HERINNERINGEN VAN EEN SCHEEPSJONGEN Generaal Armada Comin brein achter staatsgreep REGIONALE OMROEP PZC/binnen-buitenland dagboek over de scheldeboot 'o 21 GROOT AANTAL ARRESTATIES IN SPANJE DONDERDAG 26 FEBRUARI 1981 ^QONDE disch grondgebied en afzetten spion- En dan de aanvallen die de 'O 21' zelf te verduren kreeg: aanvallen met diepte bommen door Italiaanse jagers. Duit se onderzeeboten en Japanse schepen en jagers De lezer beleeft het allemaal mee Het boek is juist daarom zo belangwek kend. omdat nabestaanden van ge sneuvelden een beeld krijgen van hoe het allemaal precies is gegaan. zeeuwen Tot de maten van Claes behoorden ook enkele Zeeuwen. Het dagboek maakt onder meer gewag van de om standigheden. waaronder ene Alle Breepoel om hei leven kwam. Niet door oorlogshandelingen. Hij werd toen hij in het Engelse Falkirk was ge legerd. door een autobus gegrepen. Claes daarover: Arie had alle gevaren op zijn vlucht naar Engeland door staan. hij had alle dieptebom aanval len in de Middellandse Zee overleefd. En nu stierf hij door zo'n stom ongeluk. „O God. waarom moet dat nu' teken de Claes opstandig op in zijn dagboek. Nog een andere Zeeuwse maat kwam om Claes schrijft erover op bladzijde 65 ..Op het publlcatiebord zag ik dat de rij van gesneuvelden een eind lan ger was geworden. Met een schok las ik Sonke's naam. Zijn trawler en nog twee andere waren tegelijk door Duit se bommenwerpers aangevallen en de grond Ingeboord Niemand was gered. Er waren vijftien jongens van mijn op leiding bij: vijftien van de vijftig man met wie ik in Vlissingen was begonnen. ..Ga jij maar naar de onderzeedienst, dan ben je eerder naar je moer. had (Slot van pag. 1) king met haar oudere plannen. Die wil zij de bevoegdheid geven om zendtijd toe te wijzen. Het is het provinciaal bestuur „dat een keuze maakt ten aan zien van de vorm en inrichting van de omroepvoorziening, de toetsing en aanwijzing van de representatieve cul turele instelling die belast wordt met de uitzendingen, ten aanzien van de vaststelling van het verzorgingsge bied en het aantal uren zendtijd", schrijft de minister in haar wetsont werp. Het is de bewindsvrouw om verschillen de redenen onmogelijk geweest een op- slag-systeem te ontwerpen, waarbij in alle regio's een gelijke belasting wordt geheven. Een gelijke opslag voor ieder een druist naar haar oordeel in tegen het principe dat er een relatie moet zijn (ADVERTENTIE I tussen de kosten van een regionale om roepinstelling en de lasten waarmee de luisteraar wordt geconfronteerd. Een overal even hoge opslag zou namelijk betekenen dat de omroepbijdrage-be taler in de ene provincie mee-betaalt, aan voorzieningen elders. Per slot van rekening hóeft een provincie geen re gionale omroep te nemen, maar wan neer er wél voor gekozen wordt dan dient de regio de offers te dragen „die nodig zijn voor de eigen levensstijl en de bevordering van de samenlevingsop bouw" in het betrokken gebied. Overigens wil mevrouw Gardeniers niet dat een regionale omroep per dag meer dan drie uur mag uitzenden, al zijn uitzonderingen mogelijk. De mi nister gaat er in principe ook vanuit dat iedere provincie een omroep kan krijgen, behalve Zuid-Holland dat er voor twee in de markt is. Een provincie mag weliswaar meer omroepen zend tijd geven, maar krijgt er maar voor één een rijksbijdrage. Volgens het wetsontwerp zal de provin cie Zeeland voor het eerst in 1984 op een bijdrage kunnen rekenen. Omgerekend in guldens van dan komt dat neer op 1,7 miljoen. De provincie mag jaarlïjks'de opgelden vaststellen. De waarde van een participatie var. f5000 m het Delta-Lloyd-Asscher Dia mantfonds (I) is vorig jaar gestegen