~"</f T/ ©T TALBOT Ö1ALE ZEEUWSE CDA zit niet op één lijn in Taiwan-zaak BESMETTELIJKE TBC IN HULST GEVONDEN Binnenschippers dreigen met actie PVDA KOMT MET NIEUWE BEZWAREN DEN UYL IN ZIEKENHUIS Maandag groot onderzoek jongeren 15-25 jaar Sabotage aan brug Stabiel Droog weer met veel bewolking en I plaatselijk mist Middagtemperatuur ongeveer zes graden. Weinig wind. 224e jaargang no. 24 Donderdag 29 januari 1981 DEALER: WMthaveodijk 150 Goe« W 20*«0" iVan onze correspondenten i DEN HAAG, BRUSSEL - De CDA-fractie heeft haar beraad over de onderzeeboten-levering aan Taiwan woensdagavond niet af kunnen ronden. Kennelijk zijn er meer tegenstanders in de fractie dan de zeven die in december voor de motie-Brinkhorst stemden, waarin de regering werd gevraagd haar toezegging aan het RSV-concern in te trekken. Voor de aanvang van het Tweede- Kamerdebat over de omstreden levering, vanmiddag, komt de CDA-fractie bijeen om alsnog te proberen min of meer op één lijn uit te komen. Lukt dat niet, dan is het niet uitgesloten dat de leverantie aan Taiwan op losse schroeven komt te staan. De Tweede Kamer debatteert vandaag voor de tweede keer over deze kwestie. In december stemde de Kamer met een minieme meerderheid in met het be sluit van de regering het RSV-concern een exportvergunning in het vooruit zicht te stellen. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA wil duidelijkheid hebben van de rege- nng over de levering van onderdelen voor kerncentrales aan Taiwan Dit is een onderdeel van de omstreden Rijn- Schelde-Verqlme-levering van twee on derzeeboten aan Taiwan. Volgens PvdA-woordvoerder Terbeek heeft de regering nooit garanties kunnen geven dat RSV aan Taiwan geen ..gevoelige'" onderdelen van kerncentrales levert- De PvdA heeft hiermee een nieuw be zwaar toegevoegd aan het reeds be staande rijtje argumenten tegen de le vering. Zoals gemeld, kanten de socia listen zich tegen de RSV-order omdat zfj vrezen voor de consequenties in de verhouding met China. De Chinese be zwaren richten zich overigens uitslui tend tegen de levering van de onder zeeërs Terbeek wijst op de brief die de rege ring aan RSV heeft geschreven en waarin een exportvergunning wordt toegezegd. Volgens het kamerlid legt de regering een koppeling tussen het militaire en het civiele gedeelte. Wan neer uit de order een belangrijk gedeel te van de burgerlijke onderdelen ge schrapt worden, zal de regering geen exportvergunning afgeven. Terbeek is van plan dit morgen tijdens het debat aan de orde te stellen en duidelijkheid te krijgen over de reden van die koppe ling. Brinkhorst iD"66t zal tijdens het debat in essentie zijn standpunt van vorige keer herhalen. Hij blijft met zijn fractie tegen de order en hij zal een motie indie nen waarin de regering gevraagd wordt het afgeven van een exportvergunning in heroverweging te nemen Inmiddels hebben de Vervoersbonden FNV zich eveneens tegen de leverantie gekeerd en zich daarmee gesteld achter het afwijzende standpunt van de Rot terdamse burgemeester André van der Louw Deze vreest voor de gevolgen voorde Rotterdamse haven wanneer de order doorgaat. De Industriebond FNV is echter van oordeel dat de order wel door moet gaan Deze bond wijst evenals de Ver voersbonden op het aspect van de werkgelegenheid, maar de Industrie bond heeft daarbij haar oog vooral ge richt op de werkgelegenheid bij het RSV-concem Antwerpen Rotterdam en de Vervoersbonden kun nen sinds gisteren wijzen op de voorde- tSlot zie pagina X kolom 4i. Een hondeneigenares in Zaandam laat haar trouwe viervoeter inenten tegen het canine parbo-vtrus Besmetting met dit virusdat uordt i er spreid door uitwerpselen van besmette dieren, kan binnen 36 uur dodelnke ge vol gen