PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSISCHE ORDER STAP DICHTERBIJ Nog geen beslissing over onderzeeboten Russen moeten Afghanistan uit GROOT PIJLERDAM JAAR LATER KLAAR EN WELLICHT MILJARD DUURDER Principe-akkoord financiering pijpleiding DE GROENE B.V. aés tyattda-c/eaSik VAN AGT: KABINET EENSGEZIND DON MARTINA IN NEDERLAND Diefstal wapens uit kazerne NEDERLAAG CUBA IN GROEP NIET-GEBONDEN LANDEN: Automobielbedri j f Vrij zonnig Droog en vrij zonnig In de ochtend lichte vorst. Middagtemperatuiir on geveer 3 gr. Zwakke tot matige zuid- 224e jaargang no. 38 Zaterdag 14 februari 1981 >1 5-7 4460 AC Goes Tl MIDDELBURG - De stormvloedkering in de monding van de Oosterschel- de komt later gereed dan aanvankelijk is gepland en wordt ook duurder. Officieel worden binnen de rijkswaterstaat geen termijnen genoemd, maar intern wordt algemeen aangenomen, dat de pijlerdam niet in 1985, maar aan het eind van 1986 of in de eerste helft van 1987 klaar zal zijn. In de komende jaren krijgt men te maken met problemen, die nooit eerder wer den opgelost en waarvan het onzeker is hoeveel tijd oplossingen zullen vergen. Ook over de hogere kosten worden officieel geen mededelingen verstrekt Binnen de Deltadienst sluit men echter niet uit. dat de pijlerdam aan het eind van de rit niet vier miljard, maar vijf miljard of zelfs meer zal blijken te kosten De factoren tijd en geld hangen nauw met elkaar samen als men in de komende jaren, werkend met nieuwe technieken, een zware tegenslag moet verwerken, gaat het meteen om een vertraging van maanden en lopen de extra kosten in de tientallen miljoenen guldens. Een meerderheid van de Tweede Kamer zal. naar valt te verwachten, enige vertraging wel accepte ren. In de zaterdagbijlage ipag. 171. meer over de Oosterscheldewerken DEN HAAG - De kans dat de Nederlandse industrie grote Russische orders verwerft voor de aanleg van een aardgasleiding van Siberië naar West-Europa is groot. Dat blijkt uit persverkla ringen van de eerst betrokkenen, oud-directeur Wagner van Shell en de Algemene Bank Neder land. Een Nederlandse delegatie van de Alge mene Bank Nederland i ABN i en de AM- RO-bank hebben vrijdag in Amster dam met de Russische onderminister voor buitenlandse handel V. M. Ivanov. in principe een akkoord bereikt over de financiering van de Nederlandse bijdra ge aan een pijpleiding. Deze week was een Russische onder- handelingsdelegatie, onder leiding van onderminister Ivanov in Nederland om over het aardgascontract te onderhan delen. Nederland zou per Jaar 5 miljard kubieke meter van het Russische aard- I PAGINA 2 mi-lock De sokkenfabrtek Mi-lock tn Hulst krijgt een kredietgarantie van vier- honderdduizend gulden van het mlnis- terle van economische zaken De han- delsbank van het bedrijf geeft een kre- II (lietverhoging van een ton. PAGINA 3 sinaï De Egyptische president Sadat heeft vnjdag tijdens een persconferentie In f Panjs fel uitgehaald naar de Sowjet- Unie Rusland poogt het vredesak- koord lussen Egypte en Israel te on- E dermljnen. aldus Sadat J PAGINA 7 veerdiensten Eerstc-kamerleden maken zich zorgen over de veerdiensten over de Wester- schelde De senatoren vragen zich af hue het 'steeds nijpender wordende probleem' van de verouderde schepen op de dienst Vlissingen-Breskens moet worden opgelost PAGINA 13 autohandel De autohandel is optimistisch ge stemd door het grote aantal bezoekers van de autotentoonstelling in de Am sterdamse RAI. De tweejaarlijkse ex positie trekt een kooplustig publiek. aldus de algemeen secretaris van de RAI-vereniging, de heer Hustlnx hypotheken Veel huisbezitters hebben een enorme achterstand bij het aflossen van hun hypotheek. De renteaanpassing brengt een groot aantal hulzenkopers In problemen. Een verhoging van de maandelijkse lasten met enkele hon derden guldens is geen uitzondering. PAGINA 25 raas sterk Jan Raas heeft, het tweede deel van de derde etappe van de Ronde van de Middellandse Zee gewonnen De prof- wlelrenner boekte zijn vijlde overwin ning in anderhalve week PAGINA 29 vanbetalers Het Nederlandsee bedrijfsleven heeft in het afgelopen jaar drie miljard gul den verlies geleden door wanbetalers. De totale omzet liep ten opzichte van 1979 terug met 4.2 procent Nieuws uit Zeeland: 2.5,7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 25. Radio en televisie: 27. Financiën en economie: 29. Zaterdagkrant: 17. 