met 37,24 pet vanf7070,54 tot f9666,01 Het fondsvermogen bedroeg op 31 de cember bijna f 1.98 min, zo blijkt uit. het jaarverslag. Het moest er toch een keer uit", bekent oud marineman Wijnand Claes uit Amstelveen aan het eind van zijn boek 'De kat met negen levens', waarin hij verslag doet van zijn belevenissen als bemanningslid van Nederlands meest seccesvolle onderzeeboot, de 'O 21'. Een maritieme seinnaam met een in deze contreien bekende klank, want het bouwen van die onder zeeboot behoorde tot een marine-order, die door 'De Schelde' in Vlissingen werd afgewerkt. Tot een volledige afbouw kwam het niet meer. want bij aanvang van de oorlogshandelingen in mei 1940 zocht de 'O 21', samen met de onderzeeboot '0 22' dwars door een voor de haven van Vlissingen aangebracht mijnenveld een goed heenkomen naar Engeland. Dc marincperiode bleef echter deel van zijn leven. „De scherpe kanten zijn er nu wel af', zegt Claes nu. „Maar loslaten doe je die ervaringen nooit". In zijn streven om wat meer afstand van die oorlogshandelingen te nemen, werd hel boek geboren: de kat met negen levens. Want als een kat met negen levens kwam de 0 21 en daar mee ook Wijnand Claes de oorlog door. DEN F jevraf ehou bedrij Op een Clitex i rerschi Zeeuws tulp or alang naar de gang is, De Scheldeboot 021 bouwde in de loop van de oorlogsjaren een opmerkelijke staat van dienst op, viel fel aan en werd duchtig aangevallen. Maar op wonder baarlijke wijze kwam de onderzeeboot door die roerige jaren heen. Wijnand Claes. als scheepsjongen aan boord ge komen van de 0 21. maakte het alle maal mee en hield er een dagboek van bij Na al die tijd heeft de in 1922 in Am sterdam geboren Claes zoveel afstand kunnen nemen van die bewogen oor logsjaren. die hem niet onberoerd lie ten, dat hij zijn meteen na de oorlog verder uitgewerkte dagboeknotities heeft kunnen ordenen tot een relaas, waann een scheepsjongen terug kijkt op zijn belevenissen op die onderzee boot Het is een eerlijk, recht uit ver slag geworden, een authentiek verhaal waarin elementen als geweld en liefde, angsten geloofsvertrouwen, spanning en humor nauw verweven zijn. Claes raakte op vierentwintigjarige lerftijd gepensioneerd, nadat hij na beëindiging van de oorlog voor de ma- rinedienst was afgekeurd. Zijn zenu wen hadden door de dieptebom-aan vallen. die hij aan boord van de '0 21' had moeten meemaken, een zodanige knauw gekregen dat hij ongeschikt was bevonden voor de zeedienst In een later stadium bouwde hij een deur waarderspraktijk op jaren. Aanvallen op de Duitse onder zeeboten U 60. U 254, de Duitse onder zeeboot U 95 tot zinken gebrachtIta liaanse schepen aangevallen. Japanse kustvaartuigen beschadigd, krijgsge vangenen aan boord genomen, bijzon dere patrouilles op de Atlantische oce aan. speciale opdrachten in de Indi sche Oceaan, Javazee en Straat Ma- doera. landingen op Nederlands-In- Vierentwintig keer valt de '0 21' vijan delijke schepen aan. elf keer wordt de onderzeeér zelf onder hevig vuur geno men Achter in het boek is een over zicht opgenomen, dat een duidelijk beeld geeft van de 'O 21' in de oorlogs- Wijnand Claes in 1943 (Van onze correspondent! MADRID-Minstens vier generaals, twee luitenant-kolonels, enkele kapiteins en een vijftiental lagere legerofficieren en onderofficieren zijn maandag direct betrokken geweest bij de mislukte staatsgreep, die het doel had de Spaanse democratie omver te werpen. Brein van de poging tot de coup was de 61-jarige divisie-generaal Alfonso Armada Comin. Hij is het voormalige hoofd van het se cretariaat van het koninklijke huis, die. althans voor de buitenwereld, op ver zoek van koning Juan