NOIALE ZEEUWSE COURANT Paisley introduceert protestantse militie Algeheel tbc-onderzoek in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Leven werd in januari 0,7 procent duurder Onverwacht einde aan stakingen Zuid Polen BARRICADEN BIJ KRAAKPAND BJIrlllf I WOEDENDE REACTIES OP VERKIEZINGSSTUNT vandaag CNV wil lijn in vakantie bouwvakken BEMIDDELING KATHOLIEKE KERK Zacht Wolkenvelden, geen regen van beteke nis en ook enkele opklaringen. Tempe ratuur ongeveer 7 graden Matige tol krachtige wind uit zuidwest tot west 224e jaargang no. 32 Zaterdag 7 februari 1981 DEN HAAG - Dit jaar is al begonnen met een forse prijsstijging: volgens het CBS namen de kosten van le vensonderhoud tussen half decem ber en half januari met 0,7 procent toe. Ook het tempo van de prijsstij gingen blijft stijgen: dat ligt nu op 6.6: tegen 4.4 procent een jaar gele den. Een jaar geleden werd een stij ging van 0.5 procent geregistreerd. Het ziet er dan ook niet naar uil dal de ..prijzenslag" van de grootwin kelbedrijven de consument het le ven goedkoper maakt. De inflatiegraad is nu al hoger dan de geraamde gemiddelde stijging van het prijspeil in 1981 6.5. welk percen tage waarschijnlijk door nadere ra mingen 0.5 tot 1 procent omlaag zal worden gebracht Bovendien is het huidige beeld van het prijsindexcij fer slechts „voorlopig", omdat nog niet bekend is of en zo ja hoeveel een aantal tarieven voor de medische verzorging zal worden gewijzigd De stijgingen in januari (de peilda tum was de 15e) deden zich vooral voor bij de gas tarieven, na de forse prijsverhoging die per 1 januari in ging Verder was er een kleine stij ging in de verpleegtaneven Andere artikelen die in prijs stegen alcohol, woningtextiel en vloerbedekking, wonmgonderhoud elektriciteit, wa ter. dag-week- en maandbladen, ca ravans en benzine, verse groenten en vers fruit De prijsdaling kwam weer groten deels door hel bekende uitverkoopei- fect op vooral kleding en schoeisel De invloed van die dalingen was to taal 0 9 procent, de totale stijgingen bedroegen 1.6 procent, waardoor dus de stijging van 0.7 procent wordt ver klaard. Het prijsindexcijfer in pun ten liep op van 137 per medio decem ber 1980 tot 137 9 per medio januari (op basis 1975 is 100i Beziet men nu het onderdeel „voe ding" van het totaalpakket der kos ten van levensonderhoud, dan blij ken daarin nauwelijks dalingen te zijn geweest. Slechts enkele tienden van punten bij suiker, chocolade en kruidenierswaren. Het is niet be kend of de „prijzenslag" hierop van invloed is geweest. Brood, gebak, maaltijden, vlees. vis. pluimvee, zui- velproduklen en vetten, dat alles werd iets tot vrij veel duurder. tVan onze correspondent) LONDEN - Het machtsvertoon van dominee Ian Paisley, leider van de protestantse loyalisten in Noord-Ierland, heeft geleid tot woede, verbazing en teleurstelling in zowel Londen als Dublin en Belfast. Deze extremisten waarschuwen alle middelen te zullen gebruiken om hereniging met de Ierse Republiek te voorkomen. Vijf journalisten werden m de vroege uren van vrijdagochtend op uitnodi ging van Paisley naar de bossen van Ballynena vervoerd waar vijfhonderd protestantse strijders hun wapenver gunningen omhoog staken Paisley ver telde de journalisten dat zij slechts een klein deel uitmaken van de vele duizen den protestanten die hem trouw gezwo ren hebben. ,.zy zullen voor niets of nie- goud "Wat heb je nou aan geld. Geluk kun Je toch niet kopen'. Voor mevrouw Bijl de echtgenote van de vinder van de gouden munten in Sint Maartensdijk hoeft het allemaal niet meer Als haar man nog eens een bijzonder potje vindt. móet-Ie het maar laten zitten. PAGINA 3 betastingen De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft in grote lijnen zijn econo misch beleid aangegeven Hij deed dal tijdens zijn eerste toespraak vanuit het Witte Huis In simpele