Spanning in Polen stijgt Marine-officieren Taiwan komen niet naar Nederland Over maand nieuw pakket bezuinigingen School Oostburg ontruimd na vondst landmijnen in bunker Winkeliers boos op betogers MASSALE STAKINGEN Johan Cruijff naar Levante Brood vier cent duurder RSV: BESPREKINGEN OPLEIDING PERSONEEL Uitnodiging China voor voetballers AKKOORD WET INKOMENS VRIJE BEROEPEN Later regen Zwaar bewolkt en in de ochtend nog op veel plaatsen mist Later op de dag enige lijd regen Middag temperatuur ongeveer 6 graden Matige en in de kustprovincies vrij krachtige zuidwes ten ivind. bcrco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen Zenuwachtig machtsvertoon §TAe uitvoerders van het ±J 'vreemdelingenbeleid' dat staatssecretaris Haars van justitie namens het kabi net voert, hebben zich de af gelopen week van de zenuw achtigste kant laten zien Inmiddels is het probleem van een uit het buiten land toegestroomde groep zigeuners, op wie dat beleid een tijdlang - begeleid door het volle licht van de publiciteit - is gericht, opnieuw verplaatst naar de ka le vlaktes van de Zuidelijke IJsselmeer- polders. De groep, die zes dagen lang in het huis van bewaring te Middelburg werd vastgehouden, is namelijk per au to en caravan naar Almere afgereisd. Wal er uiteindelijk over het lot van deze zwervende mensen zal worden beslist staat nog te bezien. Voorlopig is na een weekje opsluiting het paniekerige van de kwestie een beetje weggeëbd. En dat was langzamerhand wel nodig want de hele gang van zaken bij de registratie en fouillering van deze zigeuners heeft een aantal vragen opgeroepen die ook na het kamerdebat van afgelopen donder dag over de affaire ver van bevredigend zijn beantwoord. Het juridisch steek spel bijvoorbeeld over de vraag of de zigeuners al dan niet wettig werden vastgehouden in de (dagihuizen van be waring in Zwolle en in Middelburg, ging gepaard met allerlei verwarrende inci denten en maatregelen, ernstiger zaken waardig. De kritiek in de tweede kamer gold vooral het machtsvertoon van jus titie, politie en marechaussee, dat be paald aan de overdreven kant is ge weest. Veel van de begeleidende erger nis in deze zaak van vreemdelingenbe leid is dan ook daartoe te herleiden Voorbeeld van nuchterheid en gevoel voor verhoudingen leverde temid den van het overspannen sfeertje rond om de aanwezigheid van de zigeuners de president van de raadkamer van de Middelburgse rechtbank, mr. G No- mes. toen hij erop stond dat de behan deling van het verzoek tot opheffing van de bewaring van de zigeuners zou worden bijgewoond door journalisten Juist 'om iedere schijn van geheimzin nigheid te vermijden' hadden de officier van justitie en de rechter zich voorgeno men deze zaak in het openbaar te be handelen. Dat de directie van het ge vangeniswezen en van vreemdelingen zaken zich daartegen aanvankelijk sterk verzetten toonde alleen maar aan dat men er daar kennelijk niets van snapt, hoe gevoelig juist de mogelijkhe den om het verloop van een dergelijke zaak kritisch te kunnen volgen eigen lijk liggen. Trouwens ook het simpele feit dat er nog een halve dag moest pas seren voordat de zigeuners in werkelijk heid op vrije voeten werden gesteld na dat de Middelburgse rechtbank daar toe opdracht had gegeven, is tekenend voor het veel te zwaar aangezette optre den van de Justitie en politie. Komt bij dat er bij de gang van zaken in en rond om het Middelburgse huis van bewa ring allerlei vervelende situaties ont stonden - zoals die met achtergelaten kinderen - terwijl daarvan onder andere omstandigheden geen sprake van zou behoeven te zijn Het is te hopen dat staatssecretaris Haars ervoor kan zor gen dat het vervolg van deze affaire