PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meerderheid in CDA voor olieboycot tegen Zuid-Afrika Walesa roept op Kamer wil afwijzing plan neutronenbom tot bezettingen GROOT Rijk moet zelf kosten berging van de Attican Unity9 betalen ~a£s flbfyr-oteatfek' KRITIEK OP BELEID VAN DER KLAA UW ONDERHANDELINGEN MISL UKT CDA en PvdA voelen voor vervroegen marine-orders Bewakingsschorpioenen BONN WIL OVERLEG MET VS Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele regenof I hagelbuien. Mtddagtemperaluür on- geveer 3 graden. Aan de kust en op hel IJsselmeer af en toe krachtige wind uil west tot noordwest. 224e jaargang no. 30 Donderdag 5 februari 1981 Automobielbedrijf S-T «W AC GO0S T«t«toon 01100-1 «10 Van onze parlementaire redactle DEN HAAG - Het uitblijven van informatie over een mogelijke olieboycot tegen Zuid-Afrika kwam minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) woensdag op kritiek van PvdA, D'66 en CDA te staan. Vooral regeringspartij CDA, die in meerderheid voor een olieboycot is, wil dat de regering op korte termijn verslag uitbrengt van de onderhandelingen die Nederland hierover voert met de Scandinavische en Beneluxlanden. Scholten (CDA). Brinkhorst (D'66) en Ter Beek (PvdA) herinnerden gisteren tijdens het debat over de begroting buitenlandse zaken aan de toezeggingen die premier Van Agt vorig jaar juni aan de Kamer heeft gedaan. De motie-Scholten. die eenzijdige Nederlandse stappen tegen Zuid-Afrika bepleitte, werd toen met ruime meerderheid aangenomen. Klaauw ook op zijn mcnsenrechtenbe- militaire dictatuur in Bolivia en van leid. PvdA-woordvoerder Van den korvetten aan hel Soeharto-regime in Bergh bijvoorbeeld meende dat het le- Indonesië strijdig is met een actieve veren van Fokker-vliegtuigen aan de mensenrechtenpolitiek. Ook had Van Van Agt. bedreigd door een motie van afkeuring die zijn kabinet bijna ten val bracht, kwam toen meteen compromis de regering zou met de Scandinavische en de Beneluxlanden onderhandelen over gezamenlijk optreden tegen Zuid- Afrika. De Kamer zou daarvan nog voor het eind van 1980 verslag krijgen Ook een tweede toezegging van de rege ring, een overzicht van de economische relaties tussen Nederland en Zuid-Afri ka, is nog met ingelost. Brinkhorst dreigde met een motie als Van der Klaauw vandaag in zijn antwoord geen duidelijkheid verschaft. Het aantal voorstanders van een olieboycot in de CDA-fractie is vergroot, omdat Zuid- Afrika. naar Scholten zei. verantwoor delijk is voor het. mislukken van de con ferentie over onafhankelijkheid van Na mibië. Mensenrechten Kritiek van CDA, PvdA. D'66 en de kleine linkse partijen kreeg Van der uitwijzing Twee Surinaamse kinderen die mo menteel in Goes verblijven moeten te rug naar hun geboorteland De presi dent van de rechtbank in Den Haag heeft besloten dat ze niet in Nederland mogen wachten op het resultaat van de poging om bij het ministerie van Justitie alsnog een verblijfsvergunning ■i los te krijgen. inleveren Boven op de kortingen volgens het be zuinigingsplan Bestek '81 van de rege ring, moeten de ambtenaren dit Jaar nog eens 650 miljoen gulden inleveren. Dat komt doordat de werknemers in het bedrijfsleven per 1 januari meer aan sociale premies moeten betalen. emigratie Door de slechte economische situatie krijgt de CBTB steeds meer vragen over mogelijkheden van bedrijfsvesti gingen buiten Nederland. Tijdens een vergadering ln Middelburg wees de voorzitter van deze organisatie er op dat bij de matlgingspolitiek een niet geringe druk op de boeren en tuinders wordt uitgeoefend. bibliotheek CRM wil de leeftijd waarop biblio theekbezoekers contributie moeten betalen verlagen Tevens zullen de ge meenten meer moeten bijdragen ln de financiering van de bibliotheken Te gen deze plannen van CRM hebben de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en het Nederlands Bibliotheek- en lectuurcentrum pro test aangetekend Deze laatste organisatie vreest dat de werkende Jongeren in de leeftijdscate gorie van 16 tot 18 Jaar massaal uit de bibliotheken weg zullen blijven sterspeler De Goese basketbalvcrenlging Vol harding heeft de voormalige Belgische sterspeler Kamiel Dierckx aangetrok ken De - eveneens - Belgische trainer Luc Dierckx is er van overtuigd dat de Zeeuwse hoofdklasser In de eindfase van de competitie flink gaat stunten. 