taal schetse hij een somber beeld van de toestand waarin de economie zich momenteel bevindt Reagan beloofde het Ameri kaanse volk een belastingverminde ring met tien procent per jaar voor drie laar latijn Er bestaat een goede kans dat volgend najaar aan de Zeeuwse dependance van de Nutsacademie in Middelburg een cursus Latijn van start gaal Deze cursus elementair Latijn' vormt een onderdeel van de cursus klassieke vor ming die nog niet in Middelburg wordt gegeven. PAGINA 9 landbouwprijs Mevrouw A.J Abrahamse-Meljers uit het Waicherse Serooskerke heeft de Van Hobokenprijs 1980 gekregen Haar scriptie handelde over de Moer man-therapie voor de bestrijding van kanker PAGINA 11 abortus S'a de verkiezingen zal de Partij van de Arbeid streven naar een nieuwe abor tuswet. Wanneer er een progressieve meerderheidsregering komt. zal die met een ontwerp komen PAGINA 24 reputatie Vorige week heeft Bob Hoogenboom in Lokeren zijn contract weer met twee laar verlengd De Amsterdamse doel man heeft het bi) de Belgische eredivi sieclub best naar de zin 'Ik denk er niet over om ooit nog eens terug te gaan' Over do komende 'Europese' tegenstander 'Natuurlijk heeftAZ een uitstekende ploeg, die aan een indruk wekkende reeks bezig is Maar we sta ren ons niet blind op reputaties' Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li Sport 24 en 25. Kunst: 13. Radio en televisie: 27. Financiën: 29. Zaterdagkrant: 17. 18, 19. 21 en 23. mand uit de weg te gaan als de samen zwering tussen (de Iersei premier Haug- hy en Thatcher uitlevering aan de vij and belooft". Omdat de vijfhonderd geen wapens droegen, hebben ze, volgens Paisley, geen overtreding begaan. Het tonen van wapenvergunningen bewijst vol gens de protestantse leider slechts „de vaste voornemen van het Noordierse volk niet verraden te willen worden". „De tijd voor besprekingen is voorbij zei Paisley. ..het is nu tijd voor actie" Vrees In diplomatieke kringen wordt ge vreesd dat Paisley's bizarre vertoon van zijn privé-leger de toch al stroeve besprekingen die moeten leiden lot de oplossing van het Noordierse conflict zullen ondermijnen. De protestantse meerderheid in Ulster heeft al eerder haar ongerustheid geuit over de samenwerking tussen premier Thatcher en de Ierse premier Haughy De besprekingen die de twee leiders In december in Dublin voerden, werden gezien als een eerste serieuze aanzet om ook de Ierse republiek te betrekken bij de kwestie-Ulster Tijdens de verkiezingen in 1979 haalde Paisley's Democratische Unionisten Partij iDUP) slechts 10 procent van de stemmen, wat hem degradeerde tot de leider van de kleinste Noordierse partij. Bij de Europese verkiezingen, een maand later, behaalde de DUP 30 pro cent van de stemmen en werd daarmee de grootste partij. Van Paisley is be kend dat zijn rol als volksmenner iiem stemmenwinst levert en dat hij het bes te uit de verkiezingsbus komt nadat hij eerst een sfeer van crisis en paniek ge zaaid heeft onder de protestantse ge meenschap. De protestantse actie vond plaats vlak nadat de republikeinse beweging be sloten had 1 maart met een nieuwe hongerstaking te beginnen. De IRA claimt dat de Britse regering zich niet gehouden heeft aan de beloofde com promissen over versoepelde gevange- nisregels op grond waarvan ze haar vo rige hongerstaking vlak voor Kerstmis afgelast le- BELFAST Dominee lan Paisley. de leider van de protestantse Democratische Unionisten Partij m Noord-Ierland leest de Noordierse krant die melding maakt van het bestaan van Paisley's pri i e-leger waarmee lui samenwerking met de Ierse republiek wil bestrijden UTRECHT (AM'i - De Hout- en Bouwbond CNV wil dat er weer meer lijn komt in de bouw vak vakantie. die dit jaar voor het eerst niet is vastgelegd in een vas te periode van enkele weken ach ter elkaar. In erg veel bedrijven is men er nog met uitgekomen