Van Veen in Jakarta: eind dit jaar opleving economie 10,68% Inperking tijdelijke verhuur Kernenergie mag consument niet worden opgedrongen Bisschoppen nog steeds verdeeld INTEGRAAL KANKERCENTRUM VOOR MIDDEN-NEDERLAND Hasj- smokkel per zaag TOPGEHEIMEN VS NAAR KAMERLEDEN Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NB INDONESIË UITGELEZEN MARKT' Vijf jaar voor verkrachter VERSCHERPING CONTROLE OP HORMONEN Landschap op zegels NEDERLAND 65+30c BLUYSSEN: ONDANKS SYNODE Laatste twee F-27 vliegtuigen naar Bolivia 'ill ONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 PZC/binnen-buitenland 13 (Van onze correspondent) JAKARTA - VNO-voorzitter mr. C. van Veen verwacht tegen het eind van dit jaar een opleving de Nederlandse economie. „Maar het hangt helemaal van onze mentaliteit af of ons land van jieopleving kan profiteren", zo meent de werkgeversvoorzitter. Hij is op het ogenblik in Indone- sièaan het hoofd van een 30 man sterke delegatie. Doel van de missie is na te gaan op welke manier de economische en handelsbetrekkingen tussen beide landen kunnen worden verdiept. In Japan is men bereid om twaalf uur kend schip", zegt Van Veen „Wijdach- een open economie als in Nederland sa- xrdag te werken. Men is verder bereid ten dat de groei die we tot een aantal ®op alle mogelijke manieren zich in jaren hadden, onbeperkt door zou gaan. i zetten voor het bedrijf. In Nederland :«rstde mentaliteit, de onderneming ser voor ons. wij zijn er niet voor de .(iderneming Maar de onderneming aoet zorgen dat zij haar klanten goed jedient Dat is dus een mentaliteitsve- jndenng. En daarvan hangt het af of 'slj straks van die opleving kunnen pro- lieren". meent mr. Van Veen. Dat het slecht gaat met de Nederland se economie is bekend. Het is een lek- menhangen, hebben wij zwaar onder schat. Bovendien is het bedrijfsleven De onzekerheden die nu eenmaal met veel te zwaar belast met de consequen- AMSTERDAM (ANP) - Het gerechts- ïof in Amsterdam heeft woensdag de ü-jarige Rik W. uit Anna Paulowna jegens verkrachting en poging tot joodslag veroordeeld tot vijf jaar ge- ungenisstraf. De procureur-generaal ar. Remmerts de Vries had acht jaar legen hem geëist. Het hof vernietigde met dit vonnis een uitspraak van de rechtbank in Alkmaar die W. eerder- «cgens onvoldoende bewijs - vrij sprak. V wordt ervan beschuldigd op 5 no- lembervorigjaareen 12-jarig meisje uit Qbdam te hebben verkracht en haar jaarna met een zwaar voorwerp de schedel te hebben ingeslagen. Hij had ach uitgegeven voor politie-agent en let kind wijsgemaakt dat ze mee moest r,aar het bureau om te getuigen in een diefstalzaak. In plaats daarvan lokte hij laar mee naar de Wieringermeer waar hu haar verkrachtte en zeer ernstig ge rond achterliet. Het slachtoffertje is in aven gebleven dank zij een spoedope ratie. ifilDSCHENDAM (ANP) - Nederland <d België gaan de controle op het ge- iruik van hormonen bij voor menselij- te consumptie bestemde dieren ver scherpen en daarbij dezelfde analyse- nethoden toepassen. De Nederlandse minister van volksge- »ndheid en milieuhygiëne, L. Ginjaar, en de Belgische minister van sociale voorzorg en volksgezondheid. L. Dhoore. hebben dit dinsdag in Brussel afgesproken. Het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne te Leid- schendam heeft dit woensdag meege deeld. Op 7 april verschijnen de Zomer- postzegels 1981 De serie heeft dit jaar 'Het nieuwe Nederlandse land schap' als thema. De ontwerpen werden verzorgd door Ger Dekkers uit Giethoorn, die koos voor de kleuren blauw, geel, rood en zwart voor alle 4 de zegels. De voorstellingen: 45 en 20 cent: natuurlandschap, aanslibbing; 55 en 25 cent: dijk. bescherming; 60 en 25 cent: afwateringsgreppel, ont ginning; 65 en 30 cent: cultuurland schap, landbouw. DEN BOSCH (ANP)-Volgens bisschop Bluyssen van Den Bosch heeft de bijzondere Synode van de Nederlandse Bisschoppen begin 1980 in Rome de verdeelde Nederlandse bisschoppen niet op eën lijn gebracht. In een gesprek met Elseviers Magazine van deze week meent Bluyssen dat de kern van het probleem binnen de R.