*'wf7rTf]CC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord vaste oeververbinding Mentale problemen bij gijzelaars Honderden vermisten na scheepsramp in Javazee |o|=^ autc v e zhiye+ui v&a@ty>en: auto adria AANLEG VOORJAAR 1982 VAN AGT WIL NAAR REAGAN Geen loon maatregel vervoer Visserij-overleg weer mislukt OFFICIËLE ONTVANGST IN WITTE HUIS Mist Mist of laaghangende bewolking en geen regen van betekenis Middag!emperatuur ongeveer 6 gra den Zwakke tot matige ivtnd uit het zuiden 224e jaargang no. 23 Woensdag 28 januari 1981 -ofae*. Ute. Westhavendijk 150 Goes tVan ome Haagse redacteur) DEN HAAG - De regering en de provincie Zeeland zijn het defi nitief eens geworden over een 'ja' tegen de aanleg van de Wester- schelde-oeververbinding. „Er is finale overeenstemming", zei minister Van der Stee van financiën dinsdag over het bereikte akkoord. Een akkoord overigens dat nog wel en kele voorbehouden kent er zal pas op z'n vroegst in 't voorjaar van '82 met de aanleg worden begonnen, én er mag pas DEN HAAG (ANP) - Premier Van Agt heeft de wens te kennen gegeven, bin nen de afzienbare toekomst een bezoek aan Washington te brengen voor be sprekingen met president Ronald Rea gan. In Den Haag was nog niet bekend of deze reis. waarop de premier vergezeld moet zijn van zijn minister van buiten landse zaken, zal samenvallen met het bezoek dat dr. Van der Klaauw. als voorzitter van de ministerraad van de EG, zo spoedig mogelijk aan Washing ton wil brengen. Daar wil hij met zijn Amerikaanse collega Alexander Haig spreken over een Europees Midden- Oosten-initiatief. bedoeld om een alge hele vredesregeling naderbij te bren gen. gebouwd worden als er niet meer dan tien procent rente over de leningen die voor de brug-tunnel nodig zijn moet worden betaald. Nu ligt het renteper centage op bijna elf. In de meest ongun stige omstandigheden moet de provin cie Zeeland per jaar vier miljoen op tafel leggen om de exploitatieverliezen te helpen dekken. De Zeeuwse gedeputeerden zijn bijzon der tevreden met het bereikte akkoord ,,Ik ben erg gelukkig", zei commissaris der koningin dr C Boertien na het ge sprek met een kabinetsdelegatie, be staande uit Van der Stee, de ministers Tuijnman van verkeer en waterstaat en Beelaerts van Blokland van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening én De onderwijsbegroting van 1981 houdt een 'gat' van 119 miljoen gulden Ml nister Van der Stee van financiën is akkoord gegaan met het indienen van een begroting die niet sluitend is pardon Staatssecretaris Haars van justiuc voelt niets voor een generaal pardon voor de Surtnamers die illegaal in ons land verbleven. Mevrouw Haars. die in de tweede kamer wordt gesteund door CDA en WD. is ook niet bereid om de overgangsregeling voor de vestiging van Surinamers te verlengen. philips De moellilkheden in de kleurentelevi sie-afdeling van de Philips zfin niet te wijlen aan de sterke Japanse concur rentie, maar aan een slecht beleid van het Nederlandse bedrijf Een onder zoeksteam van dr Rijksuniversiteit van Utrecht verwacht dat er in de kleu rentelevtsie-afdellng de komende twee Jaren 1700 banen verloren zullen gaan PAGINA 15 tv-piraten Met de grote toename van het gebruik van video-apparatuur wordt ook de kans op iv-piralenj groter Door toe passing van een versterker kan van een video apparaat op eenvoudige wij ze een tv-zender worden gemaakt De PTT vreest dat vooral centrale-an- tennelnstallaties door illegale zenders zullen worden bevolkt PAGINA 17 chips De snelle ontwikkeling van de micro elektronica en met name die van de zogenaamde chip brengt de positie van veel kleine en middelgrote bedrij ven in gevaar Afzien van de toepas sing van de chip betekent In veel ge vallen dat de betreffende bedrijven moeten verdvynen. Nieuws uit Zeeland 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport,: 13. Radio en televisie: 15. Financiën en economie: 17 UTRECHT iANPi - Ondanks de loonmaatregel krijgen de 