PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS sluiten blokkade van Cuba niet uit Geen extra verhoging van de defensie-inspanning Zijlstra: niet op de uitkeringen inkorten STEUN AAN BEWIND EL SALVADOR Rakettenvoorstel van Brezjnev verwacht Aanslag Amerikaanse zender vandaag Zuid-Afrika ontkent inval in Angola Bijzondere zesting in Zuid-Afrika RAF-lid: plan gijzeling van VS-generaals Moskou wil topberaad over Zuidoost-Azië REACTIE OP OPROEP VS Wolkenvelden Wolkenvelden, maar geen neerslag van betekenis. Matige, langs de kust en boven het IJs- selmcer vrij krachtige oostenwind. 224e jaargang no. 45 Maandag 23 februari 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST WASHINGTON (AFP, UPI, RTR) - De voornaamste adviseur van de Amerikaanse president Reagan, Edwin Meese, sloot zondag de mogelijkheid niet uit van een blokkade van Cuba als de wapenleveranties door dit land aan de guerrillastrijders in El Salvador blijven doorgaan. Meese, met wie het televisiestation ABC een vraaggesprek had in Californië, verklaarde dat 'geen enkele actievorm moet worden uitgesloten' in de maatregelen die de Verenigde Staten zouden kunnen nemen om een eind te maken aan de 'uitvoer van wapens en oproer' naar El Salvador. Meese bracht het weekeinde door met Reagan in Californië. Meese werd uitdrukkelijk ondervraagd Verenigde Staten niet noodzakelijker wijs militaire maatregelen in gedach ten zouden hebben maar hij acht het noodzakelijk dat de Cubaanse leiders begrijpen dat het niet in hun belang is hun huidige activiteit voort te zetten. De vice-president van de Verenigde Staten. George Bush, heeft tegen de mi nister van buitenlandse zaken van Is- AlTCStdtlC raêl, Yiszhak Sjamir, gezegd dat de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging PLO de guerrilleros in El Salvador steunt. De president van El Salvador, Jose Na poleon Duarte. heeft in een zaterdag ge publiceerd interview gezegd dat zijn land een Vietnam zou kunnen worden als de Verenigde Staten hun aanwezig heid in Latijns-Amerika militair sterker doen voelen. Duarte, wiens regering al voor dertig miljoen dollar wapens van de Verenig de Staten heeft gekregen om marxisti sche guerrilleros te bestrijden, zei dat lid van de junta alvorens hij in decem ber in een 'zuivering' die door het leger werd gesteund, werd gewipt. De kolonel, die beschouwd werd als een leidende liberaal in de junta, dook later onder nadat hij de beschuldiging had uitgesproken dat het leger de rechtse 'eskaders van de dood' steunde. over de mogelijkheid van een blokkade van Cuba naar aanleiding van uitlatin gen die minister Van buitenlandse za ken Haig onlangs deed Deze zei dat de Verenigde Staten niet 'passief zullen blijven met het oog op de wapenle veranties aan guerrillastrijders in El Salvador. Meese benadrukte dat de Britse diplomaat: in KGB-val gelopen LONDEN (AFP) - De vroegere Britse ambassadeur in Moskou, sir Geoffrey Harrison, heeft zondag onthuld hoe hij, aan de vooravond van de Russische in terventie in Tsjechoslowakije in au gustus 1968, bezweek voor de charme van een kamermeisje van de ambassa de, lid van de Russische geheime dienst 'KGB'. In een interview met de Sunday Times in Londen verklaarde de nu gepensio neerde. 