PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maandag nieuwe missie VS voor uitleg over El Salvador Dertienhonderd hanen op de tocht Boze reacties op plan hoger makelaarstarief Zeeuwse bouwbedrijven vrezen verlies van 1000 arbeidsplaatsen DEN HAAG WIL VOORTZETTING HUMANITAIRE HULP Bouw Brokdorf gaat door vandaag Centrale registratie hbo-studenten Te positief over Chili VAN AARDENNE WIL 17 PROCENT Slachtoffer Rode Brigades NSM DICHT EN SANERING CO VECO Ontvoering in Italië Weinig verandering Veel bewolking en af en toe wat sneeuw Middagtemperaluur iets bo ven nul Vrij krachtige noordoosten- 224e jaargang no. 43 Vrijdag 20 februari 1981 DE HAAG - (ANP GPD) - Enkele functionarissen van de regerng-Reagan komen volgende week maandag naar Den Haag om nadere inlichtingen te geven over het Amerikaanse beleid ten opzichte van El Salvador. Naar een woordvoerder van de ambassade van de Verenigde Staten donderdag verklaarde, bevinden zich onder hen ook beleidsambtenaren. Woensdag bezocht de onderminister van buitenlandse zaken Lawrence Eagleberger Den Haag. Besprekingen met ambtenaren van het ministrie van buitenlandse zaken en minister Van der Klaauw vormden een onderdeel van ajn 'informatie-trip' naai- West-Europa, die de nieuwe Amerikaanse regering wenselijk vond om haar standpunt van steun aan de junta van burgers en mili- BONN - De kerncentrale Brokdorf aan de mond van de Elbe wordt vooralsnog afgebouwd. Een dag na de mislukte po ging van Hamburgs burgemeester Klo- sc (SPD) om minister-president Stol- tenberg (CDl'l van Sleeswijk-Holstein te bewegen Brokdorf voor een periode van drie jaar stil te leggen, heeft de regering van de deelstaat Sleeswijk- Holstein donderdag toestemming ver leend voor de tweede fase van de bouw van de omstreden atoomccntrale. Daaronder vallen bijna alle belangrij ke bovengrondse werken die de ko mende twee jaar moeten worden uitge voerd, zoals het reactorgebouw en de gebouwen voor de schakelinstallaties. enquête Deze weck zijn in heel Zeeuwsch- Vlaanderen enquêteformulieren ver spreid waarop de inwoners hun me ning kunnen geven over de aanleg van 'asle oeververbinding onder en de Westerschelde De enquête - initiatief van de IJzendtlkse dierenarts Pol van de Vijver - is ano niem PAGINA 3 provocatie Het voorstel van de Europese Com missie om de Europese landbouwprij- net gemiddeld acht procent te verhogen heeft in de EG een storm van protest ontketend. De reacties van boerenorganisal.ies op deze plannen vaneerden van een grove provocatie' en oorlogsverklaring' PAGINA 7 streekplan Bergen op Zoom ên Roosendaal moe ten de overloop van de Randstad op vangen Gedeputeerde staten van Noord-Brabant gaan hierbij uit van de bouw van 5200 woningen, ofwel een be volkingstoename van ruim elfduizend en Dat staat in het streekplan voor West-Brabant. PAGINA ll kanker Een laboratorium in Amsterdam houdt zich momenteel druk bezig met de produktle van Interferon Wellicht In de tweede helft van dit jaar zal de eerste hoeveelheid van dit produkl kunnen worden afgeleverd. Interferon kan mogelijk een rol spelen ln de be strijding van bepaalde vormen van kanker PAGINA-13 criteriums Er lijkt een einde te zijn gekomen aan de hausse van criteriums voor be- roepsrenneis Een aantal organisaties van koersen in Zeeland heeft het wed- sthjdgeld nog steeds niet aan de KNWU overgemaakt. De hoge stait- gelden en de economische teruggang in liet bedrijfsleven betekenen de dood voor veel - met name kleine - organi saties PAGINA 15 overzicht Camllle Pissarro is met Monet en Sis- ley een van de drie voormannen van het impressionisme Pissarro werd 150 laar geleden geboren In he'. Grand Palais in Parijs