Kamermeerderheid voor hogere kinderbijslag Besluit RSV-order valt nog deze week Terughoudendheid VS in El Salvador gevraagd TALBOT Rouw in Ierland NIEUW SYSTEEM NAAR LEEFTIJD OP KOMST DC vandaag EG SCHORT VOEDSELHULP OP Thatcher zegt stakers gesprek toe Zwaar bewolkt Zwaar bewolkt, maar geen neerslag van betekenis Matige, in het Wadden gebied vrij krachtige oostenwind Mid dagtemperatuur enkele graden boven het vriespunt 224e jaargang no. 41 Woensdag 18 februari 1981 DEALER iVan ome parlerhentaire redactie DEN HAAG - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer zal instemmen met plannen voor verhoging van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. De bijslag zal per kwartaal met respectievelijk 15 en drie gulden omhoog gaan. De operatie zal het rijk ongeveer f 150 miljoen kosten in het nu lopende jaar. Vooral het CDA is voorstander van deze tegemoetkoming, die een onderdeel vormt van de inko menspolitiek van de regering. Met de verhoging van de bijslag moet het verlies aan koopkracht voor deze groep nog enigszins beperkt worden. WD en PvdA hebben op verschillende gronden kritiek op het voorstel Beide fracties geloven dat er betere methoden zijn de koopkracht voor de laagste in komensgroepen op te vijzelen. Maar al leen de liberalen voeren hun verzet zo ver door. dat zij vermoedelijk het rege- ringvoorstel zullen verwerpen. WD-woordvoerder De Korte herhaal de fijn al eerder gedane oproep om maatregelen uitsluitend te treffen voor de allerlaagste inkomens. Daaronder verstaat hij gezinnen, die van één mini mumloon of uitkering moeten rondko men. Volgens hem zijn er ongeveer 125.000 van deze gezinnen. Een gerichte uitkering van in totaal f 62 miljoen zou de koopkracht voor deze groep op peil kunnen houden De overblijvende middelen wil De Korte gebruiken om de tekorten bij de overheid te verminderen. Maar hij loonde zicli bereid zo nodig een andere bestemming voor dit geld te zoeken. Daarbij wekte hij de indruk zo nodig met de PvdA tot een compromis te wil- ziekenhuizen Op korte termijn kan er in Zeeland worden begonnen met de bouw van ziekenhuizen tOoes en Temeu en een verpleeghuis iZierikzeei en ander blijkt uit een lust van bouwplannen die staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezondheid en mi lieuhygiëne openbaar maakte PAGINA 11 discriminatie De Party van de Arbeid meent dat mensen wet telijk beter tegen discrimi natie moeten worden beschermd Ver der is de PvdA voorstander van de vor ming van een anti-dlscriminatie-insii- luut De socialisten vinden dal. in de huidige economische omstandighe den een beleid moet worden gevoerd dnt de toelating van nieuwe groepen vreemdelingen tegengaat Dit staat in het PvdA-rapport Meer voor minde! PAGINA 13 bondscoach Kees Rijvers heeft dinsdagmiddag een vijfjarige overeenkomst met de KNVB gesloten Er komt overigens geen sa menwerking met. Rinus Michels. De PC Köln-trainer ziet. niets in een soort managersfunctie zoals Rijvers die zich voorstelt Michels 'Ik kan niet zonder enige verantwoordelijkheid voor het Nederlandse elftal naast of onder Rij vers werken len komen. Het geld kan bijvoorbeeld ook besteed worden aan de woning bouw. aldus de liberaal. De socialist Meijer stelde op zijn beurt eveneens voor de beschikbare f150 mil joen anders te bestemmen Daarbij stel de hij voor het debat enkele weken op te schorten, en het wetsontwerp gelijktij dig met een ander kinderbijslagvoor- stel te behandelen. Uiteindelijk legde hij zich neer bij een hervatting van het debat op donderdag. Reagan handhaaft graanembargo WASHINGTON (AFP) - President Ro nald Reagan heeft dinsdag besloten het embargo op de verkoop van graan aan de Sowjet-Unie te handhaven on danks een verkiezingsbelofte dit