Carlos en van de chef generale staf. generaal Gabeiras. de onderhandelingen over de vrijlating van de 350 Tweede-Kamerleden met de rebellerende luitenant-kolonel van de Guardia Civil. Antonio Tejero Molina, leidde. Van de samenzweerders zijn er op het ogenblik ongeveer 25 leger- en politieof ficieren gearresteerd, waaronder luite nant-generaal Jaime Milans del Bosch, territoriaal bevelhebber over Valencia, en luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina. Divisie-generaal Alfonso Arma da Comin. het brein achter de coup. is woensdag van zijn functie ontheven. Welingelichte bronnen in Madrid me nen dat de arrestaties van generaal Al fonso Armada Comin. van divisie-gene raal Luis Torres Rojas, militair gouver neur van La Coruna. en van divisie-ge neraal Juste Fernandez, commandant van de Madrileense gepantserde een heid Brunete. ophanden zijn. Generaal Alfonso Armada Comin was de man die een half uur nadat luite nant-kolonel Antonio Tejero Molina maandag met 200 leden van de Guardia Civil de Tweede Kamer bezette, een mi litaire regering moest uitroepen Coördinatie Generaal Alfonso Armada Comin, die de laatste jaren een zeer pro-monar chistisch image opbouwde, heeft zijn poging lot staatsgreep gecoördineerd met luitenant-generaal Jaime Milans del Bosch, territoriaal bevelhebber over Valencia, divisie-generaal Luis Torres Rojas, militair gouverneur van de provincie La Coruna cn voormalig commandant van de Madrileense ge- 0in de televisie-actualiteitenrubriek Achter het Nieuw van de Vara wordt vanavond een reportage uitgezonden over de gebeurtenissen Spanje. Men heeft daarbij een interview met de so cialistenleider Gonzales De Vara be- teedt voorts aandacht aan het congres an de PvdA en aan de herdenking van februaristaking in Amsterdam (Ne- •rland 2 - 22.40 uuri pantserde eenheid Brunete, cn met di visie-generaal Juste Fernandez, de hui dige commandant van de legereenheid Brunete. Terwijl luitenant-kolonel Tejero Moli na de parlementariërs in bedwang hield zou Ricardo Garchitorena. kolonel in fanterie. de militaire gouverneur van Madrid, onschadelijk maken Het snelle optreden van koning Juan Carlos stuurde maandagavond alle plannen van de samenzweerders in de war. Door de samenzweerders was afgespro ken dat luitenant-kolonel Antonio Te jero Molina met de gijzeling van de ka merleden het vuile werk zou doen. Daarna zouden de andere militairen, die hoopten het grootste gedeelte van het leger in Spanje mee te krijgen, in actie komen Generaal Luis Torres Ro jas. militair gouverneur van La Coruna. was maandag in Madrid en had met zijn opvolger generaal Juste Fernandez en enkele andere officieren van de gepant serde eenheid Brunete de details van de staatsgreep doorgesproken. Merkwaar dig genoeg werden de democratisch in gestelde officieren van de legereenheid niet op de hoogte gesteld van de snode plannen Maandagmiddag om vijf uur. twintig minuten voordat Tejero Molina met 200 Guardia Civil-agenten al schie tend de Kamer binnenviel, moest ieder een in de kazerne paraat blijven wach ten op de dingen, die komen gingen Onmiddellijk na de bekendmaking door de radio van de bezetting van het parlement rukte kapitein Ricardo Par- do Zancada, een van de samenzweer ders, als hoofd van de militaire politie in de legereenheid Brunete, uil naar het parlementsgebouw, waar hij luite nant-kolonel Tejero Molina te hulp kwam. Hierbij liet de kapitein zijn on dergeschikten buiten het parlements gebouw in de steek. Andere militairen, behorend t.ot de le gerplaats Brunete. rukten uit naar de studio's van de Spaanse nationale ra dio in Prado del Rey Op bevel van de territoriaal bevelhebber