PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD VS-IRAN IS VRIJWEL ROND Vijftienduizend banen grootmetaal op tocht Kans op orders bouw korvetten Schaatsers boycotten tv-reporter Na weekeinde onderhoogspanning Herstel VVD-verlies D'66 Inhoud flesjes op strand is nog een groot raadsel ORDERPOSITIE ACHTERUIT BELANGSTELLING UIT INDONESIË EN THAILAND Memoires Eichmann te boek Opklaringen In de ochtend naar het oosten weg trekkende regen, in de middag enkele opklaringen. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Af en toe krachtige westenwind. 224e jaargang no. 15 Maandag 19 januari 1981 Eon «portuitrusting van Zentrasport, tilt elke sporter er ver IVan ome redactie buitenland) WASHINGTON-TEHERAN-ALGIERS - Na een buitengewoon nerveus weekeinde maakten Iran en de Verenigde Staten zondagavond hun eindsprint op weg naar een akkoord over de vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars in Teheran. Zowel in de Iraanse als in de Amerikaanse hoofd stad werd er zondagavond op gerekend dat nog voor vanmiddag alle details van een overeen komst zouden zijn geregeld. Tot in de nacht van zondag op maan dag leken de meningsverschillen tus sen Teheran, dat zijn laatste bod had gedaan en Washington, waar nog koortsachtig werd vergaderd, als sneeuw voor de zon weg te smelten. In Teheran werd vanochtend vroeg zelfs bekendgemaakt dat de VS en Iran uit eindelijk overeenstemming hadden be reikt. De Iraanse top-onderhandelaar Behzad Nabavi meldde via radio Tehe ran dat de VS en Iran het eindelijk eens waren geworden. „Ik denk dat het avontuur ten einde is gekomen, want de Amerikaanse regering heeft alle voor waarden geaccepteerd, die de regering van de Islamitische Republiek Iran heeft gesteld," zei hij letterlijk. Details over de overeenkomst zouden, zei hij, later vandaag tijdens een persconferen tie in Teheran worden onthuld. De Iraanse diplomaat zei te verwachten dat de gijzelaars zeer snel konden wor den vrijgelaten. Uit Algiers - Algerije fungeert als be middelaar tussen de VS en Iran - kwa men vannacht zeer tegenstrijdige be richten. De Amerikaanse omroepmaat- schappij CBS meldde kort na midder nachtdat onderminister van buiten landse zaken Warren Christopher, de Amerikaanse delegatieleider, op dat moment de tekst van de overeenkomst zigeuners Sympathisanten van de 57 zigeuners die ln Middelburg zijn opgesloten, heb ben zaterdag en zondag gedemon streerd voor het huis van bewaring aan de KousteenscdiJk in Middelburg Groepjes Zeeuwen boden de zigeuners bloemen aan en voerden spandoeken mee mei teksten die het beleid van staatssecretaris Haars afkeurden opwerkingsfabriek Lekken ln het buizensysteem voor ver voer van radioactieve stollen hebben de Franse opwerkingsfabriek op Cap de la Hague opnieuw stilgelegd heerenveen De Russin Natalia Petruseva ls met grote overmacht Europee.' schaats kampioene geworden Met overwin- 'j nlngen op de 500. 1500 en 1000 meter jl liet zij de concurrentie ver achter zich tl De Nederlandse dames moesten ge- p noegen nemen met lage klasseringen. PAGINA 10 schaakkampioen Jeugdschaker Helmut Cardon is onbe dreigd kampioen van Zeeland gewor den Hoewel de laatste ronde van het Jeugdschaakkampioenschap nog moet worden gespeeld, stelde Cardon zijn titel ln het afgelopen weekeinde al veilig PAGINA 12 volleybal De volleyballers uit Hulst die op lande lijk niveau spelen hadden zaterdag een beste dag De heren nestelden zich vast op de tweede plaats ln de compe titie. kogel Handballer Bert de Jong heeft als enl 8e atleet tijdens Indoor Zeeland lr Goes een seniorenrecord gebroken. D( Jong bracht het bi) het