PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ETA-groep ontvoert drie consuls Duikbootorder Taiwan blijft gehandhaafd n Krakers krijgen dag om vrijwillig te vertrekken Italië eist uitlevering Israëlische ex-agente GASTANK ONTPLOFT IN WONING Suiker cent duurder VRIJLATING GEVANGENEN GEEIST Echtpaar ernstig gewond BRINKHORST O VER WEEGT MOTIE VAN AFKEURING na explosie Vlissingen NIJMEGEN MAG ONTRUIMEN Enkele opklaringen Nu en dan wat lichte sneeuw maar ook opklaringen. Middagtemperatuur on geveer min 1 graad Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 224e jaargang no. 44 Zaterdag 21 februari 1981 bcrco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Viissingen Ronald Reagan Ruim een maand woont president Ronald Rea gan nu in het Witte Huis in Washington en in die korte jggssj periode heeft hij al een reuze- zwaai bewerkstelligd in de Amerikaanse binnenlandse en buiten landse politiek. Eens te meer is geble ken hoever de macht van de Ameri kaanse presidentreikt. Versterking van de positie van de Verenigde Staten in de wereld, was de leus. waarmee Rea gan de verkiezingen inging. De Ameri kaanse president laat er geen twijfel over bestaan, dat hij zijn verkiezingsbe loften wil nakomen Enerzijds bezuinigt hij op de staatsuitgaven langs een tevo ren uitgestippelde conservatieve lijn en anderzijds trekt hij volgens datzelfde principe veel meer geld uit voor defen sie. De opvattingen, die president Rea gan huldigt ztjn dezelfde als die van de presidentskandidaat Reagan. Daarop is hij ook gekozen, maar of men er bui ten de Verenigde Staten ook gelukkig mee kan zijn werd al vOór de verkiezin gen betwijfeld en de bange gevoelens van toen zijn de afgelopen weken helaas bevestigd. Nu al is duidelijk geworden, dat in het Witte Huis een man woont en werkt, die confrontatie boven dialoog verkiest, die opvoering van de bewape ning hoger in zijn vaandel heeft ge schreven dan ontwapening en die eco nomische afhankelijkheid met grotere letters schrijft dan sociale bewogen heid. In het Witte Huis zetelt een presi dent. die de tegenpool is van zijn voor ganger. Dat hoeft noch van de één, noch van de ander een diskwalificatie in te houden, maar in het geval van Reagan is gezien de huidige machtsverhoudin gen in de wereld van een zorgelijke ont wikkeling sprake. De eerste zorg lijkt Midden-Amerika te worden en meer speciaal het door een bloedige burger oorlog verscheurde El Salvador, waar de nieuwe Amerikaanse buitenlandse politiek voor de lont dreigt te zorgen, die het kruitvat tot ontploffing moet brengen. Laten we elkaar niet wijs maken, dat het om een puur Amerikaanse aan gelegenheid gaat. want dat is het al lang niet meer. Weliswaar beschouwen de Verenigde Staten dit gebied als hun achtertuin, waarin geen vreemde in menging wordt geduld, maar alleen al het feit. dat Reagan onderminister Eagleburger naar Europa zendt om be grip te kweken voor de Amerikaanse steun aan het repressieve regime in El Salvador, wijst op een veel grotere be trokkenheid. De VS zeggen te kunnen bewijzen, dat de linkse opstandelingen in El Salvador met wapens worden ge steund door communistische landen. Dat is voor de nieuwe machthebbers in Washington meer dan voldoende om te spreken over een 'communistische sa menzwering' De in dit opzicht veel minder gevoelige Europeanen, die niet a priori in iedere vrijheidsstrijder een communistische agitator zien - ook al wordt hij bewapend door Moskou en Moskou-gezinde landen - kijken dan ook heel wat nuchterder tegen dit soort beweringen aan. Maar Reagan gaat op de traditionele Amerikaanse toer: het communisme moet een halt worden toegeroepen. El Salvador, dat al zo te Rjden heeft onder een verschrikkelijke terreur, dreigt nu het slachtoffer te wor den van Reagans jacht op communis ten. Er wordt nu zelfs al gesproken over het ingrijpen van een inter-Amerikaan se strijdmacht. Als Reagan zich voor een dergelijk riskant avontuur leent, kan hij zich geen slechtere