PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Landbouwprijzen EG tot 10 procent hoger Reagan schrapt in overheidsuitgaven Personeel bij het onderwijs moet fors inleveren Kustvaarder los van strekdam Perkpolder PvdA wil verbod op doodstraf in grondwet LE VENSMIDDELEN 2,5 PROCENT DUURDER vandaag VOOR TIENTALLEN MILJARDEN John Cleese getrouwd VERDEELDE REACTIE KAMER VS wil aanblijven junta El Salvador DAGBLAD: KERNPROEF ZUID-AFRIKA IN TERNEUZEN AAN DE KETTING GELEGD 1 4 1 ,i. 1 Weinig verandering Wolkenvelden en af en toe lichte sneeuw. Middag temperatuur iets bo ven nul. Matige in het Waddengebied nu en dan krachtige noordoosten wind 224e jaargang no. 42 Donderdag 19 februari 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEÜKENSPECIALIST Van onze correspondent i BRUSSEL - Slecht nieuws voor de Nederlandse melkveehouders: Ze krijgen komend jaar slechts drie tot vier procent meer voor de melk als de landbouwministers van de Europese Tien de belangrijkste prijsvoorstellen van de Europese Commissie aanvaarden. Het „dagelijks EG-bestuur" wil de landbouwprijzen vanaf 1 april met zes tot tien procent optrek ken. afhankelijk van het produkt. Voor de Europese consument betekent dat een stijging van de prijzen voor levensmiddelen met gemiddeld 2.5 procent. De belangrijkste prijsvoorstellen van EC-voorstel nog twee belangrijke ele- ae Deense landbouwcommissaris Poul menten: afbouw van de zogenaamde Dalsager zijn- Voor melk zes procent omhoog per 1 april (begin van het EG-landbouwjaar) en nog eens twee procent erbij per half september; Voor rundvlees: zes procent omhoog en nog eens drie procent erbij per 7 de cember van dit jaar; Suiker: 7.5 procent omhoog: Varkensvlees: negen procent; Granen: van zes tot negen procent. De prijsvoorstellen voor zetmeel moe ten nog komen De voorstellen van de Europese Com missie bevatten nog een andere onaan gename verrassing voor de effectief pro ducerende melkveehouders: Een mede- verantwoordelijkheiöshefïing van zes procent inplaats van twee procent voor bedrijven die meer dan 15.000 kilo melk per hectare voedergebied produceren. Dit voorstel is volgens EG-kringen be doeld om de produktie af te remmen in bedrijven die veel gebruik maken van voedergranen (vooral Nederland). Dit idee hjkt echter vooralsnog politiek on haalbaar. Behalve de prijsvoorstellen bevat het bijdrage Zeeland krijgt 3.9 miljoen gulden per laar uit de begroting van economische zaken. Dat geld moet worden gebruikt om een eigen beleid op regionaal .so ciaal-economisch gebied te voeren studentenbond Polen is het eerste land in het commu nistische blok waar een onafhankelij ke studentenbond mag functioneren De Poolse regering en de stakende stu denten onderi ekenden gisteren een akkoord dal de oprichting van een der gelijke bond mogelijk maakL De stu denten hebben opgeroepen de stakin gen te beëindigen windsurfen Binnenkort begint op de Nederlandse televisie een cursus windsurfen In zes uitzendingen zal Bep Thijs uit Middel burg de kijker vertrouwd proberen Ie maken met deze snel groeiende sport tak De mensen moeten echier niet denken dat ze na die serie zo meteen bij het badslrand in Vlissineen kun nen wegsurfen PAGINA 13 zout De helft van de bewoners van de Elzas in Frankrijk heeft geen bezwaar legen inj petering van afvalzout uit de kali mijnen in de diepe ondergrond De Franse regering heeft tot dusver altijd gesteld dat de bevolking tegen een dergelijke operatie zou zijn. Hel zout uit de mijnen wordt nu op de Rijn ge loosd PAGINA lb "fgang Het Belgische voetbalelftal is er gister avond met moeite ln geslaagd de kwn- lificauewcdsti hd voor het wereldkam pioenschap in Spanje tegen Cyprus te winnen De Belgen slaagden er geen enkel momem In hun Europese repu tatie hoog te houden Slechts twintig minuten voor het einde lukte het om de twee punten binnen le halen i3 2> PAGINA 18 strijd De kruitdampen na de interne explo sie bf| Vitesse, een van de toonaange vende roekbands In Nederland, zijn opgetrokken. Volgens drummer Her man van Boeven rik ben Vitesse is zijn formatie sterker dun ooii uil deze Interne strijd tevoorschijn gekomen Nieuws uit Zeeland. 