o O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamermeerderheid tegen duikbootorder Taiwan Werkloosheid stijgt ondanks loonmatiging TALBOT FELLE AANVAL KANIA OP 'SOLIDARITEIT' PERS ONE Q&k- lite. VOLGENDE WEEK UITSPRAAK KABINET OVER MOTIE Geen extra vrije dag op 5 mei Neo-nazi's dreigen joden te vermoorden 'Op weg naar anarchie' Rheuma-centrum bezet DOOR HF Regen of hagel Wisselend bewolkt en enkele regen- of hagelbuien Middagtemperaiuur on geveer 5 graden. Matige en aan de kust en op het IJsselmeer krachtige tot har de westenwind, later op de dag draai end naar noodioest. 224e jaargang no. 29 Woensdag 4 februari 1981 DEALER Wewhavsnd.ik 150 Goe» lel 20**0" iVan ome parlementaire redactie i DEN HAAG - Het kabinet zal volgende week laten weten of het de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer, aan RSV geen exportvergunning te verlenen voor de levering van twee onderzeeërs aan Taiwan, zal uitvoeren. Premier Van Agt kreeg dinsdag in de Kamer een gevoelige nederlaag te slikken, omdat 11 leden van de CDA-fractie de motie-Brinkhorst (D'66) tegen de leverantie steunden. De motie werd met 77 tegen 70 stemmen aangenomen. De regering wilde niet meteen het on- Lansink, S. Dijkman, J. Buikema en nu 77 stemmen voor en 70 tegen De mevrouw V. Korte-Van Hemel. In de cember stemden al tegen: J. N. Schol ten. J. Mommersteeg, W. de Kwaadste- niet, M. Beinema, J. de Boer. T. Frin- king en S. Fabcr. De motie-Brinkhorst kreeg daardoor aanvaardbaar over deze motie uitspre ken. Van Agt kreeg van de Kamer enig respijt voor overleg in het kabinet. Ver moedelijk vrijdag al zal het kabinet zich over de ontstane situatie buigen. Het wordt in politiek Den Haag echter onwaarschijnlijk geacht dat de rege ring terugkomt op de aan RSV gedane toezegging. In het vorige week gehou den Kamerdebat voerde Van Agt aan dat RSV met succes een beroep op de rechter zou kunnen doen. indien de ex portvergunning alsnog wordt gewei gerd In een eerste reactie noemde de Chine se ambassade de uitslag van de stem ming een ..weerspiegeling van de wens van het Nederlandse volk". Van de Ne derlandse regering wordt verwacht dat deze duidelijke maatregelen treft om de levering alsnog tegen te houden. Een woordvoerder van het RSV-concem toonde zich teleurgesteld RSV wil nu eerst het kabinetsberaad afwachten. Vier meer Bij de stemming bleek dat, behalve de zeven C'DA'ers die ook in december te gen de levering stemden, nog eens vier CDA'ers uit de regeringsboot vielen: A. tegenstanders waren WD, de rest van het CDA. SGP. GPV. DS '70 en Boeren partij. Als het kabinet volgende week de ka meruitspraak toch naast zich neerlegt, komt een motie van afkeuring van Waltmans (PPR) in stemming De kans dat deze motie wordt aangenomen wordt evenwel klein geacht, omdat daardoor het kabinet zou vallen Het CDA. dat met Van Agt als lijsttrekker de verkiezingen in wil gaan. voelt daar niets voor Ook de 11 tegenstemmers lieten dinsdag al weten het kabinet niet voor deze zaak te willen offeren Binnen het CDA is tot op het laatste tegenactie Vijftien leden van het Middelburgse politiekorps hebben dinsdag afstand genomen van de brief waarin een comi té opriep tot het boycotten van het af scheid van commissaris dr D. van Ooij- en Op de vraag of mensen binnen het korps opdracht hebben gekregen tot een dergelijke tegenactie antwoordde één van de leden. "We hebben de be hoefte gevoeld gezameniy k rond de ta fel te gaan zitten, Dat heeft geleid tot een unaniem communiqué van de hier aanwezige mensen'. PAGINA 3 smartegeld In een interview