IALE ZEEUWSE COURANT Spanning CDA over Taiwan-order blijft Poolse regering dreigt stakers Spaanse premier Suarez stapt op Geheimzinnigheid kerncontracten kan - voor een deel - verdwijnen ONRUST CHINA 1 WESTEN VERGUNNING NIET TERUGGENOMEN MAATREGELEN OP KOMST VERTROUWELIJKHEID INZET COMPROMIS Mist Veel bewolking en plaatselijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 5 gra den Tot matig toenemende zuidwes tenwind. L 224e jaargang no. 25 Vrijdag 30 januari 1981 MBNSWÜNB Goes V ts> (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De regering kan niet terugkomen op haar toezegging Rijn-Schelde-Verolme een exportvergunning te verlenen voor levering van twee onderzeeërs aan Taiwan. Die toezegging heeft rechtskracht en daar kan een eventueel afkeurend standpunt van de Tweede Kamer geen invloed op hebben. RSV zou, als de regering op haar besluit terug komt, naar de rechter kunnen stappen en grote kans hebben de zaak te winnen. Die boodschap had premier Van Agt donderdagavond voor de Tweede Ka mer, die voor de tweede keer in een maand over de omstreden Taiwan-or der debatteerde. Volgens Van Agt lag de situatie ook al zo toen de kwestie voor het eerst in het parlement ter spra ke kwam. Het kabinet had op 1 decem ber RSV al een brief geschreven waarin de exportvergunning werd toegezegd. Die uitspraak van de premier leidde tot opschudding in de Kamer: zowel CDA- fractieleider Lubbers als PvdA-woord voerder Van der Hek keurden af dat de regering op die manier geen enkele in vloed op het regeringsbeleid had kun nen uitoefenen. Lubbers in een felle reactie tot Van Agt: „U moet de suggestie terugnemen dat het parlement door voor het regerings besluit te stemmen, bijgedragen heeft aan het opwaarderen van een al geno men beslissing". Van Agt slikte daarop zijn woorden in. Hij meende echter dat er geen grond is om het besluit nu te herroepen. ..In de eerste plaats om onze geloofwaardigheid en betrouwbaarheid jegens het bedrijfsleven In het buiten land. En er zijn tussen nu en vorig jaar december geen wijzigingen m de om standigheden opgetreden, die de rege- schippers De binnenschippers eisen van staats secretaris Smit-Kroes van verkeer ei waterstaat dal zij haar beloften waai maakt Smit-Kroes krijgt een maand de tijd om een eisenpakket van de schippers in te willigen Niet voldoen aan deze wensen betekent volgens de schippers nieuwe acties. PAGINA 3 grensconflict De buurlanden Peru en Ecuador heb ben hun troepen In staat van paraat heid gebracht. De landen beschuldi gen elkaar er van een ernstige grens conflict te hebben veroorzaakt Het was gisteren nog niet duidelijk wat zich aan de grens van de belde landen heeft afgespeeld PAGINA 7 suikerwerk De Luteyn Sulkerwerkfabriek in Bres- kens blijft bestaan Een buitenlands hprtrlifTlpl nnff mntrplliif hpHpn vnnr Hp Ir PAGINA 13 roken De Stichting Volksgezondheid en Ro ken gaat in de komende maanden ac tie voeren om de roker en nlet-rokcr nader tot elkaar te brengen Een cam pagne onder het motto Wie rookt Is niet gezien' zal erop wijzen dat rokers meer rekening moeten gaan houden met nlet-rokers en dat beide groepen moeten trachten afspraken te maken over het roken in de werksituatie PAGINA 15 betaald voetbal De tweede kamer wil de subsidiering van het betaald voetbal stopzetten als de KNVB niet met harde garanties voor dc sanering van de 'bedrijfstak komt De kamer doorkruist met dit standpunt de plannen van staatsse cretaris Wallis de Vries PAGINA 21 ring tot intrekking van de toezegging aan RSV kunnen bewegen", aldus Van Agt- Spanning De verbeten reactie van CDA-zijde te kent de spanning in deze fractie. Er zijn maar twee christen-democraten nodig om het kabinet gezichtsverlies te bezorgen: in december vorig jaar werd de motie-Brinkhorst (D'66) tegen de regeringsbeslissing met een nipte meerderheid van 76 tegen 74 stemmen verworpen. WARSCHAU (AFPfUPI/DPA'RTR) - Dc Poolse regering heeft donderdagavond laten weten dat zij „genoodzaakt zal zijn de maatregelen