PROVIN» CIALE ZEEUWSE COURANT Financieringstekort overheid 15,3 miljard China doet beroep op tweede kamer Mogelijk korvetorder van Maleisië en Filippijnen Gevechten in Hamburg PECHVOGELS ORDER TAIWAN ONAANVAARDBAAR tamse bv sinds 1881 VAN DER STEE: INGRIJPEND BEZUINIGEN Daders van diefstal uit apotheek in Zierikzee bewusteloos aangetroffen Bank in Breda opgelicht THAISE KAARTEN LIGGEN NOG OPEN UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 224e jaargang no. 28 Dinsdag 3 februari 1981 Zuid westerstorm Zioaar bewolkt en regen Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den I Zuidwesterstorm. LONDEN - Met bedrukte gezichten keerden David Pearl en zijn vriendin Amanda maandag terug op de Londense luchthaven Heath rou\ Zij moesten hun droomvakantie In Amerika opgeven nadat zij in Los Angeles waren beroofd Tot overmaat van ramp ging een dief er op Heathrow met Aman da's handtas vandoor. De tas bevatte hun laatste geld Urbunus van Anus drt)ft volgaarne de spot met alles en Iedereen OoK zijn eigen landgenoten ontziet htj daarbij niet Urbanus zelf gaat weinig gebukt onder het Belgenschap 'Mijn soort hu mor ls vooral lachen melde meest wre de en droevige dingen PAGINA 15 mammoet De super- of mammoet tankers lijken hun langste lijd te hebben gehad Deze reusachtige schepen leveren steeds meer verhezen op Het tijdperk van schepen van meer dan 300.000 ton lijkt definitief voorbij Ook de tankers van 200 000 ton zullen waarschijnlijk bin nen enkele Jaren uit de vaart worden genomen Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 14. Financien: 15. tVan onze parlementaire redactie) DEN' HAAG - Het financieringstekort van het Rijk over 1980 is 600 miljoen gulden groter dan de meest pessimisti sche voorspellingen uit de Miljoenen nota 1981. Verdere ingrijpende bezui nigingen zijn nodig om te voorkomen dat het ook in 1981 ver hoven de ramin gen uit de Miljoenennota uitkomt. In een notitie aan de Tweede Kamer rekent minister Van der Stee (finan ciën) voor dat het tekort van het Rijk over vorig jaar 15,3 miljard gulden is; dat is 5.25 procent van het nationaal inkomen, lil de Miljoenennota was 5 procent 114,7 miljardi geraamd. Daar komt nu echter een sterke stijging van het tekort van de lagere overheden i provincies en gemeenten bij In de Mil joenennota was voor deze lagere over heden een tekort van 1 procent ge raamd. Dat is echter 1.5 procent gewor den. of 4,3 miljard gulden. Daarmee komt het totale financieringstekort van de overheid op 6.75 procent samen 19.6 miljard gulden In 1979 was dat nog 15.1 miljard De verslechtering met 600 miljoen komt. vooral door het achterblijven van 'de belasting-inkomsten (totaal 1.7 mil jard minden. Daartegenover staan be zuinigingen op de rijksbegroting van 800 miljoen en op de uitkering van In vesteringspremies met 200 miljoen. Minder gekocht Van de 1,7 miljard wordt 800 miljoen veroorzaakt door tegenvallende belas tinginkomsten uit de (lagere) verko pen van personenauto's, benzine, rook artikelen en onroerend goed. Een te kort van 900 miljoen is ontstaan door een versnelling in de administratieve procedures voor de loonbelasting Minister Van der Stee verwacht met dat de tegenvallende belastinginkomsten cut jaar kunnen worden ingehaald De verslechtering met 1.7 miljard werkt dus ook in 1981 door Bovendien zullen de rentelasten dit jaar nog eens 100 mil joen hoger uitvallen Dit jaar zal voorts - door hogere werk loosheidsuitkeringen - het .begro tingsbeeld'' nog verder verslechteren schrijft de minister Ook kosten de maatregelen uit het arbeidsvoorwaar denpakket ilastenverlichting en extra- uitgaven» de schatkist dit jaar nog 900 miljoen gulden Om de gevolgen van deze verslechte ring van het financieringstekort voor 1981 op te kunnen vangen, zal. zo schrijft Van der Stee. een ingrijpende bezuinigingsoperatie nodig zijn Voor uitlopend daarop heeft het kabinet ai eerder besloten een uitgavenplafond voor de ministeries in te stellen. Con crete bezuinigingsmaatregelen zullen voor 1 maart aan de Tweede Kamer worden voorgesteld. Beperking De regering heeft het scheppen van nieuw geld beperkt kunnen houden tot een bedrag van 1.9 miljard gulden Ne gen openbare staatsleningen brachten 7,4 miljard gulden