Van Agt accepteert voorlopige bevriezing aantal kerncentrales PZCfl Congres D '66 wil onmiddellijke sluiting Borssele en Dodewaard RTC: gemeenschappelijke conclusies verwacht Kok: geen leider straatrevolutie i 1 BRAND NA INBRAAK DICTATEN PVDA EN D'66 ONAANVAARDBAAR PZC/i Manifestatie voor NSM Paus op Guam het weer FNV GEEFT GEEN STEMADVIES VOORKEUR VOOR GOEREE BIJ ZEELAND MAANDAG 23 FEBRUARI 1981 iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - CDA-lijsttrekker premier Dries van Agt is zijn verkiezingscampagne zaterdag begonnen met harde woorden aan het adres van PvdA en D'66. „Ik laat mij geen dictaten stellen", zei hij in zijn eerste verkiezingstoespraak tot het CDA-congres in Den Haag. Dat betrof het standpunt van beide oppositiepartijen dat de kerncentrales in Nederland dicht moeten, maar in een radiogesprek ging Van Agt later nog verder. Als de PvdA met strijdpunten komt waarover niet te onderhandelen valt, „dan is voor mij de kous af', zei hij toen. binnen-buitenland AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer vierhohdcrd mensen hebben zater dagmiddag deelgenomen aan een protestmanifestatie tegen de slui ting van de NSM-wcrf in Amster dam-Noord. De demonstranten kwamen bijeen in een fabriekshal van de werf. waar zij door verte genwoordigers van verschillende instanties werden toegesproken. Namens de gemeentebesturen van Amsterdam. Landsmeer. Oost- zaan, Zaanstad en Purmerend en het provinciaal bestuur van Noord- Holland voerde de Amsterdamse wethouder van economische za ken, E. Heerma, het woord. Volgens hem zit er nog duidelijk perspectief in de werf. Bram Staat, actieleider van de eveneens met sluiting be dreigde Ford-fabriek in Amster dam, riep op tot harde actie. „Dat is het enige middel om bij deze rege-j ring nog iets te bereiken. Desnoods zetten wij de IJ-tunnel en de Coen- tunnel af en zetten we heel Amster dam op z'n kop", zo zei Staat VAN DER STEE STUURT OP COMPROMIS AAN Wanneer de PvdA vasthoudt aan afwij zing van kernenergie en eenzijdige af stoting van kernwapens valt met Van Agt niet te praten. „Dan voorzie ik zeer ernstige problemen". Ook het sociaal- economisch beleid van de socialisten AGANA (GUAM) (AFP/UPI) - Paus Paulus II is zondag om tegen kwart over zeven plaatselijke tijd aangeko men op het vliegveld van Agana op het Amerikaanse eiland Guam in de Stille Oceaan. De paus, die er een zesdaags bezoek aan de Filippijnen op had zit ten, blijft achttien uur op Guam alvo rens door te reizen naar Japan. De paus droeg zondagavond de mis op in de kathedraal van Agana. waar hij verder zal worden toegesproken door kardinaal Flex Berto Flores. Vanmor gen zal hij voor zijn vertrek naar Tokio een mis in de open licht opdragen. De paus is zondag op de laatste dag van ztjn bezoek aan de Filippijnen in de stad Baguio op 190 kilometer ten noor den van Manilla, bezocht. Hij riep er de FUippino's op „voornaamste missiona rissen van de kerk ln Azië" te worden omdat zij „ruim de helft van de katho lieken in dit werelddeel" vormen. Hij vergat ook niet te spreken over de rechten van de stammenminderheden in het bergachtige deel van de Filippij nen. Zonder president Marcos bij naam te noemen vroeg de paus om respect voor de stammenculturen en voor de familietraditie en maatschappelijke structuur.-In zijn afscheidsrede op het internationale vliegveld van de Filip pijnse hoofdstad wenste de paus het Fi lippijnse volk toe dat er vrijheid en ge rechtigheid in hun land zal heersen." (ADVERTENTIE) beveiligingen voor ieder denkbaar project, groot of klein. Specialisten in het ontwerpen, instal leren en onderhouden van electroni- sche en bouwkundige beveiliging. Door een jarenlange ervaring, een uniek systeem en een beproefde for mule, kunnen we u veilige zekerheid en betrouwbaarheid aanbieden. Redelijke kosten, mede door eigen im port. colijn b.v. goes kloetinge tel. 01100-137 20 l(§)|| tbbs erkend beveiligingsbedrijf Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag. Wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Vooral 's nachts minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: omstreeks -3 graden; max. temp.: om streeks 1 graad. Kan op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent: kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks -2 graden; max. temp.: om streeks +2 graden; kans op een droge periode minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Deltagebied Een kleine depressie trekt van de Ierse Zee via Zuidwest-Engeland naar Bre- tagne Het ncerslaggebied. bestaande uit lichte sneeuw, bereikte zondag avond de Zeeuwse eilanden. Hel neer- slaggebied blijft vandaag dicht bij Zee land liggen en vooral vanochtend kan het nog op enkele plaatsen licht sneeu wen Waarschijnlijk blijft het westelijk deel van Brabant hiervan gevrijwaard De depressie veroorzaakt een gure zuidoostelijke luchtstroming. Omdat de zon verstek laat gaan zal het vandaag dan ook tamelijk onaangenaam weer zijn. De temperatuur blijfl een groot ge deelte van de dag beneden het vries punt. Omdat er komende nacht ook veel bewolking zal zijn kan de tempera tuur met zo bijzonder laag worden, na melijk min 2 graden. De weersontwik keling op langere termijn geeft aan dat de oostelijke luchtstroming nog gerui me tijd gehandhaafd blijft, waardoor het met onmogelijk is dat over enkele dagen de schaatsen toch nog voorkorte tijd aangebonden kunnen worden. Nautisch bericht: wind. zuidoost 5-6 Bfl: zichtmatig: temperatuur kustwa ter. 3,5 graden Celcius; afwijking wa terstanden: een geringe verlaging, ma ximum golfhoogte monding Schelde's: ongeveer een halve meter Vooruitzichten voor dinsdag guur ZON EN MAAN 24 februari Zon op 07.37 onder 18.11 Maan op onder 10.01 moest het zaterdag ontgelden „Het be sef dat de collectieve lasten terugmoe ten, is daar onvoldoende doorgedron gen". zei hij. Opmerkelijk was echter dat zaterdag lovende woorden aan het adres van coa litiepartner WD ontbraken en dat het congres zich met grote meerderheid uit sprak voor een kabinet op brede basis (dus met de PvdA) na de komende ver kiezingen. Koppeling Het meest opvallend in Van Agts ver kiezingsrede was overigens zijn nau welijks verholen, en door het CDA- congres met veelvuldig applaus bege leide, pleidooi voor verlaging van de lonen en vooral zijn suggesties over een mogelijke loskoppeling van de so ciale uitkeringen van het minimum loon. ROERMOND (ANP) - Aan een vakbe weging die kiest voor permanente sta kingen, voor revolutie van de straat, wenst FNV-voorzitter Wim Kok geen leiding te geven. Hij zei dit in antwoord op oproepen van kaderleden van de FNV. zaterdag in Roermond, van wie er enkelen beweer den dat er grote onvrede bestaat onder de FNV'ers over de machteloosheid van de vakbeweging. Hoewel de FNV van oordeel is dat het kabinet Van-Agl-Wie- gel een slecht beleid heeft gevoerd zal zij haar leden geen stemadvies geven. Die zijn mondig genoeg om bij de ko mende verkiezingen te zorgen voor een ander en beter beleid, meende FNV- voorzitter Wim Kok op de kaderbijeen komst. in Roermond. (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT - D'66 heeft zich zater dag uitgesproken voor sluiting van de kerncentrales Borsselc en Dodewaard. zodra D'66 daartoe de mogelijkheid heeft. De ledenvergadering heeft tij dens het verkiezingscongres tegen de wil van het partijbestuur een wijzi gingsvoorstel op het programma van dergelijke strekking aangenomen. De leden van de partij waren vrijdag en zaterdag te Amersfoort bijeen om het programma voor de komende verkie zingen vast te stellen Hel congres moest zich daarvoor buigen over onge veer 500 amendementen Na afloop van het tweedaagse gebeuren werd het pro gramma goedgekeurd. Het congres maakte een matte, volgza me indruk. Langdurige discussies over programmapunten bleven uiten de ad viezen van het hoofdbestuur werden veelal opgevolgd. De enige uitzonde ring was het punt van de kenenergie. Hel congres schrapte uit het voorlopige programma dat kernenergie „op de „Wij zijn erop uit de koppeling te hand haven. maar dat kan alleen als met het minimumloon terughoudendheid wordt betracht", aldus Van Agt. Daar bij zal bekeken moeten worden of de ontvanger ervan of diens huisgenoten over nog andere inkomsten beschik ken. „Het zal van de ontwikkeling van de lonen afhangen of het mogelijk is de koppeling te handhaven". Van Agt - die zaterdag met slechts 22 stemmen tegen tot lijsttrekker werd ge kozen - zei ook dat optreden tegen mis bruik en oneigenlijk gebruik van socia le voorzieningen nodig is. „Misbruik komt nogal eens voor