PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN KABINET VERDEELD OVER TAIWAN-ZAAK Bij 15 tot 20 mensen in Hulst longafwijking door tuberculose TALBOT Weer ruim 20.000 werklozen erbij Vrijdag valt pas de beslissing Geen vrije vakbond voor Poolse boeren IN ENKELE GEVALLEN ERNSTIGE AANTASTING Zonniger Eerst nog enkele buien, later perioden met zon Middagtemperatuur onge veer vier graden. Matige nu en dan krachtige noordwesten wind 224e jaargang no. 35 Woensdag 11 februari 1981 o o DEALER Westh«vendi|i> '50 Goej ;«i 20UQ- -- DEN HAAO - De loerkloosheid schiet omhoog Het aantal werklozen dal in de cember al met bijna 26.000 opliep. Is in januari niet bijna 20.500 verder gestegen tot 342HOO Het aantal aanvragen om personeel daalde bij de arbeidsbureaus daar erlegen met 3300 tot 27.400. Een en ander blijkt uit voorlopige berekeningen van het ministerie van sociale zaken. Destaging komt bijna helemaal voor rekening van de mannen. Het aantal werklo ze vrouwen steeg met 450. het aantal mannen dat zonder werk is. liep op met 20.000 Het betreft de cijfers waarop geen correctie Is toegepast voor de invloed die de seizoenen op de werkgelegenheid hebben Dcnr hw nnrrrrHe wel toe te passen ontstaan cijfers die door het hele Jaar heen met elkaar vergelijkbaar zijn; er wordt dan onder meer rekening mee gehouden dat van de wintermaanden mag tcorden aangenomen dat ze minder werkgelegenheid ie bieden hebben dan de zomer maanden Het beeld wordt met die berekeningsmethode iets minder onvriendelijk Het totale aantal werklozen zou dan met 'slechts' 5 400 zijn gestegen tol 307 400 daarvan 204 900 mannen >een stijging met I700i en 102 5001 rouwen 'een stijging met 4 300 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet zal pas vrijdag beslissen of het - op verzoek van de Tweede Kamer - zal terugkomen op zijn besluit RSV een export-vergunning te verstrekken voor de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Ook in het kabinet zou nu het verzet tegen de Taiwan-order groeiende zijn. Het besluit kon niet dinsdag genomen worden (zoals gepland) omdat zes van de zestien ministers afwezig waren we gens verplichtingen elders, waaronder de ministers Wiegel. Ginjaar en Van der Klaauw. De eerste twee moesten in de Eerste Kamer verschijnen, de laatste kwam net terug uit Luxemburg Volgens kringen rond het kabinet zou de weerstand tegen de order ook onder de 16 ministers toenemen. Tot nog toe was slechts van WD-minlster Van der Klaauw (buitenlandse zaken) bekend dat hij tegen de order is. Maar inmid dels zouden zeker vijf tot zes bewinds lieden overwegen zich bij Van der Klaauw aan te sluiten Zeker is dat van minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking), maar ook de WD-ministers Ginjaar (volks gezondheid) en Pais (onderwijs), als mede hun CDA-collega's Van der Stee (financiën). Gardeniers (CRM) en mo gelijk zelfs Albeda (sociale zaken) zou den nu hun bezwaren hebben laten ho ren. Mede naar aanleiding van de vergrote druk van China en onder dmk van de Tweede Kamer die zich vorige week met 77 tegen 70 stemmen tegen de order uitsprak, zouden deze bewindslieden hun eerdere standpunt vóór de levering hebben herzien Minister Van der Stee liet eerder al - namens het kabinet - weten niet bereid te zijn een financiële garantie af te ge ven voor de Talwan-order, die RSV no dig heeft om bij de Nederlandse Cre- dletverzekenngs Maatschappij een risi coverzekering te kunnen afsluiten Verrassender zjjn de twijfels bij minis ter Albeda, omdat juist het argument van de werkgelegenheid die met de or der gemoeid is. het kabinet er december vorig jaar toe bracht RSV een export- vergunning in het vooruitzicht te stel len Overigens wordt het in Haagse krin gen nog steeds erg onwaarsrhijnlijk geoordeeld dat het kabinet zal terug komen op zijn besluit. Met name pre mier Van Agt en de WD-ministers Wiegel (vice-premier) en Van Aarden- ne leconomische zaken) vinden dat de order door moet gaan. Een marine-helicopter houdt de in moeilijkheden vaar der 'Herms' in de gaten verkerende Arabische kust storm vloedkering lr Tj Visser, hoofd van de werken aan de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. verwacht dat de bouw van de kering duurder word t, dan is geraamd Visser meent, dat de tot kort geleden volgehouden stelling, dat