kogelstoten tol i dertien meter Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 .Sport: 9,10.11,12,13 en 14. parafeerde. Met de bekendmaking van betzelfde moment in alle toonaarden dat feit zou, aldus de Amerikaanse ontkend door een woordvoerder van nieuwslezer, nog slechts worden ge- het Algerijnse ministerie van informa- wacht tot dedocumenten in het Engels. tie. Nlet alleen was er helemaal geen sprake van volledige overeenstem ming, zei hij, ook zou dit - als het een- Perzisch en Frans zouden zijn vertaald. Het stellige bericht van CBS werd op IVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De WD lijkt zich enigszins te herstellen van het verlies dat de liberalen volgens de opiniepeilingen leiden. Tegelijkertijd valt D'66 sinds begin december duidelijk terug. Uit nieuwe cijfers, die zaterdag in het radioprogramma De Róoie Haan bekend zijn gemaakt, blijkt een groeiende waardering voor de coalitie. De oppositie beschikt voor het eerst sinds een halfjaar niet meer over de papieren i meerderheid Volgens de enqu'te beperkte het verlies van de WD zich ln december tot drie zetels. Volgens eerdere onderzoeken hadden de liberalen op een verlies van zo n zes tot acht zetels moeten rekenen, indien op dat moment verkiezingen gehouden waren. Voor D'66 tekent zich een tegenovergestelde beweging af. Was deze partij gedurende enkele maanden duidelijk groter dan de VVD. sinds begin december vallen de Democraten terug. Van de twee grote partijen blijft de PvdA stabiel op zo'n 44 zetels; een verlies van negen vergeleken bij de verkiezingen van 1977. Het CDA. dat ook op ruim verlies heeft gestaan, weet dit nu te beperken tot twee zetels en komt op 47 Daarmee kunnen de regeringspartijen (samen 72) noch de oppositie (samen 74) op een meerderheid in de Tweede Kamer rekenen. maal zo ver is - in Washington bekend worden gemaakt. Met het oog op een spoedig akkoord is Jimmy Carter, die zijn laatste weekein de als president van de VS doorbracht in het buitenverblijf Camp David, zon dagavond haastig naar het Witte Huis teruggekeerd. In kringen rond het Wit te Huis werd verwacht dat Carter in de nacht van zondag op maandag (Neder landse tijd) de natie via radio en tv zou toespreken. In afwachting daarvan was de hele Amerikaanse regeringstop bijeengeko men in het kantoor van Carter, het Oval Office. Intussen werd. zo verluidde in Washington, een dertig man sterke de legatie gevormd om met minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie aan het hoofd elk ogenblik naar Wies- baden in West-Duitsland te kunnen vertrekken. Daar zullen de gijzelaars na hun vrijlating heen worden gebracht. In een Amerikaans militair ziekenhuis moeten zij zeker een week blijven, voor wat in Witte-Huisjargon 'decompressie' wordt genoemdEr wordt overigens he vig gespeculeerd dat niet Muskie. maar Carter zelf de delegatie zal aanvoeren. In Teheran was eerder dit weekeinde al een Algerijns medisch team gearri veerd. dat op verzoek van de Iraniêrs de gijzelaars moest onderzoeken op reisvaardigheid. In Algiers stond een Algerijnse Boeing 727 klaar om binnen enige minuten op te stijgen en koers te zetten naar Teheran om de Amerika nen op te halen. Optimisme In een kerk in het Amerikaanse Krakow IMissouribidden deze ouders v veilige terugkeer van hun in Iran gegijzelde zoon. PEKING (AFP)-Een woordvoerdervan het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken, geciteerd, door het persbureau 'Nieuw China' heeft premier Van Agt er zon dag van beschuldigd 'onwaarheden' te hebben gezegd, toen hij afgelopen vrijdag op zijn persconferentie in Den Haag vertelde dat