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13 Sport. 15. Varia: 17 en 18. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. positieve monetair-compenserende be dragen (tot nul voor de Benelux, met vijf punten voor Duitsland en Enge land) en uitbreiding van het beginsel van de medeverantwoordelijkheid voor de producenten tot meer produkten. Voor mei k bestaat dit stelsel ..melkhef- fing") al enige jaren. Superheffing Wat de melk betreft, wil de Europese Commissie handhaving van de be staande melkheffing van twee procent alsmede invoering van een zogenaam de superheffing, te betalen door de melkfabrieken om de produkt iestij- ging effectief af te remmen. De super heffing zou 8,8 Europese rekeneenhe- den per honderd kilo moeten bedra gen. Dit komt neer op bijna 35 procent van de interventieprijs die de Neder landse melkveehouders krijgen. Dit zou een effectieve rem op produktie- uitbreiding kunnen betekenen. Als deze voorstellen worden aanvaard en de monetair-compenserende bedra gen voor de Benelux worden afgeschaft (2.2 punt voor zuivel en 1.7 punt voor andere produkten) dan blijft er voor de zuivelboer effectief slechts drie tot vier procent prijsstijging over. aldus een eerste berekening van deskundigen. De ..strafheffing' van zes procent voor de zeer doelmatig producerende bedni vende is hierbij niet meegerekend In haar voorstellen heeft de Europese Commissie meer dan voorheen reke ning gehouden met de boeren in de zuidelijke EG-landen. Voor hun belang rijkste produkten «olijfolie, rijst, groen te en fruit) zijn verhogingen van negen tien en zelfs twaalf procent voorgesteld. Deze blijven overigens nog duidelijk achter bij de eis van de Europese boe- renorganisatie Copa. die een verhoging van gemiddeld 15.3 procent had geëist. Consequenties De financiële consequenties van de prijsvoorstellen zijn vrij beperkt. EG- commissaris Dalsager: ..In 1981 een ex tra uitgave van 490 miljoen gulden en over het hele landbouw jaar (tot 1 april 1982 berekend) een uitgave van 1.2mil jard gulden. Volgens deskundigen bij de Europese Commissie is er volgend jaar voldoende financiële ruimte voor een redelijke aanpassing van de EG- landbouwprijzen. Het systeem van de medeverantwoor delijkheid van de boeren om overschot ten te voorkomen, wordt dus duidelijk uitgebreid. Behalve voor melk komen er nu ook heffingen en andere remmen de maatregelen bij granen, olijfolie, rundvlees, tabak en verwerkte groente en fruit, steeds als bepaalde produklie- hoeveelheiden worden overschreden. De rundvleesberg - thans 350,000 ton - wil de commissie verminderen door het produceren voor de interventie te be moeilijken. De Titus Brandsma Stichting, een ui terst behoudende groepering rooms- katholieken onder leiding van Klaas Beuker, wil dal kardinaal Willebrands met onmiddellijke ingang van zijn ambt als aartsbisschop van Utrecht wordt ontheven Klaas Beuker, die ook bekendheid ge niet als lijsttrekker van de RKPN tRooms Katholieke Partij Nederland heeft het staatssecretariaat in Rome en de pro nuntius in Den Haag. de directe vertegenwoordiger van de paus in Ne derland. verzocht dit te bewerkstelli gen. De aanleiding tot zijn verzoek vormt het optreden van de kardinaal