O O ZEEUWSE COURANT KAMER WIL 15.000 WONINGEN EXTRA Poging staatsgreep Spanje vastgelopen Goeree bij Rijnmond TALBOT Bestrijding van de werkloosheid VS willen steviger greep op El Salvador RAAD RUIMTELIJKE ORDENING: Charles en Diana trouwen in juli REGERING EN PARLEMENT VRIJ Bewolking I Veel beioolking en in de ochtend moge lijk nog ival sneeuw Middagtempera- I tuur ongeveer plus 2 graden Matige 224e jaargang no. 47 Woensdag 25 februari 1981 DEALER dijk 150 Goes tel Z0440' 'Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - Een snelle bestrijding van de werkloosheid is alleen mogelijk door de woningbouw extra te stimuleren. Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer zijn het daarover eens. PvdA. CDA, VVD en D'66 deden dinsdagavond een beroep op de regering om het bouwprogramma met onge veer 15.000 woningen te verhogen. De politieke partijen bleken het erover eens dat de malaise in de woningbouw een van de voornaamste oorzaken is van de groeiende werkloosheid Een verhoging van het bouwprogramma zal daarom vrijwel onmiddellijk leiden tot meer werkgelegenheid. Een ander voor deel ls dat de financiering van dit pro gramma over enkele jaren kan worden uitgesmeerd, zodat de overheid in 1981 niet voor extra kosten komt te staan Naast de verhoging van de woningpro ductie wil de Kanier uitbreiding van de investeringen bij het bedrijfsleven. Dal moet ertoe leiden, zo zeggen de fracties, dat over enkele jaren de werk gelegenheid in deze sector eveneens in stand wordt gehouden. Maar daarvoor zijn technologische vernieuwingen no dig. Loonmatiging, die meerdere Jaren voortduurt, zien de fracties als onver mijdelijk. Daarmee moeten de investe ringen gestimuleerd worden. Dat geldt ook voor extra opbrengsten, die de Staat moet krijgen uit de kleinere aard gasvelden. Alleen de PvdA heeft van het kabinet snelle maatregelen geëist, die zonodig moeten worden afgedwon gen. Het CDA steunt het beleid van mi nister Van Aardenne (economische za ken), die een vergroting van het staats- aandeel wil bereiken door overleg met Shell en Esso bouw De Zeeuwse bouwnijverheid is ernstig verontrust over het toewijzingsbeleid van staatssecretaris Brokx van volks huisvesting De werknemers- en werk geversorganisaties hebben Brokx m een telegram gevraagd een groter con tingent woningwetwoningen toe te kennen Een aannemersbedrijf in Goes ver wacht dat mede door het beleid van de .staatssecretaris 125 personeelsleden ontslagen moeten worden PAGINA 3 ontspanning De Amerikaanse president Reagan heeft positief gereageerd op de poging van de Russische leider Brezjnev om de ontwapeningsdialoog tussen de bei de grootmachten weer nieuw leven in te blazen Reagan verklaarde dinsdag belangstelling te hebben voor een top conferentie met Brezruev PAGINA 7 ontwerpen Het Antwerps Eenheidsfront voor de haven is niet eensgezind over de vraag hoe de stad hel best kan protesteren tegen de steun van de Belgische over heid aan de uitbreiding van de haven van Zcjebrugge PAGINA 9 boeren De Inkomenspositie van de boeren in het zuidwesten van ons land toont ver betering Vooral in de akkerbouw zou de achterstand van deze streek ten op zichte van de rest van Nederland wor den ingelopen PAGINA i 1 huren In twee laar lijd zullen de te lage huren worden opgetrokken Dit )aar zullen de huren die te laag zijn in verhouding met. het geboden woongenot twee pro cent extra mogen stijgen boven de ge wone huurverhoging van zes procent op 1 juli Staatssecretaris Brokx wilde aanvankelijk een extra stijging van vier procent, maar heeft onder druk van de tweede kamer zijn plannen ge wijzigd PAGINA 13 marathon Rond Middelburg zal op 23 april een militaire marathon worden gelopen. Voor het eerst sinds negentien jaar kunnen atleten zich op Zeeuwse bo dem op de langste alstand meten De wedstrijd staat open voor militairen en burgers. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën en economie: 17. Geen van de fracties lijkt veel te voe len vooreen nieuwe loonmaatregel per 1 juli, zoals de afgelopen weken vice- premier Wiegel propageerde. Het CDA kwam daar nog het dichtst bij met het voorstel van Van Houwelingcn om een deel van de prijscompensatie vanaf 1 juli te bestemmen voor een werkgele- genhcidsfonds. Dat moet echter gebeu ren na overleg, en met instemming van de sociale partners. Het voorstel hier toe is overigens afkomstig van het CNV. De CDA-woordvoerders Van Houwelin- gen en Van Dijk bepleitten verder een uitbreiding van de investeringssteun door de overheid. Daarnaast moet de export gestimuleerd worden door ver betering van de financiële voorwaarden waaronder geleverd wordt. De fractie wil verder een snelle verlaging van de overheidstekorten, die dit jaar boven de 7 procent dreigen uit te komen Het CDA ziet wel wat in een aantal punten van het vorige week door de PvdA ingediende urgentieprogramma. Maar beide woordvoerders wezen erop dat een aantal voorstellen afkomstig is van h?t CDA. Kritiek hadden zij vooral op de financiële gevolgen van het pro gramma. Net als D'66 en de WD gelooft het CDA dat het PvdA-plan uiteindelijk zoveel kan kosten, dat het tot een verdere ver slechtering kan leiden. De voorgestelde lastenverzwaringen i verhoging van de BTW en van premiegrenzen kregen geen steun in de Kamer Toch was er ook wel sympathie voor de plannen uit onverwachte hoek De WD'er De Korte bijvoorbeeld baseer de zijn eigen alternatieve voorstellen voor een deel op de plannen van de so cialistische fractie Hij noemde het plan van betekenis voor de „nationale aanpak", welke de liberalen voorstaan Zijn uitgewerkte voorstel om tussen de 10.000 en 20.000 extra premiewoningen (Van ome correspondent! LONDEN - De Britse kroonprins, prins Charles, zal in juli met Lady Diana Spencer in het huwelijk treden. De verloving werd dinsdagochtend in een korte verklaring van Buckingham Palace bekendgemaakt en zette een punt achter de maandenlange speculaties over een verhouding tussen prins Charles (32) en Lady Diana (19). Hoewel niet bepaald van 'gewone komaf (Lady Diana's vader is een graaf! is zij de eerste Engelse zon der koninklyk bloed in de aderen sinds 300 jaar die met een Britse troonopvolger zal trouwen. Lady Diana was tot voor kort kleuter leidster Sinds prins Charles jaren geleden liet ontvallen ..rond de 30" een goe de leeftijd te vinden om te trouwen, heeft de pers hem geen moment meer uit het oog verloren Filmster Susan George zou een gegadigde zijn omdat ze aanwezig was op Buc kingham Palace toen hij zijn 30e verjaardag vierde en ook prinses Marie Astrid van Luxemburg was een poosje favoriet De stamboom van de Spencers ls imponerend en voert terug naar de Franse volgelingen van Willem de Veroveraar De familie heeft eeu wenlang van zich doen spreken als diplomaten, soldaten, kooplieden en politici. Ook Winston Churchill had een verwantschap met de fami lie. maar hij liet zijn middelste naam Spencer vallen Leeftijdsverschil Lady Diana en prins Charles, die na de verlovingsaankondiging met enkele geselecteerde leden van de Britse pers spraken, zeiden het leeftijdsverschil van twaalf jaar niet bezwaarlijk te vinden. „Diana zal me zeker jong houden", zei de prins. „En bovendien ben je in feite slechts zo oud als je je voelt" Hij zei er verder van over tuigd te zijn dat Lady Diana zich zonder veel problemen zal kunnen aanpassen aan haar nieuwe rol en al de verantwoordelijkheden die dat met zich mee zal brengen „Zeis bijna 20. en ik was ook rond die leef tijd. toen ik begon. Het valt natuur lijk in het begin niet mee. maar je moet gewoon doorzetten" Lady Diana was wat voorzichtiger „Ik zal handelen al naar gelang de omstandigheden" zei ze. Lady Dia na heeft haar vuurdoop al gehad, sinds ze de afgelopen maanden geen stap heeft kunnen verzetten zonder een horde fotografen om zich heen. In tegenstelling tot vele andere le den van het koninklijk huis