19. 21 en 23 gas willen aankopen, maar er is nog geen overeenstemming over de prijs. Dc komende tijd zullen dc Nederlandse en Russische delegatie nog verdere ge sprekken voeren over een aantal on derdelen van de financiering. Wordt dan overeenstemming bereikt, zo luidt een verklaring van de ABN dan zal het mogelijk worden dat de Nederlandse industrie belanrijke orders verwerft in verband met het pijpleiding-pro ject". De bedrijven die hieraan mee zuilen doen. werken samen in de zoge heten Nederlandse Industrie Groep. De ABN heeft inmiddels met andere banken een consortium gevormd dat zich garant stelt voor de ongeveer 5 mil jard gulden die met de deelname van hel Nederlandse bedrijfsleven zijn ge moeid Wagner, die namens dat be drijfsleven met de Russische delegatie onderhandelt, zei al eerder dat er goede hoop was op een positief resultaat. Juist de financiering van de compensa tieopdrachten was daarbij hel breek punt. Het ABN-consortium heeft daar met zijn aanbod nu een einde aan ge maakt- De Sowjet-Unie onderhandelt ook nog met West-Duitsland en Frankrijk over aardgasleveranties een compensatie- opdrachten. Het bankconsortium kan. aldus een verklaring van de ABN. met dit concurrerende aanbod komen dankzij een dekking van het financiële risico door de Nederlandse overheid. Deze herverzekering dekt 85 procent van de door het ABN-tocgezegde finan- Het vorig jaar zijn er in landbouw37 ongevallen gebeurd dte een dodelijke afloop hadden Dat blijk! uit gegevens van de arbeidsinspectie vat', het minis tene i<an sociale zaken In 1979 en 1978 gebeurden erin de landbouw respectw velijk 34 en 32 dodelijke ongelukken Bij de 37 doden van 1980 waren drie kindc ciering. De Ivanov-delegatie vertrekt begin volgende week uit Nederland. Blijkens mededelingen van Wagner, coordinator van de Nederlandse Indus trie Groep, is overeenstemming over Nederlandse betrokkenheid bij de aan leg van de pijpleiding voorwaarde om tot akkoorden te komen over de aan koop en prijs van het Russische aard gas. Politiek zitten aan dat laatste nog haken en ogen In de Tweede Kamer zijn al kritische geluiden geuit over Nederlandse af hankelijkheid van Russische energie. Vooralsnog hebben de economische ar gumenten echter de overhand: werk gelegenheid voor de Nederlandse be drijven en relatief goedkope energie. Een dikke laag ijs bedekt de helm en schouders van de Ameri kaanse brandweerman Don Phillips na het blussen van een grote brand in het winterse Bostonwaarbij tien brandweerlieden ge wond raakten. 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Hel kabinet is nog niet uit de problemen rond dc order van Rijn-Seheldc-Vcrolme voor levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Pre mier Van Agt zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie dal het aannemen van een motie door de Tweede Kamer tegen de levering een nieuw feit betekent, en dat het kabinet daarover nog geen besluit heeft genomen. Op Schiphol arriveerde gistermorgen premier Don Martina t an de Nederlandse Antillen in verband met de ronde-tafelconferentie over dc staatkundige toekomst van de Nederlandse Antillen Hij werd op Schiphol begroet door premier Van Agt Zoals gemeld, stemde de Kamer twee weken geleden voor een moue-Bnnk- horst >77 tegen 70 stemmeni. die de re gering vroeg haar beslissing RSV een exportvergunning te verlenen te her overwegen. Van