73-jarige ex-diplomaat, dat hij. nadat hij zich had gerealiseerd in wat voor val hij was gelopen, meteen het foreign office had verwittigd, dat hem naar Londen terugriep. economische hulp voor zijn land be langrijker was dan militaire. „Het heeft weinig zin het grootste en beste leger van de wereld te hebben als het volk van honger omkomt', aldus Duarte in zijn interview met de New York Times. Kolonel Adolfo Majano, leider van de militaire staatsgreep in El Salvador in 1979, is door het leger gevangen geno men en zal waarschijnlijk voor de krijgsraad worden gedaagd, zo hebben militaire kringen in San Salvador be kendgemaakt. Massamoord Majano, die drie maanden ondergedo ken is geweest, leidde op 15 oktober 1979 de zonder bloedvergieten verlopen staatsgreep die het bewind van de rechtse president Carlos Romero ten val bracht. Hij was gedurende een jaar OP CONGRES COMMUNISTISCHE PARTIJ architect De architect en hoogleraar prof J.B. Bakema is vrijdag in zijn woonplaats Rotterdam overleden Prof. Bakema ontwierp enkele winkelcentra en kan toor- en schoolgebouwen in een aantal grote steden Ook hel stadhuis in Ter- neuzen is van zijn hand advies De technische en tactische adviezen van Roger de Vlaemlnck hebben Hen- nie Stamsniider geen windeieren ge legd In het Spaanse Tolosa werd Neer- lands beste veldrijder op overtuigende wijze wereldkampioen Op het door de regen uitermate zwaar geworden par koers finishte Slamsnijder met ruime voorsprong op de uittredende kam pioen Roland Liboton en de ex-titel houder Albert Zweifel matig Hollands voet balelite is er zondag niet In geslaagd met ruime cijfers afstand te nemen van het nietige Cyprus i3-0i De nieuwe KNVB-bondscoach Kees Rijvers, die het duel vanaf de tribune volgde, wilde geen van de spelers de matige prestatie zwaar aanrekenen 'Op een dergelijk moeilijk te bespelen veld en onder deze omstandigheden ls hel onbillijk om ook maar één speler enig verwet te maken (Van onze correspondent) MOSKOU - Tientallen communisti sche partijleiders arriveerden het af gelopen weekeinde in Moskou voor het bijwonen van het 26e congres van de communistische partij van de Sowjet- Unie (CPSU) Eén van hen was de Ne derlandse partijleider Henk Hoekstra, die als CPN-voorzitter het Sowjet-par- tijcongres bijwoont als 'toehoorder'. Hoekstra's Italiaanse collega Berlin- guer en zijn Spaanse collega Carrillo zijn thuisgebleven als gevolg van me ningsverschillen met het Kremlin over de Sowjet-interventie in Afghanistan en de Russische houding tegenover de arbeidsonrust in Polen. De grootste belangstelling gaat uit naar de opmerkingen in de openings toespraak van partijleider Brejznjev, die een eerste afgeronde reactie inhou den op de hardere houding van de nieu we Amerikaanse regering tegenover de Sowjet-Unie. Een voorproefje vormde het Prawda-artikel van defensieminis ter Oestinow, die het Westen ervan be schuldigde een miliair conflict met de Sowjet-Unie voor te bereiden. Goedingelichtc kringen in de Russi sche hoofdstad zijn ervan overtuigd dat de buitenlandse politiek het hoofdelement van Breznjevs rede zal vormen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de 74-jarige partijleider met voorstellen zal komen om het aan tal kernraketten in centraal-Europa te verminderen. Volgens het Engelse blad 'Sunday Ti mes' hebben soldaten van het Salvado- riaanse leger met hulp van troepen uit Honduras op 14 mei van het vorig jaar vele bonderden dorpelingen in het grensgebied van de twee landen ver moord. Volgens verhalen van overle venden en volgens een Amerikaans missionaris hebben ongeveer 300 sol daten op 14 mei zes uur lang een kamp dat bekend stond onder de naam 'Las Aradas' bestookt. Het kamp, dat een toevluchtoord was voor slachtoffers van de burgeroorlog in het Middena- merikaanse land, ligt aan de grensri vier met Honduras, de Sumpul. Men sen die tijdens de aanval naar de ande re oever wilden vluchten, werden door soldaten van het leger van Honduras, weggejaagd. PRETORIA (RTR ANP) - Een Zuid- afrikaansc