leek ze al die publiciteit te tolereren zon der nijdig of beledigend te worden. Op alle duizenden foto's, die er in middels van haar in omloop zijn. staat ze even aardig en verlegen, wat door de Britten bijzonder wordt gewaardeerd. te bouwen, sluit dan ook aan bij het. urgentieprogramma In veel opzichten vormde de bijdrage van de democraat Engwirda een sa menvatting van de verschillende rede voeringen. Woningbouw, de industrie en energiebesparing zijn de sectoren waar volgens hem de werkloosheid vooral bestreden moet worden. In te genstelling tot eerdere gelegenheden wees Engwirda nu het PvdA-plan af om meer banen te scheppen in de dienstverlenende sector. Dat zou de te korten alleen verder vergroten, zei hij. Aardbeving treft Griekenland: geen slachtoffers gemeld ATHENE - Een aardbeving van 6.6 op de schaal van Richter, met het epicen trum bij Porto Jermenos in de Golf van Korinte. heeft gisteravond flinke pa niek veroorzaakt in de Griekse hoofd stad, waar men zich sinds mensenheu genis zo'n schok niet herinnerde. Ook het KNMI in De Bilt registreerde de aardschok gisteravond rond tien uur Nederlandse tijd. Bioscopen, theaters, hotels maar ook hele flatgebouwen liepen leeg en velen verklaarden de nacht in de buitenlucht te zullen doorbrengen. Andere families zochten hun toevlucht in hun auto De schade in Athene bleef beperkt tot scheuren in de muren tonder andere in het Hlltonhoteli en omstreeks midder nacht waren nog geen meldingen bin nengekomen over slachtoffers. Wel heeit de mening dat Athene veilig was voor aardbevingen een flinke deuk op gelopen. Schade, maar nog geen slachtoffers werd ook gemeld uit de steden Patras. Korinte en Thebe. en van de eilanden Zakynthos en Kefallonia In Athene gingen sommige kerken open voor een speciale nachtdienst, badend in een zee van kaarslicht, want ook de stroom was in menige buurt uitgevallen, waardoor de brandweer uren bezig was mensen te bevrijden uit liften die waren blijven steken WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten hebben plannen om meer Ame rikaanse militaire adviseurs naar El Salvador te zenden met het doel het slecht getrainde leger van dal land om te vormen tot een effectieve anti-gure- ril la strijdmacht, zo is dinsdag van Amerikaanse functionarissen verno men. De woordvoerders benadrukten dat de regering-Reagan evenwel niet van plan is de militaire adviseurs aan de strijd tegen de opstandelingen te laten deel nemen Er werd duidelijk onderscheid gemaakt tussen de adviseurs die destijds werden ingezet m Zuid-Vietnamen de militaire specialisten die het kader van het Sal- vadorlaanse leger moeten opleiden. Sinds zes weken verblijven in El Salva dor 19 Amerikaanse militaire advi seurs. die zich hoofdzakelijk bezighou den met de training van Salvadoriaans grondpersoneel en piloten, die de door de Verenigde Staten geleverde helikop ters ln de lucht moeten houden üc gezamenlijke Nederlandse hart patiëntenverenigingen en de begelei dingscommissie hartehirurgie Néder land gaan in de toekomst nauw samen werken Dat is in Utrecht besloten tij dens een bijeenkomst die op initiatiej De voormalige van de begeleidingscommissie was be- hel parlement legd Carlos welijk lid van het Spaanse parlement na haar vrijlating (Van onze correspondent) MADRID - Onder gejuich van omstanders journalisten en nieuwsgierigen - en omringd door een groot aantal militairen en politie verlieten dinsdagmiddag rond halfeen driehonderdvijftig Spaanse Tweede-Kamerleden het parlements gebouw te Madrid, waar zij bijna achttien uur de gijzelaars waren van luitenant- kolonel Antonio Tejcro Molina. De tweehonderd leden van de Guardia Civil, die deelnamen aan de bezetting van hel parlementsgebouw, zijn dinsdagmiddag overgebracht naar een kazerne in Valdemoro. een dorpje vlak bij Madrid. Inmiddels is de commandant van het regiment in Valencia van zijn comman do ontheven en zijn 18 bij de mislukte staatsgreep