PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMBTENARENBOND KWAAD OP WIEGEL Méér betalen voor overheidsdienst GROOT ka*Z<jr'n- ONTSLAG CLITEX 194 WERKNEMERS Veil lig aan VI lissingse wal Voorlopig akkoord Poolse arbeiders Extra korting op de salarissen r DECROENE BV Intocht in New York Droog hi de ochtend op veel plaatsen mist. 's middags opklaringen Matige zuid west emoind. Middagtemperatuur vijf graden 224e jaargang no. 26 Zaterdag 31 januari 1981 Automobielbedrijf •éoont nhuxküi n becty'jf «IITMI S-r «J60 t üoes Teie'oen OMOO-iM'O V (Van onze redactie economiei DEN HAAG - De ambtenarenbonden zijn woedend op minister Wiegel van binnenlandse zaken. Aanleiding hiertoe vormt een brief van de minister aan het Centraal Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, waarin hij salarisvoorstellen doet. Tot een van deze voostellen behoort amb tenaren met ingang van 1 januari 1982 vrijwillig vervroegd te laten uittreden op 62-jarige leeftijd. De minister heeft echter de woede van de bonden opgewekt door vast te houden aan een extra inlevering van 800 miljoen gulden door de ambtenaren. „Als hij ons gelijk zou hebben behan deld met de werkgevers in het bedrijfs leven zouden wij dat redelijk vinden. Maar door die extra korting gaan de ambtenaren er in vergelijking met de werknemers in dat particuliere bedrijfs leven er veel meer in koopkracht op achteruit", aldus een woordvoerder van de Christelijke Federatie van Over heidspersoneel. De Federatie AB VA-KABO wil de voor stellen eerst nog bestuderen, maar heeft geen goed woord voor de extra inlevering van 800 miljoen. De Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenareh (CMHA) is het niet eens met dejninister dat hij de ontwikeling van de koop kracht van ambtenaren baseert op be rekeningen van het Centraal Plan Bu reau. De CMHA zegt. dat het CPB her haaldelijk de plank heeft misgeslagen. De directie van de Ford-fabriek in het Belgische Genk heeft vrijdag beves tigd dat van maandag af de ongeveer negenduizend werknemers van dat be drijf voorlopig werkloos zullen zijn. Dat komt omdat de aanvoer van onderde len die men in het assemblagebedrijf te Genk gebruikt, is stilgevallen. Die on derdelen moeten komen uit de Ford-fa brieken te Dagenham in het Verenigd Koninkrijk. koude oorlog De Westdultse bondskanselier Helmut Schmidt HJkt zich te distantiëren van de nieuwe koude oorlog die de Ameri kaanse president Reagan tegen de Sowjet-Unie is begonnen Schmidt be nadrukte vrijdag dat hij de samenwer king met de Oosteuropese landen zal blijven onderstrepen, maar hij houdt wel vast aan de stationering van 572 nieuwe raketten in Europa als tegen wicht voor de Russische SS-20 raket. PAGINA 9 landbouw In de landbouw komen aanzienlijk meer bedrijfsongevallen voor dan in andere bedrijfstakken Dit gegeven werd de bezoekers van de studiemid dag voor boeren in Kapelle gisteren voorgehouden. Ir P de Putter, hoofd landbouwkundige dienst van het di rectoraat-generaal van de arbeid in Voorburg, verklaarde zijn gehoor een bedrijfsgeneeskundige dienst voor de landbouwarbeiders nodig te achten. De Putter hield een pleidooi voor een betere uitvoering van de arbeidsom standighedenwet in de landbouw. PAGINA 11 oeververbinding Provinciale staten zijn met grote meerderheid akkoord gegaan met af spraken tussen provincie en rijk als basis voor een definitieve overeen komst over de aanleg van een vaste oeververbinding over en onder de Wes- terschelde De gedachtenwisseling In de staten werd vrijdag beheerst door de onzekerheid over de ontwikkeling van het rentepercentage, die een door slaggevende rol speelt in de financie ring van het project PAGINA 13 drugmisbruik De commissie voor controle op het druggebruik heeft een bijzonder som ber rapport uitgebracht Het drugmis bruik in West-Europa heeft een hoog tepunt bereikt Het rapport noemt Pa kistan en Afghanistan ais belangrijk ste leveranciers van verdovende mid delen PAGINA 29 japanse auto 's De Bntse regering steunt de plannen van het Japanse autoconcern Nissan Motors voor de bouw van een fabriek in Groot-Britlanniè De Nederlandse overheid gaat dc invoer van Japanse auto's aan strengere regels onderwer pen. Nieuws uit Zeeland: 2. 