te treffen welke onmis baar zijn voor het normaal functioneren van de bedrijven", als de stakingen in het land voortduren. Fractieleider Lubbers heeft dan ook kort voor het debat getracht een ope ning naar de PvdA te maken Zijn voor stel hield In uitstel van het verlenen van de exportvergunning met een jaar en daarmee "het over de verkiezingen heen tillen' van de RSV-affaire. Volgens Van der Hek is Lubbers niet meer op die sug gestie teruggekomen. Hij wilde niet zeggen wat het PvdA-antwoord is ge weest, omdat de zaak 'nu blijkbaar niet meer aan de orde is' De irritatie over deze gang van zaken bij de tweede regeringspartij, de WD. bleek uit de waarschuwende woorden van woordvoerder Jacobse. Zonder de PvdA te noemen zei hij' ..Wie in decem ber ja heeft gezegd, kan nu geen argu menten aanvoeren om op het stand punt terug te komen" Het CDA blijft echter verdeeld: de hele dag werd door dc fractie vergaderd en Lubbers nep zijn fractieleden ook in de pauzes tus sen de debatten bijeen. Verwacht wordt dat meer christen-democraten zullen tegenstemmen dan de zeven die dit in december al deden. In het debat zelf liet de CDA-woordvoerder Van Iersel zich daar echter niet over uit De tweede aflevering van de behandeling van de Taiwan-order in de tweede kamer plaatste de regering (nogi niet voor zeer grote problemen. Achter de regeringstafel werd eensgezindheid gedemonstreerd: overleg tussen Van der Klaauw en Van Agt. Duikboten Toezegging In haar verklaring stelt zij dat zij krach tens de grondwet ervoor moet zorgen dat „de orde en de discipline worden gehandhaafd en voor de burgers de voorwaarden voor een normaal leven worden verzekerd". Volgens de officiële verklaring zijn de ..pogingen van de regering om de toe stand te stabiliseren en het land uit de crisis te halen, tot niets teruggebracht" De regering bevestigde haar bereidheid tot voortzetting van het overleg inzake beperking van de arbeidstijd en andere problemen betreffende de vakbewe ging. De ministerraad voegt hieraan toe dat hij zijn relaties met de vakbeweging wil vestigen op de basis van „een weder zijdse verantwoordelijkheid jegens het land" en dat hij vasthoudt aan de uit voering van de in augustus gesloten ak koorden en tot voortzetting van „het socialistische vernieuwingsproces In de stad Rzeszow in het zuidoosten van het land bespraken leiders van So lidariteit onder wie Lech Walesa - don derdag de toestand met een delegatie van de regering, waarin ook de minis ter voor vakbondszaken zat. Het was aanvankelijk niet de bedoeling dat Stanislaw Ciosek naar Rzscszow zou gaan. Bij de besprekingen met Pinkowskl zal Lech Walesa vandaag de delegatie van Solidariteit leiden Hij is teruggekomen van zijn besluit, in het zuidoosten te blijven tot het vraagstuk van een vrije boerenbond is opgelost In een bijdrage uit Warschau sprak het officiële Sowjet-persbureau Tass zeer krasse taal aan het adres van de onaf hankelijke Poolse vakbeweging. „Door gebruik te maken van chantage, bedrei gingen. provocaties en fysiek geweld - (Slot zie pagina 8 kolom 6) Van Agt deed de Kamer wel de toezeg ging. dat RSV niet meer wapentuig aan Taiwan zal leveren dan de twee onder zeeërs. Hij meende dat een dergelijke vervolgorder te veel spanning in de re latie met China zal opleveren. Volgens Van Agt en de minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft het kabinet de 'felle' afkeurende reacties van China, dat Taiwan als een Chinese provincie beschouwt, wel voor zien. Van der Klaauw meende ook dat het voornemen van Peking oin de diplo- (Slot zie pagina 8 kolom 6) PF.KING (REUTERi - De Chinese lei ders vrezen nu te maken te krijgen met een 'tweede culturele revolutie', ge zien de onrust onder studenten en mili tairen, de stakingen en reeks bomaan slagen en de oprichting van geheime 'anti-regeringsrellcn', zo is donderdag uit diplomatieke bronnen vernomen. De sterke man van China. Deng Xiao ping. heeft onlangs gezegd dal China stabieler is dan het ooit is geweest in de afgelopen twintig jaar Maar felle waar schuwingen in de officiële media, pam fletten van dissidenten en regerlngs- en militaire bronnen, wijzen allemaal op een mate van onrust, in het land. Naar uit sommige bronnen is vernomen zijn de autoriteiten in enkele delen van het land al maatregelen aan het nemen om de moeilijkheden de kop in te drukken voor ze groter kunnen worden. 