijn carrièreplanning samen met zijn ontdekker (en nog steeds zijn ploegleideri Carlo Chiappano bepaalde. Saronni. .We spraken af dat ik de Tour de France niet eerder dan in 1982 zou rijden Maar het is met mijn ontwikkeling als wielrenner zo boven verwachting goed gegaan, dat ik het best aandurf om een seizoen vroeger aan de Ronde van Frankrijk te beginnen". Dag in trainingskamp in Zuid-Frankrijk. Vlnr. Hennie Kuiper. Fred de Bruyne Roger de Vlaeminck. (Van onze verslaagever Peter Heer- kens) MOUANS, SARTOUX - Op zijn 32e jaar hoopi Hennie Kuiper met een deze winter voltrokken transfer (van Peu geot naar DAF) eindelijk de ploeg ge vonden te hebben waarvan de mentali teit aansluit op zijn grote behoefte aan gezelligheid en persoonlijk contact. „Peter Post", zegt hij over zijn Raleigh- jaren, „heeft grote capaciteiten. Zon dermeer Maar op het menselijke vlak kon ik niet met hem overweg" En m een onthulling over wat zich ach ter de schermen van twee seizoenen Franse dienst afspeelde „Maurice de Muer deed als ploegleider zijn best. maar het contact tussen ons was het eerste jaar uitgesproken slecht, daarna wat beter, maar uiteindelijk toch niet zoals het hoort. Daarbij heb ik mezelf overigens het meeste te verwijten" De open biecht van Hennie Kuiper in het Zuidfranse gehucht Mouans-Sar- toux waar hij in trainingskamp zit om dat zijn nieuwe ploegleider Fred de Bruyne het nut daarvan groter vond dan het rijden van de ronde van de Mid dellandse Zee „Ik had. toen ik bij die Fransen kwam. nel een sensitivity-cur- sus gedaan en achteraf bekeken ben ik met die ervaringen te overmoedig gaan werken. De Muer verwachtte veel van mij omdat hij uiteindelijk tegenover zijn directie mijn contract, en dus de investering, bepleite als vervanger van Bernard Thevenet Na die cursus had ik echt het idee mij maken ze niks wijs. ik zal hier wel eens even de puntjes op de gaan zetten. Want niet alleen Thevenet was een zwakke schakel geworden, het hele spul lag eigenlijk op zijn achter ste". Prima mens „Ik trok alles naar me toe en ik bemoei de me overal mee. Daardoor brak ook meteen de persoonlijke relatie tussen De Muer en mij. Een goed gesprek tus sen ons was. door mijn houding, onmo gelijk en daar heb ik nu spijt van want later leerde ik De Muer kennen als een prima mens. maar toen lag onze ver houding al te ver in stukken". Die problematiek bleet voor de buiten wereld verbol gen toen Hennie Kuiper in de Tour de France van 1979 moest uitleggen waarom zijn met krasse taal opgebouwde prognoses geen gelijke tret hielden met zijn prestaties. Hennie Kuiper nu „In die Tour speelde ook de fout mee dat ik er weer te enthousiast tegenaan ging Die sensilivily eursus. die nieuwe ploeg het kon voor mij niet op Ik dacht alles aan te kunnen En maar pralen en maar plannen ma ken De ene theorie na de andere, sche ma op schema: discussies, analyses. Op het laatst draaide lk door. Ik wilde het te goed doen en ik raakte overgecon centreerd Overspannen eigenlijk. Ik vind hel een rol woord, overspannen, VLISSINGEN - Het internationale proTwie- lerpclolon is als volgt samengesteld: Nederland TI RALEIGH-CREDA: ploegleiders. Peter Post en Jules de Wever renners: Aad van den Hoek. Frank Hoste (B>. Gerrie Knetemann. Henk Lubberding. Jö Maas; Bert Ooster bosch: Ludo Peeters "Bi. Cees Pric-m: Bert Pronk. Jan Raas. Johan van de Velde Leo van Vliet: Wilfried Wesemael iBi; Ad Wlj- nands. Joop Zoetemelk en per 1 mei Jacques Hanegraaf. HB ALARMSYSTEMEN: ploegleider Henk Koopmans renners Roelof Groen Jos La ro mer tink: Heddie Nleuwdorp: Herman Pon steen Jos Schipper; Johan van de Meer: Wies van Dongen Jacques van Meer: Ad van Peer; Jan van Tilborgh. Mario van Vlimmeren: Hans Vonk: Peter Zljerveld. FEM1S BANK-ELRÓ SNACKS: ploegleider Jos Elen renners Sylvester Aarts. Peter Godde: Jan Gommers: Nico van Hest. Levten Klaassen; Jan Kole. Jan Leyten; Johan van de Linde: Ger Mak. Ko MoriU: Ad Oprins; Theo Smit. Ad Tak België CAPRI SONNE-KOGA MYATA: ploeglei ders Walter Godefroot en Pa trlck Lefevere: renners: Uwe Bolten i WdlRonny Claes. Wil ly de Geest. Ludo Delcrolx Mare Demeyer. Theo de Roov (Nedi; Jos Jacobs; Rudy Peve- nagc Eric Vandewlele: Gerrit van Gestel: Guido van Sweefelt. Pol Verschuere. Dirk Waayenberg. Ludwig Wljnants. Daruel Wil- lems; Jostein Wilmann (Noori: Peler Winnen (Ned). DAF TRUCKS-COTE D'OR-GAZELLE: ploegleiding Fred de Bruyne en Jose de Cau- wer renners: Luc Colijn; Ror.an de Meyer. Roger de Vlaeminck: Hendrik Devos. Hennie Kuiper (Ned); Hans Langerijs (Nedl; Marcel Laurens. René Martens. Guy Nulens; Patrick Pevenage. Eddy Schepers. Hennie SUmsnij- der (Ned): William Tackaert; Adrie van de Poel (Nedl BOULE D'OR: ploegleiders Lomme Dnes- sens en Willy Jossart renners Alain de Roo: Werner Devos: Ronald Dewitte. Ludo Frijns: Martin Havik (Ned): Guy Janiszweskl: Fred dy Maertens; Eddy van Haerens. Jan van Houwelingcn (Ned); Fons van Katwijk iNed); Piet van Katwijk (Ned); Kamiel van Linden. Frits Pirard (Ned); Erie van de Per- re, Frans van Vllerberghe: Gery Verlinden; Patrick Versluys; Johan Wellens: Leo Wel lens. Paul Wellens SPLENDOR: ploegleider Albert de Klmpe renners. Marizio BeLlet. Joseph Borguet; Johnny Broers iNed); Rudy Colman. Claude Cnquielion, Johan de Muynck: Luc de Smet; Etlenne de Wilde. Eric d'Haene. Sean Kelly der). Lieven Malfait. Ronan Onghena; Eddy Planckaert: Walter Planckaert Daniel Plum- mer. Eugene Urbany (Luxi. Guido van Cal- ster; Rene van den Bossche. Jan Wljnants: Patrick Devos. Sven Ake Nilsson (Zwei VERMEER-THIJS: ploegleiding Roger Swerts en Lucien Willekens: renners: Her man Bevssens; Jan Bogaert; Pierrot Cuy- pers; Etienne de Beulc: Franky de Gendu Alain Desaevcr; Jos de Schocnmaccker; Fons de Wolf; Fedor den Hertog (Ned): Willy Govaerts. Roland Liboton. Louis Luy tenMi chel PollenUer. Jos van de Poel. Adrie van Houwelingen (Nedl: Frans van Looy. Stal van Roosbroeck. Patrick Verstraete. Eddy Verstraeten BOSTON-IFI-MAVIC: ploegleider Robert Lauwers; renners Jan Baayens; Ronny Bos- sant: Carlos Cuyle. Roger de Cnijf. Luc de Grauwe: Paul de Keyser; Marc Goossens. Dirk Heirweg; Derek Hunt (GBi. Jan Jonkers (Ned): Jan Nevens: Willy Scheers: Willy Teir- llnck; Philippe Tesmere. Stan Tournc. John ny Vanderveken, Frank van Impe; Lucien van Impe. Jan Verfaille; Benny Vermeulen EUROBOl'W: ploegleider Ward Wouters renners: Rudy Cottenies. Bernard Debuis- son: Christian Dumont Dirk Gilbert: Ivan Lamote: Benny van Brabant. Filip van de Ginste. Jan van der Stappen, René van Gils; Leo van Thielen. Patrick Vermeulen FANGIO-SAPECO: ploegleider Wilfried Reybroeck renners Willy .Albert. Frank Arijs. Patrick Bossuyt: Dennis Ertveldt. Ja- ques Martin. Rudy Matthijs Robert Mcin tosh; Ronny Naets. Philippe PoisonnleriFr.i, Hendrik Reubens (Cam; Willem Thomas; Mi chel Vaarten, Michel van der Slagmolen, Etienne Vandersnickt An toon van Hoornwe- der. Cees van Nieuwer.huize MASTA-PEETERS-BBS: ploegleider Albert van Vlierberghc. renners. Leo Arnouts. Ri chard Bukacki (NedkAndré Boonen. Rik Caethoven. Johnny de Nul. Marc Desmet: Jos Devlts: Miel Gijsemans. Jos Gljsemans. Charly Jochums: Marc Remer Ludo Schur- gers. Benny van der Auwera, Ghislatn van Landeghem; Alex van Linden SAFIR-GALLI-LUDO: ploegleider Florent van Vaerenberg. renners: André Dierickx; Oscar Dierickx Patrick Lerno. Willem Pee ters. Benny Schepmans. Willy Sprangers: Rik Vandenbrande. Filip Vandenbrande; Etienne van dcr Heist, Marc van GeelRonny van Holen. Eddy van Hoof, Herman van Springel. Willy Vigouroux; René Wuyckens, Yvan Zagers. GENERALI: renners Danny Ameloot: Eddy Cael; Eric Jaques. Roger Verschaeve Frankrijk RF.NAULT-GITANE: ploegleider Cyrllle Guimard. renners: Hubert Arbes: Bernard Becaas. Charles Berard: Yvon Berlin. Pa trick Bonnet. Jean Chassang Lucien Didier (Luxi: Bernard Hinault; Jean-Paul Lebrls. Maurice le Guilloux: Greg Lemond (USAr maar ik geloof niet dat het anders was". Onder leiding van Fred de Bruyne. de oud-beroepsrenner en televisie-com mentator wiens karakter overeen komt met zijn profiel van de ideale ploeglei der, gaat Hennie Kuiper andermaal proberen uit te blinken in zijn speciali teit als wielrenner: het rfjden van de Tour de France. Gele trui Kuiper: „Ik zeg niet dat ik hem ooit win. Maar gezien mijn prestaties in het verleden zou het eens wel moeten kun nen lukken. Met Hinault en Zoetemelk hoor ik bij de kanshebbers en ik geloof dat je in zo'n positie niet met het idee moet leven dat je van die drie de minst grote bent. maar dat je de ambitie be hoort te hebben dat je de beste wilt zijn. Ik weet van mezelf dat ik geen supervedettc ben, maar ik weet ook dat ik dagen heb w aarop ik verschrik kelijk hard kan fietsen. Waarom zou er dan niet ooit een kans komen de Tour te winnen? Maar voorlopig zou ik al tevreden zijn met één dag gele trui. Dat is mijn grootste wens: ooit die gele trui gedragen te hebben". Fred de Bruyne: „Ik weet dat het blaze- rig klinkt en daarom schreeuw ik het ook met van de toren, maar: Kuiper Is in staat de Tour de France t.e winnen. Waarom? Omdat Joop Zoetemelk het ook bleek te kunnen En als het Zoete melk lukt. moet het Kuiper ook lukken C'est tout". Marc Madiot. Pascal Polsson; Bernard Qull- fen Jean Francois Rodriguez. Pierre Ray mond VUlemiane. PEUGEOT-ESSO-MICHEL1N: ploegleiders Maunce de Muer en Roland Berland; ren ners: Phil Anderson (Ausi. Jean René Ber naudeau. Jaques Bossls. Bernard Bourreau: Frederick Bum: Francis Castaing; André Chalmel. Gilbert Chaumaz. Gilbert Duclos Lassalle. Graham Jones iGB>. Michel Lau rent.. Roger Legay. Hubert Llnard: Philippe Martinez. Robert Millar (Schot); Patrick Per- ret: Stephan Roche (Ieri. Dominique San ders: Pascal Simon. M1KO-MERCIER-VIVAGEL: ploegleider Jean Pierre DanguiUaume; renners: Kim An dersen (Den); Rene Bittinger. Regis Clere. Patrick. Frlou. Joèl Gallopin; Jean Louis Gauthler. Didier Lebaud. PlerTe le Bigaut; Christian Levavasseur: Raymond MarUn; Hubert Mathis: Pierre Henn Mentheour. An dre Mollet: Gerald Oberon (Zwii. Serge Perm. Marc Revoul. Christian Seznec; Patrice The- venard, Frederick Vlchot. LA REDOL'TE-MOTOBECANE: ploegleider: Philippe Crepel renners RobertAiban; Pier re Bazzo. Alain Bondue. Michel Demeyre; Marc Durant; Pascal Guyot. Christian Jour- dan. Michel Larpe: Mariano Martinez; Jean Marie Michel. Jean Francois Pescheux. Paul Sherwen (GBi, Bernard Vallet; Jean Luc Vandenbroucke (Bell. Ferdl van den Haute (Bell. Didier Vanoverschelde PUCH-WOLBER: ploegleiders: Rudi Altigen Marcel Boishardy. renners. Jean Alain de Carvalho. Rolf Haller (Wdli Yves Hezard: Hans Hindelang (Wdli, Gerard Kerbrat iWdl>. NeumeyerlWdll; JacquesOsmont. Re gis Ovlon; Jean Francois Rault. Gerard SchOnbacher (Oosi; Klaus-Peter Thaler (Wdl); Bernard Thevenet; Claude Vincerv- deau. SEM-FRANCE LOIRE: ploegleider Jean de Gribaldy en Pierre Rlvory; renners Joaqulm Agostlnho (Port): Serge Beuchery. Jean Francois Chaunn. Michel Comelisse, Robert Dill Bundi (Zwii; Guy Gallopin; Dominique Garde, Jean Paul Hosotte; Patrick Hosotte. Ferdinand Julien; Fernando Mendes (Port): Patrick Moerlen (Zwii. Daniël Muller (Zwl); Regis Roqueta. Roland Salm iZwii. Patrick Spinelli. Marcel Summermatter (Zwii. Mar cel Tinazzi. Jean Raymond Toso Italië FAMCUCINE-CAMPAGNOLO: ploeglei ders Giorgio Vannucci en Luciano Pezzi: renners Carmelo Barone Gregor Braun (Wdii Catlaneo. Ghlbaudo. Palmiro Mascia- relli: Leonardo Mazzantini. Mmetti, Dante Morandi: Francesco Moser; Graziona Sal- viettl: Glauco Santoni. Glancarlo Torelll. GIS-CAMPAGNOLO: ploegleider Carlo Chiappano. renners Leonardo Bevilacqua: Roberto Ceniti: Simone Fraccaro. Gabnelle Landonl. Valerio Lualdi. Wladimlro Panlzza; Gulseppe Pasueilo. Piovani; Antonio Saron ni; Gulseppe Saronni; Gianluigi Zuanei. BIANC1-PIAGGIO: ploegleider Giancarlo FerTetti. renners Gaetano Baronchelli: Glbi Baronchelli; Silvano Contlni. Aldo Donadel- lo. Knut Knudsen iNoori; Paganesi. Serge Parsani: Walter Polini. Tommy Pnm (Zwei; Alf Segersall (Zwei. Ennio Vanottl, Bruno Wolfcr (Zwii; INOXPRAN; ploegleider Davi- de Boifava. renners Giovanni Battaghn. Per Bausager (Deni: Nazzareno Berto: Blatti, Bontempi; Alfredo Chlnetti; Alfonso Dal Plan. Bruno Leall; Luciano Loro. Jórgen Marcussen (Den); Penni. Amilcare Sgalbazzi. MAGNIFLEX-OLMO: ploegleider Franco Cnbion: renners: Marino Amadori; Bazzic- chi. Glancarlo Caslraghi. Digerud. Plenno Gavazzi. Ennco Guadnni. Bernt Johansson (Zwei. FrancescoMasi. Leonardo Natale. Ma- no Noris, Renosto; Paolo Rosola. HOONVED-BETTECCIHA: ploegleider Di- no Zandegu; renners. Villorio Algeri; Allver- U. Bevilacqua; Brno. Bomblnl, Luciano Bor- gognonl: Faraca; Groppo. Giovanni Manto- vanl. Giovanni Moro. Patellaro. Rui; ZappL SAMMONTANA-BENOTTO: ploegleider Waldemaro Bartolozzr renners: Moreno Ar- gentln. Fulvlo Bertacc.o; Maurizio Bertini; Pierangelo Bincoletto: Claudio Corti, Gianni Giacomini. Grad) Salvartore