met een aantal kran ten heeft president Ronald Reagan ge zegd dat zijn voorganger Jlmmy Car ter had moeten weigeren om met de Iraniérs te onderhandelen over de vrij lating van de Amerikaanse gijzelaars. Inmiddels heeft Gregory Perstnger als eerste van de oud-gijzelaars smarte geld van Iran geëist. PAGINA 13 kerncentrale De Westdultse regering ontmoet steeds meer tegenstand tegen de plan nen om de kerncentrale ln Brokdorf af te bouwen. Een speciaal bijeengeroe pen partijcongres van de Hamburgse SPD heeft dit voorstel weggestemd. Dat betekent een forse klap voor de energlepolitiek van kanselier Schmidt PAGINA 17 begrip Leen Jonge waard en Robert Long zijn alweer een tijdje op tournee met hun programma 'Duidelijk Zo'. Het pad van 'Citroentje met suiker' en 'Ja zus ter. Nee zuster' tot nu - 'het hoogte punt ln mijn loopbaan - Uep niet altijd over rozen. Over Robert Long: 'HIJ be grijpt me Hij verwerkt alles wat ik be denk tot teksten waarvan lk zeg dat is nou precies wat ik bedoel' auto-rai 'Ik rijd een Europa-auto. U ook?' In Deventer wordt met deze tekst een sticker-actie gehouden om het rijden ln Europese auto's te stimuleren. Maar er is wel meer nodig om de Europese auto-Industrie overeind te houden ln de moordende concurrentle-slrijd met de Japanse auto-Industrie. Vanaf don derdag staan 63 merken uit veertien landen weer broederlijk naast elkaar tijdens de Personenauto-Ral ln Am sterdam. Twee pagina's (21 en 23) in formatie over crisis ln de auto-Indus trie, stagnerende verkoopcijfers, rari teiten en noviteiten en over prijzen en verbruik Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 16. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. t van ome parlementaire redactie) DEN' HAAG - Bevrijdingsdag zal. nu het weer een jaarlijkse nationale feest dag wordt, niet iedereen een extra vrije dag opleveren. De Tweede Kamer staat in meerderheid achter de rege ring. die de werknemers wil vragen er vrijwillig een vakantiedag voor in te leveren. Dat bleek gisteravond tijdens een debat over de jaarlijkse 5 mei-vie ring. ..Dat 5 mei een vrije dag wordt, staat als een paal boven water", verklaarde mi nister-president Van Agt. ..Maar we wil len de sociale partners (werknemers en werkgeversi vragen om in burgerzin te tonen dat een jaarlijkse herdenking hen iets waard is". Een extra vrije dag voor ledereen zou de overheid Jaarlijks 50 miljoen gulden kosten en het bedrijfsleven zeker 400 miljoen Vandaar Van Agts beroep op burgerzin Op 5 mei zullen de rijksdiensten in elk geval gesloten zijn. zei Van Agt Ge meenten en provincies krijgen het ad vies dit voorbeeld te volgen, evenals scholen en universiteiten. De ambtenaren moeten verplicht snip peren DEN HAAG - Na ajloop van het duikbotendebat in de kamer lieten het Chinese ambassadelid Kao (midden) en 2 journalisten van het persbureau Nieuw China zich vrolijk fotograferen met een dame in Scheveningse klederdracht moment heftig gediscussieerd over het in te nemen standpunt. Enkele minu ten voordat de Kamer dinsdagmiddag bijeenkwam, eindigde het fractiebe- raad en was duidelijk dat Lubbers het (Slot zie pagina 3 kolom 21 KARLSRUHE (UPI) - Neo nazi's heb ben gedreigd twee joden te vermoor den, wanneer niet voor 14 februari 15 miljoen mark (ongeveer 16,5 miljoen gulden) is gestort in een fonds voor de vrijlating van Rudolf Hess. destijds de plaatsvervanger van Hitier. Dit heeft een woordvoerder van de Westduitse procureur-generaal in Karlsruhe dins dag meegedeeld. Een organisatie die zich „Het Rudolf Hess vrij commando" noemt, stelde de ze