E ZEEUWSE COURANT Zimbabwe staat voor burgeroorlog VS spelen niet mee met Kremlin Tien stortplaatsen met chemisch afval Begrafenis van Frederika verliep zonder incidenten MTERtëUR Zf f LAf! ^^■uppn OPSTAND VAN NKOMO-AANHANGERS PAISLEY GESCHORST HAAGSE PORTIER NU VAN DERDE MOORD VERDACHT Vragen over aanwezigheid van Juliana MOSKOU PUBLICEERT VERTROUWELIJKE BRIEF HAIG Zonnig I Droog weer met zonnige perioden Uiddagtemperatuur ran een tot lier 'graden Tot vrij krachtig toenemende oostenwind 224e jaargang no. 37 Vrijdag 13 februari 1981 mm 'Van onze correspondenti JOHANNESBURG - De opstand van voormalige guerrillatrij- ders rond de op een na grootste stad van Zimbabwe, Bulawayo, die is gericht tegen het leger van premier Robert Moegabe, is Zimbabwe donderdag aan de rand van een burgeroorlog geraakt en heeft inmiddels wel meer dan honderdvijftig doden geëist. Na een gesprek van meer dan een uur mo. gaf Moegabe het bevel om de vroe- tussen premier Moegabe en de leider gere Rhodesische luchtmacht re ge- van het Patriottisch Front, ex-minister van binnenlandse zaken Joshua Nko- Vanaf vandaag al hormooncontrole DEN HAAG (ANP) - Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygië ne heeft in overleg met zijn ambtge noot van landbouw en visserij beslo ten om met ingang van vandaag alle op Nederlandse slachthuizen aangeboden buitenlandse runderen te laten onder zoeken op hormonen. Dit maakte zijn ministerie donderdag hekend. De bewindsman liet woensdag weten, dat een dergelijke controle maandag van start zo gaan. Die is nu dus met enkele dagen vervroegd. In Nederland worden wekelijks ongeveer 500 slacht dieren ingevoerd, voornamelijk uit Bel- giè en daarnaast ook uit Luxemburg, Frankrijk en West-DuiIsland. Ook op Ingevoerd vlees zal steekproefsgewijs een intensiever onderzoek plaats heb ben. Nederlandse slachtrunderen als mede Nederlands vlees zullen op de tot nu toe gebruikelijke wijze worden on derzocht. aldus de mededeling. philips terneuzen !De produktie van de nieuwe energie besparende SL-lamp van Philips ver oorzaakt een ingrijpende reorganlsa lie van de Philipsvestieine In Temeu zen De verandering, die In de tweede helft van 1982 afgerond moet z(Jn zal volgens de Industriebond FNV verve lende gevolgen hebben voor een aan lal van de werknemers Een deel van het personeel zal minder gaan verdie nen en lager gekwallrireerd werk ver I richten werkgelegenheid De tweede kamer wil niet voldoen aan f de wens van premier Van Agt om het debat over de sterk afgenomen werk j gelgenheid en de sociaalljeconomi j srhe problemen te verdagen tot half maart De kamer zal over twee weken met de discussie beginnpn PAGINA 13 kinderbijslag Er komt geen overgangsregeling voor ide afschaffing van de kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichtige klnde ren Zo n regeling zou de besparing die door deze maatregel ontstaat teniet doen hartchirurgie Secretaris L L Marsells van de Zie I kenfondsraad verwacht dat de hart I luchtbruggen binnen een periode van I ongeveer drie Jaar overbodig gemaakt Ij kunnen worden I PAGINA 15 zelfverzekerd De Nederlandse schaatskernploeg I "jki mei gehinderd door enkele schoonheidsfoutjes m de voorberei ding van de wereldkampioenschappen in Oslo De schaatsers beginnen zelf- verzekerd aan de wedstrijden I PAGINA 19 verlies Het Franse Peugeot-concern. waarin ook Citroen en Talbot zijn onderge bracht, heeft het afgelopen jaar onge veer anderhalf miljard Iranc verlies ge leden De Franse auto-gigant ziet zich genoodzaakt het produktieapparaat drasUsch te reorganiseren De direc tie 1 heeft een personeelsinkrimping met j twintig procent aangekondigd Dit be tekent een verlies van 40 000 arbeids- I Plaatsen Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond 4 Sport: 15. Kunst en cultuur: 16. Radio en televisie: 17 J Financiën en economie. 