PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zigeuners vertrokken naar terrein Almere Roep om wraak wordt steeds sterker in VS onderzeebootorder Taiwan Lra™gt Regering meer betrokken bij Reagan kort op reisjes vandaag Vervalste honderdjes in Heerlen HAARS ONEENS MET VRIJLATING IN MIDDELBURG Minder voor gemeenten levenslang ,FNV in geldnood NIEUWE FACETTEN NA OVERLEG MET KAMER: Mist Zicaar bewolkt en op veel plaatsen mist Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Weinig wind 224e jaargang no. 19 Vrijdag 23 januari 1981 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH JU-UUU Zwarte kunst in kerncontracten \LA KJ *~7 oa's ministerpresident yl't'V i-l Van Agt eind 1979 de NA VO-partners afreisde om daar begrip te vragen voor het E5r3 standpunt van het Neder- NSjjSD landse parlement in de kwes tie van de modernisering van de kern wapens zo gaat minister Van Aardenne leconomische zaken) volgende week naar Londen en Parijs om daar de drin gende wens van de tweede kamer toe te lichten voor onvoorwaardelijke inzage van de geheime contracten over de op werking van de splijtstofstaven uit de kerncentrales van Dodewaard en Bors- sele. Het wordt een trip waarop de be windsman een soort van koorddans moet maken voor het thuisfront: als htj aantoont dat hij goed zijn best beeft ge daan om openbaarheid van die heftig omstreden contracten met Cogema In Frankrijk en BNFL in Engeland te be reiken zou dat het uiteindelijke stand punt van de meerderheid van de kamer wei eens duidelijk kunnen beïnvloeden. In Den Haag leven niet veel illusies dat het na alle voorafgaande 'neen-s' van de Fransen en de Engelsen op verzoeken om de geheimhouding op te heffen dit keer echt zal lukken om nu medewer king te krijgen Wat dat betreft Is de gedragslijn van de buitenlandse con tractpartners in het afgelopen jaar zo onbuigzaam geweest dat er ook nu wei nig tegemoetkomendheid te verwach ten valt Toch hoeft de missie van Van Aardenne niet helemaal zonder beteke nis te zijn. Door zijn volle gewicht tegen deze kwestie aan te zetten geeft Neder land in Parijs en Londen via de be windsman te kennen dat de hele aange legenheid hier vrij hoog wordt opgeno men Eigenlijk gaat het by de behandeling van de goedkeuringswetjes in het Nederlandse parlement van de contrac ten die de exploitanten van de kerncen trales in Dodewaard en Borssele met de twee buitenlandse splijtstofopwer kingsfabrieken hebben gesloten veel minder om de inhoud van die overeen komsten dan om het principe van de kwestie. Als gevolg van allerlei onthul lingen en informaties langs omwegen heeft het er alle schijn van dat er nog nauwelijks wezenlijk belangrijke, strikt geheime gegevens buiten de openbaar heid zijn gebleven. Aldus heeft iedereen die zich nauw bij de contracten betrok ken voelt een vrij redelijke Indruk kun nen krijgen van de bepalingen en de consequenties, waar het In de beide ontwerp-overeenkomsten om draait. De ergernis van het Nederlandse parle ment richt zich er - terecht - vooral op dat Cogema en BNFL met hun starre opstelling over de geheimhouding een normaal politiek verkeer tussen rege ring en parlement in Nederland verhin deren Het is namelijk te gek om los te lopen dat buitenlandse ondernemingen in staat (moetent worden gesteld om Nederlandse kamerleden via een hand tekening te laten beloven dat zij over de inhoud van de contracten niets naar buiten zullen brengen. Een dergelijke procedure heeft alle trekken van een verdachtmaking op voorhand en be lemmert het parlement ernstig in zijn normale controlerende werkzaamhe den. Tot nog toe is het de leiding van de Franse en Engelse opwerkingsfa brieken kennelijk steeds gelukt om an dere Europese partners bij de afsluiting van contracten zonder al te veel proble men aan de geheimhouding te binden In ai die gevallen heeft de dreiging van eenzijdige opzegging van de ontwerp overeenkomst de doorslag gegeven Achteraf kan bovendien worden vast gesteld dat de contracten elders In Eu ropa weliswaar tot enige bevreemding hebben geleid, maar nergens