hebben In de zomer van 1980 dacht men de ziekte in hee! Nederland voor goed bedwongen te hebben, maar de afgelopen weken raakte in ter schillende delen van het land een groot aantal dieren besmet In Zeeland zijn overigens nog geen gevallen van besmetting bekend strandpa vitjoens In tegenstelling tot hun Zuldhollandse vakbroeders zien de Zeeuwse exploi tanten van strandpaviljoens de toe komst niet somber ln koningsschap Premier Van Agt vindt een minimum leeftijd van 21J aar elgenllj k nog aan de lage kant voor een koning of koningin, maar de tweede kamer houdt vast aan een minimum van 18 jaar defensie vs Volgens de nieuwe Amerikaanse mi nister van defensie. Casper Weinber ger, is het slecht gesteld met de strijd krachten van de Verenigde Staten Weinberger verklaarde woensdag dat de regering Reagan alles ln het werk zal stellen om de achterstand op mili tair gebied in te halen PAGINA 7 werkgelegenheid Districtsbestuurder Henk Lentlng van de Federatie Hout- en Bouwbonden FNV In Goes waarschuwt voor een ca tastrofale ontwikkeling van de werk gelegenheid In de Zeeuwse bouwwe reld Lentlng verwacht dat bij onver anderd beleid er per maand honder den arbeidsplaatsen in de bedrijfstak verloren zullen gaan PAGINA 13 ontslagen De directie van Rank Xerox in Venray verwacht op korte termijn te moeten overgaan tot een personeelsinkrim ping met ongeveer 550 arbeidsplaat sen Rank Xerox wil 423 mensen ont slaan en het natuurlijk verloop van 115 arbeidsplaatsen zal niet worden aan gevuld Deze inkrimping Is een zwart tegenvaller voor de vakbonden, die op een reorganisatie van veel beschelde ner omvang hoopten PAGINA 15 oefenmeester Feyenoord trainer Vaclav Jezek zal ln 1983 definitief een punt zetten achter zijn carrière als oefenmeester DeTsje- choslowaak wil zich vooral gaan bezig houden met de voetbaljeugd in zijn ge boorteland PAGINA 23 minder groei De daling van de groei van de Rabo- 1 bank heeft zich ln 1980 voortgezet Vooral de kredietverlening steeg vee minder sterk dan ln voorgaande jaren Nieuws uit Zeeland: 2, 5,1 en 9. Binnen- en buitenland: 2 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 21. Financiën en economie 23. Varia 17 en 19. DEN HAAG -Joop den Uyl, politiek lei der van de PvdA. is woensdag opgeno men in een Amsterdams ziekenhuis voor een operatie aan de urineleider Den Uyl zal drie tot vier toeken uit de roulatie zijn Men verwacht dat hij voor het verkiezingscongres eind februari weer terug zal zijn Den Uyl heeft afgelopen iveekeinde van zijn arts te horen gekregen dat ln de loop van dit jaar een operatie onvermij delijk zal worden De ingreep zou nog wel een tijdje uitgesteld kunnen worden maar de arts kon dan complicaties niet uitsluiten Den Uyl heeft toen besloten de ingreep meteen te laten verrichten, mede omdat zijn aanwezigheid later in het jaar tij dens de verkiezingen en de formatie hard nodig zal zijn Hij wordt vervan gen als fractieleider door Ed van Thijn HULST - Bij een zeventienjarige jongen uit Hulst is tijdens de keuring voor militaire dienst een besmettelijke vorm van tuberculose aangetroffen. Via een zogenaamd contactonderzoek, waarbij vooral familie en bekenden van de besmette jongen waren betrokken, is vervolgens een aantal gevallen gevonden van nog niet besmettelijke tbc. Daarom wordt ér maandag In Hulst een groot onderzoek naar tbc gehouden on der de jongeren van 15 tot en met 25 jaar Een algeheel bevolkingsonder zoek wordt niet nodig geacht. Volgens dokter C H van Lavieren. de districts- consultatiebureau-arts voor Zeelandis er geen enkele reden tot paniek Medewerking aan het onderzoek is niet verplicht, maar wordt wel ten stelligste aangeraden. Van Lavieren is ervan overtuigd dat ze ker negentig