19. bruiken om de oproer vanuit de lucht stuk te slaan en de Nkomo-aanhangers te verhinderen om Bulawayo binnen te vallen Nkomo en Moegabe waren tijdens de onafhankelijkheidsstrijd van Zimbab we bondgenoten, maar sinds het voor malige Rhodesiè in april 1980 die onaf- hanklijkheid verwierf zijn de spannin gen lussen hun aanhangers alleen maar toegenomen. De voornaamste oorzaak van de nieuwe geweldsuitbar- LONDEN (REUTER/UPI) - De Noord- ierse protestantse politicus dominee Ian Paisley is donderdag voor de duur van vijf dagen geschorst als lid van het Britse Lagerhuis omdat hij de Britse minister voor Noord-Ierland, Humph rey Atkins, leugenaar' had genoemd. Tijdens routinevragen aan minister At kins beweerde Paisley dat op de avond in januari toen twee vooraanstaande protestantse politici in Noord-Ierland door strijders van het Ierse republikein se leger werden neergeschoten, een pa trouille van het Britse leger. In een wel bekend Republikeins huis In de omge- ISlot zie pagina 10 kolom 5) sting lijkt te liggen in de recente kabi netswijzing die Moegabe aanbracht en waarbij Nkomo, als minister van bin nenlandse zaken, werd gedegradeerd. In een verklaring tegenover het parle ment in de hoofdstad Salisbury zei Ro bert Moegabe dat de opstandige troe pen de wet in eigen hand hadden geno men en de bevelen van hun eigen offi cieren niet meer opvolgden. Nog tij dens hel afleggen van de verklaring werd aan de premier medegedeeld dat drie kolonncs van zwaarbewapende rebellen op weg waren naar Bulawayo. Ook uit andere kampen kwamen gedu rende de hele donderdag berichten dal guerrilla's probeerden deze hoofdstad van Matabeleland te bereiken. Ver schillende groepen hadden de buiten wijken van Bulawayo al bezet. Gevechtshelikopters werden gebruikt iSlot zie pagina 10 kolom 4) ZEEUWSCH- VLAANDEREN MIDDELBURG-De tien stortplaatsen in Zeeland, waarvan bekend is dat er chemisch afval is gestort, liggen alle in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat blijkt uil de inventarisatie die een provinciale commissie heeft gemaakt van de verontreiniging van de bodem met chemisch afval. De commissie - waarin vertegenwoordigers zitten van de af deling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten, de regionale inspectie milieuhygiëne, de provincia le griffie en de provinciale waterstaat - doet de aanbeveling op de stortplaats Tollenaar in de Kanaalpolder bij Sas van Gent een nader onderzoek in te stellen. Over de vraag of dat ook elders nodig is. geeft de commissiegeen oor deel. Het rijk zal daarover nadere richtlijnen moeten geven. De tien stortplaatsen met chemisch af val in Zeeland, die in de inventarisatie worden genoemd, zijn de stortplaats aan de Havendijk in Groede, die van 1950 dateert. Daar is in het verleden slib gevonden, dat zware metalen bevatte. stortplaatsen op het terrein van de NSM in Sluiskil. Op allebei de stort plaatsen van het fabrieksterrein is ar senicum-houdende afval of arsenicum- houdende grond verwerkt. Een van de stortplaatsen is in 1976 gedeelteli jk af gegraven. de stortplaats Van Splunder en De Bokx in de Dekkerspolder in Sas van Gent. Vanaf de NSM-stortplaats -werd in 1976 ongeveer 30.000 kubieke meter materiaal naar deze plaats afgevoerd. Het bevat arsenicum en loodgehalten. (Slot zie pagina 2 kolom 5i De voormalige Griekse koning Const antijn. die 1.1 jaar geleden zijn land ontvluchtte na te zijn afgezet, knielde donderdag om op de luchthaven de Griekse bodem te kussen Van onze correspondent i ATHENE-De begrafenis van ex-koningin Frederika van Griekenland is donder dag verlopen zonder de incidenten waarvoor velen hadden gevreesd. Het hele gebied tussen het militaire vliegveld waar de gasten aankwamen en het land goed Tatoi bij Athene waarde plechtigheid plaatsvond was algezet. maar enkele honderden koningsgezinden hadden zich toch toegang weten te verschaffen. Koninging Frederika werd 63 en stierf takis moest hem echter wel de hand vorige week vrijdag in Madnd tengevol ge van een hartaanval na een operatie aan een ooglid Frederika werd begraven onder de ko ninklijke vlag waaronder In 1964 ook haar echtgenoot, koning Paul. in het belendende graf werd bijgezet De cere monie werd geleid door de Grieks-or thodoxe aartsbisschop van Athene. Se rafim De regering was er alleen verte genwoordigd door minister van alge mene zaken Stefanopoulos Ex-koning