anders zo principieel zijn benaderd waar het gaat om de mogelijkheid ze onderwerp van een onverdachte publieke discussie te maken Er staat voor Nederland m eco nomisch opzicht flink wat op het spel wanneer de bewuste contracten eenzij dig ongedaan zouden worden gemaakt. Volgens Van Agt zou een direct gevolg van verwerping in de tweede kamer óf van Franse en/of Engelse contract breuk sluiting op korte termijn van de kerncentrales in Dodewaard en Borsse le betekenen. De beide centrales zou den dan namelijk omhoog komen zitten met hun kernafval Aan de andere kant is een duidelijke opstelling van Neder landse kant tegenover juist die arg waan wekkende geheimzinnigheid mis schien een signaal om beide bedrijven tot andere gedachten te brengen Juist dat spel van zwarte kunst en opgelegde onmondigheid In de behandeling van kernenergieproblemen heeft de afgelo pen jaren aangetoond hoe het niet moet Parlement en regering kunnen deze zaak tegenover Cogema en BNFL niet hoog genoeg opnemen. vdM WASHINGTON (DPAl- De Ameri kaanse president. Ronald Reagan, heeft donderdag voor de rest van dit jaar het reisbudget van de Amerikaanse regering met 15 pro cent besnoeid. een opdracht, aan zijn ministers verminderde hij de begroting voor opdrachten aan particuliere ad viesfirma's met hetzelfde percenta ge en verbood hij voorlopig nieuwe kantoormeubelen te kopen. Het Nederlandse binnenschip Henja (550 toni is donderdagavond na een aanvaring op de Nieuwe Maas in Rot terdam gezonken. De opvarenden van het schip - het schippersechtpaar. een baby en een hond - konden op tijd aan boord gaan van een vaartuig van de rijkshavendienst, dat het binnenschip In verband met de mist begeleidde PAGINA 2 onderzoek Er komt een onderzoek naar de be drijfsvoering van de Cokesfabriek In Sluiskil. Een onafhankelijk bureau zal nagaan, wal het bedrijf kan doen aan het tegengaan van milieu-overlast en hoe de arbeidsomstandigheden van hetovenpersoneel kunnen worden ver beterd De kosten van een sanerings programma voor het verouderde fa brlekscomplex zijn nog niet exact be kend. maar lopen zeker in de miljoe nen guldens PAGINA 9 haven In Gentse havenkringen heerst tevre denheid over de resultaten die vorig jaar werden geboekt. De recordcijfers van '79 werden in '80 nog overtroffen. In de Gentse haven meerden 3290 zee- 1 schepen af. 127 meer dan in '79 De aan voer van ertsen en de afvoer van geraf fineerde petroleumprodukten daal den. maar de aanvoer van cokes en steenkool steeg enorm PAGINA 13 erkenning De alternatieve geneeskunde Is geen randverschijnsel' meer Deze genees wijzen moeten dan ook worden er kend. in wettelijke maatregelen wor den vervat en ln het ziekenfondspak kei worden opgenomen Ook mogen beoefenaars niet strafrechterlijk wor den vervolgd en moet onderzoek naar deze geneeswijzen en opleiding van beoefenaars worden bevorderd. PAGINA 15 salarisstop Peter Post heeft zijn renners donder dagmiddag tijdens de presentatie in Amsterdam In bedekte termen laten weten dat bij een eventuele voortzet ting van de formatie in de huidige vorm de financiële eisen binnen de per ken zullen moeten blijven 'De wielren ners zullen misschien ook wel een stapje terug moeten doen stelde Post Je zou daarbij kunnen denken aan een salaris-stop Later was hij nog duide lflker 'Dit kan zo niet blijven door gaan...' PAGINA 17 erkenning De Franse schrijfster Marguerite Youreenar Is ln Parijs als eerste vrouw 'ld geworden van de Academie Fran- Wise In aanwezigheid van de Franse President Giseard d'Estalng werd de "7-jarlge schrijfster opgenomen in de exclusieve kring van de veertig 'on- stcrfel|jken l Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. Varia: 16. Radio en televisie: 17. Financien: 19. HEERLEN (ANP) - De gemeente politie van Heerlen heeft valse bil jetten van honderd gulden ont dekt. De valse biljetten zijn in Heerlen al bij een bank en in hore cabedrijven als wettig betaalmid del aangeboden en geaccepteerd. De valse geldpapieren wijken nogal af van de echte De valse biljetten zijn gladder en