35 000 werknemers in het beroepsgoede- renvervoer er met terugiverkende kracht tot 1 juli 1980 een hele perio dieke verhoging bij. De loonmaat regel van vorig jaar stond slechts halve periodieken toe. maar minis ter Albeda van sociale zaken heeft besloten voor het beroepsgoede- renvervoer een uitzondering te ma ken, omdat het daar gaat om het Inlopen van een structurele loon achterstand. Dit heefl een woord voerder van de vervoersbonden dinsdag meegedeeld De chauf feurs krijgen de halve periodiek nu alsnog uitbetaald en dat betekent een meevaller van 300 gulden bru to. staatssecretaris Koning van binnen landse zaken Minister Van der Stee wakkerde het Zeeuwse enthousiasme nog aan door te roepen ..volgens mij komt-ie er". De belangrijkste voorbehouden zien er zo uit: - Er wordt pas met de aanleg van de ongeveer 850 miljoen kostende brug- tunnel begonnen als de planologische procedures zijn afgerond en de bouw vergunningen die nodig zijn onherroe pelijk zijn geworden Beroepen bij de Raad van State kunnen roet in het eten gooien. ..Met de bouw kan daarom op zijn vroegst in het voorjaar van '82 wor den gestart, maar niet uitgesloten is dat dit tijdstip voorjaar 1983 is", zegt de ambtelijke werkgroep erover die het ge sprek tussen Zeeland en Den Haag heeft voorbereid - De hoogte van de rente lijkt het meest cruciale punt te worden er mag slechts worden geleend - en gebouwd - als er niet meer dan tien procent rente betaald moet worden. Anders wordt de schuldenlast te groot: ..Vijf miljard bij elf procent", gaf Van der Stee als voor beeld Hij is er wel optimistisch over dat de huidige hoge rentestand gaat zak- (Slot zie pagina 7 kolom li Het bijna vierduizend ton metende Griekse vrachtschip Penelope' liep op de Bosporus door onopgehelderde oorzaak uit zijn koers en ramde een houten villa op een van de oevers van deze Turkse vaarweg Niemand u>erd gewond maar het huis werd zwaar beschadigd. Het schip icas met een lading kunstmest op weg naar een Griekse haver. PASSAGIERSSCHIP GEZONKEN Generaal-majoor C Baas is per 1 mei tot bevelhebber der luchtslrijd- krachten en chef van de luchtmachtstaf benoemd Hij wordt daarmee de hoog ste luchtmachtmilitair en volgt als zo damg luitenant-generaal M G Ge schiere op. die deze funkties sinds 1 niet 1976 heefl bekleed Giscard: conferentie over Afghanistan PARIJS (AFP/DPAI-Prpsid.nl Valery Giscard d'Estaing heeft de Soujet- Unie dinsdag voorgesteld een confe rentie bijeen te roepen, waaraan alle landen zouden moeten deelnemen die „terecht of ten onrechte" worden be schuldigd van inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Afgha nistan. Een dergelijke bijeenkomst moet tot doel hebben „deze inmenging tegelijk en aanwijsbaar" te beëindigen. Dit zei het Franse staatshoofd op de televisie in een programma over de buitenland se politiek. JAKARTA (RTRDPAi - Gevreesd wordt dat honderden mensen zijn omgeko men bij de ramp met het Indonesische passagiersschip, de Tamponas-2'. na een brand, voorafgegaan door een explosie in de machinekamer, zonk het schip met ruim 1.100 opvarenden dinsdagochtend vroeg in de ruwe Javazee. honderden mijlen uit de kust. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie voor verbindingen op zee. Habibie, zei dat reddingsschepen dinsdagmiddag 554 overlevenden uit zee hadden opgepikt Er waren 12 lijken geborgen Er worden nog ongeveer 570 passagiers en bemanningsleden ver mist De autoriteiten hebben weinig hoop dat er nog overlevenden worden gevonden. Onmiddellijk na de explosie sprongen sommige passagiers in paniek over boord Van hen werden 176 aan boord genomen door twee passerende sche pen Woordvoerder Habibie wist niet of tot het aantal geredden dat hij eerder had genoemd <554) deze 176 ook hoor den De werkgroep Christen-Democra tisch Beraad betreurt het dat de meer derheid van het CDA-bestuur Van Agt heefl aanbevolen als lijsttrekker bij de komende kamerverkiezingen. De werk groep. het deel van de vroegere