Agt deed toen de toe zegging op zeer korte termijn aan de Kamer mee te delen of het kabinet die motie zou uitvoeren Volgens de premier is daarover nu nog geen besluit genomen. Maar hel kabi net zou. ondanks andersluidende be richten over steeds grotere tegenstel lingen binnen de regeringsploeg, eens gezind zijn. Als illustratie van deze overeemstemming binnen hel kabinet zei Van Agt. dat een groepje ministers nu vooreerdere uitwerking van het re geringsstandpunt zorgt. Van Agt wilde niet zeggen welke minis ters In deze ..werkgroep" zitting heb ben. Hij wilde evenmin meedelen of mi nister Van der Klaauw (buitenlandse zaken i. een erkend tegenstander van de order, opnieuw dwarsligt in het. kabi net. Het enige dat hij kwijt wilde was. dat de regering „zeer spoedig" de Ka mer zal informeren over het ingenomen standpunt. Hij sloot niet uit dat daar voor nog contacten zullen worden ge zocht met partijen buiten het kabinet. Een kelner van het Hilton-hotel in Las Vegas, die in verband met de brand die aan acht mensen het leven kostte, was aangehouden, heeft donderdag verklaard dat htj de brand per ongeluk heeft gesticht Terwijl hij met een vriend stond te vrijen, was zijn marihuana-si- garel tegen een gordijn aangekomen, aldus dc verklaring. HILVERSUM - De tweede serie Telcbinco-uitzendingen heeft netto ruim zesen dertig miljoen gulden opgebracht. Dit heeft secretaris Van Emden van de stich ting Telebingo Nederland vrijdagavond bekendgemaakt tijdens de dertiende en voorlopig laatste uitzending door de AVRO van dit gokspel vanuit Utrecht. De netto-opbrengst van de tweede serie vsan dertien uitzendingen zal worden verdeeld onder een groot aantal projecten op het gebied van maatschappelijk werk. volksgezondheid, de sport, de cultuur, het jeugdwelzijn de verkeersveilig held en de derde wereld. De vorige serie bracht ruim zevenentwintig miljoen gulden op, waarvan een groot deel werd benul ter financiering van de vorig jaar bij Arnhem gehouden Olympi sche Spelen voor Gehandicapten Voorlopig zal dc AVRO. die de rechten op het spel behoudt, niet meer met Telebingo op het scherm komen. Volgens Ger Lugtenburg. adjunct-directeur televisie van de AVRO. wil deze omroep zeker twee tot drie jaar w achten alvo rens te bekijken of men opnieuw met het spel zou terug komen. VUGHT-DEN HAAG - Uit de Fre- derik Hendrikkazernc in Vught is in de nacht van woensdag op don derdag een groot aantal pistolen en pistoolmitrailleurs gestolen. Volgens de legervoorliehtings- dienst in Den Haag ontbreekt nog elk spoor van de daders. Ook over motieven voor de roof is nog niets bekend. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. De buit van de wapenroof bestaat uit zestien pistoolmitrailleurs «zo genaamde Uzi's), twintig pistolen, vijfentwintig oefen-Uzi s en éen oe fen-pistool. De oefen-exemplaren zijn onklaar gemaakt, waardoor er niet mee kan worden geschoten. Munitie voor de wapens maakt geen deel uit van de buit. De dieven <de marechausse gaat er van uil dat er meerdere daders zijn i hebben op het terrein van de Frede- rik Hendrikkazerne een ruit van het wapendepot ingeslagen en ver volgens de tralies doorgezaagd Soldaten van de wacht hebben van de roof niets gemerkt. De diefstal werd pas donderdagochtend ont dekt door ae beheerder van de wa penkamer Oosterschelde en de grenzen Dl, Aangenomen wordt dat daarmee Pe king. de RSV en mogelijk Washington worden bedoeld. Van onze correspondent! NEW DELHI - Cuba. Afghanistan. Vietnam en andere pro-Moskou-lan- den hebben een forse nederlaag gele den op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de niet- gebonden landen die in New Delhi is gehouden*Dat blijkt uil dc slotverkla ring waarover een verbeten strijd is gevoerd in de commissies. Daarin wor den de Sowjet-Unie en Vietnam opge roepen hun troepen terug te trekken uit respectievelijk Afghanistan en Kampuchea, overigens