procent van de Jongeren tussen de 15 en 25 jaar in Hulst voor niets onderzocht zal worden, dat wil zeggen, hij verwacht niet dat op grote schaal tuberculose gevonden zal wor den Toch acht hij het onderzoek heel belangrijk ..Het gaat erom dat we alle mensen die met tuberculose in aanra king zijn gekomen opsporen. Die men sen zullen wel besmet zijn. maar niet geïnfecteerd De besmette mensen zul len we dan verder gaan onderzoeken en behandelen. Het onderzoek is zo groot omdat we de ziekte een slag voor wallen zijn. we willen preventief werken'" België De tbc bij de zeventienjarige jongen w erd tien dagen geleden ontdekt. Hij is geen scholier. Volgens dokter Van La vieren is het niet gelukt om op te spo ren waar hij de tuberculose heeft opge lopen. De jongen had nogal wat contac ten in België, en de kans bestaat dat hij daar is besmet. Door wie hij precies is besmet is daardoor echter niet te ach terhalen. meent Van Lavieren. Hij wil de niet zeggen hoeveel gevallen van tu berculose tot nu toe in Hulst zijn ont dekt. Het onderzoek richt zich op de jongeren van 15 tot en met 25 jaar. omdat de erva ring heeft uitgewezen dat vooral die ca tegorie voor tbc vatbaar Is Voorde oor zaak van het feit dat juist die categorie het meest vatbaar ls bestaat geen we tenschappelijke verklaring Als moge lijkheid is wel geopperd dat mensen uit die leeftijdscategorie heel veel met el kaar omgaan Nadat de verschillende gevallen van tu berculose in de gemeente waren ont dekt heeft dokter Van Lavieren contact opgenomen met het Hulster gemeente bestuur. om samen te bezien hoe op zo kort mogelijke termijn zoveel mogelijk jonge mensen voor het onderzoek zou den kunnen worden opgeroepen Men besloot een opvallende advertentie te plaatsen, onder meer in de PZC (zie daarvoor elders in deze kranti Vergelen AMSTERDAM <ANP< - De Stads reiniging van de gemeente Amster dam moet hel huisvuil, dal nor maal gestort wordt in de Volger meerpolder, nu verdelen over de stortplaats in Lelystad en het over laadstation tan de VAM m Haar lem. De Volgermeerpolder is onbe reikbaar geworden voor de sche pen met vuil. omdat een brug over de Broekervaar bij Broek in Water land niet mèer omhoog kan Onbe kenden hebben in de. nacht van dinsdag op woensdag de kabels doorgesneden, waaraan hel tien ton zware contragewicht hangt De rijkspolitie van Monnickendam heeft de zaak tn onderzoek. Volgens een woordvoerder van de stadsreiniging kan het nog tot eind volgende week duren voor de buig gerepareerd is Voorlopig levert het nog geen problemen op. on danks het feit dat de stadsreiniging nog extra moeilijkheden heeft om dat twee van de vier vuilverbran dingsovens in Amsterdam-Noord buiten werking zijn Moslim-top D-, Volgens Van Lavieren is tuberculose een 'vergeten' ziekte, hoewel nog slechts enkele tientallen jaren geleden nog veel mensen aan tuberculose overleden. Mede door het goede bewa kingsapparaat. waarin de consultatie bureaus een belangri jke rol spelen, is de ziekte in wnederland zeer ver terug gedrongen. Toch worden in Nederland jaarlijks nog zo'n 2000 gevallen van tu berculose geconstateerd, en sterven per jaar ongeveer 200 mensen aan deze infectieziekte. Een probleem bij de opsporing ervan is. (Slot zie pagina 8 kolom 6) Dominee wegens anti-semitisme aangeklaagd DEN HAAG (ANP) - De stichting be strijding anti-semitisme (Stiha) heeft bij de president van het gerechtshof in Den Haag een strafklacht ingediend te gen de gereformeerde dominee D. van der Meulen uit Wassenaar wegens anti semitische uitlatingen. De officier van justitie in Den Haag seponeerde enkele maanden geleden eenzelfde klacht van Stiba. Van der Meulen heeft volgens Stiba tij dens een paar synodevergaderingen het zionisme vergeleken met het 'natio- naal-socialisme er. het aan joodse in vloed hebben geweten, dat er m dc Ne derlandse pers weinig aandacht wordt besteed aan het Palestijnse probleem Ds. Van der Meuien was woensdag niet voor commentaar bereikbaar ROTTERDAM - De dreiging van acties in de binnenvaart, zoals blokkades van vaarwe gen, moet voldoende zijn voor staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om aan de eisen van een grote groep van particuliere schip pers tegemoet te komen. 