PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Brezjnev wil overleg met de VS OVERVAL OP DE SPAANSE DEMOCRATIE Nijmegen onrustig na actie politie Parlementsleden gegijzeld In ARCHIEVEN OOST-BERLIJN Deel van dagboek Joseph Goebbels teruggevonden PARTIJCONGRES IN MOSKOU GEOPEND r DE JAGER-TOLHOEK monKe teltBE GOES Houtkade 7. tel. 01100-21250* Geopeod ma -vr van 8 00-17 00 uur 4 zaterdag van 10.00-12.00 uur. MBffcS® KEUKENS MIDOEIBUBG Korte Noordstraat 1, tel 01180-28050 Geopend ma.-vr. van 8 00-17 00 uur V^] 1001 bouwmaterialen onder één dak! Stabiel In de ochtend lichte vorst en enkele mistbanken. Overigens droog weer met zonnige perioden maar ook wol kenvelden. Middagtemperatuur iels boven nul Matige oostenwind. 224e jaargang no. 46 Dinsdag 24 februari 1981 tVan onze correspondent) MADRID - Tweehonderd leden van de Spaanse paramilitaire Guardia Civil hebben maandag onder leiding van de uiterst rechtse luitenant-kolonel Antonio Tejero Molina het Spaanse parlement bezet en de voltallige Spaanse regering gegijzeld. territoriaal bevelhebber van Valencia, kondigde meteen de de noodtoestand i zijn gebied aan de Middellandse Zee. Onbevestigde berichten spreken over de bezetting van het gebouw van de civiele gouverneur van Valencia De nationale politie omsingelde de Cor tes. het parlementsgebouw, maar was na middernacht nog niet in actie geko men tegen de opstandigen. De poging tot staatsgreep heeft kennelijk niet de verwachte steun opgeleverd: alleen de commandant van Valencia heeft zich achter de coup gesteld. Luitenant-kolonel Molina eiste de af schaffing van de burgerdemocratie en de invoering van een militaire regering. Hoewel er tijdens de bestorming van de Kamer mitrailleursalvo's werden ge lost, zijn er volgens de eerste berichten geen doden of gewonden gevallen. De Spaanse chefs van generale staven heb ben naar aanleiding van deze poging tot staatsgreep een communiqué uitge geven, waarin men deze acties scherp veroordeelt en aandringt op de verdedi ging van de democratische waarden. Koning Juan Carlos heeft maandag avond een noodkabinet gevormd, be staande uit alle onderministers. Generaal Milans Del Bosch, militair duikersprotest Het afsluiten van een aantal wegen ln de Wllhelmlnapolder die nnar de Oos- terschelde voeren heeft geleid tot een protest van de sportduikers. De dui kers moeten het water nu te voet op zoeken. Zij achten het uit oogpunt van veiligheid gewenst dat hun auto's met t ge- kleine scholen De kamerfracties van CDA en WD willen meer kansen voor het behoud van scholen ln kleine woonkernen dan de regering De beide partijen willen minder strakke opheffingsnormen, waardoor de vrij onzekere positie van de scholen, die op de rand van het ver eiste leerlingenaantal balanceren, zou worden verbeterd PAGINA 7 veldwachter Do rijkspolitie wil het aantal surveil lances te voe t en per flets uitbreiden en daarmee weer terug naar de 'veld wachter' Volgens districtscomman dant J. J Veenstra lijdt het politie werk niet onder de bezuinigingsmaat- regelen. PAGINA 9 woningbouw Een groep personen, die nauw betrok ken is bij de volkshuisvesting, heeft maandag een aantal aanbevelingen gedaan om te voorkomen dat de wo ningbouw ln de Jaren tachtig in het slop raakt. Voor continuering van een Jaarlijkse produktie van 120 000 wo ningen Is volgens de groep een geleide lijke vervanging van de objectsubsl- dles. een versnelde huurharmonisaUe en Invoering van een nationale woon belasting nodig. werkgelegenheid kleinbedrijf zijn somber. Voor lopig wordt voor dit Jaar een daling van het aantal arbeidsplaatsen met 15.000 verwacht door soldaten. Volgens geruchten zou de generaal, die bekend staat als ex treem rechts, een programma van ne gen punten hebben uitgegeven, waarin hij de afschaffing van de democratie eist. Alle andere militaire territoriale bevelhebbers hebben zich maandag avond solidair verklaard met koning Juan Carlos en hebben hun vertrou wen bevestigd in de Spaanse democra tische grondwet. Luitenant-kolonel Molina, die de lei ding had van de mislukte machtsgreep, heeft al vaker een poging gedaan om de regering omver te werpen. Hij was een van de aanstichters van de operatie 'Galaxia'. die in de nacht van 16 op 17 november 1978 een einde moest maken aan de Spaanse democratie Deze po ging tot staatsgreep, die door de mili taire inlichtingendienst werd verijdeld, bestond