PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vredesinitiatief van EG in Washington uitgelekt Tbc-explosie gebied Hulst neemt grote omvang aan Fransen gaan massaal op de ski's ]k St-Helens werkt weer AL RUIM 100 GEVALLEN VAN BESMETTING Regering keert zich tegen neutronenbom BESCHULDIGENDE VINGER NAAR NEDERLAND BRUSSEL: WAPEN NIET UITSLUITEN Bomaanslag in Parijs HORECA MET HANDEN IN HET HAAR Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur oplopend tot circa 18 graden Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer later af en toe harde, zuidwestenwind. 224e jaargang no. 31 Vrijdag 6 februari 1981 KEUKENCENTRUM HOEKJE I GOES Irfïf KELLER EN BOSCH KEUKENSPECiALIST WASHINGTON - Na verscheidene maanden van rust is de vulkaan St. Helens in de Amerikaanse staat Washington donderdag weer tot uitbar sting gekomen. Rechts op de achtergrond ligt de berg Raituer. een slapende vulkaan. Gezond verstand in Polen Van onze correspondent WASHINGTON - Het Europese politieke initiatief ten aanzien van het .Midden-Oosten, w aarnver Nederlands minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw half maart in de Amerikaanse hoofdstad als voorzitter van de EG-minislerraad komt overleggen, gaat aanmerkelijk verder dan de YN-rcsoliilies en tie Camp David-akkoorden. die tot nu toe als basis voor onderhandelingen hebben gediend. De Europese bewindslieden hebben, mede op grond van een onderzoeksreis van de Britse bewindsman Lord Carrington, in december te Luxemburg een zeer geheim plan opgesteld, met zulke controversiële elementen erin, dat niet alleen geen compromis mogelijk li jkt met de Amerikaanse bedoelingen, maar tevens betekent dat Israels politieke beginselen worden opgeofferd aan hetere betrekkingen met de Arabische landen en de Palestijnen. Amerikaanse zegslieden beschouwen hel Europese aandringen als een po ging tot het vestigen van Europese poli tieke macht bij de Arabische landen, ten koste van de VÏ5 en Israel De voor tekenen zijn dan ook allerminst gunstig voor de delicate missie, die de toch al veel geplaagde Van der Klaauw op de schouders gelegd heeft eekreeen Het Europese plan. zoals dat m Was hington is uitgelekt, voorziet onder meer in - Ontruiming van vrijwel alle Israëli sche nederzettingen die sedert de oor log van 1967 in bezet gebied zijn ge bouwd. - Israel moet zich over een periode van twee jaar terugtrekken uit alle bezette gebieden, inclusief Oost-Jeruzalem; - Tijdens die ..overgangsperiode" van twee jaar zou een referendum moeten worden georganiseerd onder alle inwo ners van het voormalige Palestina, waar die dan ook ter wereld mogen ver blijven. ten einde uit te maken of er een onafhankelijke Palestijnse staat moet komen, dan wel een staat in federatiel verband met Israel, of Jordanië, of bei de. - Palestijnse vluchtelingen zouden het recht krijgen naar hun oorspronkelijke woonplaats terug te keren, of zij zouden daarvoor in ruil compensatie moeten krijgen. - Europese strijdkrachten zouden moe ten gaan deelnemen aan een vredes macht van de VN. die in het gebied zou gaan opereren, onder gelijktijdige ver mindering van de strijdkrachten der betrokken landen in het Midden-Oos ten; - Jeruzalem zou moeten worden ver deeld tussen Israël en Jordanië., dan wel moeten worden geïnternationaliseerd, met een internationale status voor de oude stad Bij diverse Europese ambassades in Washington heerst grote woede over (Slot zie pagina 8 kolom 4) EXTRA BEWAKING CONSULAAT VS NA VERNIELINGEN DEN HAAG (ANP) Het Amerikaanse consulaat in Amsterdam heeft donder dag extra bewaking gekregen, nadat daar in de nacht van woensdag op don derdag vernielingen waren aange richt. Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken heeft die extra bewaking donderdagavond toegezegd ln een per soonlijk onderhoud met mevrouw Jo seph. de ambassadeur van de Verenig de Staten in ons land Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit don derdagavond meegedeeld. Een groep van ongeveer zeven jongeren gooiden 25 ruiten in. maakten twee schijnwer pers onklaar en smeten verf tegen de gevel. Een van de daders is gepakt. De vernielingen zijn aangericht vanwege de betrokkenheid van de VS bij de ter reur van het regiem in El Salvador, al dus een woordvoerder van de groep. ;lrt PAGINA 2 hormonen De kans dat men ln Zeeland vlees van Belgische slachtkoeien eet is uiterst gering In januari werden per week twee koeien in deze provincie inge voerd Belgie exporteert per jaaronge- vcer 25.000 koeien naar Nederland, waarvan meer dan 90 procent met hor moonpreparaten zou zijn bewerkt bezuinigen HULST- Het aantal mensen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bij wie een besmetting met tuberculo se is ontdekt, is opgelopen tot ruim honderd. Drie mensen zijn in het ziekenhuis opgenomen; één van hen heeft zeker tbc. van de andere twee is dat nog niet helemaal zeker. Er zijn nog geen nieuwe gevallen van open tbc ontdekt. De tbc-explosie is de grootste die de aan de Zeeuwse consultatiebu reaus voor de tbc-bestrijding verbonden arts C. van Lavieren zich in Zeeland kan herinneren. Inmiddels is donderdag in Axel een begin gemaakt met een onderzoek onder de leerlingen van alle scholen voor voortgezet onderwijs in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Tbc-besmetting is tot nu toe in vrijwel alle gevallen aangetroffen bij jonge mensen, in de leeftijd van vijftien tot vijfentwintig jaar. Puinruimen, zoals WD-lelder Wiegel In 1977 aankondigde. Is er al lang niet meer bfj- Er ligt gewoon niets meer, zelfs geen puin En in een lijd van re cessie 'op de winkel passen werkt juist averechts In de filosofie van de rege ring zijn harde maatregelen nodig Verder bezuinigen' De messen worden opnieuw geslepen acties Staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer cn waterstaat is niet van plan om met de schippersorganisaties Onaf hankelijke Nederlandse Schippers- vakbond iONSi en Algemene Schip persvereniging (ASVi rond de tafel te zitten om acties te voorkomen Me vrouw Smit-Kroes weigert om haar be leid Inzake het vervoer van zand en grind in de binnenvaart te herzien De schippersorganisaties eisen dat dit vervoer evenredig via de schippers beurzen wordt verdeeld gevaarlijk Er zal nog strenger tegen hel. gebruik van methylbromide worden opgetre den Uil een onderzoek van TNO is ge bleken dat de aanwezigheid van dit gil in de lucht gevaarlijker is dan die :n water Als de ontsmettingsmethodc wordt verbeterd zou de uitworp nl thans in theoriei vier maal lager kun- PAGINA 15 zeskamp Deze week zette het consultatiebureau voor de tuberculosebestrijding een grootscheeps bevolkingsonderzoek op - in principe bedoeld voor de meest kwestbare groep jongeren van vijftien tot vijfentwintig - nadat tijdens een keuring voor militaire dienst bij een ze ventienjarige Hulstenaar open tbc werd aangetroffen. Open tbc wordt ge noemd het stadium waarin een tbc-pa- tiènt de ziekte gaat overbrengen op an deren. De infectie aan de longen staat dan via de luchtwegen in direct contact met de buitenlucht; als de tbc-patiënt hoest komen fijne druppeltjes mee. die door anderen kunnen worden ingea demd. Op die wijze komt de besmetting tot stand. Het consultatiebureau is er tot nu toe niet in geslaagd meer mensen met open tbc te vinden Toch moeten er nog ver schillende bronnen' van besmetting zijn. omdat op het moment dat er nog maar omstreeks 25 besmettingsgeval- len bekend waren, niet steeds een lijn