rondom de toelating of uitzetting van zigeuners in minder omstreden banen van justitiële controle en sociale bege leiding kan worden gehouden Luchtkastelen Gentse haven Het stadsbestuur van Gent heeft een rapport van een werkgroep van deskundigen op tafel dat met klem van argumenten een grootscheepse verbe tering van de verbinding tussen deze Belgische havenstad en zee bepleit. Wat er in het rapport staat is eigenlijk nauwelijks nieuw te noemen De werk groep concludeert - zoals in het recente verleden al menigmaal is gebeurd dat Gent dringend behoefte heeft aan een grotere zeesluis bij Terneuzen. dat de Belgische regering met geld over de brug zal moeten komen om dit project te financieren en dat de Nederlandse autoriteiten en de Zeeuws-Vlaamse ge meenschap hun medewerking aan de uitvoering van dit Gentse voornemen zullen moeten verlenen Twaalf Jaar lang heeft de kwestie van de toeganke lijkheid van de Gentse zeehaven zich bewogen tussen de Belgische druk van de grote getallen en de Nederlandse aarzelingen. Ook in het nu verschenen rapport is duidelijk sprake van een stuk in Oent geschreven Belgische nationa le havenpolltiek op Zeeuws-Vlaams grondgebied. Opvallend is bijvoorbeeld dat er nu een dringend beroep wordt gedaan op de Belgische en Nederlandse overheden voor de instelling van een gemeenschappelijk beheersorgaan ten behoeve van sluizen en kanaal. Gezien de nog altijd grote problemen tussen beide landen over de haalbaarheid van de drie ontwerp-waterverdragen voor een Baalhoekkanaal. een afsnijding van de Bocht van Bath In de Wester- schelde en de kwaliteit en kwantiteit van het Maaswater zullen de G*?ntse Ideeën voorlopig nog wel een tijdje luchtkastelen blijven vdM Prins Claus is vrijdag in de Keniase hoofdstad Nairobi aangekomen waar hij een bijeenkomst zal bijwonen van Nederlandse ambassadeurs in Afrika. De bijeenkomst wordt voorgezeten door minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking die zaterdagoch tend ill Nairobi wordt verwarh' IVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De groep van Bestek-ministers is deze week besprekingen begonnen die over ruim een maand moeten leiden tot nieuwe bezuinigingen op de rijksbegroting. De betrokken ministers zijn allereerst begonnen met een onderzoek naar d*> oorzaak van de tegenvallende belastingop brengsten over 1980 en de doorwerking hiervan in 1981. Premier Van Agt deelde dit vrijdagmid dag na afloop van het kabinetsberaad mee Hij weigerde commentaar te leve ren op de nieuwste cijfers van het Cen traal Planbureau, waaruit een daling V3n het nationaal inkomen met 1 pro cent over 1981 blijkt. Met de term „Bestek-ministers" wor den de vier bewindslieden van binnen landse zaken (Wiegel), sociale zaken (Albeda). Van Aardenne (economische zaken) en financiën (Van der Stee) be doeld. De ministerraad heeft indertijd deze bewindslieden aangewezen om de sociaal-economische maatregelen van het kabinet voor te bereiden. Later moet de voltallige ministerraad de voorstellen nog goedkeuren. Brief Zijlstra Naast het onderzoek naar de oorzaak van de tegenvallende belastingen bera den de vier ministers zich ook over de reactie van het kabinet op de brief die dr. Zijlstra. de president van De Neder- landsche Bank. aan het kabinet stuur de Premier Van Agt verwacht dat de Tweede Kamer begin februari de nota ral ontvangen waarin het kabinet de oorzaken van de lagere opbrengsten analyseert. Later die maand willen de ministers besluiten nemen over het PAGINA 2 beste Bedrijfsleider P A M Everaert van Cli- tex is bijzonder teleurgesteld over de negatieve reactie van minister Van Aardenne van economische zaken op het verzoek om financiële steun van het