zonder dat deze landen met name worden genoemd. De tekst van het gemeenschappelfl ke communique was nl In januari opge steld door India dat gezanten naar een aantal hoofdsteden stuurde om de tekst aan de leden voor te leggen. In dit voorstel werd opgeroepen tot eenheid van de groep van met-gebonden lan den, maar essentiele kwesties als Af ghanistan en Kampuchea waren eruit gelaten Moskou heeft 85.000 man troe pen in de Afghanistan en Vietnam 200 000 in Kampuchea In de resolut ie die uiteindelijk is aange nomen wordt opgeroepen tot herstel van de onafhankelijkheid en neutrali teit van Afghanistan en Kampuchea Er wordt verder ook de nadruk gelegd op de noodzaak voor een politieke op lossing voor beide problemen en ten slotte vfordt er op de betrokken partijen een dringend beroep gedaan om de spanning in de bewuste gebieden te doen afnemen De ministers van bui tenlandse zaken van de 95 niet-gebon den landen hebben hun vierdaagse con ferentie met een dag moeten verlengen om tot overeenstemming te komen over de nieuwe tekst van de slotverkla ring. Politieke waarnemers menen dat de niet-communistlsche landen m New Delhi zich niet hebben laten verrassen zoals in Havanna m 1977 en al in het begin van de conferentie, die werd ge houden ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan van de beweging, in hel offensief zijn gegaan Er bestond een mm of meer gecoördineerde actie van Maleisie, Singapore Indonesië. Joego slavië en ook van Pakistan tegen de door India opgestelde ontwerpslol- verklaring waarin het Russische stand punt ten aanzien van Afghanistan werd gepropageerd. Behalve de kwestie-Afghanistan en Kampuchea zfjn ook resoluties aange nomen over hel conflict tussen Iran en Irak en de pogingen vaneen aantal Ara bische landen om Egypte uit de organi satie te stoten. In de slotverklaring wordt de laatste kwestie verschoven naar de volgende vergadering van de met-gebonden landen in Bagdad, dat de volgende voorzitter zal worden van de organisatie Ook de uiteindelijke re geling van de zetel van Kampuchea in de organisatie is naar de komende Bag- dad-conferentie verwezen. De pogingen van VN-secretaris-genc- raal Waldheim om Iran. Pakistan en Afghanistan tot een tripartite overleg te brengen om over de terugtrekking van de Russische troepen te praten, zijn volgens diplomatieke waarne mers mislukt. Waldheim heeft wel een speciale VN-bemiddelanr benoemd, maar of hij er in zal slagen om de par tijen bij elkaar te brengen is een grote vraag. >e afsluiting van de Oos terschelde is weer eens grootscheeps in het nieuws. Wat onderhuids al een tijdje [St53 werd aangevoeld is deze week naar buiten gekomen Het wordt meer en meer duidelijk dat de pijlerdam in de monding van deze zeearm niet binnen de i tussen regering en parlement overeengekomen! ter mijn tot het jaar 1985 zal gereedkomen, bovendien moet er ernstig rekening mee worden gehouden dat het hele pro ject ongeveer een miijard gulden duur der zal uitkomen dan vier jaar geleden werd begroot. Nieuwe waarheden rond om het deltaproject-van-de-grote-ver- zoening (tussen veiligheid en milieui. die er niet om liegen, Vooral in een tijd. waarin de minister-president een alar merende brief schrijft met daarin een oproep om opnieuw tot een bedrag van om en nabij 20 miljard te bezuinigen op de overheidsuitgaven. De jongste verwachtingen vanuit, de deltadienst van rijkswaterstaat kegelen de zogehe ten ontbindende voorwaarden' om. waarmee de regeringsbeslissing ir. no vember 1974 door de tweede kamer werd gesleept om in de Oosterschelde een half open dam te bouwen in plaats van een gesloten waterstaatswerk. Om bindende voorwaarden, die anderhalf Jaar later (in juni 1976, toen het project verder was uitgewerkt! nog eens na drukkelijk werden bevestigd. Het ging daarbij namelijk om uiterste begrenzin gen in tijd en geld aan de bouw van deze pijlerdam het project zou