uit het gevangen nemen van premier Adolfo Suarez en een aantal ministers om hiermee koning Juan Car los te dwingen een militaire regering te vormen. Luitenant-kolonel Molina werd naar aanleiding van deze mislukte staats greep vorig jaar juli in een schijnproces veroordeeld tot zeven maanden gevan genisstraf. Voor de militaire rechter was dit vergrijp geen reden om hem uit zfjn functie te ontheffen. Suarez Lt. Kol. Antonio Tejero de Molina, de leider van de gewapende overval op het Spaanse parlement. MÜNCHEN (AFP) - Een deel van het dagboek van Hitlers minister van pro paganda, Joseph Goebbels, dat men verdwenen waande, bevindt zich in een archief in Oost-Ber I i jn. zo heeft een medewerker van het 'Instituut voor hedendaagse geschiedenis' in Mün- chcn, Norbe Frei, maandag meege deeld. De leider van de actie. lt. kol. Antonio Tejero de Molina, met getrokken pistool op het spreekgestoelte in de kamer. Naast hem kamervoorzitter Landalino Lavilla. De leden van de Guardia Civil drongen omstreeks half zeven het gebouw bin nen op het moment dat de 450 parle mentariërs bezig waren over het rege ringsprogramma van Leopoldo Calvo Sotelo, de door de Spaanse vorst aan gewezen kandidaat-premier. Tijdens de bestorming vuurden de paramili taire politieagenten onder het uitroe pen van: „Iedereen op de grond!" mi trailleursalvo's af. Een van de overval- Slot zie pagina 10 kolom 5) Volgende maand gaat de directeur van het instituut, Manfred Broszat, naar Oost-Berlfjn om te proberen het dag boekdeel te kopen Het grootste deel van de persoonlijke aantekeningen van Goebbels, een manuscript van 16.000 bladzijden, werd in 1972 van de Oost- duitse autoriteiten gekocht door de Westduitse uitgeverij 'Hoffmann und Campe'. Dat gebeurde via de bemidde ling van de schrijver Erwin Fischer die nu in Beieren woont Enkele bladzijden waren eind 1945 gevonden en andere stukken in de jaren 1950 en 1960. voor een deel ln de puinhopen van de oude rijkskanselarij. Het stuk waar Norbert Frei melding van maakte, betreft de belangrijke pe riode 1944. Het deel dat 'Hoffmann und Campe' voor een 'fors bedrag' van de Oostduitsers heeft gekocht, werd eind vorig jaar door de uitgever afgestaan aan het genoemde instituut in Mün- chen. In 1977 publiceerde 'Hoffmann und Campe' een deel van Goebbels dagboek, en wel dat betreffende 1945, met de zelfmoord van Adolf Hitler. Het instituut wil het in Oost-Berlijn aanwezige deel graag ook bezitten om het gehele dagboek wetenschappelijk te kunnen analyseren en vervolgens te publiceren. NIJMEGEN (ANP) - Een politiemacht van bijna twee duizend man en gesteund door legermaterieel heeft maandagochtend met een uren durende actie een eind gemaakt aan de kraakactie in de Nijmeegse binnen stad. Daarbij werd ruimschoots gebruik gemaakt van traangas, terwijl krakers/demonstranten de politie be kogelden met stenen en tegels. In de loop van dc dag bleef het onrustig. Gisteravond kwam het na een demonstratieve tocht van krakers en hun sympathisanten opnieuw tot schermutselingen, toen de ongeveer tweeduizend demonstranten langs de inmiddels half gesloopte panden 111 de Piersonstraat wilden trekken. De politie begon maandagochtend even over zessen met de ontruimingsactie. Om de veertien gekr.aakte hulzen en het ene door de krakers bezette pakhuis te kunnen bereiken moest de politie eerst honderden mensen die zich als levende barricades hadden opgesteld in de toe gangsstraten tot de Piersonstraat verwijderen. Volgens de krakers ging de politie daarbij hardhandig te werk. De politie zette voorts onder meer drie tankdozers in om de door krakers opgeworpen barricades te slechten Tijdens de actie werd de Nijmeegse binnenstad hele maal afgegrendeld door de politie. Het openbare stads vervoer lag stil Aan het begin van de actie maandagochtend riep burge meester Hermsen door middel van uit een politieheli- copter gegooide pamfletten op geen verzet te bieden. Hij maakte daarbij duidelijk dat dc politie zou mogen schieten als met molotovcocktails of brandfiessen zou worden gegooid. In totaal waren tot gisteravond volgens de Nijmeegse politie 24 politiemensen lichtgewond geraakt. Het mees te letsel werd veroorzaakt door stenen. Er werden in totaal zes arrestaties verricht wegens openlijke geweld pleging en vernieling De arrestanten zijn in verzekering gesteld op het politiebureau van Nijmegen. Het