er al tijdens het regeringsbezoek aan Peking in november met Chinese leiders ts gesproken over de Nederlandse plannen Taiwan twee duikboten te leveren. Noch Van Agt, noch een van zijn delegatie-leden heeft hierover iets gezegd volgens de Chinese woord voerder. zo meldt 'Nieuw China' De woordvoerder noemde hij 'stuitend' dat Nederland zijn verkeerde be slissing op zo'n manier probeert te verdedigen. (Zie ook pagina 3). Het optimisme over een gelukkige af loop van het bijna 15 maanden oude gijzelingsdrama, kreeg zondagmiddag een fikse impuls toen Benzad Nabavi. zondagmiddag voor het eerst van zich deed spreken, toen hij via het Iraanse persbureau Pars bekend maakte dat beide landen „eindelijk overeenstem ming hadden bereikt". Hij zei er toen nog bij dat „nog een aantal puntjes van ondergeschikt belang" moesten wor den opgelost. In Washington reageerde vice-presi dent Walter Mondale aanmerkelijk te rughoudender. „We zijn heel. heel dicht bij een oplossing, maar we moeten erg iSlot zie pagina 4 kolom 4i Een rijkspolitieman van het groepsbureau Serooskerke op Walcheren toont de 'oogst' aan flesjes Man doodgestoken bij ruzie over een verkeersfout UTRECHT IANPI - De 49-jarige Janos Jancovits uit Utrecht is zondagmiddag door een nog onbekende man doodge stoken tijdens een ruzie. Volgens getui gen had het slachtoffer een woorden wisseling met een ongeveer 30-jarige automobilist, waarschijnlijk over een verkeersfout. Jancovits werd in de borst gestoken, waarbij de borstslagader werd geraakt. Hij overleed korte tijd later ln het Utrechtse academisch ziekenhuis aan zijn verwonding. Volgens een woord voerder van de Utrechtse politie is de dader onmiddellijk na de steekpartij in z'n auto gesprongen en gevlucht. Hij was zondagavond nog steeds voort vluchtig. MIDDELBURG - Zaterdag en zondag zijn op de stranden van Walcheren, Schouwcn-Duiveland en Noord-Beveland bijna honderdvijftig piastic flessen aangespoeld met een op water lijkende vloeistof. Op de Walcherse kust waren dat er bijna 100. op Schouwcn-Duiveland 40 en op Noord- Beveland tien. De grootste hoeveelheid werd aangetroffen bij camping 'Oranjezon' in Vrouwenpolder. Vanuil het groepsbureau van de Rijkspoli tie te Serooskerke is men met enkele flesjes naar het laboratorium van Hoechst gegaan, waar een aantal exemplaren werd onderzocht. Daar kwam men tot de conclusie dat het gaat om een waarschijnlijk, ongevaar lijke reuk-en kleurloze vloeistof, die veel weg heeft van water. De vloeistof bevat ijzer, fluor en chloor. De flesjes die elk ruim een halve liter inhoud hebben, zijn voorzien van een rode schroefdop Op enkele exemplaren zitten etiketten met Chinese te kens Deze zijn echter bijzonder slecht te lezen, zodat een kenner van de Chinese taai er ook nog niet uit wijs kon worden De gevonden flesjes worden vooralsnog verzameld op de groepsbureau's van de rijkspolitie in Zeeland Vandaag «maandag» gaan enkele exemplaren naar het laboratorium van het Ministerie van Volksgezondheid in Rijswijk, waar ze nog nader worden onderzocht. De rijkspolitie vermoedt dat het spul afkomstig is van een schip. Ook daarnaar wordt een nader onderzoek inge steld. Het district Middelburg van de rijkspolitie doet een dringend beroep op eventuele vinders van de flesjes deze niet te openen maar ze direct naar het dichtstbijzijnde politiebureau te brengen. IVan onze sportredactie GRONINGEN - De Nederlandse top- schaatsers stellen geen prijs meer op interviews met televisie-commentator Mart Sraeets. De aanleiding hiertoe is het tv-verslag van de Nederlandse kampioenschappen een week geleden in Assen. De all-rounders