groepe ring 'Niet bij brood alleen' dat binnen het CDA actief wil blijien schrijft in een brief aan de partijraad, dat ze het jam mer vindt, dat CDA-fractieleider Lub bers zich met als kandidaathjsttrekker beschikbaar heeft gesteld De Tamponas-2 was onderweg van Ja karta naar Zuid-Sulawesi (Celebesi Toen de brand uitbrak bevond het schip zich 1 050 kilometer ten oosten van Jakarta in de Straat van Makassar De meeste passagiers waren al over boord gesprongen voor het schip werkelijk zonk Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door de slechte weersomstandigheden en de ruwe zee Wat de oorzaak is geu eest van de ex plosie en de daarop volgende brand is nog niet bekend. ROTTERDAM (ANP) - Iglo heeft dinsdagmiddag besloten alle door baar in Limburg geleverde diepvriesprodukten terug te halen. Het betreft volgens een woordvoerder van Unilever, waarvan Iglo onderdeel is. een voorzorgsmaatregel die genomen is in overleg met keuringsdienst van waren en de hoofdinspectie voor de levensmiddelen. Zaterdag, na het bekend worden van de tweede nitriet-affaire haalde Iglo al de produkten terug die waren geleverd aan 23 afnemers in Maastricht Het besluit de produkten In geheel Limburg terug te halen betreft ongeveer 750 afnemers i win kels. grossiers en grootverbruikers! Het terughalen begint vandaag. Het advies van Iglo gekochte diepvriesprodukten legen terugbetalingterug te brengen blijft bestaan Alle teruggehaalde diepvriesprodukten zullen, onder toezicht van de keuringsdienst, door destructiebedrijven worden vernietigd. De woordvoerder van Unilever schat dat totaal twee- tot driehonderd ton diepvriesprodukten moet worden gehaald Een schadebedrag is volgens hem nog niet te noemen Iglo moet de winkeliers in Limburg schadeloos stellen voor de stagnerende verkoop van diepvriesprodukten als gevolg van de nitriel-afTaire. Deze eis staat in een brief van de Limburgse organisatie van zelfstandige ondernemer (LOZO) aan de directie van Iglo. BRUSSEL - Een poging, dinsdag in Brussel gedaan, om nu eindelijk een Europees visserijbeleid tot stand te brengen is opnieuw mislukt. Een nieu we poging, zo hebben de Europese vis serijministers afgesproken, zal onder nomen worden op 9 en 10 februari. De bedoeling is dat dan een 'goed voorbe reid pakket' op tafel komt waarin on der meer definitieve voorstellen van de EG-eommissie over de verdeling van de visvangsten zijn opgenomen. Eind december was het. visserijgesprek In Brussel ook al vastgelopen Dat ge beurde ondanks het feit dat op 30 mei vorig jaar. toen de ministers van buiten landse zaken het probleem van de Brit se bijdrage aan de EG-kas regelden, was afgesproken dat er voor het eind van 1980 een Europees visserijbeleid tot stand moest zijn gekomen Bruce Laingen. voormalig Amerikaans zaakgelastigde vt Tclicau der van de ex-gijzelaars. wordt overmand door emoties als hii de h president Ronald Reagan WASHINGTON (UPI AFPDPAi - De viering van de thuiskomst van de vrij gelaten Amerikaanse gijzelaars werd dinsdag overschaduwd door berichten dat een twaalftal lijdt aan ernstige mentale problemen en dat een van hen tijdens zijn gevangenschap gepro beerd heeft zelfmoord te plegen. De ex-gijzelaars ontmoetten dinsdag voor het eerst de pers in West-Point. Daarna vlogen zij naar Washington voor de ontvangst door president Ro nald Reagan. In een televisievraaggesprek met ABC- News onthulde de ex-gljzelaar Moor head Kennedy dat een van zijn mede gijzelaars geprobeerd had zelfmoord te plegen Daarna moesten allen riemen, scheermesjes en dassen afstaan Ken nedy. die hoofd van de economische af deling van de Amerikaanse ambassade in Teheran was. weigerde namen te noe men Bij de inkomst in Washington van de ex-gijz.claars tussen rijen Amerikanen langs de route van de luchtmachtbasis Andrews naar hel Witte Huis. beloofde president Ronald Reagan dat geen Amerikaanse diplonia.il 'nog ooit' on gestraft gegijzeld zou worden Op de laatste kilometer ging