'We moeten vanaf nu alles winnen en Ik weet bijna zeker dat het zal lukken' Kamiel Dierckx blijft tot het eind van dit seizoen in Goes spelen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. WENEN - „Bezet de fabrieken". Zo luidde de laatste instructie van de Poolse vakbondsleider Lech Walesa aan de plaatselijke vakbondsbesluren in het zuidoosten van Polen. Hij zei dit nadat onderhandelingen met de Poolse regering over een conflict, dat een al gemene staking heeft veroorzaakt in Biclsko-Bialy en de aangrenzende ge bieden, woensdag waren mislukt. Het centrale comité van de Poolse communistische partij houdt aan staande maandag in Warschau een ple naire bijeenkomst. Zo is door de Poolse radio bekendgemaakt. De vakcentrale eist het ontslag en over plaatsing van dertig plaatselijke amb tenaren en fabrieksdirecteuren, die vol gens de vakcentrale corrupt zijn ..Deze heren zijn misdadigers", zei Walesa te gen de onderhandellngsdelegatle van de regering Vier topfunctionarissen, onder wie de goevemeur van het district, boden dinsdagavond hun ontslag aan. waarna de regeringsdelegatie verwachtte dat de arbeiders weer aan het werk zouden gaan. Maar woordvoerders van Solida riteit deelden de regeringsdelegatie mee dat de stakingen zouden worden voortgezet tot de ontslagen door de re gering waren aanvaard Toen de stakers woensdagmorgen hoorden dat de aangeboden ontslagen door minister president Pinkowski wa ren geweigerd, waren de onderhande lingen tot onmiddellijk mislukken ge doemd De regeringsdelegatie keerde naar Warschau terug zonder dat een da tum werd afgesproken waarop de on derhandelingen zouden worden hervat Walesa, die eveneens naar Warschau is teruggekeerd, gaf opdracht de fabrie ken te blijven bezetten omdat hij vreest dat donderdag, wanneer het nieuwe re geringsdecreet over stakingen van kracht wordt, de politie wordt ingezet om de bezetters emit te halen „Zorg datje genoeg dekens, kleren en voedsel hebt voor een beleg", aldus Walesa tot de bezetters Volgens het donderdag van kracht wor dende regeringsdecreet zijn stakingen alleen toegestaan als ze door de vakcen trale zijn goedgekeurd, de stakingen geen politiek karakter hebben en de di recties van fabrieken en bedrijven ze ven dagen van tevoren in kennis wor den gesteld. Het Russische persbureau Novosti heeft dinsdag de NAVO beschuldigd van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Polen en van provocatie jegens dit land. der Klaauw zich strijdvaardiger moe ten opstellen tegen de schending van de mensenrechten in Turkije, waar volgens zijn opgave ,10.000 politieke ge vangenen ziin. Alle politieke partijen maakten zien oe- zorgd over de situatie in El Salvador In een CDA-WD-motie werd Van der Klaauw opgeroepen zich te kanten te gen het door Amerika leveren van wa pens aan de militaire junta De zorg van de politieke partijen werd ingegeven door onzekerheid over de Amerikaanse mensenrechtenpolitiek. Aangedrongen werd op spoedige be sprekingen met de nieuwe Reagan-re- gering in Washington, vooral omdat Ne derland de eerste zes maanden van dit jaar het EG-voorzitterschap bekleedt. De Kamer hechtte aan een ..goede dia loog" met de VS Maar Brinkhorst. Ter Beek en Mommersteeg (CD A lieten wel blijken, dat er wrijving tussen Europa en de VS ls ontstaan. De oppositiepartijen verwachten, evenals de WD. weinig van (le rond reis door het Midden-Oosten die Van der Klaauw de komende maanden na mens de F.G zal