itssii Brand nachtclub Dublin: 48 doden Sadat wil regering Palestijnen vormen Paniek na aardschok in Italië REGERING VAN CDA, PVDA, D'66 HET MEEST GEWENST Omhoog .je» Kus voor de bruid VERTEGENWOORDIGING VAN PLO ^rsassss MORGEN NA TIONALE ROUWDA G LN IERLAND Onderzoek redactie Brandpunt zware strijd Plet Vonck heeft rie negende Onlge- cross gewonnen Jan de Bart voerde lange tijd het veld aan. maar moest Vonck uiteindelijk toch laten gaan Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 6 Sport: 7. 8, 9, 10. 11. 13 en 14. ■Étriinixf! Visum i LONDEN >AFP> Hel stuk oor dat een man moest wisse».' die op Sint Valcunr-r.cQ m een Londense pub bij een rune betrokken icas wordt in de koelkamcr ran ivf hoofdcommissariaat van politie in Londen ben aard om straknis he<n'*op het proces te dienen Een man van 22 wiens naam met bekendgemaakt en die het stuk nor ran >u-t slachtoffer had af gebeten, is wegens het toebrengen van lichamelijk leisel aange houden. CAIRO (REUTER) President Anwar Sadat van Egypte heeft zondag de Palestijnen opgeroepen een regering-in-ballingschap te vormen. Deze zou moeten proberen de vijandelijkheden met Israël te stoppen om vervolgens te komen tot een 'wederzijdse erkenning*. Sadat zei dit tegen journalisten na een onderhoud van twee uur met de Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky. Volgens het Egyptische staatshoofd moeten alle Palestijnse groeperingen - ook de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO - bijeenkomen om een 'verantwoordelijke'regering' te vormen. Hij hoopt dat er dan een einde zal ko men aan de Palestijnse acties tegen Is raël en aan de Israëlische acties tegen de Palestijnen om en 'een klimaat te scheppen dat nodig is voor hun weder zijdse erkenning'. Sadat zei dat hij zijn ideeën had bespro ken met Kreisky. Deze verklaarde dat hij er op dit moment nog geen oordeel over kan vormen. „Ik heb meer tijd no dig om de situatie te analyseren" De Oostenrijkse kanselier legt een vier daags bezoek af aan Egypte Dit doet hij als vertegenwoordiger van de socia- Tussen Zoetermeer en Gouda is za terdagavond tegen half acht brand uit gebroken in het laatste rijtuig van het Hotelplan Express. Er waren geen ge wonden. Alle reizigers hebben de trein op tijd kunnen verlaten. De vakantie- trein was op de weg van Den Haag naar Zeil Am See m Oostenrijk. De bescha digde wagon is afgekoppeld. De trein met de wintersporters heeft zijn reis met twee uur vertraging voortgezet. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend listische internationale, die hem heeft belast met een inventariserend onder zoek met betrekking tot de situatie in het Midden-Oosten. Kreisky onder streepte na zijn onderhoud met Sadat tegenover journalisten dal hij niet in Cairo verblijft om te bemiddelen tussen Egypte en Israël of tussen Egypte en de rest van de wereld. Syrië heeft zaterdag laten weten dat het bereid is militair geweld te gebrui ken om te voorkomen dat Jordanië gaat deelnemen aan het in Camp David uitgestippelde vredesproces tussen Egypte en Israël. Volgens het Syrische regeringsblad Tisjrin zal de regering in Damascus niet aarzelen 'afschrikwekkende militaire LUXEMBURG AFPJRTR)- In tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van verscheidene Europese vorstenhuizen is zaterdag, op Valentijnsdag, in Luxemburg kroonprins Henri in het huwelijk getreden met Maria Theresa Mestre, een Zwitserse van Cubaanse afkomst. De bruid was drie laar toen haar familie na het aan de macht komen van Fidel Castro Cuba moest verla ten wegens verwantschap met de verdreven dictator Fulgencio Ba tista. Haar vader. Jose Antonio Me stre. die op Cuba grote belangen had in de bankwereld, suikerriet plantages en veefokkerijen, is nu een vermogend bankier in Zwitser land. Het gezin heeft intussen de Zwitserse nationaliteit verkregen. Onder de gasten bevonden zich ko ningin Margarctha van Denemar ken. koning Olav van Noorwegen, koning Boudewijn van België die een oom van prins Henri is. prins Philip van Engeland, prins Rai nier en prinses Gracia van Monaco en vertegenwoordigers van de vor stenhuizen van Nederland. Spanje en Zweden. Prinses Margriet en Peter van Vollenhoven vertegen woordigden koningin Beatrix. PAGINA 2 Ballontocht om de wereld mislukt NEW DELHI U PI REI TER) - Twee Amerikanen die poogden met een reusachtige ballon een tocht om de wereld te maken, zijn zaterdag in de vlakte van Noord- India geland omdat zij vreesden niet over de Himalaja te kunnen komen. Maxie Anderson en Don Ida waren donderdag in het Egyptische Lu xor de tocht begonnen