op te heffen. Het besluit van de Amerikaanse rege ring is door president Keagan bekend gemaakt aan de congresleden die de graanproducerende staten vertegen woordigen Kamer akkoord met wet rampenplannen DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft dinsdag de Wet rampenplannen aange nomen. Op grond van de nieuwe wet is elke burgemeester verplicht een draai boek te makep voor het bestrijden van rampen. De burgemeester zal dat draaiboek in de gemeente met openbaar behoeven te maken. Een voorstel daartoe van PvdA en D'66 haalde geen meerderheid Dan wil hij met wijzigingsvoorstellen komen om het geld te bestemmen voor een verdubbeling van de kinderbijslag voor het eerste kind tot drie jaar met terugwerkende kracht tot 1 januari Nog tot begin 1982 bedraagt de bijslag voor deze groep slechts de helft van de normale bijslag. Volgens Meijer zou een verdubbeling juist gezinnen met jonge kinderen, die voor grote lasten staan, ten goede komen Daarnaast wil Meijer dat een deel van het geld (geschat op f35 mlljoeni ge bruikt wordt voor dc voortzetting van de kinderbijslag voor partieel leerplich- tingen Binnen enkele weken bespreekt de Kamer een voorstel om de bijslag voor deze scholieren van 16 en 17 jaar al te schaffen CDA en WD zijn overigens voor dit regeringsplan Staatssecretaris De Graaf 'sociale za- keni verwierp de alternatieve voorstel len Het plan van De Korte noemde hij technisch onuitvoerbaar op zo korte termijn. Daarnaast wees hij erop dat het departement al bezig is met een on derzoek naar de mogelijkheden van een dergelijke regeling. Het voorstel van Meijer vond hij wel sympathiek, maar dat ging voorbij aan de bedoeling van het regeingsvoorstel Dat maakte deel uit van een totaal koopkrachtbeleid. waarmee dc Kamer nog in december had ingestemd. Daar naast komt hij binnenkort met een nota met voorstellen voor oen bijslag naar de leeftijd van de kinderen De Graaf wil voorstellen dat voor de jongste kinderen geen 100. maar nog slechts 70 proeent hijslag wordt uitge keerd. Indien de Kamer daarmee in stemt. zou je een „zig-zagbeleid" krij gen: eerst 100. dan vijftig procent, dan weer 100 en ten slotte 70 procent kin derbijslag. DUBLIN - Gisteren zijn in Ierland de 44 slachtoffers hcrdach! ran dc danszaal brand iü Dublin Het was een dag van nationale rouu en in alle kerken m Ierland werden rouwdiensten gehouden. President Patrick Hillefu condoleert hier nabe staanden bij het verlaten van een kerk in de Ierse hoofdstad Ongenoegen in Zeeland over woningtoewijzing GOES - Provincie, gemeenten en werknemers en werkgevers in de bouw hebben dinsdag met onge noegen gereageerd op het besluit van staatssecretaris mr. G. Brokx an volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening, dit jaar aan Zeeland slechts 491 woningen toe te wijzen, een kleine (iOO minder dan de aan vraag voor 1100 te bouw en wonin gen die de Adviescommissie Ver deling Rijkssteun Woningen onder leiding van gedeputeerde mr. J Boersma bij Brokx had gedepo neerd. Enkele van die reacties: Het ons toegewezen aantal is barstens onvoldoende. En dit ter wijl ons advies toch heel redelijk is geweest. Misschien is er bij een na dere herverdeling nog iets uit te sle pen dat moeten we afwachten- ivoorzitter gedeputeerde mr. Boersma van bovengenoemde ad viescommissie Als het zo doorgaat, kun je wel ophouden met je stadsvernieu wingsactiviteiten <drs. Th J. Wes terhout. burgemeester van Vlissin gen en voorzitter van de afdeling Zeeltfnd van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten i. 