loopt momenteel een overzichtstentoonstelling van zijn »erk Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie. 4. Sport: 13 Kunst: 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. tairen in El Salvador nader toe te lich- De Nederlandse regering meent dat de humanitaire hulp aan El Salvador moei doorgaan, mits deze hulp terecht komt bij de slachtoffers van de bloedige bur geroorlog ln dat Middenamenkaanse land. Er wordt nog onderzocht of de Ne- BONN - De verhoging van de alcohol-accijns lijkt het Westduitse volk nogal aan te grijpen. Dat zou althans deze sombere toeschouwers kunnen verkla ren die de bondsdag-zitting bijwoonden waar gisteren deze regeringsmaat regel werd behandeld. En dat is nog niet alles: ook de prijs van olieproduk- ien gaat omhoog. Geen rede tot optimisme op de publieke tribune derhalve. derlandse hulp aan de bevolking van El Salvador kan worden opgevoerd Dit standpunt van de Nederlandse re gering werd donderdagochtend door minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw geformuleerd ln de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen van het PvdA-kamerlid Harry van den Bergh. Volgens Van der Klaauw heeft de EG afgelopen dinsdag besloten de humanitaire hulp aan El Salvador op te schorten omdat de Verenigde Staten VANDAAG BESLUIT TAIWAN-ORDER DEN' HAAG - De Tweede Kamer krijgt waarschijnlijk vandaag van het kabi net te horen welk besluit is genomen over de levering van onderzeeboten aan Taiwan. Volgens een woordvoer der van het ministerie van economi sche zaken is het concept van de brief aan de Tweede Kamer gereed. De laat ste puntjes moeten vanmorgen in het kabinetsberaad op de i worden gezet, waarna premier Van Agt en mogelijk enkele ministers bun handtekening zetten. De woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst zei desgevraagd dat op de wekelijkse persconferentie van de pre mier. die vanmiddag plaatsvindt, nade re mededelingen zullen worden gedaan. Gisteren spoorde D'66 het kabinet aan voor komende dinsdag mee te delen of het de door de Kamer aangenomen mo tie-Brinkhorst zal uitvoeren. In deze motie wordt gevraagd de beslissing Rijn-Schelde-Verolme een exportver gunning te verlenen voor de levering van twee duikboten terug te draalen In christen-democratische kringen heerst de overtuiging dat Van Agt het regeringsstandpunt bekerjd zal maken voor hij zaterdag op het CDA-partljcon- gres tot lijsttrekker wordt gekozen. Dat besluit zal zijn, daar is niet alleen de CDA-fractie maar ook coalitiegenoot VVD zeker van, vasthouden aan het verlenen van de exportvergunning hierover eerst wilden overleggen. De bewindsman verwacht overigens dat alsnog besloten zal worden deze hulp door te laten gaan. De minister van buitenlandse zaken zei verder dat in zijn gesprek woensdag met de Amerikaanse onderminister Lawrence Eagleburger gebleken was. dat ook de Verenigde Staten geen enkel bezwaar hebben tegen humanitaire hulp aan de getroffen bevolking van El Salvador Wapenleveranties Eagleburger was in Nederland om uit leg te geven aan de Amerikaans^ onge rustheid over de vermeende wapenle veranties van onder meer Cuba en de Sowjet-Unie aan het verzet in El Salva dor. Maar aan de hand van het bewijs- (Slot zie pagina 3 kolom 4) DEN HAAG t ANP) - Minister Pais van onderwijs stelt een commissie in die de centrale registratie van studenten in het hoger beroepsonderwijs (HBO) voorbereidt. Er komen ook vertegen woordigers van het HBO in. Het is de bedoeling, dat de gegadigden die zich voor een HBO-studie aanmel den. worden geregistreerd. De instellin gen verzetten zich tegen een capaci teitscommissie voor het HBO. Pro bleem is wel, dat veel gegadigden