'PERSOONLIJKE REDENEN' MADRID (RTR/AFP) - De Spaanse premier Adolfo Suarez heeft na bijna vier jaar lang eerste minister te zijn geweest zijn functie neergelegd. De 47-jarige politicus, die in die periode zo succesvol is geweest bij het ontman telen van het autoritaire Franco-regi me en Spanje mede tot een functione rende democratie heeft gemaakt, deel de zijn besluit om op te stappen mee op een vergadering van zijn kabinet dat donderdagmiddag speciaal voor dat doel bijeen was geroepen Koning Juan Carlos was reeds de dag ervoor op de hoogte gesteld van Suarez' beslissing. Een functionaris van het bureau van de premier liet weten dat Suarez om strikt persoonlijke redenen is afgetreden. Het besluit daartoe kwam donderdag in Spanje als een volslagen verrassing. ook al werd de premier de laatste tijd binnen zijn eigen partij, de Unie van het Democratisch Centrum (ucdl, steeds heviger bekritiseerd. Suarez werd vooral verweten dat zijn regering politieke leiding ontbeerde en dat het binnen de UCD. waarvan hij voorzitter is. slecht gesteld was met de Interne democratie Volgens de Spaanse grondwet heeft het aftreden van de premier niet auto matisch ook de ontbinding van het ka binet, dat pas vorig jaar september nog werd gewijzigd, tot gevolg. Over de opvolging van Suarez kan nog slechts gespeculeerd worden. Er circu leren drie namen die van de met econo mische zaken belaste tweede vice-pre- rruer Leopoldo Calvo Sotelo. die van de huidige voorzitter van het Spaanse par lement Ladelino Lavilla en die van de minister van defensie Agustin Rodri guez Shagun. Bij de bekendmaking van zijn aftreden voor de televisie beriep Suarez zich her haaldelijk op het staatsbelang, hetgeen volgens waarnemers evengoed op ster ke druk vanuit zijn eigen partij kan dui den als op eisen van de kant van het leger. Suarez presenteerde zijn heen gaan vooral als een daad van trouw je gens Spanje. Volgens verscheidene bronnen hadden bepaalde militaire kringen het ver trouwen in Suarez verloren omdat hij er niet in is geslaagd het probleem van hel terrorisme op te lossen. Het aantal slachtoffers van het terrorisme is sinds 1978 gestegen van 97 tot 132 per jaar. Twee stakende boeren slapen hier een paar uur op de vloer van het bezette Ojfficiele vakbondsgebouw in Rzeszow. <Van onze redactie economiei DEN HAAG - De benzineprijs gaat per 1 februari om hoog met drie cent per liter super. De maximumprijs voor superbenzine wordt dan 159 cent. De maximum prijs voor normaal wordt 155.6 cent. De oorzaak van deze prijsstijgingen zijn de hogere note ringen up de vrije markt en de gestegen koers van de dollar. Ook andere aardolicproduktcn worden duur der. Dieselolie gaat nu 107.2 cent kosten, petroleum 106.2. LPG kost met ingang van 1 februari 68.7 cent en huisbrandolie 68.7 cent. De prijs van huisbrandolie is exclusief btw. Stookolie gaat met 15 gulden per ton omhoog. matigen Een loonkbsienmatlglng alleen is niet genoeg om de Nederlandse economi sche situatie te verbeteren Naast jj loonmatiging moet ook het investe Ij rlngsklimaat worden verbeterd. Dit Jj betoogt mrH J A E M Klarenbeek. I; lid van de hoofddirectie van de Rabo- j bank Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 J en 13. Opinie en achtergrond: 4 Sport: 15. Kunst en cultuur: 17. Radio en televisie: 19. Financiën en economie: i 21. iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Op het ministerie van economische zaken wordt gewerkt aan een compromis rond de geheime kern contracten voor Borssele en Dode- waard, contracten die een Twecde-Ka- mermeerderheid wil inzien, maar die minister Van