het werk binnen de geraamde kosten en binnen de gestelde tijd zal blijven, niet meer te handhaven Is. PAGINA 3 midden-oosten De Egyptische president Anwar Sadat heeft In een rede voor Europees parle ment gevraagd om aanvullende veilig heidsgaranties als een Europese bij drage aan vrede in het Midden-Oos ten Sadat ging in zijn toespraak met diep in op hel vredesoverleg en be steedde geen aandacht aan het Euro pees vredesinitiatief" neutronenbom De tweede kamer wijst invoering van de neutronenbom af De parlementa riërs, dlc dinsdag stemden over de de fensiebegroting. spraken zich uit tegen eenzijdige stappen op het gebied van de ontwapening PAGINA 11 toerisme Tot 1985 moeten er in Nederland hon derdduizend kampeerplaatsen, vijftig duizend ligplaatsen voor boten en ne genduizend vakantiebungalows bijko men Dit heeft het Nederlands Re search Instituut voor recreatie en toe risme in Breda becijferd PAGINA 13 WALESA ROEPT OP TOT KALMTE ioetbaljeugd De voetbaheugd bij de amatcurclubs krijgt meer aandacht Het aankomend talent van VC Vlissingen zal het vol gende seizoen worden getraind door Bert Pentury De oefenmeester van de leugd Is hoger gekwalificeerd dan de trainer van het eerste .seniorenteam Ivan de Vüssirigse vereniging PAGINA 17 kalkar Dc financiering van de bouw van een S snelle kweekreactor in hel Westdultse Kalkar staat op de tocht omdat velen twijfelen aan het nut van de grote in vestering van 5.5 miljard gulden die voor het project nodig is kalkar zou voor de bouw al verouderd zijn Onder wk naar de mogelijkheden om de fa bnek te gebruiken voor het beproeven van andere methoden voor energieop wekking zal misschien soelaas bron Nieuws uit Zeeland. 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Radio en televisie: 16. Financiën en economie: 17. Varia: lft t Van onze correspondent i WARSCHAU - Het Poolse Hoogge rechtshof heeft gisteren de eis van dc boeren een eigen onafhankelijke vak bond te slichten verworpen. Die uit spraak viel samen met de benoeming van een nieuwe premier aan het eind van een bewogen en verbitterde zit ting van het centrale comité van de Poolse Arbeiderspartij. De gematigde Pinkowski werd vervangen door gene raal Wojciek Jaruzelski, van wie een harder optreden tegen oppositionele stromingen wordt verwacht. Dë 58-jarige Jaruzelski. sinds 1968 mi nister van defensie, staat al meteen voor zijn eerste krachtproef De onaf hankelijke vakcentale Solidariteit heeft bij herhaling verklaard dat als de landbouwers geen eigen boerenbond zouden mogen oprichten, zij een alge mene staking op touw zouden zetten om de eis van de boeren te ondersteu nen Na de beslissing van het hooggerechts hof marcheerden ongeveer vijfduizend boeren naar het Victoriaplein in het centrum van de Poolse hoofdstad om over de uitspraak te discussieren Vak bondsleider Lech Walesa, die de vier uur durende behandelig van het hogere beroep door het hof had uitgezeten, be schreef het resultaat als ..een gelfjk spel". Hij verwees naar het vonnis, waarin werd overwogen dat de boeren het recht hebben op een vorm van orga nlsatie. maar niet op een boerenvak- centrale Walesa riep de boeren, die hem bulten het gerechtsgebouw op de schouders namen op hun kalmte te bewaren „Wat we vandaag niet willen, krijgen we morgen", aldus Walesa tot de menigte landbouwers. Eerder op de dag was een staking, die maandag in het district Jelenia Gora was begonnen, afgebroken en werden nieuwe stakingen in de aangrenzende (Slot zie pagina 6 kolom 4) Cynthia Dwyer in Dubai aangekomen TEHERAN (REl'TER AFP) - De Ame rikaanse journaliste Cynthia Dwyer die negen maanden in Iran is vastge-, houden op beschuldiging van spionage is dinsdag per vliegtuig in Dubai aan gekomen. Volgens een Zwitserse diplomaat reisde ze met door Zwitserland gewaarborgde reispapieren. Twee Zwitserse diploma ten brachten haar naar het vliegtuig ZIJ bleven wachten tot de andere passa giers aan boord waren gegaan Aange nomen wordt dat mevrouw Dwyer van Dubai naar Zwitserland zal vliegen. DEN HAAG (ANP) - De zware storm, die dinsdag woedde, heeft voor de Ne derlandse kust en op het vaste land nogal wat schade veroorzaakt. Voor zover bekend hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Over de omvang van de aangerichte schade viel dinsdagavond nog geen in formatie