zich op meer Instituten tegelijk aannjeiden om een zo groot mogelijke kans op een plaats te hebben. Van der Klaauw (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) moet opheldering verschaffen over te positieve uitlatingen die de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Chili, mr. GJ. van Hattum. over het Chileens regime zou hebben gedaan. Dat stellen de Pvd.A- Tweede-Kamerleden Van den Bergh en Ter Beckln schriftelijke vragen aan de bewindsman. Van Hattum zou by het aanbieden van zijn geloofsbrieven aan de Chi leense minister René Rojas Galda- mes, in januari, gezegd hebben dat ln Nederland „een gunstige wen ding heeft plaatsgevonden ten op zichte van Chili" en dat „de Chile- nen trots kunnen zijn op het beeld dat Chili aan het krijgen is in Ne derland en dat de relaties tussen de twee landen normaal zijn". Deze citaten stonden vermeld in de Chileens krant „La Tercera". DEN HAAG - De beide consumenten- minister Van Aardenne (economische organisaties en de Vereniging Eigen zaken) om een drastische tariefsverho- Huis zijn woedend over het plan van ging van 17 procent voor de makelaars 'PLANNEN BROKX RAMPZALIG' VLISSINGEN - Vertegenwoordigers van zes grote bouwbedrijven in Zee land hebben donderdag besloten in een brief aan het ministerie van volkshuis vesting te protesteren legen de plan nen van staatssecretaris Brokx met de Zeeuwse woningbouw. De bouwonder nemers vrezen dat tengevolge van deze plannen aan het einde van dit jaar 800 tot 1000 arbeidsplaatsen in de bouw verloren zullen gaan. Zoals bekend wil staatssecretaris Brokx slechts steun toezeggen voor de bouw van 494 woningen, terwijl steun is gevraagd voor de bouw van bijna 1100 «vullingen. De Zeeuwse woningbou wers. die zeggen 80 procent van de bouwcapaciteit in Zeeland te vertegen woordigen. zijn 'zeer verontrust' over de toewijzing De heer J van de Woestijne. directeur van bouwbedrijf Delta in Mid delburg, noemt de beslissing van de staatssecretaris 'de doodsteek voor het bouwbedrijf in Zeeland' Volgens hem hebben de zes bedrijven in het. verleden gezamenlijk ongeveer 2000 gesubsi dieerde woningen per jaar gebouwd De terugval naar 500 woningen betekent volgens hem het verlies van 800 tol 1000 fSlot zie pagina 2 kolom 7) toe te staan. „Dit is een consument-vij andig'beleid. zeggen de Consumenten bond. Konsumenten Kontakt en de VEH Bovendien houdt deze prijsverhoging de broodnodige sanering tegen en maakt zij de makelaarsdiensten onbe taalbaar. De drie organisaties advise ren nu hun leden om zelf koop en ver koop maar te regelen. Dat is heel goed mogelijk en het scheelt duizenden gul dens Een voorbeeld de makelaarscourtage bij een huis van f 150.000 wordt ruim 1 3000 Zelf doen kost de koper 1200 tot f 500 voor een grondig technisch onder zoek Bij een makelaar kan men gratis lijsten van te koop staande huizen krij gen Zelf kopen of verkopen brengt voornamelijk advertentiekosten met zich. Kopers en verkopers kunnen uit voerige doe-het-zelfdocumentatie en inlichtin gen krijgen bij de drie consumentenor ganisaties. die er op wijzen dat ook de notarissen hulp kunnen verlenen (kosteloosi Deze adviezen zullen CB. KK en VEH blijven geven zolang de ma kelaars hun activiteiten niet stroomlij nen Een andersoortige dienstverlening op een veel lager prijspeil vinden zij ..volstrekt noodzakelijk MILAAN - De 17-jarige Francesco Marangom en haar broer Matteo <13i volgende baar tijdens de begrafenis van hun door terroristen in Milaan vermoorde vader. Prof. Luigi Marangom, het hoofd van het Milanese ziekenhuis, werd dinsdag door leden van de Rode Brigades doodgeschoten. DEN HAAG - Dertienhonderd banen zijn donderdag op de tocht