-K. Kerk van Nederland nog steeds in de tegenstellingen tussen het episcopaat zit. „Die toestand van voor de synode is eigenlijk nooit weggeweest. Die is niet gesaneerd", aldus de bisschop. Bluyssen gaat in de aanval van de Limburgse deken Gelissen op de bisschoppelijke vastenactie. Bluyssen; „We leven in een merk waardige kerk. waarin mensen zon der meer en ongenuanceerd be schuldigd kunnen worden van al lerlei zaken", terwijl, „er toch heel wat andere taken voor ons liggen, die verdienen dat we de handen in elkaar slaan". Grootste probleem is voor Bluyssen, zoals hij consta teert, dat als gevolg van de moei lijkheden tussen de bisschoppen een tegenstelling wordt gecreëerd tussen trouw aan Rome en trouw aan de achterban Bluyssen vindt dat Gelissen (die de eigen actie van het bisdom Roer mond steunt omdat hij meent dat het geld van de landelijke actie naar 'verkeerde' instellingen gaat) op zijn vingers moet worden getikt. Bluyssen: „Ik meen dal het erg be langrijk is dat die man (deken Ge lissen) op zijn vingers wordt ge tikt. Als een priester van mijn bis dom, en zeker een deken, dergelij ke beschuldigingen zou lanceren zou ik hem zeer zwaar kapittelen. Ik ben daarom benieuwd te horen wat mgr. Gijsen in deze gedaan heeft of van plan is nog te doen". Bisschop Bluyssen ties van een grote collectieve sector". „Maar wij komen er wel uit", zo meent Van Veen „De mensen beginnen zich nu de ernst van de situatie te realiseren. Het is duidelijk te merken." „Het ziekteverzuim begint terug te lo pen De mensen willen weer werken. Voor het bedrijfsleven is het op dit ogenblik niet meer zo n probleem om mensen te krijgen Men staat weer aan de poort, dat wijst erop dat men weer graag aan het werk wil In het algemeen proef je. ook in de politiek, toch meer begrip voor een stuk ruimte die het be drijfsleven nodig heeft en dat vind ik een gelukkige ontwikkeling", aldus Van Veen. Een tussenbalans opmakend van de vier dagen van besprekingen met rege ringsautoriteiten en Indonesische za kenlieden. komt Van Veen tot de con clusie dat nu al kan worden gezegd dat de missie geslaagd is. Al de contacten die zijn gelegd moeten echter nog wor den uitgewerkt. Daarom kan pas over enige tijd concreet worden gezegd wat de resultaten zijn van dit bezoek aan Indonesië. Van Veen beklemtoonde dat de missie niet in Indonesië is om in de eerste plaats mogelijkheden te zoeken voor uitbreiding van de export. „Wij zijn hier gekomen om een antwoord te ge ven op de uitdaging van het Indonesi sche bedrijfsleven en ook op de na drukkelijke wens van de Indonesische regering om samen met het Nederland se bedrijfsleven te zoeken naar geza menlijke activiteiten. Dat kan met na me in de overdracht van kennis zijn". „Er is een flink stuk technologie ont wikkeld in Nederland waarop Neder landse en Indonesische bedrijven sa men kunnen inspelen. De Indonesiërs willen het zelf doen. Men wil weg uit de sfeer van ontwikkelingssamenwer king. uit de sfeer van we krijgen geld en daar doen we dan wat mee. Men wil het hier zelf gaan doen. Men wil in In donesië geen fietsen meer uit Holland, men wil hier samen met Nederlandse bedrijven fietsen maken". Naar de mening van Van Veen is het uiterst belangrijk voor ons land, gezien de slechte economische situatie, om nieuwe markten te vinden. „Nederland ziet heel duidelijk in dat we moeten ko men tot het stimuleren van nieuwe in dustriële activiteiten. Als je dat wil doen moetje dat gaan zoeken buiten de EG-markt". „Daarvoor is Indonesië een uilgelezen plek. Men kan vanuit Indonesië een uitvalsbasis maken naar de markten in Zuidoost-Azië, naar de Filippijnen, Maleisië. Bovendien