te krijgen. Een eerste melding dinsdagochtend Lech Walesa, leider van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit wordt dinsdag in Warschau door voor het hoogge rechtshof demonstrerende boeren op de schouders genomen van schepen in moeilijkheden betrof het Noorse schip 'Selstein dat aan de grond liep voor de kust van Huisdui nen Een reddingsboot uit Den Helder haalde drie bemanningsleden van boord. Het schip is later voor anker ge gaan voor de Noordhollandse kust Serieuze problemen had ook de 499-toti metende Westdultse kustvaarder 'Poe- seldoiT, dat averij opliep aan de stuur inrichting Na assistentie van een ander schip kon de kustvaarder, die enige tijd stuurloos ronddobberde ten noordwes ten van Den Helder, zyn weg naar de haven van IJmuiden vervolgen. Op de Waddenzee in de buurt van het Slot zie pagina 6 kolom 5i Minimumleeftijd voor koningschap blijft 18 jaar 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Een nieuwe koning of koningin kan op achttienjarige leeftijd in functie komen. De Tweede Kamer aanvaardde dinsdag een voorstel van die strekking van WD en PvdA. Het plan van de regering, om de leeftijds grens op 21 jaar te stellen, is daarmee verw orpen. De regering kreeg in de Kamer steun van CDA D 66 en DS 70 Met VVD en PvdA vonden ook PPR. CPN. PSP. GPV en SGP dat de leeftijd voor het koningschap op achttien jaar moet worden bepaald Een voorstel van D'66 en PvdA. om de kring van troongerechtigden te beper ken tot bloedverwanten in de tweede graad, kreeg slechts steun van de linkse partijen en werd daardoor verworpen. De meerderheid steunde het regerings voorstel. dat aanspraken op de troon tot in de derde graad behelst. HULST - Bij hel bevolkingsonderzoek naar tbc lil Hulst zijn tot nu toe tussen de vijftien en twintig mensen gevon den met een afwijking aan de longen als gevolg van turberculose. Bij enke len van hen zijn de longen ernstig aan getast. Ongeveer 155 mensen hebben positief gereageerd op de zogenaamde Mantoux-tcst. wat nog niet wil zeggen dat zij aan tuberculose lijden. Exacte getallen waren dinsdag niet te achter halen. omdat van officiële zijde geen mededelingen werden gedaan. De in specteur voor de volksgezondheid in Zeeland. S. Lelie, verwees daarvoor naar een persconferentie die vrijdag zal worden gehouden. Het Is nietduide lijk of het hlerbovengenoemde getal ook het eindresultaat van het eerste be volkingsonderzoek is Zeker is wel dat vla dat onderzoek een groot aantal ge vallen van t bc aan het licht is gekomen Tot dinsdag waren slechts vier gevallen bekend gemaakt Er zijn geen gevallen van zogenaamde open' tbc gevonden Daarnaar is men nog steeds op zoek. omdat al in een vroeg stadium van de explosie duide lijk was dat niet alle mensen die positief op de Mantoux-test reageerden recen teltjk in contact waren geweest met de zeventienjarige jongen uit Hulst bij wie als eerste tbc werd geconstateerd. Hij is lot nu toe het enige geval van 'open tbc' dat werd gevonden. Overi gens zou bij hem al via medicijnen zijn bereikt dat hij geen gevaar meer vormt voor anderen. Binnen enkele weken kan het open karakter van de infectie worden weggenomen. De grote belangstelling, die dc verschil lende media in Nederland voor de tbc- explosie tonen, is niet bevorderlijk voor De lange weg in Polen §T3 ijna een halfjaar na de on- Jödertekenlng van de Ak koorden van Gdansk, kan worden geconstateerd, dat de permanente en geweldloze re volutie in Polen een aantal communistische dogma's heeft uitge bannen. die slechts door geweld weer kunnen worden ingevoerd De weg. die de Poolse arbeiders moeten afleggen om enkele fundamentele vrijheden te verkrijgen, is lang en vol obstakels, maar stap voor stap weten zij toch hun doel te bereiken Met onmiskenbaar veel gevoel voor het mogelijke en het haalbare, weet de onafhankelijke vak bond Solidariteit telkens kleine succes sen te bereiken. Elk op zich stellen zij niet zoveel voor. maar bij elkaar opge teld vormen deze successen de basis van het vertrouwen, dat Solidariteit on der de bevolking geniet en dat de com munistische partij nooit heeft gehad De nieuwe vakbond ts geen doodgebo ren kind. integendeel is hij het levende bewijs van de arbeiders-succesformule tegen een tegenstribbelende, maar tot concessies bereid zijnde regering. Voor het