uiterlijk in het jaar 1985 moeten worden opgele verd en financieel zou het de bouwsom van 2,9 miljard niet mogen overstij gen Nadat eerst alle rek uit de financië le- en de tijdsplanning is gehaald en steeds kon worden volgehouden dat bij de Oosterscheldewerken nog alles op schema zat beginnen bange vermoe dens werkelijkheid te worden Dramatisch hoeft er over de jongste gegevens rondom de vorderingen bij de pijlerdam in de Oosterschelde niet te worden gedaan. Van het begin af hebben het k.abinet-iDen Uvli en de ka mermeerderheid geweten dat zij zich bonden aan een politieke beslissing van verstrekkende betekenis en dus aan al le daarmee samenhangende onzekerhe den Bij een waterstaatswerk van een omvang en een ingewikkeldheid, zoals nog niet eerder in dit land vertoond, bleken en blijken die niet gering Minis ter Westerterp van verkeer en water staat. de man die destijds de regenngs- beslissing tot herziening van het Oos- terscheldeproject in het parlement ver dedigde. heeft het bi] herhaling gezegd' .De Nederlandse waterstaat loopt bij de uitvoering van de pijlerdam op de rand van hel technisch kunnen. En juist in die smalle marge, waarin het uiterste op het gebied van deskundig heid. zorgvuldigheid en durf werd ge vergd werd een min of meer onvoor waardelijk ja' gevraagd om daarop een stuk politieke besluitvorming te base ren Het zou interessant zijn om de par tij technische en politieke schaak nog eens na te spelen Een sterk gokelement daarin is hoe dan ook onvermijdelijk geweest. Voof de rijkswaterstaat is de beslissing van november 1974 en de na dere uitwerking In de zomer van 1976 een volstrekt ongebruikelijke gang ge weest in de voorbereiding van projec ten. zoals men gewend was. Men was er ongetwijfeld van overtuigd dat het ging om een haalbare kaart, maar men is er zlch tegelijk terdege van bewust ge weest dat er in het project nog erg veel niet volledig te overzien was En daar mee werd een zware wissel getrokken op de toekomstige technische deskun digheid en op de tnensen die binnen de scherpe grenzen van de mogelijkhedefi moesten werken Deltadienst en aanne mers-wereld werden onder een niet on aanzienlijke psychische druk gezet Het ligt voor de hand dat de marges daar van ook niet te voorspellen zijn ge weest Wie kennis neemt van de voorzichti ge bewoordingen waarin deze week voor het eerst openlijk van de kant van rijkswaterstaat is blijk gege ven van aarzelingen of 1985 en de toe gemeten financiële ruimte van 2.9 mil jard' wel haalbaar zullen zijn. ziet tege lijk dat hij heeft te maken met een stuk onvermijdelijkheid. Het diep gravende conflict over de afsluiting van de Oos terschelde (de vraag of de zeearm wel of niet moest worden afgesloteni is in 1974 politiek bezworen met een peperdure tussenoplossing De beslissing daar over is zeer bewust genomen, de risico's eraan verbonden weiden even welbe wust geaccepteerd Terugkijkend blijkt dat de destijds aan die beslissing vast geknoopte 'ontbindende voorwaarden' in de praktijk van het project van theo retische waarde zijn Immers: ze golden als stok achter de deur in feite niet lan ger dan tot hel moment waarop er rede lijkerwijs gesproken geen terug meer mogelijk zou zijn. Zolang de begrenzin gen 'tijd en geld' volgens de schema's van de bouwers niet In gevaar waren i en dat is lot voor kort steeds volgehouden i behoefden de voorwaarden voor een 'le nig' niet ter discussie te komen. Nu dat gevaar van overschrijding duidelijk wordt is het project al zover op streek dat van onverantwoord bestuur sprake zou zijn wanneer werkelijk uitvoering aan de ontbindende voorwaarden zou worden gegeven Het is te hopen dat bij de besluitvorming over de Oosterschel de ln 1974 mee is overwogen dat er ook een moment zou kunnen aanbreken waarop vele ponden boter op vele hoofden aan smelten toe zouden ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1