eis in brieven van 30 januari, die zijn gestuurd naar de regeringen van de V.S.. Frankrijk, Engeland, de Sowjet- Unie, WestrDuitsland, Oostenrijk en Italië. De 86-jarige Hess zit een levenslange gevangenisstraf uit in de Spandau-ge- vangenis in Berlijn. WARSCIIAU-UENEN - De eerste se cretaris van de Poolse communisti sche partij. Stanislaw Kania. heeft in een uitzending via de Poolse radio dinsdag de onafhankelijke vakcentra le Solidariteit in ongewoon scherpe ROTTERDAM (ANP) - Een deel van het bijna 170 mannen en vrou wen tellende personeel van het rheuma-centrum aan de Beetho- venlaan te Rotterdam-Hille- gersberg is dinsdagmiddag een be zettingsactie begonnen uit protest tegen het beleid van de econo- misch-directcur en van het be stuur van de stichting, die het rheuma-centrum beheert. Behalve bezwaren tegen het func tioneren van economisch-directeur Turkenburg is men er woedend over dat het bestuur ondanks drin gende verzoeken van de onderne mingsraad nog steeds niet heeft ge zorgd voor de vervanging van de medisch-directeur en de verpleeg kundig directrice, die beiden al ge- ruimte tijd wegens ziekte niet op hun werk kunnen komen Volgens een woordvoerster van de bezetters is de ziekte van de ver pleegkundig directrice een regel recht gevolg van de slechte verhou ding met de economisch-directeur Dinsdagavond laat duurde het overleg tussen de regionaal inspec teur van de volksgezondheid en een delegatie van de bezetters nog voort. De verpleging van de onge veer 130 patiënten gaat gewoon door. bewoordingen bekritiseerd en gezegd dat „anarchie en een dubbele heer schappij" niet geduld zullen worden. Letterlijk zei Kania: „De onafhankelij ke vakcentrale is op weg zich te onl- Mikkelen tol een politieke oppositie. We glijden af naar een anarchistische staat". Eerder had een lid van het Politbureau. Stefan Olszowski. de vroegere minister van buitenlandse zaken en een man van de harde lijn. het Poolse volk in een tele visie-uitzending voorgehouden ..Tot zover, maar niet verder' Het Sowjet-regeringsdagblad Izwestia viel op ongekend felle wijze uit tegen de twee Amerikaanse radio-stations m Eu ropa. Dinsdag schreef de krant dat de Voice of America en Radio Free Europe ..gecodeerde instructies uitzenden naar „de antisocialistische krachten in Polen In het zuidoosten van Polen waar maandag onderhandelingen zijn be gonnen met de boeren die al meer dan een maand openbare gebouwen bezet ten. werden deze onderhandelingen on dermijnd door de verklaring van Kania. dat de regering is gekant tegen een on afhankelijke boerenbond. Ontslag De gouverneur en de plaatsvervangen de gouverneurs van de Zuldpoolse pro vincie Bielsko Biala hebben dinsdag avond hun ontslag aangeboden Een al gemene staking in die provincie, waar bij het ontslag vanvijf hoge functiona rissen wordt geeist duurt al acht da gen. Sinds juli vorig jaar heeft communisti sche partij meer dan 30.000 leden ge royeerd. Haags comité wil Reynaertstoet op koninginnedag '82 HULST - De Reynaertslichting uit Hulst is benaderd om met de volle dige stoet mee te doen aan de vie ring van koninginnedag in Den Haag in 1982. Het Algemeen Haags Comité (AHC) dat de viering zal organiseren, heeft de stichting verzocht de mogelijkheden te on derzoeken om de stoet zoals die in september vorig jaar door Hulst trok, in zijn geheel over te brengen naar Den Haag. Volgens een eerste, zeer voorlopige schatting van de stichting, zal met een dergelijke operatie al gauw 100.000 gulden gemoeid zijn. Voorzitter Jaap Stolte van de Rey- naertstichting vertelde