PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitzinnige vreugde bij verwelkoming gijzelaars Staatssecretaris Haars bij zigeuners in Middelburg Loonsverbetering niet-cao-inkomens WELCOME BACK TO FREEDOM Stikker ontkent opleiding marine-personeel Taiwan VS BESCHULDIGEN IRAN VAN MISHANDELING DePZC 'n Dijk van een krant vandaag Sneeuw verlamt leven in deel van Beieren RSV: BEMANNING ONDERZEEBOTEN NIET BESPROKEN ALBEDA ZIET RUIMTE Geleidelijk zachter Veel bewolking met af en toe regen of motregen Middagtemperatuur oplo pend tot ongeveer 5 graden. Matige tot vrij krachtige naar west draaiende wind. 224e jaargang no. 18 Donderdag 22 januari 1981 (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT - Jimmy Carter is woensdagavond rond half negen met het presidentiële vliegtuig op de Amerikaanse luchtmachtbasis Rhein-Main in Frankfurt aangekomen om de dinsdagavond uit Iran vrijgelaten 52 Amerikanen in het militair hospitaal in Wiesbaden te begroeten. Bonds kanselier Helmut Schmidt ontving de pas één dag ambteloze burger Carter bij de vliegtuigtrap. In het gevolg van de ex-president waren ook zijn vice-president Mondale en oud-minister van Menigte buitenlandse zaken Muskie. De ex-president van de Verenigde Staten kwam als bijzondere verte genwoordiger van zijn opvolger Ronald Reagan naar de Bondsrepubliek. Het bezoek aan de na 445 dagen teruggekeerde gegijzelden liep uit op het schema, dat voorzag in veertig minuten voor gesprekken met elk van de 52 mannen en vrouwen afzonderlijk op hun kamers in het hospitaal. Omstreeks half twaalf was hij weer in Frankfurt terug om aan de terugreis naar zijn woonplaats Plains in Georgia te beginnen. met bewogen stem: „Onze meer dan 14 maanden gevangenschap was een hel. We kunnen niet onder woorden bren gen hoe gelukkig we zijn. Wij danken Amerika. Als nog nimmer daarvoor ben ik trots Amerikaans staatsburger te zijn". Een medewerker van Carter verklaarde dat de ontmoeting bij kaarslicht „bijna onaangenaam emotioneel" verliep, zo zelfs, dat een fotograaf verzocht moet worden geen opname meer te maken De voormalige president ontmoette de ex-gijzelaars in een gemeenschaps ruimte op de tweede verdieping van het ziekenhuis, waar de 52 eerder op de dag waren aangekomen. Bondskanselier Helmut Schmidt, die een kort gesprek heeft gehad met Car ter in het gebouw van de verkeerstoren, zei nadat Carter weer was vertrokken „dat de vreedzame ontknoping van het gijzelingsdrama een grote overwinning en bevrijding voor de Verenigde Staten was geweest „Eén zorg zijn we als wes terse bondgenoten kwijt", voegde Schmidt daar aan toe. Hij geloofde dat contracten Minister Van Aardenne van economi sche zaken zal volgende week in Lon den en Parijs een dringend beroep doen op zijn Britse en Franse collega's om de omstreden, geheime kemcon- iracten aan de Tweede Kamer ter inza ge te geven Het is voor de eerste maal dat er op ministerieel niveau overleg zal worden gevoerd over de contracten die opwerking van in de centrales van Borssele en Dodewaard gebruikte splijtstofstaven regelen. PAGINA 3 decadent De Cubaanse president Fidel Castro heeft de nieuwe Amerikaanse regering een bedreiging voor de vrede en de meest fundamentele belangen van de meerderheid van het volk in de Ver enigde Staten genoemd. Cast.ro be schouwt de festiviteiten rond de inau guratie van president Reagan als 'pracht en praal, en karakteristiek voor decadente wereldrijken, ondanks de miljoenen werklozen' PAGINA 7 televisieketen Via een televlsleketen worden vanuit de centrale van de havenkapiteins- dienst de scheepvaartbeweging en de activiteiten in het Gentse havenge bied ln de gaten gehouden Gent Is één van de weinige havens ln de wereld, die over een dergelijk systeem beschikt Het project - vorig jaar oktober in ge bruik genomen - heeft 23 miljoen frank