maken. Brinkhorst wil de weten welke opdracht de minister van zijn EG-collega's heeft gekregen. De PvdA pleitte voor erkenning van de PLO en sprak zich uit voor ..de tot- iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - In de Tweede-Kamer fracties van PvdA en CDA wordt posi tief gedacht over de suggestie om een aantal scheepsbouworders van de Ko ninklijke Marine bij Ri jn-Schelde-Yer- olmele vervroegen, als mogelijke com pensatie indien het kabinet alsnog zou besluiten de exportvergunning voor de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan in te trekken. Het kabinet gaat zich begin volgende week beraden over de situatie die is ont staan nu de Tweede Kamer dinsdag zich in meerderheid tegen de Taiwan- order uitsprak Met een compenserend scheepsbouwprogramma voor RSV zouden dan wel niet de internationale problemen zijn opgelost, maar de scheepsbouwcombinatie kan na weige ring van de exportvergunning dan wel licht van het indienen van schade claims worden afgehouden De Koninklijke Marine heeft vergevor- iSlot zie pagina 6 kolom 4) standkoming van een zelfstandige Pa lestijnse staat". De VVD'er Bolkestein meende dat een Europees initiatief al leen kans van slagen heeft na overleg met de nieuwe Amerikaanse regering. Van der Klaauw BIRMINGHAM - Zes schorpioenen zijn door de Britse juwelier Cathy Ste phens aangetrokken als speciale bewakingsdienst. De giftige dieren zijn uit Kenia geïmporteerd om tijdens de internationale voorjaarsbeurs in Bir mingham tableau's met voor ruim anderhalve ton aan juwelen uit handen van dieven te houden. Vorig jaar raakte Cathy Stephens in Birmingham 'koopwaar' kwijt met een totale waarde van 180 000 gulden. Hier probeert de juivelier met een deel van de uttgestalde sieraden met daartussen een van de schorpioenen. LODZ - De stakingsgolf in Polen is nu ook overgeslagen ndarde universiteit in Lodz. waar de studenten tijdens een bezettingsactie de nacht in gebou wen doorbrengen MIDDELBURG - Het Rijk moet zelf opdraaien voor de kosten van de ber ging van het Griekse vrachtschip 'Atti can Unity". Het schip werd 25 augustus '77 brandend op het strand bij Cadzand gezet. Dal gebeurde zonder toestem ming van de Nederlandse autoriteiten, die vonden dat het schip - met een ge varieerde lading chemicaliën aan boord - buiten de Nederlandse wateren diende te blijven. De bergers, de 'Unie van Reddings- en Sleepdienst' en Van den Akker, zetten het schip deson danks bij Cadzand aan de grond. De rechtbank ln Middelburg deed woensdag uitspraak in de zaak die was aangespannen door de Staat der Neder landen tegen de "Unie en Van den Ak ker De Staat vond dat belde bergers tal van verwijten vielen te maken en stelde een vordering van 10.611 002 gulden in Dat bedrag was gemoeid met de ber ging van de 'Attican Unity', nadat de bergers zich zes dagen na het uitbreken van de brand hadden teruggetrokken De Staat nam de berging toen over. De rechtbank is van oordeel dat de vor dering van de Staat niet op z'n plaats is Dat betekent dat 's Rijkskas ook moet opdraaien voor de proceskosten. Die bedragen ruim 50 000 gulden. Tijdens de behandeling van de zaak. 27 november van het vong jaar. stelde de advocaat van de Staat vast dat de ber gers onrechtmatig hadden gehandeld door in strijd met, een uitdrukkelijk ver bod toch Nederland binnen te varen. De vertegenwoordigers van de bergers daarentegen hielden vol dat dat verbod op geen enkele wettelijke grondslag be- (Slot zie pagina 2 kolom 2) 'Van onze parlementaire redactie) DES HA AG - De Nederlandse regering moet krachtig stelling nemen tegen Amerikaanse voornemens om do plan nen voor een neutronenbom weer uit de ijskast te halen. Een grote meerder heid in de Tweede Kamer (PvdA. CDA en D'66) heeft woensdag bij de hospro- king van het NAVO-beleid een motie van die strekking ingediend. De kamermeerderheid geeft de rege ring opdracht om binnen