is de Indonesi sche economie een duidelijke „groeier", de markt is hier enorm groot. Ik denk dat wij gewoon gedwon gen zijn om verder van huis te gaan en ik denk dat onze delegatie een aanzet kan geven tot het nieuwe denken dat we nodig hebben om verder van huis onze nieuwe markten te gaan zoeken", aldus VNO-voorzitter Van Veen. UTRECHT (ANP) - Na Amsterdam, Rotterdam en uronin- gen heeft nu ook Utrecht een samenwerkingsverband voor onderzoek en behandeling van kanker: het integraal kan kercentrum Midden-Nederland. Het initiatief tot de oprich ting is genomen door het al langer bestaande Utrechts uni versitair kankercentrum, dat in januari 1980 een stuur groep instelde om de totstandkoming van het IKMN voor te bereiden. Deelnemers In de stichting zijn alle ziekenhuizen ln de regio Utrecht, het rijksinstituut voor de volksgezondheid De Bilt, het centraal instituut voor voedingsonderzoek (Zeisti. het preventicon (bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker) en de medische faculteit. Het IKMN heeft verschillende doelstellingen: een zo goed mogelijke patiëntenzorg, coördinatie van wetcnschappe- DEN HAAG (ANP) - De Haagse re cherche heeft in samenwerking met de Rotterdamse douane een omvangrijke hasjzending uit In dia onderschept. Dinsdagavond was al 25 kilo aan verdovende mid delen (handelswaarde een ton) ge vonden. maar de mogelijkheid be staat dat er nog 75 kilo boven wa ter komt. Enige tijd geleden werden per schip uit India vier oude lintzagen, ver pakt in vier kisten, verscheept naar Rotterdam De douane kreeg arg waan en lichtte de Haagse recher che in omdat de zending bestemd was voor een adres in Den Haag. Dinsdagmiddag onderschepte de politie de vier kisten en hield tege lijkertijd de 33-jarige E. S uit Den Haag aan, die bij het pakhuis de zending in ontvangst had geno men. Foto: de Haagse brigadier me vrouw Kroonenberg bij de oude lintzaagmachines, waarin de ver dovende middelen verstopt waren. KONSUMENTEN KOTSTAKT: (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt vindt de on derzoeken die de elektriciteitsproducenten hebben gehouden naar de houding van de consumenten tegenover energie „onwetenschappelijk". Na bestudering van de resultaten kan KK ook niet constateren, zoals de onderzoekers wel deden, dat er „een duidelijke keuze voor kernenergie" naar voren komt. Wel gaat het om een poging „de consument kernenergie op te dringen", vindt de organisatie. De onderzoeken zijn in juni en in no vember 1979 gehouden en onlangs wer den de resultaten bekend gemaakt. In totaal werden 61 mensen ondervraagd, een aantal dat KK veel te gering vindt. Hoe de onderzoekers tot hun conclusie zijn gekomen dat de consument niet snel vrijwillig een stapje terug wil doen is niet duidelijk, meent KK. „Dat de consument eerst enige reden moet zien voordat hJJ een stapje terug doet komt kennelijk niet in de hoofden van de on derzoekers op". Ook wordt geconcludeerd dat „de noodzaak om energie te besparen in buis over het algemeen niet sterk leeft". De onderzoekers zeggen dat de eigen besparingen van de consumen ten een „marginaal karakter" hebben. Maar juist handelingen als het lager KAMER: PRIVACY IN NIF.T-JOOD- VERKLARING NIET AANTASTEN DEN HAAG (ANP)-Bijhet afgeven van zogenaamde ntet-Israêlverklaringen mag de privacy (de persoonlijke levens leen van de betrokken werknemer niet worden aangetast Een motie van deze strekking, ingediend door de ka merleden Van Dijk (CDA i en Bolkestein (VVD) werd woensdagmiddag door de tweede kamer aangenomen. Defrakties van PvdA en PPR spraken zich uit tegen aanvaarding van de mo tie, waarin de regering wordt gevraagd zo spoedig mogelijk 'te komen met re gels om deze privacy te waarborgen. DEN' HAAG (ANP) - Verscheidene tweede-kamerleden die deel uitmaken van de defensiecommissie hebben woensdag per post een anoniem boekje toegestuurd