start van een nieuw buitenlands beleid voorstellen Alleen Reagan en zijn conservatieve medewerkers denken er anders over. Toch duikboten Alles wat over de omstreden duikbootorder van Taiwan gezegd kon worden, is de afgelopen weken uit- gebreid besproken binnen kamer en re gering. De beslissing van het kabinet- Van Agt om - tegen de wil van de meer derheid in de tweede kamer - toch een uitvoervergunning af te geven voor de twee door RSV te bouwen duikboten voegt geen nieuwe argumenten toe aan de discussie. Wal dat betreft hadden Van Agt en de zijnen al veertien dagen geleden kunnen beslissen De premier herhaalde het gisteren nog eens: de toe zegging aan RSV moet worden nageko men - belofte maakt schuld - en het argument van de werkgelegenheid weegt erg zwaar. Werk op korte termijn, wel te verstaan. Het ziet er intussen naar uit, dat de tweede kamer niet meer zal terugslaan in de vorm van een motie van wantrouwen Normaal gesproken kan een regering niet zonder gevolgen een kameruitspraak - 3 februari j 1. werd een motie-Brinkhorst aangeno men. waarin een 77-70 meerderheid zich uitsprak tegen levering - naast zich neerleggen, maar m dit geval hoeft de regering zich niet al te veel zorgen te maken. Het kamerlid Brinkhorst, dat een week geleden nog gespierde taal ge bruikte. verklaarde gisteren voorlopig te zullen afzien van een motie van wan trouwen Hij vindt het al belangnjk. dat de regering heeft gezegd wél de motie te willen uitvoeren, maar dat eenvoudig niet kan doen vanwege juridische ge volgen. Een uitspraak van een kamer lid. die in de Taiwan-affaire zo centraal heeft gestaan als Brinkhorst, is dan ook niet zonder betekenis. De regering-Van Agt zal niet struikelen over de duikbo ten voor Taiwan. Dat kan nu wel als vaststaand worden aangenomen De si tuatie is niet anders dan twee maanden geleden, Waarom dan al die drukte over de order? kan men zich afvragen Ka mer noch regering hebben zich ln deze zaak van hun beste kant laten zien. De politieke en zakelijke betrouwbaarheid van Nederland is - onnodig - op he t spel gezet. Dim DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt blijft bij zijn besluit Rijn-Schelde-Verolme een exportvergun ning te verlenen voor levering van twee onderzeeërs aan Taiwan. Gisteren deelde vice-premier Wiegel mee dat het kabinet unaniem had besloten een door de Tweede Kamer aangenomen motie-Brinkhorst (D'66) tegen de leverantie niet uit te voeren. In een brief aan de Tweede Kamer komt de regering met drie argumenten die voor doorgaan van de order pleiten: de werkgelegenheid (de order ezorgt RSV 4 jaar werk voor 1-000 man), Nederland zou bij intrekking van de exportvergunning internationaal als onbetrouwbare handelspartner worden beschouwd en het kabinet zou juridisch gebonden zijn aan de in december vorig jaar aan RSV gegeven toezegging voor een exportvergunning. Brinkhorst liet gisteren weten nog te overwegen met een motie van afkeu ring te komen, die het kabinet ten val zou brengen wanneer een Kamermeer derheid ermee akkoord zou gaan. Frac tieleider Terlouw zei desgevraagd dat daar eerst nog fractieberaad over zou worden gehouden. Dilemma Het dilemma waarvoor D'06 zich ziet gesteld is dat zo'n motie al bij voorbaat geooemd is een nederlaag te lijden, om dat het CDA al te kennen heeft gegeven het kabinet niet over de onderzeeboot order te willen laten struikelen. Waar de Democraten nu over moeten beslissen is of ze het CDA. een eventuele toekom stige regeringspartner, vlak voor de verkiezingen nog eens openlijk kleur la ten bekennen. Een motie-Waltmans (PPR), die afkeuring uitspreekt over het in de Taiwan-kwestie gevoerde be leid zal het evenmin halen. Het zijn juist deze binnenlands politie ke overwegingen die het kabinet, aldus Wiegel, ertoe hebben gebracht ruim be- eenzijdig De actiegroep 'VOW Nee' heeft een fol der opgesteld waarin tegengas wordt gegeven tegen 'tien jaar eenzijdige voorlichting over de Vaste Oeverver binding Westerschelde: In mei wil de groep een -opposium' houden om de nadelige aspecten van de aanleg van de brug-tunnel duidelijker te belich- denktljd te nemen alvorens met een be slissing te komen. Wiegel noemde het „opvallend" dat de Kamer begin fe bruari zich tegen de order uitsprak, ter wijl er in december wel (zij het de kleinst mogelijke) meerderheid was die .ja" zei tegen de onderzeeërs voor Tai wan. De regering heeft 17 dagen genomen politie De Mobiele Eenheid dient niet te wor den ingezet bij ordeverstoringen of bij het ontruimen van objecten als daar bij vuurwapengeweld of gebruik van explosie ven is te verwachten Dit staat in het rapport 'Grootschalig politie optreden na 1980'. Volgens het rapport is de bewapening van de ME-leden zwaar genoeg. Van onze correspondenti OSLO - De Italiaanse justitie heeft de uitlevering geëist van de in Noorwe gen woonachtige, vroegere Israëlische geheime agente Sylvia Rafaël. Zij was een van de agenten van de Israëlische geheime dienst Mossad, die in 1973 in Lillehammar in Noorwegen een Pale stijn doodschoten, waarvan ze dachten dat het een van de leiders van dc Pale stijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) was. Volgens de Italianen is Sylvia Ra faël waarschijnlijk ook schuldig aan de moord op een PLO-leider in Rome in die tijd. Sylvia Rafaël werd tot vfjf en een halt jaar gevangenisstraf veroordeeld, na dat men per vergissing de Palestijnse gastarbeider Ahmed Boukiki in Lille hammar had doodgeschoten Deze had niets niet de PLO te maken. De Mossad- agenten werden door de Noorse politie na hun daad gearresteerd, daarop ver oordeeld, en Sylvia Rafaël heeft 23 maanden van haar straf uitgezeten. Na haar vrijlating trouwde ze met de advo caat die haar had verdedigd. Anneus Schoed, en bleef in Oslo wonen. om zich te bezinnen en de politieke consequenties van de motie-Brink horst te overwegen, aldus Wiegel. On enigheid in het kabinet zou niet be staan. maar wel is zorgvuldig bekeken op welke manier de Volksrepubliek China van de beslissing op de hoogte zou worden gebracht. Volgens Wiegel is dat gisteren gebeurd. Peking, dat Taiwan als een Chinese provincie beschouwt en de Nederland se wapenleverantie als „inmenging ln Interne aangelegenheden" heeft ge dreigd met economische tegenmaatre gelen en verlaging van het niveau van de diplomatieke betrekkingen met Ne derland. Hoewel Nederland in 1972 bij het aan knopen van diplomatieke betrekkin gen op ambassadeursniveau met China erkende dat Taiwan een onderdeel vormt van de Volksrepubliek, meende Wiegel gisteren dat de medewerking van de regering aan de RSV-leverantie niet strijdig is met het internationaal recht. Zoals Van Agt dat al eerder deed beriep vice-premier Wiegel zich daarbij op de CDA-jurist en oud-staatssecreta ris Kooymans. die deze stelling in een dagblad had verdedigd De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei desge vraagd dat er nog geen Chinese reactie was op het kabinetsbesluit Er waren voordat de bnef aan de Kamer werd Binnenschepen beschoten PANHEEIVSOMEREN (ANP) - Vanaf de kant van het kanaal Wessem-Neder- weert bij de sluis van Panheel zijn in de nacht van donderdag op vrijdag zes stilliggende binnenschepen bescho ten. Volgens de rijkspolitie in Herken bosch waren de schepen buiten de schippcrsbeurzen om in dienst van ontgrindingscxploitanten. Op de Zuid-Willemsvaart bij Someren werden vier binnenschepen onder vuur genomen. Ook hier ging het om zand en grindschepen. De politie vond een aantal patronen afkomstig van een flo bertgeweer. NIJMEGEN ANP/APA) - De gemeente Nijmegen heeft de krakers aan de Pier- sonstraat tot vandaag middernacht de tijd gegeven om de veertien gekraakte panden en het voormalige pakhuis 'De Eenhoorn' te verlaten. De krakers heb ben dit vrijdagavond meegedeeld na een gesprek met de deurwaarder, die het ontruimingsbevel kwam brengen. De krakers hebben dat bevel met in ontvangst genomen, omdat het volgens hen op onrechtmatige wijze tot