de NAVO te gen invoering van de neutronenbom te pleiten Aan de bondgenoten moet on dubbelzinnig duidelijk worden go- maakt. dat het Nederlandse leger niet met het neutronenwapen zal opereren ide Verenigde Staten denken onder meer aan neutronen-koppen voor de Lance-raketten. die ook het Nederland se leger heeft i. Aanleiding voor de motie die werd in gediend door PvdA'cr Van der Stoel, was een recente aankondiging van de nieuwe Amerikaanse minister van de fensie Weinberger Deze zei dat hij niet de Europese NA VO-landen opnieuw zal gaan praten over de produktie van neu tronenwapens (kernwapens die mensen kunnen doden zonder grote materiele chaos aan te richten Drie jaar geleden sprak de Tweede Ka mer zich al uit tegen produktie van neu tronenwapens. vooral omdat die de grens tussen conventionele en kernwa pens doen vervagen. De toenmalige VS- president Carter besloot, na scherpe Europese protesten, de neutronenplan nen voorlopig ln de ijskast te zetten Zijn opvolger Reagan wil ze echter weer ontdooien De.beslissing die Nederland eind dit jaar moet nemen over de plaatsing van 48 kruisraketten beheerste hel NAVO- debat iu de Kamer. Daarbij werden de inmiddels bekende partij-stellingen betrokken. Stemerdink (PvdAi kwain met moties om de kruisraketten niet m Nederland te plaatsen, onidat aan een belangrijke voorwaarde niet is vol daan: hel wapenbeheersingsakkord SALT 2 is door de VS niet aanvaard. Voorts pleitte Stemerdink in moties voor afstoting van vier of vijf Neder landse kemwapentaken. Daarbij denkt de PvdA in de eerste plaats aan nucleai re munitie van de artillerie J. de Boer (CDA i vroeg de regering met de NAVO-bondgenoten te gaan praten over de taktische kernwapens <de kern wapens voor op het slagveld in tegen stelling lot de alschrikkende lange-a:- standswapensi. Hij noemde deze atoomwapens ,in wezen overbodigZe zouden uit de voorste linies moeten worden teruggetrokken. Daarbij moet de regering met de bondgenoten pralen over eenzijdige Initiatieven van de NA VO Wanneer de regering op dit verzoek met ingaat, zal De Boer een motie indienen, kondigde hij aan De kansen op vermin dering van kernwapens voor de korte afstand, zullen bij het CDA de doorslag geven bij de komende beslissing overde kruisraketten (middellange afstandi. Als die kansen groot zijn. wil de fractie een beperkt aantal kruisraketten In Ne derland stationeren. De zonder meer af wijzende motie van de PvdA zal daar om niet opCDA-steun kunnen rekenen. VVD-woordvoerder Ploeg zei dat de Ne- (Slot zie pagina 6 kolom 4) Een hoge prijs voor comfort til/ TTandaag gaat In Amster- \yCTvv V dam de Personenauto- RAI 1981 van start: de glim- kgjfcggj mende étalage van autorij- BBaaaH dend Nederland. De nieuwste modellen, laatste vindingen en opmerkelijkste snufjes uit de auto branche wedijveren er met elkaar in een opgepoetste show met de bedoeling Ne derland ook komend jaar weer zo com fortabel mogelijk tussen de wielen te houden. Toch staat al dat feestelijke glitterwerk rondom een van de meest gekoesterde produkten van onze wel vaartsstaat. de auto. In werkelijkheid uitgestald tegen een zorgelijk decor De auto begint namelijk steeds veeleisen der te worden. In de voorbije jaren (vooral sinds de eerste oliecrisis als ge volg van oorlog, die in 1973 in het Mid den-Oosten woedde) heeft de auto het gepresteerd om een almaar groter aan deel van het gezinsbudget naar zich toe te trekken. Niet alleen zijn de brand stofprijzen tot fabelachtige hoogte ge klommen (een proces dat nog steeds doorgaat i. maar ook vanuit andere hoe ken is da t stuk comfort onder een voort durend grotere druk gekomen. Om bij eigen huis te blijven de Nederlandse overheid blijft met bijzondere belastin gen en accijnzen, met doelheffingen en allerlei andere geid opleverende maat regelen het autorijden duurder en duur der maken Natuurlijk zijn er bij iedere nieuwe beslissing