getrokken kon worden naar het eerste slachtoffer. Dat betekent dat verschil lende mensen hun besmetting elders moeten hebben opgelopen Volgens dokter Van Lavieren is het gezien de uitgebreidheid van het onderzoek merkwaardig dat nog niet meer geval len van open tbc zijn gevonden. Van de drie in het ziekenhuis opgenomen slachtoffers is zeker dat zij geen open tbc hebben Van de ruim honderd be smettingen kwamen er donderdag een kleine tachtig aan het licht Een 25-tal was maandag al bekend De besmetten komen uit heel Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren. t ot en met de Kanaalzone Daar uit blijkt onder meer dat het onderzoek maandag werd gehouden - en dat be doeld was voor de gemeente Hulst - mensen heeft aangetrokken uit de hele regio. Het aantal toegediende injecties ide controle bestond uit de zogenaam de Mantoux-testi overschreed toen al de 2700. terwijl ln eerste instantie mate riaal aanwezig was voor ongeveer 2000 mensen Het onderzoek is doorgegaan, onder meer op de scholen in Hulst Don derdag kregen nog eens 2200 mensen een injectie. 4000 werden er reeds ge controleerd wat dus in totaal ruim hon derd besmettingen opleverde De men sen die donderdag een spuitje kwamen halen zullen maandag worden gecon troleerd. Vandaag, vrijdag, begint het uitgebrei de onderzoek van de tachtig 'nieuwe' met tbc besmette jongeren Volgens Van Lavieren zullen zij lang niet alle maal met tbc geïnfecteerd zijn, een tbc- infectie wil zeggen dat de longen daad werkelijk aangetast zijn Van Lavieren denkt minimaal een week nodig te heb ben om het onderzoek af te ronden. Hoest. Tot dat onderzoek hoort ook het hou den van vraaggesprekken mei de men sen die een tbc-besmetling hebben op gelopen. Dat is nodig om uit te zoeken waar zij die besmetting hebben opge lopen. Op die wijze hoopt men tot 'bronnen' te geraken, dat wil zeggen mensen met een open tbc. Van Lavie- iSlot zie pagina 5 kolom 3i (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De Nederlandse regering zal binnen de NAVO kraehtig stelling nemen tegen eventuele invoering van de neutronenbom. Bij de Amerikaanse regering heeft Nederland al blijk gege ven van bezorgdheid over hel voorne men om de plannen voor de bom uit de ijskast te halen. Minister Van der Klaauw (buitenland se zakeni zei dit gisteren in de Tweede Kamer. In grote meerderheid (PvdA. CDA. D'66> had de Kamer w oensdag al afwijzend gereageerd op uitlatingen van de nieuwe Amerikaanse minister van defensie. Weinberger. Deze heeft verklaard de produktie van de neutro nenbom opnieuw te willen overwegen. Volgens Van der Klaauw moet die uit lating overigens niet al te zwaar wor den opgevat. Hij noemde het een zui ver persoonlijke opvatting van de Amerikaanse minister, gedaan tijdens een persconferentie Kruisraketten Het stagneren van het wapenbeheer- slngsoverleg kan geen argument zijn om eind dit jaar negatief te beslissen over de plaatsing van 48 nieuwe kruis raketten. aldus Van der Klaauw Minister De Geus tdefensiei nam slel- iSlot zie pagina 8 kolom 6i De bekende radio- en televlsieverslag- gever Barend Barendse is op 73-jange leeftijd in een ziekenhuis in Amster dam overleden Zijn naam zal onver brekelijk verbonden blijven aan pro gramma's als Zeskamp en Spel zonder Grenzen Hj was ook razend populair doorzijn radio-programma Bt) Barend op zaterdagmiddag Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland; 3 en 11. Opinie; 4 Sport: 13. Varia: 14. Radio en televisie' 15. Financien; 17. i Van onze correspondent i PARIJS - De Franse wintersport vakantie. die vandaag begint, heeft een naar hysterie neigende nationale onrust veroorzaakt. Door een onver standige afspraak tussen de betrokken autoriteiten hebben ditmaal niet al