gekost. PAGINA 13 de spanningen in de internationale po litiek van het Midden-Oosten hiermee wat is afgenomen. „Maar", zo zei de Westduitse bondskanselier, „we moe ten de zaak nu niet overschatten. Iran en Irak zijn nog steeds met elkaar in oorlog". Volgens de regeringsleider van de Bondsrepubliek zijn woensdagoch tend de handelsbetrekkingen tussen West-Duitsland en Iran opgeheven Uitzinnig In een uitzinnige vreugde verwelkom den meer dan duizend Amerikanen uit alle delen van West-Duitsland cn daar buiten woensdagochtend om kwart voor zeven in Frankfurt hun 52 landge noten. De voormalige minister van buitenlandse zaken onder Carter. Cy rus Vance, die enkele uren daarvoor op Rhein-Main was aangekomen, be groette op het platform namens de re- gering-Reagan de doodvermoeide maar zichtbaar dolgelukkige ex-gegij zelden. Vance, generaals van de Amerikaanse krijgsmacht in Europa en andere hoge functionarissen omhelsden en kusten hen hartelijk. Eén van de Amerikaanse ex-gevangenen van de Iraanse revolu tionaire regering slaagde er in bij de dranghekken te komen waarachter het publiek hossend en zingend feestvier de. Deze al wat oudere gegijzelde zei Na de wat chaotische ontvangstplech- tigheid in Frankfurt werden de ex-ge- gljzelden in twee bussen onder begelei ding van een grote Duitse politiemacht en twee helikopters over de autobaan naar Wiesbaden gebracht. Rond tien voor acht arriveerden zij bij het militair hospitaal. In en buiten het ziekenhuis stond een grot menigte die met gejuich en applaus de 52 Amerikanen welkom heette. Onder toeziend oog van Ameri kaanse veiligheidsfunctionarissen en soms met zachte aandrang van het me disch personeel moesten de vrijgelaten Amerikanen het aekenhuis binnen gaan. Alles was in het werk gesteld om contacten met de pers en het publiek te voorkomen meesten van hen naar bed. Meer dan 48 uur hadden de 52 mannen en vrouwen geen slaap meer gekregen. In het onge wisse over hun vrijlating in Iran had den de ex-gegijzelden de afgelopen da gen geen oog in Iran kunnen dicht doen. Volgens Jack Cannon, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Is uit de talrijke medische onderzoeken bij de terugge keerde Amerikanen gebleken dat de ex- gegijzelden in goede gezondheid verke ren. HU wilde niet zeggen hoe lang de groep In Wiesbaden moet blijven voor dat zij definitief naar hun vaderland mogen terugkeren. Eerdere berichten dat de ex-gevangenen van de Iraanse islamitische revoltutie niet met Journa listen mogen praten, sprak Cannon met klem tegen „Het zUn vrije burgers. We zullen aan al hun wensen zoveel moge lijk tegemoet komen Wie met de pers wil praten zullen we niet tegenhouden" Mishandeld Telefoon Na eeu vluchtig medisch onderzoek door een team van artsen en psychia ters bestormden de ex-gegijzelden de telefoons op hun kamers om voor het eerst in vrijheid met hun familieleden in Amerika te bellen. Daarna gingen de SF" sterilisatie Sterilisatie heeft de afgelopen jaren als voorbehoedmiddel een grote vlucht genomen en is thans het meest ge bruikte middel tot geboortebeperking Het gebruik van de pU loopt enigszins terug, het spiraaltje komt bij de vrouw steeds meer 'in de gratie' Minder be trouwbare methoden worden tegen woordig Steeds minder toegepast PAGINA 15 professioneel De Belgische biljartvedeite Raymond Ceulemans heeft zich voorgenomen dit seizoen ten koste van vrijwel - al les een doorbraak naar het professlo nallsme ln de biljartsport te forceren ln dit verband kan het wegblijven van Ceulemans op het wk-drlebanden ln Cairo wel eens een eerste actie zijn. 'Ik begin me in dit soort zaken zo langza merhand een beetje agressief op le stellen Keihard, dat moetje wel zijn Iemand die wat presteert, moet even redig daaraan kunnen verdienen'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. Varia: 17 en 18. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. Voorts ontkende Cannon dat direct na aankomst de agenten van de Ameri kaanse inlichtendienst CIA de ex-ge- gijzelden hadden ondervraagd. Wel gaf hij toe dat dergelijke verhoren de ko mende dagen zullen plaatsvinden. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft inmiddels Iran er van beschuldigd sommige gegijzelden ernstig te hebben mishandeld. Dat zou volgens Washington bewezen zijn uit het eerste medische onderzoek dat in Wiesbaden plaatsvond. Of de Iraniérs inderdaad de twee vrou welijke gegijzelden hebben gekweld door hen te dwingen Russisch roulette te spelen - een zelfmoord-spelletje - wil de Cannon gisteren niet bevestigen. Eri van de na enkele weken gijzeling in no- (Slot zie pagina 9 kolom 4) MÜNCHEN INNSBRUCK (DPA UPIl - De Alpen en het Beierse Woud zuchten onder de sneeuw. De sinds een week voortdurende sneeuwval heeft recordhoogten bereikt. Hele dalen, dorpen cn wintersportplaatsen zijn van de buitenwereld afgesloten. In het zuidelijke deel van Beieren is het openbare leven vrijwel stil ko men te liggen. Scholen die niet meer bereikbaar zijn, zijn gesloten, dorpen en gehuchten liggen begra ven onder een drie meter dikke sneeuwlaag. In de streek rond Mün- chen konden een aantal plaatsen slechts met behulp van helikopters bevoorraad worden. De Beiers- Oostenrykse overgang Schamitz- Mittenwald en de spoorverbinding op dit traject moesten gesloten worden wegens lawinegevaar. In Noord-Tirol en Vorarlberg bereik ten de sneeuwmassa's de vijf me- tergrens. De tijdelijk gesloten toe gangwegen tot de als 'winterveili- ge' geldende auto-tunnels door de Oostenrijkse Ariberg en de Zwit serse St. Gotthard zijn woensdag weer opengesteld, evenals het we gens lawinegevaar voor een dag on derbroken spoorverkeer op het Gotthard-traject De wintersport plaats Zermatt en verschillende dorpen in Wallis en Midden-Zwiter- land zijn nog steeds eilanden in een uitte zee die slechts met helikop ters bereikbaar zijn. In New York zijn dinsdag de lijken gevonden van twee vrouwen die in hun onver warmde woningen zijn doodgevro ren Het stadsbestuur van New York heeft sinds het begin van de winter al 40.000 klachten binnenge kregen van inwoners die zonder verwarming zitten. De meeste klachten zijn afkomstig van arme en oudere mensen Naast de sneeuw zorgt ook water voor de nodige overlast. In Frank rijk zijn door de regen- en sneeuw val veel rivieren buiten hun oevers getreden, zoals hier de Seine in Pa- FRANKFURT - Uitzinnige vreugdebetuigingen bij ex-gijzelaars en wachtenden tijcfens de aankomst van de 52 Amerikanen uit Iran op de luchtmachtbasis in Wiesbaden. ROTTERDAMDEN HAAG TAIPAH (ANP RTRt - Ir. A. Stikker, president- directeur van Rijn-Schelde-Verolme heeft gisteren vanuit Taiwan ontkend dat er sprake van zou zijn dat RSV Tai- wanners zal opleiden voor door het be drijf te leveren onderzeeboten. Eerder had het persbureau Reuter ge meld dat ir. Stikker, die momenteel een bezoek aan Taiwan brengt, voor de tv daar had gezegd dat bij levering ook de opleiding van personeel zou worden verzorgd RSV liet later weten dat ir in Den Haag hadden enig commentaar op het bericht ov.er de komst van Taiw- nase militairen naar Nederland. Diplomaten ln Den Haag wezen by voorbaat een redenering af. als zou de Stikker ten stelligste ontkend dat over .Nederlandse regering haar verantwoor- MIDDELBURG - De staatsse cretaris van justitie, mevrouw A. Haars heeft woensdagavond vrij onverwacht een bezoek ge bracht aan de 57 zigeuners in het Huis van Bewaring in Mid delburg. Mevrouw Haars bracht een uur door bij de zigeuners, met wie ze weliswaar niet heeft gesproken, maar die volgens haar zeggen 'bijzonder vriendelijk' waren. Mevrouw Haars:Ik heb maar naar hen geglimlacht, want ze kwamen niet naar me