zagen de sa menvatting en ergerden zich aan het in hun ogen tegenstrijdige en negatieve commentaar van Mart Smeets. Hilbert van der Duim zegt als woord voerder van de vier rijders die het ko mende weekeinde Nederland vertegen woordigen bij het Europese kampioen schap in Deventer- „Smeets beoordeel de de prestaties in Assen ongeïnteres seerd en wel erg gemakkelijk. Dat was geen reclame voor de schaatssport, ter wijl wjj er juist alles aan doen het schaatsen weer omhoog te brengen" Als voorbeeld noemt Van der Duim het oordeel van Smeets over de tien kilome ter van Frits Schalij en Yep Kramer ..Hij vond dat ze er niks aan deden Alle maal onzin" Ook de mening over de 5000 meter van kemploeglld Rob Vun- derink viel verkeerd. Van der Duim: „Die had volgens Smeets slecht gere den, terwijl hij vond dat Van Helden, die langzamer was. een acceptabele tijd had neergezet Een beoordeling die ner gens op slaat" Toen Studio- Sportregisseur Marlijn Lindenberg de schaatsers benaderde voor het programma van aanstaande woensdag waarin het komende KK centraal staat, ving hij bot. Ze lieten Lindenberg weten hun bezwa ren te laten vallen indien ze voor het optreden in het sportprogramma geld zouden krijgen „We moeten iets doen waar we geen zin in hebben en daarom moet er iets tegenover staan als we er wel bereid toe zyn". liet Van der Duim aan Lindenberg weten Zondagavond heeft KNSB-voorzitter Quarles van Ufford zich in Heerenveen met het conflict bezig gehouden, maar er !s nog geen oplossing gevonden. Wel heeft hoofdcoach Tjaart Kloosterboer de financiële bedoelingen van de schaatsers veroordeeld en van de hand gewezen. Mart Smeets reageerde zelf met een on verschillig „nou en?" op de houding van de schaatsers. „Als ze niet willen kan ik 's avonds mooi eerder naar het basketbal". President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft zaterdag een einde ge maakt aan acht jaar staat van beleg, omdat de noodzaak ervoor is verdwe nenIn verband met de opheffing van de staat van beleg heeft president Mar cos opdracht gegeven 341 gevangenen vrij te laten. Zijn bevel moet gezien wor den als een stap naar de inlossing van zijn belofte de militaire rechtbanken te ontbinden. DEN HAAG (ANP) - Ir. Ter Hart. voorzitter van de metaalwerkgeversbond FME, vreest dat de huidige economische problemen er toe leiden dat er dit jaar 15.000 banen in de metaal en elektrotechnische industrie verloren zullen gaan. Afgelopen jaar verdwenen tienduizend arbeidsplaatsen in deze bedrijfstak. Mo menteel zijn nog 400.000 mensen in de grootmetaal werkzaam. De FME-voorzit- ter sprak zijn verwachting zaterdag uit tijdens een radiouitzending. Ter Hart grondt zijn uitspraak op een enquête die de FME onder zijn leden heeft gehouden en waaruit bleek dat de orderpositie van de bedrijven sterk achteruit is gegaan. Ter Hart noemde het loonbeleid van minister Albeda van sociale zaken 'een grote puinhoop'. Hij had liever gezien dat alle lonen en sala rissen per 1 januari op het niveau van december zouden zijn bevroren voor één Jaar. Alleen voor de minimum-ge zinsinkomens zou Ter Hart nog iets wil len doen. Een dergelijke maatregel zou volgens hem een loonmatiging van 5 tot 6 procent hebben opgeleverd. Ook zou hierdoor het financieringstekort van de overheid worden verminderd. Ter Hart sprak de verwachting uit dat het Nederlandse publiek een dergelij ke 'regoreuze maatregel gedurende een jaar wel accepteert'. In overleg met dc vakbeweging in de stichting van dc ar- heid over de werkgelegenheid ziet Ter Hart niet veel heil. „Onze concurren tiepositie moet verbeterd worden. Dan leidt tot