Geschil vertraagt vertrek Amerikanen De Brauw: kernenergie in discussie niet isoleren China wil 'praten' over terugroepen ambassadeur GIJZELAARS PAS VANOCHTEND VRIJ Reorganisatie Mi-Lock Hulst: 29 ontslagen BEDENKINGEN BIJ ACTIE WERKGEVERS Noorse tanker mag Durban niet binnen Buien Opklaringen maar ook enkele vAnter- se buten.'Middagtemperatuur rond 5 'graden. Matige tot krachtige noord westen wind. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN, WASHINGTON, ALGIERS - Meningsverschillen tussen Iran en Amerika hebben maandagavond geleid tot vertraging in de vrijlating van de 52 Amerikaanse gegijzelden. Volgens de Iraanse onderhandelaar Nabavi hadden de Amerikaanse banken maandag tegen middernacht nog geen cent van de Iraanse tegoeden in de VS overgemaakt naar een speciale bankrekening bij de Bank van Engeland. Dat was de voornaamste bepaling uit het door bemiddelaar Algerije opgestelde en gisteren door beide partijen ondertekende akkoord, dat de weg moest vrijmaken voor vertrek van de 52 Amerikanen uit Iran. Volgens bronnen op het Witte Huis zou de onenigheid zijn veroorzaakt door het naar Iraans inzicht ontbreken van dui delijke garanties dat de banken op de tegoeden verworven renten ook terug betalen. Een functionaris zei echter ach niet te kunnen voorstellen dat de overeenkomst, 's morgens in Algiers door onderminister Warren Christop her van buitenlandse zaken onderte kend, nu in de prullenbak zou belan den. Daarmee verliep gisteren de 443ste gij zelingsdag zonder de in Amerika zo vu rig gewenste vrijlating van de gegijzel den. De meest optimistische prognoses die gisteravond in de hoofdsteden van belde landen de ronde deden kwamen uit op vertrek van de 52 bij het Iraanse ochtendgloren, vanmorgen. Nog geen 12 uur eerder, in de (Amerikaanse) nacht van zondag op maandag kon pre sident Carter zjjn landgenoten nog het nieuws brengen van een eerst door Te heran en maandagmorgen in Algiers door de VS ondertekende overeen komst. Maar de hoop dat de 52 „gevan genen van Chomeini" in de twee op het vergunning De 106 zigeuners die op het ogenblik vastzitten ln de huizen van bewaring In Middelburg (57) en Zwolle (49) heb ben via hun advocaten een aanvraag voor een verblijfsvergunning inge diend. Ambtenaren van de afdeling vreemdelingenzaken van het minis te nt vanjustitie zullen de zigeuners van daag horen Tegen het beleid van staatssecretaris Haars van justitie is van vele zflden protest aangetekend. De bekende nazi-Jager Simon Wiesen- Uiai heeft vanuit Wenen een telegram aan koningin Beatrix gestuurd, waar in hij haar oproept zich persoonlijk in te zetten voor het lot van de zigeuners. PAGINA 3 energie De Franse socialistische partij heeft maandag haar energieprogramma ge presenteerd. De socialisten wijzen het kernenergieprogramma van de rege ring af, maar gaan niet zover dat ze de bestaande kerncentrales willen slui ten. Ze willen meer onderzoek naar mi lieuvriendelijke energiebronnen PAGINA 7 nachtboot Bij het komende overleg tussen het da gelijks bestuur van de provincie Zee land en de minister van verkeer en wa terstaat over de vaste oeververbinding Wesierschelde moet ook de inzet van een nachtboot op Vllsslngen-Breskens betrokken worden als zou blijken dat de vaste oeververbinding niet door gaat Deze opvatting is maandagmor gen naar voren gebracht in de advies commissie voor de bootdiensten uit de sla ten. PAGINA li verovering De Chinese leider Mao Zedong zou de 8owjet-Unie in 1953 een plan hebben voorgelegd voor de verovering van de wereld Alle landen ln de wereld, uitge zonderd de Verenigde Staten, zouden op die manier ln 1973 communistisch worden beheerst I PAGINA 13 jongeren Fred de Bruyne heeft zijn streven met - longeren een wig te drijven ln de geves "gde orde van het proffietsen fors moeten bijstellen. De ploegleider van «e profploep DAF-Trucks trok voor het komende wlelerselzoen de routl- I nlers Hennle Kuiper en Roger de Vlae- 1 m|nck aan. 