met hun 33.5 mtr hoge peervormige ballon "Jules Verne' Als gevolg van slecht weer was hel vertiek verscheidene malen uitgesteld De Amerikanen hadden gehoopt de naar schatting 29.000 km lange tocht met een ge middelde snelheid van 160 km per uur in acht tot tien dagen af te leg gen De ballonvaarders zaten in een ge sloten gondel die behalve alle nodi- de levensmiddelen voor de tocht bevatte Vrijdag passeerden zij Zuid-Iran. Ondanks het feit dat de autoriteiten in Teheran geen toe stemming hadden gegeven voor hot passeren van het Iraanse llcht- rui'm. deden zich geen incidenten voor. met een gemiddelde hoogte van circa 6700 meter koersten zij vervolgens over Pakistan naar In dia Daar gaven de twee Amerika nen hun poging op. uit vrees dat ztj zouden kunnen overvliegen Des kundigen dachten dat zij het ge bergte aan de zuidkant zouden pas seren. Zonder problemen landde de 'Jules Verne' bij Jind, op 160 km ten noorden van New Delhi. PERKPOLDER - De Engel se kustvaarder Argus Pride is zondagmorgen bij de ha ven van Perkpoider op een strekdam gelopen. De dam, in beheer bij het water schap, Hulster Ambacht, raakte besehadigd. Het on geluk is volgens de politie te water te wijten aan een navigatiefout van de Engel se kapitein eigenaar, de 43- jarige J. F. W. Vandaag (maandag) zal omstreeks het middaguur een poging worden gedaan om met een aantal sleepbo ten het schip van de dam te slepen Twee pogingen om het schip op ei gen kracht vlot te laten komen mis lukten De 469 brt metende Argus Pnde was. geladen met ammoniaksul- faat (kunstmest in vaste vormi. op weg van Antwerpen naar het En gelse Goole. toen het in de Schaar van Ossenisse omstreeks half een ter hoogte van ton vijf vastliep In eerste instantie wees de kapitein sleepboothulp af en probeerde hij zijn schip zondagmiddag bij hoog water op eigen kracht vlot te laten komen Hierin slaagde hij echter niet. Maandagmorgen vroeg kon een tweede poging, niet doorgaan wegens onvoldoende hoge water stand Rustig weer Droog weer en perioden met zon. maar ook wolkenvelden In de ochtend en kele mistbanken en lichte vorst. Mid- dagtemperatuur iets boven het vries punt Zwakke tot matige wind uit uit eenlopenderichtmoen 224e jaargang no. 39 Maandag 16 februari 1981 Het wereldkampioenschap schaatsen Ploeg Hilbert van der Duim, die z|jn wereldtitel verdedigde, gaf een goede 1 I 1 L i^_ ~H A Jk tb kans op de eindoverwinning uit han- M A H H H W M m plaats in het tolaalklassement. PAGINA 10 galgecross De tafeltennisvereniging Wllno heeft het niet gemakkelijk gehad in de thuiswedstrijd tegen JCV Een groot aantal van de parthen kon pas In de derde game in het voordeel van de Zeeuwse club worden beslist. PAGINA 11 twijfelachtig De Zeeuwse volleybalteams In de lan delijke competitie hebben het afgelo pen weekeinde voor weinig verrassin gen gezorgd In de wedstrijd Morres- Blauw Wit deed de scheidsrechter van ach spreken door een twijfelachtig op treden PAGINA 14 DUBLIN (AFP/UPI) De Ierse regering heeft dinsdag 17 februari lot nationale rouwdag uitgeroepen na de brand in het danslokaal 'Stardust' in Dublin in de nacht van vrijdag op zaterdag. Vol gens de jongste cijfers zijn daarbij 18 personen om het leven gekomen en 127 gew ond geraakt. Zondagavond waren pas zes van de slachtoffers gedentificeerd. Het waren -vier meisjes en twee jongens van tus sen de 17 en 20 jaar. De meeste andere slachtoffers waren zo verbrand dat identificatie moeilijk, zo niet uitgeslo ten moet worden geacht. De regering in Dublin heeft de politie opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de toedracht van de ramp In de dancing tn een noordelijke buitenwijk van de Ierse hoofdstad De politie zei. vooralsnog brandstich ting niet waarschijnlijk te achten Men kan echter geen definitieve uitspraken doen zolang het onderzoek nog loopt Volgens ooggetuigen was er toen de brand begon een 'verblindende licht flits' te zien achter het tussenschot lus sen de dansvloer en het cabaretgedeel te van de nachtclub Toen de brand uitbrak was in de nacht club in het noordelijk stadsdeel van Du blin een wedstrijd disco-dansen aan de gang en waren er veel bezoekers Een woordvoerder van de politie vertel de dat zich in de club afgrijselijke tone len hebben afgespeeld De mensen raakten in paniek en vluchten alle kan ten uit" De politie schat het aantal bezoekers dat binnen was tien de brand uitbrak op ongeveer 800 Van over de hele wereld hebben presi dent Patrick John Hillory bewijzen van deelneming bereikt. Condoleances verstuurden onder anderen koningin Elizabeth II van Engeland en de