dinsdag desgevraagd dat men in Hulst bij zonder vereerd is met de uitnodi ging uit Den Haag. Men beschouwt de uitnodiging als een ware uitda ging. waarvan echter wel de conse quenties tevoren zeer goed overwo gen zullen worden voordat die wordt aangenomen. In een oriënterend gesprek met het AHC heeft de Reynaertstichttng af gesproken te zullen onderzoeken of er in Hulst belangstelling voor de uitnodiging bestaat. Het bestuur zou namelijk graag met dezelfde mensen aan het werk gaan. die vo rig jaar de Reynaertstoet mede hebben gerealiseerd. Dat betekent bijvoorbeeld dat graag weer een be roep gedaan zou worden op de Vlaamse regisseur Jaak van der Helst, omdat de samenwerking met hem buitengewoon goed Is be vallen Ook de leverancier van de benodigde geluidsapparatuur was afkomstig uit Vlaanderen Een an der struikelblok zou kunnen zijn dat de buurtverenigingen en carna- valseomite's. die de wagens moe ten bouwen, daar geen zin in heb ben omdat koninginnedag niet zo lang na carnaval valt Volgens Stol te zijn er op die manier talloze ha ken en ogen op te noemen, hinder nissen die moeten worden geno men alvorens men definitief ja zegt op de uitnodiging van het AHC Dat AHC moet zelf nog bekijken of men de benodigde financiën bij el kaar kan krijgen. „Ik acht de kans dat het idee doorgaat niet zo heel erg groot, maar we zijn wel graag bereid om serieus aan het plan te werkenaldus Ja&p Stolte Taiwan-order DF KAMER WIL WERKGELEGENHEIDSDEBAT i Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - De Tweede Kamer zal uiterlijk over twee weken een debat over de snel stijgende werkloosheid houden. Ook de groeiende overheidste korten zullen daarbij aan de orde ko men. Door het debat zal de behande ling van de begrotingen van economi sche zaken en financiën vermoedelijk enkele weken worden uitgesteld. Het werkgclegenheldsdebal is dinsdag aangevraagd door PvdA-woordvoerder Van der Hek. Hij vindt dat tijdens het debat vooral gesproken moet worden over de groeiende tekorten bij de over heid Daarom moeten aan de orde ko men de brieven van minister Van der Stee ifinancien» over het bevriezen van de uitgaven van de departemënten van eind december en de brief van afgelo pen maandag over het financieringste kort Ook over de brief van de president van De Nederlandsche Bank. dr. Zijl stra. moet gedebatteerd worden Bezuinigen Ook de overheid zal zuinig aan moeten doen om de problemen het hoofd te bie den Premier Van Agt kondigde vrijdag al de vorming aan van werkgroepen van arpbtenaren die moeten onderzoeken waar nog mogelijkheden tot verlaging van bepaalde overheidsuitgaven liggen of'welke uitgaven helemaal niet meer moeten worden gedaan Daarbij gaat het om een inventarisatie waarvan bij de kabinetsformatie ina de verkiezin gen van men en door het nieuwe kabi net gebruik kan worden gemaakt. Van de dan geldende omstandigheden en de politieke opvattingen van een volgend Kabinet zal het afhangen in hoeverre van deze bezuinigingsmogelijkhedcn gebruik zal worden gemaakt De Kamer zal verder aangeven op wel ke wijze de motie-Van Houwellngen CDA) inzake de aardgasbaten moet worden uitgevoerd In deze uitspraak heeft de Kamer er bij de regering op aangedrongen de winsten, die de olie maatschappijen op de kleine aardgas velden maken, af te romen De op brengst moet bestemd worden voor werkgelegenheidsprojecten Verder wil Van der Hek praten over de uitvoering van het arbeidsplaatsen plan van minister Albeda isociale za ken i en van een CDA-motie over de fi nanciering van de export. Centraal in hel debat zal echter