komen te staan in twee bedrijfstakken. Minister Van Aardenne van economische zaken deelde mee dat hij geen reddingsactie mogelijk acht voor de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij in Am sterdam waar 400 mensen werken en de top van het vleesverwerkende con cern Coveco met bedrijven in het mid den en oosten van het land maakte plannen bekend voor een sanering die 500 tot 900 banen zal kunnen kosten. In een brief aan de kamer deelde de mi nister mee dat hij het niet langer ver antwoord acht steun te verlenen aan de NSM. die ln 1978 ontstond uit een sa menvoeging van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij en de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij Het bericht over de op handen zijn de sluiting is door het personeel met verslagenheid ontvangen. Dinsdag zal de kamer een debat wijden aan het lot van de NSM. De ondernemingsraad van de NSM heeft gisteravond besloten de vorige week begonnen boycotactie voort te zetten Geen enkel stuk sectie bouw voor welke werf ook bestemd. zaJ de werf verlaten. Voor vanmiddag is in Amsterdam-noord een grote sohdari- teitsmanifestatie belegd Het definitie ve besluit over de NSM-werf moet don derdag vallen Coveco Het vleesverwerkend concern Coveco verloor vorig jaar 20 miljoen De vak bonden verwijten de directie de zaken uit de hand te hebben laten lopen Zij hebben er weinig vertrouwen in dal de voorgestelde sanering voldoende zal zijn om een faillissement te voorkomen Het totale verlies bedraagt over de laat ste vier jaar ruim vijftig miljoen gulden. De bonden willen dat de 12 000 boeren die bij Coveco zijn aangesloten een bij drage leveren Van vakbondszijde zijn vooral bezwaren legen een sluiting van het Covecobedrijf in Weert waar 400 ar beidsplaatsen zouden verdwijnen. Metaal De bedrijfsvereniging voor de metaal nijverheid heeft gisteren gewaar schuwd dat de werkgelegenheid bij 700 kleinere bedrijven met in totaal 30.000 werknemers in gevaar komt doordat de Sociale Verzekeringsraad Een fooi vanuit het Catshuis Va' V V( 'die ondernemingen op formele gron den w il iaten verkassen naar een ande re bedrijfsvereniging. Die verhuizing zou volgens de bedrijfsvereniging de bedrijven op een lastenverzwaring van ruim vier procent komen te staan. Directeur Van Hardeveld van de werk geversorganisatie Metaalunie noemt de plannen 'hachelijk en belachelijk'. Er is een beroep gedaan op de minister van sociale zaken om tussenbeide te komen. •Zte ook pagina 191 ran niets tot nergens reikt voor een provincie als Zeeland de ruimte voor een stuk eigen beleid op sociaal- fagsSsl economisch terrein, waarover de regering begin deze week in een nieuwe nota verwachtingen pro beerde te wekken. Wie de moeite neemt om zich een voorstelling te maken van wat er met. de inhoud van de aangekon digde maatregelen kan worden gedaan komt op geen andere conclusie uit. Het kabinet heeft een potje gevormd van 52 miljoen en Zeeland kan daaruit een aandeeltje krijgen van 3.9 miljoen En met een fooi van deze omvang gaat dan de boodschap mee dat ze is bedoeld om knelpunten weg te nemen die zich bij voorbeeld bij de vestiging van bedrij ven of by mogelijke andere economi sche ontwikkelingen zouden kunnen voordoen, De provincies zijn met dat geld in de gelegenheid, zo wordt in de nota uitgelegd, om zelf te bepalen wat ze in voorkomende gevallen het belang rijkste vinden. Een fraai verhaal, dat overigens pas wordt verteld op het mo ment dat er nog nauwelijks enige finan ciële ruimte zit in de begroting van eco nomische zaken, op het moment ook dat de moeilijkheden in de regio's zich met de dag verder beginnen op te stape len Overduidelijk bewijs van het laat