PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAKBOND IN POLEN BOEKT SUCCESSEN Van der Klaauw waarschuwt voor gevolgen verder isoleren Israël CDA-partijraad accepteert het abortus-voorstel Vredesoproep tot Peru en Ecuador ROTTERDAM CLAIMT SCHADEVERGOEDING Staking van dinsdag afgelast FRANKRIJK: GEEN MIRAGES NAAR IRAK Chinese boycot van de haven Baby verbrand in elektrische deken Eerst mist Eerst plaatselijk mist, later wolkenvel den, maar ook perioden met zon. Mid- dagtemperatuur omstreeks 7 graden Vrij krachtige zuidwesten wind 24e jaargang no. 27 laandag 2 februari 1981 Van onze correspondent! ARSCHAU - Onderhandelaars van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit hebben over in twee belangrijkste eisen, de vrije zaterdag en toegang tot de media, zondag een akkoord ireikt met de regering. Over de erkenning van een onafhankelijke boerenbond kon men echter et tot een vergelijk komen. coördinatiecommissie van Solidariteit heeft besloten de voor dinsdag aangekondigde staking m een uur af te gelasten. Aanstaande dinsdag is nu uitgeroepen tot een dag van propaganda voor 'lattelandssolidariteit". Alles wat Solidariteit en regering met elkaar hebben afgesproken, oet uiteindelijk door het parlement bekrachtigd worden. n woordvoerder van de coordinatle- mmissie zet zondag dat de commissie afzonderlijke bonden heeft aanbevo- op een nader te bepalen tijdstip een ;emene staking te organiseren ter on- rsteuning van de eis van de Poolse eren tot erkenning van hun bond. Dit nt komt opnieuw aan de orde bij de handeling van de eis van de boeren or het hooggerechtshof in Warschau 10 februari. ;t officiële Russische persagentschap iss beschuldigde zondag Solidariteit van een wig te willen drijven tussen Poolse boeren. De voornaamste ad- seur van vakbondsleider Lech Wale- Wiarda. verklaarde voor radio War- hau dat de bereikte overeenkomst ver afwykt van de oorspronkelijke ei- n van de vakcentrale, dat de leden rst moeten beslissen of ze ermee ak- iord gaan of niet. at de regering tijdens de onderhan- lingen heeft toegestaan, is het recht drie vrije zaterdagen per maand, n werkweek van 41.5 uur en een erkdag van niet meer dan 6 uur op terdagen. Ook bereikte Solidariteit n succes over de wet op de censuur et het verkrijgen van het recht op het binnenvaart Staatssecretaris SmiuKroes van ver keer en waterstaat zal de huidige rege ling van vrachtverdeling in de binnen vaart voorlopig niet. veranderen. Smit- Kroes wil de bedrijven een kans geven om een deel van het vervoer over het water zelf te regelen. Pas als blijkt dat die opzet ruet slaagt, zal de staatsse cretaris alle vracht via de beurs laten verdelen. PAGINA 9 schaakkampioen Na zijn overwinning bij de Jeugd Is Hel mut Cardon ook seniorenkampioen van Zeeland geworden De 17-jarige Sasse schaker versloeg zaterdag Mar tin Krijger uit Zierikzee en is daardoor onbereikbaar geworden voor zijn naas te concurrenten. strijd In een wedstrijd die meer met vechten dan met voetballen te maken had heeft Anderlecht Standard Luik met 1-0 verslagen Bij het toptrefTen in de competitie van onze zuiderburen wer den twee man van het veld gestuurd en kregen vier spelers een gele kaart PAGINA 11 degradatie De voetballers van Terneuzen zijn er niet In geslaagd voldoende afstand van de gevaarlijke laatste posities op de ranglijst te nemen Terneuzen wist het zondag tegen Baronie slechts moeizaam tot een gelijkspel te bren gen In een weinig indrukwekkend duel werd het 1-1. PAGINA 15 eindsprint Na een matig begin van de voetbal wedstrijd tegen Neo'25 greep Bruse Boys zaterdag op verrassende wijze de winst De ploeg uit Bruinisse werkte in de laatste tien minuten een 1-0 achter stand weg. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11.12,13,15 en 16. drukken van een weekblad dat in een oplage van 600.000 exemplaren zal ver schijnen, plus één uur zendtijd per week op radio en televisie. Solidariteit heeft bij de onderhandelin gen- duidelijk gemaakt dat zij niet van plan is uitsluitend een vakbondsblad uit te geven en de zendtijd alleen voor zichzelf te gebruiken. Het weekblad als mede de radio- en tv-programma's staan open voor iedereen die niet vla de officiële kanalen zijif stem kan laten ho- Stakingen De gesprekken met de regering en het bereiken van een gedeeltelijk resul taat heeft geen einde kunnen maken aan stakingen en prikacties