wijken af van kleur Het wit ls witter dan normaal en het bruin is fletser. Bovendien ont breekt op de valse biljetten de voor blinden aangebrachte brume stip met reliëf. Op de valse honderdjes is dit teken slechts een punt zonder reliëf MIDDELBURG - Na zes dagen opsluiting in het Middelburgse Huis van Bewaring is donderdag avond een groep van 54 zigeuners vrijgelaten. Zij werden met twee bussen van de justitiële autodienst naar Gilze-Rijen gebracht, vanwaar ze omstreeks half twaalf gisteravond met hun eigen auto's en caravans richting Almere vertrokken. Landdrost H. Lammers van de Zuidelijke IJsselmeerpolders is bereid hen daar op een kampeerterrein bij de Hollandse Brug, de beslissing over een eventuele verblijfsvergunning te laten afwachten. Vier zigeuners, een echtpaar en twee mannen, zijn in de Middelburgse gevangenis achtergebleven. Zij worden, waarschijnlijk van daag, ons land uitgewezen. Het echtpaar is in het bezit van Zuidslavische paspoorten. De twee mannen gaan, voor zover bekend, bij België de grens over. De Belgische autoriteiten hebben zich in beginsel bereid verklaard hen terug te nemen, omdat ze al geruime tijd in dat land verbleven, voor hun komst naar Nederland. De vrijlating van de 54 zigeuners volgde op de uitspraak van de raadkamer van de Middelburgse rechtbank, donder dagochtend. Als motivatie voor het be sluit noemde de raadkamer onder pre sidentschap van mr G. Nomes. dat niet verwacht moet worden dat de zigeuners worden uitgewezen, dat bovendien niet is aangetoond dat zij het belang van de openbare orde zouden verstoren en dat aj voorlopig kunnen worden 'opgeno men' in de Zuidelijke IJsselmeerpol ders. Hoofdofficier van justitie mr J. Hage heeft inmiddels, op last van staatsse cretaris Haars van justitie, hoger be roep tegen deze uitspraak aangetekend bij het Gerechtshof in Den Haag De bewindsvrouwe vindt - zoals ze donder dag in de Tweede Kamer verklaarde - DEN HAAG - Minister Van der Stee (financiën) wil de ruim achthonderd de uitspraak een doorkruising van haar beleid. Het is hoogst twijfelachtig of de zigeuners in Nederland mogen blijven De rechtbank ging hier vanuit in haar overwegingen, maar het onderzoek dat kan leiden tot definitieve uitzetting is nog ln volle gang. Mr Hage Het is niet in het belang van de zigeuners ze vrij te laten, want dan staan ze weer in de kou en moeten ze maar weer afwachten wat er verder gaat gebeuren". Mr Hage heeft bij het Gerechtshof in Den Haag aangedron gen op een spoedbehandeling van het tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG- De Nederlandse regering blijkt veel nauwer betrokken te zijn bij de levering door Kijn-Schclde-Ver- olmc van twee onderzeeboten aan Tai wan dan eerder werd verondersteld. Behalve de export-vergunning heeft RSV namelijk van de regering ook een krediet-verzekering nodig omdat het bedrijf te slecht bij kas is voor een hankflnanciering zonder staatsgaran tie. Ook is het niet uitgesloten dat de Ko ninklijke Marine betrokken raakt bij de leverantie, omdat mogelijk Nederland se marinemensen ingeschakeld zullen moeten worden bij de opleiding van Taiwanees marinepersoneel en contro le op de bouw en aflevering van de zeer moderne schenen Door deze nieuwe facetten, die donder dag naar buiten kwamen na een ver trouwelijk overleg tussen de Tweede- Kamercommissies voor buitenlandse zaken en handelspolitiek en de minis ters Van der Klaauw buitenlandse za ken ien Van Aardenne ieconomische za- keni. is het allerminst uitgesloten dat de Tweede Kamer dc regering volgende week zal opdragen de export vergun nlng weer in te trekken Nieuw was donderdag ook dal het met uiigesloten is dat Nederland meer on derzeeboten aan Taiwan levert Van Aardenne had het in het commissie verleg over een incidentele order maar de vraag of dat vervolgorders uit sluit .Maar het moet geen gewoonte worden zou hij hebben gezegd De regering heeft steeds benadrukt dat zij slechts via de exportvergunning bij deze zaak betrokken is. Directe contac ten met de regering van Taiwan, dat officieel niet wordt