'Ach. mijn principe is het- »hde gebleven Ik wil Kuiper en De i 'aem'nck zien als voorbeeld voor de F longeren Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 1 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 13 en 15. i Radio en televisie: 16. I Rinancièn: 17. Teheraanse vliegveld gereedstaande Algerijnse Boeings 727 konden stappen vervloog naarmate maandag de tijd verstreek. Vergeten Afwachten bleef het parool. Zowel Carter als al eerder vice-president Mondale zeiden dat de VS nog nooit zo dicht bij de vrijlating van de 53 Ameri kanen was als nu. Maar moeilijkheden bij de afhandeling van de ingewikkel de financiële transactie, die Iran naar schatting zo'n 18 miljard gulden aan „bevroren" tegoeden in het buitenland moet opleveren, vertraagden maandag al eerder de vrijlating. Naar zowel in Washington als Teheran verluidde lag de oorzaak bij Iran, dat vergeten had een rekening bij de Bank van Engeland te openen, waarop na goedkeuring van Algerije de eerste som van zo'n 2 mil jard dollar kon worden overgeboekt. Carter moest derhalve afzien van zijn plan om nog als president de gegijzel den welkom te heten in Wiesbaden waar zij ln een hospitaal op de Ameri kaanse basis Rhein-Main zullen wor den opgevangen. Hij wilde het presi dentschap vandaag persoonlijk over dragen aan Ronald Reagan. De nieuwe president heeft Carter echter aangebo den als zijn „speciale afgezant" de aan komst van de 52 in West-Duitsland bij te wonen en dat aanbod is na enig be raad door Carter aanvaard. Team Dat in Washington gisteravond eeen re kening meer werd gehouden met vrijla ting binnen een termijn van zo'n 12 uur, wordt ook bewezen door het feit dat Reagan heeft gezorgd voor een team dat de gijzelingszaak van de Carter-re- gering overneemt. Onder leiding van de kersverse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig zal worden ge zorgd voor „contlnuiteit in de onder handelingen met Iran" In dat team zal een aantal functionarissen uit carters ploeg worden opgenomen. Reagan's woordvoerder Brady noemde geen na men. maar hij sloot niet uit dat Warren Christopher, de onder-minister van bui tenlandse zaken die maandagmorgen in Algiers de overeenkomst tekende, er bij zal zijn. Afgaande op een uitzending van radio Teheran heeft Iran welbewust voor ver traging gezorgd om Carter de kans te ontnemen zijn presidentschap af te sluiten met de triomfantelijke verwel koming van de gegijzelden. „Zelfs de to tale overgave van de VS aan de Iraanse eisen zal de clowneske president Carter niet de gelegenheid geven de 52 per soonlijk te begroeten en daarmee pro paganda te bedrijven", aldus radio Te heran. Onderzoek Het Is nog niet duidelijk waar de 52 ge gijzelden in Iran zich nu precies bevin den. Een Amerikaans televisiestation meldde dat ze zijn overgebracht naai een plaats in de directe omgeving van het vliegveld van Teheran, maar van Iraanse zijde werd dat ontkend. De ge gijzelden waren eerder op de dag me disch onderzocht door een zestal Alge rijnse artsen, dat geblinddoekt naar hun verblijfplaats was gebracht. Iran wil met dit onderzoek voorkomen dat de Verenigde Staten zich met een be roep op de gezondheidstoestand van de gegijzelden niet zal houden aan de be palingen uit de verklaring van Algiers. De Iraanse televisie liet per satelliet beelden van het medisch onderzoek overseinen naar de VS Ook werden beelden getoond van een aantal gegij zelden aan de maaltijd. Naar nu als vaststaand wordt aangenomen zullen de 52 Amerikanen via een tussenlan ding in Turkije, op het vliegveld van Ankara, naar Wiesbaden vertrekken. De hoop op een zeer spoedige vrijlating van de Amerikanen steeg maandag morgen tot recordhoogte na een week einde van slopende onderhandelingen in Algiers. Algerije (en later Teheran en Washington) publiceerde na onder tekening door Warren Christopher de overeenkomst die een eind moest ma ken aan de gevangenschap van de 52. Weliswaar toonde de Iraanse onder handelaar Nabavi zich maandagmid dag op een persconferentie in Teheran het gebruikelijke felle anti-Amerika nisme. maar ook hij verklaarde dal het sein van Algerije dat de tegoeden naar de Centrale Bank van Engeland waren overgemaakt voldoende zou zijn om de vrijlating te