noodlijdende textielbedrijf in Clin- ge De minister zet in zijn antwoord aan de Kamer vraagtekens bij hel in vesteringsbeleid van het bedrijf Eve raert 'Wat hadden we moeten investe ren. Onze machines zijn gewoon de beste' PAGINA 3 stress De ontknoping van het Iraanse drama verloopt wal Amerika betreft niet ge heel zonder wanklanken. De veront waardiging over de kwalijke behande ling van de gegijzelden dreigt tot. een nationale hysterie uit. te groeien Uit een medisch onderzoek na hun vrijla ting blijkt dat sommige van de ex-gij zelaars er psychisch zeer slecht aan toe zijn en kampen met 'een post-trauma tlsch stresssyndroom' PAGINA 13 slechter Uit voorlopige becijferingen van het Centraal Plan Bureau blijkt dat de economie er dit jaar nog slechter voor staat dan aanvankelijk werd gedacht. De bestedingen zullen dalen, het na tionaal inkomen gaat omlaag, de in vesteringen zullen minder zijn. evenals de exportvesultaten Voor de werk loosheid wordt een flink hoger cijfer geraamd. PAGINA 23 stoppen We moeten inderdaad serieus bckij ken Of we lil 1982 nog wel doorgaan met de ploeg'. Dat zegt Kenneth Collins di recteur van TI Raleigh, die zich bezig l houdt met de wielerformatie 'Het is natuurlijk altijd moeilijk om te stop- j pen als je een dergelijke ploeg hebt. Maar aan de andere kant hoe succes- voller ze zijn. hoe meer geld er in gesto- ken moet worden' PAGINA 27 stop De PTT overweegt gedurende twee maanden een personeelsstop in te voe ren wat betreft de aanwerving van nieuw personeel alsmede invulling van eventuele vacatures De motieven hiervoor zijn naast het uitblijven van de postbank de slechte zogenaamde macro-economische situaüe alsmede het uitblijven van nieuwe produklen. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7. 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4 Sport: 22 en 23. Radio en televisie: 25. Financiën: 27. Zaterdagkrant: 17, 18. 19 en 21. aanvullende bezuinigingspakket. De verwachting is dat er opnieuw zo'n drie tot vier miljard móet worden om gebogen. De ministerraad is verder akkoord ge gaan met een wetsvoorstel van de mi nisters Albeda en Van Aardenne ter re geling van de inkomens van de vrije be roepen. De nieuwe wet beoogt een tijde lijke regeling in het leven te roepen om een aanvaardbaar inkomensniveau te kunnen vaststellen. Het noodwetje is een reactie op de uit spraak van de rechter, die op 7 novem ber de Staat verbood eenzijdige maat regelen tegen medisch specialisten te nemen. Met name de toepassing van de Prijzenwet lijkt door de uitspraak niet mogelijk te zijn. Vandaar dat het kabi net nu besloten heeft tot een afzonder lijke wet voor de normering van inko mens. Eerder deze week heeft de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer de regering nog tot spoed gemaand met dit wets ontwerp. Het is de bedoeling van het ontwerp dat het overleg tussen rege ring en beroepsorganisaties in stand blijft. De nieuwe wet legt dan sterk de nadruk op dit aspect van het overleg. (Zie ook pag. 13). tv an onze correspondent) WENEN' - De Poolse arbeiders hebben vrijdag opnieuw massaal gevolg gege ven aan de oproep van de vrije Poolse vakcentrale „Solidariteit" om te de monstreren tegen de weigering van de Poolse regering de beloofde vijfdaagse werkweek in te voeren. Eerder deze week waren de onderhandelingen over de vrije zaterdag tussen regering en een delegatie van Solidariteit mislukt. De Poolse regering ontkende vrijdag voorts een bericht van het gezagheb bende Russische militaire tijdschrift „Rode Ster", dat gezamenlijke militai re oefeningen van Poolse en Russische troepen op Pools grondgebied zouden plaatsvinden, in samenhang met de nieuwe stakingsgolf in Polen. In