erkend zyn door de regering steeds ontkend Minister Van Aardenne heeft de Kamer beloofd nog voor hel debat van volgen de week donderdag precies te melden m hoeverre de Staat bij de order betrok ken Is Ook zal hij een overzicht geven van orders uit de Chinese Volksrepu bliek bi) het Nederlandse bedrijfsleven, die gevaar lopen wanneer de levering aan Taiwan doorgaat Minister Van Aardenne liet de Twee de-Kamercommissies weten dat een betrokkenheid van de marine hem vol ledig onbekend was. Hij zegde toe con tact op te zullen nemen met zijn colle ga Dc Geus idefensiel om nadere infor matie. Een woordvoerder van de Koninklijke Marine verklaarde donderdagmorgen dat er geen enkel direct contact met Taiwan bestaat over deze zaak Wel heeft RSV de manne gevraagd om met een Taiwanese delegatie m Den Helder langs te mogen komen voor een bezoek aan Nederlandse oorlogsschepen Daarin ls toegestemd, .zoals de de ma rine zo vaak buitenlandse gasten om vangt aldus de woordvoerder Maar in hel CDA is men daar niet ge- tSlot zie pagina 6 kolom 41 LONDEN «AFP'DPAl - Dc 23-jarige Iraanse terrorist Fowzi Ncjad, die met vijf landgenoten in mei vorig jaar de Iraanse ambassade in Londen had be zet en de enige die daarbij het leven behield, is donderdag in Londen tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld Nejad had aanvankelijk ontkend maar later schuld bekend aan doodslag In twee gevallen De groep Iraniers had vorig jaar de ambassade in de wijk Ken sington bestormd en 23 mensen gegij zeld Zes dagen later lukte het de legen darische Britse SAS alle nog overgeble ven gyzelaars te redden. Vijf terroristen werden by de actie doodgeschoten. hoger beroep. Volgens de procureur-ge neraal zal het nog wel even kunnen du ren Het had donderdag nog heel wat. justi tiële. voeten in de aarde voordat de zi geuners werkelijk ln vrijheid werden ge steld. Volgens de rechtbankuitspraak moest het meteen gebeuren, maar de zigeuners hebben nog de hele dag in be waring gezeten. Volgens woordvoei- ders moest er gewacht worden op een vertegenwoordiger van het departe ment van justitie uit Den Haag. om dc mensen precies te vertellen wat er over hen was beslist Vermoedelijk is de invrijheidstelling met opzet vertraagd, omdat men bang was dat de zigeuners, met zeven baby's <Slot zie pagina 7 kolom 6) De veerdienst voor passagiers van Hoek van Holland naar Harwich werd donderdagavond niet uitgevoerd in verband met een werkonderbreking van Britse zeelieden Dit blijkt uit mede delingen van de scheepvaartmaat schappij en de Nederlandse Spoorwe gen Wel voer de Olau-Lme van Vltssingen naar Sheerness Enkele zigeunerinnen in Middelburg na hun vrijlating op weg naar dc bus. Van onze correspondent! WASHINGTON- In de VS blijft de ver ontwaardiging en woede over de be handeling van de gijzelaars door Iran groeien Voormalig vice-president Walter Mondale, die bij zijn terugkeer uit Wiesbaden namens voormalig pre sident Carter een met de hand geschre ven rapport heeft overhandigd aan president Reagan, deelde mede dal het nieuwe staatshoofd hoogst veront waardigd is. Maar Mondale maakte ook duidelijk legen een afwijzen van het akkoord met Iran over de uitleve ring van de gijzelaars tc zijn. „Wij hebben 200 jaar achter de rug van eerbiediging van internationale wet ten Als de andere partij zich barbaars gedraagt moeten wij juist het verschil aantonen'. Vice-president George Bush, die Mondale begeleidde, waar schuwde echter dat barbaars gedrag niet moet worden beloond of geduld, ook al ligt Iran in een strategisch bij zonder belangrijk gebied. „Eendergelij ke behandeling van Amerikanen voor spelt wemig goeds voor toekomstige betrekkingen van welke aard dan ook' aldus Bush. De senaat zal een uitgebreid onderzoek beginnen naar de toedracht van de ge- WIESBADEN - Na een bezoek aan de tandarts stonden enkele dinsdagnacht door Iran vrijgelatenAmerikaanse gijzelaars de pers te woord, vlnr William Royer. Bruce German en Barry Rosen gemeenten in ons land niet op voor hand uitsluiten van de komende nieu we bezuinigingsronde. Hij