PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitgestelde doodstraf voor weduwe van Mao A EX-GIJZELAARS THUIS Peres: geen Palestijnse staat op Jordaanoever WIJZIGING IN LEVENSLANG MOGELIJK Opnieuw nitriet in diepvriespakken Iglo s?r De cent verdwijnt >-- /- BEGIN WIL SNEL MEER DORPEN Djpjze proef"' Aankomst in VS privé-aangelegenheid Parfum Henk van Ulsen was restauranthouder in Sluis te gortig Opklaringen I Droog weer en enkele opklaringen. I Middagtemperatuur omstreeks 6 gra den. Matige westenwind. I— 224e jaargang no. 21 Maandag 26 januari 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST PEKING (DPA/AFP) - Jiang Ging, de weduwe van Mao, en de vroegere vice-premier, Zhang Chunquiao, zijn zondag door het speciale hof in het proces tegen de bende van vier en zes andere beklaagden tot de doodstraf veroordeeld. De voltrekking van de straf werd twee jaar uitgesteld. Dit werd bekendgemaakt door een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken. De vroegere vice-partijleider Wang Hongwen, die evenals Jiang Qing tot de bende van vier behoort, kreeg levenslange gevangenisstraf. Zijn politieke rechten werden hem voor het leven ontnomen. De andere zeven beklaagden kregen gevangenisstraffen van tussen de 16 en 20 jaar. ter van de ..rampzalige" culturele re- grondlegger van het communistische volutie was geweest. Maar het hof con- China te laten terechtstellen. De in totaal tien beklaagden stonden terecht op beschuldiging van „contra revolutionaire misdaden" en hun rol en activiteiten ten tijde van de culturele revolutie in China in de periode van 1966 tot 1976. Li het geval van Jiang Qing heeft het hof volgens waarnemers de beslissing gevolgd, die het resultaat is van een fel le discussie en strijd over haar verdere lot en de vraag of zij al dan niet voor het vuurpeloton zou moeten sterven bin nen de Chinese leiding. Deze brandde los nadat bijna drie weken geleden de verhoren waren geèndlgd. Het hof kwam zondag in Peking bijeen om von nis te wijzen en bepaalde met zijn uit spraak in feite, dat de dood door het vuurpeloton haar bespaard zal blijven en dat zij in plaats daarvan haar ver dere leven in eenzame opsluiting onder dwangarbeid zal moeten slijten. Fouten Mao Jiang had zichzelf tijdens het proces met zoveel kracht en felheid verdedigd en Mao zo vaak de schuld van haar ei gen misdaden gegeven, dat zelfs de openbare aanklager uiteindelijk moest toegeven, dat Mao de aanstich- cludeerde toen toch, dat Mao alleen maar „fouten" had begaan in de chaoti sche situatie, die was ontstaan, maar dat Jiang en haar medebeklaagden ernstige misdaden hadden begaan. Sommigen onder de Chinese leiders oordeelden dat zij direct terechtge steld zou moetenm worden wegens misdaden, zoals moord, martelen en vervolgen, die zij tijdens de culturele revolutie zou hebben begaan, maar an deren vreesden, dat zij daardoor tot een martelaar voor extremisten zou worden en achtten het ook politiek te gevaarlijk om de weduwe van de Beroep ls niet mogelijk. Volgens de Chi nese wet kan de straf van de terdood- veroordeelde leden van de bende van vier, Jiang Qing en Zhang Chunqiao. als zij zich in de periode van uitstel van twee jaar beteren, worden gewijzigd in levenslange gevangenisstraf Beiden werden evenals Wang Hong wen, die levenslang kreeg, hun politie ke rechten voor het leven ontnoemen. Het laatste lid van de bende. Yao We- nyuan, propagandafunctionans kreeg een celstraf van 20 jaar plus verlies van politieke rechten voor nog eens vijfjaar Mao's vroegere politieke secretaris. VERKOOP IN LIMBURG STOPGEZET brand Buren en brandweerlieden hebben zondagmorgen een belangrijk aandeel gehad in de redding van zes mensen uit een brandend huts in de Middel burgse Griffioen-wijk. Een tweeling drie kon slechts door brandweer mensen met persluchtapparatuur uit de slaapkamer op de eerste verdieping worden gehaald Vier andere mensen uit de woning konden zich in veilig heid stellen met de hulp van buren PAGJNA 3 bedreiging De zigeunerleider Koko Petaio zal zich terug trekken uit alle politieke activi