tot ergernis van mensen die hun brood verdienen door te werken". Hij spfak van „klaplopen op de gemeenschap" De lonen moeten volgens de premier Tekenend voor het faillissement van het beleid van de regering noemde Kok. dat het kabinet als klap op de vuurpijl geen andere oplossing voor de stijgende werkloosheid weet te bedenken dan het laten verhuizen van werklozen naar de dichtbevolkte randstad De FNV houdt vast aande koppeling van lonen en sociale uitkeringen, aan eerlijk delen van arbeid en aan solidari teit tussen werkenden en niet- werkenden. De huidige crisis met moe deloosheid. onzekerheid en onverschil ligheid bij velen is ook één van de rede nen waarom de FNV in het afgelopen jaar rond 15.000 leden heeft verloren: tegenover honderdduizend bedankers stonden 85.000 nieuwe leden. middellange termijn" onaanvaardbaar is. In het program staal nu slechts dat D'66 kernenergie onaanvaardbaar acht. Zondermeer ln hel concept-program stond verder dat de centrales op den duur. na de Bre de Maatschappelijke Discussie maar vóór 1985, gesloten zouden moeten worden. De regio Zeeland van de partij had een amendement ingediend waar in stond dat Borssele en Dodewaard zonder meer gesloten dienden te wor den, omdat voor het probleem van het kernafval geen oplossing bestaat. On danks de afwijzing van hel hoofdbe stuur aanvaardde hel congres in grote meerderheid het amendement. Het bestuur leed op dit punt nog een nederlaag. Een amendement dat be paalde dat voor D'66 kernenergie geen onderdeel mag vormen van een Euro pees energiebeleid, werd ondanks het ontraden door het bestuur aangeno- een aantal jaren achtereen omlaag „Ie dereen. niet alleen de loontrekkenden. niet alleen wie onder een cao valt. Ook niet iedereen in gelijke mate. maar naar draagkracht. Een minlijn voor een reeks van jaren voor alle inkomensgroe pen" Dat zag hij als belangrijkste mid del voor „reanimatie van onze zielto gende industrie". Alleen aan de ontwikkelingshulp valt niet te tornen. „Dat is mijn boodschap aan rechts"! Het besef van onze verant woordelijkheid voor de ontwikkelings landen heeft nog onvoldoende wortel geschoten in de bevolking, zei Van Agt De premier wil per jaar 100 000 nieuwe woningen bouwen. De huren moeten worden verhoogd, en dat geldt ook voor de inkomenstenbelasting die eigenaar bewoners moeten betalen. Al eerder heefgt staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting regeringsvoorstellen voor een verhoging van het hurwaarde- forfait - het bedrag dat eigenaar-bewo ners bij hun belastbare inkomen moe ten optellen - in het vooruitzicht ge steld. Kernwapens Verrassend was ook dat Van Agt noch het congres uitgebreid op de kernbe wapening ingingen. Hij herhaalde slechts het standpunt dat pas in de cember over de plaatsing van nieuwe raketten beslist mag worden. „Houden wij ons daar niet aan, dan verliezen we onze geloofwaardigheid en zal onze re putatie van loyale en betrouwbare bondgenoot schade lijden". CD A-fractieleider Lubbers zei in zijn re de dat het CDA-standpunt „een met ar gumenten onderbouwde lijn is". Vol gens hem moeten wij onze huidige atoomtaken blijven vervullen „zolang het niet anders kan". Ook hfj drong aan op eensgezindheid:.Naar een verdeeld huis wordt niet geluisterd". Van Agt zei de uitspraak van het CDA- programma, voorlopig af te zien van uitbreiding van de kernenergie in Ne derland. te accepteren. „Hoewel het mij liever was geweest als het besluit van het vorige kabinet om er drie centrales bij te bouwen, was uitgevoerd". Maar intussen moeten wel naar oplossingen worden gezocht voor de nog bestaande veiligheidsproblemen. „Anders zal ons land, dat in Europa nu al een straat- lengte achterligt, een pittige rekening gepresenteerd krijgen". Het congres sprak zich zaterdag uit voor een nieuw kabinet „op brede ba- men In het concept-programma was een mildere passage opgenomen. Het salaris van partijgenoot en voorzit ter van de stuurgroep van de Brede Maatschappelijke Discussie, jhr De Braauw. kwam op het congres slechts kort in discussie. Een motie die haar afkeuring uitsprak over de hoogte van het salaris, ruim twee ton. kwam niet eens in stemming Wel verwees partij voorzitter Zeevalking naar de affaire. In tegenstelling tot andere partijen heeft D'66 haar prognoses voor de