Britse premier Margaret Thatcher. kerncentrales De algemene regiovergadering van D'66 Zeeland, die het. afgelopen week einde in Eede werd gehouden, meent dat de kerncentrales van Borssele en Dodewaard zo snel mogelijk moeten worden stilgelegd PAGINA 3 kruisraketten Het Christen Democratisch Appel zal j- zonder een definitief standpunt over de plaatsing van kruisraketten op Ne- j derlandse bodem de verkiezingen In- gaan De CDA-partyraad besloot za |i terdag de beslissing pas eind dit jaar te nemen werkgelegenheid Hei Centraal Planbureau verwacht Ij een verdere afbraak van de werkgele- genheid in de industrie Vooral in de J metaalsector zullen veel arbeidsplaat- b sen verloren gaan. PAGINA 7 oslo tVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Een nieuwe regering van CDA. PvdA en D'66 kan op de meeste steun van de Nederlanders rekenen. Dat blijkt uit een enqu'te van het KRO-actualiteitenprogramma Brand punt. Daaruit blijkt ook dat Van Agt (CDA) het meest getipt wordt als nieuwe minister-president, hoewel de tevredenheid over het huidige kabinet zeer gering is. Van de 1200 ondervraagde Nederlan ders gaf 35 procent voorkeur op voor een regeringCDA-PvdA-D'66 na de ver kiezingen in mei Tw eede keus is Pvd A- D'66-PPR met 23 procent Voortzetting van de huidge CDA-WD samenwer- Door 30 procent van de ondervraagden 'Van onze correspondent ROME - Een nieuwe aardschok stortte zaterdaga\ ond lirt aardbevingsgebied van Zuid-Italiè opnieuw in paniek. Er vielen ditmaal geen directe slachtoffers, maar acht perso nen zijn van de schrik - ze kregen een hartaanval - omgeko men en een patient in de psychiatrische inrichting van Frul- Ione heeft zich uit angst opgehangen. In de gevangenis van Poggiorealc werden de cellen ontruimd en in de ontstane verwarring werden drie gedetineerden door hun mede-ge vangenen vermoord. Overal In het getroffen gebied viel het licht uit. raakten de telefoonverbindingen geblokkeerd en werd het spoorwegver keer voor vele uren lamgelegd Hoe weinig men van de ramp van 23 november heeft geleerd, bleek wel uit het feit dat het seismologisch observatorium van de Vesuvius ook ditmaal onbemand was. In de stad Napels vluchtte een groot deel van de bevolking de straat op en brachten duizenden mensen een bitter koude nacht in de open lucht door. is Van Agt als minister-president in het nieuwe kabinet genoemd Den Uyl (PvdA) scoorde 27 procent. Terlouw (D'66i 7 procent. Wiegel (VVD) 2 pro cent. Vierendertig procent wist niet wie de nieuwe premier zou moeten worden. De tevredenheid over het huidige kabi net bedraagt volgens de opiniepeiling 23 procent Dat is beduidend minder dan de waardering die het kabinet-Den Uyl in zijn laatste maanden ondervond (35 procent) Uit de Brandpunt-cnqu'te blijkt voorts dat 62 procent van de ondervraagden tegen de plaatsing van kruisraketten in Nederland is (30 procent is voor). Het nog radikalere standpunt dat alle kernwapens het land uit moeten, krijgt steun van 54 procent (11 procent tegen). Erg belangrijk vinden de meeste men sen de kwestie van de kernwapens ech ter niet. zo wijst de peiling uit. Op de lijst van problemen die door een nieuw kabinet moeten worden aangepakt, prijken de kernwapens helemaal onder aan Werkloosheid en woningnood staan bovenaan. Een van de geredden wordt weggedragen mmtrtitrm >nt»n) »)wr mi maatregelen te treffen om koning Hoe- sein ervan te weerhouden een afzonder lijk vredesverdrag met Israel te sluiten „Syrië zal niet toestaan dat er een nieu we Sadat komt aan zijn zuidgrens", ai- dus het Syrische regeringsorgaan Tussen Syrië en Jordanië is de afgelo pen week de spanning sterk gestegen na de ontvoering van de Jordaanse zaakgelastigde in Beiroet, waarvoor volgens de regering in Amman Syrië verantwoordelijk zou zijn Majoor Haddad, die de christen-militie in een enclave in Zuid-Libanon aan voert, heeft zaterdag verklaard dat zijn soldaten aan de kant van Jordanië zul len meevechten, als het tot een gewa pend conflict tussen de staat van van koning Hoessein en Syrië mocht ko men De dissidente majoor, die sprak voor zijn eigen radiozender 'de stem van de hoop', betuigde verder zijn instemming uit met de opmerkingen die president Sadat kort geleden in Parijs heeft ge maakt over Libanon. Het Egyptische staatshoofd verklaarde vrijdag op een persconferentie in de Franse hoofdstad dat de treurige situatie in Libanon te wijten is aan de Arabieren m het alge meen er. Syrië in het bijzonder fan sportuiiruïtimj van Zentrasport, tilt elke sporter er ve boven uit!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1