teiten 'De druk die op mij wordt uit geoefend wordt te zwaar. Ik ben al ver schillende keren bedreigd'. Het West- dultse parlementslid Klaus Thuslng heeft zaterdag in de woonwagen van Petaio in Veldhoven zijn excuses aan geboden Thusing nam zijn beschuldi ging terug dat Petaio van de zigeuners in Almere geld zou hebben geéist voor zijn hulp. PAGINA 9 vogelpoep Voor eeuwig zal onopgehelderd blijven of Hilbert van der Duim het zondag in Deventer wel had gered als hi) niet was gevallen Na 6900 van de 10.000 meter ging de gedoodverfde favoriet in zijn race tegen zijn rechtstreekse concur rent Amund SJöbrend onderuit. 'Je zult het haast niet kunnen geloven, maar het moet vogelpoep zijn geweest waardoor ik weggleed', gaf de ongeluk kige Fries als verklaring voor zijn mis ser". werkvoetbal Amemuiden-trainer Jaap van Maris en zijn eerste selectie lijken nu ook ge kozen te hebben voor het zogeheten werkvoetbal. De periode van hel fris aanvallend en soms zelfs artistiek voetbal HJkt afgesloten. Het accent komt nu ook in Amemulden op de de fensie te liggen. De toeschouwer was daar zaterdag de dupe van, maar het leverde de thuisclub tegen koploper SSC wel twee punten op 1-0) Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9.10.11.12,13 en 14. MAASTRICHT-HULSBERG-ROT TERDAM In Maastricht heeft zich vorige week een geval van nitrietver- giftiging voorgedaan, waarbij drie mensen waren betrokken. Zij werden misselijk na het eten van soep waarin een pakje diepvries-boerensoep van het merk Iglo was verwerkt. Een on derzoek door de Keuringsdienst van Waren heeft uitgewezen dat er in de betreffende pakjes groentesoep een ni- trietgehalte van 5,7 procent aanwezig was. Anderhalf procent kan al een do delijke uitwerking hebben. Aan de sterke verdunning van de soep waarin het pakje groenten zat, is het te danken dat het onheil zeer beperkt is gebleven. Naar aanleiding van dit vergiftigings- geval heeft Iglo, in overleg met de hoofdinspectie voor de levensmidde len. besloten de verkoop van alle diep- vriesprodukten, met uitzondering van ijs. in heel Limburg stop te zetten. Lim burgers die diepvriesprodukten van Iglo in huis hebben, krijgen bij inleve ring hun geld van de fabrikant terug. Wat de oorzaak van deze nieuwe zaak betreft - eind verleden jaar stierven in Venray twee inwoners na het eten van vergiftigde diepvries nasigoreng - heeft men bij het ministerie van volksge zondheid het vermoeden dat er relatie is met die in december. Misselijk Verleden week dinsdag maakte het echtpaar Kuppens in Maastricht zelf soep en deed daarin ook het bewuste pakje diepvriesgroenten. De dag daar na werd de soep gegeten, waarna de heer Kuppens misselijk werd en het be nauwd kreeg. Pas donderdag vertelde hij het aan zijn huisarts die hij om een andere reden bezocht. De dokter advi seerde hem de soepgroenten te laten onderzoeken door de Keuringsdienst van Waren. Volgens Unilever, waarvan Iglo deel uit maakt, gaat het om een pak uit een zen ding die op 12 december werd gedistri bueerd in Maastricht en omgeving. Alle op 12 december afgeleverde pak ken - uit. 23 winkels - werden opgehaald door de keuringsdienst van waren om onderzocht te worden Steekproef Volgens het erste. voorlopige onder zoek zijn alleen in enkele pakken uit de winkel in Maastricht waar de soep groente is gekocht sporen van nitriet aangetroffen. Uit een steekproef geno men op produkten uit winkels buiten Maastricht is voorlopig geconcludeerd dat in andere winkels geen pakken in voorraad waren, waarin het nitriet voorkwam. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie meegedeeld Het onderzoek zal zich nu tevens verder concentreren op de vraag hoe het moge lijk is dat de bewuste pakken in de win kel in Maastricht terecht zijn gekomen. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieyhygiène heeft zaterdagavond verklaard te ver wachten dat het laboratoriumonder zoek nog drie tot vier dagen zal duren Chen Boda, kreeg een gevangenksstraf van 18 jaar plus nog eens vijfjaar verlies van politieke rechten. Chen kwam eind 1970 gezuiverd uit de interne machts strijd. werd vervolgens doodgewaand, doch dook weer op in het procens. dat op 20 november vorig jaar begon. Officieren De vijf andere veroordeelden zijn alle vroegere hoge officieren, die schuldig zijn bevonden aan het beramen van een moord op Mao en een staatsgreep in 1971. Zij, Huang Yongsheng, Wu Fa- xian, Li Zuopeng, Qiu Huizuo en Jiang Tengjiao, kregen gevangenisstraffen varièren van 16 tot 18 jaar met daarbo ven nog eens vijf jaar verlies van poli tieke rechten. Vrijwel vaststaat, dat alle veroordeelden mede gezien de ho ge leeftijd van de meesten hunner in gevangenscha, zullen sterven. Aftrek van voorarrest wordt toegepast. De le den van de bende van vier werden in oktober 1976 gearresteerd, precies een maand nadat partijleider Mao was overleden. Zijn weduwe, de thans 67-jarige vroege re leidster van de bende van vier. Jiang Qing, die in een veelbewogen leven wist op te klimmen van eens actrice in Sjanghai tot ongekroonde keizerin van China, weerde zich het felst tijdens het procens. Zij ging in debat met de aan klager, viel getuigen scherp aan en tart te het hof door te verklaren, dat zü de dood niet vreesde. Dit schreeuwde zij. toen zij na weer zo een incident de zaal. slechts een paar honderd meter van het (Slot zie pagina 3 kolom 7) CDA-ER MATEMAN MELDDE REIS NAAR TAIWAN NIET AAN AALTEN (ANP) - Het CDA-kamerlid W. Mateman verblijft momenteel op Taiwan. Hij is daar op uitnodiging van een organisatie van oud-strijders, al dus zijn echtgenote zaterdagmiddag desgevraagd. Mateman heeft zijn reis niet aangemeld bij de fractie, althans niet op de gebruikelijke manier: bij ka merlid J. Mommersteeg bij reizen aan 'politiek gevoelige gebieden'. Mateman is zeker met namens de CDAd-fractie op Taiwan, aldus Mom mersteeg. Volgens een voorlichter van de CDA- fractie heeft Mateman bij de fractie aangemeld dat hij 'richting Zuidoost- Aziè zou gaan en dat hij daarbij Taiwan zou aandoen". Zijn reis werd be schouwd als een vakantiereis. W PEKING Hang Qing, de weduwe van Mao is zondag ter dood veroordeeld, maar de voltrekking van het vonnis is twee jaar uitgesteld. Na haar veroordeling schreeuwde zij venvensingen aan het adres van de rechters. DEN HAAG - De cent gaat ver dwijnen. er komt geen muntstuk van 2 of 3 cent maar wel een vijf- gulden-munt. Dat slaat in de Muntnota die staatssecretaris Van Amelsvoort (financien) binnen kort bij de Tweede Kamer zal in dienen. Het verdwijnen van de cent is nood zakelijk geworden omdat het over grote deel van de 1.7 miljard centen die in ons land in omloop zijn „vol strekt onvindbaar" zijn. zo zei Van Amelsvoort zaterdag voor de VA- RA-radio. Per hoofd van de bevolking zijn er 120 centen in omloop, maar wie ze nodig heeft, kan ze nergens krijgen. „Het is ons een onbegrijpelijk raad sel waar die dingen zich bevinden", zei de staatssecretaris. „Zeker als je weet dat we er elk jaar nog eens 15 miljoen bijmaken" Het zal volgens de bewindsman „onvermijdelijk" zijn om de cent uit de roulatie te nemen Het invoe ren van een nieuwe 2- of 3-cents munt wordt niet overwogen, omdat die waarschijnlijk dezelfde proble men zal opleveren als de cent. Het zal nog wel een jaar kunnen duren alvorens de Nederlandse munten een afbeelding van konin gin Beatrix als beeldenaar krij gen. Negen kunstenaars zijn in middels uilgenodigd een ontwerp te maken. Koningin Beatrix heeft daarvoor ook al geposeerd. In 1982 of 1983 komtermogelijk een vljf-gulden-munt. zo kondigde Van Amelsvoort aan Een besluit daar over moet nog vallen. =v Ntei ujMEfSf' f Een winkelier in Maastricht plaatste deze borden in zijn diepvriesafdeling AMSTERDAM - „Wij willen geen Ara bisch of Palestijns volk regeren. Dal is een moreel standpunt. Zelfs al hadden we er de kracht voor, dan zouden we het nog niet willen". Dit zei Shimon Peres, leider van de Arbeiderspartij in Israël, zaterdag in Amsterdam op de algemene vergadering van de Neder landse zionistenbond. Peres maakt een goede kans om de hui dige Israëlische premier Begin op te volgen. Zijn partij staat in opiniepeilin gen al