Warschau legden arbeiders van 53 bedrijven het werk voor korte tijd neer Prikacties bij het lokale Warschause dagblad Zycie Warszawy. dat ten op zichte van het partijgetrouwe commu nistische dagblad Trybuna Ludu een betrekkelijk onafhankelijke koers volgt, was oorzaak dat het blad niet kon verschijnen. In de ochtenduren legden vrijdag de transportarbeiders volgens plan het openbaar vervoer lam. waarbij zich het personeel van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT aansloot, waardoor ook het vliegverkeer tot stil stand kwam. Vele anderen die werkten droegen rood-witte armbanden als te ken van solidariteit niet de stakers Walesa, die zich gewoonlijk verzoenend opstelt, uitte vrijdag harde woorden aan het adres van de regering De hou ding van de regering duidt er op dat ze 'Solidariteit' niet aanvaardt en geen ge sprek wil voeren met de bond Onder IVan onze correspondent VALENCIA - Johan Cruijfi tekent maandag een contract met de Spaanse voetbalclub Levante uit de eerste divi sie. Zijn schoonvader Cor Costcr zal hem vergezellen bij de ondertekening van het contract. De voorzitter van Le vante heeft dat vrijdagavond in Valen cia bekendgemaakt. De bedoeling is dat Johan Cruijff de res terende wedstrijden van de competitie van dit jaar meespeelt. Het is niet be kend voor welk bedrag het contract wordt getekend. Johan Cruijff ontving eerder een aanbod van de Catalaanse voetbalclub Real Club Deportlvo Espa- nol uit Barcelona. die omstandigheden blijft ons geen an dere keus. aldus Walesa. Lech Walesa deed tevens een klem mend persoonlijk beroep op alle leden om zaterdag met aan het werk te gaan De regering probeert verdeeldheid te zaaien binnen Solidariteit en verhin dert dat de bond haar eigen zienswijze via de nleuwmedia kan presenteren. Gezien die situatie kunnen wij geen stap terug doen, aldus Walesa Niettemin blijft er hoop dal er voor het einde van de maand toch nog een com promis wordt gevonden nu de Poolse bouwvakarbeiders. vertegenwoor digd door afgevaardigden van Solida riteit na eenlangdurig nachtelijk de bat in de nacht van donderdag op vrij- (Slot zie pagina 8 kolom 7) DEN HAAG (ANP) - Met ingang van maandag gaat de winkelprijs van een brood (800 gram) met vier cent omhoog. De minimumprijs stijgt met drie cent en komt daar mee op 1.51 cent. Dit is vrijdag meegedeeld door de bakkerijstichting en bevestigd door het ministerie van economi sche zaken. De stijging vloeit voort uit de gestegen loonkosten en grondstof- en energieprijzen. De ingang van de bunker bij de rijksscholengemeenschap te Oostburg, toaar de landmijnen werden gevonden. De bunker was al geruime tijd toegankelijk voor spelende kinderen. KINDEREN ONTDEKTEN OORLOGSTUIG OOSTBURG - Zeven grote landmijnen met een totale hoeveelheid springstof van bijna 50 kilo zijn vrijdagmiddag uit een bunker in Oostburg gehaald en op het strand bij Nieuwvliet tot ont ploffing gebracht. De bunker ligt op slechts enkele meters van de gebou wen van de 'Koningin Wilhelmina'- scholengemeenschap aan de Brede- slraat. De mijnen werden donderdag avond door de rijkspolitie ontdekt. De bunker, waarin ze werden gevonden, werd meteen na de Tweede Wereldoor log dichtgemetseld, maar kinderen wisten toch binnen te dringen. Na de vondst sloot de rijkspolitie meteen de ingang van de bunker af. Vrijdagmiddag om twee uur werden de straten en twee kruispunten in de direc te omgeving van de bunker afgesloten. Bewoners van de Bredestraat moesten de ramen en deuren aan de achterkant van hun huis openzetten en zelf zo ver mogelijk uit de buurt blijven. De gebou wen van de rijksscholengemeenschap werden om klokslag twee uur ont ruimd De lesuren werden afgelast. Een klasje