stand is gekomen. Rond de Piersonstraat is het na een rumoerige vrijdagmiddag ln de avonduren rustig geweest De president van de Arnhemse recht bank mr. J. Schaafsma had 's morgens de gemeente Nijmegen in het gelijk ge- De 20-jarige marechaussee L Herm- kens uü Brunssum is vrijdagmiddag in Heerlen overleden na een ongeval met een dienstpistool. steld in het kort geding tegen het kra kerscollectief d'Eenhoom. De krakers moeten de panden die sinds zondag nacht door drie barricades van de bui tenwereld zijn afgesloten, onmiddellijk ontruimen. De gemeente Nijmegen is gemachtigd om politie en Mobiele Een heid in te schakelen wanneer de kra kers niet tot vrijwillige ontruiming overgaan De politie trad gistermiddag op tegen stenen en eieren gooiende jongelui. De nabijgelegen Bloemerstraat werd tijde lijk door de mobiele eenheid afgesloten. Veel winkeliers in deze straat hebben hun etalageruiten met hout of gaas af geschermd. De ontruiming is vrijwel onontkoombaar nu CDA en WD in Nij megen weigeren in te gaan op het voor stel van de progressieve partijen om de bouw van de Zeigelhofgarage. waar al les om begonnen is. te herzien. De pro gressieven stelden, in afwijking overi gens van hun vroegere standpunt, voor om de garage onder het' nabitgelegen Plein 1944 te bouwen. De kraakpanden zouden dan aan woningzoekenden kun nen worden toegewezen. DEN HAAG (ANP) - Een kilo sui ker gaat op maandag 2 maart in de winkels een cent meer kosten. De minimumconsumentenprijs gaat dan van 1,85 gulden naar 1.86 gul den. Het centraal bureau levensmidde lenhandel heeft dit bekend ge maakt De prijsverhoging is een ge volg van een prijsverhoging door de suikerindustrie De Zeeuwse schaatssport Hjkt vrij ze ker ten dode opgeschreven. Arjaan van de Kreeke. de enige Zeeuw die er ln slaagde om op de 500 meter onder de 40 seconden te duiken, kan met de bes te wil van de wereld niet optimistisch zijn. 'Als we geen natuurijs krijgen en er ln deze provincie geen kunstijsbaan komt. dan Is het binnen een paar jaar met de schaatssport ln Zeeland ge beurd' Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 22 en 23. Radio en televisie: 25. Financiën: 27. Zaterdagkrant: 17, 18, 19, 20 en 21. m(Van onze correspondent) MADRID - Met een spectaculaire actie heeft de Baskische pressiegroep ETA- politico milïtar donderdagnacht de consuls van Oostenrijk en van El Sal vador te Bilbao en de consulaire verte genwoordiger van Uruguay te Pomplo- na vanuit hun woningen ontvoerd. De ontvoering van de drie honoraire con suls werd pas vrijdagochtend bekend, omdat gewapende leden van de ter reurbeweging gedurende de nacht fa milieleden verhinderden de kapingen openbaar te maken. De consul van Por tugal te San Sebastian ontsnapte vrij dagochtend aan zijn ontvoering op het consulaat doordat hij toevallig niet op zijn kantoor kwam opdagen. De politlek-militaire velugel van de ETA bevestigde vrijdagavond de drie consuls van Oostenrijk. Uruguay en E! Salvador te hebben ontvoerd en een po ging te hebben gedaan de consuls van Portugal en West-Duitsland te ontvoe ren In een verklaring stelt de ET A-PM dat het lot van de drie afhangt van de reac tie van de regering op de eisen die voor hun vrijlating zijn gesteld. Deze eisen worden niet uitdrukkelijk genoemd maar ln het communique wordt aange dragen op amnestie voor de Baskische gevangenen, een zuivering binnen de politie, aftreden van de minister van binnenlandse zaken Juan Jose Roson. een referendum over de integratie van de provincie Navarra in Baskenland en een referendum over de kerncentrale in. Lemonïz, Daarnaast wil de organisatie op deze, spectaculaire manier de publieke opi nie laten weten dat men het voornemen heeft om de gewapende strijd in het Baskenland op te geven. Blunder Carlos Garaicoechea. de premier van dc Baskische regionale regering, eiste vrijdag de onmiddellijke vrijlating van de consuls door de terreurbewe ging. Hij noemde deze ontvoeringen een schending van de