in de kwestie rondom de folder van de Lim burgse deken Gelissen over de. politieke richting van de Landelijke Bisschoppe lijke Vastenactie. WASHINGTON - De nieuwe Amerikaanse president Reagan heeft plannen klaar om de problemen in de economie het hoofd te bieden Hier toont hij - ijn Boodschap voor economisch herstel', een boekwerk vol maatregelen die forse bezuinigingen moeten opleveren. WASHINGTON (RTR) - De Ameri kaanse president Ronald Reagan heeft een gezamenlijke zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden woensdag een economisch programma gepresenteerd dat voorziet in belas tingverlagingen en besnoeiingen op de overheidsuitgaven ten bedrage van tientallen miljarden dollars. De maat regelen zijn bedoeld om de Amerikaan se economie omhoog te trekken uit wat Reagan de ergste puinhoop sinds de de pressie van de jaren dertig noemde. Reagan vroeg het'Congres de door zijn voorganger, Jimmy Carter, ingediende begroting van 662,7 miljard dollar voor het lopende begrotingsjaar met. acht miljard dollar (bijna negentien miljard guldent te verlagen. Op Carter s begro ting van 739.3 miljard dollar voor het op i oktober beginnende begrotingsjaar 1982 wil de nieuwe president 43.8 mil jard dollar bezuinigen Reagan koppelde de verlaging van de overheidsuitgaven aan voorstellen voor een vermindering van de inkom stenbelasting met tien procent per jaar gedurende een periode van driejaar die begint op 1 juli en een verlaging van de vennootschapsbelasting op 1 januari. Er zal op in totaal 83 overheidspro gramma's worden bezuinigd, mits het. Congres daarmee akkoord gaat Het gaat daarbij onder meer om program ma's op de terreinen van gezondheids- LOS ANGELES - John Cleese. de befaamde Britse komiek is in Los Angeles getrouwd met model Bar bara Br entham Cleese en zijn bruid ontmoetten elkaar vier maanden geleden in Los Angeles toen de Britse acteur daar een op treden verzorgde PAIS VRAAGT OFFERS DEN HAAG (ANP) - Minister Pais vraagt offers van het onderwijsperso neel. Hij wentelt kosten van een ge meenschapsvoorziening af op mensen die in het onderwijs werken. Deze in druk hebben de centrales van onder wijspersoneel woensdag overgehou den van het overleg over mogelijkhe den om honderden miljoenen extra te bezuinigen. Gevreesd wordt dat ook de kwaliteit van het onderwijs in het ge drang komt. Volgens de centrales in de commissie vooi' overleg over rechtspositionele za ken in het onderwijs denkt de minister aan een pakket maatregelen Daarmee zal niet slechts het gat van 119 miljoen gulden op de onderwijsbegroting voor dit jaar worden gedekt. Ook kunnen er structurele ombuigingen mee worden verwezenlijkt waar nu nog volstaan is met een incidentele ingreep om het te kort op de begroting te beperken Kwaliteit. De bewindsman zei voor zijn maatrege-' len uit te gaan van een zo hoog mogelij ke kwaliteit en werkgelegenheid in het onderwijs. Van de maatregelen noemde hn er drie waaraan voorrang wordt ge geven. De eerste is een doorlichten van de salarisstructuur bij het onderwijs. In de loop der jaren kunnen er oneven wichtigheden in geslopen zijn die recht getrokken dienen te worden en waarop de tweede kamer ook heeft aangedron gen Ten tweede verwacht Pais ten minste honderd en mogelijk tweehonderd mil joen gulden te vinden bij het 'doorver talen' van de eventuele maatregelen om aanvangssalarissen van het over heidspersoneel te verlagen. In de derde plaats denkt de minister aan verlaging van de salarissen van groepen in het onderwijs die in verhouding met colle ga's veel verdienen. In dit kader zijn al enige voorstellen gedaan in de jongste nota van wijzigingen op de onderwijs begroting. Minister Pais denkt