zijn on der andere meer een 36-jarige inwoner van Utrecht, een 20-jarige Nfjmegenaar, twee Amsterdammers van 22 en 21 jaar en een 18-jarige inwoner van Druten. Het aantal gewonden aan krakerszijde was gister avond nog onbekend. De krakers hadden hun eigen F.H- BO-posten en artsen. Vermoed wordt, dat aan krakers- zijde tenminste een evengroot aantal gewonden is ge vallen. Burgemeester Hermsen van Nijmegen verklaarde maandagmiddag, dat de ontruimingsactie tenminste één miljoen gulden heeft gekost. Aanslag op democratie VLTX7at denken de ultra W rechtse krachten achter de overval op de Spaanse volksvertegenwoordiging, de Cortes, te winnen met hun desperate poging de broze de mocratie omver te werpen? Terugkeer naar 'de goeie, oude tijd' van generalis simo Franco lijkt ten grondslag te lig gen aan de actie, maar na enkele uren van grote onzekerheid zag het er van nacht niet naar uit. dat de overvallers - een groep muitende militairen van dc beruchte Guardia Civil - steun krijgen van andere legeronderdelen. Het lijkt om een geïsoleerde actie te gaan van een aantal ontevreden militairen. De chefs van staven en andere hoge mill tanen distantieerden zich gisteravond van de overval op de Cortes De militai ren staan, op een enkele uitzondering, achter koningen (nood)regering. Intus sen houdt een groep van zo n honderd- vijftig overvallers wèl de gehele rege ring en de leden van de Cortes gevan gen. De staatsgreep of althans de po ging daartoe kon vannacht al ais mis lukt worden beschouwd: er is nu sprake van een gigantische gijzelingszaak, die zijn weerga niet kent in de moderne ge schiedenis. De situatie blijft explosief, er kan van alles gebeuren in Madrid Het komt er nu op aan, dat de regering of wat er van rest. zich moreel gesteund wetend door een verontwaardigd volk en de zonodig tot tegenactie bereid zijn de regeringsgetrouwe troepen, de rebel len in de Cortes weet te overtuigen van het zinloze van hun daad. Het is te ho pen. dat de overvallers intussen hebben begrepen, dat zij alleen staan. Het kan bloedvergieten voorkomen De actie van gisteravond staat niet op zichzelf. In militaire kringen is de laatste tijd veel kritiek te horen ge weest aan het adres van de regering, die volgens vele met weemoed aan hel verleden terugdenkende militairen het hervormingsproces in Spanje veel te haastig heeft uitgevoerd. Het plotselin ge aftreden van premier Suarez. eind vorige maand, luidde de politieke crisis in. Vragen als 'kan Spanje ooit een sta biele democratie naar Westeuropees model worden' werden weer actueel. De dood van een Baskische terrorist in een politiecel, bracht een stroom van kri tiek op het merendeels rechts georien- teerde politionele apparaat op gang. De ontvoering van een aantal consuls In Baskenland, is kennelijk voor een aan tal militante Guardisten de druppel ge weest. die de emmer deed overlopen Dat kan een verklaring zijn voor de ac tie van gisteravond, die voor velen bij verrassing is gekomen Het was uiter aard de regering niet onbekend, dat bij bepaalde delen van de strijdkrachten en met name bij de poli tietroepen, de ontevredenheid groot was, maar de lei ders van het land moeten hebben aan genomen. dat die krachten te beheer sen waren. In zekere zin is dat ook zo de betuigingen van trouw aan de grond wet van bijvoorbeeld de chefs van sta ven en de militaire gouverneurs in de provincie, met uitzondering van de op perbevelhebber in Valencia, stellen de regenng in het gelijk. Maar blijkbaar zijn de mogelijkheden van extreme groepen'binnen het militair apparaat onderschat. Er is niet zo veel verbeeldingskracht voor nodig om vast te stellen, dat Spanje nog een lange weg heeft te gaan alvorens het zich op eén lijn kan stellen met de Westeuropese democratieën Het kost de nieuwe leiders van het land de grootste moeite af te rekenen met het Franco-verleden. Premier Suarez heeft gedurende viereneenhalf jaar een verdienstelijke poging gedaan, hel land te bevrijden van het trauma van veertig jaar onderdrukking In vergelijking met de Franco-periode is er al veel ten goede gekeerd, maar het karwei is nog lang niet geklaard. Het is overigens geenszins onmogelijk, dat de gebeurte nissen van gisteren in De Cortes het te gendeel zullen bewerkstelligen van wat de overvallers beogen, namelijk het sluiten van de rijen. Zonder twijfel is een ernstige aansiag gepleegd op de