wanneer de vakantie dit Jaar moet worden op genomen en in tal van andere be drijven heelt men gewoon het voor stel van de directie gevolgd Veel bouwvakkers hebben volgens de bouwbonden CNV hun keuze nog niet kunnen maken, omdat zij nog steeds niet weten in welke periode zij met vakantie kunnen gaan WENEN - Op de tiende dag van de sta king in het Zuidpoolse district Bicls- ko-Biala is vrijdagmorgen een com promis bereikt. Woensdag waren de onderhandelingen tussen de regering en Solidariteit afgebroken. Elders 111 Polen begonnen tegelijkertijd nieuwe Verhuizen duurder DEN HAAG \NPi-Het ministerie van economische zaken en staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat hebben besloten de maximumtarieven voor inboedel- en inventarisverhuizin gen mot gemiddeld 5.6 procent te ver hogen. Het ministerie van economische zaken heeft dit vrijdag bekendgemaakt AMSTERDAM (ANP) - Bij het ge kraakte kantoorpand aan de Prinsen gracht 715 in Amsterdam is het vrij dagmiddag tot ongeregeldheden geko men, toen de deurwaarder daar met een aantal politiemannen de ongeveer 20 krakers en sympathisanten som meerde het pand te verlaten. Volgens de politie kwam het daarbij tot vechtpartijtjes tussen politie en kra kers en sympathisanten, wier aantal snel aanzwol tot ver over de honderd De politie koos daarop het hazepad. Daarop werden aan weerskanten van het pand op de gracht barricades opge worpen. Ongeregeldheden hebben zich daarna niet meer voorgedaan Een poli tiewoordvoerder verzekerde dat het niet in de bedoeling van de politie ligt om dit weekeinde nog tot ontruiming over te gaan Wel hoopt men de krakers te kunnen bewegen tot het vrijwillig op- van de barricades stakingen. Aanslaande maandag be gint een met spanning tegemoet gezie ne vergadering an het Centraal Comi té van de Poolse communistische par- tij; De regeringsdelegatie in Bielsko Biala zegde toe dat de regering onmiddellijk een beslissing zal nemen over de toe komst van de ongeveer 30 plaatselijke communistische ambtenaren en fa brieksdirecteuren die door de stakers worden beschuldigd van corruptie De betrokkenen zullen van hun functies worden ontheven Vakbondsleidet Wa lesa noemde het hele gebied nog eens „een beerput van corruptie" Bemiddeling kerk Bil de onverwachte beëindiging van het stakingsconflict in de Zuidpoolse stad heeft de katholieke kerk een bemidde lende rol gespeeld Bisschop Dabrows- ki en twee hulpbisschoppen uit Ka town ee waren aanwezig bij de nachtelijke onderhandelingen. De paus zou de Poolse bisschoppen hierom hebben ge vraagd Terwijl de arbeiders in het district Bielsko-Biala zich opmaakten om van daag weer aan het werk te gaan en de verloren gegane produktie m te halen kondigde de vrije vakcentrale in hel na buiige district Jclenia Gora aan dat de daar eerder deze week beëindigde sta king aanstaande maandag weer wordt hervat uit protest tegen de recente re geringsmaatregelen om het stakings recht te beperken. T trades De Poolse communistische buurlanden gaan intussen door met hun tirades te gen de gebeurtenissen in Polen in het algemeen en tegen de vrije vakcentrale in het bijzonder Vrijdag beschuldigden zij Polen een economische chaos te scheppen niet alleen in eigen land. maar in het hele Oostblok Tegen de opdracht van Moskou aan de andere landen extra voedsel aan Polen te leveren, is er in deze landen, die nau welijks voltjoende voedsel voor zich zelf hebben, een storm van protest op gestoken. Het niet nakomen van kolen- leveranties door de l'olen heeft in de communistische buurlanden een groot gebrek aan brandstof veroorzaakt, om dat ook de Sowjet-Unie haar energiele veringen heelt beperkt. INSPECTIE: ONDERSTE STEEN BOVEN OM ONGERUSTHEID WEG TE NEMEN HULST - Er komt een algeheel bexol- kingsonderzoek naar tbr voor alle in woners van Oost-Zeeuwsch-Vlaandc- ren. Dat heelt de