de stoet van vijftien blauw-wit-rood gelakte au tobussen dezelfde route als die welke president Reagan op de dag van zijn eedsaflegging was gegaan „Wij zijn geen helden. De echte helden zijn onze familieleden", zei dinsdag een van de Amerikaanse ex-gijzelaars op de persconferentie in de militaire academie in West Point in de staat New- York. De meeste ex-gijzelaars waren na het vrijwillige gesprek met de pers geko men. Er ontbraken er slechts zeven. Hun beweegredenen om weg te blijven waren niet bekend. In West Point drukten de ex-gijzelaars zich gedisciplineerd, overdacht, ontwij kend en met omstreden uil. Wat zij te zeggen hadden was niet onthullend, niet nieuw en niet sensationeel De ex-gijzelaars maakten op de aanwe zigen een wakkere en bezonnen indruk. De burgers onder hen waren gekleed als Gezond akkoord over bouw VOW Het Zi tuplomaai. de soldaten In nieuwe uni formen en met gekapt hoofd Een van de teruggekeerde Amerikanen sprak tegen, dat hij na de mislukte red dingsactie in april 1980 naar de woestijn zou zijn gebracht en daar mishandeld Een andere, die vroeger zou hebben ge zegd. dat hij in Teheran was behandeld als een beest ln de dierentuin, zei nu dat hij daarmee de algemene detentie-om standigheden had bedoeld en niet zo zeer mishandelingen .Allen voelden ach zo", zei hij Meer dan een ex-gijze laar was van mening dat de uitvoerders van de gijzeling inderdaad studenten HILVERSUM - Carel Enkelaar. hoofd van de dienst telei :sie rail de NOS. heeft een protest ingediend bij de Europese omroeporganisatie EBU. omdat deze orga nisatie zonderde NOS tijdig in te lichten dinsdagmiddag besloot geen rechtstreek se beelden te verstrekken van de ontvangst van de 52 Amerikaanse ex gijzelaars in Washington De NOS had dinsdag twee uur <van 15.00 17 00 uur op Ned. 1 uitgetrokken om rechtstreeks verslag te kunnen doen tan de intocht van de egijzelaars Tuning minuten voor de aanvang liet de EBU echter weten dat de uitzending nU t /oor A on gaan De reden daarvoor nas gebrek aan belangstelling t an dc overige Ewopese televisieorganisatics. waardoor de uitzending financieel met haalbaar zou zijn. De Nederlandse kijkers kregen dinsdagavond wei een samenvatting voorge.scho teld Daarvoor bestond bij de Europese partners voldoende belangstelling Rndc afdeling in- en externe betrekkingen van de NOS belden dinsdag veel boze oj verbaasde kijkers, die om uitleg vroegen Ook bij de NOS zelf was de ontsteltenis groot Deze kwestie is voor de NOS mede zo pijnlijk omdat men eerder met in staat was rechtstreekse beelden van de aankomst van de ex-gegijzelden in Algiers en Wiesbaden te tonen. [et rijk en de provincie Zeeland hebben gisteren bSOTYr dan tenslotte toch 'zaken' pT§§fy kunnen doen over de Vaste Oeververbinding Wester- schelde <VOW>. Het project komt er (echt), tenzij alsnog mocht blij ken dat het een financieel avontuur wordt. Na alle trammelant tussen Den Haag en Middelburg ln het afgelopen najaar over onverwachte financiële ei sen aan de provincie Zeeland is er nu een basis-akkoord tussen belde partij en gesloten dat uitgaat van een start met de bouw ln het voorjaar van 1982 De politieke druk op het kabinet (in het bijzonder op de bewaker van 's lands schatkist, minister van financien Van der Steei heeft ertoe geleid dat de risi co's van tegenvallers niet eenzijdig op de nek van Zeeland worden geschoven. De uitgangspunten voor de nu bereikte overeenstemming betreffen een veel evenwichtiger verdeling van de over blijvende risico's met bovendien de af spraak dat er - zoals dat tegenwoordig in financiële termen zo mooi heet - pla fonds zijn aangebracht Blijkt bij nade re beschouwing dat de kostenstijgin gen die plafonds te boven gaan dan is de Vaste Oeververbinding Westerschelde alsnog van de baan Op het eerste ge zicht een gezond akkoord, waarin beide partijen verantwoordelijkheid dragen en waarbij niet opnieuw een situatie kan ontstaan die ertoe leidt dat de een de ander de zwarte