over heel Polen. De boeren in Rzeszow in het PARIJS (ANP) - Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft zondag avond berichten uit Cyprus tegengesproken als zou Frankrijk nieuwe mirage- straaljagers hebben geleverd aan Irak. De met Irak gesloten contracten voorzien niet in nieuwe leveranties voor de komende weken, zo preciseert het ministerie. Zaterdag meldde de Franse radio dat een aantal vliegtuigen op Cyprus waren geland die de eersten zouden zijn van 50 Mirages die Frankrijk aan Irak zou leveren. Franse regeringswoordvoerders weigerden toen ieder commentaar De regering van Cyprus wilde slechts bevestigen dat er "zes militaire vliegtuigen' waren geland om bij te tanken. zuidwesten van Polen houden daar nog steeds openbare gebouwen bezet om dat de regering weigert een onofficiële onafhankelijke boerenbond te erken nen. Over het hele land, waaronder ook het gebied rond Bialystok langs de Russische grens, wordt gestaakt uit protest tegen de censuur en het niet ontslaan, wegzuiveren of vervolgen van corrupte ambtenaren en fabrieks- dlrecties. In Lodz demonstreerden 10.000 studen ten om hun eisen ingewilligd te krijgen. Arbeiders, studenten en boeren in dit deel van Polen hebben de oproep van Solidariteit genegeerd om de demon straties. stakingen en prikacties op te schorten tot na de onderhandelingen Solidariteit en de Poolse regeringstaan onder geweldige druk de bestaande si tuatie onder controle te krijgen. De an dere Warschaupact-landen houden op het ogenblik manoeuvres in Oost- Dultsland. Tsjechoslowaklje en Honga rije onder de veelzeggende naam ..Vriendschap 81". De nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, greep intussen zijn kans. In zijn ant woord op de gelukwens van zijn Russi sche collega Andrej Gromiko ter gele genheid van zijn benoeming tot minis ter van buitenlandse zaken stuurde hij een scherp antwoord terug waarin hij de Sowjet-Unie waarschuwde met zijn handen van Polen af te blijven. (Van onze parlementaire redactiei AMSTERDAM - De partijraad van het CDA heeft zaterdag met overgrote meerderheid haar instemming uitgesproken met het abortuswetsvoorstel van het kabinet-Van Agt. Deze opstelling van de ongeveer 500 afgevaardig den bleek bij de stemming over een voorstel van het kamerlid Van Leyen- horst om het verkiezingsprogramma op dit punt aan te scherpen. Vrijwel unaniem wees de partijraad dit voorstel van de hand. Deze uitspraak betekent dat in het CDA-programma geen artikel over abortus voorkomt. De opstellers hadden hier indertijd van afgezien omdat het kabinet met een „haal baar" compromis was gekomen. Van Leyenhorst, die in het debat vorig jaar tegen het wetsvoorstel stemde, wilde alsnog een verbod van het plegen van abortus in het programma opgenomen zien- De uitspraak van de partijraad heeft meer dan alleen historische betekenis, omdat het wetsvoorstel eind maart nog door de Eerste Ka mer behandeld wordt. Het besluit van zaterdag legt nu een zware druk op de CDA-senatoren. De fractieleider in de Eerste Kamer, prof Van Hulst, heeft al betwijfeld of alle CDA'ers het voorstel wel zul len steunen. Dc partijraad heeft het de pro grammacommissie en het hoofd bestuur zaterdag niet ai te moei lijk gemaakt. Op vrijwel alle pun ten steunden de aanwezigen in overgrote meerderheid de advie zen inzake het programma. Het sociaal-economisch beleid en de financiële verantwoording van het programma werden zonder verdere wijzigingen aanvaard. (Zie pagina 3) RUSSEN: CIA TERRORISTISCH MOSKOU (DPAyUPI) - De Sowjet-Unie heeft zondag zware beschuldigingen geuit aan het adres van de Amerikaan se geheime dienst CIA en 'regerings kringen in dc VS'. In een niet onderte kend artikel van het officiële persbu reau Tass wordt de CIA verantwoorde lijk gesteld voor het internationale terrorisme in de wereld. Tass antwoordt hiermee op beschuldi gingen van de Amerikaanse minister Haig als zou de Sowjet-Unie het cen trum van terrorisme zijn In een tien pagina's tellend berichtstelt Tass de Verenigde Staten verantwoor delijk voor de dood van de Italiaanse premier Aldo Moro. de omverwerping van het bewind van Salvador Allende in Chili, het geweld in El Salvador, de moord op de Kongolese leider Patrice Loemoemba, de moord op John en Ro bert Kennedy. Martin Luther King 'en andere deelnemers aan democratische en anti-oorlogsbewegingen'. Over beschuldigingen