leen de scholen in en om Parijs de ko mende week vrij. maar ook die in ande re grote sleden \an het land. Hiermee is het uit 1972 stammende principe doorbroken dat Frankrijk in drie vakantiezones verdeeld zou zijn Volgens schattingen heeft door de nu gemaakte fout maar de helft van de kandidaat-skiers een plaatsje ln een van de Franse wintersportoorden kun nen vinden Niet alleen de autoroutes naar de ski oorden zullen weer helemaal dicht ko men te zitten, ook de Franse spoorwe gen hebben hel hoofd in de schoot ge legd en ondanks het inzetten van een enorm aantal extra tremen gezegd dat het dit weekeinde allemaal in chaos ein digen moet. De hoteliers lopen tan denknarsend door de versgevallen ze kunnen de helft van de klan dizie met plaatsen en straks zitten ze weer met lege kamers. Verkiezingen hebben de machtige heren die de vakanties vaststellen laten we len dat ze onder meer rekening moes ten houden met dc presidentsverkie zingen in april en mei. In die periode mocht de paasvakantie niet vallen, want dan ging er niemand naar de Membus. Daarom is de paasvakantie vervroegd. \ls dal niet was gebeurd, hadden de kinderen dit voorjaar zowat een maand lang onafgebroken vrij ge had. Ondanks alle ellende zullen dit week einde toch nog zo'n vier miljoen Fran sen uit skiën gaan en een week wegblij ven. Dat kost ze voor een gezin met twee kinderen zo'n 3500 gulden De ge leerden vragen zich af waar die arme Fransen dat geld allemaal vandaan ha len. ondanks de crisis en de zorg om de 1 600 000 werklozen Vermoed wordt dat wellicht de gehei ligde Franse zomervakantie - die aan zee wordt doorgebracht en maar geen Gd; w PARIJS - Een bomaanslag hecjl gisteravond de etalage van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines aan de Avenue des Champs Ely- sées in Parijs vernield Er waren geen slachtoffers De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door de extremstische Armeense Beweging voor de Derde Oktober'. einde neemt - er voortaan bekaaid af zal komen Tenslotte is de benzine ook al bijna niet meer om te betalen, als is daarvan op de weg en in de voorsteden nog weinig te merken Terwijl dc vakantiegangers door de sneeuw stuiv en, ligt thuis het aanslag biljet van de inkomstenbelasting op hen te wachten, dat traditiegetrouw begin februari in de brievenbussen vait. Bruinverbrand terug van dc sneeuw kunnen dc Franse huisvaders straks in alle oprechtheid invullen dal ze geen cent meer over hebben. i dansk blijft het sleutel- Twoord In de Poolse crisis. Het eind augustus vorig jaar in deze Noord-Poolse stad ge- jaygjgj sloten akkoord tussen rege- ring en onafhankelijke vak bond Solidariteit zorgt voor voortdu rende wrijving tussen beide partijen De regering laat niets na om de over eenkomst te saboteren. Solidariteit, massaal gesteund door een naar veran dering hunkerende bevolking, houdt de regering telkens voor dat zij de in het akkoord van Gdansk gedane beloften dient na te komen ..De op papier ver kregen rechten zullen moeten worden geëffectueerd De Poolse regering za! voortdurend de neiging hebben om te beknibbelen en af te zwakken, terwijl van de kant van de arbeiders alles zal worden gedaan om de buit binnen te halen", zo schreven wij begin septem ber in deze kolom. De afgelopen maan den hebben dat beeld exact laten zien een regering, die veel minder ver wilde gaan dan zij in Gdansk had toegezegd de voormannen van Solidariteit, die als leeuwen moesten vechten voor de kleinste concessie. Op afstand de drei gementen van Moskou aan het adres van de Poolse arbeiders, verenigd in So lidariteit en vanuit het Westen goed be doelde. maar weinig praktische raadge vingen. completeerden het chaotische beeld. In 1939 was Polen ongewild de