meer dan een jaar op flinke winst. De i vervroegde i verkiezingen in Israël zijn in juni. Een nieuwe Israëlische regering onder leiding van Peres zal zich verzetten te gen een Palestijnse staal op de Weste lijke Jordaanoever. Wel wil de Arbei derspartij snel autonomie geven aan de inwoners van de Gazastrook (nu nog bezet Egyptisch gebied). Teruggave „Zonder voorwaarden" wil Peres wel onderhandelingen met Jordanië ope nen. „Wij zijn klaar om veel terug te geven", aldus Peres, „maar de beslis sing is aan koning Hoessein van Jorda nië". Peres verweet de Europese Gemeen schap dat zij - door de Palestijnse be- vrijdlngsorganistie PLO te omhelzen - het gat tussen de Arabieren en Israël alleen maar vergroot heeft Peres sloot met zijn verwijt aan op een felle aanval die bondsvoorzitter Boers van de zio nistenbond deed op minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken Volgens Boers zal de Nederlandse zio nistenbond niet ophouden zich te ver zetten tegen elke toenadering tussen de Nederlandse regering en een organisa tie „die de liquidatie nastreeft van een lidstaat van de Verenigde Naties" Uitbreiding De Israëlische regering is van plan het aantal inwoners van joodse nederzet tingen op de bezette westelijke oever van de Jordaan bijna te verdubbelen vóór de vervroegde verkiezingen over vijf maanden worden gehouden. Dit hebben regeringskringen zondag mee gedeeld Het plan omvat de bouw van tien nieuwe nederzettingen en het toe voegen van 3000 huizen aan de bestaan de nederzettingen. Daarmee zou het aantal joodse inwoners kunnen toene men van thans 17.000 tot ongeveer 30.000. Zondag vestigden zich ca. 300 kolonis ten op een heuvel op de westelijke oe ver. ca 10 km ten noorden van Jeruza lem. Zij eisten dat de regering daar een (Slot zie pagina 3 kolom. 1) fVan onze correspondent! WASHINGTON - De voormalige gijze laars zijn terug in de Verenigde Staten en alle hysterische vrcugdebetuigin- gen ten spijt op weg naar welkome ver getelheid. Morgen, dinsdag, zullen zij nog eenmaal breeduit in het openbaar verschijnen tijdens een triomfantelij ke rit door Washington DC op weg naar president Reagan in het Witte Huis. Maar een aanvankelijk op het pro gramma gezette tickertape-parade in New York gaat niet door. omdat in eer ste aanleg de rust en de gezondheid van de voormalige gegijzelden moet wor den gewaarborgd. In doorsnee echter hebben de Verenig de Staten zich de afgelopen week over gegeven aan een orgie van huldebetoon en aanhankelijkheid, waarbij nauwe lijks meer een overtreffende trap leek te bestaan En dit confronteert de gegij zelden bij hun terugkeer in de familie kring met een heldenstatus, die de per ken van het menselijk verstand te bo ven lijkt te gaan Het heeft daarom velen ietwat ge schokt. dat de ambtenaren van buiten landse zaken die in Iran gevangen heb ben gezeten een maand vakantie krij gen om bij te komen, terwijl de gegijzel de mariniers al In Wiesbaden kledingin- spectle kregen alsmede opdracht tot schoenen poetsen en messcherpe vou wen strijken in nieuwe uniformen. De groep min of meer in lompen gehulde slachtoffers, die aan hun grauwe ellen de eenheid ontleende, werd pijlsnel op gedeeld In burgers met stropdassen, dames met rokken, officieren in gloed nieuwe van galons schitterende unifor men en sergeants van de mariniers, in veldgroen. zonder galon De werkelij- heid staat weer voor de deur Privié-zaak Van de aankomst, zondagmiddag vier minuten voor drie Amerikaanse tijd, hebben de Amerikanen niet veel meer kunnen zien dan het vliegtuig en een groep mensen daarnaast. Op de Ste wart Airforce Base. die tegenwoordig voor burgerdoeleindcn wordt ge bruikt, werden de media op zo'n ander halve kilometer afstand gehouden: de reünie met de 150 naaste familieleden die uit allerlei hoeken van de VS via Washington DC waren aangevoerd, was een privë-zaak. Al sedert de vroege morgenuren waren alle wegen naar het Stewart-vliegveld. ruim 100 kilometer ten noorden van New York. verstopt met auto's van mensen die de gijzelaars na hun aan komst wilden toejuichen. In de dorpen