5.7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 23 en 25. Radio en telvisie: 27. Financiën en economie: 29. Zaterdagkrant: 17, 18. 19 en 21. Bovendien vindt deze bij de MHP aan gesloten centrale het onaanvaardbaar, dat bovenop het natte vingerwerk van de minister nog eens extra kortingen volgens het bezuinigingsplan van de re gering, Bestek '81. worden toegepast „Het overheidspersoneel moet. bloe den". aldus de CMHA. Woensdag zullen de ambtenarenorga- nisaties de voorstellen met de minister bspreken. Wiegel hoopt dat de VUT-re- geling ertoe zal bijdragen, dat meer ambtenaren dan nu van de regeling ge bruik zullen gaan maken. Om dit te be vorderen, hadden de bonden gevraagd de uitkeringsbedragen voor de lagere- en middeninkomens te verhogen. Dit wordt door Wiegel geweigerd, omdat hij de regeling gelijk op met het be drijfsleven wil laten lopen. Wiegel zegt vast te blijven houden aan de extra korting op de stijging van de ambtenarensalarissen, omdat ambte naren enkele sociale premies niet beta len en de werknemers in het bedrijfsle ven per 1 januari van dit jaar een verho ging van de premiepercentages te slik ken hebben gekregen .Anders zouden de ambtenaren beter af zijn dan de werknemers in het particuliere bedrijfs leven". zegt Wiegel. Wel volgt de minis ter nu een kortingssysteem, dat de pen sioengrondslagen ongemoeid laat. De laatste weken hebben de ambtenaren bonden geageerd tegen een eerder plan van de minister, waardoor de pensioen- CLINGE - De directie van de textielfa briek Clitex in Clinge heeft bij het ge westelijk arbeidsbureau in Tcrneuzen collectief ontslag gemeld voor 194 van de ruim 300 werknemers. In het advies van de ondernemingsraad, die moge lijkheden zag om veel meer mensen aan het werk te houden, heeft de direc tie geen aanknopingspunten gevonden om af te wijken van het in december naar buiten gebrachte reorganisatie plan. Belangrijk onderdeel van het advies van de ondernemingsraad was het feit dat de aandelen van Clitex in handen zijn van de Franse familie Tiberghien. die ook in Frankrijk en Portugal ver schillende textielfabrieken bezit De vakbonden en de ondernemingsraad gaven toe dat Clitex een zelfstandige Nederlandse vennootschap is, maar zij willen Clitex niet los zien van wat zij noemen de groep Tiberghien. Volgens de ondernemingsraad zouden de tex- tielorders voor de groep moeten worden verdeeld over Clitex en de andere be drijven. waarmee volgens de onderne mingsraad een deel van het produktie- apparaat van Clitex gehandhaafd zou kunnen worden, te meer daar de pro- duktie van fantasiedoek. in tegenstel ling tot die van grauw doek. altijd winstgevend is geweest. In het antwoord geeft de directie aan (Slot zie pagina 2 kolom 2) grondslagen door de extra korting wel werden aangetast. Per 1 januari gaan volgens het voorstel van Wiegel de ambtenarensalarissen met 1 percent omhoog met een mini mum van 26 gulden per maand. Daar boven op komt een prijscompensatie van 0,8 percent met een minimum van 15,67 per maand. Hierop wordt dc Be stek-korting, afhankelijk van de hoog te van het salaris, oplopend van 0,3 tot 0,7 percent, toegepast.De vakantieuit kering zal 7,5 percent bedragen met een maximum van f5200. Het geld. dat de rijksoverheid door deze loonmaatregel voor ambtenaren in de zak houdt, is volgens Wiegel nodig om ook het financieel-economisch even wicht bij de overheid te herstellen. Hij wil niet ingaan op de wens van de amb tenarenbonden dit geld te besteden voor het scheppen van extra werk bij de overheid. Volgens de brief van Wiegel aan de bonden is de algemene loon maatregel in combinatie met lastenver lichting bedoeld om ook het bedrijfsle ven fmancieel-economlsch wat meer adem te geven. Evenals het bedrijfsleven denkt de mi nister ook aan de bevordering van deel tijdarbeid. Bovendien wil hij met de bonden bekijken hoe regelmatig over werk kan worden afgebouwd, waardoor ook meer vaste banen geschapen kun nen worden. Evenals de