meer order en tot meer werk gelegenheid," aldus de FME-voorzit- ter. De onder nemer moet vrij kunnen ondernemen en de overheid moet niet met kunstgrepen het marktmechanis me vernielen, meent hij. SCHIPHOL- En delegatie van de Indo nesische marine zal deze week een be zoek aan Nederland brengen in ver band met mogelijke vervolgorders voor korvetten, waarvan Nederland er al drie heeft geleverd aan de Indonesi sche marine. Dil zei staatssecretaris Van Eekelen van defehsie zondagmor gen op Schiphol na zijn aankomt van een reis door het Verre Oosten. Ook Thailand zou belangstelling hebben voor het Nederlandse korvet. De drie aan Indonesië geleverde korvet ten werden gebouwd bij de tot het RS V- concem behorende werf WIlton-FelJ- enoord. Het belangrijkeste onderdeel van de reis naar het Verre Oosten van de staatssecretaris was zijn bezoek aan Indonesië, waar hij op uitnodiging van de regering naar toe is gegaan Met de Indonesische minister van defensie heeft Van Eekelen gesproken over structurele samenwerking tussen beide landen voor wat betreft de levering van de korvetten in het bijzonder en van materieel ten behoeve van de Indonesl sche defensie ln het algemeen Eventue le vervolgorders voor korvetten zijn vol - gens Van Eekelen afhankelijk van de begeleiding van Nederlandse marine- deskundigen voor wat betreft garanties voor reserveonderdelen gedurende de hele periode dat deze schepen in Indo nesië dienst doen. alsmede opleiding van personeel Research Tegenover de Indonesische minister van Technologie Habibie, heeft de staatssecretaris verklaard ook op het gebied van kdefensicresearch tol sa menwerking bereid te zin, met name op het terrein van de vliegtuig- en scheepsvaartontwikkeling. Verder is gesproken over de levering van overtollig Nederlands defensiema teriaal, zoals drietonners, brugmateria- len en generatoren. Indonesië betrekt dit soort materieel al vanuit Nederland en wil volgens Van Eekelen graag op dezelfde voet verder gaan. Nederland ga 'at Indonesië ook helpen bij de oprichting van een revalidatie centrum voor militairen. Van Eekelen heeft hiertoe in Jakarta een memoran dum ondertekend. Staatssecretaris Van Eekelen begon zijn reis door het Verre Oosten met een bezoek aan Thailand. Dit land heeft be langstelling voor het mijnenbestrij- dingsvaartuig, dat Frankrijk, België Thailand zou mogelijk een drietal van deze schepen willen aankopen Verder heeft ook Thailand belangstelling ge toond voor het Nederlands korvet, van het type dat Indonesië inmiddels ln ge bruik heeft. Evenals in Indonesië heeft staatssecre taris Van Eekelen de Thaise autoritei ten de toezegging gedaan dat ons land bereid is te assisteren bij de opleiding van personeel en bereid is technische informatie te verstrekken en bijstand te verlenen op het terrein van de logis tiek. MUENCHEN - De Westduitse uit gever 'Dntffel verlag' heeft de pu blicatie aangekondigd van de me moires van de ax-nazi en oorlogs misdadiger Adolf Eichman. Het boekwerk, dat binnenkort in de verkoop komt is samengesteld uit een manuscript dat door Eich mann ln Argentinië is geschreven kort voor zijn ontvoering door een Israëlisch commando. Het boek opent met een voorwoord van Eichmann waarin hij zegt dat 'deze verklaring automatisch in te genspraak is met alle verklaringen die ik zou kunnen afleggen voor een forum of een vijandig tribu naal'. Adolf Elchmaan, die in de tweede wereldoorlog de deportatie organi seerde van de joden, icerd op 15 de cember 1961 in Jeruzalem ter dood veroordeeld en op 31 mei van het jaar daarop opgehangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1