van Mavo vier. dat die uren 'schoolonderzoek' had. werd in allerijl ondergebracht in lokalen van de Sint Eloyscholengemeenschap. Om zo wei nig mogelijk toeloop van publiek te hebben werd de ontruiming zo snel mo gelijk uitgevoerd. Rector F P Baarends van de scholen gemeenschap werd in de ochtenduren op de hoogte gesteld en hield om twaalf uur s middags een extra-lerarenverga- tSlot zie pagina 11 kolom 5) HENGELO (ANP) - Ongeveer dertig le den van de Vereniging van Dienstwei geraars en de antimilitaristische orga nisatie Onkruit hebben vrijdagmid dag de ingang van de landmacht-Info winkel in de Hengelose binnenstad ge blokkeerd. Zij gingen hiertoe over uil protest tegen de veroordeling van anti militaristen door de Almelose recht bank. vorige week donderdag wegens het aanrichten van vernielingen in de landmacht Infowinkel. De actie wekte de woede op van winke liers en horecamensen ln de buurt. De demonstranten werden zelfs natgespo ten met een slang Anderen forceerden de haag actievoerders om toch m de In fowinkel te komen Om escalatie te voorkomen werd besloten de infowin kel een uur eerder dan de bedoeling was te sluiten. De politie van Hengelo liet de demonstranten tijdens de blokkade on gemoeid omdat er geen sprake was van vernieling of handtastelijkheden Foto de demonstranten verscheurden uit de Infowinkel meegenomen folders iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het voor maandag aan staande op het program slaande be zoek van de Taiwanese marine-officie- ren aan Nederland gaat niet door. Daarmee is de dreigende ruzie lussen de ministeries van buitenlandse zaken en defensie voortijdig bezworen. Dit heeft minister-president Van Agt vrij dag na afloop van de ministerraad meegedeeld. Ook na de kabinetsvergadering van vri- dag staat het voor minister-president Van Agt overigens wel vast dat het con tract vor de levering van twee onderzee boten aan Taiwan door gaat. Het RSV-concern. die twee onderzeebo ten aan Taiwan wil leveren, heeft twee weken geleden aangekondigd met een aantal Taiwanese marine-officieren de marinebasis te Den Helder te willen be zoeken De bedoeling was deze officie ren kennis te laten maken met een duikboot van hetzelfde type als hel Ne derlandse bedrijf aan Taiwan wil leve ren De marine, die dit verzoek als een lo gisch uitvloeisel van de regeringstoe stemming voor de order beschouwde. heeft toestemming verleend Het de partement van defensie heeft echter verzuimd buitenlandse zaken In te llch ten. Toen dit departement van het be zoek op de hoogte werd gebracht, volg de de weigering een visum te verstrek ken. omdat zu geen visa afgeven aan (Slot zie pagina 3 kolom 2i ZEIST - Het bondsbestuur van de KNVB heeft van de Volksrepu bliek China een uitnodiging ont vangen om in juli deel te nemen aan een toernooi met het Neder lands amateurelftal in China. De uitnodiging is gedateerd op 19 ja nuari en gleed donderdagmiddag in de bus van het amatrurbcstuur op het KNVB sportcentrum in Zeist. Joop Wagenaar. secretaris van de sectie amateurvoetbal van de KNVB. „Ik weet in feite niet wat ik met deze uitnodiging aan moet Aan de ene kant worden de diplo matieke kontakten verbroken tus sen Nederland en China, terwijl wij als voetbalbond plotseling een uit nodiging krijgen om deel te nemen aan een toernooi in juli" Twee weken geleden nog trok de Volksrepubliek China deelname van een waterpoloploeg aan het Van Haselen-toernooi, dat afgelo pen weekeinde in Amersfoort werd gehouden In. terwijl de zwemploeg, die deel zou nemen aan de volgend weekeinde in hetzelfde Amersfoort - se Sportfondsen bad te houden Speedo Meet geen uitreisvisa kreeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1