werkgeversorganisaties in het bedrijfsleven wil Wiegel als repre sentant van de overheid als grootste werkgever in ons land met de bonden wel praten over doorbreking van de 40-urige werkweek. De minister laat de bonden daarbij wel weten, dat ver korting van deze wekelijkse arbeids duur gepaard moet gaan met een even redige korting op het inkomen. NOORSE PREMIER AFGETREDEN OSLO (UPI DPA'AFPl- Premier Odvar Nordli van Noorwegen is vrijdag om gezondheidsredenen afgetreden. Dit betekent dat de sociaal-democratische minderheidsregering voor enkele maanden een nieuwe premier moet kiezen. In september worden er nieu we parlementsverkiezingen gehouden in Noorwegen. NEW YORK UPIRTRi - Naar schatting ruim twee miljoen Amerikanen hebben vrijdag bittere kou getrotseerd om de teruggekeerde Amerikaanse ex-gijzelaars een welkom te bereiden „USA, USA. USA roepende, onthaalden de zeer enthousiaste Newyorkers de ex-gijzelaars op de traditionele 'ticker-tape' uit woningen en gebouwen gegooide confetti en papiersnippers. In dc stoet auto's reed ook de burgemeester van New York City. Edward Koch. mee. Een ereplaats In zijn wagen had de Neicyorkse ex-gijzelaar Moorhead Kennedy Bij het gemeentehuis ging de rooms-katholieke aartsbisschop van New York. kardinaal Terence James Cooke. voor in gebed. Moorhead Kennedy voerde er het woord, alsook burgemeester Koch, die zei ..U bent weer waar u thuishoort. Vandaag behoort u New York City toe en behoort New York City u toe". INZET: VRIJE ZATERDAG WARSCHAU (ANP/DPA'AFP) - De Poolse vakbeweging en de regering hebben vrijdag een voorlopig akkoord bereikt over de kwestie van de vrije zaterdag. Dit is vrijdagavond in de Poolse hoofdstad vernomen. Met dit resultaat kan moge lijk een verscherping van de arbeidsonrust in hel land worden voorkomen. Tijdens een schorsing van de onderhan delingen verklaarde een afgevaardigde •an de nog steeds niet officieel erkende VLISSINGEN - Vier van de negen opvarenden van het Duitse schip EMS die door de Nederlandse kustvaarder Gretina Holwerda naar Vlissingen werden gebracht De EMS zonk in de nacht van donderdag op vrijdag voor de Zuidooslcngelse kust na een aanvaring met het Belgische schip Undine. Twee bemanningsleden van de EMS zijn vermoedelijk om het leven gekomen ten gevolge van de aanvaring boerenbond Solidariteit dat een 'soort van overeenkomst' over werktijdver korting was bereikt. De kwestie van de censuur op vakbondspublicaties en de toegang van de vakbeweging tot de massamedia zou naar zijn zeggen ech ter nog niet zijn opgelost. Ook het punt de registratie van zijn eigen boeren- vakbond zou later op de avond nog aan de orde moeten komen. Voor de conferentie reisde een afvaardi ging van Solidariteit die door haar lei ding was aangewezen met vakbondslei der Lech Walesa van de Zuidoost-Pool se stad Rzeszow naar Warschau Tot de afvaardigtng behoren ook enkele boe ren. Aan de onderhandelingen m War schau nam ook de Poolse eerste-mi nis ter Jozef Pinkowski deel. Ondanks twee oproepen van de leiding van Solidariteit aan hun regionale afde lingen. aan de regionale stakingsacties en slakingen een einde te maken, duur de de algemene staking in de streek van Bielsko-Biala in het zuidwesten van het land voort Het stakingscomlte ln Bielsko-Biala had vrijdagochtend vroeg ln een gehei- iVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Premier Van Agt ver wacht in de komende jaren een „inte ressante herleving van het profijtbe ginsel". Dat betekent dat de burgers wellicht meer zelf moeten gaan beta len voor door de overheid verrichte diensten. Van Agt zei dit vrijdag na'net wekelijk se kabinetsberaad. Ook lijkt een ver dere „privatisering" van overheids diensten onvermijdelijk. Als voor beeld gaf hij de Bondsrepubliek, waar de vuilophaaldiensten sinds kort niet meer door de overheid, maar door par ticuliere ondernemingen worden ver zorgd. Een dergelijke herziening van de uitga ven en taken van de overheid is drin gend nodig, betoogde de premier Bin nenkort start een zeer omvangrijke stu die-operatie. die tot doel heeft een in ventarisatie te maken van