'Weer een triest bericht voor de Zeeuwse bouw. Die adviescommis sie is gewoon buitenspel gezet. En die 494 woningen over heel de pro vincie? Die zou één beetje aanne mer meteen middelgroot bedrijf zo kunnen neerzetten En wat blijft er dan voor zijn collega's over"' <M J I-eenhouts. voorzitter van de werk geversorganisatie in de bouw in Zeeland, het NVOBi i Zie ook pagina 7t Alleen brandweer voor Antillen? CDA -KRINGEN: RISICO VOOR WERF Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - I)e regering zal de Twee de Kamer nog deze week meedelen dat DEN HAAG - Een grote meerderheid van de tweede kamer vindt dal de plannen voor de gemeentelijke herindeling van Zuid-Limburg van minister Wiegel van binnenlandse zaken te ingrijpend zijn. zo bleek dinsdag tijdens de behan deling van het wetsontwerp gemeentelijke herindeling Zuid-Limburg. Minister Wiegel wil het aantal gemeenten in Zuid-Limburg Foto De ministe verminderen van 58 tol 19 maar de meerderheid van de kamer wil daaraan ten minste vier gemeenten toevoegen. Wiegel heeft in zijn wetsontwerp voorgesteld om sleihts Maastricht en Vaals ongemoeid te laten Ruim twee deide van de overige gemeenten zou moeten verdwijnen en kaart i an Limburg in de ka de beslissing Rijn-Schelde-Verolme een exportvergunning te verlenen voor levering van twee onderzeeboten aan Taiwan niet wordt herzien. In CDA-kring is men daarvan overtuigd, terwijl de WD zich geen ander besluit kan voorstellen. Twee weken geleden nam de Tweede Kamer dankzij de steun van een aantal CD A-dwarslig gers met 77 tegen 70 stemmen een mo tie-Brinkhorst aan die zich tegen de or der richtte. Zaterdag zal premier Van Agt het CDA- congres uitleggen, dat het kabinet uit zorg voor de werkgelegenheid voor Tai wan heeft gekozen. Maar zo weten be trouwbare christen-democratische bronnen voor die tijd zal hel kabinet de Tweede Kamer informeren Als het ka binet meedeelt de motie-Brinkhorst niet uit te voeren zal D 66 met een mo tie van afkeuring komen. Het CDA ien uiteraard ook de VVDi zal die echter niet steunen, omdat de christen-demo cratische Tweede-Kamerfractie het ka binet. niet drie maanden voor de verkie zingen over deze kwestie wil laten strui kelen Risico voorRSV In CDA-kring wordt verwacht dat het kabinet RSV. en tegelijk de Chinese Volksrepubliek, duidelijk zal maken dat buiten het verlenen van de export vergunning er geen enkele overheids bemoeienis met de order zal zijn. Voor het noodlijdende scheepsbouwcon- cern betekent dit. dat het eventuele ri sico van niet-doorgaan van dc order, zelf zal moeten w orden gedragen. De regering wenst op geen enkele manier betrokken te zijn bij kredietverlening of herverzekering \an bankkredieten. Het kabinet heeft ondanks de zorg voor de werkgelegenheid bij RSV. hét bedrijf met de neus op de feiten gedrukt: niet uitgesloten moet worden geacht dat een volgend kabinet van politiek ande re samenstelling de toezegging aan RSV weer intrekt Een andere reden om in de toekomst de exportvergunning niet daadwerkelijk te verlenen, kan zijn dat de spanning in het betrokken ge bied, bijvoorbeeld tussen de Volksrepu bliek en Taiwan, is opgelopen. Met de uitvoering van de order is namelijk drie tot vier jaar gemoeid China heeft gedreigd met economische en politieke sancties als Den Haag toch de onderzeeboten levert aan wat ook door Nederland wordt beschouwd als een opstandige Chinese provincie. Een van die dreigementen is het terugroe pen van de ambassadeurs en verlaging an het niveau van de diplomatieke betrekkingen tot zaakwaarnemers. die in Peking en Den Haag kantoor zullen houden. China w il daarover met Ne derland onderhandelen, maar deze be sprekingen zijn nog niet begonnen. commercie In de toekomst moet de commercie toegang tot de omroep krijgen Dil be Pleit ren commissie, ingesteld door de VPRO in een rapport over de toekom stiRC omroepstructuur De commissie Qle onder leiding stond van oud-minis