aanleiding tot de Tweede Wereldoorlog toen Hitier het land binnen viel en En geland en Frankrijk als gevolg daarvan de oorlog verklaarden aan Duitsland De Poolse crisis heeft in de afgelopen maanden opnieuw voor grote interna tionale spanningen gezorgd waarbij merkwaardig genoeg de Polen zelf zich de minste zorgen baren. Tot nu toe heb ben zij het gelijk aan hun kant gehad De Poolse arbeiders hebben slechts één effectief middel om de regering te kunnen dwingen zich aan haar belof ten te houden: het wapen van de sta king Afgelopen weekeinde kon een dreigende staking slechts op het nip pertje worden afgewend, toen beide partijen na lange onderhandelingen over de vijfdaagse werkweek het eens werden over een compromis Solidari teit toonde bereid te zijn het landsbe lang ten volle in de overwegingen te be trekken Het slechte economische kli maat werkt bepaald niet in het voor deel van Solidariteit De Poolse rege ring staat bij uitvoering van de akkoor den van Gdansk voortdurend voor het dilemma dat inwilliging van de econo mische eisen een nieuwe aanslag pleegt op de toch al wankele economie Polen lijkt na zes maanden van grote arbeids onrust aan het eind van zijn economi sche mogelijkheden. De regering-Ka nia moet laveren tussen Scylla en Cha- rybdis Na het compromis over de vijf daagse werkweek volgde begin deze weck de beschuldiging van Kania aan het adres van Solidariteit dat de vak bond zich met de politiek bemoeit Poli tiek is in een communistisch geregeerd land een terrein dat exclusief is voorbe houden aan de communistische partij en haar organen. Intussen tracht de Poolse regering niet alleen de onafhan kelijke vakbond te isoleren, maar te vens wordt alweer een poging gedaan de bond een aantal vrijheden te ontne men. Het nieuwe dekreet over stakm- er duidelijk op gericht de onaf hankelijke vakbond van zijn enige wa pen in de strijd tegen het communisti sche regime te beroven Dit is niet in overeenstemming met de akkoorden van Gdansk, maar traineren en afzwak ken zijn nu eenmaal de middelen waar mee de Poolse regering zich. aan haar verplichtingen ten opzichte van de vak bond tracht te onttrekken In de maanden december en januari zijn binnen Solidariteit ernstige te genstellingen aan de dag getreden tus sen gematigde leiders onder Lech Wale sa en een meerderheid in het presidium van 'zijn' vakbond die voorstander is van een harde koers. Gelukkig voor de jonge vakbond konden de tegenstelling voorlopig worden overbrugd De tien miljoen leden van Solidariteit vormen een macht die de regering maar al te graag in elkaar rivaliserende kampen uiteen zou zien vallen. Maar het com promis van zaterdag over de vijfdaagse werkweek getuigt er van dat het gezon de verstand bij de leiders van Solidari teit heeft gezegevierd De tot nu toe zonder bloedvergieten verlopen arbei dersrevolutie in Polen is slechts gebaat bij een krachtige, eensgezinde onafhan kelijke vakbond Zolang de regering de akkoorden van Gdansk niet honderd procent serieus neemt kan Solidariteit het zich niet veroorloven in faëties uit een te vallen. Dat zou wel eens de dood steek kunnen betekenen voor deze or ganisatie. die zich vanuit hei niets heeft ontpopt als de hoeder van het Poolse volk Beter dan enige regering het ooit heeft gedaan. Het ministerie van defensie streeft, uit veiligheidsoverwegingen, naar een meer centrale opslag van munitie voor de landmacht. Dit heeft het ministerie van defensie donderdag laten weten Toe nu toe hot de munitie verspreid oi er de vele kleine opslagplaatsen die Nederland kent. Deze opslagplaatsen liggen vaak dicht tegen de bebouwde kom aan en vormen voor gemeenten een belemmering bij uitbreidingsplan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1