inspecteur voor de Volksgezondheid in Zeeland, de arts S. Lelie, vrijdagochtend besloten. Vol gens Lelie kan op basis van de medi- ■che i de mdzaak tci lll l. gegevens •n dergelijk twljleld. maar. rustheiri bij (Ie zijn we bereid de onderste steen bot te halen. Mede daarom hebben wc li sloten het onderzoek te houden". eeeft aanleiding tot hel nemei explosie van alle fundeerde paniek, te meer daar de ziek 'Slot zie pagina 2 kolom 5i Goudvondst in St-Maartensdijk geschat op 7'A ton AMSTERDAM THOLEN Grond werker Jacob Bijl uit Scherpcnis- se kan zieh wel in de handen wrij ven: de waarde van zijn gouden muntenvondst in het Thoolso Sint- Maartensdijk wordt aanzienlijk hoger geschat dan de aanvankelij ke raming van ijfhonderddui- zend gulden. De met de veiling be laste expert-numismaat R Schul- man van het gelijknamige Amster damse veilingkantoor meent dat de goudschat van Sint- Maartens dijk zo'n zeven en een halve ton waard is. „En in principe moeten die munten straks nog meer gaan opbrengen", verwacht Schulman. Dat zal overigens j»a» blijken w an- necr de aan de Blauwstraal in Sint-Maartensdijk gevonden mun ten in mei worden geveild. Vorig jaar mei vond de 33-jarlge grondw erker Bill bij het graven van een geul voor het leggen van een elektricuetisleiding een kleine kruik met 387 gouden munten Niet die gehele vondst komt onder de hamer De gemeente Tholen. voor de helft eigenaar van de munten, wil tientallen munten uit de collec tie toevoegen aan het oudheidkun dig bezit van het Thoolse museum in Sim Annaland Daarnaast be staat het voornemen om een aantal munten permanent te exposeren ten gemeentehuize in Suit-Maai- lensdijk. De door de gemeente uit gezochte munten moeten samen een beeld geven van de gevarieerd heid van de totale vondst Het ge meentebestuur van Tholen heeft zelfs ook interesse in een vervalste munt min of meer als curiositeit om te laten zien dat er zoveel eeu wen terug ook al van dat soort rot- tigheidjes waren zo lichtte burge meester Baerends toe Hij liet we ten. dat de gemeente Tholen wel raad zal weten met het aan de ge meente toekomende bedrag uit de opbrengst van de veiling. Er zijn al suggesties gedaan om het geld te steken in historische bouwprojec ten zoals de restauratie van het voormalige gemeentehuis in Seher- penisse Ook voor het opknappen van door de gemeente in eigendom Over dc keuze en de uiteindelijke schadeloosstelling van Bijl is nog van Tholen. tZie ook pagina 2) Zijpaden zijn er niet meer li. ij T~^\e nieuwe Amerikaanse VoW U president Reagan heeft |tk$¥vj in een televisietoespraak van- phgaiU uit het Witte Huis gezegd dat hëSEj de Verenigde Staten zich op het ogenblik bevinden in de grootste economische ramp sinds 1930 Hij ging daarbij zelfs zover om te stellen dat voor Amerika 'de economische dag des oordeels nabij is' Wie Reagan en zijn kersverse regeringsploeg nu enkele weken bezig ziet kan niet anders zeggen dan dat het mannen-van-gespierde- taal zijn Ze bedienen zich var. harde waarheden en werken met schrikeffec- ten een methode die elders in de wereld al meteen tot verwonderde en nijdige reacties heeft geleid Het lag na de eer ste ervaringen voor de hand dat Rea gan er bij de ontleding van de economi sche malaise in Amerika ook geen doekjes om zou winden en bereid was de natie precies te vertellen waar het op staat. Het is de vraag of zijn benadering recht-voor-zijn-raap inderdaad zal op leveren wat de nieuwe president ervan verwacht dat. de doorsnee-Amerikaan goed beseft hoe belabberd zijn land er economisch aan toe is en dat het elders al niet veel beter gaat Nodig is dat na melijk wel net zoals het bij ons hoog tijd wordt om izeker met tweede-ka merverkiezingen voor de deur) open kaart te spelen en ons niet langer met sprookjes bezig te houden Begin deze week zijn vooruitbereke ningen bekend geworden van het