de toegenomen werkloosheid staan. Werklozen Inmiddels zijn er ruim 325.000 werklo zen. ruim 100.000 meer dan een jaar ge leden. l il een deze week uitgelekt rap port van het Centraal Planbureau bleek dinsdag dat de werkloosheid in de komende Jaren nog verder zal stij gen. Het rapport van het CPB voorspelt 400 000 werklozen in 1985 bij een loon matiging van vier procent per jaar ge durende vier jaar Bij een geringere ma tiging 'vier keer 2 procenti zou de werk loosheid in 1985 zelfs ruim 475 000 be dragen Reactie De werknemersorganisatie FNV vindt dat alles moet worden gedaan om het met de werkloosheid niet zo ver te la ten komen als door het Planbureau wordt voorspeld. „Er is een algemene inspanning nodig om de economische groei te stimuleren en een beleid te voeren dat leidt lot verbetering en ver deling van de werkgelegenheid. Maar de werknemers moeten zeggenschap krijgen over de richting en resultaten van deze inspanningen." ..In de komende jaren is een nieuw be leid nodig. Dat is de opgave van een nieuwe regering De FNV zal binnen en kele maanden zelf een mlddellange-ler- mijnprogram publiceren, waarin de contouren van een samenhangend be leid op het terrein van investeringen, werkgelegenheid, zeggenschap en inko mensverhoudingen gepresenteerd wor den." Het Chlstelijk Nederlands Vakverbond ziet in de jongste CPB-prognoses een extra waarschuwing dat een beleid no dig is dat investeringen aanmoedigt". Dat kan volgens het CNV onder meer gebeuren door het instellen van een (uit de extra opbrengst van het aardgas te vullen) werkgelegenheidsfonds waar om het verbond al verscheidene keren heeft gevraagd ..Het fonds maakt het mogelijk om met medewerking van de werknemers een agressief sociaal-eco nomisch beleid te voeren dat gericht is op het scheppen van nieuwe projecten. Het geeft bovendien de gelegenheid om de noodzakelijke matiging zichtbaar te vertalen in arbeidsplaatsen" Het CNV wil voorkomen dat de koppe ling die er nu bestaat tussen de (stij ging van del lonen cn de sociale uitke ringen. wordt losgelaten. meerderheid van de 'tweede kamer wijst de korte-termjjn-politiek van het kabinet-Van Agt bij de omstreden Taiwan-order - gericht op een stuk werkgele genheid nu - van de hand. Derhalve geen duikboten voor Taiwan als het aan de Kamer ligt. die anderhalve maand geleden vóór levering was (76- 74). maar die gisteren met toch nog een onverwacht grote meerderheid (77-70) zich tegen levering uitsprak. De in een lange reeks van jaren opgebouwde goe de relatie met Communistisch China - een potentieel grote handelspartner op langere termijn - weegt zwaarder dan een eenmalige levering van twee duik boten. hoezeer die in de komende jaren voor de broodnodige werkgelegenheid kunnen zorgen bij het Rljn-Schelde- Verolmeconcern. Méér CDA-leden dan aanvankelijk werd verwacht stemden gisteren vooreen motie-Brinkhorst, die zich uitsprak tegen levering De bal is nu weer teruggespeeld naar het kabi net. dat het er enkele maanden voor de algemene verkiezingen nog knap moei lijk mee heeft. Natuurlijk hoeft het ka binet zich niet aan de Kamer-uitspraak te houden Niet de Kamer, maar het ka binet geeft de export-vergunning af. Formeel en materieel kan het kabinet die beslissing nemen, die het meent te moeten nemen. Blijft het kabinet bij zijn standpunt - op juridische gronden kan de regering niet op haar beslissing terugkomen, heeft Van Agt vorige week al laten weten - dan komt het onvermij delijk in botsing met de Kamer, Enkele maanden voor de algemene verkiezin gen wordt de regering dan ongetwijfeld