in deze richting voor de hand liggende argumenten te hante ren. De auto is namelijk naast een stuk gemak voor de gebruik een duidelijke dominerende hindernis voor de samen leving geworden, zodat alleen dwin gend optreden ervoor zorgen kan dat er een zeker evenwicht tussen de voorde len en de nadelen blijft bestaan. Daar naast heeft de auto bewezen een stabiel element in de belastingheffing te zijn: de automobilist ls bereid erg ver te gaan wanneer het er op aankomt dat hij voor het gebruik van dateigenstuk 'vrijheid' op de weg steeds opnieuw meer moet gaan betalen. De vraag ls interessant, hoe lang dit alles kan blijven doorgaan. Het antwoord daarop lijkt erg moeilijk te geven. Bovendien wordt het beinvloed door allerlei moeilijk weegbare, maar wel bijzonder opvallende factoren. En die duiden er met z'n allen weer op dat de auto in allerlei opzichten zó baanbre kend is geweest er. op het ogenblik zo veel in de samenleving dicteert dal er ln de jaren '80 in de westerse wereld ien zeker in een dichtbevolkt, klein land als Nederlandl een heel zorgvuldig beleid rondom alles wat met de auto te maken heeft zal moeten worden gevoerd. Voor al het afgelopen jaar is gebleken hoe belangrijk de auto in het economisch bestel is geworden. Aan de ene kant zijn autoverkoop en autogebruik afhanke lijk van op- en neergang in de economie, daartegenover is de economie in hoge mate afhankelijk van de auto. Gisteren was in deze krant op een van de pagi na's rondom het Amsterdamse RAI- spektakel nog te lezen dat de auto In West-Europa aan 14 miljoen mensen werkgelegenheid biedt. Een kleine te ruggang in de verkoop heeft verstrek kende gevolgen voor het garagebedrijf, voor de automobielfabrieken, voor de toeleveringsbedrijven in bijvoorbeeld de staalindustrie, voor die grote, wijd vertakte cirkel van bedrijvigheden die zich met verkeer en vervoer bezig houdt Pikant detail binnen dat hele 'Blij- dat-ik-rij'-gebeuren in de Amster damse RAI is op het ogenblik het voor nemen van de Belgische en Nederland se overheid om gezamenlijk actie te gaan voeren ter beperking van de im port van Japanse auto's De ministers Claes en Van Aardenne vinden dat hun regeringen tot maatregelen moeten overgaan omdat de Japanners het ver tikken hun autoverkoop ln Europa vrij willig te beperken. De Europese autoin dustrie voelt, zich i vooral als gevolg van de cijfers van de verkoop in 1980) be dreigd door de invoer van doorgaans goedkopere Japanse auto's. Of overi gens de plannen van Claes en Van Aar denne een oplossing bieden om uit de problemen te geraken is nog maar de vraag De discussie over het (nop on overzienbare i effect van importbelem meringen op Japanse auto's is in leder geval In volle hevigheid losgebrand. Al les bij elkaar van voldoende gewicht om door het glitterwerk van de Amster damse RAI heen te kijker, naar de gi gantische problemen die de auto in de komende tijd als een stuk onvermijde lijkheid in onze samenleving zal neer leggen. Het zal er om gaan die met de grootst mogelijke zorgvuldigheid te be naderen. Zoveel is intussen wel geble ken. vdM Twee Ztmbabweanen hebben dins dagavond twee Britse zendelingen van de Zevende-Dagsadventisten in hun huis in de buurt van Inyazura, 200 km ten oosten van Salisbury, vermoord. De arbeidsinspectie van het ministe rie van soctale zaken wil de hoeveel heid koolmonoxyde die werknemers binnenkrijgen, terugdringen. Ze teil de hoogst toegestane hoeveelheid in de lucht bij de werkplek, de MAC-waarde 'maximaal aanvaardbare concentra tie I, verlagen t>an 50 ppm naar 25 ppm of wel naar 25 deeltjes koolmonoxyde per miljoen deeltjes lucht. Het ministe rie van sociale zaken heeft dit dinsdag bekend gemaakt. De genoemde MAC- waarde geldt als gemiddelde voor een 8-urige werkdag Voorarbeidsperioden korter dan acht uur zijn hogere concen traties toegestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1