bewerkstelligen. Dat het bij de overeenkomst tussen Iran en de VS voornamelijk gaat om een ruil tussen Iraans geld en Amerikaanse mensen blijkt wel uit de belangrijkste punten van de in Teheran en maandag morgen in Algiers ondertekende docu menten: - De VS zal naar vermogen zorgdragen voor herstel van ae financiële situatie van Iran zoals die was op 4 november 1979. de dag dat de 52 Amerikanen wer den gegijzeld. - Amerika zal het handelsembargo te gen Iran opheffen, - Washington belooft zich niet te men gen. direct of indirect, in de interne aan gelegenheden van Iran. - De Amerikaanse regering zal de te goeden en bezittingen van de overleden sjah en diens familie „bevriezen" Over making van tegoeden van de sjah naar het buitenland zullen niet worden tóe- gestaan De Amerikaanse regering zal ieder die van deze tegoeden afweet ver plichten haar te Informeren. - De regering van de Verenigde Staten Slot zie pagina 3 kolom 5) Zie ook pagina 4 ALGIERS - De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken Warren Christopher tekent het akkoord over vrijlating van de gijzelaars. Dat gebeurde in het ministerie van buitenlandse zaken in de Algerijnse hoofdstad, hei land dat bemiddelde tussen de VS en Iran. OMZET BENEDEN VERWACHTING HULST - De sokkenfabrick Mi-Lock in Hulst gaat de produktie met twintig procent inkrimpen. Daarvoor is een reorganisatie nodig, waarbij 29 van de 127 arbeidsplaatsen verloren gaan. Volgens de directie, die de onderne mingsraad en het personeel maandag inlichtte, is de laatste twee jaar met 'verlies van betekenis' gewerkt en kon het bedrijf op deze wijze niet verder werken. Overigens is via een perso neelsstop en natuurlijk verloop in 1980 ook al een tiental arbeidsplaatsen ver loren gegaan bij de Hulster sokkenfa- briek. Het verlies van de arbeidsplaat sen bij Mi-Lock is opnieuw een klap voor de werkgelegenheid in de ge meente Hulst, waar eind vorig jaar be kend werd dat bij Clitex, de textielfa briek in Clinge, ruim tweehonderd mensen ontslagen zullen worden. Volgens economisch directeur H. E. van Ginniken moet het bedrijf afslanken omdat de omzet al enkele jaren bene den verwachting is gebleven. Welis waar is het aantal geproduceerde sok ken constant gebleven, maar de vol gens de directie noodzakelijke groei Is uitgebleven De directie is van mening dat Mi-Lock in de naaste toekomst voor De produktiehal van de sokkenlabneK Mi-Lock in Hulst Bij het bedrijf werken ongeveer tweemaal zoveel vrouwen als mannen, een verhouding die ongeveer aangehouden zal worden bij de werkne mers die ontslagen worden, de opgave staat om twintig procent minder sokken te produceren dan voor heen. en dat tegen een lagere produk- lleprijs per paar Dat moet gebeuren door middel van een efficiëntere be drijfsvoering met de resterende kleine honderd man personeel Bij het ministerie van economische za ken is een aanvraag ingediend voor fi nanciële steun bh het uitvoeren van de reorganisatie De directie wilde maan- iSlot zie pagina 5 kolom 41 TEHERAN - De 52 Amerikaanse gijzelaars werden gisteren door een aantal Alge rijnse artsen onderzocht. Dat gebeurde op een geheime plaats in lran.de doktoren werden er geblindoekt heen gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - China heeft Nederland gevraagd zijn ambassadeur in China, mr. J. Kneppelhout. terug te roepen- Een datum is daarbij echter niet ee- noemd. Voorts wil Peking onderhande lingen beginnen over het terugbrengen van de diplomatieke betrekkingen tus sen de twee landen lot het niveau van „zaakgelastigden". Deze maatregel is het gevolg van de levering van onder i Van onze redactie economie DEN HAAG - Jhr. mr. M. L. de Brauw, benoemd tpt voorzitter van dc zoge naamde stuurgroep voor de maat schappelijke discussie over de toe komstige energievoorziening, vindt dat iedereen in die gedachtenwisse- ling moet meedoen. Hij onderkent het gevaar dat de discussie zich op de kern energie zal toespitsen, maar stelt dat men dit onderwerp niet uit het totaal van de zeer ingewikkelde problema tiek mag losmaken. De maatschappelijke discussie