aan het adres van de Sowjet-Unie zegt Tass dat daar voor 'geen enkel bewijs' bestaat. Duizenden Amsterdammers hebben zaterdagmiddag gedemonstreerd te gen de dreigende sluiting van de auto- fabriek Ford en de scheepswerf ADM NSM in de hoofdstad. Onder leuzen als 'houd NSM en Ford open', 'Amsterdam eist werk' en 'Keert de aanval op de werkgelegenheid' trokken werknemers van Ford en ADM NSM alsmede van een groot aantal andere bedrijven van het Jonas Daniel Meijerplein naar de Dam. waar een slotbijeenkomst werd gehouden. Peruaanse soldaten springen in de buurt van de grens met Ecuador van hun tank om posities in te nemen. BRASILIA (AFPRTR) - De vier landen die de uitvoe ring van het in 1942 tussen Peru en Ecuador gesloten verdrag van Rio de Janeiro moeten waarborgen, heb ben zaterdag een vredesoproep gericht tot de twee sta ten die sinds vorige weck woensdag in een grensstrijd zijn gewikkeld. Het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte het bericht van de oproep zondag bekend, nadat de vier garanderende landen - de Verenigde Staten, Bra zilië. Argentinië en Chili - in Brasilia bijeen waren ge weest. In telegrammen aan de ministers van buitenland se zaken van de strijdende partijen drongen zij erop aan. dat deze in het openbaar bekendmaken dat zy onmid dellijk de vijandelijkheden zullen staken. President Belaunde Terry van Peru maakte zondag avond het einde van de noodtoestand bekend. Hiertoe. was, volgens hem. besloten na de overwinning van de Peruaanse troepen op Ecuador. Ecuador erkent het uit 1942 daterende akkoord van Rio niet, waardoor het grote stukken van het strategisch belangrijke gebied van de boven-Amazone kwijtraakte en ook geen toegang meer heeft tot deze stroom via zijn zijrivieren. Het omstreden gebied dat mogelijk rijk aan olie is. be staat grotendeels uil moeras en oerwoud. De strijd wordt voornamelijk geleverd op de hellingen van hetCondorgebergte waar de grens over bijna 80 km niet is aangegeven. Peru verklaarde vorige week tot militaire actie gedwon gen te zijn toen bleek dat Ecuador in stilte de drie buiten posten had bezet die Peru lange tijd geleden had ontr ruimd. i Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG- Burgemeester Andre van der Louw van Rotterdam zal de regering de rekening presenteren van een mogelijk Chinese boycot van de Rollcrdamse haven. Wanneer de Chinezen de haven gaan mijden uit protest tegen de levering van twee Nederlandse onderzeeboten aan Taiwan, kan dat Rotterdam Jaarlijks een miljoen gulden aan havengeld schelen. Van der Louw zei zaterdag dat het stadsbestuur serieus overweegt om de regering voor die inkomstenderving aansprakelijk te stellen ..Van Agt heeft gezegd dat alle gevolgen van de onder- zeebotenorder van tevoren zijn overwo gen. Dan moet de regering ook bereid zijn om Rotterdam tot een miljoen gul den per jaar schadeloos te stellen" Nog onzeker is hel, of dc Tweede Ka mer dinsdag in meerderheid zal stem men voor de motie van Brinkhorst (D'66l. waarin de regering wordt ge vraagd de inmiddels verleende export vergunning voor de onderzeeboten in te trekken. Dat hangt ervan af. of de CDA-fraclie dinsdag besluit om alsnog zelf met een motie te komen. Die CDA-motie zou de regering vragen om nog eens met, de Volksrepubliek RIYADH (ANP) - Minister Van der Klaauw heeft zaterdag in Riyadh zijn Saoedische collega, prins Saocd al Fei- sal, gewaarschuwd voor de gevolgen van het isoleren van Israël. Als de Isla mitische landen er in slagen om Israël uit de Verenigde Naties te stoten zal dit. afgezien van de gevolgen voor de volkerenorganisatie zelf. leiden tot een verharding die een oplossing van Het Midden-Oostenconflict niet ge makkelijker maakt. Prins Saoed al Feisal lichtte minister Van der Klaauw in over de resultaten van de conferentie die staats- en rege ringsleiders van 37 mohameddaanse landen en de PLO de afgelopen week in de Saoedische stad Taif hebben gehou den Een der conclusies van deze confe rentie is dat Israël uit de V.N. moet wor den gezet. Het officiële confercntiebeslut 'de ver klaring van Mekka', laat ln het midden of een 'djihad' wordt gevoerd ter 'bevrij ding' van Jeruzalem en de sinds 1967 bezette gebieden, of dat ook het grond gebied van Israël als bezet gebied wordt erkend Vooropstellend dat hij de tekst van de besluiten van Taif nog niet kende, sloot minister Van der Klaauw