Konstantijn. Frederika's zoon. sloeg een kruis en kuste de grond toen hij na dertien jaar weer voet zette op Griekse bodem. Anders dan voor andere leden van koninklijke huize die waren gearriveerd, onder wie prinses Juliana, de Britse prins Philip en prins Albert van Belgie. presenteerde de mi litaire garde bij zijn aankomst niet het geweer doch bleef in rusthouding staan. Minister van buitenlandse zaken Mitso- drukken omdat hi) in gezelschap van onder anderen zijn zuster Sofia die koningin van Spanje is, en voor wier verwelkoming hi,i naar het vliegveld had moeten komen. De Spaanse koning zelf. die koit daarop met een eigen vliegtuig arriveerde, werd als enige be- Een sneeuwstorm die over hei hele middenwesten van deVS.is getrokken heeft tot dusver 49 mensenlevens geëtst. Donderdag bereikte de sneeuwstorm, die gepaard ging met poolkou. de oost- kus! van de V S Op veel plaatsen kwam het verkeer stil te liggen door sneeuw hopen en gladde wegen Boven dichte bossen tn de staat van New York verongelukte in de nacht van woensdag op donderdag een particu lier vliegtuig in de sneeuwstorm Zeven mensen kwamen daardoor om het le ven groet door premier Rallis. die met een helikopter was gekomen vanaf een na bij gelegen ander militair vliegveld, waar hij had gewacht tot Konstantijn naar het landgoed Tatoi was vertrok ken Het was allemaal hoogst 'uitgekiend', de hele kwestie heeft de regering voor onnoemelijke protocollaire hoofdbre kens geplaatst, maar achteraf kan zij terugzien op een geslaagde afhande ling DEN' HAAG - De 31-jarige Haagse portier Koos 11. wordt ervan verdacht drie meisjes te hebben vermoord. De Hagenaar werd al verdacht van de moorden op de 11-jarige Edith Post uil Wassenaar en de 18-jarige Schiedamse Emi den Boer Sinds donderdag wordt Koos H. nu ook officieel verdacht van de moord op de 12-jarige Haage Tialda Visser. Ui! onderzoek van het Gerechtelijk Laboratorium is gebleken dat pluisjes op de kleding van het slachtoffer afkomstig zijn uil dekens die m de auto van de pon lor zijn gevonden Verder zat op een van de dekens een haar die goed als zeker van Tiaida moet zijn geweest Tialda Visser werd in mei 1979 gewurgd, toen ze an balletles op weg naar huis was. Zij werd gevonden in het water aan de Haagse l.aakkade. Koos H. blijft alle moorden, waarvan hij nu wordt verdacht, ontkennen BREMERHAVEN (DPAl - Personeel van de Westduilse zeevisserijen hebben donderdag een aantal buitenlandse vrachtauto's waaronder Nederlandse, ver hinderd met gekoelde lading naar verwerkingsbedrijven te rijden. In Bremerhaven blokkeerden zij. uit protest tegen het opnieuw verdagen van de onderhandelingen over een visserijbeleid in EG-verband. tien Nederlandse en Deense vrachtauto's. Op de toegangswegen naar de vissershaven hebben de circa 100 actievoerders met viskisten barricaden opgeworpen, waarvoor de vrachtauto's moesten stoppen Twee Nederlandse wagens, die de barrière al hadden genomen, moesten terug Men is ook van plan re verhinderen dat buitenlandse vissersschepen de sluizen van de vissershaven bij Bremerhaven passeren Een woordvoerder van de vissers verklaarde „Dit is nog maar het begin." iseonsumptie in West Duitsland beslaat uit Meer dan de helft van de totale ingevoerde waar Minister Braks van landbouw en visserij acht hel denkbaar dat er. als zijn EEG-collega's en hij geen gcmeenschap|>elijk visserijbeleid van de grond krij gen. gedurende een zekere periode toch haring zal worden gevist in de nu nog voor deze visserij gesloten Noordzee. Het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag heelt dit donderdag meege deeld. De haringvisserij zou dan wel geregeld worden volgens de quotumvoorstellen van de Europese commissie, maar zonder dat er communautaire afspraken over gemaakt zijn. i Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Tweede-Kamerlid Van der Spek 'PSPi heeft premier Van Agt opheldering gevraagd over de aanwezigheid v-an prinses Juliana bij de begrafenis van de voormalige koningin van Grieken land. Frederika. donderdag in Athene. Van der Spek wil weten of de regering daarvoor verantwoor delijk is. Als dit het