voorts aan een be sparing van 165 miljoen gulden door het onderwijspersoneel belasting te la ten betalen over periodieke ziektekos tenuitkeringen. Dit wordt dan een uit vloeisel van een maatregel die voor al le ambtenaren zal gelden. Ze levert de rijksoverheid in het geheel jaarlijks een voordeel van 100 miljoen gulden op. zorg. onderwijs en siu,...i"g- Defensie krijgt in Reagans plannen meer: van 158 miljard dollar extra nu tot 250 miljard in 1984 Reagan ver klaarde dat zijn economische maatre gelen erop zijn gericht de rol van de re gering in de vrije-markteconomie te verminderen. Hij wil een aantal over heidsdiensten duurder maken Hij be loofde echter dat gezinnen die het zon der hulp van de regering met kunnen redden een toereikend nel to-minimum- inkomen zullen krijgen De exacte omvang van de besnoeiin gen op de begroting zal pas duidelijk worden wanneer Reagan het Congres op 10 maart een gedetailleerde begro ting voorlegt. DEN HA AG - De doodstraf mag in Ne derland niet worden opgelegd: een der gelijk artikel zou volgens Roethof (PvdA) in de grondwet opgenomen moeten worden, nu de grondwetbepa lingen over berechting van strafbare feiten herzien w ordt* Roethof heeft dit woensdag in de Tweede Kamer voor gesteld tijdens de behandeling van de herziening. Roethof vindt de doodstraf een ..vol strekt inhumane straf' omdat zij een ontkenning is van de menselijke waar- DEN HAAG (ANP AFPl - Hel aanblij ven van de junta van El Salvador en beëindiging van 'ae opstand van links' in dat land zijn de belangrijkste doel stellingen van de Verenigde Staten in Midden-Amerika. Dit heeft het minis terie van buitenlandse zaken in Was hington woensdag bekendgemaakt. Het. ministerie publiceert begin volgen de week een document, over de Ameri kaanse politiek in El Salvador, aldus woordvoerder Bill Dyess Dit stuk. ge baseerd op informatie van de inlichtin gendiensten. zal eveneens het bewijs' leveren dat andere landen, met name Cuba. de guerrillastrijders in El Salva dor van wapens voorzien, zo voegde hij eraan toe De onderminister van buitenlandse ro ken van de Verenigde Staten Lawrence Eagleburger heeft woensdag minister Van dor Ktaauw'van buitenlandse za ken in Den Haag uitvoerig ingelicht over klandestiene wapenleveranties aan bepaalde oppositiegroepen in El Salvador Eagleburger deed dit in het kader van zijn reis langs enkele Europe se hoofdsteden, in opdracht van minis ter Ilaig van buitenlandse zaken digheid. Verder meent hij dat zijn voor stel in overeenstemming is met de voor nemens van de regering Het kabinet heeft al in oktober laten weten dat zij de doodstraf uit het militair- en oorlogs recht willen schrappen. Zij hebben hier toe wijzigingsvoorstellen voor advies naar do Raad van State gestuurd. De polit ieke partijen ln de Kamer rea geren verdeeld op het, wijzigingsvoor stel. De CD A-fractie zal zeker om proce durele redenen tegenstemmen. Volgens woord voerdster Korte-Van Hemel iCDA» hebben de fracties te weinig voorbereidingstijd gehad omdat Roet hof pas een kleine week geleden met zijn voorstel is gekomen Daardoor is er geen tijd geweest voor de raadpleging van de Raad van State en deskundige wetenschapsmensen Ook D'66 zal om deze reden tegenstemmen De WD-fractie in de Kamer zal ver deeld stemmen. Ongeveer de helft zal voorstemmen omdat zij het in principe eens zijn met het grondwettelijk vast leggen van het gebod De andere helft wenst niet bij voorbaat, via een grond wetsartikel het opleggen van de dood straf in iedere situatie onmogelijk te maken Deze VVD'ers wijzen, evenals een aan tal D 66-kamerleden. op de mogelijke noodzaak van toepassing in extreme oorlogstoestand. Tijdens een bezetting zou