Centraal Planbureau met het oog op een verkenning' van Nederlands eco nomische positie in de periode 1982- 1985 Bijzonder alarmerende vooruit zichten Zelfs bij een flinke loonmati ging zal de werkloosheid niet verminde ren. v oorspelt het CPB Als de werkelijk besteedbare inkomens in de komende vier jaar met 4 procent dalen dan loopt de werkloosheid op tot 400 000 in 1985. dalen de besteedbare inkomens maar met 1.5 tot 2 procent, dan zal de werk loosheid in 1985 zijn toegenomen tot 475 000. De oorzaak is niet onbekend, maar veel hardnekkiger en dieper dan we nog steeds geneigd zijn te geloven: de wereldhandel is veel verder verslech terd dan verwacht en van economische groei is geen sprake meer. En daar is het afgelopen jaar nog een reeks aan on gunstige ontwikkelingen bij gekomen: de investeringen in de bouw zijn danig tegengevallen, die in bedrijven verto nen hetzelfde beeld en bovendien (ge brek aan vertrouwen bij het publieki is er ook nog een daling van de particulie re consumptie Nu ook doorgaans eco nomisch sterke' landen als de Verenig de Staten en West-Duitsland de alarmklok over de teruglopende econo mie beginnen te luiden moet het wel doordringen dat het 'menens' Is en dat aan ingrijpende maatregelen in de sfeer van inkomens niet meer valt te ontko- Scharnierpunt voor mogelijkheden om op langere termijn een econo misch herstel te bereiken wordt vrij al gemeen beschouwd een opkikker voor het bedrijfsleven, een (daardoor) betere exportpositie en een meer gezonde po sitie van onze overheidsfinanciën Er zijn in de voorbije maanden verschillen de studies en rapporten verschenen, waarin het Nederlands industrieel ap paraat werd doorgelicht In het blad Economisch Statistische Berichten (ESBi van deze week wordt met cijfers aangetoond dat er iets fundamenteel mis is met de rentabiliteit van het on dernemend vermogen in Nederland. Vernieuwing en aanpassing van het in dustrieel apparaat zijn noodzakelijk om produkten te blijven produceren die in het buitenland worden afgezet In plaats daarvan is er echter in verschil lende sectoren een tendens tot des-in dustrialisatie en afbraak van het pro- duktievermogen. waardoor we niet al leen van buitenlandse, maar ook van binnenlandse markten worden ver drongen". aldus ESB .Aan de voor waarden waaronder een investerings herstel zou kunnen worden verwacht is bij lange na niet voldaan. Al jarenlang levert beleggen in staatsobligaties, waarbij vrijwel geen risico wordt gelo pen meer op dan investeren in onder nemingen met risico Het is bepaald geen nieuw verhaal. De klachten over een uitholling van de positie van het bedrijfsleven zijn al jaren achtereen op een nj gezet, voor de gevolgen ervan is steeds opnieuw ge waarschuwd Alleen er zijn geen werkelijke consequenties aan verbon den. Politiek en sociaal-economisch is er veel te lang. met de wetenschap dat het mis ging in de hand. sprake geweest van onmacht en van een min of meer vergoelijkende benadering dat het mis schien allemaal niet zo n vaart zou lo pen. Pas de laatste maanden is voel baar dat protesten en vrome wensen niet hetzelfde zijn als oplossingen Poli tici beginnen uitvluchten te zoeken, de sociale partners (vakbeweging en werk gevers) stellen zich zeer teiughoudend op Aan afleidingmanoeuvTes geen ge brek Nederland staat aan de vooravond van een verkiezingscampagne Daarin zal de duvels moeilijke, belabberde positie van de wereldeconomie in het alge meen en die van Nederland in het bij zonder zonder omwegen de aandacht opeisen Een volgend kabinet kan zich geen enkel uitstel in het zoeken naar oplossingen meer veroorloven Dat ge geven zal een zware hypotheek leggen op welke kabinetsformatie er ook na de dag van de stembus volgt Een zware hypotheek waarvoor een hoge rente zal moeten worden betaald vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1