kan lel den tot een betere afweging, meent de nieuwbenoemde functionaris, zodat een grotere mate van contlnuiteit kan bestaan De Brauw vreest anders dat er nog meer verscherping van tegenstel lingen over kernenergie zal komen, zo dat beslissingen op energiekeuitu tv veel afhankelijk worden van politieke verhoudingen en een schoksgewijs be leid wordt gevoerd. In dit verband wil hij wel kwijt het ..merkwaardig" te vinden dat de Twee de Kamer aan de ene kant een maat schappelijke discussie wil terwyl aan de andere kant allerlei partijprogram ma's zich zo uitdrukkelijk tegen kern energie uitspreken ..Maar", zegt De Brauw de politieke partijen zijn ook deelnemers in de discussie Ze moeten ook worden gehoord. Dat ls op zichzelf geen probleem" Het staat iedere betrokkene vrij zijn standpunt uit te dragen, meent dc SG- voorzitter, daarvan houdt de stuur groep zich afzijdig. Het gevaar bestaat w el dat de ene belanghebbende de an dere gaat overschreeuwen. Wat dit be treft. kijkt De Brauw wat bedenkelijk naar het bedrag van 12 miljoen gulden dat de gezamenlijke grote werkgevers verbonden denken nodig te hebben voor hun eigen campagne, waarin zij onder meer kernenergie gaan propage ren. Subsidie Ook van werknemerskant ligt er een verzoek om subsidie, evenals van aller lei andere groeperingen die aan de dis cussie willen deelnemen, bevestigt-De Brauw Dc mogelijkheden om finan cieel te helpen zal worden bekeken. De Brauw verzekert dal hij tijdens ht gehele verloop van de discussie een grote mate van openbaarheid wil be trachten. De stuurgroepvoorzitter hoopt ko mend voorjaar - liefst eerder - geheel op gang te zijn. zeeboten door het RSV-concern aan Taiwan. De Nederlandse ambassadeur heeft dit maandag in Peking via een nota van de Chinese vice-minister van buitenlandse zaken Zhang Canming te horen gekregen. In een eerste reactie van het ministerie van buitenlandse zaken zei een woord voerder dat de Nederlandse regering „met spijt" kennis heeft genomen van de Chinese nota De regering beraadt zich nog over een antwoord aan Peking. Bij twee gelegenheden heeft de regering te kennen gegeven niet terug te komen op haar beslissing een vergunning te verlenen aan RSV Donderdag komt de kwestie opnieuw aan de orde in de Tweede Kamer. De Chinese regering heeft de hoop uitgesproken dat de om streden order dan alsnog niet doorgaat. Van Chinese zijde is verder meegedeeld dat ook tegen Amerika soortgelijke maatregelen genomen zullen worden wanneer de regering-Reagan dergelijke leveranties aan Taiwan goedkeurt Uit het feit dat Nederland advies heeft ge vraagd aan Amerika, blijkt volgens de Chinezen dat Washington achter de le vering staat. Geologen De RSV-levering zal gevolgen hebben voor de relatie van Nederland met de Chinese Volksrepubliek op diploma tiek. cultureel, wetenschappelijk en economisch terrein. Inmiddels zijn reeds een aantal zakelijke contacten van Nederlandse bedrijven door China afgestoten. Dit heeft dc Chinese persul- taehe in Den Haag. Shen Zhihuan. maandag tijdens een persconferentie meegedeeld. Het zal volgens hem van de houding van de Nederlandse rege ring afhangen of nog meer economi- (Slot zie pagina 6 kolom 4 i Akkoord over gijzelaars \liff rpot het laatst toe blijven de VyoW J. Irariiërs volharden in hun [SjïSW onverzoenlijke houding ten DgSgjU opzichte van de Verenigde Staten Uren nadat gisteren KsEFfSJ door bemiddeling van Alge rije een akkoord was gesloten tussen Iran en de Verenigde Staten over de vrijlating van de gijzelaars, hielden de autoriteiten in Teheran hen nog steeds vast. Traineren van afspraken of ze he lemaal niet nakomen is de afgelopen maanden zo'n beetje de gedragslijn van de Iraanse regering geweest. Amerika krenken en proberen belachelijk te ma ken in de ogen van de gehele wereld, leek vaak het enige doel, dat de fanatie ke traditionalisten ln Teheran voor ogen stond. Gisteren toonden zij nog eens nadrukkelijk lak te hebben aan overeenkomsten en afspraken. Als de gijzelaars te vroeg zouden vertrekken, zou president Jimmy Carter - juist van daag wordt hij opgevolgd