langs de wegen naar West Point, waar gegijzelden en famiille zich twee dagen terugtrekken, was geen boom, parkeer- meter verkeersbord of huis zonder een toef geel lint. Op de heuvels rondom het vliegveld stonden mensen met vlaggen en nog meer geel lint. dat in vele plaat sen uitverkocht was geraakt In het Thaver-hotel. op het terrein van de beroemde Amerikaanse militaire academie, moest een aantal gasten on verwachts vertrekken vanwege de ruim 200 gloednieuwe officiële gasten Ze vonden het met allemaal leuk. Hetho- tel is allerminst luxueus, maar van ge middeld motelcomfort en de keuken staat klaar om de gasten op hun wen ken te bedienen. Voor de kinderen van de gegijzelden is een creche ingericht. Vreemd genoeg hebben de Amerika nen cadeautjes meegebracht naar huis. Ingeslagen in Wiesbaden (waar zij voor 15.000 dollar aanschaften) en op het vliegveld Shannon, waar een tus senlanding werd gemaakt. De groep reisde met de Boeing 707. die ooit door Kissinger werd gebruikt voor zijn pen deldiplomatie. Het regeringstoestel was voor deze gelegenheid omgedoopt tot Freedom One. En de familie had ook geschenken bij zich. in dc trant van de vertrouwde trui en de geliefde pijp met de favoriete tabak. sluis - Acteur Henk van Ulsen, die vrijdagavond met zijn Reve-pro- granima 'Van het één komt het an der' in hel stadhuis in Sluis stond, heeft vlak voor de voorstelling maar amper kunnen eten. Dc oor zaak hiervan was dat Van Ulsen. samen met nog drie technici, niet welkom was in restaurant 'Bon Appetit' in Sluis. Dc patchoeli- geur die Van Ulsen door gebruik van dit Oosterse parfum bij zich droeg, was voor eigenaar P. Koster van 'Bon Appetit' reden Van Ulsen en dc zijnen te vragen op te stap pen. „Die geur blijft lang hangen en andere klanten waarderen dat zeker niet", aldus Koster. Volgens hem was de patchoeli-geur (wierookachtig) zo sterk dat hij en zijn personeel er misselijk van wer den Maar volgens acteur Henk van Ulsen moeten de Sluisenaars dan toch wel erg sterk ontwikkelde pa pillen hebben. „De heer Koster vroeg of er soms lets van hash werd gerookt Toen bleek dat het om de patchoell-geur ging zette hij ons letterlijk en figuurlijk op de tocht door de deur open te zetten. Iksnap dit niet Als je nu met stront aan de schoenen binnenkomt ofzo. En dat in een stadje waar je van de ene platvloerse banaliteit in de andere valt aldus Van Ulsen. met dat laatste doelend op de sexwinkels. Koster bevestigt het verhaal van Van Ulsen. „Ik zat boven te werken, met de deur naar de zaak open, Ik rook die lucht boven en ben toen naar beneden gegaan. De lucht drong zelfs door tot in de keuken Ik heb de heren toen verzocht of ze mijn zaak wilden verlaten met het oog op latere klanten die wellicht niet gediend zijn van dit luchtje De consumptie die ze inmiddels al hadden genuttigd hebben ze niet hoeven te betalen. Maar ik wilde ze niet langer in zijn zaak hebber.", al dus Koster, die al eens eerder met 'patchoeli-problemen' te maken had. toen zijn zoon dat driftig op een kledingstuk gebruikte. „Dat verklaart dan wellicht de reactie van Koster. Deze man is kennelijk gefrustreerd", aldus Van Ulsen Overigens kreeg Van Ulsen toch nog een hap eten voordat hij op moest treden. „In restaurant 't Hoekje van Sluis' zijn we prima be diend. We kregen zelfs nog een pla teau mee omdat we te weinig tijd overhielden om onze maaltijd af te maken". De heer Koster zegt verwoede po gingen te hebben ondernomen om de patchoeli- lucht uit zijn zaak weg te krijgen Het tafelkleedje hebben we weggedaan. Om de geur te onderdrukken hebben we toen met toilet-air gespoten. Ook zater dagmorgen hebben we dat nog eens gedaan. Niet te veel natuur lijk. want dan krijgen de gasten misschien het idee dat ze in een toi let zijn", aldus Koster, die er aan toevoegt het voorval te betreuren waar het gaat om de naam van Sluis. „Maar als zakenman kon ik dit echt niet gebruiken in mijn res taurant En dan heb ik het recht om klanten te verzoeken zich te verwij deren". Henk van Ulsen te geurig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1