niet uit dat misschien 'de soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt opgediend'. De Saoedische minister stelde hier te genover dat Israël zich zelf Isoleert Het staat voor de keuze, óf doorgaan met het huidige beleid en zich zelf in een steeds groter isolement brengen, óf sa menwerken met de regio waarvan het deel uitmaakt. De mohammedaanse landen hebben nog geen besluit genomen over het tijd stip waarop zij Israel uit de V.N zullen proberen te stoten. Begrip Dc prins, die lange gesprekken voerde met minister Van der Klaauw, ver klaarde ook dat de Nederlandse opvat tingen over het Midden-Oostenconflict zijn veranderd. Uit de deelname aan IJNIFIL, de VN-vredesmacht in de Li banon, en het verplaatsen van de am bassade van Jeruzalem naar Tel Aviv. blijkt een 'beter begrip' van dc proble- Minister Van der Klaauw heeft zater dagavond zijn eendagsbezoek aan Sa- oedi-Arabie afgesloten met een diner bij prins Saoed el Feisal. waarbij ook de minister van planning, sheikh Hizam Nazer. de minister van handel dr Sulei man al-Suleim. en de minister van fi nanciën en nationale economie, sheikh Mohammed Aba el-Kheil, aanwezig wa ren. Minister Van der Klaauw. die als voor zitter van de ministerraad van de Euro pese Gemeenschap in gesprekken met Arabieren, Israeli's, en Amerikanen na gaat ln hoeverre een Europees initiatief kan bijdragen tot een algehele vre desregeling in het Midden-Oosten, gaf in het algemeen een uiteenzetting van de opvatting der Westeuropese landen Omdat hij tijdens dit bezoek meer als Nederlands minister dan als EG-voor- zitter optreedt, zal hij later nogmaals, uitsluitend als EG-voorzltter, naar Riyadh gaan In tegenstelling tot de sjeiks en minis ters van buitenlandse zaken van Koe weit en Qatar, Arabische landen die dr. Van der Klaauw kort na nieuw jaar be zocht. liet de Saoedische minister niet blijketi kritish te staan tegenover het Europese initiatief. I>e minister is in Saoedï-Arabië ook niet begroet met scherpe en kritische hoofdartikelen in de kranten, zoals in Koeweit. Minister Van der Klaauw ls zondag van uit Saoedi-Arabië in Algiers aangeko men voor een officieel bezoek van drie dagen De bewindsman werd op het vliegveld van Algiers verwelkomd door zijn Algerijnse ambtgenoot Mohamed Benyahia en door de Nederlandse am bassadeur. dr H. A H. Schouten. China en met Taiwan te gaan praten. Daarbij zou de levering van de onder zeeboten „bespreekbaar" moeten zijn. Wanneer de fractie van het CDA dins dag besluit om die motie niet in te die nen (en dat is waarschijnlijk), zullen naar verwachting twaalf CDA'ers de motie-Brinkhorst steunen Met de steun van die twaalf CDA-ka- merleden zal de motie-Brinkhorst op een meerderheid kunnen rekenen. De onderzeebootaffaire is de CDA'er ech ter geen politieke crisis waard. Wan neer de regering besluit de motie van Brinkhorst naast zich neer te leggen (ook dat is waarschijnlijk), dan zullen de dissidente CDA'ers een eventuele motie van afkeuring niet steunen. PERSONEEL VAN STUKGOEDBEDRIJF STEMT IN MET ZELFBESTUUR ROTTERDAM (ANP) - Het personeel van hel Rotterdamse stukgoedbedrijf Rotterdam Terminal (330 werkne mers) is zondag in overgrote meerder heid akkoord gegaan met het voorstel van de vervoersbonden FNV het be drijf binnenkort om te vormen tot een 'produkt-coóperatie'. Met deze vorm van arbeiderszelf bestuur kan het personeel het bedrijf overnemen nu de eigenaar, de rederij Incotrans, het van de hand wil doen. Minister van der Klaauw heeft zondag een kort gesprek gehad met zijn Egyptische ambtsgenoot Boutros Ghalt Van der Klaauw sprak met Ghah op het vlieg veld van Cairo. De Nederlandse minister lichtte Ghali in over het Europese vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. AMSTERDAM (ANP) - Het nog geen twee maanden oude meisje Zarah Handaoui uit Amsterdam is zondag overleden nadat de ouders het kind in een elektrische deken hadden gewikkeld om het te be schermen tegen de kou. De ouders hadden de baby pas thuisgekregen nadat het sinds de geboorte op 11 december vorig jaar in een couveuse ln het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam verbleef. De politie vermoedt dat er ln de elektrische deken een fout moet hebben gezeten, waardoor het kind is verbrand. Eon sportui trusting van Zentrosport, tilt olke sporter er ver boven uit!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1