ste was eveneens begin deze week de verpletterende aankondiging van staatssecretaris Brokx (volkshuisves ting) dat aan Zeeland maar de helft van het aangevraagde bouwvolume aan wo ningen zal worden toegewezen. Voor de werkgelegenheid in de bouw lom nog maar alleen die kan t van de zaak te noe men) een klap van formaat. Zes aanne mingsbedrijven hebben daarover van daag hun cijfers gepubliceerd Het plotselinge gulle gebaar vanuit Den Haag om de provincies meer eigen verantwoordelijkheid te geven in het eigen sociaal-economisch tuintje wordt gemaakt met een hand. waarin een fopspeen is verborgen Sterker nog: nu na een aantal jaren van tobben en steunen is gebleken dat het op de (zwakke) regio's gerichte beleid van steunmaatregelen weinig of geen resul taat heeft geboekt mogen de regio's 'zeg de provinciebesturen i proberen er met een minimum aan financiële arm slag zelf nog Iets van te maken De nieu we nota regionaal sociaal-economisch beleid, die het kabinet-Van Agt op de valreep nog even aan de tweede kamer aanbiedt, is in vrijwel alle opzichten een wanhoops-nota. Trouwens, niet alleen de tot voor kort uiterst beperkte en nu niet veel meer dan schijnbare bewegingsvrijheid die het provinciaal bestuur heeft om zelf iets te doen aan verbetering van het so ciaal-economisch klimaat is reden om somber in een hoekje te gaan zitten Ook ln eigen huis wordt weinig enthou siasme opgebracht om er eens stevig tegenaan te gaan. Zo kan het Zeeuwse bedrijfsleven hei maar niet voor elkaar krijgen qm een raad van advies ten be hoeve van het provinciaal bestuur in te stellen. Een orgaan dat zelfstandig en onafhankelijk vanuit de praktijk sug gesties en aanbevelingen zou kunnen doen op het gebied van industrialisatie- politiek, werkgelegenheidsbeleid, con crete vraagstukken vanuit het bedrijfs leven zelf en andere activiteiten op so ciaal-economisch terrein Ruzies tus sen werkgevers en vakbeweging over de samenstelling en bezetting van zo n ad viesraad hebben veel energie verslon den en tegelijk allerlei mogelijkheden van overleg verstopt Gedeputeerde staten overwegen nu zelf maar een een gezelschapje deskundigen uit het be drijfsleven uit te nodigen om het pro vinciaal bestuur van advies te dienen Vrijblijvender en armetieriger kan het niet In de jongste nota 'Regionaal sociaal- economisch beleid' van de ministers Van Aardenne en Beelaerts van Blok land en staatssecretaris Koning wordt een overzicht gegeven van de ontwikke ling in Zeeland in de periode 1976-1979 Van Aardenne noemt die 'niet ongun stig' als hij een vergelijking trekt met andere, zwakkere gebieden waar bij voorbeeld de werkloosheid veel ernsti ger is. Op zichzelf zijn deze bevindingen juist. Maar dat wil niet zeggen dat een provincie als Zeeland ook in de komen de jaren buiten beeld gehouden kan worden of met een fooi tevreden ge steld De alarmerende vooruitzichten voor de woningbouw zijn wat dat be treft een signaal. Wanneer men er in Den Haag emst mee wil maken om de provincies een eigen verantwoordelijk heid te geven op sociaal-economisch terrein dan zal dat uit daden moeten blijken. En wanneer men in de provin cie zelf - zoals ieder jaar opnieuw in de Staten van Zeeland bepleit - graag ln de gelegenheid zou worden gesteld om een stuk beslissingsbevoegdheid te hante ren dan moeten initiatieven ln die rich ting natuurlijk niet in onderling gekra keel worden gesmoord vdM BRESCIA (DPA) - Met wapengeweld hebben vijf gemaskerde bandieten in de naehl van woensdag op donderdag in de Noorditaliaanse plaats Prevalle bij Breseia de 21-jarige dochter \an een industrieel Elisabetta Gnutti. ont voerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1