elementaire in ternationale rechten, die het uitlokken van een gratieverlening voor ETA-ge- vangenen volledig uitsluit. De meeste Baskische politieke partijen zien de ontvoeringen van de consuls als een kapitale blunder van ETA-politico mi- litar te meer daar de pressiegroep on langs te kennen gaf de wapens zonder meer neer te leggen. Onmiddellijk na de bekendmaking van de ontvoeringen van de consuls bracht de politie een uilgebride speuractie op gang en werden alle grensovergangen naar Frankrijk verscherpt bewaakt. Al le consuls in dit gedeelte van Noord- apanje staan vanaf vrijdag onder ver scherpte politiebewaking Sommige consulaire vertegenwoordigers zijn on dergedoken bij vrienden en familiele den elders in Spanje. Herman Diez del Sel. de Oostenrijkse consul te Bilbao was het eerste slacht offer. Twee gemaskerde gewapende mannen drongen donderdagavond zijn fla binnen en bonden zijn dienstbode, zijn vrouw en zijn vader vast Even later veschenen nog twee gemaskerde leden van de organisatie. De honoraire con sul. directeur van twee ondernemingen, kwam rond half tien thuis, vergezeld van twee andere gemaskerde mannen. Onmiddellijk daarna vertrokken vier man met het slachtoffer in een auto, ter- fSlot zie pagina 3 kolom h PAGINA 11 ouderschap Minister Albeda en staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters willen ouder schapsverlof wettelijk mogelijk ma ken. Daarmee wordt de mogelijkheid groter om de betaalde arbeid en de on betaalde verzorgingstaken gelijker over man en vrouw te verdelen. De be windslieden hebben de Sociaal-Econo mische Raad over deze zaak advies ge vraagd PAGINA 22 schaatsen VLISSINGEN - Bij een gasontploffing in een woning aan de Grote Markt in Vlissingen heeft een Vlissings echt paar vrijdagmiddag ernstige brand wonden opgelopen. Dc gasontploffing deed zich voor in het pand Grote Markt 13. om tien over vier. De man T. V.. had een nieuwe gas installatie in zijn auto geplaatst en had de oude tank via de trap de (boven- Iwoning binnengebracht, waar hij de tank via de keuken op het balcon wilde zetten. Vermoedelijk door stoten is het kraantje van dc tank opengegaan waardoor gas de keuken en de achter kamer indreef, dat in de keuken, waar de vrouw op het gasfornuis aan het ko ken was. tot ontbranding kwam. verstuurd wel contacten met Peking geweest, maar daaruit is niet afgeleid dat de hard afwijzende houding van de Volksrepubliek zich had gewijzigd. „We wachten nu af', aldus de woordvoerder. Reaktie RSV Een zegsman van RSV reageerde ver heugd op de beslissing. De werkgele genheid bij ons concern is hiermee ge diend, zei hij. RSV verwacht in juli of augustus het definitieve contract met Taiwan te tekenen. De order beloopt 13 miljard gulden. Naast de leverantie van de twee onderzeeërs is inbegrepen materiaal voor zowel conventionele ais nucleaire energiecentrales. NIJMEGEN - De winkeliers in de buurt van de gekraakte panden in Nijmegen nemen geen risico's. Gisteren werden vrijwel alle etalages dichtgetimmerd. De ontploffing veroorzaakte zware brandschade in het gehele huis. De ra men werden vernield en het echtpaar moest met derde graads brandwonden per ambulance naar het Bethesda-Sint - Josephziekenhuis worden overge bracht- De brandweer, die kort na de ontploffing met zo'n 36 man ter plaatse was. hoefde niet meer te blussen aan gezien het echtpaar vlak na de explosie zelf nog brand had weten te voorkomen Wel werden door de brandweerlieden de ramen dichtgespijkerd en de tank onschadelijk gemaakt. Deze tank wordt nog nader onderzocht, want de preciese oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend NIJMEGEN - Het aantal krakers en sympathisanten op en om de barricaden in de Nijmeegse Piersonstraat groeide na het bekend worden van de uitspraak in het kort geding tot enige honderden. Gehelmde actievoerders hielden de gang van zaken in de gaten vanaf de barricaden en de versterkte) panden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1