betrokken militairen gear resteerd Kennelijk ontmoedigd door het uit blijven van steun van buitenaf en na dat een aantal van de aan de actie deel nemende leden van de GUARDIA Civil uit het parlementsgebouw waren ge vlucht gaf Antonio Tejero Molina zich rond liet middaguur over. Talrijke leden van de Guardia Civil waren eerder dinsdagmorgen uil de ra men van het parlementsgebouw ge sprongen. Tegen hun gijzelaars had den ze verklaard dat ze waren misleid om aan de actie mee te doen. Sommi gen meenden dat ze een in het parle mentsgebouw verscholen eenheid van de terreurorganisatie ETA onschade lijk moesten maken; anderen dachten dat het om gewone bewakingsdiensten ging- Voor de meeste parlementariërs was een nachtmerrie geëindigd, behalve voor diegenen, die bij het zien van zo veel militairen en politie even dachten dat het democratische tijdperk was op gehouden zij barstten in tranen uit tot dat omstanders vertelden dat de boze droom werkelijk voorbij was. Militaire juristen hebben uitgerekend dat diegenen die werkelijk op een staatsgreep uit waren, zoals luitenant kolonel Antonio Tejero Molina, gevan genisstraffen kunnen krijgen oplopend tot dertig jaar. Inmiddels is gebleken dat een groot gedeelte van de politie agenten. die onder leiding van de luite nant-kolonel het parlementsgebouw bezetten, met totaal andere ideeën de (Slot zie pagina 4 kolom 3 'rste minister Aldolfo Suarez werd gisteren na zijn vr: "bouw in het paleis ontvangen door de Spaanse ko Gestolen kop van beeld Amon in Parijs gevonden CAIRO - De kop van een beeld van Anion, de hoofdgod van hel Egypti sche Thebe.die elf jaar geleden was gestolen, is in Parijs teruggevon den Een Franse archeoloog, Jean Yoyotte. ontdekte de kop bij een an tiquair. Een onderzoek dat de Egyptische autoriteiten vervolgens instelden, leidde tot de arrestatie in Cairo van een Griekse vrouw. Tsjacos Dima- ranos die. volgens het Egyptische blad 'Octobre'. bekende de kop In 1969 te hebben gestolen tn het ge bied van San el Haggar in Opper- Egypte De Egyptische politie noemde haar een specialiste in het smokkelen van kunstvoorwerpen itil de tijd tan dc farao's Zij bood aan naar Parijs te gaan om de gestolen kop terug tc halen. In gezelschap van twee Egyptische politiefunctionarissen mocht zij van het ministerie van binnenland se zaken in Cairo de reis maken iVan onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Goeree-Overflakkce moet straks, hij de deling van de prov incie Zuid-Holland, niet naar Zeeland verhulzen maar bij Rijnmond worden onderge bracht. Dat is een van de conclusies van de Raad van Ad\ ies voorde Ruimtelijke Ordening over de plannen van minister Wiegel van binnenlandse zaken met Zuid-Holland. De raad heeft kort geleden zi jn door Wiegel ge\ raagde nota over de splitsing van deze provincie uitgebracht Voornaamste reden voor om Goeree samen met Rijnmond als een geheel tc zien. is de oriëntatie van hel eiland op Rotterdam. Goeree-Overflakkee vormt een min of meer zelfstandige eenheid, zegt de raad in zfin advies dat dinsdag naar de Tweede Kamer is gezonden Voor de hogere voorzieningen is het echter vooral op de Rotterdamse agglomeratie aangewezen" aldus de Raad Dat gegeven brengt hem tot de conclusie dat Goeree gezien de oriëntatie op Rotterdam in de nieuwe provincie Rijnmond dient te worden opge nomen De Raad baseert zich daarbij in hoofdlijnen op dc eigen concept-structuurschets voor de bestuurlijke indeling, die uil '71 dateert. Er kunnen in de tussentijd nieuwe ontwikkelingen zijn opgetreden, zegt dc Raad - daarbij denkend aan de aanleg van het Greveiingcnhekken - maar die zien er niet zo uit dat er een heel andere oriëntatie tol stand is gekomen. De Raad heeft dat overigens niet kunnen onderzoeken: hij heeft van Wiegel zo weinig tijd gehad voor het opstellen van een advies over de splitsingsplannen, dat het daar niet van gekomen is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1