geval is. wil de PSP er dat de regering voorkomt .dat op deze wijze aan het door grote delen van het Griekse volk verafschuwde monarchistisch-fascistische lerle- den een schijn van respectabiliteit wordt verleend" Wanneer de regering met verant woordelijk is voorde aanwezigheid ran Juliana bij de begrafenis, moet Van Agt volgens Van der Spek dui delijk maken dat het om een priié- aangelegenheidging. icaarmee Ne derland niets tan doen heeft WASHINGTON <UPI RTR TASS AFPl - Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdag mee gedeeld dat liet spelletjes van het Kremlin niet zal meespelen en niet de vertrouwelijke brief zal publiceren die minister van buitenlandse zaken Ale xander Haig heeft geschreven aan zijn Russische collega Andrei Gromiko. De brief van Haig. die ging over Polen en andere problemen die de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie bemoeilijken, gaf Gromi- koeen antwoord in dat door de Sowjet- ambassade in Washington werd gepu bliceerd. omdat de inhoud van minis ter Haigs brief door de Amerikanen werd bekendgemaakt. De Amerikaan se regering heeft dit tegengesproken. Gromiko beschuldigt in zijn brief de nieuwe Amerikaanse regering er van .duidelijk tendentieuze' verklaringen te hebben afgelegd die een verkeerd licht werpen op de Russische houding tijdens de gijzeling van de Amerikanen in Iran. Hoewel de Sowjet-Unie in dui delijke bewoordingen kritiek heeft gele verd op de bezet ting van de Amerikaan se ambassade beval de brief van Haig niet een vriendelijk woord over de hou ding die de Sowjet-Unie in deze kwcsi n- heeft ingenomen aldus de Russische brief Gromiko eindigt zijn brief met het uiten ivan zijn bereidheid van gedachten te wisselen over een heel scala onderwer pen. In de brief van Haig. waarvan enkele details zijn uitgelekt levert de Amen kaanse minister scherpe kritiek op de Russische media, omdat deze hadden gemeld dat de onderhandelingen over de vrijlating van de gijzelaars een dek mantel waren voor Amerikaanse plan nen een militaire aanval op Iran te lan ceren. Volgens Amerikaanse functiona rissen had Haig ook gewaarschuwd voor de gevolgen die een Russische in terventie in Polen zou hebben op de be trekkingen tussen Oost en West De meeste Russische kranten publi ceerden gisteren een telegram van het persbureau Tass waarin de Verenigde Staten ervan worden beschuldigd het verloop van de gebeurtenissen in F'o- lcn te w illen beïnvloeden. Vooral hel ministerie van buitenlandse zaken in Washington krijgt een behoorlijke veeg uit de pan: het zou pogen de toe stand in Polen te verergeren. Tass be schuldigde verder het Amerikaanse vakverbond AFL-CIOervan „op illega le wijze" materiaal aan Solidariteit te hebben geleverd om anti-regeringsge zinde stukken te kunnen versjireidcn. Dat materiaal wordt nog achtergehou den en zal worden gebruikt om in geval van buitengewone omstandigheden een illegale krant uit te geven, aldus Tass. Do, Europa en het Midden-Oosten laatste maanden is een 'opmerkelijke ontwikke- fêSJSl ling aan de gang rond de zoge- pSsaJ heten Midden-Oosren-kv.cs p»nuit3 tie. waarin Europa voor het eerst In een kwan eeuw weer een belangrijke rol speelt Na het mili taire avontuur van Engeland en Frank rijkinde Suezkanaal-zóneln 1956 is Eu ropa nooit meer zo nauw bij de gebeu: tenissen in deze regio betrokken ge weest als thans het geval is Doelbe wust heeft Europa in dit geval de tjen I landen van de EÊG - het Initiatief geno men om een vredesregeling tot stand te brengen Dat wordt de Europeanen met in dank afgenomen door de Verenigde Staten, die hun Mldden-Oosten-poli tiek. gebaseerd op de Camp-Davld Ak koorden, bedreigd zien Nochtans is Eu ropa doorgegaan zich op het Midden Oosten te concentreren, zij het. dat de Tien nog niet in staat zijn gebleken met een concrete regeling te komen Het gaat mCCr om het aftasten van gevoe lens. vooral die van de Arabische Jan den De reden van Europa s 'bemoei zucht' is tweeledig de laatste jaren Is het vertrouwen van de Europese staatslieden in de leiderscapaciteiten van de Amerikaanse president - eerst. Carter, thans Reagan - aanzienlijk ge daald en voorts is Europa zich scherp bewust van haar economische afhanke lijkheid van de olieproducerende lan den in het Midden-Oosten. De belang stelling voor dit gebied ls dus zeker met altruïstisch; eigenbelang van de Tien speelt een grote rol Omwille van dat eigenbelang dienen de olieproduceren de Arabisch-mohammedaanse landen - vrijwel zonder uitzondering vijanden van Israel - met fluwelen handschoe nen te worden aangepakt Enfin. Neder land is er een voorbeeld van: onder Ara bische druk werd de ambassade van Je ruzalem overgeplaatst, naar Tel Aviv Een VN-uitspraak werd gretig aange grepen! om aan een al meer dan dertic jaar bestaande situatie een einde te ma ken De houding van de EEG-landen tegenover de Arabische wereld ligt in het verlengde daarvan Die kan nooit parallel lopen met de belangen van Is rael De tien EEG-landen nemen dat op de koop toe Tenslotte kun je het niet iedereen naar de zin maken Nu zou men zich kunnen voorstellen, dat Egypte evenmin gelukkig is met de Europese initiatieven Dat is echter niet het geval Egypte staat geenszins afwijzend tegenover de tot nu toe vage plannen van Europa Sadal ziet er wel degelijk brood in getuige zUn uitlatingen deze week in het Europese parlement in Luxemburg De Egypt i sche president kwam daar de tien lan den van de EEG aanvullende veilig heidsgaranties vragen als bijdrage aan een vrede in het Midden-Oosten Hij ziet kennelijk niet veel meer in de vast gelopen besprekingen over de Camp- David-akkoorden Israel geeft op een aantal essentiele punten een andere uitleg aan deze onder supervisie van ex president Jimmy Carter tot stand geko men regeling In dit troebele water is de EEG aan het vissen. Het al of niet tot stand komen van een vredesregeling in het Midden-Oosten is overigens geen exclusieve zaak tussen Egypte en Is raël. Ook is de medewerking nodig van een aantal andere Arabische landen, alsmede de anderhalf miljoen Palestn nen tn door Israel bezet gebied en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. die toch ook op een of andere wii- ze 'bevredigd' zal moeten worden Zo- langde PLÓ als een van zun doelsrellin gen blijft handhaven dat 'Palestina moet worden gezuiverd van zionist i sche aanwezigheid', kan van de Israeli's niet veel medewerking worden ver wacht De regering-Begin heeft zich zeer afwijzend uitgelaten over de West - europese intenties die de Arabieren te veel in de kaart spelen Elk Europees initiatief moet dan ook met de grootst mogelijke argwaan worden bekeken. Het gevaar van een anti-Israelcampagne zit er levensgroot in besloten Europa is door zijn grote afhankelijkheid van Arabische - olie ze ker niet de eerst aangewezene om op lossingen te helpen zoeken. De EEG dreigt dezelfde kant op te gaan als de communistische wereld en de Arabi sche landen, die al sinds het ontstaan van de staat Israel pogingen in het werk stellen dit land van de rest van de we reld te isoleren Het zou een hoogst kwalijke zaak zijn als Europa daar aan meewerkt Hoeveel kritiek de Europese landen ook hebben op de handelwijze van de regering-Begin, hoezeer zij ook regen de Juridische annexatie van Jeru- zalem of het bouwen van steeds meer Israëlische nederzettingen in bezet Arabisch gebied zijn. dal alles rechtvaardigt niet het buitenspel zei ten van Israel Europa pleegt verraad aan zijn beginselen als het gedreven door eigenbelang op een goedkope wij ze ten koste van Israel successen ti acht te behalen in hel Midden-Oosten Dat de Europeanen een politiek minder sterk optredende Verenigde Staten in de wielen rijden is éen ding. Israel ver loochenen voor een vat olie is echter onvergeeflijk Dim NIEUW DELHI - Dc Afghaanse regc- ring van Bahrak Karm.il voelt niets voor initiatieven om via internationa le bemiddeling een einde te maken aan de problemen rond Afghanistan Dit liet zij weten op de conferentie van niet-gebonden landen in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. Op deze confe rentie wees Iran donderdag voor de zo veelste maal een Iraaks voorstel af voor een staakt-het-vnron

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1