toe met vragen Ik vermoed dat ze dacljten dat ik geen Frans sprak en al leen'maar Nederlands. Aan de andere kant heb ik niet het initiatief tot een gesprek genomen, omdat ik me niet by deze mensen wilde opdringen en daar mee hun privacy verstoren De staatssecretaris kreeg de indruk dat de 'opgesloten' zigeuners het in het Huis van bewaring veel prettiger von den. dan onder de huidige weersom standigheden in een caravan te moeten zitten. „Naar hun gevoel zijn ze in een paradijs Ze hoeven nergens voor te zor gen. er wordt voor hen gekookt. Ik (Slot zie pagina 2 kolom 2) Portier Helwlch houdt het hek open voor de staatssecretaris tan justitie mevrouw mr E. A. Haars bij het verla ten van het huis van bewaring te Mid delburg, waar zij een bezoek bracht aan de zigeuners de opleiding van Taiwannees marine personeel zou zyn gesproken. Ook be richten als als zou RSV vervolgtechno- logie en know-how gaan leveren, waar mee Taiwan zelf onderzeeboten kan bouwen werden als onjuist bestempeld. Ook hierover is niet gesproken. Na het Reuter bericht over de tv-rede van Stik ker werd in diplomatieke kringen in Den Haag, waar deze ontwikkeling werd voorzien, te kennen gegeven dat China, tegen de tijd dat militairen uit Taiwan met toestemming van de Ne derlandse regering naar Nederland ko men om door Nederlandse militaire deskundigen te worden opgeleid in het gebruik van in in Nederland gebouwde wapens die tegen China zullen worden gebruikt, de diplomatieke en andere betrekkingen volledig zal hebben ver broken. De marine-voorlichtingsdienst noch het ministerie van buitenlandse zaken deiy kheid voor de opleiding van Taiwa nese militairen kunnen ontduiken door te stellen dat de instructie wordt gege ven door Nederlanders die niet (langer) in militaire dienst zijn. Ook is het huns Inziens onmogelijk een onderscheid te maken tussen bijvoorbeeld de bedie ning van enerzijds de scheepsmotoren en anderzijds 'orpedo-lanceerbinzen of raketinstallaties, omdat een bij uitstek militair vaartuig als een onderzeeër geen civiele component kent. Niet welkom China heeft de afgelopen dagen twee Nederlandse bedrijven die binnenkort missies naar China zouden sturen laten weten dat deze thans niet welkom zyn. en zelf afgezien van het zenden van een wetenschappelijke missie naar Neder- (Slot zie pagina 9 kolom 31 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Werknemers die niet on der een cao vallen, zitten met hun sala ris niet in een zo strak vest als de Raad van Centrale Ondernemingsorganisa ties (RCOl meent. Minister van sociale zaken Albeda heeft dat gisteren aan de werkgeverscentrales laten weten. Hij stelde hel niet-cao-personeel tegelij kertijd een. zij het geringe, salarisver hoging in het vooruitzicht. De werkgeverscentrales Heten zich on langs in een brief aan de minister ui terst verbolgen uit over het december- wetje waarmee Albeda de niet-cao-in- komens voor 1981 bevroor zonder eerst een advies van de Stichting van de Ar beid af te wachten Binnen de RCO wordt nog overwogen of daarover tegen de staat juridische stappen zullen wor den ondernomen In zyn antwoord aan de RCO geeft Al beda nu te kennen dat de werkgevers de zaak wat al te zwart hebben beschouwd en kenneiyk ook niet overal goed heb ben gelezen Ten eerste meent de minis ter dat hy niet anders heeft gedaan dan een bestaande regeling verlengen om daardoor ook rustig een advies van de Stichting van de Arbeid te kunnen af wachten Ten tweede meent Albeda dat er vooi bepaalde categorieën niet-cao-werkne mers wel degelijk ruimte is gelaten voo enige salarisverhoging. Ntet-cao-perso neel dat werk ln een onderneming waar van de rest van de werknemers wel on der een collectieve arbeidsovereen komst valt. mag er ook volgens het de (Slot zie pagina 9 kolom 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1