over Madrid, generaal Guillermo Quintana, die even later met koning Juan Carlos had ge sproken. kwamen de meesten terug De anderen, vermoedelijk onder leiding van samenzweerders, bezetten maan dag gedurende anderhalf uur de stu- De bemanning van de Duitse U boot U 95 wordt in Gibraltar van boord gebracht dio's van de nationale radio en tv en dropen daarna al. Generaal Luis Torres Rojas, die vol gens het Madrileense dagblad Diario- 16 in januari van vorig jaar als com mandant van de legerplaats Brunete bij een poging tot staatsgreep betrok ken was, keerde maandagavond, toen hij zag dat er meer koningsgezinde mi litairen waren dan verwacht, ijlings terug naar zijn standplaats La Coruna. Sonke destijds gezegd En nu was hij er zelf niet meer". Het lezen van de eerste hoofdstukken van het bij uitgeverij Buijten en Schip- perheijn in Amsterdam uitgegeven boek zal bij een hoop Vlissingers de herinnering helder maken aan de tijd, toen het wachtschip hr. ms 'NoordBra- bant' in Vlissingen voor de opvang van de jonge Jannen zorgde. „Aan boord van de 'Noord-Brabant' werden we meteen gekeurd", schrijft Claes wanneer hij zich als zeventien jarige vrijwilliger in Vlissingen komt aanmelden. „En van de eokter gingen we naar de kapper. Hij kortwiekte on ze haren, we mochten alleen een soort scheerkwast op ons voorhoofd hou den". Over de oefeningen op Walcheren meldt Claes onder meer in zijn dag boek: „Zo leerden we eerst hoe je een gasmasker moest opzetten en gebrui ken. Later moesten met het ding op marcheren, bijvoorbeeld van onze ba sis naar Souburg. Daar deden we dan schietoefeningen op het vliegveldje. Onder het gasmasker gutste het zweet ons van het gezicht. We hadden het gevoel dat we zouden stikken. Maar een slimmerd vond er iets op Zodra de controlerende mariniers ons voorbij waren, staken we een lucifer tussen het masker en onze hals. soms hielden we er ook even onze vinger tussen". Claes is nog nauwelijks drie maanden in Vlissingen in opleiding of de Duit sers vallen Nederland binnen. Vlak voordat Vlissingen wordt bezet ver trekken Franse hulptroepen naar Breskens. Met hen veel Nederlandse marinemensen. Zo ook Wijnand Claes. Een jongen nog. Na een moeilijke tocht wordt Engeland bereikt. Wij nand komt in het Schotse Dundee bij de onderzeedienst en raakt daar als jong maatje op Hr. Ms 0 21 terecht. liefde 'De kat met de negen levens' zit boor devol persoonlijke indrukken. Het boek verhaalt van Claes' liefde voor een meisje dat hij in Engeland leerde kennen. Wanneer Claes zijn strijd voor de vrijheid hervat, wacht het meisje niet op hem. Zij trouwt met een vlieger, maar ze is weer weduwe als Wijnand haar later, in 1944 weer ontmoet. Als het aan de schrijvende oud-mari neman had gelegen was zijn terugblik op de oorlog twee keer zo omvangrijk geworden dan nu in bijna driehonderd bladzijden is samengebracht. Op ver zoek van zijn uitgever bracht hij het manuscript terug tot geringere pro porties. Maar de gegevens, die nu on benut zijn gebleven hoopt hij straks nog eens te kunnen uitwerken tot een tweede boek, waarvan de inhoud zal worden aangevuld met authentiek fo tomateriaal en anderssoortige docu mentatie. Commandeur b d. J.F. van Duim. van 1940-1944 commandant van de '0 21'. schrijft in het voorwoord van 'de kat met negen levens' onder meer: 'Veel is geschreven over de verrichtingen van de Koninklijke Marine in oorlogstijd Maar dit is het eerste verhaal van een opvarende van 'voor de mast'. Men kan nu lezen hoe de gebeurtenissen van die tijd overkwamen en voortle ven in de herinnering van een 'jong maatje'. Alfonso Armada Comin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 10