Aardcnne zegt niet te kunnen geven. Dc bedoeling is dat dc leden van de kamercommissie voor dc kernenergie dc niet-commercléle de len uit de overeenkomsten te lezen krijgen. Van Aardcnne heeft dinsdag in Londen en donderdag in Parijs zijn Britse en Franse collega's om mede werking daarbij gevraagd. De inzet is bekend, het gaat om de con tracten die het hergebruik van in de kerncentrales van Borssele en Dode- waard opgebrande splijtstofstaven re gelen en die gesloten zijn met respectie velijk Cogema m Frankrijk en BNFL in het Engelse Windscaie De opwerkings fabrieken zijn staatsbedrijven Het grote punt is niet zozeer de inhoud van de contracten, als wel het feit dat de kamerleden ze niet. zelfs niet vertrou welljk. mogen inzien Kamerleden mo gen ze slechts lezen wanneer zij via het zetten van een handtekening tegenover Cogema geheimhouding beloven De ociiauucuwg van de contracten in het parlement werd opgeschort nadat ook het CDA om de gewone vertrouwelijke Inzage had gevraagd Van Aardenne heeft de problemen die hij met het parlement heeft dinsdag en donderdag m Londen en Panjs ter spra ke gebracht bij z'n collega-ministers Hij heeft om medewerking gevraagd en erop gewezen dat het gevaar aanwezig is dat de kemcontracten worden ver worpen wanneer de Kamer haar zin niet krijgt. De Britse en Franse bewindslie den hebben bun medewerking toege zegd. in die zin dat zij bereid zijn de zaak met Cogema en de BNFL te bespreken. Inmiddels werkt men op economische zaken aan een compromis, dat de weer stand In de Kamer moet verminderen hel vertrouwelijk ter inzage leggen van de niet-commerciele delen voor de le den van de kernenergie-commissie. Dat zijn de wal minder 'hele' hangijzers, want Cogema wil met name haar con tracten uit concurrentie-overwegingen niet laten zien. Van Aardenne probeert op deze manier het CDA - en daarmee een kamermeerderheid - voor zich te winnen Een CDA-kamerlid zei in deze gesehei-, ste mogeltjkheid een redelijke basis te zien. Een vlotte afhandeling van de contrac ten is vooral in het belang van de kern centrale van Dodewaard. Worden de contracten verworpen, dan heeft Do dewaard geen mogelijkheden meer voor opslag en afvoer van haar splijt stofstaven. Bovendien wordt deze cen trale bedreigd door 106 staven die nu in W indscale staan, maar die vrijwel onmiddellijk terug zullen komen ais het parlement de overeenkomst met BNFL hlokkeerl. In de kerncentrale van Borssele is nog voldoende ruimte om gedurende ruim acht jaar staven op te slaan zonder er ook maar eentje naar Cogema af te voeren. •et ziet er na het kamerde- .bat van gisteren over de omstreden Taiwan-order niet uit. dat de klok zal wor den teruggedraaid voor wat betreft de levering van twee duikboten, te bouwen door Rijn-Schel- de-Verolme. Het kabinet zal niet wijken voor de druk van China om de toestem ming aan RSV voor de levering alsnog in te trekken en naar het zich laat aan zien zal een krappe kamermeerderheid aanstaande dinsdag bij de stemming hetzelfde standpunt innemen Conse quent is zo'n houding in ieder geval. In december vorig jaar wees de tweede ka mer met de kleinst mogelijke meerder heid 76-74 I een mofle-Brinkhorst af. die zich tegen de levering keerde. Het CDA heeft zich weliswaar nog niet uit' gesproken, maar een nieuwe motie- Brinkhorst lijkt het toch niet te zullen halen. Overigens wees minister-presi dent Van Agt er met nadruk op. dat de eerder gegeven toestemming op juridi sche gronden niet kan worden Ingetrok ken Verder draalde het debat om de vraag of zich nu wel of niet nieuwe feiten hebben aangediend Ja. zei de opposi tie. die zijn er wel. Kijk maar wat er allemaal is gebeurd sinds het decem- ber-debat. neen. was het antwoord van Van Agt, er is geen sprake van nieuwe feiten. De CDA had gisteren aanmerke lijk meer moeite met de voorgenomen levering dan een maand geleden. Voor de standpuntbepaling van deze party is het van belang, dat premier Van Agt de toezegging deed. dat het echt by deze ene keer