geconfronteerd met een motie van wan trouwen. die mits gesteund door de gis teren vóór de motie-Brinkhorst stem mende CDA-ers de vroegtijdige val van de regering-Van Agt zou kunnen Inlui den Niemand echter m politiek Den Haag. die daarin gelooft. Trouwens een aantal CDA tegenstemmers heeft met een duidelijk gemaakt, dat zij welis waar tegen de levering van duikboten zijn, maar dat dit niet automatisch in houdt, dat zy in een volgende fase een motie van wantrouwen tegen de rege ring zullen steunen. In dat opzicht is het kabinet-Van Agt vrij in zijn handelen. Het gaat er - politiek gezien - slechts om hoe standvastig de ploeg-Van Agt is. Dim Het snoeimes in Amerika's hulp De aankondiging vanuit Washington dat de Verenigde Staten drastisch het mes willen zetten in de ontwikke lingshulp aan de derde wereld heeft bij zonder felle reacties uitgelokt. Neder land, optredend als voorzitter van de Europese Gemeenschap in de eerste zes maanden van 1981heeft namens de EG al zijn ernstige bezorgdheid uitgespro ken over de voorgenomen besnoeiin gen Hoewel er nadien binnen de rege ringsploeg van Reagan enig verschil van mening schijnt te zijn ontstaan over de omvang van de vrij hardhandi ge bezuinigingen is wel duidelijk dat er een politieke wending op komst Is in het buitenlandse hulpprogramma van de Verenigde Staten. Alleen landen die voor de VS van strategisch belang zijn blijven buiten de korting op de hulp: Egypte. Israël, Turkije en de landen in de Caralbische invloedssfeer In de filo- soflfe van de nieuwe Amerikaanse be grotingsdirecteur David Stockman komt de hulp via internationale instel lingen zoals de Wereldbank (die goed kope leningen aan de derde wereld ver schaft) vooral terecht bij landen waar de Amerikaanse belangen niet zo hoog staan genoteerd Het is te hopen dat de nieuwe Ameri kaanse president nog tijdig tot het besef komt dat hulp aan de derde we reld. die uitsluitend op machtspolitieke overwegingen is gebaseerd, in wezen bijzonder aanvechtbare hulp is. De praktijk zal namelijk leren dat juist de armste landen regelrecht de dupe wor den van een dergelijke wending in be leid. En dat heeft weer direct als effect dat de tegenstellingen in landen waar vele miljoenen op of eigenlijk net bene den het bestaansminimum leven, er al leen nog maar groter op worden. Hon ger en machteloosheid zullen nog ern stiger toeslaan dan al het geval was. Spanningen en politiek verzet lopen on vermijdelijk op En het gevolg zou wel eens kunnen zijn dat vrede en veilig heid ernstiger dan ooit in de gevarenzo ne komen. De economische malaise ln de wereld heeft de laatste jaren al een verscherpte invloed gehad op de levensomstandig heden m tal van ontwikkelingslanden. De sterk gestegen olieprijzen maakten er moeizaam op gang gebrachte verbe teringen vaak weer ongedaan, Boven dien bestaat er al een opvallende onge lijkheid in 'behandeling' van ontwikke lingslanden: oude koloniale banden zijn nogal eens de basis voor hulppro gramma's. Begin deze week heeft de tweede kamer nog eens vastgesteld dat zelfs binnen een invloedrijk econo misch blok als de Europese Gemeen schap een werkelijk ontwikkelingsbe leid ontbreekt. Het gevaar bestaat dat. nu landen als Spaixje. Portugal en Grie kenland tot de gemeenschap toetreden dit wel eens ten koste van een aantal ontwikkelingslanden zou kunnen gaan. Wanneer de VS ln dit gevoelige proces botte maatregelen nemen zijn de gevol gen voor de derde wereld en mogelijk ook voor het westen niet te overzien. vrtM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1