gekregen, waarin 'topgeheimen' over het Amerikaanse leger in Europa uit de doeken worden gedaan. Van PvdA-zijde hebben Klaas de Vries, de voorzitter van de defensiecommissie, Harry van den Bergh en Bram Stemerdink dit boekje ontvangen. Het boekie bevat fotokopieën van documenten, die dateren van tegen het einde der jaren zestig. Daarin staat onder meer wat er m Europa in geval van oorlog met het oostblok moet gebeuren. Daarnaast wordt in een ander document een opsom ming gegeven van te bestoken doelen in de verschillende Warschaupact-landen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Den Haag zegt in een reactie dat het gaat om materiaal dat al eerder in Europa is toegestuurd aan parlementsleden, onder meer in Engeland- .Alleen is het nu keurig in een boekje bijeengebrachtVolgens de ambassade bevat het boekje documenten die inder daad juist zijn, maar andere documenten zyn weer vervalsingen, terwijl volgens de ambassade ook documenten voor een deel vervalst zijn De ambassadewoordvoerder denkt dat het hier om een door de Russische gehei- ne dienst KGB geïnspireerde poging gaat om de publieke opinie in Nederland te beïnvloeden, gezien de komende keuze over de stationering an kruisraketten in Nederland. (ADVERTENTIE) NMB Kapitaalmarkt-Renterekening zetten van de verwarming, niet onno dig lampen laten branden en 's nachts doven van waakvlammen leveren de grootste besparingen op. stelt KK. De ondervraagden werden „plompver loren" voor de keus gesteld: een stapje terug in welvaart of meer elektriciteits centrales. 31en kiest dan voor het laat ste". meldden de onderzoekers. Maar het rapport vermeldt niet of ook geko zen kon worden voor meer woningisola tie en zuiniger huishoudelijke appara tuur. En klaarblijkelijk is niet gevraagd of overheid en bedrijfsleven ook een steentje tot besparing zouden kunnen bijdragen. lijk onderzoek en bevordering v„ uorlichting op hel gebied van kanker en het tot stand brengen van een uniforme regi stratie van kankerpatiënten. In principe kan een integraal kankercentrum alle vormen van kanker in behandeling nemen en de daarbij passende researchactiviteiten ontplooien. De nationale commissie kankeronderzoek vindt klinische research een nadrukkelij ke vereiste voor een geavanceerde patiëntenzorg Om die research op een beter pell te brengen zijn een goede docu mentatie en registratie van de behandelingsmethoden en -resultaten nodig, evenals samenwerkingsverbanden met ziekenhuizen in de regio. Dc overheid heeft dit standpunt overgenomen en zij wil nu komen tot een sluitend netwerk van integrale kankercentra in de nabijheid van universitaire centra die elk gericht zijn op ongeveer twee miljoen inwoners. Rente voor dc maand maart. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. Dc NMB denkt met u mee. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De mogelijkheden voor tijdelijke verhuur worden verder inge perkt. Minister De Ruiter (justitie) en staatssecretaris Brokx (volkshuisves ting! komen hiermee in een zesde nota van wijzigingen op het ontwerp-Leog- standwet opnieuw tegemoet aan de wensen van de meerderheid van dc Tweede Kamer. In een voorgaande nota van wijzigingen waren al een paar nadere regels gesteld voor de tijdelijke verhuur Deze hadden betrekking op de minimumperiode van verhuur en op een gedeeltelijke be scherming van de huurder. In de woensdag aan de Kamer gestuur de nota stellen de indieners voor de ca tegorieën woningen die in aanmerking komen voor tijdelijke verhuur in te per ken tot woonruimte in gebouwen, nieuwbouw koopwoningen en bestaan de koopwoningen die het laatste jaar door de eigenaar zijn bewoond Leegstaande huurwoningen kunnen alleen Lijdelijk worden verhuurd wan neer ze bestemd zijn binnen een rede lijke termijn te worden afgebroken of ingrijpend te worden verbeterd. Tot nu toe stond er niets in