zei dit don derdagavond in de Tweede Kamer. Van der Stee wees erop dat in het ko mende kabinetsberaad ook de uitke ringen aan de gemeenten uit het Ge meentefonds ter discussie staan. Volgens de minister zal de overheid als gevolg van de slechtere sociaal-econo mische situatie fors moeten bezuinigen. Hij weigerde te garanderen dat de ge meenten van deze bezuinigingsronde zullen worden vrijgesteld. Wel zegde hij toe dat bij eventuele bezuinigingen de pijn eerlijk over het rijk en de lagere overheden verdeeld zal worden. Van der Stee wees er overigens op. dat nog met te zeggen valt hoeveel er bezuinigd zal worden Overigens bevestigde Van der Stee dat het de bedoeling is dat gemeenten min der vaak rood gaan staan bij hun bank. UTRECHT (ANP) - De inkomsten van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging blijven achter bij de gestegen kos ten en de toenemende activiteiten van de FNV. Het tekort over 1980 komt waarschijnlijk uit op anderhalf mil joen gulden en dit jaar dreigt het dub bel zo groot tc worden. Dit staat in de Vakbondskrant, het orgaan van het FNV. Het vakbondswerk is erg 'arbeidsinten sief. De salariskosten bij de FNV na men in 1979 iets meer dan 49 procent van de totale uitgaven voor hun reke ning en in 1980 was dat al 55 procent van de totale begroting van 35,7 miljoen gulden Zelfs bij gelijkblijvende inkom sten en activiteiten zal dit percentage in 1984 automatisch zijn opgelopen tot byna zestig De bijdragen van de aange sloten bonden aan de FNV zijn geba seerd op de ledentallen. Maar evenals de FNV ontplooien de bonden meer ac tiviteiten terwijl het ledental terug loopt, waardoor de inkomsten afne men Veel leden zeggen op omdat ze werkloos of arbeidsongeschikt worden. Daarbij komt. dat het percentage waar mee de contributies zijn verhoogd lager is dan het percentage waarmee de kos ten stijgen REA GAN HOUDT ZICH AAN AKKOORD vangenschap van de Amerikanen in Teheran, zo kondigde de nieuwe leider van de Republikeinse meerderheid. Howard Baker aan. Volgens hem moet de commissie voor buitenlandse be trekkingen met hoorzittingen begin nen als over een poosje de gemoederen enigszins zijn bekoeld. Regeringswoordvoerder William Dyess zei donderdag In een verklaring dat de regering-Reagan in overeenstemming met de Amerikaanse wetten en met de internationale wetten haar verplichtin gen zal nakomen Bestudering van de akkoorden zal tenminste enige dagen in beslagnemen aldus de woordvoerder Ook Baker wil dat het verdrag wordt nageleefd, omdat het nu verbreken van de afspraken Amerika op een storm van kritiek uit de hele wereld zou komen te staan Niettemin ontkomt ook Baker niet aan het feit dat de roep om wraak steeds sterker gaat klinken Het ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag meegedeeld dat de ex- gijzelaars onaangekondigd naar een ge: heime plaats in de VS zullen worden gevlogen om daar in alle afzondering met hun famiie te worden herenigd. De regering heeft gepoogd daartoe diverse hotels te bewegen eerdere reserverin gen af te zeggen, maar lijkt daarin niet te zijn geslaagd Nu maakt onder meer de Amerikaanse militaire academie ln West Point zich voor de ontvangst ge reed De Bank of America, een van de Ameri kaanse banken die Iran als rekening houder heeft betwist intussen de rege ling die de VS met Iran hebben getrof fen inzake de ontdooiing van Iraanse tegoeden bij Amerikaanse banken, in het bijzonder wat betreft de overeenge komen rentevergoeding Iran heeft op rekeningen bij de bank 2.4 miljard dol lar staan. VN-secretaris-gcneraal Kurt Wald- heim is woedend op de Parijse corres pondent van de tv-maatschappij ABC. Pierre Salinger, die in een documentai re U'aldheidm beschuldigt een 'cata strophe' te hebben aangericht. Volgens Salinger raakte Waldhcim in Teheran in paniek omdat hij zijn leven in ge vaar achtte en veranderde hij de Ame rikaanse voorwaarden tijdens zijn be middelingspogingen in een YN-onder- zoek naar de vermeende wandaden van de VS in Iran

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1