eerst ervaren arbeiders in een com munistisch land. wal de kracht van hun gebalde vuist kan inhouden. Niet de staat is centraal, maar - tegen alle logi ca in - is de mens het middelpunt De Poolse regering weet zich machteloos tegen deze door vriiheidsidealen be heerste massa. Bewondering is dan ook op zijn plaats voor de wijze, waarop het Poolse volk in één van de moeilijkste perioden uit zijn met geweld geschre ven geschiedenis het hoofd koel weel te houden. Niettemin worden in deze turbulente penode toch nog zoveel brokstuk ken gemaakt, dat biina dagelijks puin moet worden geruimd Echter nauwe lijks aan de kant van de voor hun rech ten opkomende arbeiders Het is de re gering. die keer op keer bakzeil moet. halen Maandagavond moest premier Pmkowski het veld ruimen, nauwelijks een half jaar nadat hi] in functie was gekomen. Dit ontslag volgde na een fel le campagne van de regering tegen de leiders van de onafhankelijke vakbond en na woedende aanvallen van de Sow- jet-Unie. die geen gelegenheid voorbij laat gaan om de wereld kond te doen. dat Polen tot de socialistische familie behoort. De 'familie zal het zorgenkind Polen nooit en te nimmer loslaten Daar is iedere Pool zich scherp van bewust. De grote broer in het Oosten kijkt en luistert mee Verklaringen van de onaf hankelijke vakbond, dat er niet aan wordt gedacht de communistische par tij als hoogste orgaan in de staat uit. te dagen of om Polen uit het Warschau- pakt terug te trekken, vormen onvol doende garanties voor de Sowjet-Unie Meegaande satellietlanden aan de westelijke grens is de Sowjet-Unie heel veel waard. Nu de Polen zich als buiten beentjes manifesteren weet de Sowjet- Unie er niet goed raad mee De Poolse regering kent al deze over wegingen als geen ander Enerzijds moet de regering kost wat kost zien te voorkomen, dat. de Sowjet-Unie zich daadwerkelijk met de zaken in Polen zal bemoeien Anderzijds moet het ont - ketende Poolse volk enigermate tege moet worden gekomen. Maandag-* avond werd een gebaar richting Mos kou gemaakt doordat premier Pin kowski zijn ontslag indiende - het is in de politiek vaste gewoonte, dat er kop pen rollen als de zaken uit de hand lo pen - en met de stakers werden enkeie overeenkomsten gesloten, waarin de re gering opnieuw concessies deed De be slissing van het Hooggerechtshof ten aanzien van de Boerenvakbond zit ge heel op dezelfde lijn het Hof besliste dat er geen Boerenvakbond mag ko men. maar de boeren mogen wel een eigen vereniging oprichten. Heel duide lijk een compromis van een gerechtelij ke instant ie, die in naam onafhankelijk is. maar die er gisteren toch niet aan kon ontkomen een politieke beslissing te nemen. Gezien de huidige verhoudin gen in Polen geen onverstandig besluit. Een jaar geleden zou de rechterlijke macht het niet in zijn hoofd hebben ge haald een dergelijk besluit te nemen Dal is de winst, die tot nu toe is ge maakt. In Polen is onafwendbaar een proces tot democratisering aan dc gang Weliswaar binnen de kaders, die de communistische partij heeft aange geven. maar toch een ontwikkeling, die niet meer kan worden gestuit Tenzij geweld wordt gebruikt Maar ook in dat geval blijft het idee voortleven, geweren en kanonnen ten spijt. Dim de voortgang van het onderzoek Het consultatiebureau voor de tuber culosebestrijding in Terneuzen is zo vaak niet bereikbaar vla de telefoon, dat bijvoorbeeld de contacten tussen het consultatiebureau en de inspectie voor de volksgezondheid ernstig zijn gehinderd Dat is de reden dat van die zijde de komende dagen geen medede lingen over het onderzoek zijn te ver wachten. KAMER: 5 MEI GEEN EXTRA VRIJE DAG 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer stemt in met het plan van de regering om de Nederlanders te vragen voortaan zelf op 5 mei een vrije dag op te nemen. Op die manier zal bevrijdingsdag als jaar lijkse nationale feestdag nieuw leven worden ingeblazen. In meerderheid verwierp de Kamer een motie van PvdA en CPN. waarin van de regering werd geelst dat de Nederlan ders een extra vrije dag zouden krijgen Invoering van de nationale feestdag zou. aldus die motie, niet mogen leiden tot derving van vakantierechten of in komsten. Voor die motie stemden dinsdag alleen de linkse partijpn en DR'70

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1