het wetsont werp over categorieën woningen. De regering wil verder dat een tijdelijke huurovereenkomst schriftelijk wordt vastgelegd In dat contract moet wor den opgenomen dat het om tijdelijke verhuur gaat. Wanneer de verhuurder dit niet vermeldt, kan hij zich niet meer beroepen op de speciale bepalingen van deze vorm van verhuur. Dat wil zeggen dal de huurders er dan niet meer bin nen de afgesproken termijn uit hoeven. In de nota wordt voorgesteld in de ge- meenlevergunningen voor tijdelijke verhuur de lokale besturen voor te schrijven een maximum huurprijs te vermelden. Deze moet gebaseerd zijn op de gewone Huurprijzenwet. De ge noemde huur is bindend ook al is door huurder en verhuurder een hogere prijs afgesproken. Verder willen de bewindslieden dat de gemeentebesturen bekijken of voor tij delijke verhuur een woonvergunning nodig is Hiermee krijgen de gemeenten invloed op de toewijzing van de wonin gen dié voor tijdelijke verhuur in aan merking komen Tenslotte stellen De Ruiter en Brokx voor de minimale duur van tijdelijke verhuur te verlengen van drie tot zes ikaanden om de huurder verder te be sthermen. SCHIPHOL (ANP) - De laatste twee Fokker F 27 Friendship vliegtuigen, van een serie van zes die door de vorige Boliviaanse machthebbers waren be steld. zijn kort geleden van Schiphol naar Bolivia overgevlogen. Begin fe bruari heelt de Nederlandse regering de exportvergunning hiertoe verleend. Dit heeft een woordvoerder van Fok ker woensdagmiddag bevestigd. Het tweede kamerlid Relus ter Beek (PvdA) heeft zich woensdagmiddag ui terst verbolgen getoond over de afgifte van de exportvergunning. De vaste tweede kamercommissie voor buitenlandse zaken, waarvan Ter Beek voorzitter is. zal namelijk op 3 maart aanstaande de notitie van minister Van der Klaauy behandelen over de situa tie in Bolivia na de machtsovername ln dit land medio vorig jaar Om deze noti tie was gevraagd naar aanleiding van het commissie-overleg tussen minister Van Aardenne van economische zaken en de vaste kamercommissie voor han delspolitiek. In de notitie van minister Van der Klaauw. die begin februari aan de kamercommissie van buitenlandse zaken is overhandigd, zegt de bewinds man dat gebleken is dat de vier eerder geleverde toestellen niet ingezet zijn voor. militaire doeleinden De vaste ka mercommissie had hierover met de mi nister willen praten met de verwach ting dat voor dit overleg geen export vergunning door het ministerie van economische zaken zou worden ver strekt. Ter Beek sprak van een 'betreu renswaardige en hoogst merkwaardige zaak", die hij 'procedureel onfatsoen lijk' noemde. KAMER WIL EEN SNEL VERBOD VAN METHYLBROMIDE DEN HAAG - De meerderheid van de Tweede Kamer voelt veel vooreen ver sneld verbod van het gebruik van me thylbromide. Daarin volgt dc Kamer minister Ginjaar (milieuhygiëne), die een verbod op dit omstreden grondont- smettingsmiddel al in 1983 wil laten ingaan. Dit bleek tijdens mondeling overleg tussen de Kamer en de ministers Braks (landbouw) en Ginjaar Slechts de WD'er Waalkens was het niet met een verbod eens. Eerst moeten er meer serieuze onderzoeken naar de gevaren van methylbromide worden gedaan, zo zei hij. Minister Braks noemde stomen een deugdelijk alternatief voor gebruik van Methylbromide De meerkosten daar van hoeven niet ten koste te gaan van de boeren, meende hij. Het ministerie is bereid de fïnancléele verantwoordelijkheid te dragen Braks lilde niet al te zwaar aan dc werk gelegenheidsaspecten die vastzitten aan een verbod van methylbvromlde. Over de invloed van methylbromide op geboorten is nog een onderzoek gaande. Statistisch materiaal heeft evenwel inmiddels duidelijk gemaakt dat er in het Westland niet méér mis maakte of dode kinderen worden gebo ren dan elders in het land, aldus de be windsman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 15