ter Van Doorn meent dat hel omroep bestel drastisch aan herziening toe is Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie, 4 Sport: 13 Varia: 14. Radio en televisie 15. Financiën: 17 DEN HAAG - Nederland zal de Ver- mer begir nigde Stalen manen zich terughou- dend op te stellen bij hel verlenen van militaire steun aan de junta in El Sal- j t ador. Een woordvoerder van liet mi- j msterie van buitenlandse zaken vcr- I wacht dat deze wens. die overeenkomt met een uitspraak van de Tweede Ka- isdagi zal worden overgebracht aan de speciale gc/ant van de \mori kaansc president. Andrew Eaglebur- ndaag zoek aan Nederland - op dit moment held van'Washington ovei deontwfkke De Amerikaanse or.dermirus"-: buitenlandse zaken brengt een kort hel Amerikaanse plan om dc huip aan de junta in Ei Salvador uit te breiden Twee weken later komt. om de bezorgd lingen in El Salvador te illustreren.c delegatie van het Amerikaanse tSlot zie pagina 3 kolom 2i 'Van onze correspondent! LONDEN - l'it protest tegen de voorge nomen sluiting van met-rendabele mijnen hebben zo'n 25.000 mijnwer kers uit Zuid-Wales dinsdag voor on bepaalde lijd het werk neergelegd. La- Ier op de dag sloten 3000 andere mijn werkers uit andere gebieden zich aan bij hun collega's uit Wales, Nog eens 12 000 mijnwerkers stemden voor een staking per komende maandag. Enkele tienduizenden zouden zich vanoch tend al bij hun collega's in Zuid-Wales kunnen aansluiten. De kans op een landelijke mijnstaking is groot te meer daar andere vakbon den de mijnwerkers steun hebben toe gezegd. De slaking wordt gezien als de grootste bedreiging voor Thatcher's be wind tot nu toe Vorige week kondigde de Britse Nationale Kolenraad. de NCB. aan haar steenkoolproduktie met 10 miljoen ton te willen terugbrengen tot 116 miljoen ton per jaar Als reden voor deze maatregel werd de economi sche recessie opgegeven Er heerste lichte paniek in Westminster bij de gedachte dat de laatste mljnwer- kersstakmg In 1974 plaatsvond en pre mier Heath dwong tot verloren ver vroegde verkiezingen. Premier That cher legde de nadruk op de planhen van de NCB oude mijnen te moderniseren en te blijven investeren in nieuwe ma chines Verwacht wordt dat de regering tijdens de besprekingen vandaag zal ie crisis te bedwingen aoo GS be len t i de .erkers v te stel egarneprd met. tempera- 'mentvol politiek lawaai in Latijns-Amerikaanse stijl is deze week in Den Haag een Ronde Tafel Conferentie 'RTCi over de toekomst van de Nederlandse Antillen van start ge gaan Het onderwerp van het rumoer typeerde overigens treffend de tegen stellingen en onzekerheden binnen de grenzen waarvan zich daarginds in het Caraibisch gebied het denken en doen beweegt over een volledige onafhanke lijkheid van de zes eilanden, die nu nog tot het Nederlandse koninkrijk beho ren. Op de conferentie moeten voorstel len worden uitgewerkt voor wettelijke regelingen die vooruitgrijpen naar de periode waarin de eilanden zich in een nieuw samenwerkingsverband zelf vol ledig moeten gaan besturen Opvallend genoeg zijn er eigenlijk niet zulke grote problemen in de verhouding van de ei landen (apart en samenmet Neder land De hartelijkheid bij het bezoek van koningin Beatrix, in oktober vorig jaar heeft dat nog eens ondubbelzinnig onderstreept Nee. de pijn zit in de on derlinge relaties tussen de eilanden, waarbij vooral die tussen Curacao en Aruba op scherp staan. Op Aruba heeft de onderhorigheid' aan het. hoofdei- Iand-Curacao al een vele tientallen Jari ge historie van kwaad bloed Aruba wil daarom 'apart' (als het even kan samen met Nederlandi en is slechts met veel moeite overgehaald om zich te schik ken in een overgangsperiode, bedoeld om te oefenen" met een zo groot moge lijke