op; 80 procent meer dan in 1979. Ernstig noemt Van der Stee de geldschepplng door de lagere over heden: die ls opgelopen tot bijna 2 mil jard gulden. Daarom zal De Nederland- sche Bank de kredietmogelijkheden voor de provincies en gemeenten per 1 maart gaan beperken. De ontwikkeling van het financie ringstekort van Rijk en lagere overlie den sinds najaar 1979 ziet er nu als volgt uit (in procenten); Rijk I.age overheid Begroting 1980 -4 -1 Ombuigingsnota '80 -4.75 -I Voorjaarsnota '80 -1.75 -1 Miljoenennota '81 -5 -1 Eindresultaat '80 -5,25 -1,50 wreed boycot Binnen het gemeentepolitiekorps van Middelburg ls de afgelopen week een bnef verspreid waarin de leden van het korps worden opgeroepen het komen de afscheid van commissaris dr D van Oo(jen te 'boycotten' Het 'Comité Boycot Afscheid' stelt ln die brief dat de vertrekkende commissaris ln zijn Middelburgse periode onvoldoende heeft gefunctioneerd op een aantal punten PAGINA 3 centra Minister Van Trier heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de regering heeft gekozen voor een gespreide ves tiging van het micro-electronlcacen- trum Er komen kleine centra in Delft. Eindhoven en Twente. De regering is van mening dat het centrum ook on derzoek zou moeten verrichten naar de mogelijkheden om de mlcro-elec- tronlca in het bedrijfsleven toe te pas sen en dat het zelfs nieuwe systemen zou kunnen ontwikkelen PAGINA 9 gelijk Er moet een fonds voor gelijke behan deling van mannen en vrouwen k<> men Daaruit moeten de kosten van verloren gelukheidsgeschillen kunnen worden betaald De emancipatiecom missie is voorts van mening dat er een allesomvattende wet tegen seksedls- moet komen. PAGINA 13 bondscoach De trainers- en spelersorganisatie wil len dat een Nederlander wordt aange steld als opvolger van Jan Zwartkruis als bondscoach De KNVB heeft In middels Feyenoord-tralner Vaclav Je- zek gepolst voor de functie van Oranje- coach PAGINA 14 als gevolg van een onderzoek dat de Bangkok, volkomen is gewijzigd ten Thailandse regering heeft ingesteld gunste van Nederland. naar de praktijken van de Italianen in De kaarten liggen nog helemaal open. DEEL ONTVREEMDE VERDOVENDE MIDDELEN IS NOG ZOEK t Van ome correspondent i JAKARTA - Maleisië en de Filippijnen hebben serieuze belangstelling om in Nederland korvetten te laten bouwen. Dat is maandag bekendgemaakt door de vertegenwoordiger in Indonesië van Rijn-Schelde-Verolme, schout bij nacht b.d. Krijger, die volgende week naar Kocala Loempoer vertrekt om verder over de transactie te gaan pra ten. De heer Krijger kon nog niet zeggen hoe veel korvetten de beide landen eventu eel zouden wilen bestellen in Neder land. Het gaat hier om hetzelfde type korvetten dat de Rotterdame RSV-werf aan de Indonesische marine heeft gele verd. Met de Filippijnse autoriteiten zijn onderhandelingen gaande, zo ver klaarde staatssecretaris Beijen voorex portbevordering. Beijen kon op een persconferentie ter gelegenheid van de aankomst van Hol land Expo II. de varende Nederlandse handelsexpositie. In de haven van Tan- jung Priok bij Jakarta, nog weinig zeg gen over berichten dat Indonesië van plan is onderzeeboten in Nederland te bestellen Hij kon wel meedelen dat er van Indonesische zijde grote belang stelling is om bij Nederlandse firma's radarapparatuur te bestellen. Smeergeld Staatssecretaris Beijen verklaarde te leurgesteld te zijn dat Thailand afge zien heeft van de bestelling van kor vetten voor zijn marine. De Italiaanse ambassade in Bangkok zou Nederland door smeergelden de order afhandig hebben gemaakt. RSV-vertegenwoor- diger Krijger zei echter dat de zaak nu ZIERIKZEE - De rijkspolitie te Zierik zee heeft in de loop van maandag de veiyioedelijke daders aangehouden van pen inbraak in de voorgaande nacht in een apotheek aan de Dam te Zierikzee. waarbij een groot aantal pijnstillende en slaapverwekkende middelen werd ontvreemd. De politie trof de twee jongemannen, de 28-jarige P. E. Z. uit Rotterdam en de 23-jarige R. R. K. uit Zierikzee. in bewusteloze toe stand aan op een adres in Zierikzee. Maandagavond waren zij nog buiten kennis, zodat de politie hen nog niet heeft kunnen verhoren. In de onmiddellijke nabijheid van het tweetal, dat volgens de