eco nomische groei 1.5 procent i niet aange past aan de moeilijker geworden econo mische situatie Volgens hel bestuur kan dal niet. omdat daarmee de basis van het gehele programma zou wegval len. Een amendement van dergelijke strek king werd dan ook door het bestuur ontraden, waarna het werd verworpen Het hoofdbestuur meende dat er maar meer bezuinigd moet worden door de overheid, wanneer de resultaten moch ten tegenvallen. sis", dat kan rekenen op een brede steun vanuit de samenleving. Hoewel het CDA geen intentie-verklaringen aan het adres van de PvdA wil uitspre ken. blijkt hieruit wel dat voortzetting van de magere (77 zetels) huidige coali tie met de WD geen prioriteit is voor het CDA. Volgens CDA-voorzitter Bukman kan een kabinet dat steunt op een brede parlementaire meerderheid „meer ont spannen regeren en behoeft binnen de fractie dan ook niet onder alle omstan digheden elk lid precies in het gelid te lopen". Politie De kwestie van de toekomstige organi satie van de politie in Nederland heeft zaterdag opnieuw tot grote verdeeld heid binnen het CDA geleid. Premier Van Agt moest zelfs zijn positie als lijst trekker in het geding brengen om het CDA-congres in een de CDA-top welge vallige richting te dwingen Het congres kwam daama terug op de eerdere uitspraak van de CDA-partij- raad dat de politie een zaak van de ge meenten is Ook herriep het congres het standpunt van de partijraad dat bekle ders van een geestelijk ambt ook mili taire dienst zouden moeten vervullen Beide punten blijven overigens wel ge woon gehandhaafd in het zaterdag be krachtigde CDA-verkiezingsprogram- ma, maar bij de uitvoering van het be leid zullen de CDA-politici aan de con gresuitspraken de voorrang geven. 'Van onze speciale verslaggeveri DEN HAAG - De Ronde Tafel Confe rentie (RTC) over de staatkundige toe komst van de Nederlandse Antillen gaat vandaag de tweede week in. In de komende dagen zal het erom spannen: van de acht deelnemende partijen (de legaties van de zes eilanden, van de An tilliaanse regering en van Nederland) wordt verwacht dat zij gemeenschap pelijke conclusies trekken, die als ba sis moeten dienen voor de volgende be slissende ronde op Bonaire, een bijeen komst waarvan nog steeds niet vast staat wanneer die zal worden gehou den. Heeft deze eerste week van oriëntatie aan de "Haagse vergadertafel iets we zenlijks opgeleverd of is het resultaat zo mager, dat de kans op een complete mislukking van deze RTC er levens groot inzit' Wie probeert de balans op te maken, kan er niet omheen dat de verdeeldheid tussen de eiland-verte genwoordigingen erg groot is. Daar komt dan nog bij dat het grootste ei land (Curacaoi bepaald niet met één mond spreekt, maar steeds opnieuw de interne tegenstellingen op tafel uit stalt. Aruba lijkt een gesloten front. Waar het gaat om het zelfbeschikkingsrecht (de eigen weg gaan in de onafhankelijheid) is dat ook wel zo. Op andere gebieden is er vooral bij de opposanten van Betico Croes ide leider van de meerderheids partij MEP. die de „status aparte" hoog in het vaandel voert i de neiging om de voortvarendheid wat af te remmen. Kleintjes De kleintjes onder de zes eilanden, Bo naire en de bovenwinden Sint Maarten. Saba en Sint Eustachius. hebben het het moeilijkst en dreigen keer op keer in de verdrukking te komen. Zij ook laten het duidelijkst blijken dat ze de banden met Nederland stevig willen aanhou den. Het congres aanvaardde wel een motie waarin het bestuur werd gevraagd om alternatieve beleidsprioriteiten op te stellen bij een geringere economische groei dan het bestuur nu verwacht Het bestuur legde zich morrend bij deze uit spraak neer Kruisrakketten Op het terrein van de plaatsing van de gemoderniseerde kruisraketten is het compromis, dat vorig jaar met moeite is bereikt, overeind gebleven. In dat com promis wordt plaatsing „in de huidige omstandigheden' afgewezen De deur naar plaatsing is dus niet geheel dicht Het congres heeft zich tenslotte uitge sproken voor het voegen van Goeree- Overdakkee bij Zeeland wanneer Zuid- Holland gedeeld wordt. De D'66-afde- ling van dat eiland meent dat de in spraak tot nu toe een „farce" ts geweest en eiste dat de kamerfractie met de af deling zou komen praten zodat de frac tie een beter inzicht zou krijgen in de wens