piet toespeelt Crux van de eindbeslissing, die rijk en provincie Zeeland gisteren over de aanleg van de brugtunnel tussen bei de oevers van de Westerschelde zeggen te hebben genomen is het rentepercen tage voor de leningen ten behoeve van hel project. Dat mag de 10 procent niet te boven gaan. Tot die grens zijn bere keningen gemaakt voor de bijdrage van de provincie in het uiteindelijke tekort bij de exploitatie van de nieuwe ver keersverbinding. In het meest ongun stige geval wordt van Zeeland dan een jaarlijkse aanpassing van het tekort van 4 miljoen gevraagd Juist omdat het rentepercentage voor het moment van starten met de bouw zo bepalend is in de overeenkomst hebben de drie ver antwoordelijke ministers uit het kabi net en het college van gedeputeerde staten gisteren dus gelukwensen uitge wisseld op de gok dat het huidige rente peil zal gaan dalen Wanneer namelijk morgen leningen zouden moeten wor den afgesloten om de bouw van de VOW te financieren zou dat niet kunnen doorgaan omdat tegen 10 procent nau welijks of geen contracten zijn binnen te halen Wat gisteren in het Haagse de partement van verkeer en waterstaat dus is afgesproken komt neer op een beslissing om te wachten op een beter financieel klimaat 'Is dat er voorjaar 1982 nog met dan zullen we de hele zaak nog een tijdje moeten uitstellen' merk te minister Van der Stee gisteren op de persconferentie, achterover geleund op zijn stoel koeltjes op. Het is dus bepaald nog te vroeg om te Juichen, alle opge wekte conclusies ten spijt, alle mogelij ke veronderstellingen dat de zaak hele maal rond zou zijn Zeeland kan name lijk met wachten tol Sint-Juttemis op zoiets onvoorspelbaars als schomme lingen in het rentepeil Zeker niet als de mogelijke bouw van de VOW in relatie wordt gezien met de kwaliteit van de veerdiensten op de Westerschelde Die laat. zeker op de dienst Vlissingen- Breskens. al flink te wensen over En de service aan het verkeer daar zal er - hoe langer het moment van de bouw uit blijft - alleen maar minder op worden Provinciale staten zullen zich aan staande vrijdag over het nu in Den Haag bereikte VOW-akkoord moeten uitspreken. Er zal in het debat rekening mee moeten worden gehouden dat Zee land uit eigen middelen toch een aan zienlijk hogere bijdrage zal moeten le veren dan eerst was verondersteld. Zo als gezegd in het ongunstigste geval 4 miljoen per jaar tegenover aanvanke lijk 1,5 miljoen. Geen eenvoudige be slissing Want ondanks pogingen om tot een scherpere tarievenpolI tlek op de VOW en zelfs op de Zeelandbnig (want met die gedachte wordt gespeeld te ko men zal dat meerdere elders in het pro vinciebudget moeten worden gezocht. De bouw van de Vaste Oeververbinding Westerschelde zal gs en de staten van Zeeland tot een keuze dwingen, die vrij ingrijpend zal zijn. Alleen gezien het belang dat door de jaren heen aan het project ln dit gewest is gehecht en ge zien de forse 'oorlogsverklaring' aan het kabinet van enkele maanden geleden (toen al te hoge eisen werden gesteld) blijven er niet veel mogelijkheden over dan dit akkoord te aanvaarden Van Zeeland uit is Den Haag in november vorig jaar zelfs onbehoorlijk bestuur' verweten, toen voor het VOW-project werd gevraagd risico's te aanvaarden die in hel ongunstigste geval uitkwa men op 13 miljoen per jaar In een vol gende fase van het overleg is toen de staatssecretaris van binnenlandse za ken (onder meer belast met provincie- financien i erbij gehaald om te advise ren tot welke hoogte Zeeland een 'ver antwoord risico' zou kunnen nemen Dat laatste is in het gisteren bereikte akkoord verwerkt. Winstpunt van de nu behaalde over eenstemming is dat dc bouw van de Vaste Oeververbinding Westerschel de uit het niemandsland van vage belof tes en steeds opnieuw opduikende moeilijkheden is gehaald. Eindelijk is de werkelijkheidszin doorgebroken, hoeveel politiek geweld er dan ook voor nodig is geweest. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1