het mogelijk moeten blijven om ven aders, die honderden anderen in ge vaar brengen, met de dood te bestraf fen. aldus Brinkhorst iD'66i Nijpels iWDi. zelf een voorstander van het socialistische voorstel, meent dat de afschaffing van de doodstraf ook door een grondwetsartikel niet waterdicht zal zijn. Een bijzondere rechtspleging, zoals na de Tweede We reldoorlog is gebeurd, blijft volgens hem mogelijk wanneer het vastgelegd wordt in een internationaal verdrag. Als dit verdrag met twee-derde meer derheid door de Kamer aanvaard wordt, gaat dit boven de grondwet. JOHANNESBURG - Zuid-Afrika is vermoedelijk betrokken bij een nieuw geheim testprogramma van atoombommen in een deel van de zuidelijke Atlantische Oceaan. De Verenigde Staten hebben onlangs in dit gebied een nieuwe lichtflits waargenomen, die waarschijnlijk wijst op een kernproef. Dit is - al thans volgens het Zuidaf'rikaanse dagblad The Star. - de opvatting bij het Amerikaanse ministerie van defensie, hoewel er daar geen duidelijke bewijzen op tafel lig gen. Reeds in september 1979 gaf een Amerikaanse spionagesatelliet het bericht doordat ergens in de Atlan tische Oceaan een atoombom was ontploft. Er waren onbevestigde geruchten dal hetzij Zuid-Afrika dan wel Israel of beide landen sa men bij deze ontploffing waren be trokken De nieuwe, tweede flits, is waarge nomen in hetzelfde gebied, op 16 december verleden jaar Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmid dels gereageerd door te zeggen dat het om een herhaling gaat van de beschuldigingen uit september 1979. PERKPOLDER- Na drie dagen vastge zeten te hebben op een strekdam bij de haven van Perkpolder is de Engelse kustvaarder Argus Pride woensdag middag op eigen kracht vlot gekomen. Het schip begon woensdagmiddag om kwart over twee (nog een uur voor hoog water) te drijven en voer even la ter-zonder de hulp van sleepboten - de Schaar van Ossenisse weer op, in de richting van Terneuzen. Tegen half vier werd de Argus Pride door de Ter- neuzense sluizen geloosd en ging daar na onmiddellijk aan de ketting. Im mers. deurwaarder A. M. M. van Dam me uit Terneuzen had zondag al. op verzoek van het waterschap Hulster Ambacht, beslag laten leggen op hel schip. Het waterschap wil eerst een borgsom van 150.000 gulden zien voor dat de Britse schipper eigenaar weer mag vertrekken met zijn schip. De Argus Pnde zal in de Tëmeuzense haven aan een grondig onderzoek on derworpen worden om te ontdekken of de boot schade heeft opgeiopen. Zoals bekend liep de Engelse coaster zondag middag. door navigatiefouten van de kapitein, vast op de strekdam van hel Hulster Ambacht De eigenaar kapi tein weigerde vanaf het eerste moment iedere vorm van sleepbootassistent Ie Die weigering zorgde ervoor dat hel schip, ondanks verwoede pogingen van de Engelse zeeman, muurvast bleef zit ten Dat duurde bijna drie dagen Woensdagmiddag keerde het tij bijna letterlijk voor de Argus Pride. De stevi ge noordoosten wind idle lot dinsdag avond toe het water alleen maar van de boot afstuwde) nam wat af en het water De 'Argus Pndenadat het schip was vlotgeicomen. op weg naar Terneuzen. begeleid door de sleepboot 'Wenduine van de Belgische Unie van reddings-en sleepdienst kende woensdagmiddag tussen twee en drie een verhoging van een aantal centi meters Net genoeg voor het schip om op eigen kracht los te komen. Wanneer de Engelsman aan zijn ver plichtingen ten opzichte van het Hul ster Ambacht heeft voldaan zal de Ar gus Pride weer zee kiezen richting En geland. De kustvaarder is namelijk met een lading kunstmest in vaste vorm on derweg van Antwerpen naar het Engel se Goole.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1