militaire woordvoerder heeft de beschuldiging van Angola, dat Zuidafrikaanse troepen gebieden van dat land in het zuiden bezet hebben, 'een hoop nonsens' genoemd. Volgens hem was het Angolese propaganda met het oog op de binnenkort beginnende bijeenkomst van de algemene vergade ring der Verenigde Naties. Angola meldde zaterdag dat zwaarbe wapende Zuidafrikaanse troepen een deel van zijn grondgebied bezethouden aan de zuideljke grens met Namibië Volgens de Observer in Londen van zondag hebben tankers van de Shell rei zen gemaakt van Oman aan de Perzi sche Golf naar Durban in Zuid-Afnka. in strijd met het embargo dat de Arabi sche landen hebben ingesteld op leve ring van olie aan Zuid-Afrika. zwart Het Zeeuwse zaalhandbal beleeft dit jaar een uitermate 'zwart seizoen De dames van Olympus en Marathon de graderen uit de tweede divisie Als ge volg van de regionale indeling slepen /.e Walcheren in hun val mee het Vll.s- singse damesteam verdwijnt uit de derde divisie Ook bi) de heren balan ceren enkele teams op de rand van de afgrond PAGINA 12 somber Ook uit het microkorfbal komen som bere geluiden Het verblijf van Togo In de derde klas van het district is tot een seizoen beperkt gebleven. Na het 11- U-gelijkspel tegen Maassluis ls de de gradatie oor de Goese vereniging een feit. combinaties Bruse Boys heeft zaterdag uit tegen Plershil een verdienstelijk 2-2-gelijk- spel behaald. Van het lange trap en rennen -voetbal zoals vorige week was niets meer te bespeuren De vissers- stadploeg verzamelde het ene punt de ze keer met uitstekend verzorgd en snel combinatiespel Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11,12,13 en 14. BONN - De Westduitse politie had zon dag nog geen idee in welke richting de daders moeten worden gezocht van de bomaanslag in Munchen op het ge bouw van de Amerikaanse zender 'Ra dio Free Europe". Zaterdag raakten daarbij acht mensen gewond, van wie drie ernstig. Een gedeelte van het ge bouw is ingestort. Vermoed wordt dat de aanslag, die is uitgevoerd met tien kilo springstof en een schade van meer dan vier miljoen mark veroorzaakte, het werk van 'pro fessionals' is geweest. Ook neemt de po litie aan dat er politieke motieven in het geding zijn R adio Vrij Europa is. samen met Radio Liberty (Vrijheid), het belangrijkste westelijke (in dit geval Amerikaanse) omroepstatlon dat speciaal program ma's maakt voor de landen van het Oostblok. De laatste weken en maan den is met name Radio Vrij Europa door het Oosten heftig aangevallen. De 'imperialistische' zender zou zich op on geoorloofde wijze hebben ingemengd m de binnenlandse aangelegenheden van vooral Polen. Er bestaat geen twijfel aan dat de Amerikaanse zender vanuit Munchen anti-Russische propaganda bedrijft. Dat wordt door geen van de medewerkers ontkend Nog niet zo lang geleden sprak SPD- fractieleider Herbert Wehner van 'op hitsing'. De programma's van de zenders wor den voornamelijk door Oostcuropcse vluchtelingen gemaakt. Zaterdag werd een voor Tsjechoslowakije be stemd programma uitgezonden. HEROÏNELIJN OPGEROLD WEERT (ANP)-Volgens de politie van Weert is met de arrestatie van een vier tal inwoners uit Weert. Budel. Neder- weert en hel Belgische Lommel een in ternationale heroïnelijn opgerold. De aangehouden mannen varieren in leeftijd van 27 tot 36 jaar De politie die spreekt van een zeer belangrijke zaak liet zaterdag weten dat er mogelijk nog meer aanhoudingen zullen worden ver richt Vanuit Limburg werden verdo vende middelen onder andere heroine en cocame verhandeld naar Portugal, Duitsland, Engeland. Belgie en Am sterdam NIJMEGEN" (ANP) - Honderden mensen