'Want niemand is er nu voor ac ties', zo zei ONS-voorzitter Leo van Rosmalen woensdag voor een gehoor van 300 schippers op de beurs in Rotterdam. Daar werd de vijfde van zes peilingen van de schippers bonden ONS en ASV onder binnenschippers gehouden ten aanzien van een eisenpakket van in middels vijftien punten Uitbreiding van het systeem van evenredige vracht verdeling via de schlppersbeurs is daar van het belangrijkste punt Momenteel blijft het belangrijkste vervoerspakket voor de binnenvaart - zand en grind - grotendeels buiten de beurs. Uit de bijeenkomsten is gebleken dat de overgrote meerderheid van de aan wezige schippers achter het eisenpak ket staat Vrijdag zal daarom een actie comité samengesteld worden die dat pakket aan de staatssecretaris moet aanbieden, omdat de schipper svinden dat zij op korte termijn aan die eisen moet en kan tegemoet komen Indien er binnen zes weken geen respons is zullen de schippers vrijwel zeker tot harde ac ties overgaan De binnenschippers van ONS en ASV 11800 van de 4500 binnenschippers ver tegenwoordigend en daarmee het be langrijkste blokt hebben juist dit tijd stip gekozen in verband met de nade rende verkiezingen Zij vinden dat er de afgelopen jaren niets is bereikt voor de binnenvaart ea een belangrijke eis - uitbreiding van de evenredige vracht verdeling - uitgehold is. „Met een nieuwe staatssecretaris kun nen wc w eer van voren af aan begin nen". aldus Van Rosmalen. ..Deze staatssecretaris heeft ons beloften ge daan en die zal ze moeten nakomen". gisteren beëindigde is lamitische topconferen- tie ln Talfin Saoedi-Arabie is. fcEj-gd zoals kon worden verwacht. verre van een demonstratie L_ïj van broederlijke eenheid ge worden. Als het gaat om Israël - 'de ge meenschappelijke vijand' - bestaat er weinig verschil van mening Dan getui gen de moslimlanden graag van hun on derlinge solidariteit, maar zodra er an dere 'regionale' zaken aan de orde ko men is het plotseling gedaan met alle begrip voor elkaar Taif is wat dat be treft niet anders dan eerdere conferen ties De moslimwereld ls een verdeelde wereld, de belangen lopen zover uiteen, dat zelfs de gemeenschappelijke noe mer van de islam voor deze landen on voldoende is om als een blok naar bui ten te treden Dat lukt. zoals gezegd, alleen als Israël ln het geding is Het besluit van het Israëlisch parlement om Jeruzalem - inclusief het in 1967 op Jor danië veroverde Oost-Jeruzalem - tot ondeelbare en eeuwige hoofdstad te maken, was voor de islamitische top In Taif reden genoeg alle registers open te trekken Er ligt nu een zogenaamde Je- ruzalem-verklaring van de islamitische landen, waarin de moslims worden op geroepen deze stad te bevrijden door middel van de heilige oorlog, de jidad. Alle politieke en economische midde len. Inclusief het olie-wapen, dienen vol gens de in Taif verzamelde leiders te worden aangewend voor de bevrijding van Jeruzalem. Aan de feitelijke situa tie zal deze verklaring niet zoveel meer veranderen; al eerder gaven de Arabi sche leiders te kennen, dat ze annexatie van geheel Jeruzalem door Israël nooit zullen aanvaarden. De Jeruzalem-ver- klaring houdt vooral een waarschuwing in aan het adres van die landen, die Je ruzalem als