de bezuini- gingsmogelljkheden die er voor de over heid zijn. Een ambtelijke werkgroep moet daar toe een rapport opstellen, waarin alle mogelijkheden om op de uitgaven van de overheid te bezuinigen, worden aan gegeven. compleet met de consequen ties daarvan. Aan die inventarisatie wordt geen politiek oordeel verbonden, zei Van Agt nadrukkelijk „Het gaat om een klinische operatie zonder politieke lading". Het is de bedoeling dat het volgende kabinet, waarvoor deze inventarisatie bedoeld is. met deze stukken in de hand tot een verantwoorde bczuini- gingspolitiek kan komen. Dat kabinet zal uiteraard zelf uitmaken waar het wel en waar niet wil bezuinigen. „Het zal afhangen van de kleur van dat kabi net of het werk van de werkgroep ter zijde zal worden geschoven", aldus Van Agt. Dat bezuinigd zal moeten wordenstaat volgens Van Agt buiten kijf. Zelfs bij een groei van het nationaal inkomen van 1 procent, een nullijn voor de lonen, geen lastenverzwaringen en een stabie le werkloosheid zal in 1985 een bezuini ging van 16 miljard gulden nodig zijn Het kabinet heeft tot de inventarisatie besloten, omdat in het verleden dit en vorige kabinetten bij bezuinigingsope raties duidelijke scenario's misten vol gens welke bezuinigd kon worden Daardoor ontstonden bij die operaties ook steeds problemen rond dc verdeel sleutels, die door Van Agt „politiek wei mg te waarderen instrumenten" wer den genoemd. De oproepen van Solidariteit werden in de fabrieken in Rzeszow en omstre ken opgevolgd. Ook uit andere delen van Polen werd beëindiging van stakingen gemeld. Van de media in Polen kwamen waar schuwende commentaren, die de vak bond maar ook de regering berispten Zo werd in een radiocommentaar ge zegd dat de vakbonden bij de totstand koming van de akkoorden van Gdansk en Szczecin hadden beloofd, dat de door stakingen ontstane achterstan den zouden worden ingehaald. Maar de arbeidsproduktiviteit is alsmaar afge- Uit een vrijdag in Warschau gepubli ceerde officiële statistiek bleek, dat het nationaal inkomen vorig jaar met vier procent is gedaald. Binnen twee jaar is een daling van 6 procent opgetreden, aangezien het in 1979 al met twee pro cent was gedaald. De Poolse procureur-generaal heeft vrijdag gewaarschu wd voor strafrech telijke gevolgen bij inbreuken op het recht in dé huidige gespannen toe stand. Volgende week krijgt de Tweede Ka mer een brief van de regering waarin doel en opzet van de studie wordt be kendgemaakt De operatie zal worden geleld door de ministers Van Agt, Wie gel en Van der Stee en uitgevoerd door een ambtelijke werkgroep onder lei ding van de directeur-generaal voor de Rijksbegroting. Voor de situatie van dc overheidsuit gaven in 1981 heeft deze studie geen gevolgen meer. Over twee weken be gint het kabinet speciaal daarvoor met dc besprekingen van een cxlra-bezul- nigingsopcratie die dit jaar nog drie miljard gulden moet opleveren. Het statendebat van het leergeld fTTét debat in Zeelandssta Llten. gisteren, over het ak koord-Vaste Oeververbin ding Westerschelde (VOW), dat de provincie begin deze week met. het rijk bereikte, hield wat sfeer betreft zo'n beetje het midden tussen opgelegde tevredenheid en een hap in een zure appel. Het ging er om de netto-resultaten van die princi pe-overeenkomst in te schatten en te wegen. Dat de staten tegenover de nog al opgetogen stemming in het college van gs een kritisch gereserveerde hou ding innamen was heel verstandig. Im mers in de afgelopen tien jaar is rond om de voorbereidingen voor het VOW- projeet teveel gebeurd om nu van de ene op de andere dag te kunnen vast stellen dat er alle reden is om met de inhoud van het afsprakenpakket vro lijk carnaval te gaan vieren. Bovendien viel uit het debat duidelijk te proeven dat de staten moe beginnen te raken van een onderhandelingstactiek met het rijk. die erop neerkomt dat je tien keer moet toegeven en buigen om ver volgens één keer goed kwaad te mogen worden. Terecht zetten de staten ver volgens opvallende vraagtekens bij een aantal nieuwe onzekerheden, die ook dit akkoord bevat, en bonden ze het col lege