van de eilandbewoners. Ondanks Toch is de eerste week van deze ronde tafelconferentie bepaald niet vruchte loos geweest. Het ging er tenslotte om, op basis van het rapport van de Ko ninkrijkswerkgroep onder leiding van oud-premier Barend Biesheuvel, te zoe ken naar een begin van politieke over eenstemming over nieuwe vormen van samenwerking tussen de zes Antillen- eilanden voor een soort overbruggings periode na de staatkundige onafhanke lijkheid. Bij alle geharrewar aan de vergaderta fel hebben de delegaties elkaar op drie belangrijke punten in ieder geval kun nen vinden: - niemand van de deelnemende partij en wil op dit moment een staatkundige zelfstandigheid er moet een tussenfase komen met grotere bevoegdheden voor de afzonderlijke eilanden om de eigen zaken te regelen: - de drie kleine Bovenwindse Eilanden, die binnen het huidige staatsverband van de Antillen niet zelfstandig zijn ver tegenwoordigd maar in een geforceerd samenwerkingsverband optreden, zul len worden opgesplitst, in principe zal aan elk van hen een zetel in de Staten worden toegekend; - er komt een constitutioneel hof, dat bij het wegvallen van het administra tief en financieel toezicht van de lands regering op de eilanden zal gaan optre den als beroepsinstantie voor geschil len. Andere belangrijke geschilpunten zijn gebleven: de kwestie van het zelfbe schikkingsrecht is niet uitgepraat, de voorgestelde wijzigingen in het kies stelsel hebben de partijen sterk ver deeld. over inhoud, duur en doel van de overgangstermijn naar volledige onaf hankelijkheid is alleen vrijblijvend ge praat Op die tweede zitting, een thuiswed strijd voor de Antlllianen, zullen slui tende afspraken moeten worden ge- bezwaren van het bestuur schaarde het congres zich achter deze motie Jan Terlouw gaat als lijsttrekker D'66 in de komende verkiezingen aanvoeren Hij heeft daarbij de strategie op zak die het hoofdbestuur al een aantal maan den geleden bekendmaakte: na de ver kiezingen streven naar een kabinet van D'66, PvdA en CDA. De algemene le denvergadering van D'66 heeft dit za terdag besloten In de stratcgieresolutie wordt door D'66 samenwerking uitgesloten met de CPN cn met de combinatie CDA-VVD, Na de verkiezingen streeft D'66 eerst naar een kabinet CDA-PvdA-D'66. Wanneer dat niet lukt, wil D'66 een ka binet samen met PvdA en VVD. Pas daarna moet de mogelijkheid onder zocht worden van een minderheidska binet van D'66-PvdA. Wanneer ook dat niet lukt, moet overleg worden ge pleegd tussen kamerfractie, hoofdbe stuur en adviesraad, aldus de resolu tie. maakt en zullen zaken moeten worden gedaan. De vraag is alleen wanneer dat zal zijn. Curacao wil nog steeds geruime tijd uitstel: Aruba wil zaken doen. Croes kan niet opnieuw met lege han den terug, en Nederland wenst dat de RTC vóór de kamerverkiezingen eind mei wordt afgerond. Compromis Misschien dat de partijen elkaar deze week kunnen vinden in een maand mf tijd voor bezinning; conferentievoor zitter Van der Stee. Nederlands minis ter voor Antilliaanse zaken, lijkt het in de richting van zo'n compromis te stu ren. In plaats van begin april, nu begin mei een dergelijke bijeenkomst. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie- M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlissingen Walstreat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes Groie Markt 2, 4461 AT Goes. tel (01100) 16140 Terneuzen Nleuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vri|dag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie (011841 63533 Advertentie-afdeling (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 49,50, franco per post 58,50, per maand 16.75. losse nummers 0,70 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.l Postrek nr.: 3754316, l.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 108 cent per mm, minimumprijs per advertentie 16,20: ingezonden mededelingen 2 Vzx tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. Nj^ËèMÈÊËÊÊÈ H||^ f' v&s&r i i-Lfr HAARLEM-Een dependance van de katholieke land- en tuinbouwschool aan de Van Edenstraat in Haarlem is zaterdag in alle vroegte door brand verwoest. Volgens de politie zijn in het pand sporen van braak aangetroffen De schade zou enkele tonnen bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 3