politie 'naar el ders' is overgebracht, vond men een plastic zak. waarin een groot gedeelte van de gestolen geneesmiddelen, zoals amfetamine, morfine en methadon, zat Een deel van de ontvreemde tabletten wordt echter nog vermist, zo'n 900 stuks, waarvan de politie vreest dat ze in verkeerde handen zijn gekomen. On deskundig gebruik kan levensgevaar lijk zijn. De diefstal in de apotheek werd ge pleegd in de nacht van zondag op maandag omstreeks half twee. Kort na de inbraak was de politie ter plaatse, dankzij een buurtbewoner die glasge rinkel had gehoord en de meldkamer belde De daders waren toen echter al verdwenen. BIJ onderzoek in de apo theek bleek de zogenaamde gifkast te zijn opengebroken De zich daann be vindende middelen waren voor een groot gedeelte verdwenen Gezien het grote gevaar dat bij ondes kundig gebruik van de nog niet terug gevonden tabletten uitgaat, doet de rijkspolitie een dringend beroep op een ieder om bij vermoedens van eventueel gebruik of bezit van deze middelen hier van onmiddellijk de rijkspolitie te Zie rikzee (telefoon 01110-4055» of de meld kamer van de rijkspolitie te Middelburg (telefoon 01180-28080i in kennis te stel len zo verklaarde hij De order is nog niet definitief toegekend aan Italië Volgen de week vertrekt de heer Krijger naar Thailand om over de zaak te gaan pra ten De Holland-expo heeft al verscheidene havens ln Azië aangedaan. In Indonesië werd de varende tentoonstelling offi cieel geopend door vice-president Adam Malik In een interview verklaar de hij bewondering te hebben voor de Nederlandse technologische kennis, die Indonesië goed kan gebruiken Minister van handel Radius Prawiro verklaarde desgevraagd dat Neder land en een aantal andere EG-landen op bepaalde gebieden toch ver achter liggen bij Japan. Maar, zo zei hij. de Nederlandse zakenlieden zijn „ge traind om te concurreren". Nederland is naast West-Dultsland nog altijd de belangrijkste handelspartner van In donesië. BREDA (ANP) - De Bredase politie heeft maandag de 37-jarige directeur van een assurantiekantoor P.B. aange houden op verdenking van oplichting en valsheid in geschrifte. Hij zou de Nederlandse Middenstandsbank in Breda voor ruim achthonderdduizend gulden hebben opgelichL Volgens de politie heeft hij enkele tien tallen contracten vooraen van oryuiste gegevens, waarmee hij het geld kon los krijgen B. zou dit gedaan hebben m de eerste helft van 1980. In het belang van het onderzoek wil de politie nog geen nadere bijzonderheden bekendmaken. DEN HAAG (ANP) - De Chinese ambassade in Den Haag heeft op de tweede kamer een beroep gedaan niet mee te werken aan de voorgenomen levering van twee duikboten aan Taiwan. In een verklaring van de Chinese ambassade wordt levering van de duikboten voor de Chinese regering 'absoluut onaanvaardbaar' genoemd. De Chinese regering stelt zich op het standpunt, dat er geen wapens behoren te worden geleverd aan Taiwan. „Op dit punt kan zij geen enkele concessie doen", aldus de verklaring, maandagmiddag uitgegeven. Daarin wordt er op gewezen, dat de enige manier om de crisis op te lossen het annuleren van de voorgenomen levering is. „De eerste stap daartoe is dat de tweede kamer het besluit van de regering afwijst", aldus de verklaring. diplomatieke relaties onderhoudt met China, officiële contacten legt met Tai wan. Taiwan is een onscheidbaar ge deelte van het heilige Chinese moeder land. wij zijn daarom ook felle tegen standers van ieder land dat wapens ver koopt aan Taiwan Normen Een beroep op de moeilijke economi sche omstandigheden in Nederland wijst de commentator van de hand. „Als een land zomaar bereid is de nor men aan le tasten waarop internatio nale relaties zijn gebaseerd en de soe vereiniteit van andere landen in twij fel trekt omdat haar eigen economie in moeilijkheden verkeert, dan is het ir relevant geworden te praten over in ternationale overeenkomsten en nor- De Nederlandse regering aarzelt niet vriendelijke relaties meteen ander land te ondermijnen om een tijdelijk voor deel te behalen, terwijl de Chinese rege ring en het Chinese volk ziln doorge- Premier Sun Yan-Suan van Taiwan heeft maandag de hoop uitgesproken dat de Nederlandse regering haar ver plichtingen zal nakomen en