van gs eraan bij de verdere ge sprekken met het rijk over het uiteinde lijke VOW-contract over een aantal punten volstrekte duidelijkheid te scheppen. De bezorgdheid van provinciale sta ten gold vooral de kwaliteit en ca paciteit van de veerdiensten op de Wes terschelde in de komende tienjaar. Wat daarmee wanneer in 1983 bijvoorbeeld zou blijken dat de bouw van de VOW niet kan doorgaan dan we! opnieuw moet worden uitgesteld omdat de ren testand voor het afsluiten van leningen te hoog is? In de onderhandelingen tus sen het college van gs en de bewindslie den van het kabinet-Van Agt, begin de ze week. was deze zaak niet aan de orde geweest. Toch is ze heel nauw met de bouw van de oeververbinding verwe ven. Zeeland heeft harde eisen aan 'Den Haag' gesteid: de vloot van de PSD be gint sterk te verouderen en zal moeten worden vernieuwd, de plannen voor nieuwe aanleginrichtingen bij het veer Vlissingen-Breskens zullen spoedig moeten worden uitgevoerd, er zal een personeelsuitbreiding op de diensLen) moeten komen; dit alles om verdere achteruitgang van de dienstverlening op de Westerscheldeveren te voorko men. In de loop van vorig Jaar beloofden gs van Zeeland dat zij voorlopig hun eis voor de bouw van een nieuwe iderdei dubbeldeksveerboot zouden inslikken wanneer in 1981 met de aanleg van de VOW zou kunnen worden begonnen. Het nu afgesloten akkoord spreekt van een start van de aanleg op zijn vroegst in hei voorjaar van 1981 De staten leg den gisteren in hun debat flink wat druk op het belang van de Westerschel deveren. omdat de beslissing over de VOW ook nu nog van die aard ls dat in het ongunstigste geval alsnog volledig moet worden teruggevallen op de veer diensten. Gs hielden vol dat hun aan spraken op verbetering van de veer diensten binnen het akkoord nog volle dig overeind staan Maar ze konden niet aangeven hoe 'Den Haag' in de nieuwe situatie op die claims reageert Van daar die begrijpelijke aandrang om op zo kort mogelijke termijn te weten hoe de vlag er wat deze zaak betreft bij- hangt Bijna roerend was het om te zien hoe het college van gs zich uitputte in superlatieven over de historische waar de van de deze week gesloten overeen komst tussen rijk en provincie en over de grote gebaren die het kabinet naar Zeeland had gemaakt waar het ging om een vermindering van de eigen bijdrage die in het VOW-project moet worden ge stoken Gedeputeerde Van den Bosse legde nog eens met zoveel woorden uit dat het in de onderhandelingen 'een kwestie van geven en nemen' was ge weest en dat er uiteraard een prijs voor de oeververbinding moet worden be taald Toch hangt het er maar van af. waarmee ln deze benadering vergeln- kingen worden getrokken Wie knkt naar de verwachte hoogte van Zeelands eigen inbreng vóórdat de minister van financien vorig najaar grote problemen begon te maken zal moeten vaststellen dat de provincie stevig heeft moeten 'inleveren'. Wie kijkt naar wat er is be reikt sinds de hoge eisen werden ge steld en de zaak in het parlement stevig onder druk is gezet zal tot de slotsom komen dat een mooi resultaat is be reikt. Het is een winstpunt dat provin ciale staten gisteren bij hun fiat aan het akkoord de nuchterheid hebben opge bracht om gs te manen ook ernstig re kening te houden met de mogelijkheid dat de bouw van de Vaste Oeververbln ding Westerschelde m de komende ja ren nog steeds kan afspringen. Endat er dus op twee sporen zal moeten worden gewerkt. De geschiedenis van de voor bereidingen van de VOW heeft namelijk al vele jaren en stevig wat leergeld gc kost. vdM Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag uit de bonthan del Dora van de Ven in de Heuvelstraat in Tilburg ongeveer honderd bontjas sen gestoten, die bij elkaar zo'n half mil joen gulden waard zijn Aan het herenkledingsbedrijfS Mui Ier B V te Groningen is vrijdagi'OOrlo pige surseance van betaling verteend. Hel bedrijf ls in financiële moeilijk in den geraakt, maar kan de verplichtin gen tegenover crediteuren, afnemers en het personeel 200 mensem nog nako men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1