demonstreer den na tien uur zondagavond in de Nijmeegse binnen stad ten gunste van de krakers aan de Piersonstraat. De mobiele eenheid heeft het gebied rond deze straat afge sloten. Zaterdag werd een demonstrattie gehouden waaraan rond vierduizend mensen meededen. Het werd zondagavond als gevolg van alarmoproepen door de radiozender van de krakers 'Rataplan' plotse ling erg druk rond de Piersonstraat. De oproepen trok ken niet alleen erg veel sympathisanten van de circa tweehonderd krakers, maar ook vele honderden nieuws gierigen De oproepen van de krakerszender kwamen na het mislukken van het overleg tussen de krakers en CDA-leider Lansink De krakers gaan ervan uit. dat poli tie nu elk moment tot ontruiming kan overgaan De Nijmeegse gg en gd heeft in verband met de naderende ontruiming een ehbo-post ingericht in het Kolpinghuis De krakers hebben hun eigen ehbo-post ingericht. Vol gens de krakers heeft de gemeente omstreeks zes uur zondagavond de watertoevoer in de Piersonstraat afge sloten. Dat zou ook zijn gebeurd bij legale bewoners De gemeente onthoudt zich van kommentaar De krakers meldden ook. dat er in de afgelopen week een aantal keren van daken met een windbuks op hen is geschoten Foto: krakers zwaaiden zaterdag vanaf de daken met vlaggen naar de betogers. KOOPKRACHT VERDER OMLAAG /Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - Dr. Jelle Zijlstra acht een verlaging van de sociale uitkeringen niet nodig voor een verlaging van de overheidsuitgaven. Hij gelooft dat de tekorten bij de overheid in eerste in stantie bestreden moeten worden door de groei van het aantal uitkeringstrek kers te beperken. Dat moet uit morele en economische overwegingen vooraf gaan aan een eventuele korting, vindt professor Zijlstra. De president van De Nederlandsche De aanslag bracht zware schade toe in enkele redactielokalen JOHANNESBURG (UPI AFP) - Volgens de 'Rand Daily Mail' van vrijdag heeft een zeventienjarige Zuidafrikaanse vier maanden ge leden een zesling gekregen in een verlossing die artsen 'onmogelijk' genoemd hebben. Vijf kinderen van de zesling kwa men op 15 oktober maar het zesde kind. een meisje. 23 dagen later Het verhaal is dooi de jonge moe der. inmiddels mevrouw Chramain Craig in Windhoek in Zuid-West- Afrika iNamibië) bevestigd Bank verklaarde zaterdag in een televi sie-interview dat de samenleving voor een belangrijke politieke keuze staat door de groei van het aantal uitkerings trekkers. Nu al zag hij aanwijzingen dat sommige groepen werknemers en hun organisaties niet langer bereid zijn of fers te brengen ten behoeve van de niet- werkenden. Toch acht Zijlstra een verdere daling van de koopkracht in de komende jaren zeer waarschijnlijk, gezien de verwach te geringe groei van het nationaal inko men. Daarbij zal de strijd vooral gaan over de vraag op welke wijze de geringe produktiviteitsgroei over de verschil lende groepen verdeeld wordt. „De werkenden zullen een deel van hun besteedbaar inkomen moeten afstaan terwille van de niet-werkenden.zei professor Zijlstra. Dat komt omdat de overheid van elk procent produktivi- teitsstijglng een deel zal opslokken Voorts zullen de bedrijfsrendementen verbeterd moeten worden door een ver laging van de arbeidskosten. Zijlstra was overigens niet pessimis tisch over de toekomst van de Neder landse economie. Later dit jaar ver wacht ook hij, net als minister Albeda (sociale zaken), een verbetering van de internationale conjunctuur. Hij be schouwt dat als een lichtpuntje, waar bij hij wel als voorwaarde stelt dat er geen internationale politieke proble men ontstaan, of de olietoevoer gaat