Maccall; Mount. Hans Hendrik Oersted cDem: Ales- sandro.Pozzi. Roberto Vlsentini SANTINI-SELLE ITALIA: ploegleider Piero Pieroni renners; Tranquillo Andretta. Ales- sio Antonmi; Mario Beccia. Claudio Borto- lotto; Giuliani Cazzolato. Silvano Cervato: Fiorenzo Faveru. Riccardo Magrini; Gulsep pe Martmelli: Lorenzi: Rabiottim. WILLIER TRIE5TINA-SELLE S.MARCO: ploegleider: Carlo Menicagli; renners. Cesare Cipollini, Clivati. Franco Conti: Antónlod'A- lonzo; Corrado Donadio. Maesirelli. Montel- la; Sergio Santamarta. Savlnl; Alfio Vandi Spanje ZOR-HELIOS: ploegleider: Javier Minguez: renners. Angel Arroya; José Miguel Gonzalez Barcala: José Antonio Cabrero Angel Cama- rillo, Eduardo Chozas. Tomas de la Fuente. Guillermo de la Pena. Eugenio Henanz. Isi- dro Juarez, Miguel Maria Lasa: José Luis Lo pez Cerron, Carlos Machin; Pedro Munoz: Faustino Ruperez. KELME: ploegleider Rafael Carrasco. ren ners. Francisco Albelda Vicente Belda. Juan Fernandez: Jorge Fortia; Gines Garcia. Car los Greu2. Jesus Gusman; Vicente Perez Iba- nez. Rafael Landron dc Guevara. Manuel Murga; Avelino Perea; Celestino Pricto; Je sus Suarez Cuevaz. Jaime Vtlamajo. TKKA-CAMPAGNOLO: ploegleider Domin go Perurena: renners Bernardo Alfonsel: Juan Carlos Alonso; Faustino Cueli; Noel de Jonckheere <B). Frederico Echave, Alberto Fernandez. Eulallo Garcia; Salvador Jarque; Isniael Lejarrela. Marino Lejarreta, Geert Malfait (B>: Paulino Martinez, Jose Luis Ro driguez Iguanzo. José Luis Vlejo: Felipe Ya- COI.CHON CR-FLAVIA: ploegleider Manuel Rodriguez Ayora. renners José Antonio Ber- nal. Francisco Javier Cedena. Antonio Coll: Bernardo del Pino, Ignacio Fandos: Antonio Liopis; Jesus Rodriguez Magro: Antonio Rumbo. Francisco Sala. HERMANOS MANZANEQUE: ploegleider: Miguel Moreno, renners Francisco Codony; Javier Elorriaga. Miguel Gutierrez Mayor: Juan Hernandez Ubcda. José Nazabal; Felix Perez. Juan José Verdu. Pedro Vilardebo. REYNOLDS:ploegleider Jose Miguel Echa- varri: renners: Miguel Acha; Dominique Ar- naud (Fri: Juan Maria Azcarate. Anastasto Grecian©, Carlos Hernandez: Jose Luis La- guia. FRanclsco José Lopez Izcue. Jose Mar tin Ocana Luis Vicente Oun. Hector Rondln; Jesus Mana Segura. Ricardo Zuniga. West-Duitsland Bernard Hmautt KONDOK: ploegleider Klaus Bugdahl: ren ners. Heinz Betz. Werner Beiz: Santo Fossa to (Hi Peter Kehl: Ludo Loos «BHenn Rinklin Han.-. Schropfer.Roy Schuiten (Ned); Dietrich Thurau. Klaus Thurn; Da- nlclla Tinchella (It). Weber. Zwitserland CILO-AUFINA: ploegleider August Girard: renners Guido Amrhem. Thierry Bolle. Beat Breu: Serge Demièrre. Joseph Fuchs. Daniel Glsiger, Erwin Lienhard. Stephan Mutter. Godl Schmutz, Uli Sullen Joseph Wehrll. Zaterdag begint in Gent met de Omloop Het Volk het internationale profwie- Ierseizoen pas echt. Na de voorbereidingswedstrijden aan de Middellandse Zee-kust betekent de openingsklassleker het officiële startschot van een seizoen dat duurt lol november, wanneer in de Verenigde Staten de Ronde van Californie wordt gehouden Een overzicht van het internationale prof peloton en gesprekken met enkele hoofdrolspelers van dit seizoen vindt u op deze pagina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 19