hoofdstad van Israel (zul len" erkennen. Veel kans op zo'n erken ning is er overigens niet Eind augustus, begin september vorig jaar besloot het handjevol landen, dat een ambassade in Jeruzalem had - onder Arabische druk én op aanbeveling van de VN - tot verplaatsing van zijn vertegenwoordi ging Daaronder ook Nederland. De ge hele Jeruzalem-verklaring in Taif is dan ook niet meer dan een krampachtige poging van de islamitische landen iets van hun solidariteit ten opzichte van elkaar aan de wereld te tonen. Daar kan een van harde voorwaarden ontdane re solutie over Afghanistan, alsmede een halfslachtige poging om in de oorlog tussen Iran en Irak te bemiddelen, wei nig aan veranderen Labourparty De Britse socialistische partij - de Labourparty - staat op springen Een aantal prominente leden. o. a en kele ministers, hebben gedreigd een ei gen sociaal-democratische partij op te richten als Labour nog verder afglijdt naar links. De strtjd tussen de twee el kaar rivaliserende vleugels in de Britse arbeiderspartij dateert niet van van daag of gisteren De spanningen in de partij zijn zo oud als Labour zelf In het conflict tussen de gematigde vleugel en de linkervleugel heeft links' in het afge lopen weekend een grote overwinning behaald Met name de macht van de parlementsfractie is sterk beknot als het gaat om de aanwijzing van de partij - leider, tevens minister-president als de partij aan de regering komt. De vak bonden en de plaatselijke afdelingen krijgen gezamenlijk zeventig procent van de stemmen in het kiescollege, dat de leider-premier aanwijst Tot nu toe was die benoeming exclusief voorbe houden aan de fractie Tijdens het jaar lijkse partijcongres begin oktober, kon digde de scheiding der geesten zich al aan Het afstel, dat de gematigden toen wisten af te dwingen, is slechts uitstel gebleken Links Labour - de gematigde vleugel spreekt van radicaal-links - heeft het pleit nu duidelijk in zijn voor deel beslist Wat radicaal-links - om de ze term dan toch maar te gebruiken - nooit heeft gedaan, namelijk uit de par tij lopen en een eigen partij oprichten, dreigen nu een aantal vooraanstaande gematigde leden wel te doen Politiek moge zulk een stap verhelderend zijn. de vraag is of Labour zich een dergelij ke aderlating kan permitteren Juist om dat de nieuwe partij zich als sociaal democratisch zal presenteren, is de kans groot, dat veel gematigde partijle den zullen meegaan Immers, zij heb ben dan toch onderdak gevonden bij een socialistische partij, die alleen geen Labourparty heet. Het zou zowel voor links-Labour als voor de Labour-dissi- denten uitermate frusterend zijn als na het tellen van de stemmen van de vol gende algemene verkiezing moest wor den vastgesteld, dat de conservatieven voor een volgende periode van vijfjaar kunnen bijtekenen, uitsluitend en al leen omdat er twee Labours' in het strijdperk traden De hartstochten zijn zo hoog opgelaaid, dat het hoogst twij felachtig is of een dergelijke spookbeeld de verbroken eenheid in de Labour-ge- lederen kan herstellen. Dim Na het vergaan van hel Indonesi sche passagiersschip Tamponas 2'. dinsdag tn de Javazee worden nog ten minste 413 opvarenden vermist. Inmid dels ztjn 71 lijken geborgen De 8 000 ton metende boot raakte maandag in brand na een explosie Vol geus de dienst voor de scheepvaart tn Jakarta hebben 652 personen het onge luk overleefd.' Hoeveel mensen er pre cies nog aan boord waren, toen het schip dinsdag na een tweede ontplof fing in de woelige golven verdween, staat niet vast. Officieel vervoerde het vaartuig 1136 personen, maar er kun nen. volgens de autoriteiten, nog wel 100 verstekelingen aan boord zijn ge weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1