haperen. HAMBURG (DPAUPI) - I^den van de Baader-Meinhof-groep hebben plan nen om Amerikaanse militaire com mandanten in Europa te gijzelen als deze een feest bijwonen op het roman tische slot Heidelberg. Dit meldt zater dag het Westduitse tijdschrift Der Spiegel. De gijzeling zou moeten plaatsvinden op een zaterdag voor car navalsmaandag. Der Spiegel onthult de plannen in een interview met het voormalige lid van de 'Rote Armee Frakuon Peter-Jurgen Boock. die in een gevangenis in Ham burg verblijft in afwachting van zijn be rechting op beschuldiging van deelna me aan moordaanslagen Volgens Boock dateren de plannen van MOSKOU (AFPi - De Sowjet-l'nie is 1979 en is er nooit een definitief jaar bereid deel te nemen aan internatio- vastgesteld waarin de gijzelingsactie naai topberaad ter waarborging van zou moeten worden uitgevoerd HILVERSUM. WASHINGTON (ANP. RTRi - Staatssecretaris Van Eekelen van defensie meent dat de economi sche situatie een extra verhoging van de defensie-uilgaven niet toelaat. De drie procent reele groei van de inspan ningen moet Nederland echter wel waarmaken, aldus Van Eekelen in een reactie op de Amerikaanse druk op NAVO-partners de defensie-inspan ningen extra op te voeren. Van Eekelen sprak zondag voor de AVRO-radio vanuit Munchen. waar hij een discussiebijeenkomst van defensie deskundigen uit NAVO-lidstaten bij woonde Hij verwacht een pittige dis cussie met de Verenigde Staten, die wil len dat de andere lidstaten meer gaan doen aan defensie Van Eekelen heeft in München Ameri kaanse waardering gekregen voor het conventionele deel van het Nederland se defensieprogramma Maar tegelijk bestaat er grote zorg over de nucleaire kant", aldus de staatssecretaris Een hoge functionaris van het Penta gon zei zaterdag dat de Verenigde Sta ten hun strijdkrachten in Europa niet zullen verbeteren noch de last van ver dediging van westelijke belangen el ders zullen dragen tenzij de defensie uitgaven van de geallieerden sterk toe nemen. De opmerkingen van de Amerikaanse onder-minister van defensie, Frank Carluccs waren vervat in de tekst voor de militaire conferentie in Munchen en werden door het Pentagon gepubli ceerd. Zij werden door functionarissen ln Washington een belangrijke verkla ring genoemd van het beleid van de nieuwe regering Jegens de NAVO Carlucci. voormalig onder-directeur van de CIA, centrale inlichtingen dienst, zei dat president Reagan was begonnen met een scherpe besnoeiing van de binnelnandse uitgaven en ver groting van de defensie-inspanningen. Het congres zou er op staan dat de bondgenoten zich dezelfde opofferin gen getroosten. dc vrede en de stabiliteit in Zuidoost- Azië. Aan het overleg zouden de permanente leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moeten deelnemen, dat wil zeggen behalve de Söwjet-Unie. de VErenigde Staten, Groot-Bntian- nlê. Frankrijk en China, zo heeft het Russische persbureau Tass zondag be kendgemaakt Het voorstel voor een internationale topconferentie hebben de Russische leiders in een boodschap ter kennis ge bracht aan de regeringen van Indone sië. Maleisië. Singapore. Thailand, de Filipppijnen en andere Aziatische lan den Derde vredesmissie Palme in conflict Iran-Irak mislukt BEIROET (UPI) - De bijzondere afge zant van de VN Olof Palme is er ook op zijn derde vredesmissie naar Iran en Irak niet in geslaagd de partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen. Hij meldt enige vooruitgang, maar zei dat men langer geduld moet hebben. Iran heeft verklaard dat het pas wil on derhandelen als Irak alle bezet gebied heeft verlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1