zal blijven Dat is dan het ge baar naar China ën de. evenals bij de vorige gelegenheid, verdeelde CDA- fractie. De eerste geeft het in elk geval geen genoegdoening; voor de laatste kan de toezegging van Van Agt vol doende zyn om de christen-democra ten. op een enkele uitzondering na. over de streep te trekken Regering en parlement hebben alle argumenten pro en contra afgewo gen. waarbij het element werkgelegen heid op korte termijn de doorslag heeft gegeven. Als van een beleid kan worden gesproken, moeide term 'korte ternujn' worden ingevuld. Op korte termijn ver zekert de omstreden Taiwan-order de werkgelegenheid voor duizend man ge durende vyf jaar in een tak van ny ver heid, die al vele jaren gebukt gaat onder de recessie. De order van een slordige miljard gulden is niet te versmaden, is zo'n beetje de filosofie, die er achter zit. Wat waren de kansen van Nederland om op dezelfde termyn orders te ver werven in China? Het antwoord op die vraag kan kort zijn: vrijwel nihil Op langere termyn zyn die kansen er wel. maar wie slechts oog heeft voor het he den gaat voorby aan de mogelykheden, die het Nederlandse bedrijfsleven op langere termyn in China heeft. Die overwegingen in de beschouwingen be trekkend hebben regering en een deel van de kamer - dinsdag zal blijken of het een meerderheid is - de eventuele politieke gevolgen - die overigens laag zijn ingeschat, ten onrechte, zoals uit de Chinese reactie kan worden afgeleid - als onvermijdeiyk ingecalculeerd- De handelsgeest wint het van het buiten lands beleid De order van Taiwan wordt belangrijker geacht dan goede betrekkingen met China. Een kwestie van keus dus Hoe komt het toch. dat Nederland zich zo heeft verkeken op de reactie van de Chinezen9 Of was die toch voor zien en heeft de regering en met name premier Van Agt en minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken maar wat gestunteld om de ware reden te ver hullen9 Dat laatste is nauwelijks voor te stellen. Feit us echter, dat China een harde houding heeft ingenomen. Het gaat de Chinezen niet In de eerste plaats om de levering van twee duikbo ten aan Taiwan, ook al zouden ze in een conflict ooit worden ingezet tegen het moederland als offensieve wapens dan nog heeft China voldoende defensieve capaciteit om die ondingen onschade lijk te maken. In het verleden heeft Tai wan wel gevaarlijker oorlogstuig ont vangen. zonder dat Peking zo hoog van de toren blies als thans het geval Is. Voor de Chinezen tellen veel meer de politieke gevolgen De afgelopen jaren is Taiwan op een zijspoor van de inter nationale politiek gezel Communis tisch China heeft terecht als de enige echte vertegenwoordiger van het Chi nese volk een plaats onder de wereld- volkeren ingenomen. Peking be schouwt Taiwan als een (afvallige) pro vincie. die ooit weer deel zal uitmaken van China. De Chinezen spreken de laatste Jaren over een vreedzame her eniging. Dat proces van hereniging komt heel langzaam op gang. maar de Chinezen van het vasteland hebben als het moet tientallen jaren geduld. Sinds president Reagan van de Verenigde Staten heeft gezegd, dat hij de betrek kingen met Taiwan - tenslotte een oude bondgenoot van de Amerikanen - wel eens zou kunnen aanhalen ten koste van de banden met Peking-China, zijn de vasteland-Chinezen uitermate ge voelig als de naam van Taiwan door een ander land wordt genoemd. Handel drijven met deze provincie, akkoord, maar geen militaire goederen leveren, want dat kan China niet tolereren. Wat Nederland betreft komt daar nog bij. dat premier Van Agt zich enkele maanden geleden by een bezoek aan China manifesteerde als een groot vriend Al het gestuntel van de afgelo pen weken daarom heen heeft niet be paald de geloofwaardigheid van de Ne derlandse regering versterkt. Maar hoe men ook over de levering van duikbo ten aan Taiwan moge denken. Van Agt en zijn ploeg kunnen niet worden ver weten, dat zy een keuze uit de weg zijn gegaan. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1