ondanks de protesten van Peking de vergunning voor de levering van twee duikboten zal handhaven. Op een bijeenkomst met de buitenlandse pers ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar zei Sun dat Pe king langs allerlei wegen probeert an dere landen te weerhouden van handel met Taiwan. „Het communistisch be wind heeft buitenlandse regeringen ge vraagd geen schepen van Taiwan toe te laten in hun havens en de banken geen krediet te laten verlenen voor transac ties met Taiwan, terwyl tevens druk wordt uitgeoefend op buitenlandse re geringen om geen wapens aan Taiwan te leveren Waardigheid ,J)e opvattingen van de Chinese rege ring ten opzichte van Taiwan zijn on veranderlijk. Zij zal dan ook nooit toe staan dat de waardigheid van haar volk wordt aangetast. Iedereen die denkt dat de Chinese regering zal gaan onderhandelen over principekwesties begaat een blunder". Dit zegt een commentator in het Chine se Volksdagblad ln een verhaal over de voorgenomen levering door Nederland van twee conventionele duikboten aan Taiwan. De commentator prijst de Chi nese aankondiging van bilaterale on derhandelingen om de diplomatieke re laties tussen de volksrepubliek en Ne derland terug te brengen tot een lager niveau. „Een dergelijke actie is essen tieel voor het veiligstellen van nationa le soevereiniteit en waardigheid en voor het hooghouden van de basis-normen die de verhouding tussen de staten on derling regelen". De voorgenomen leverantie door Ne derland zou een aantasting zijn van de principes in het gezamenlijke Chinees- Nederlands communiqué van 1972 waarin de betrekkingen tussen beide landen werden verstevigd „China zal nooit tolereren dat een land dat formele gaan met het op prijs stellen van zulke relaties. De bijziendheid van de Neder landse politiek toont een gebrek aan in zicht aan in de situatie van de wereld Bovendien is het in tegenspraak met de fundamentele belangen van het Neder landse volk", aldus de commentator Verontrusting Exporterende wetenschappelijke boe kenuitgevers zijn ernstig verontrust over het door de regering gevoerde be leid ten aanzien van China Zij vrezen dat de met veel moeite en kosten opge bouwde banden met de volksrepubliek teniet gedaan zullen worden als de rege ring niet snel alles in het werk stelt de handelsrelatie met dit land te herstel len. In een telex aan de fractievoorzitters van de regeringspartijen en de PvdA en D'66 gaven de uitgevers - verenigd in de 'Export Council' van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond - maandag uiting aan hun ongenoegen over de spanningen die zijn opgetreden tussen Nederland en China De levering van duikboten aan Taiwan heeft ook tot gevolg, dat de toekomst mogelijkheden van de meer dan hon derd studenten Chinees in Leiden ver loren gaan. Volgens de studentenver eniging Sinologie is de kans groot dat zij regelrecht de ww in gaan. HAMBURG - Een demonstratie tegen de kerncentrale in Brokdorf leverde in Hamburg felle st raatgevechten op Een agent in burger wordt door drie demonstranten in de tang genomen. BETOGING TEGEN KERNCENTRALE HAMBURG (AFP) - In Hamburg is hel maandag tot lelie straatgevechten gekomen tussen de politie en tegenstan ders van kernenergie die demonstreerden tegen de bouw van een kerncentrale in Brokdorf in de deelstaat Sleeswijk- Holstein. Volgens de politie namen 12.000 mensen deel aan de demon stratie. die de Jusos - de jongerenbeweging van de Westduit- se socialistische partij (SPD) - had georganiseerd en waar voor geen toestemming was verleend. Er werden 29 arresta ties verricht. Drie politie-agenten werden gewond, van wie een ernstig. Heel wat winkelruiten sneuvelden De politie, die met stenen en vuurwerk werd bekogeld, trad volgens ooggetuigen hard op Intussen vergaderde de Hamburgse afdeling van de SPD over de vraag of Hamburg moet blijver, meebetalen aan de voltooiing van de kerncentrale ln Brokdorf. Die krijgt een vermogen van 1.300 megawatt en zal stroom leveren aan onder andere Hamburg De socialistische burgemeester van Hamburg, Hans-Ulrich Klose is tegen de steun, ofschoon dc regering in Bonn zich duidelijk voorstander van het gebruik van kernenergie heeft getoond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1