door Reagan - door naar de opvangplaats Wiesba den te vliegen politieke munt uit de gij zelingsaffaire kunnen slaan, vreesden de Iranièrs. Dat gunden zij Carter niet en daarom mochten de gijzelaars nog niet gaan, al heette het officieel dat de documenten niet in orde waren. Gister avond laat kwam het bericht uit Tehe ran. dat ae 52 Amerikanen dan toch vanmorgen de Iraanse hoofdstad zou den mogen verlaten. In alle redelijkheid mag worden aangenomen, dat de Iraan se regering onder geen beding onder die belofte uit kan Toch kan er pas worden gejuicht als het vliegtuig met de gijze laars veilig en wel in Algiers is geland, het tussenstation op weg naar de vrij heid. Vrij na meer dan 440 dagen te hebben vastgezeten: het is nauwelijks voor te stellen, dat het misschien op dit mo ment al zover is. Maandenlang zijn de gijzelaars de inzet geweest van een di plomatieke en politieke krachtmeting tussen Iran en de VS. President Carter heeft een bewonderenswaardig geduld aan de dag gelegd als het om het be werkstelligen van hun vrijheid ging. Gelaten heeft de Amerikaanse regering alle vernederingen en bespottingen van de Iraniërs over zich heen laten komen. Steeds stond bij Carter en de zijnen voorop het gijzelingsdrama langs vreedzame weg te beëindigen. Carter heeft uiteindelijk zijn zin gekregen, hoe wel hij eenmaal ernstig in de fout ging door een overigens verkeerd afgelopen reddingsactie op touw te zetten Met voldoening kan de thans scheidende Amerikaanse regering vaststellen, dat haar lange-termijn-politiek juist is ge bleken. Hetgeen allemaal niet weg neemt, dat de VS toch is bezweken voor de chantage van de godsdienstige zet bazen in Teherar Voor de gijzelaars wordt het hoogste losgeld betaald, dat ooit voor een persoon is neergeteld Weliswaar is het meeste geld afkomstig uit de kort na de gijzeling bevroren Iraanse tegoeden in de VS. maar chan tage is en blijft het. Ook de andere voor waarden zijn vernederend voor een land, dat zich een van de machtigste ter wereld kan noemen Het zou verkeerd zijn de beslissing van de regering van de VS met dit Iran in zee te gaan te verwerpen. Het doel: de gijzelaars -.Tij - althans op pa pier - is bereikt Dat telt. Wie zal dan niet blij zijn? De vraag hoe Amerika nu "verder moet met Iran zal ter beantwoor ding worden voorgelegd aan de nieuwe regering-Reagan. die vandaag in func tie treedt. Als gevolg van de gijzelings zaak zijn de betrekkingen tussen beide landen tot een triest dieptepunt ge daald. De klerikale machthebbers ln Iran hebben al laten weten, dat Reagan hun evenmin aanstaat als zijn voorgan ger Carter. Bemoedigend voor herstel van de normale betrekkingen zijn zulke uitspraken niet. Voorlopig zullen belde landen zich weinig aan elkaar gelegen laten. Wat de laatste veertien maanden tussen Iran en de VS is voorgevallen is niet recht te breien door gijzelaars vrij te laten en tegoeden vrij te geven. De oorzaken zitten héél diep dat is nog steeds te merken De uitvluchten, die de Iraanse leiders gisteren zochten om de vertraging bij de vrijlating van de gijzelaars te verklaren, wijzen er op. dat Teheran nog altijd geen enkel vertrou wen stelt in de tegenpartij. Dat maakt het zo uitermate moeilijk aan een nieu we relatie te bouwen. Voorlopig mogen we al blij zijn met de aangekondigde vrijlating van de gijzelaars Dim OSLO (RTRl - De Lorentzen Scheep vaartmaatschappij heeft de tanker Ja ne Bore met 125.000 ton aardolie aan boord opdracht gegeven bij Durban (Zuid-Afrika) te wachten op nadere in structies, zo is maandag uil schccp- vaartkringen vernomen. De Noorse regering zou druk uitgeoe fend hebben om levering van Noord- zeeolie aan Zuid-Afrika tegen te hou den De Noorse minister van buitenlandse zaken. Knut Frydenlund. had zondag een volledig onderzoek bevolen naar de manier waarop de olie door Petrofina aan een onbekende koper was ver kocht Petrofina zegt dat de officiële documen ten Curacao als bestemming aangaven en pas zondagavond vernomen te heb ben dat de olie aan een Zuidafrikaan was verkocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1