Spaanse democratie, maar - zoals het er vannacht naar uitzag - loopt het voortbestaan van een democratisch Spanje geen gevaar Ondanks het feit. dat regering en parlement worden ge gijzeld In de Jaren zesendertig tot ne genendertig heeft het land voor hetere vuren gestaan. Weliswaar zijn de jong ste gebeurtenissen een indirect gevolg van de tragische burgeroorlog, gevolgd door veertig jaar Franco, maar juist die ervaring kan de Spanjaarden door deze moeilijke periode heen helpen ZU ver dienen daarbij de sympathie van de de mocratisch gezinde volkeren van Euro- Hel Wallenberg-comité in Ameri ka en de Wallenberg-vereniging in Stockholm bieden een miljoen dollar beloning voor inlichtingen waardoor Raoul Wallenberg kan worden opge spoord Wallenberg behoorde in dc oor log tot hel personeel van de Ziveedse ambassade in Boedapest. Hij verschaf te Hongaarse joden Zweedse paspoor ten. waardoor er 30.000 het land cu dc nazi's konden ontvluchten. Hij is door Russische militairen aangehouden in 1945. Volgens de Russen is hij laler ge storven. maar er zijn berichten geiceest dat hij ln een Russisch werkkamp zat. Rocsi Tsjamrakoctov. de oudste in woner van het dorp Kamasji rit dc Sow- jelrepubliek Oezbekistan, hee/l voor zijn 110e verjaardag ccn tapijt van 60 vierkante meter voor zijn nieuwe iro ning gekregen betaald voetbal geldgevers zullen hun slcun aan hel betaald voetbal stopzet ten als de 37 clubs niet voldoende mee werken aan de gezondmaking Olste- ren voerden gemeenten, het ministerie van erm en de Nationale Sporttotali- sator overleg met het sectlebestuur betaald voetbal van de KNVB Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. Varia: 11. iVan onze correspondent) MOSKOU - De Kremlin-machthebbers willen „op elk niveau" praten met de nieuwe Amerikaanse regering om de spanningen tussen de beide supermo- gendheden te verminderen. Dat zei Sowjet-partijleider Brezjnev maan dag tijdens de openingsrede van het 26e congres van de communistische partij van dc Sowjet-Unic (CPSU). Po litieke waarnemers zien hierin een enigszins gecamoufleerd aanbod van Moskou aan de nieuwe regering in Washington voor een topontmoeting tussen Sowjet-partijleider en presi dent Leonid Brezjnev en de Ameri kaanse president Ronald Reagan. Brezjnev zei verder dat de Sowjet-Unie bereid was tot verder strategisch over leg ..op basis van behoud van datgene wat tot nu toe bereikt is". Volgens som mige waarnemers betekent dit. dat het Kremlin bereid is tot hervatting van het SALT-overleg met Washington, zonder dat het Amerikaanse Congres eerst het SALT li-verdrag ratificeert dat vorig jaar in de Oostenrijkse hoofd stad Wenen werd ondertekend door Brezjnev en ex-president Carter Een officiële woordvoerder ontkende later echter deze interpretatie van Bre^jnevs opmerkingen. Ruim zes minuten na het begin van de openingstoespraak van de partijleider werd de live radio- en tv-uitzending plotseling afgebroken cn namen nieuwslezers zijn toespraak over. Aan gezien nlet-communlstlsche journalis ten geen toegang hebben tol het con gres maar dit moeten volgen vanuit het perscentrum, was het aanvankelijk niet duidelijk of Brezjnev zijn redevoering in de congreszaal persoonlijk voortzette Dit bleek later wel het geval Het afbre ken van de live-uitzendingen werd alge meen geïnterpreteerd als een aanwij zing dat men de gezondheidstoestand van de partijleider niet optimaal achtte voor het vlekkeloos voordragen van zijn bijna vier uur durende toespraak Ten aanzien van het vraagstuk van dc middellange afstandsraketten in Eu ropa stelde de Sowjet-partijleider voor om het aantal tc bevriezen. An derhalf jaar geleden stelde hij in Oost- Berlijn voor om het aantal in het westelijk deel van dc Sowjet-Unic tc verminderen. Nadat de NAVO had be sloten om het westerse systeem te mo derniseren in verband met dc produk tie cn dc plaatsing van de Russische SS-20, weigerde Moskou aanvankelijk hierover te onderhandelen tot het be zoek afgelopen zomer van bondskanse lier Schmidt van West-Duitsland. De voorgestelde bevriezing zou gecombi neerd moeten worden met onderhan delingen over andere (westerse! wa pensystemen. Leonid Brezjnev beschuldigde het Wes ten ervan de toestand ln Polen te willen ..ondermijnen" Hij verklaarde dat de fundamenten van de socialistische (Slot zie pagina 10 kolom 4>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1