eilandelijke zelfstandigheid Nu Curacao via nieuwe vertragingen be slissingen daarover probeert vooruit te schuiven hfebben de Antillen opnieuw de herrie in huis. Curacao voelt name lijk niets voor een positie waarin de on zekerheid toeneemt en banden met Ne derland worden losser gemaaktIn Den Haag worden voor de zoveelste keer de slangen uitgerold om een volgende An tilliaanse binnenbrand te blussen Toch moeten dit soort incidenten tussen Aruba en Curacao de aan dacht niet afleiden van de hoofdzaken die in Den Haag aan de orde zijn De Ronde Tafel Conferentie is een bijzon der serieus bedoelde poging om de Ne derlandse Antillen voorzichtig maar zeer beslist naar een staatkundige onaf hankelijkheid te geleiden. Na het deba cle met Suriname in 1975 dit keer via het gewenningsproces van een over gangsperiode. De afzonderlijke eilan den moeten, om grote interne moeilijk heden te vermijden, in die tussentijd binnen het samenwerkingsverband met Nederland terzijde zo ver mogelijk hun eigen zaken behartigen Acht dele gaties. vertegenwoordigers van de zes eilanden, van de landsregering op de Antillen en van Nederland, nemen aan de RTC deel Er is in onderling overleg een zorgvuldig draaiboek opgesteld eerst hier in Den Haag verkennende be sprekingen. vervolgens op de Antillen een tweede ronde waarin beslissingen worden genomen Zorgvuldigheid voor al om de steeds weer opduikende span ningen weg te werken maar ook om be grip te kweken voor de toekomstige werkelijkheid op de eilanden: op eigen benen verder De RTC is namelijk een direct uit vloeisel van de moeilijkheden nu al weer vier jaar geleden In 1977 zorgden partijpolitieke grofheden ervoor dat de zaak op Aruba duchtig uit de hand liep De MEP Betico Croes' volksbeweging, bij de verkiezingen voor het eilandsbe- stuur goed voor een grote meerderheid werd uit de Antilliaanse regering gezet omdat ze zich volgens de Curacaoe- naars te eigengereid opstelde Croes sloeg terug Via een referendum sprak de bevolking van Aruba zich uit voor vertrek uit het Antilliaans staatsver band Hij wilde die uitspraak formeel erkend Stakingen en onrust braken uit Curacao stuurde politieverslerkin- gen De vlam in de pan Op een gegeven moment maakten de Arubanen ge bruik van de uitzonderlijke mogelijk heid om rechtstreeks de koninkrijksre gering in Den Haag te raadplegen. Er werd gezocht naar een oplossing om uit de problemen te komen Een Konink rijkswerkgroep onder leiding van oud premier Biesheuvel werkte nieuwe vor men van samenwerking tussen de An- lillen-eilanden uit Het eindrapport dient nü als basis voor de conferentie in Den Haag. Hoe dan' ook een stap op weg naar volledige onafhankelijkheid van de Antillen De grote moeilijkheid is alleen dat de hele kwestie van de toekomstige 'eigen weg' voor de Antillen tot nu toe op vijf van de zes eilanden vrijwel uit sluitend een zaak van poiltiri is ge weest Een brede maatschapjjelijke be trokkenheid ontbreekt En de ontdek king van dat verzuim heeft nu plotse ling op Curacao kennelijk allerlei socia le onrust veroorzaakt Een reden om verdere stappen opnieuw uit te stellen? De klok zou worden teruggedraaid naar 1977 Met alle risico s van dien. De Aru baanse delegatie beweert dat de bevol king op het eiland weet wat ze wil. Croes wenst zaken te doen Trouwens, hij kan zich tegenover een opgewonden thuis front geen afwachtende houding ver oorloven En wat 'Den Haag betreft daar zal men tot hel uiterste gaan om te voorkomen dat er opnieuw allerlei on zekerheid ontstaat- die pogingen tot vernieuwde verhoudingen doorkruist Met uitsluitend de brandweer als rug gesteun op weg naar de onafhankelijk heid zijn de Antillen niet geholpen vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1